Jump to content

My little Malawi


KostasGr

Recommended Posts

Προσωπικα πιστευω οτι ολα αυτα οφειλονται σε κακη ποιοτητα νερου,και κυριως το bloat.

 

Θυμησε μας αν θελεις πως επεξεργαζεσαι το νερο σου και τι ρουτινες κρατας,οπως και μετρησεις πριν την αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Βαρέλι, Prime, αλλαγή κάθε 6-7 ημέρες, πολύ τακτικός στις αλλαγές μου. 100 Λίτρα αλλαγή, μερικές φορές 150. 

 

Αμμωνίες κτλ μηδέν, Νιτρικά μέχρι 20 πριν την αλλαγή, μια φορά μόνο είχα πολλά νιτρικά όπου έγινε αμέσως αλλαγή. 

 

Για μένα δεν κάνω κάτι λάθος, τουλάχιστον τόσο λάθος για να έχω προβλήματα. Το μόνο που σίγουρα κάνω είναι να ρίχνω πολλή τροφή η οποία πλέον κόπηκε στο ΕΛΑΧΙΣΤΟ. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαζεις τιποτα προσθετα αλατα,ιχνοστοιχεια ή κατι τετοιο?

Τι kh,gh,tds εχεις στο ενυδρειο?

 

Ισως και να μην ειναι απο αυτο αλλα θεωρω οτι τις περισσοτερες φορες ειναι απο νερο και επειδη ειχες αρκετα προβλημματα τελευταια δεν χανουμε τιποτα να επιβεβαιωσουμε τα δεδομενα :)

 

Ασχετο με το θεμα σου αλλα το prime δεν το θεωρω και πολυ καλο αντιχλωριο για μονιμη χρηση,καλυτερα που το εκοψες και παιρνεις απο προφιλτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιχνοστοιχεια ναι, μπορεί να προκαλούν πρόβλημα; Seachem cichlid trace.

Εβαζα Buffer για Malawi αλλά το έχω κόψει εδώ και αρκετό καιρό.

Θα κάνω σε λίγο μετρήσεις ph, gh, kh, tds δεν εχω τροπο να μετρησω


Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kkgr έγραψε:

Ιχνοστοιχεια ναι, μπορεί να προκαλούν πρόβλημα;

Εβαζα Buffer για Malawi αλλά το έχω κόψει εδώ και αρκετό καιρό.

Θα κάνω σε λίγο μετρήσεις ph, gh, kh, tds δεν εχω τροπο να μετρησω

Εμ ειδες που σου λεω..κατι καταλαβα.

 

Τα ιχνοστοιχεια κανουν καλο.Εγω βαζω της seachem το lake salt σε αναλόγια πολυ μικροτερη απο την αναγραφομενη.Τα αλατα και τα ιχνοστοιχεια μονο καλο κανουν.Τα buffer απο την αλλη,τα φοβαμαι.Εχω και εγω και μαλιστα αρκετη ποσοτητα αλλα μετα απο πειραματισμους στο νερο και μετρησεις καταλαβα πως δουλευουν και προτιμω να τα πεταξω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Ιχνοστοιχεια ναι, μπορεί να προκαλούν πρόβλημα;

Εβαζα Buffer για Malawi αλλά το έχω κόψει εδώ και αρκετό καιρό.

Θα κάνω σε λίγο μετρήσεις ph, gh, kh, tds δεν εχω τροπο να μετρησω

Αν σκοπευεις να ερθεις στην συναντηση σημερα φερε νερο να φερω τεστ να μετρησουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι:

 

PH: 7.6 (μέχρι πρότινος είχα 7.8 αλλά με τις πολλές αλλαγές εξομοιώθηκε με αυτό της βρύσης)

GH: 13

KH: 6

 

Να πάρω λες Lake Salt ή να μην πειραματιστώ άλλο; Το Buffer κι εμένα κάθεται, το έκοψα πριν από μήνα+

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημμα με το buffer ειναι οτι λειτουργει αμεσα για να παρεις ενα ?πλασματικο? (ή και οχι) kh και συνεπως ph.

