Jump to content

My little Malawi


KostasGr

Recommended Posts

Μπράβο Κώστα πολύ όμορφο ενυδρείο, και στήσιμο για τα ψάρια σου.

Χαίρομαι που όλα τελικά πήγαν καλά.:)

Ακου μπόλι από το κοζλοντούι.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχθές είχαμε τον 1ο τσαμπουκά καθώς εμφανίστηκε ο γενικός αρχηγός του ενυδρείου. 

 

Βλέπω κάποια στιγμή τον Hara των φωτογραφιών με κατάμαυρες γραμμές να πλησιάζει το τζάμι και μέχρι να πιάσω την φωτογραφική τσακωνόταν με τον αντικατοπτρισμό του μόνος του. Τι γέλια έκαναν τα παιδιά δεν φαντάζεστε. Τους εξήγησα γιατί το κάνει και μπήκαν στο κλίμα :)

 

large.DSC_0227.jpglarge.DSC_0231.jpglarge.DSC_0221.jpglarge.DSC_0220.jpglarge.DSC_0210.jpglarge.DSC_0176.jpglarge.DSC_0205.jpg

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πεντακάθαρο ενυδρείο και καταπληκτικές φωτογραφίες !!

Συνέχισε έτσι με προσοχή και να είσαι σίγουρος πως μελλοντικά θα ανταμειφθείς ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που επέστρεψα από τη δουλειά τους βρήκα όλους κρυμμένους. 

 

Βγήκαν ελάχιστα κατά το τάισμα και στη συνέχεια πάλι μέσα. Βγαίνουν όταν δεν είμαι στον χώρο αλλά τρομάζουν όταν πλησιάζω. 

 

Έκανα μετρήσεις κατευθείαν και όλα δείχνουν φυσιολογικά με μόνο τα NO3 να είναι γύρω στο 15 που δεν νομίζω ότι είναι τραγικό.

 

Έκανα μια αλλαγή 30%.

 

Any ideas;

Link to comment
Share on other sites

Λογικα "χτιζουν" ιεραρχια και διεκδικουν τον χωρο τους.Δωσ'τους λιγο χρονο να καθορισουν τις φωλιες τους και να νιωσουν ανετα σε αυτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2016 at 8:13 ΜΜ, το μέλος kkgr έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ! Τα ψαράκια θα έχουν τις καλύτερες δυνατές συνθήκες από εμένα και εύχομαι να έχω και αναπαραγωγές να δώσω ψάρια και σε άλλα παιδιά από εδώ μέσα. 

 

Μια γενική του ενυδρείου:

 

large.DSC_0214.jpg

 

 

Πανεμορφο στησιμο φιλε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, argy1 said:

Λογικα "χτιζουν" ιεραρχια και διεκδικουν τον χωρο τους.Δωσ'τους λιγο χρονο να καθορισουν τις φωλιες τους και να νιωσουν ανετα σε αυτες.

Μέχρι και το πρωί ελάχιστα έμπαιναν στις τρύπες, γι αυτό με προβλημάτισε. Εννοείται ότι περιμένω, δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ορεξη βαλε και μια ωραια φωτο απο το στησιμο εδω

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Μέχρι και το πρωί ελάχιστα έμπαιναν στις τρύπες, γι αυτό με προβλημάτισε. Εννοείται ότι περιμένω, δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο :)

Ακόμα ήταν στα χαμένα για αυτό.. Απλά τρυγήριζαν στο ενυδρείο.

Τώρα σιγά σιγά θα αρχίσουν να μαθαίνουν το ενυδρείο και θα κινούνται αναμεσα από τα περάσματα και τις σπηλιές. 

Δώστα χρόνο και μην αγχώνεσαι.. 

Ένας καλός τρόπος να σε συνηθίσουν πιο γρήγορα είναι, να κάθεσαι μπροστά στο ενυδρείο την ώρα που ταίζεις μέχρι να φάνε. Αλλά και αυτό να μην κάνεις με τον καιρό θα σε συνηθίσουν. ;)

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Βραδινές φωτογραφικές ανησυχίες

 

large.DSC_0345.jpglarge.DSC_0338.jpglarge.DSC_0346.jpglarge.DSC_0362.jpglarge.DSC_0364.jpg

Περισσότερες έχουν προστεθεί στο Album

 

 

Link to comment
Share on other sites

Video Update με τις αγαπούλες.

 

Τα Hongi έχουν φουντώσει χρωματικά επικίνδυνα :)

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα με την εβδομαδιαία αλλαγή νερού και μπήκε μόλις και 2ο φίλτρο. 

 

Αν και αρχικά είχα αποκλείσει το ενδεχόμενο να βάλω 2ο φίλτρο, τελικά υπέκυψα μετά και από κάποια πρώτα σημάδια καφέ άλγης χαμηλά στο εμπρός τζάμι. 

 

Αγοράστηκε ένα Dophin 1400λτ/ώ με UV λάμπα και ευτυχώς είχε σκούρες σωλήνες εισαγωγής εξαγωγής και δεν χτυπάνε στο μάτι. 

