Jump to content

My little Malawi


KostasGr

Recommended Posts

Έγινε εχθές το βράδυ καταδρομική στο σπίτι του @stathis spithas και παρελήφθη γυάλα και θερμαντήρας για καραντίνα. 

 

Είδα και τις ενυδρειάρες του Στάθη και πήγα σπίτι και έπεσα για ύπνο :P 

 

Ομαδάρα αλληλεγγύης aquazone δεν σχολιάζω καν!

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να παρω kanaplex. Να ριξω esha 2000 συνδυαστικα με το metroplex;

Πηρα και neoplex, αυτο λεει ειναι για εξωτερικα προβληματα, μαλλον δεν κανει, τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχα αυτες τις επιλογες προσωπικα θα εκανα συνδιασμο απο φαρμακα της ιδιας εταιρειας...

Καλη τυχη .....

Θα σου χρειαστει (δυστηχως)γιατι το ψαρακι ειναι πολυ ταλαιπωρημενο!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι είναι από εχθές στην καραντίνα, μου έβγαλε την πίστη για να το πιάσω, ξέστησα όλες τις πέτρες για να τα καταφέρω...

 

θερμοκρασία 28, φίλτρο εσωτερικό με venturi για οξυγόνωση, φώτα ό,τι παίρνει από το χώρο και από το δίπλα ενυδρείο με τα χρυσόψαρα. 

 

Ταΐζω συνέχεια, 5-6 φορές μέσα στη μέρα, όλες οι τροφές εμποτισμένες με σκόρδο. Αφήνω για κανα μισάωρο και μετά μαζεύω ό,τι μένει. Η γυάλα είναι bare bottom. 

 

Ταΐζω hikari gold, hikari excel, nls cichlid formula, JBL spirulina flakes, seachem chlorella, ocean nutricion omni flakes, ocean nutricion vegi pellets. 

 

Όλα τα pellets τα σπάω να είναι μικρά σε μέγεθος, σχεδόν διαλυμένα. Όποτε ρίχνω τροφή το ψάρι κινείται πρόθυμα για να φάει, βάζει τροφή, πότε κρατάει λίγη, πότε την βγάζει, νομίζω όμως πως κάποια ποσότητα την κρατάει. Εκτός της μαζεμένης κοιλιάς και της ταλαιπωρημένης εμφάνισης, σαν συμπεριφορά δείχνει οκ, κολυμπάει κανονικά αν και κρύβεται την περισσότερη ώρα ανάμεσα στον θερμαντήρα και το φίλτρο μιας και δεν έχει κρυψώνες άλλες και λογικό να αγχώνεται. 

 

Ελπίζω να πάει καλά, ό,τι μπορώ θα του το προσφέρω. 

 

161229_IMG_20161229_230452.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το ταιζα αποκλειστικα σπιρουλινα με σκορδοζουμο για τεσσερις μερες. Και καμια βιταμινουλα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Και να σου εξηγησω, η σπιρουλινα βοηθαει στην επανορθωση της χλωριδας του εντερου. Δηλαδη ολα αυτα τα ενζυμα κτλ κτλ που υπαρχουν στα εντερα και βοηθουν στην σωστη λειτουργια τους. Αν το ψαρι εχει εντερικα θα το καθαρισει. Εγω ταιζω αν εχω τετοια θεματα, επι 4 μερες 3 φορες την ημερα.
Βιταμινες οποιες θες. Εγω χρησιμοποιω της sera την fiahtamin.

Greetings from the dark side!


Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι βαζεις αλλα αλλο το ενα αλλο το αλλο!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Η nls να ξερεις πτι εχει και σκορδο μεσα.Το γραφει και στα συτατικα της αλλα μυριζει κι'ολας.

Ειναι πολυ καλη τροφη και θα προτεινα να ταιζεις μονο αυτη μεχρι να αρχισει να τρωει κανονικα οποτε μετα αρχιζεις σιγα σιγα και φτιαχνεις την διατροφη του.

Μια κρυψωνα θα το βοηθησει να ηρεμησει λιγο,ενα πηλινο γλαστρακι ή δυο πετρουλες θα βοηθουσαν.

Link to comment
Share on other sites

Θα παρω κανενα διακοσμιτικό να του βαλω να κρυβεται.

Ευχαριστώ για τις συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Μπηκε κρυψώνα και την εκτίμησε αμέσως.

