Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Tα νέα από το μέτωπο είναι ότι αφαιρώ την πράσινη τριχοειδή άλγη και το επόμενο πρωί έχει πάει πάλι παντού..

 

Δεν ξέρω αν κάνει κάποιον κύκλο και πρέπει να συνεχίσω επίμονα την αφαίρεση της μέχρι να σταματήσει να βγαίνει ή έχω πολύ φως και επωφελείται.

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη περασα και εγω απο αυτη την επιμονη αλγη,ειχα κανει τα παντα μεχρι που βαρεθηκα τα ξεφυτεψα ολα εβγαλα και τις ριζες,τα εβαλα σε ενα κουβα,ψεκασα οξυζενε,εξω απο το νερο,τα αφησα για μιση ωρα και μετα πλυσιμο καλο και οδοντοβουρτσα,μια ωρα σε αντιχλωριο και ξαναφυτεψα.ξαφανιστηκε η αλγη και δεν την ξαναειδα-αυτη τουλαχιστον.Μονο η μος την ακουσε.Αν μπορεις να τα βγαλεις εξω εκτος απο το γκαζον καντο και αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πιάσει αυτό και θα σου πω γιατί. Γιατί και τα στεμ να βγάλεις και να τα ραντίσεις η τρίχα στην κούμπα θα παραμείνει , οπότε το πρόβλημα θα ξαναξεκινήσει από εκεί.

 

Εγώ πιστεύω πως δεν είναι το φως μου το πρόβλημα τότε κάτι έχει συνέβη με το co2. Θα του βάλω ένα κυκλοφορητή να το φυσάει μέσα παντού όπως το είχα στην αρχή να δούμε έτσι τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

για ανέβασε μια φώτο της gba

 

εγώ την εξαφάνισα με 4 μέρες συσκότιση

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι gba, green hair είναι.

Link to comment
Share on other sites

Eπέστρεψα το διοξείδιο στις 2 φυσαλίδες/δευτερόλεπτο. Όλα ξεκίνησαν τότε που νομίζαμε πως κάτι δεν πάει καλά με το co2 και τους καρδινάλιους και το είχα ρίξει στις 80. Εκεί έσκασε η hair algae.

 

Θα είμαι λίγο standby σήμερα το βράδυ για να δω αν η συμπεριφορά τους θα είναι φυσιολογική και θα κοιμούνται του καλού καιρού ή θα υπάρξει κανένα πρόβλημα με το οξυγόνο. Έχω και 1 τεστ ο2 να μετρήσω να δούμε.

 

Στον μηχανικό πόλεμο που έχω ανοίξει , της κάνω σίγουρα 1 ντου την ημέρα και ίσως αρχίσω να τις κάνω και 2 ντου μέχρι να την αποδυναμώσω. 

 

Είναι καλός αντίπαλος πάντως και γρήγορος.

Link to comment
Share on other sites

Eπέστρεψα το διοξείδιο στις 2 φυσαλίδες/δευτερόλεπτο. Όλα ξεκίνησαν τότε που νομίζαμε πως κάτι δεν πάει καλά με το co2 και τους καρδινάλιους και το είχα ρίξει στις 80. Εκεί έσκασε η hair algae.

 

Θα είμαι λίγο standby σήμερα το βράδυ για να δω αν η συμπεριφορά τους θα είναι φυσιολογική και θα κοιμούνται του καλού καιρού ή θα υπάρξει κανένα πρόβλημα με το οξυγόνο. Έχω και 1 τεστ ο2 να μετρήσω να δούμε.

 

Στον μηχανικό πόλεμο που έχω ανοίξει , της κάνω σίγουρα 1 ντου την ημέρα και ίσως αρχίσω να τις κάνω και 2 ντου μέχρι να την αποδυναμώσω. 

 

Είναι καλός αντίπαλος πάντως και γρήγορος.

 

Σε εγρήγορση εννοείς  :hehe .

Τριχοειδή είδα όταν ανοιγόκλεινα το διοξείδιο για να αντιμετωπίσω την green water.

Link to comment
Share on other sites

Απόλη την έρευνα που έκανα όλα εκεί οδηγούν στο CO2.

