Jump to content

Περίεργη συμπεριφορα.


Recommended Posts

Πόσες μέρες τις δίνεις; Σταμάτα τες, ποιος είναι ο λόγος που τις δίνεις;
Για να κλείσει η πληγή. Δυο μέρες τις δινω

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με βιταμίνες δεν κλείνουν οι πληγές. Αν το ψάρι φαίνεται αδύναμο οκ, να τις δώσεις, διαφορετικά μόνο μια στο τόσο για την γενικότερη υγεία των ψαριών.

 

2 μέρες οκ, δεν ειναι πολλές. 

Link to comment
Share on other sites

Με βιταμίνες δεν κλείνουν οι πληγές. Αν το ψάρι φαίνεται αδύναμο οκ, να τις δώσεις, διαφορετικά μόνο μια στο τόσο για την γενικότερη υγεία των ψαριών.
 
2 μέρες οκ, δεν ειναι πολλές. 
Μου ειπαν μια εβδομαδα γιατί η Β12 λέει βοηθάει στην επούλωση κάτι τέτοια τέλος παντων

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, η Β12 επιταχύνει την επούλωση. Δίνε τες αν θες βάζοντάς τες στο νερό αν σταματήσεις το τάισμα. Αν θες μπόλι πες. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, η Β12 επιταχύνει την επούλωση. Δίνε τες αν θες βάζοντάς τες στο νερό αν σταματήσεις το τάισμα. Αν θες μπόλι πες. 
Ναι θελω

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αποδυναμωθεί ο οργανισμός του στην κατασταση που είναι αμα κόψω το τάισμα?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία θα τον επιβαρύνει περισσότερο

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή είσαι και τι φίλτρο έχεις;

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τα πας μια χαρά με την καραντίνα. Αν νομίζεις ότι ο κογκολέζος είναι στενοχωρημένος, ρίξε του λίγο χαλίκι για να παίζει, βάλτου και κανένα φυτό ή ξύλο. Κατά τα άλλα θέλει ηρεμία, λίγο σκοτάδι και θα ανακάμψει, αφού είναι φαγανό και κινητικότατο. Το melafix το χρησιμοποιείς για 1 βδομάδα και μετά το σταματάς. Αν δεν έχει απόδοση, δεν χρειάζεται να κάνεις το ψαράκι σου junkie! Προσωπικώς θα χρησιμοποιούσα βιταμίνες στο φαγητό μέρα παρά μέρα για 1 βδομάδα. Αν έχεις αντιχλώριο με κολλοειδή (αλόη) που είπε και ο @Sturm, το χρησιμοποιείς στις αλλαγές του νερού σου.

 

Και προσπάθησε να ηρεμήσεις, το μεταδίδεις στα ψάρια σου :D στο είπε και ο @kkgr. Αν και υποψιάζομαι ότι από αλλού έχεις πίεση (επαγγελματικά/προσωπικά) και ξεσπάς στο ενυδρείο.

 

Παρακολούθησε το επιθετικό calico τι είδους συμπεριφορά έχει με τα υπόλοιπα ψάρια και σκέψου μήπως πρέπει να το επιστρέψεις στο μαγαζί που το πήρες, για να πάρεις κάποιο άλλο.

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία θα τον επιβαρύνει περισσότερο

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Να ένας λόγος που φοβομουν την καραντίνα. Αμα κάνω αλλαγές κάθε μέρα και ταιζω λιγουλακι? Εχεις μπολι? Θα μπορουσες να μιυ δωσεις?Μένω Παγκράτι.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή είσαι και τι φίλτρο έχεις;

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Fluval 205

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ, στείλε μου μήνυμα να κανονίσουμε να σου δώσω μπολι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, στείλε μου μήνυμα να κανονίσουμε να σου δώσω μπολι.
Οκ. Σε ευχαριστώ. Μάλλον Σάββατο θα μπορω. Εσύ μπορείς? Θα σου στείλω μυνημα

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιείς μπόλι από το μεγάλο ενυδρείο και θα περιμένεις μέχρι το Σάββατο;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιείς μπόλι από το μεγάλο ενυδρείο και θα περιμένεις μέχρι το Σάββατο;
Απο το μεγαλο έβαλα. Αλλά προφανώς δεν έχει στρώσει....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω παραπανω. Οτι ενω οι μετρήσεις στο μεγαλο είναι μηδενικές στην καραντίνα ανέβηκαν... Αχ @worldiver τελικά δεν παρακολουθείς......

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος roulamidi έγραψε:

Απο το μεγαλο έβαλα. Αλλά προφανώς δεν έχει στρώσει....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Μόλις τώρα, το μέλος roulamidi έγραψε:

Αυτό λέω παραπανω. Οτι ενω οι μετρήσεις στο μεγαλο είναι μηδενικές στην καραντίνα ανέβηκαν... Αχ @worldiver τελικά δεν παρακολουθείς......

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Συνηθως κανει τρεις μερες να "πιασει" το μπολι..

Δεν μηδενιζονται κατευθειαν αμμωνια και νιτρωδη..