528f279e2496ba92f9af56a79388bc3b.jpg

Βιταμινες πήρα της jbl γιατί εχω δίπλα μου pet city, JBL Atvitol.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και ένα χαρμόσυνο, νομίζω ότι ένα θηλυκό Pseudotropheus elongatus mpanga κρατάει μωρά στο στόμα του. Τα Callainos περίμενα, από τα μικρά ήρθε,

 

Για δείτε οι πιο έμπειροι:

 

large.170101-IMG_20170101_180643.jpglarge.170101-IMG_20170101_180834.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Το Hongi δείχνει καλύτερα εξωτερικά τουλάχιστον. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω αν τρώει. Του ρίχνω συνεχώς τροφή, 5-6 φορές την ημέρα. Περιττώματα δεν βλέπω. 

 

Σήμερα έβαλα και ένα κομμάτι τροφής "Σαββατοκύριακου" να υπάρχει μόνιμα μέσα.

 

Το ψαράκι κολυμπάει κανονικά, τα χρώματά του έχουν ανοίξει και έχουν ζωηρέψει ενώ σπάνια μπαίνει στην κρυψώνα, κυρίως κολυμπάει σε όλο το ενυδρείο και παρότι στην κουζίνα έχει αρκετή κίνηση δεν φοβάται. 

 

Συνεχίζει η θεραπεία με metroplex ενώ ρίχνω και βιταμίνες καθημερινώς. Μεθαύριο, μετά από μια αλλαγή νερού, θα ξαναρίζω και Neoplex.

 

Ελπίζω να τα καταφέρει. 

 

Για δείτε και το video οι πιο ειδικοί. 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες πανε που του δινεις βιταμινες;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Στα ματια μου το ψαρι δειχνει πολυ καλυτερα...

Αν συνεχισει ετσι και μετα το τελος της αντιβιωσης τα μηνυματα θα ειναι πολυ ενθαρυντικα...

Εγω προσωπικα αν ειχα την δυνατοτητα θα το κραταγα μερικες μερες ακομα και μετα το τελος της θεραπειας για να το "μπουσταρω"...

Κατα πασα πιθανοτητα δεν βλεπεις ακομα περιτωματα γιατι αυτα ειναι σε πιο "υγρη" μορφη μιας και το ψαρι περασε αρκετο καιρο αφαγιας και χρειαζεται να επανελθει η χημεια του στομαχιου ετσι ωστε οι τροφες και να αφομοιωνονται αλλα και να αποβαλλονται σωστα(υποθετικα μιλωντας παντα :))...

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να φτάσει στο σημείο να τρώει κανονικά και θα τον κάνω τετράπαχο Στάθη, θα γυρίσει μέσα στο μεγάλο και θα μοιράσει πόνο σε όλους τους μεγάλους :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα κοψε και τις βιταμινες τωρα. Μην του κανουμε και καμια ζημια νεφρα και συκωτι.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο μικρός Hongi, αν και ακόμα στην απομόνωση, είναι καλά, χαίρει άκρας υγεία, η κοιλίτσα του επανήλθε σχεδόν 100% και τρώει πλέον, σχεδόν κανονικά και λέω σχεδόν γιατί τρώει μεν αλλά πολύ φειδωλά. Τις τελευταίες 2 ημέρες βλέπω και κανονικά περιττώματα. 

 

Δυστυχώς όμως, εκτός από τον Hongi, ένα άλλο ψάρι πριν 1 εβδομάδα, 1 Cynotilapia sp. hara, εντελώς ξαφνικά για εμένα, εμφάνισε  εκτενή συμπτώματα Bloat ενώ τις 3 τελευταίες ημέρες και dropsy ενώ από εχθές το σώμα του έχει και αρκετά "ξεφτίσματα"

 

Από την πρώτη ημέρα ξεκίνησε θεραπεία με Flagyl και Epsom Salts και για 1 εβδομάδα ακολουθήθηκε ευλαβικά το πρόγραμμα 1η μέρα Flagyl, 2η ημέρα αλλαγή 50% και Flagyl + Epsom. 

 

Τις πρώτες 3 ημέρες νηστεία ενώ τα φώτα κλειστά καθ'όλη τη διάρκεια. 

 

Παρά την θεραπεία το ψάρι δεν εμφάνισε σημάδια βελτίωσης παρά ξεκίνησε και σημάδια dropsy. Δεν είχε μπει αρχικά σε καραντίνα μιας και α) δεν είχα διαθέσιμη β) θεώρησα πως έπρεπε να γίνει σε όλο το ενυδρείο η θεραπεία μιας και ήταν το 2ο κρούσμα ασθένειας σε σύντομο διάστημα. 

 

Από εχθές και αφού δεν είχε σημάδια βελτίωσης, ο Χαρούλης απομονώθηκε σε 50 λίτρα όπου μπήκε Melafix, Epsom Salts και ξεκίνησα θεραπεία με Kanaplex και Bactopur Direct. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...