Jump to content

My little Malawi


KostasGr

Recommended Posts

Βγαλε τα σφουγγαρια. Εκτος απ τα πλαινα. Στο πρωτο καλαθι πανω πανω μια στρωση βαμβακι και στο ιδιο καλαθι βιολογικο και ολα τα υπολοιπα βιολογικο.
Μιχαλη αν το αφησει ετσι χωρις τροφη για βακτηρια τι θα γινει; το πιο πιθανο να πεθανουν!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

argy1 δεν ξερω αν πεθαινουν η οχι τοσο ευκολα αλλα σιγουρα το να εχεις βακτηρια χωρις τροφη ειναι μια τρυπα στο νερο. Ουτε πολλαπλασιαζονται, ουτε κανουν κατι αλλο!
Φιλε kkgr καλα κανεις και ρωτας. Εχει προφιλτρα τα πλαινα και αυτα φτανουν. Ολο το υπολοιπο βαλτο βιολογικο για να κερδισεις χωρο.


Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο το στρωσιμο τελικα θα τσακωνομαστε μια ζωη.....

Μπηκε μπολι πριν 18 ωρες (και μαλιστα αρκετη ποσοτητα απ'οτι βλεπω) σε ενα ενυδρειο με "βρωμικο" νερο,αστρωτο δηλαδη με αμμωνια,με νιτρωδη κτλ..

δεν εχουν προλαβει να εγκατασταθουν και να αρχισουν να τρεφονται με κανονικους ρυθμους και συζηταμε για πεινα?Σε 300 λιτρα νερου με αναλογια νιτρικων 2ppm...Ακομη και μετα την αλλαγη νερου (80%) εχει 0,25ppm..

Πως θα πεθανουν τα βακτηρια σε 18 ωρες? Ζωντανα βακτηρια απο μπολι 18 ωρες μεσα σε αυτο το ενυδρειο,ειναι μια τρυπα στο νερο?

Εσυ δηλαδη ρε Θοδωρη αν δεν ταισεις για μια εβδομαδα νομιζεις οτι θα χασεις βιολογια?

 

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντουσα αλλα δεν μου αρεσει το υφος σου

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω παντως παιδια οτι εχετε και οι δυο δικιο και οτι το τι ακριβως γινεται βρισκεται καπου στην μεση....

Γνωμη μου ειναι:

Οτι τα βακτηρια δεν νομιζω να πεθανουν χωρις τροφη τοσο γρηγορα.

Αλλα κατα ποσο εξασθενει η αποικιση;;

Και  ειναι τοσο δυνατη η αποικιση ετσι ωστε να συνεχιστει χωρις παρατραγουδα ο κυκλος;;

Φανταστειτε οτι πολλες φορες μπολιαζουμε και το μπολι "δεν πιανει"...

Και σε ενυδρειο που τρεχει δεν χανεται η αποικιση μηνες να μεινει χωρις ταισματα γιατι οι πηγες αμμωνιας ειναι πολλες (και ειδικα τα ψαρια)....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Αντε με το καλο να το γεμισεις τωρα:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Κώστα όπως είπαμε με προσοχή τώρα, και πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφίξεις!

1ade50ed04f7e66231248b2ac250cbe1.jpg

Συσκότιση και προσαρμογή

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω γοητευμένος από το ταπεραμέντο αυτών των ζωντανών!

Πραγματικά η ζωντάνια τους είναι άλλο πράγμα. Ανυπομονώ να μπορέσω να ανοίξω τα φώτα και να κάτσω να τα χαζεύω.

Τα Hongi είναι πανέμορφα ήδη, δεν φαντάζομαι πως θα είναι όταν εγκλιματιστούν, μεγαλώσουν λίγο και πάρουν τα χρώματά τους!!!


  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό και περιμένουμε φωτογραφίες !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από εχθές, αναγκαστικά λόγω παραγγελίας που ήδη είχε γίνει, μπήκαν όλα τα ψάρια. Είμαι με συνεχείς μετρήσεις και το τάισμα γίνεται με φειδώ. Οι μετρήσεις μου είναι τέλειες και γίνονται ανά 6 ώρες. 

 

Πρώτες φωτογραφίες με τα hongi, θα ακολουθήσουν κι άλλες πολλές ( θα σας τα σπάσω)

 

large.DSC_0132.jpglarge.DSC_0145.jpglarge.DSC_0164.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, επειδή οι φωτογραφίες είναι πολλές και μάλλον δεν λέει να τις βάλω εδώ, όποιος θέλει μπορεί αν δει το album που έχει ανέβει στην gallery που μας παρέχει το aquazone

 

 

 

Μερικές επιλογές:

 

large.DSC_0179_resize.jpglarge.DSC_0155_resize.jpglarge.DSC_0091_resize.jpglarge.DSC_0140_resize.jpglarge.DSC_0075_resize.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες είναι πολύ καλές και τα ψαράκια φαίνονται υγειεστατα αν και εμφανή στρεσαρισμένα! 

:thumbsu::thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα πολυ ομορφα ψαρια! 

Καλοριζικα!

Προσεχε το νερακι τους και την διατροφη τους θα γινουν τουμπανα!

Επισης ο φωτισμος μου αρεσει πολυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Τα ψαράκια θα έχουν τις καλύτερες δυνατές συνθήκες από εμένα και εύχομαι να έχω και αναπαραγωγές να δώσω ψάρια και σε άλλα παιδιά από εδώ μέσα. 

 

Μια γενική του ενυδρείου:

 

large.DSC_0214.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Από φωτογραφίες το τερμάτισα, ανέβασα αρκετές. Τώρα πάλι όταν μεγαλώσουν λίγο. 

 

Θα φτιάξω και ένα βίντεο που δείχνει και την κίνηση των τρελοκομείων. 

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα τα ζωντανά...ανυπομωνώ να τα δώ σε κανά δύμηνο.....με τις φωτό δώσε πόνο αντέχει ο σέρβερ!!!! :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφο , μπράβο !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...