Jump to content

Φεύγω από Αφρική, πείτε γνώμες για νέους κατοίκους


Recommended Posts

Πιο μικρά, αλλά όμορφα : http://www.seriouslyfish.com/species/cichlasoma-salvini/

 

Αυτα τα ειχα σκεφτεί αλλά δε μου κάνουν "κλικ". Ασε με τώρα, μου έκανες ζημιά με τα Paratilapia Polleni και δε θα κοιμηθώ το βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ειχα σκεφτεί αλλά δε μου κάνουν "κλικ". Ασε με τώρα, μου έκανες ζημιά με τα Paratilapia Polleni και δε θα κοιμηθώ το βράδυ!

Εντάξει, είναι πιο χαμηλών τόνων ψάρι. Πάντως τα Paratilapia Polleni είναι όντως ξεχωριστά ψάρια, χαχαχαχαχαχ!  :P

Υ.Γ. Ρώτησες τελικά στο petsupermarket που σου είπε ο Θοδωρής;Δεν είναι να χαθεί τέτοια ευκαιρία, ε; :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και μια ιδέα τους, έτσι για να είσαι με μαύρους κύκλους αύριο, χαχαχαχαχαχ! https://youtu.be/4UE0JUxTQnE

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, είναι πιο χαμηλών τόνων ψάρι. Πάντως τα Paratilapia Polleni είναι όντως ξεχωριστά ψάρια, χαχαχαχαχαχ!  :P

Υ.Γ. Ρώτησες τελικά στο petsupermarket που σου είπε ο Θοδωρής;Δεν είναι να χαθεί τέτοια ευκαιρία, ε; :bleh:

Θα πάρω ένα τηλέφωνο αυριο, πήγα να στείλω mail αλλα δε μου στο στέλνει.

 

Πάρε και μια ιδέα τους, έτσι για να είσαι με μαύρους κύκλους αύριο, χαχαχαχαχαχ! https://youtu.be/4UE0JUxTQnE

.....είσαι παλιόπαιδο πάντως! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο, φιλαρακι, εγω θεωρω καλυτερη επιλογη καποια πιο μικρα ψαρια οπως τα nicaraguensis που σου ειπε ο Σωτηρης πιο πανω, τα convict, τα firemouth, guianacara geayi, herotilapia multispinosa, ακομη και τα salvini αν προσεξεις το στησιμο και αν για συναισθηματικους λογους δεν θες να φυγεις απο Αφρικη, και τα lifalili ειναι καλη επιλογη. Απο κει και περα η επιλογη ειναι δικια σου!

Παντως κακως δεν παιρνεις στα σοβαρα τα μεγεθη και τους χαρακτηρες. Εδω δεν μιλαμε για τα χαζοχαρουμενα και ψυχαναγκαστικα ψαρακια της Αφρικης που πανε ολη την ωρα περα δωθε. Εδω το ξυλο δεν πεφτει για να προστατεψουμε ενα χαρεμι η μια φωλια. Εδω το ξυλο απλα πεφτει... ετσι για να γουσταρουμε. Ψαρια σαν τα green terror και jaguar δεν τα λενε ετσι για πλακα! Και οταν πεφτει ξυλο, δεν πανε να κρυφτουνε στην τρυπουλα τους. Που θα κρυψεις 25 εκ ψαρι;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πανο, φιλαρακι, εγω θεωρω καλυτερη επιλογη καποια πιο μικρα ψαρια οπως τα nicaraguensis που σου ειπε ο Σωτηρης πιο πανω, τα convict, τα firemouth, guianacara geayi, herotilapia multispinosa, ακομη και τα salvini αν προσεξεις το στησιμο και αν για συναισθηματικους λογους δεν θες να φυγεις απο Αφρικη, και τα lifalili ειναι καλη επιλογη. Απο κει και περα η επιλογη ειναι δικια σου!