Οταν πεσει στο βαρελι ή στο ενυδρειο κανει αυτο που υποσχεται.Αυτο γινεται σταδιακα (αν ακολουθησουμε σωστα τις οδηγιες) και τα ψαρια προσαρμοζονται.Οταν ομως το κοψουμε,τοτε το νεο νερο που εισερχεται απο την αλλαγη εχει εντελως διαφορετικη συμπεριφορα και "ισως" το ph να πεσει κατακορυφα.

 

Με τα αλατα δεν μπορει να συμβει κατι τετοιο.Ειναι διαλυμενα στο νερο και αφαιρωντας νερο και προσθετοντας νεο στην αλλαγη συμπεριφερεται φυσιολογικα.Δηλαδη με σταδιακες αλλαγες πεφτει αργα το Gh.

 

Προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει το fresh trace σε αφρικανες αλλα θεωρω οτι σε γενικες γραμμες καλυπτει αλλα ψαρια.Τα δικα μας χρειαζονται καποια αλλα στοιχεια τα οποια περιεχει το lake salt και το θεωρω πληρες.Απλα χρησιμοποιω μικροτερη ποσοτητα ωστε αν χρειαστε να απομονωσω ενα ψαρι για θεραπεια,να μεγαλωσω μικρα σε γεννηστρα ή να δωσω ψαρια σε ενα αλλο παιδι (που πιθανον τα βαλει σε νερο βρυσης) να μην υπαρχουν διαφορες στο νερο οσων αφορα τις σκληροτητες.

Σε μικρη ποσοτητα ομως δεν επηρεαζει καθολου το gh και το tds και προσθετει καποια στοιχεια που δεν υπαρχουν στις τροφες ή υπαρχουν σε πολυ λιγες οπως πχ η ιωδινη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η νέα καραντίνα, δεν είχα που αλλού να την βάλω

 

IMG_20170113_225704.jpg

 

 

IMG_20170113_225648.jpg

 

 

IMG_20170113_225620.jpg

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι δυστυχώς σήμερα το πρωί το έχασα. 

 

Εύχομαι αυτή η απώλεια να με κάνει σοφότερο και να μην γίνω ξανά η αιτία για ένα ζωντανό να ταλαιπωρηθεί τόσο. 

 

170115_IMG_20170115_102232.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Κριμα φιλε,ειλικρινα ξερω ποσο στεμαχωριεσαι αλλα συμβαινουν αυτα.

Φαινοταν οτι θα καταληξει,ηταν ηδη σε πολυ ασχημη κατασταση..

 

 

Μην θεωρεις τον εαυτο σου υπευθυνο,καποιες ζωες οντως χανονται απο λαθος μας και καποιες θα χανονταν ετσι κι αλλιως,για πολλους λογους,ακομα και πριν ερθουν στα χερια μας πολλες φορες εχει γραφτει η μοιρα τους.. Αλλα,και πολλες νεες ψυχουλες θα δημιουργηθουν στο ενυδρειο μας.Ετσι ειναι η ζωη στην φυση,ετσι ειναι και στις γυαλες μας.

Ειμαι σιγουρος οτι θα μεγαλωσεις ψαρουκλες στο μελλον και θα τα χαζευουμε!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την εμψύχωση, σαφώς λάθη δικά μου επιβάρυναν την κατάσταση αλλά "στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα".

 

Κοιτάμε μπροστά, περιμένω με ανυπομονησία την γέννα των Mpanga, ελπίζω η θεραπεία που έγινε με Flagyl στο ενυδρείο να μην εκμηδένισε τις πιθανότητες να δω μερικές ουρίτσες.

 

Ο προβληματισμός μου είναι στο τι μπορώ να κάνω ώστε όταν με το καλό έρθουν τα μικρά να βρουν κάπου να τρυπώσουν ώστε να επιβιώσουν. Είμαι σε σκέψη μήπως απομακρύνω και τη μάνα όσο ακόμα κρατάει τα αυγά. Οι τρύπες όλες είναι τόσο μεγάλες που χωράνε τα μεγάλα, άρα θεωρητικά τα μικρά δεν θα μπορούν να τρυπώσουν κάπου με ασφάλεια.   