 

large.DSC_0112.jpglarge.DSC_0107.jpglarge.DSC_0106.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα εκανες με το δευτερο φιλτρο!

Προσωπικα θα εκανα τα εξης:

Θα αφηνα την αλγη και θα σκουπιζα μονο τα τζαμια. Επισης η λειτουργια της uv απενεργοποιειτε? Αν ναι τοτε θα την εκλεινα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν μου αρεσει η ιδεα του "αποστειρωμενου" ενυδρειου.

Στην υγεια των ψαριων νομιζω κανει περισσοτερο κακο παρα καλο.

Επισης οι αλγες χρειαζονται για ολα τα ψαρια και ειδικα στις αφρικανες.

Αν πιασουν οι πετρες θα ειναι πιο ομορφο,απλα τα τζαμια θα καθαριζεις οταν κανεις συντηρηση.

 

Και παλι ομως σου λεω οτι αυτο ειναι δικη μου γνωμη,περιμενε να δουμε τι θα πουν και οι αλλοι για την uv.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Τελείωσα με την εβδομαδιαία αλλαγή νερού και μπήκε μόλις και 2ο φίλτρο. 

 

Αν και αρχικά είχα αποκλείσει το ενδεχόμενο να βάλω 2ο φίλτρο, τελικά υπέκυψα μετά και από κάποια πρώτα σημάδια καφέ άλγης χαμηλά στο εμπρός τζάμι. 

 

Αγοράστηκε ένα Dophin 1400λτ/ώ με UV λάμπα και ευτυχώς είχε σκούρες σωλήνες εισαγωγής εξαγωγής και δεν χτυπάνε στο μάτι. 

 

large.DSC_0112.jpglarge.DSC_0107.jpglarge.DSC_0106.jpg

Θελω εντυπωσεις αν γινεται απο το συγκεκριμενο φιλτρο γιατι δεν εχει τυχει να περασει ποτε απο τα χερια μου!!!!

Δεν νομιζω η uv να σε "σωσει" απο πολλες αλγες παντως...

"Αποστειρωμενο" εννοειται οτι δεν πρεπει νε ειναι ενα ενυδρειο και η χρηση της συγκεκριμενης λαμπας δεν χρειαζεται να γινεται 24 ωρες το 24ωρο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλεόν παίζεις με ασφάλεια! Πάντα ήμουν υπέρ των 2 φίλτρων ακόμα και αν το ένα είναι μικρό!

υν δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ οπότε δεν μπορώ να εκφέρω εμπεριστατωμένη άποψη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, stathis spithas said:

Θελω εντυπωσεις αν γινεται απο το συγκεκριμενο φιλτρο γιατι δεν εχει τυχει να περασει ποτε απο τα χερια μου!!!!

Δεν νομιζω η uv να σε "σωσει" απο πολλες αλγες παντως...

"Αποστειρωμενο" εννοειται οτι δεν πρεπει νε ειναι ενα ενυδρειο και η χρηση της συγκεκριμενης λαμπας δεν χρειαζεται να γινεται 24 ωρες το 24ωρο....

Εγώ έλεγα να ανάβει κατά την διάρκεια που είναι αναμμένα και τα φώτα. 


@stathis spithas Ποιοτικά δεν έχει καμία επαφή με το Fluval. Άλλα πλαστικά, πολύ φθηνότερα. Σαν δύναμη/ροή, είναι καλό, έχει αρκετή ροή. Σε βάθος χρόνου θα δείξει πως θα πάει. Στα 100€ (εγώ το πήρα 90€ με μια μικρή έκπτωση) για την έκδοση με την UV νομίζω το λες φθηνό. Χωρίς UV έχει 80€. To Fluval 136€, 50+€ διαφορά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kkgr

Η καφέ άλγη είναι συνηθισμένο φαινόμενο σε νεοστημένο ενυδρείο...

Συνήθως κάνει τον κύκλο της και εξαφανίζεται....

 

Ρίξε μια ματιά

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για μένα η καφέ άλγη σημαίνει ότι όλα πάνε καλά  ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από εχθές το βράδυ πλέον κάτοικοι της μικρής Malawi είναι και ένα ζεύγος ενήλικων Metriaclima Callainos.

 

Ξέρω είναι too much άλλα 2 ψάρια, άλλο 1 είδος, μπήκαν με το σκεπτικό ότι τα υπόλοιπα είναι μικρά και μήπως βγουν τα elongatus σε περίπτωση που υπάρξουν στο μέλλον θέματα λόγω παρόμοιων χρωματισμών/γραμμώσεων με τα Hara. 

 

Από την πρώτη στιγμή άλλαξε η ιεραρχία στο ενυδρείο και όλα τα ψαράκια άρχισαν να κολυμπούν πίσω από τα Callainos. Είναι πανέμορφα και, αν και νωρίς, φαίνονται ψαράκια με εξαιρετικό χαρακτήρα. 

 

large.DSC_0129.jpglarge.DSC_0128.jpglarge.DSC_0125.jpglarge.DSC_0122.jpglarge.DSC_0123.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν Κωστα! Το ενα γιατι εχει σημαδια πανω του? Το φυσικο του ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...