Jump to content

My little Malawi


KostasGr

Recommended Posts

Τα θηλυκά βλέπω ότι μερικές φορές έχουν τέτοια "σημάδια" δεν είμαι και ειδικός επί των ειδών βέβαια. Αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν μου αρεσει αυτο που βλεπω.

Βλεπεις σηκωμενα τα λεπια στα ψαρια στις πρωτες φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Από φωτογραφία δεν μπορώ να πω, δεν έχω την εμπειρία, θα τα παρατηρήσω από κοντά. 

 

Τα ψάρια ήρθαν εχθές και οι φωτογραφίες είναι κάποιες ώρες μετά. Πρέπει να ταλαιπωρήθηκαν στην μεταφορά.

 

Στο ενυδρείο έχει μπει η αντίστοιχη για τα λίτρα δόση Seachem Stress Guard. 

Link to comment
Share on other sites

Μπα..Νομιζω οτι τρωνε πολυ ξυλο και ειναι ηδη εξαντλημενα.Οι κοιλιες ειναι μεσα,και αυτο ειναι κακο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω βλεπω μαζεμμενη κοιλια σε αυτο με τις αμυχες.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Είναι αμυχές όντως. Έτσι ήρθε εχθές. Στο δικό μου ενυδρείο δεν παίζει κανένας τσαμπουκάς, είναι όλα πολύ ήρεμα.

 

 Θα στρώσει; μπορώ να βοηθήσω κάπως;

 

@Sturm @argy1

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Ειχα προσφατα μια παρομοια εμπειρια.Εχασα υγειεστατο αρσενικο μεσα σε λιγες ωρες.Χτυπηματα στα ζωτικα οργανα στην κοιλια και δαγκωματιες και πεταγμενα λεπια.

Παραθετω και μια φωτο αν δεν πειραζει (που ειμαστε στο θεμα σου) ωστε να δεις τα χτυπηματα.Εγω δεν προλαβα να κανω τιποτα.Προτεινω πριν σβησουν τα φωτα να κατσεις λιγο πισω,μακρυα απο το ενυδρειο και να βεβαιωθεις αρχικα οτι δεν τις τρωει τωρα.Αν δεις να το χτυπαει καποιος βγαλτο αμεσα.

20160828_233728.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάτσει ώρες από εχθές να τα παρακολουθώ. Δεν τρώει ξύλο. Έχει μάλιστα μια τρύπα μόνη της, δεν την ενοχλεί κανένα από τα άλλα ψάρια. 

 

Διαβάζω τώρα για την μαζεμένη κοιλιά. Πρέπει να ακολουθήσω κάποια θεραπεία;

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι απο ελειπης διατροφη αφου τα πηρες προσφατα στα χερια σου.

Τρωει? Εννοω αν το καταπινει,ή το μασουλαει και το φτυνει το φαγητο?

Link to comment
Share on other sites

Θα το παρακολουθήσω αύριο, δεν πρόσεξα αν φτύνει την τροφή. Το απόγευμα τάισα με NLS Cichlid Formula για την οποία διάβασα πολύ καλά σχόλια. Θα δώσω την ίδια το πρωί και και θα παρακολουθήσω αν καταπίνει την τροφή. 

 

Αν είναι παράσιτο θα την φτύνει ε; Θεραπεία με EPSOM SALTS, έχει αποτέλεσμα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα επρεπε να δρασεις αμεσα σε περιπτωση ξυλου.Αφου το αποκλεισαμε προτεινω να παρατηρησεις αυριο στο φαγητο τι κανει και βλεπουμε.

Το πιο πιθανο ειναι να ετρωγε ξυλο πριν την παρεις και να μην μπορουσε να τραφει σωστα.Με καθαρο νερακι και φαγητο πιστευω θα στρωσει.Δεν χανεις κατι παντως να ανοιξεις ενα θεμα στις ασθενειες συμπληρωνοντας την φορμα και φωτογραφιες να δουμε και τη γνωμη αλλων για τα σημαδια.Καποιοι εχουν μεγαλυτεροι πειρα σε ασθενεις και το θεμα σου ισως δεν το παρακολουθουν ολοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα ανοίξω νέο θέμα αύριο αφού παρατηρήσω τι γίνεται στο τάισμα ώστε να καταγραφεί στην αναφορά του προβλήματος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα εχθές το Spray bar του Dophin μιας και μέχρι τώρα είχα στην έξοδο το άλλο ανταλλακτικό που είναι για καταράκτη. Τοποθετήθηκε στο δεξί τζάμι και με κατεύθυνση αριστερά διαγώνια κάτω για να δημιουργήσει ροή. 

 

Τα ψάρια δείχνουν να το απολαμβάνουν και νομίζω γίνεται καλύτερη δουλειά στην κυκλοφορία. 

 

large.DSC_0070.jpg

 

large.DSC_0074.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά. Το νερό μου είναι κρύσταλλο, τα ψάρια ακμαιότατα και γενικά η συμβίωση πολύ ήρεμη. 

 

Το θηλυκό Callainos επανήλθε πλήρως από το στρες της μεταφοράς και η αρχικώς μαζεμένη κοιλιά του έχει επανέλθει. 

 

Τάισμα 2 φορές την ημέρα και οι τροφές που δίνονται είναι Ocean Nutricion Vegi Flakes, Omni Flakes, NLS Cichlid formula, Seachem Chlorella flakes και  Haikari Floating Pellets σπανιότερα μιας και δεν ξέρουν να φάνε από την επιφάνεια ακόμα. Οι τροφές μουλιάζονται με Garlic Guard.