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λιγες ημερες πριν τα φτυσουν,φροντιζουν να φτιαξουν σκαβοντας μικρες εσοχες στην αμμο κατω απο τις πετρες.Εκει μεσα σε αυτο το μικρο χασμα καποια μικρα θα τρεξουν να κρυφτουν.Καποια φυσικα δεν θα τα καταφερουν και οσο περισσοτερα ψαρια και λιγοτερες κρυψωνες υπαρχουν,τοσο μικροτερος ο αριθμος.

Το δικο σου ενυδρειο θεωρω οτι ειναι μια χαρα αλλα ακομα και αν δεν ειναι,παρατηρησε με προσοχη πως θα εξελιχθουν οι πρωτες γεννες και μετα βλεπεις τι χρειαζεται,αν χρειαζεται να κανεις κατι.

 

Η δευτερη επιλογη ειναι να βγαλεις την μητερα,να παρεις τα μικρα απο το στομα της και επιστροφη στο ενυδρειο και τα μικρα σε γεννηστρα.Η διαδικασια δεν ειναι τρομερα δυσκολη.Θελει ομως λιγο προσοχη και ευγενεια στον χειρισμο και δεν ειναι παιχνιδι καθως μπορει να μην ελεγξεις την δυναμη που ασκεις με το δαχτυλο σου και να κανεις ζημια στο ψαρι.

 

Το ενδεχομενο να απομακρυνεις την μητερα με τα αυγα στο στομα και να την βαλεις σε αλλη γυαλα μεχρι να τα φτυσει δεν θα το προτεινα επισης.Οταν με το καλο επιστρεψει μετα απο λιγες ημερες θα νιωθει ξενη και οτι εχει φτιαξει τοσο καιρο (ιεραρχια με τα αλλα θυληκα,αποδοχη απο τα αρσενικα,κρυψωνες) θα το χασει και θα προσπαθησει να ενταχθει ξανα σε μια οχι και τοσο φιλοξενη κοινωνια.Οι αφρικανοι που εχουν καιρο ενυδρεια γνωριζουν οτι ειναι δυκολο να εισαχθει ενα νεο ψαρι μαζι με αλλα ενηλικα στον ιδιο χωρο χωρις ειδικες παρεμβασεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για Stripping, διάβασα και είδα video γι αυτή τη διαδικασία και δεν θεωρώ τον εαυτό μου ικανό να την κάνει οπότε δεν το σκέφτομαι καν. 

 

Μάλλον δεν θα κάνω τίποτα και ό,τι γίνει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

 

 

Κοιτάμε μπροστά, περιμένω με ανυπομονησία την γέννα των Mpanga, ελπίζω η θεραπεία που έγινε με Flagyl στο ενυδρείο να μην εκμηδένισε τις πιθανότητες να δω μερικές ουρίτσες.

 

Μην φοβασαι τα στοματοεπωαζουσα ψαρια  ειναι πολυ πιο ασφαλη απο οτι οι υπολοιπες κιχλιδες...

Παρολα αυτα οσο υπαρχει φαρμακο στο ενυδρειο ενω ειναι ακομα αυγα δυσκολα κατι τα επηρεαζει κατα την γνωμη μου...

Κατα την γνωμη μου παντα σταματανε να ειναι τελειως ασφαλη και προστατευμενα απο "εξωτερικους"παραγοντες οπως η ποιοτητα νερου και φαρμακα αφου σκασουν απο το αυγο...:);)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Η δευτερη επιλογη ειναι να βγαλεις την μητερα,να παρεις τα μικρα απο το στομα της και επιστροφη στο ενυδρειο και τα μικρα σε γεννηστρα.Η διαδικασια δεν ειναι τρομερα δυσκολη.Θελει ομως λιγο προσοχη και ευγενεια στον χειρισμο και δεν ειναι παιχνιδι καθως μπορει να μην ελεγξεις την δυναμη που ασκεις με το δαχτυλο σου και να κανεις ζημια στο ψαρι.