Παντως κακως δεν παιρνεις στα σοβαρα τα μεγεθη και τους χαρακτηρες. Εδω δεν μιλαμε για τα χαζοχαρουμενα και ψυχαναγκαστικα ψαρακια της Αφρικης που πανε ολη την ωρα περα δωθε. Εδω το ξυλο δεν πεφτει για να προστατεψουμε ενα χαρεμι η μια φωλια. Εδω το ξυλο απλα πεφτει... ετσι για να γουσταρουμε. Ψαρια σαν τα green terror και jaguar δεν τα λενε ετσι για πλακα! Και οταν πεφτει ξυλο, δεν πανε να κρυφτουνε στην τρυπουλα τους. Που θα κρυψεις 25 εκ ψαρι;

Βρε φιλαράκι εδώ μου έχεις βάλει βίντεο με Green Terror και άλλους συγκάτοικους και μάλιστα ασύμβατους. Είναι φυσιολογικό να δει κανείς τέτοιες μαχες. Τέτοιες επιθέσεις θα δεις και με πιο ήρεμα και μικρά ψάρια αν το ταμπεραμέντο τους δε ταιριάζει. Εγώ ξαναλέω ότι σκέφτηκα να βάλω ΜΟΝΟ του ένα ζευγάρι. Όχι με άλλα ψάρια μέσα. Στο θέμα του Paratilapia τώρα. Πήρα στο Petsupermarket και μίλησα εκεί με ένα εξυπηρετικότατο παλικάρι. Είχαν τα ψάρια αυτά αλλά έχουν τελειώσει. Θα φέρει μάλλον σε καμία 20αριά μέρες αλλά το θέμα είναι ότι στο μέγεθος που τα φέρνει (6-7 εκατοστά) δε μπορεί να γίνει διαχωρισμός του φύλου οπότε δε θέλω να μπω στη διαδικασία να παίρνω ψάρια, να τα κρατώ μέχρι να δω το φύλο τους και μετά να.ψαψνομαι τι να κάνω το ένα ψαρι και του κι από την αρχή μέχρι να πετύχω άλλο του αντιθέτου φύλου. Κρίμα γιατί πραγματικά είναι εντυπωσιακά ψάρια. Ψάχνομαι για Terror αλλά και για την άλλη λύση που έλεγα στο αρχικό ποστ και θα σας πω τώρα. Πριν κάνα χρόνο είχα ανοίξει ένα θέμα σχετικό, τότε δε το σκεφτόμουν καν αλλά όλο αυτό τον καιρό το παρακολουθουσα. Αφορά το στησιμο ενυδρείου με αρσενικά Aulocanara. Μένω στην Αφρική (που για ψυχολογικούς λόγους είναι καλό για μένα) αλλά αλλάζει εντελώς το ενυδρείο όσο αφορά συμπεριφορες και aquascape. Ξαναδιάβασα το θέμα που είχα ανοίξει τότε και είδα τις ενστάσεις ή οχι και τις σκέψεις των μελών που είχαν απαντήσει. Κάτι τέτοιο είναι επιπλέον και η επιθυμία της συζύγου αλλά αυτό να σας πω, λίγο με ενδιαφέρει. Ακόμα λοιπον ψάχνω διάφορα ενδεχόμενα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω δώσει στην Abysso τα δικά μου Oscar εάν σε ενδιαφέρουν ρώτησε τον και δεν τα έχει δώσει, είναι ένα υπέροχο ζευγάρι και θα σου γεμίσουν το ενυδρείο και είναι και ήσυχα ψάρια εάν είναι μόνα τους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο καταλαβαινω απο τα γραφομενα σου οτι θεωρεις αυτα που σου γραφω υπερβολικα αλλα δεν ειναι. Και δεν αναφερομαι μονο στα τερορ.

Παρολα αυτα σου εβαλα και βιντεο με green terror vs green terror και μαλιστα απ οτι λεει ο φιλος που το ανεβασε ειναι και τα δυο θηλυκα.

