Jump to content

My little Malawi


KostasGr

Recommended Posts

Ας μου επιτραπει η λέξη.

 

Φωτογραφιάρες και απίθανα ζωντανα.

 

P.S. πολύ μου αρέσει που στο άλπμουμ μπορεί να δει κανείς όλες τις τεχνικές πληροφορίες της φωτογραφίας. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα τα hongi,να σου ζησουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλε! Πανεμορφη εικονα το ενυδρειο γενικα αλλα οι κατοικοι ολα τα λεφτα:bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο!

 

Ανεβασε την εξοδο του φιλτρου και αυξησε την αναταραξη στο μεγιστο.Θελουμε οξυγονο στο φουλ,να κανει δυνατο κυμματισμο.

 

Και μαζεψε βρε και αυτη την τριχα που περιφερεται :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άσε με με την κωλοτρίχα, μου χάλασε το βίντεο... Αμα δεις, από τα μισά κι έπειτα δεν υπάρχει, την μάζεψα, που βρέθηκε γαμώτ!

 

Noted για την έξοδο, το κάνω άμεσα. 

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχ

Απλα η οξυγονοση θα βοηθησει τα ψαρια,την βιολογια και την διατηρηση του ph σε υψηλα επιπεδα.Επισης επειδη το ενυδρειο ειναι 120,ενα φιλτρο δεν μπορει να κουναει ολο το νερο της επιφανειας και σε λιγο καιρο με τα ταισματα θα εχεις βιοφιλμ.

Καποια στιγμη που θα εχεις χρονο και διαθεση τις επομενες μερες βελτιωσε λιγο την αναταραξη του φιλτρου. :)

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που ήταν και η τρίχα , αλλιώς δεν θα πίστευα ότι έχει νερό μέσα ... :):)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ανατάραξη έγινε ήδη. 

 

Τώρα στο θέμα της ροής, βλέπω ότι όλοι σχεδόν βάζουν 2 φίλτρα στο 120. Εγώ αυτό που βλέπω, τουλάχιστον με το Fluval 406, είναι ότι πχ όταν τα ψάρια είναι στο δεξί μέρος του ενυδρείου, κολυμπούν κόντρα σε ρεύμα νερού και αν αφεθούν τα παίρνει προς τα πίσω. Από αυτό αντιλαμβάνομαι ότι η ροή είναι αρκετή σε όλο το χώρο. 

 

Αν πιστεύετε ότι είναι απαραίτητο, μπορώ να βάλω ένα εσωτερικό που έχω το οποίο είναι αρκετά δυνατό σε ροή, απλά θέλω να αποφύγω όσο γίνεται να βάζω εξοπλισμό μέσα, χαλάει την εικόνα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω εναν κυκλοφορητη απεναντι αλλα δεν ειναι και απαραιτητο αν δεν εχεις προβλημματα.Προβλημματα εννοω ακκαθαρσιες στον βυθο,κυανο κτλ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, dpap said:

Πάλι καλά που ήταν και η τρίχα , αλλιώς δεν θα πίστευα ότι έχει νερό μέσα ... :):)

Ωωωω τι μου ειπεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι το 406 αρκεί μια χαρά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σαν νεος στο χομπυ ειναι πολλη ωραιο εμεινα με το στομα ανοιχτο:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20161107_092839.jpg

 

Τι μπόλι έδωσε ρε παιδιά ο @SOTIRIS από το Κοζλοντούι; Δεν κουνιέται φύλλο λέμε!   

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, θεοδωρος αθανασιαδης said:

σαν νεος στο χομπυ ειναι πολλη ωραιο εμεινα με το στομα ανοιχτο:thumbsu:

Ευχαριστώ πολύ φίλε, κι εγώ είμαι νέος αλλά με αρκετό διάβασμα εδώ μέσα και με την βοήθεια των παιδιών μπορείς να στήσεις κάτι όμορφο και πάνω από όλα ΣΩΣΤΟ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ακόμα μια φορά, πανέμορφο φιλαρακι!

Εγώ προσωπικά θα έβαζα ένα κυκλοφοριτή γιατί μ'αρέσει να τα βλέπω με τις δίνες και φυσικά λίγο παραπάνω κυκλοφορία δεν μπορεί ποτέ να κάνει κακό.

Από την άλλη, θα δεις στη πορεία αν χρειάζεσαι παραπάνω ροή, άμα για παράδειγμα μαζεύονται ακαθαρσίες σε κάποια πλευρά του ενυδρείου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο βιντεο και καλοστημενο ενυδρειο. Μπραβο φιλαρακι!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους για ρα σχόλια.

Ερώτηση: Έχουν ενφανιστεί πολλά αιωρούμενα σωματίδια.

Στο φίλτρο έχω ενυδρειακό βαμβάκι στο τελευταίο καλάθι πριν την έξοδο αλλλά...

Τί προτείνεται σε τέτοιες περιπτώσεις; Να επενδύσω σε ένα UV σύστημα, θα βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Τι φιλτρο εχεις; οχι η uv δεν βοηθαει στα σωματιδια. Νομιζω εχεις βαλει το βαμβακι λαθος.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Αν το εχεις βαλει στο τελος μετα τα υλικα δεν κανει δουλεια. Και μην αγχωνεσαι για τα σωματιδια. Ετσι γινονται τα ενυδρεια οταν μπαινουν οι κατοικοι!

Greetings from the dark side!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Sturm έγραψε:

Αν το εχεις βαλει στο τελος μετα τα υλικα δεν κανει δουλεια. Και μην αγχωνεσαι για τα σωματιδια. Ετσι γινονται τα ενυδρεια οταν μπαινουν οι κατοικοι!

Greetings from the dark side!
 

 

Όπως λέει και ο Θοδωρής , δοκίμασε να βάλεις το βαμβάκι κάτω κάτω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α πα πα πα πα....πολύ ωραίο setup και το βίντεο είναι πολύ όμορφο!Και πάλι μπράβο...!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...