Jump to content

My little Malawi


KostasGr

Recommended Posts

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος , νομίζω ότι και τα 2 είναι αρσενικά με διαφορά ηλικίας.

 

Κάνω κάποιες αναζητήσεις με  Aulonocara Malerι female και βλέπω μεγάλες διαφορές στα 2 φύλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κριμα θα ηθελα να ειχα πετυχει ζευγαρι.

Πριν λιγο, ταΐζοντας το μικρό ειδα κι άλλη ουρίτσα κάτω απο τη γεννήστρα να ψάχνει παρέα, ήμουν αρκετά τυχερός και κατάφερα να τον πιάσω αμέσως!!!

42b1535b57180ca902b79dfee8246601.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι καποια εφτυσε μικρα σημερα.Για ψαξε λιγο καλυτερα στις γωνιες ψηλα γυρω γυρω και σε περιεργα σημεια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι καποια εφτυσε μικρα σημερα.Για ψαξε λιγο καλυτερα στις γωνιες ψηλα γυρω γυρω και σε περιεργα σημεια..

Ναι ρε φιλε, βρηκα κι άλλλο στην επιφανεια του νερου, 3 τα μωράκια!!!

Αύριο θα ανοιξω πάλι τα φίλτρα μηπως βρω κανένα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια μπραβο!

 

Τα φιλτρα θα ελεγα πως δεν χρειαζεται να τα ανοιξεις.Και εκει μεσα αν βρεθει και μεινει κανενα μια χαρα θα μεγαλωσει.Οτι παρασυρει το φιλτρο απο τριμμενη τροφη τρωνε κανονικα.Απλα οταν ξανα ανοιξεις τα φιλτρα να εχεις το νου σου μην τα σκοτωσεις καταλαθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω ένα κυκλοφορητή τύπου wave maker για να βελτιώσω την κυκλοφορία μου. 

 

Να πάω σε 5.000lt/h ή είναι υπερβολή και να προτιμήσω 3.000; Η διαφορά κόστους είναι μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Στα 240 λιτρα με μηκος 120,ενας sun sun διπλος στα 5000 λιτρα (συνολικα,και οι δυο φτερωτες) μου το εκανε πλυντηριο στην κυριολεξια.Τα ψαρια δεν μπορουσαν να σταθουν και ειχε μονο ενα φιλτρο τοτε στα 1700/ωρα.

Τον εδωσα σε φιλο που εχει 400 λιτρα με μηκος ενυδρειου 150 με αυλονακαρες και ειχε και εκεινος προβλημμα,οχι οσο εγω αλλα ειχε και τελικα τον εβγαλε και εβαλε αλλο ενα φιλτρο.

Φαντασου τον ειχε στριψει να κοιταει επιφανεια και το νερο απο τον κυμματισμο ανεβοκαταιβενε 3-4 εκκατοστα!! Στην κυριολεξια πεταγε νερο εξω!

Αναλογως τι θελεις να κανεις ακριβως.για παραδειγμα αν θες βελτιωση σε ενα συγκεκριμενο σημειο και 1000/ωρα θα κανει την δουλεια σου.Αν θες κυκλοφορια γενικα ή να το στρεψεις ψηυλα για κυμματισμο πιστευω 3000/ωρα ειναι καλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δώσω ροή στην πλάτη γιατί έχω συγκέντρωση περιττωμάτων σε ένα σημείο. 'Ετσι όπως τα λες και 3000 είναι πολύ. Κι επειδή ο καθένας τα νούμερα τα μεταφράζει όπως θέλει, εννοώ 3000 της SUN SUN. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το εχω αποδεχτει οτι σε καποιο σημειο θα συγκεντρωνονται και απλα φροντιζω σε καθε αλλαγη να σιφωναρω το σημειο αυτο.Οση ροη και αν εχω προσθεσει παντα καπου θα στροβιλιζονται και θα στεκονται.Και να τα σπρωχνει ο κυκλοφορητης απο εκεινο το σημειο θα στεκονται καπου αλλου.

Παρ'ολα αυτα ομως δεν ειναι κακο να προσθεσεις εναν κυκλοφοητη.Εγω θα επαιρνα την 3000.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το 3.000 τελικά, καλό είναι αλλά πιστεύω ότι το σήκωνε και το 5.000

Στα των μικρών τώρα, φτάσαμε αισίως τα 5, ψάρεμα ένα από τη γυάλα και ένα από το φίλτρο!!!

Τα έχω στη γεννήστρα, λέω να τα κρατήσω εκεί για 2 εβδομάδες και μετά να τα βάλω μόνα τους, τι λέτε;

a5f19102819f12386e469a31493e4001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην σου φαινεται τωρα λιγο,πρεπει να μπορουν να ηρεμησουν και τα ψαρια.Αστο λιγες μερες να δεις πως κινουνται.Το 5000 θα ηταν πολυ σε συνδυασμο και με τα δυο φιλτρα που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ανεπαρκές δεν είναι σίγουρα. Την δουλειά που ήθελα να κάνει μου την κάνει από ο,τι βλέπω. Το 5.000 όντως θα ήταν υπερβολή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια αν και πανεμορφα πιστευω οτι ειναι και τα 2 αρσενικά. Τα θηλυκα τεινουν να παραμενουν αχρωμα..


Sent from my LG-H955 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το wavemaker το εχεις βαλει και χτυπαει απο πανω προς τα κατω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δουλευει συνεχεια ή ειναι με χρονοδιασκοπτη? Ενας απλος κυκλοφοριτης δεν κανει την ιδια δουλεια αμα τον βαλεις χαμηλα?