Δεν μου αρεσει η επιλογη των aulonacara αλλα οπως ειπα και πιο πανω, η επιλογη ειναι δικη σου.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αν για τα Aulocanara η ένστασή σου είναι η έλλειψη συμπεριφορών ή γέννας κτλ και δεν αφορά την υγεία των ψαριών, λιγο το κακό. Εγώ θέλω να έχω ψάρια υγιή. Το ψάχνω όμως ακόμα. Μπερδεύτηκε το μυαλό μου, έχω σκάσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δώσει στην Abysso τα δικά μου Oscar εάν σε ενδιαφέρουν ρώτησε τον και δεν τα έχει δώσει, είναι ένα υπέροχο ζευγάρι και θα σου γεμίσουν το ενυδρείο και είναι και ήσυχα ψάρια εάν είναι μόνα τους

Τα Oscar θέλουν περισσότερα λίτρα. Τουλάχιστον 500 το ζευγάρι αν και είναι ήρεμα όταν είναι μόνα τους.
Link to comment
Share on other sites

Αν για τα Aulocanara η ένστασή σου είναι η έλλειψη συμπεριφορών ή γέννας κτλ και δεν αφορά την υγεία των ψαριών, λιγο το κακό. Εγώ θέλω να έχω ψάρια υγιή. Το ψάχνω όμως ακόμα. Μπερδεύτηκε το μυαλό μου, έχω σκάσει.

Απο τις επιλογες που σου εδωσα δεν σου αρεσει καμια;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Κάποια θέλουν αρκετά μαλακό νερό. Όπως και να έχει, στο μέγεθος που βγαίνουν αυτά, μπορώ να συνεχίσω και σε αφρικανες. Ήθελα.μια αλλαγή, κάτι πιο μεγάλο και λίγα ψάρια. Δε ξέρω αν πιάνεις το σκεπτικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε πιανω φιλαρακι μου. Αλλα μεγαλυτερα ψαρια θελουν και μεγαλυτερο ενυδρειο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Τα Oscar θέλουν περισσότερα λίτρα. Τουλάχιστον 500 το ζευγάρι αν και είναι ήρεμα όταν είναι μόνα τους.

 

Είχα Oscar και σε 350 λτ και ήταν μια χαρά, αρκεί να είναι το ενυδρείο χωρίς πολλά διακοσμητικά μέσα για να έχουν χώρο για κολύμπι,

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να σε μπερδεψω περισσοτερο κ δεν γνωριζω τις απαιτησεις τους αλλα ξετρελαθηκα με τα veja arjentea που ειδα στην παρουσιαση του ενυδρειο του kouf kouf

Link to comment
Share on other sites

Σε πιανω φιλαρακι μου. Αλλα μεγαλυτερα ψαρια θελουν και μεγαλυτερο ενυδρειο.

Send from the heart of the Amazonas

....να μη ρωτήσω δηλαδή για γοργόνα ε;

Δε θέλω να βάλω θηρία που να ασφυκτιούν εκεί μέσα αλλά κάτι λίίίγο πιο μεγάλο από τις κιχλιδες που έχω τώρα. Δε ξέρω πολλά είδη και όπως ξέρεις είμαι και λίγο παράξενος σε επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ένας που καλωσορίζει με αγάπη και στοργή.

Τι εννοεις; Δεν σε καλωσορισαμε με αγαπη , στοργη και προδερμ;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να σε μπερδεψω περισσοτερο κ δεν γνωριζω τις απαιτησεις τους αλλα ξετρελαθηκα με τα veja arjentea που ειδα στην παρουσιαση του ενυδρειο του kouf kouf

 

  https://youtu.be/RVXb70u0PlE?t=25s

 

:buttrock: :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Για δισκους εκτροφης να μη ρωτησω αν σου αρεσουν;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το bulling λιγο με ξενιζει να σου πω.

Εστω.

Ας μην τους σκεφτουμε... (τους δισκους).

Σκαλαρια;;;

Γεωφαγοι;;;

Παντα εκτροφης....για να μην πειραζουμε πολυ τα νερα.

Ασια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...