 

Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ αν ξεκίνησε το πρόβλημα αφού το μείωσα τότε με τους καρδινάλιους και νομίζω πως τότε έγινε. Του είχα κάνει δραματική μείωση από 2φ/δ στις 80/λεπτό. Τότε ξεκίνησε νομίζω όλο το θέμα.

 

Τώρα ναι εγρήγοργση ναι αχχα έχουν κλείσει από τις 10 τα φώτα , δεν βλέπω κάτι ανησυχητικό. Λίγο βραδινό ξύλο που παίζουν εδώ και κάποια ώρα που συνήθως δεν το κάνουν αλλά κοιμούνται του καλού καιρού αλλά δεν νομίζω να έχει να κάνει. Δεν βλέπω τίποτα περίεργες αναπνοές στην επιφάνεια κλπ.. Λογικά καλά πάμε.

 

Μέτρησα και το οξυγόνο με ένα τεστ σέρα που έχω μου το βγάζει επαρκές. Δεν μου το βγάζει άφθονο αλλά είμαι μέσα στα σωστά όρια.

Για να δούμε αν η αύξηση του co2 θα μου κάνει το κολπάκι και θα ξεμπερδέψω με την τρίχα!

Link to comment
Share on other sites

Με κίτρινο drop checker οι δικοί μου δεν ανέβαιναν στην επιφάνεια. Το μείωσα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ανοιχτό πράσινο έγινε. Εντάξει δεν είχα κάποιο θέμα όλα οκ δείχνουν. Έχω και τον ότοκινκλο μέσα που δείχνει άμεσα την δυσανασχέτηση του σε αλλαγές και δεν δείχνει να του προξένησε κάτι.

 

Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι πάει πολύ co2 πάνω επιφάνεια και δεν ξέρω που να το τοποθετήσω ώστε να μην χάνεται. Θέλω να παίρνει η κούμπα που είναι χαμηλά και δεν δείχνει εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σου άρεσε και εσένα ο ριάκτορας, ήθελες ποτηράκι επειδή το έλεγαν στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει , τον περιμένω μέχρι μέσα Ιουλίου.

 

Και εσύ ριάκτορα τρέχεις;

Link to comment
Share on other sites

Mετράω 0,5 αμμωνία ..δεν ξέρω γιατί.

 

Γύρισα και βρήκα πολύ τρίχα και κατάλαβα πως κάτι συμβαίνει και πήρα μετρήσεις. Μήπως παραταίζω; Δεν ξέρω...

 

Έβαλα prime για την ώρα..

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές την ημέρα ταϊζεις, πόση τροφή και ποια - ποιες είναι αυτές; 

Link to comment
Share on other sites

To ειχες μπολιασει?

Αν ναι

Τοτε το υποστρωμα κανει την δουλεια , οπως της Αda.

Συγνωμη που θα στο πω , αλλα πραγματικα προσωπικο μνμ δεν ξανα απανταω,...

Link to comment
Share on other sites

Nαι το ενυδρείο έχει στρώσει.

 

Επίσης μου τραβάει τα φωσφωρικά και τι ρίχνω τι δεν ρίχνω αυτό τα τραβάει.

 

Με την αμμωνία όμως αυτή τώρα έγινε έκρηξη της τριχοειδής άλγης , τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Nαι το ενυδρείο έχει στρώσει.

 

Επίσης μου τραβάει τα φωσφωρικά και τι ρίχνω τι δεν ρίχνω αυτό τα τραβάει.

 

Με την αμμωνία όμως αυτή τώρα έγινε έκρηξη της τριχοειδής άλγης , τόσο απλά.

Εννοείς ότι σου τραβάει τα φωσφορικά το υπόστρωμα;

Μπορεί το υπόστρωμα να κάνει αυτή τη δουλειά;

Μπορείς να το τεκμηριώσεις κάπως αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να στο τεκμηριώσω γιατί δεν έχω ψάξει να δω πως το κάνει.. Το λέει και η εταιρία το βλέπω και στις μετρήσεις.

