Jump to content

Περίεργη συμπεριφορα.


Recommended Posts

Έχω πάρα πολύ καιρό να κάνω τεστ αλλά έχω την εντύπωση ότι το κοιτάς από πάνω το χρώμα και όχι από το πλάι. Δεν είμαι σίγουρος όμως οπότε δες τις οδηγίες, μπορεί να λέω και βλακεία.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως το κοιτάς από πάνω: https://www.sera.de/fileadmin/user_upload/manuals/sourcefiles/04910_sera_NH_NH3-Test_2015-06_INT.pdf


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι άλλο εννοώ. Τι χρωμα βλέπετε? Γιατί με μπέρδεψε. Ούτε κίτρινο είναι ουτε πρασινο

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως το περιγράφεις το βλέπω και εγώ αλλά μήπως κοιτώντας το από πάνω βγάλεις καλύτερο συμπέρασμα; Διαφέρει λίγο κοιτώντας το κάθετα αν δεν κάνω λάθος.. Βγάλε μας και έτσι μια φωτογραφία αν θέλεις.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιο πολύ προς το κίτρινο φέρνει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιο πολύ προς το κίτρινο φέρνει.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Κι εγώ έτσι νομιζω.....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειτε πάνω ειτε κάτω το ίδιο φαίνεται. Κάτι μεταξύ των δυο και δεν βγάζω άκρη αν έχω αμμωνία τελικά η όχι ....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ψαράκι παει όλο και καλυτερα. Πιστεύω σε καμια εβδομαδα αν συνεχισει έτσι θα είναι οκ52661ad0fec03c1d5fecd7ca520c928a.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2017 at 0:15 ΠΜ, το μέλος kkgr έγραψε:

Αν στην καραντίνα βλέπεις αμμωνία μην ταΐζεις και καθόλου, δεν θα πάθει κάτι το ψάρι. Ήρεμα με τις βιταμίνες, θα τα παίξει το στομάχι των ψαριών

 

 

Το συκώτι.-  ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είχατε δίκιο. Ηθελες 2-3 μέρες το Μπίλι να πιασει. Αμμωνία μηδεν. Και το ψαράκι παει καλυτερα.54458341b6b40bd6457ef4ade655695d.jpgdb59d01c839f98de168f9e1180563fca.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος roulamidi έγραψε:

Είχατε δίκιο. Ηθελες 2-3 μέρες το Μπίλι να πιασει. Αμμωνία μηδεν. Και το ψαράκι παει καλυτερα.54458341b6b40bd6457ef4ade655695d.jpgdb59d01c839f98de168f9e1180563fca.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Χαιρομαι...

Μην ταιζεις ομως βαρια..

Με μετρο!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ολοι και καλυτερα. απλά σκέφτομαι οταν ερθει η ωρα της μεταφοράς του στο μεγαλο τι να κάνω με το καλικο. Μέχρι στιγμής τα υπολοιπα δεν τα πειράζει αλλά φοβάμαι μην τυχόν κι όταν τον βάλω πίσω του ξανά επιτεθεί κι ειμαι στην σκέψη να το χαρισω το καλικο η να το βάλω για λίγο καιρο μονο του και μετα να το επιστρέψω στο μεγαλο? 16810079d580ce65f1cb78ac8140e4f9.jpgd68c0cd1b29da259efb4d1c8a7b58411.jpgef37f8d5a837b67376e96fd1a3e74510.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο. Τι ρουτινες ακολουθεις στην καραντινα;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο. Τι ρουτινες ακολουθεις στην καραντινα;
Κάνω μετρήσεις κάθε μέρα. Η αμμωνία δεν έχει ανέβει αλλά σήμερα( μετα απο τρεις μέρες) άλλαξαν το 1/3 του νερου κι έβαλα μισο κουταλάκι αλάτι. Μελαφιξ έβαλα σήμερα αλλά δεν νομιζω να χρειαστεί να ξαναβαλω.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βιταμίνη δίνω μέρα παρα μέρα. Αύριο μάλλον τελευταια φορά γιατί έκλεισε η εβδομαδα. Μετα θα το αφήσω να φτιαξει μονο του. Η πληγή εχει κλείσει τελείως. Τα λεπακια του φτιάχνουν τώρα. Μόλις το δω και είναι εντελώς καλά θα αρχίσω να κάνω μικρές καθημερινές αλλαγές για 2- 3 μέρες και θα προσθετω νερο απο το μεγαλο έτσι ώστε να έρθει στα ίδια επίπεδα για να τον μεταφέρω. Το καλικο θα το χαρισω γιατί φοβάμαι μην έχω παλι τα ίδια. Τι λετε? Καλά τα σκέφτομαι η είναι κάτι λάθος απο αυτά?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά το σκέφτεσαι, μπράβο για την υπομονή και την αγάπη που έδειξες στον ασθενή σου. :nurse:

 

Νομίζω ότι σε μια βδομάδα θα μπορείς να το μεταφέρεις άνετα στο μεγάλο ενυδρείο. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ όμως να έχεις βγάλει το κάλικο, έστω και προσωρινά για 1-2 μέρες. Έτσι, αφού εγκλιματιστεί ο πρώην ασθενής, βάζεις και τον τσαμπουκά μέσα και παρατηρείς τις αντιδράσεις τους για 2-3 μέρες. Αν το κάλικο ρίξει πάλι ξύλο:chair:, το χαρίζεις ή το τηγανίζεις, it's up to you :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Κοψε φαρμακα και βιταμινες και σε δυο τρεις μερες, αναλογα π ς το βλεπεις, βαλτο μεσα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα . Από άσχετος level στο expert.. στα γρήγορα! Κρίμα που έπρεπε να περάσεις τέτοια νίλα αλλά τώρα μπορείς να βοηθήσεις και εσύ κόσμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα . Από άσχετος level στο expert.. στα γρήγορα! Κρίμα που έπρεπε να περάσεις τέτοια νίλα αλλά τώρα μπορείς να βοηθήσεις και εσύ κόσμο.
Εχω ρίξει πολλές ώρες διαβάσματος αλλά έχω πολύ πορεία ακόμα μέχρι να μαθω τοσα ώστε να μπορώ να βοηθαω εκτός απο κάποια βασικα. Πριν λιγες μέρες που πήγα σε ενα Πετ να πάρω κάτι πραγματα ενα ζευγαρι πήρε ενα 15 λίτρο ενυδρείο κι ενα κοπάδι ζωοτόκα διαφορα . όταν τους είπα οτι είναι πολύ μικρο το ενυδρείο αλλά οτι ακόμα κι αυτό χρειαζεται στρώσιμο πριν τα βάλουν και το ζευγαρι αλλά και ο μαγαζατορας με κοίταξαν σε στυλ εσύ κοιτά την δουλειά σου...... Κρίμα τα ψαράκια που θα καούν απο την αμμωνία......

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος roulamidi έγραψε:

Εχω ρίξει πολλές ώρες διαβάσματος αλλά έχω πολύ πορεία ακόμα μέχρι να μαθω τοσα ώστε να μπορώ να βοηθαω εκτός απο κάποια βασικα. Πριν λιγες μέρες που πήγα σε ενα Πετ να πάρω κάτι πραγματα ενα ζευγαρι πήρε ενα 15 λίτρο ενυδρείο κι ενα κοπάδι ζωοτόκα διαφορα . όταν τους είπα οτι είναι πολύ μικρο το ενυδρείο αλλά οτι ακόμα κι αυτό χρειαζεται στρώσιμο πριν τα βάλουν και το ζευγαρι αλλά και ο μαγαζατορας με κοίταξαν σε στυλ εσύ κοιτά την δουλειά σου...... Κρίμα τα ψαράκια που θα καούν απο την αμμωνία......

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ααααχ... έχεις να δεις και να ακούσεις τέτοια.. θα σου καούν ματάκια, αυτάκια, εγκέφαλος! Αλλά έτσι κατάλαβες τον Νο1 κανόνα του ενυδρείου: ΔΕΝ ακούμε ποτέ τον πετσοπά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...