Μιχαλη αν και κραταγα καιρο αφρικανικα θεωρω την διαδικασια βαρβαρη και παρεμβαση σε ενα τροπο εκκολαψης που πηρε στα συγκεκριμενα ειδη χιλιδες χρονια(αν θυμαμαι καλα)για να την εξελιξουν)...

Το προβλημα  ομως στο δικο μου σκεπτικο δεν βρισκεται εκει...

Μπορω να καταλαβω οταν το ψαρι ειναι βαρια αρρωστο την αναγκη να γινει κατι τετοιο...

Ομως οι απογονοι του ειδους που ακολουθειτε αυτη η μεθοδος δεν ειναι τα περισοτερα ψαρια τα οποια εχουν "μεινει πισω" ή χανουν χρωματικα;

Ειδικα οταν την αναγκασεις να φτυσει τα μωρα πολυ νωρις;;

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οχι Σταθη,ισα ισα.Τα μικρα τρεφονται πολυ πιο γρηγορα και σωστα με αυτο τον τροπο.

Η υπερπροστατευτικοτητα της μητερας κρατα τα μικρα λιγο πισω και νηστικα μεχρι να βεβαιωθει η μανα οτι θα ειναι ασφαλη μολις τα φτυσει για να προλαβουν να κρυφτουν.Σε αντιθετη περιπτωση αν εκκολαφθουν στην γεννηστρα και προσεξουμε λιγο (τα γνωστα περι καθαριοτητας γυαλας,οξυγονο,μυκητες κτλ) τρεφονται απο την πρωτη κι'ολας στιγμη που θα αδειασει ο σακος και αναπτυσονται πιο γρηγορα.Το ποσοστο επιτυχιας και αναπτυξης μπορω να σου πω οτι αγγιζει το 100% και βγαινουν ολα τα ψαρια αριστα.Εξαλου ειναι γνωστο αυτο χρονια τωρα και την μεθοδο ακολουθουν πολλοι εκκτροφεις αλλα και χομπιστες στο εξωτερικο.

 

Φυσικα αν στοχος δεν ειναι το εμποριο ή ο διαμοιρασμος καποιου ιδιαιτερου και σπανιου ειδους,και εγω δεν το θεωρω "φυσικο" αφου οπως πολυ σωστα ειπες το εξελισουν επι πολλα χρονια τα ψαρια προκειμενου να μπορεσουν να επιβιωσουν οι απογονοι σε μια λιμνη που τρωγεται κυριολεκτικα οτι κινειται.Σιγουρα το ψαρι δεν θα επελεγε να βρεθει στην χουφτα μας αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με την εκκολαψη,μην σου πω και το αντιθετο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Οχι Σταθη,ισα ισα.Τα μικρα τρεφονται πολυ πιο γρηγορα και σωστα με αυτο τον τροπο.

Η υπερπροστατευτικοτητα της μητερας κρατα τα μικρα λιγο πισω και νηστικα μεχρι να βεβαιωθει η μανα οτι θα ειναι ασφαλη μολις τα φτυσει για να προλαβουν να κρυφτουν.Σε αντιθετη περιπτωση αν εκκολαφθουν στην γεννηστρα και προσεξουμε λιγο (τα γνωστα περι καθαριοτητας γυαλας,οξυγονο,μυκητες κτλ) τρεφονται απο την πρωτη κι'ολας στιγμη που θα αδειασει ο σακος και αναπτυσονται πιο γρηγορα.Το ποσοστο επιτυχιας και αναπτυξης μπορω να σου πω οτι αγγιζει το 100% και βγαινουν ολα τα ψαρια αριστα.Εξαλου ειναι γνωστο αυτο χρονια τωρα και την μεθοδο ακολουθουν πολλοι εκκτροφεις αλλα και χομπιστες στο εξωτερικο.

 

Φυσικα αν στοχος δεν ειναι το εμποριο ή ο διαμοιρασμος καποιου ιδιαιτερου και σπανιου ειδους,και εγω δεν το θεωρω "φυσικο" αφου οπως πολυ σωστα ειπες το εξελισουν επι πολλα χρονια τα ψαρια προκειμενου να μπορεσουν να επιβιωσουν οι απογονοι σε μια λιμνη που τρωγεται κυριολεκτικα οτι κινειται.Σιγουρα το ψαρι δεν θα επελεγε να βρεθει στην χουφτα μας αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με την εκκολαψη,μην σου πω και το αντιθετο.