 

Αλλαγή νερού 100 λίτρα εβδομαδιαίως (σήμερα έχει αλλαγή)

 

Η προσθήκη του 2ου φίλτρου και η τοποθέτηση του Spray Bar έτσι όπως έγινε, έχουν βοηθήσει πολύ στην κυκλοφορία του νερού και φυσικά στην βιολογία. Τα ψάρια αρέσκονται να κολυμπούν αρκετά μπροστά στην ροή που έρχεται χαμηλά δεξιά από την έξοδο του Dophin. 

 

Επίσης έχουν ξεθαρρέψει αρκετά και κρύβονται λιγότερο. 

 

Λίγα λόγια για τον φωτισμό. Επειδή οι λάμπες του Rehau χάλασαν και οι 2 οι 6500Κ (τις άλλαξα μεν), αποφάσισα να εγκαταστήσω ταινίες led. Μπήκαν κάτω από το εμπρός φωτιστικό 3 σειρές (1μ) των 14W στα 6500Κ και στο πίσω φωτιστικό 2 σειρές RGB 14W και 1 σειρά 14W λευκή 6500Κ.

 

Οι λευκές ανάβουν το απόγευμα και για 7 ώρες μαζί με τις RGB. Οι RGB μένουν αναμμένες για άλλες 2 ώρες και ανάβουν και ένα 2ωρο το πρωί. Οι λευκές λειτουργούν στο 50%, είναι πολύ δυνατές. Κόστος φωτισμού περίπου 90€ μαζί με controllers, τηλεχειρισμούς κτλ. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα όταν βοηθάς το μάστορα κάνε και κατι.

δινε κανένα λάστιχο, κανένα κυκλοφορητη.... μην κάθεσαι με τη φωτογραφική στο χέρι!

Αφου όλη τη δουλειά ο μικρός την κάνει....

 

Να σου ζήσει φίλε!!!

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Αλλαγή νερού σήμερα μαζί με τον βοηθό!

 

large.DSC_0097.jpg

Μπραβο!!

Μαγκας ο βοηθος!!

Αυτο ειναι μια απο τις ομορφιες του χομπι μας οτι μπορουμε να το μοιραζομαστε αφοβα με τα παιδια μας...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/23/2016 at 11:35 AM, kkgr said:

 

 

Λίγα λόγια για τον φωτισμό. Επειδή οι λάμπες του Rehau χάλασαν και οι 2 οι 6500Κ (τις άλλαξα μεν), αποφάσισα να εγκαταστήσω ταινίες led. Μπήκαν κάτω από το εμπρός φωτιστικό 3 σειρές (1μ) των 14W στα 6500Κ και στο πίσω φωτιστικό 2 σειρές RGB 14W και 1 σειρά 14W λευκή 6500Κ.

 

Οι λευκές ανάβουν το απόγευμα και για 7 ώρες μαζί με τις RGB. Οι RGB μένουν αναμμένες για άλλες 2 ώρες και ανάβουν και ένα 2ωρο το πρωί. Οι λευκές λειτουργούν στο 50%, είναι πολύ δυνατές. Κόστος φωτισμού περίπου 90€ μαζί με controllers, τηλεχειρισμούς κτλ. 

Επειδή αναφέρθηκα στον φωτισμό και σε περίπτωση που ενδιαφέρει οποιονδήποτε, μερικές φωτογραφίες με υπότιτλους:

 

 

RGB Και λευκές αναμμένες στο 40%

large.DSC_0101.jpg

 

Λευκές στο 100%

large.DSC_0102.jpg

 

 

RGB σε μπλε χρωματισμό

large.DSC_0105.jpg

 

RGB και λευκές 40%

large.DSC_0100.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται ο φωτισμός ακόμη και στο 40% !!

Μήπως να ανοίξεις ένα θέμα να κάνεις μια μικρή παρουσίαση για τις λεντοταινίες,συνδεσμολογία,υλικά,τρόπο στήριξης κτλ...

Ενδεχομένος να ενδιαφέρει και άλλους χομπίστες και σίγουρα σε κάποιους θα φανεί χρήσιμο ;)

 

btw Οι λάμπες του ενυδρείου γιατί χάλασαν τόσο γρήγορα??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω 2-3 βαλισνέριες θα βοηθήσουν καθόλου στα νιτρικά ή να μην ασχοληθώ?

Link to comment
Share on other sites

Οι βαλισνεριες δεν τραβανε πολλα νιτρικα.Θα ελεγα να μην βαλεις,εκτος και αν τις θες για εμφανηση.

Φυτα που ρουφανε νιτρικα και θα μπορουσες να δοκιμασεις,αν και κατα πασα πιθανοτητα θα φαγωθουν,ειναι το κερατοφυλλο και η egeria densa.Το δευτερο υποψην οτι τραβαει και αρκετο ασβεστιο απο το νερο,δεν θα σου ριξει σκληροτητες φυσικα,απλα το αναφερω να το εχεις υποψην σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, μάλλον δεν θα ασχοληθώ καθόλου τότε, τις ήθελα για λειτουργικούς λόγους, εμφάνιση μου αρέσει όπως είναι τώρα χωρίς τίποτα μέσα.

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...