 

Λειτουργεί σαν buffer για kh -ph και απορροφά και τα φωσφωρικά από τη στήλη του νερού. Το πως το επιτυγχάνει αυτό δεν ξέρω ίσως κάποιος έμπειρος μπορέσει να το αναλύσει.

 

Πάντως η αμμωνία μου κάνει τα προβλήματα, την πράσινη τριχοειδή άλγη κλπ. Δηλαδή πόσες αλλαγές νερού θέλει το ρημάδι; Ανά 2 μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τη δυνατότητα θα σου πρότεινα να βάλεις καμιά 15αριά γαρίδες. Με τη συγκεκριμένη άλγη θα κάνουν πραγματικά εξαιρετική δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τη δυνατότητα θα σου πρότεινα να βάλεις καμιά 15αριά γαρίδες. Με τη συγκεκριμένη άλγη θα κάνουν πραγματικά εξαιρετική δουλειά.

 Για ποιες γαριδες μιλας? Γιατι οι cherry δεν την τρωνε την συγκεκριμενη αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 5 αμάνο που μια χαρά εργάζονται :) 

 

Λοιπόν επειδή αναζήτησα πληροφορίες για να καταλάβω και πως συμπεριφέρεται το υπόστρωμα που χρησιμοποιώ βρήκα τα εξής.

 

Καταρχάς μέρα με τη μέρα πέφτει η kh και το ph , σε συνδιασμό με το co2 πέφτει πολύ και χρειάζεται αλλαγή νερού.

Απορροφά τα φωσφωρικά που δεν ξέρω πως το κάνει.

 

Σύμφωνα με ένα εγχειρίδιο της εταιρίας απαιτούνται για τον πρώτο καιρό 2 μεγάλες αλλαγές την εβδομάδα. Ανά 3 μέρες δηλαδή περίπου. Αυτό εγώ δεν το έκανα γιατί δεν το ήξερα.

 

Τα νιτρικά που έριχνα απότι φαίνεται ήταν μεγάλο λάθος. Μετά την αλλαγή νερού μέτραγα 5 , έριχνα 4 ml nitrogen και μετά από 3 μέρες μέτραγα 40, με πολύ μικρή ιχθυοφόρτιση και περιορισμένο ταϊσμα.

 

Σε γενικές γραμμές αυτό που προτείνεται για 1 μεγάλο διάστημα είναι να φυτέψεις και να αφήσεις το ενυδρείο χωρίς κανένα σκεύασμα παρά μόνο με συχνές αλλαγές νερού.

 

Συνοπτικά, το πρόβλημα και η άλγη εμένα μου ξεκίνησε όταν άρχισα λίπανση. Αυτό βέβαια ισχύει στην δική μου περίπτωση και στο δικό μου ενυδρείο που έχει συγκεκριμένο υπόστρωμα. 

Άλλες γυάλες με άλλα υποστρώματα το σωστό όταν διατηρούν δύσκολα φυτά θα είναι να ξεκινήσουν νωρίς ένα καλό πρόγραμμα λίπανσης.

 

Το θετικό της όλης υπόθεσης είναι ότι μετά τη χτεσινή μέρα που βρήκα το ενυδρείο όπως ποτέ άλλωτε και την αμμωνία 0,5 που νομίζω είναι αμμώνιο και μη τοξική λόγω ph, έκανα μεγάλη αλλαγή νερού, βακτήρια και πολύ πολύ trimming στα φυτά που στην ουσία είχαν πνιγεί γιατί δεν έκανα ποτέ, σήμερα βρήκα το ενυδρείο με όση τρίχα το άφησα χτες και όχι παραπάνω. Άρα ήταν κάποιες καλές κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν κατάλαβα και καλά από αυτό που έγινε , η πράσινη τριχοειδής άλγη σχετίζεται άμεσα και με την ύπαρξη αμμωνίας. Το μεγάλο ξέσπασμα εκεί μου το έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα με βρισεις αλλα δεν αντεχω να μην σε πειραξω λιγο.Σου βρηκα την λυση :bigemo_harabe_net-66:

post-61633-0-32632200-1466698741_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχααχαχχαχααχ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...