Τελικα σε μερικα θεματα ειμαι κολλημενος και δεινοσαυρος!!

Δεν ειχα μπει καν στην διαδικασια να το ψαξω γιατι κοιταω μονο το "ηθικο" κομματι..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ο καθε ενας εχει τη γνωμη του και ειδικα το συγκεκριμενο ειναι μεγαλο θεμα.Και εγω ημουν απολυτος παλαιοτερα και αρνητικος στην μεθοδο.Αν δεις σε παλιοτερα θεματα το εχω κατακρινει.Οι καιροι αλλαζουν ομως,βλεπουμε καινουρια πραγματα,μαθαινουμε και φυσικα δεν μπορουμε να κρινουμε αυτους που σκεφτονται και πρατουν διαφορετικα.

Το σημαντικο ειναι να σεβομαστε το διαφορετικο και στο λεω εγω αυτο γιατι εχω πει πραγματα πολλες φορες που μετα το μετανιωσα και αλλαξα.

Για να μην ξεφυγουμε ομως αλλο θα σου πω οτι το σκεφτηκα διαφορετικα.Οπως εχουμε ξαναπει την φυση δεν μπορουμε να ην αντιγραψουμε.Ενα ενυδρειο εχει πρπβλημματα που πρεπει να λυσουμε.Οπως λοιπον και ενα παιδι δεν θελει να παει στον γιατρο αλλα καποιες φορες ειναι απαραιτητο για το καλο της υγειας του (ή τελος παντων ο σκοπος ειναι ανωτερος οπως πχ ενα σπανιο ψαρι και ο κινδυνος εξαφανισης του) ετσι καο ενα ψαρι δεν τρελαινεται να βρεθει μεσα στο χερι μας.Μερικες φορες ομως ειναι απαραιτητο.

Επισης εω δει και ψαρι να καθεται ησυχο μεσα στο χερι μου,χωρις καν να κραταω τα πλευρικα του πτερυγια,επι 5 λεπτα,γνωριζοντας την διαδικασια και δειχνοντας εμπιστοσυνη (?) και αν δεν το τραβουσε σε βιντεο η γυναικα μου δεν θα το πιστευα ουτε εγω αν δεν το ξαναεβλεπα!Δυστυχως το βιντεο αυτο χαθηκε απο λαθος μου οταν αλλαξα τηλεφωνα και βιαστηκα να σβησω τα παντα ωστε να δωσω την παλια συσκευη σε φιλο..Καποιοι ευτυχως ειχαν τη χαρα να το δουν και ισως το ξαναζησω.Εν ολιγης δεν ειναι κατι που επιδιωκω αλλα δεν ειναι κατι που θεωρω βασανιστηριο,ΑΝ γινει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και από κινητό, 2 φωτογραφίες για το σπάσιμο του ροδιού για το 2017 και γιατί τελικά αυτές οι εικόνες είναι η αποζημίωση των κόπων μας.

 

large.IMG_20170116_001034-2.jpglarge.IMG_20170116_001031-2.jpg

 

Ο φωτισμός είναι από τα λευκά led στο 20% περίπου και τα RGB σε απόχρωση μωβ

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και ο μπαμπάς:

f8172b6d21ab56b275f85166646ecf0a.jpg

a630aedb4f29a7b8a6039c121d1077d7.jpg

5895f9257fffdcc068344465a769e114.jpg

13001f6bdba8c8b02d7bcba07ef7f650.jpg

ccaf60b98143c431965cdb05d3a2a798.jpg

Ο κυριούλης αυτός και άλλες ένας αρσενικός έχουν μπουκώσει άλλες 2 θηλυκιές, σύνολο 3!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπηκε ταινία led πίσω από το ενυδρείο σαν κρυφός φωτισμός. Συνδέθηκε με τον ελεγκτή των υπολοίπων λευκών και αυξομειώνεται/ανάβει/σβήνει με τις υπόλοιπες

bf4eddf290f02e1498e84129ee8cb170.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...