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια, γιατί χρονοδιακόπτη; Αντλία δεν πολύ-βολεύει, με αυτό στοχεύεις εύκολα όπου θέλεις και δημιουργεί ευρύ ρεύμα, τα ψάρια φάνηκε να τους αρέσει, 

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω γιατι μου περισσευει ενας κυκλοφοριτης(αντλια) και σκεφτομουν να τον βαλω καπου χαμηλα κοντα σε ενα σημειο να σπρωχνει τις ακκαθαρσιες στην εισοδο ενος φιλτρου.Για τον χρονοδιακοπτη μηπως κανει θορυβο και το ανοιγεις για λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι μη πάει κανα ψάρι και χωθεί και γίνει κιμάς όταν πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους kkgr βρηκα χρονο κ διαβασα ολο το θεμα σου με τη μια!Μιαμιση ωρα μου πηρε.Τα ποστ ανεβαινουν κατα ριπας κ αφου δεν το προλαβα απ την  αρχη παει πεταξε το πουλακι.Σημερα βρηκα χρονο κ επιτελους εκατσα κ το  "μελετησα".Αναρωτιομουν γιατι εχει τοοοσα ποστ αυτο το θεμα αλλα σημερα καταλαβα.Φιλε πολλα συγχαρητηρια!Εχεις φτιαξει ενα πολυ ομορφο κ σωστο ενυδρειο!Η αγαπησου για τα ψαρακια ειναι εκδηλη κ σου ευχομαι να συνεχισεις με τον ιδιο ενθουσιασμο για να το απολαμβανουμε απο δω ολοι μαζι!

Ζητω η αφρικη!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τα εγκάρδια και πολύ θετικά σου σχόλια, με τιμάνε.

Το ενυδρειο σίγουρα δεν είναι το τέλειο, ίσως αγγίζει και ξεπερνά τα όρια της σαλάτας αλλά είναι αυτή τη στιγμή όπως ακριβώς το ήθελα και το είχα φανταστεί ενώ για τα ψάρια πιστεύω ότι είναι αξιοπρεπές.

Προσπαθούμε να προσφέρουμε όλοι ό,τι καλύτερο για τα ψαράκια και ίσως κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον αλλά κακά τα ψέματα, το ενυδρείο εξυπηρετεί και τον διακοσμητικό ρόλο (για μένα τουλάχιστον)

Και πάλι ευχαριστώ και αυτό που μπορώ να υποσχεθώ είναι ότι πάντα θα μοιράζομαι την εμπειρία και τη γνώση που θα αποκτώ μεγαλώνοντας αυτά τα ψάρια, τις χαρές αλλά και τις λύπες όπως αυτή του χαμού ενός ψαριού.

Θερμά ευχαριστώ, Κώστας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τα εγκάρδια και πολύ θετικά σου σχόλια, με τιμάνε.

Το ενυδρειο σίγουρα δεν είναι το τέλειο, ίσως αγγίζει και ξεπερνά τα όρια της σαλάτας αλλά είναι αυτή τη στιγμή όπως ακριβώς το ήθελα και το είχα φανταστεί ενώ για τα ψάρια πιστεύω ότι είναι αξιοπρεπές.

Προσπαθούμε να προσφέρουμε όλοι ό,τι καλύτερο για τα ψαράκια και ίσως κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον αλλά κακά τα ψέματα, το ενυδρείο εξυπηρετεί και τον διακοσμητικό ρόλο (για μένα τουλάχιστον)

Και πάλι ευχαριστώ και αυτό που μπορώ να υποσχεθώ είναι ότι πάντα θα μοιράζομαι την εμπειρία και τη γνώση που θα αποκτώ μεγαλώνοντας αυτά τα ψάρια, τις χαρές αλλά και τις λύπες όπως αυτή του χαμού ενός ψαριού.

Θερμά ευχαριστώ, Κώστας

 

Άντε , μάθαμε και το όνομά σου :P

Link to comment
Share on other sites

Τα 5 μωράκια εξακολουθούν να βρίσκονται στην γεννήστρα. Είναι φαγανά και έχουν μεγαλώσει αρκετά. Πιστεύω σε 2 με 3 εβδομάδες θα μπορώ να τα βάλω μαζί με τα υπόλοιπα. Πρέπει να είναι 2 θηλυκά και 3 αρσενικά. 

 

Αν κάποιος έχει χώρο και θα ήθελε να τα πάρει όταν μεγαλώσουν, ή ακόμα και τώρα να τα βάλει μόνα τους σε ένα κατάλληλο ενυδρείο, μπορεί να μου στείλει μήνυμα, θα τα χαρίσω. 

 

Είναι πανέμορφα ψαράκια με έντονο χαρακτήρα. Pseudotropheus sp. "Elongatus Mphanga"

 

Στα υπόλοιπα, εδώ ένα σημερινό video λίγο πριν το τάϊσμα. 

 

Τα ψάρια έχουν μεγαλώσει πολύ και μετά και την προσθήκη των 2 Aulonocara, έχουμε κίνηση και χρώμα παντού!

 

 

 

Μερικά παραμένουν χοντρούλικα. Μετά το πρόσφατο θέμα με το bloat που παρουσίασε το Hara, έχω μειώσει πολύ την ποσότητα της τροφής, προσέχω να μην μένει τίποτα μετά από 2 το πολύ λεπτά. Επίσης 1 μέρα την εβδομάδα δεν τα ταΐζω καθόλου. 

 

Παρόλα αυτά, μερικά ψάρια τρώνε πρώτα και πιο πολύ οπότε είναι πιο τσουμπωτά :)

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...