Συνηθως ξαναλεω!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως κανει τρεις μερες να "πιασει" το μπολι..
Δεν μηδενιζονται κατευθειαν αμμωνια και νιτρωδη..
Συνηθως ξαναλεω!!
Να περιμένω λες να δω πρωτα..... Θα το τσεκαρω. Ετσι κι αλλιως μετραω κάθε μερα

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites



Τώρα τα πας μια χαρά με την καραντίνα. Αν νομίζεις ότι ο κογκολέζος είναι στενοχωρημένος, ρίξε του λίγο χαλίκι για να παίζει, βάλτου και κανένα φυτό ή ξύλο. Κατά τα άλλα θέλει ηρεμία, λίγο σκοτάδι και θα ανακάμψει, αφού είναι φαγανό και κινητικότατο. Το melafix το χρησιμοποιείς για 1 βδομάδα και μετά το σταματάς. Αν δεν έχει απόδοση, δεν χρειάζεται να κάνεις το ψαράκι σου junkie! Προσωπικώς θα χρησιμοποιούσα βιταμίνες στο φαγητό μέρα παρά μέρα για 1 βδομάδα. Αν έχεις αντιχλώριο με κολλοειδή (αλόη) που είπε και ο [mention=51924]Sturm[/mention], το χρησιμοποιείς στις αλλαγές του νερού σου.
 
Και προσπάθησε να ηρεμήσεις, το μεταδίδεις στα ψάρια σου [emoji3] στο είπε και ο [mention=62609]kkgr[/mention]. Αν και υποψιάζομαι ότι από αλλού έχεις πίεση (επαγγελματικά/προσωπικά) και ξεσπάς στο ενυδρείο.
 
Παρακολούθησε το επιθετικό calico τι είδους συμπεριφορά έχει με τα υπόλοιπα ψάρια και σκέψου μήπως πρέπει να το επιστρέψεις στο μαγαζί που το πήρες, για να πάρεις κάποιο άλλο.


Ξύλο δεν βάζω γιατί έχω υποψίες οτι απο την ρίζα το Πάθε αυτό το σκισιμο. Μπορω να βγάλω λίγο χαλίκι απο το μεγαλο η καταστρέφω την βιολογία του? Αντιχλωριο έχω. Το microbe lift conditioner. Μελαφιξ δεν μπορω να συνεχίσω αφού κάνω αλλαγές καθημερινές θα φεύγει παρόλο που το είχε βοηθήσει αρχικα το μελαφιξ( είχε σχεδόν κλείσει η πληγή) Το επιθετικό δεν μπορω να το πάω πίσω έχει περάσει μήνας. Μάλλον θα το χαρίζω αΝ βρω κανέναν που το θελει. Και ναι έχετε δίκιο. Εχώ αρρωστήσει με το ενυδρείο. Εχω πάθει εμμονή αλλά δεν είναι το ξέσπασμα μου. Είμαι τελειομανής δυστυχώς σε ψυχαναγκαστική φαση. Σε όλα. Με την καθαριότητα με την δουλεια με οτι πρεπει να κάνω. Και στο τέλος τα κάνω όλα μπαχαλο χαχαχαχα

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος roulamidi έγραψε:

Αυτό λέω παραπανω. Οτι ενω οι μετρήσεις στο μεγαλο είναι μηδενικές στην καραντίνα ανέβηκαν... Αχ @worldiver τελικά δεν παρακολουθείς......

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φυσικό είναι, το μικρό ενυδρείο έχει πάντα πρόβλημα, ενώ το μεγάλο συγχωρεί τα λάθη... Αφού έχεις βάλει μπόλι, τσάμπα θα το αλλάξεις με καινούριο από τον @kkgr. Απλώς περίμενε, όπως σου λέει και ο @stathis spithas.

 

πριν 19 λεπτά, το μέλος roulamidi έγραψε:

Ξύλο δεν βάζω γιατί έχω υποψίες οτι απο την ρίζα το Πάθε αυτό το σκισιμο. Μπορω να βγάλω λίγο χαλίκι απο το μεγαλο η καταστρέφω την βιολογία του? Αντιχλωριο έχω. Το microbe lift conditioner. Μελαφιξ δεν μπορω να συνεχίσω αφού κάνω αλλαγές καθημερινές θα φεύγει παρόλο που το είχε βοηθήσει αρχικα το μελαφιξ( είχε σχεδόν κλείσει η πληγή) Το επιθετικό δεν μπορω να το πάω πίσω έχει περάσει μήνας. Μάλλον θα το χαρίζω αΝ βρω κανέναν που το θελει. Και ναι έχετε δίκιο. Εχώ αρρωστήσει με το ενυδρείο. Εχω πάθει εμμονή αλλά δεν είναι το ξέσπασμα μου. Είμαι τελειομανής δυστυχώς σε ψυχαναγκαστική φαση. Σε όλα. Με την καθαριότητα με την δουλεια με οτι πρεπει να κάνω. Και στο τέλος τα κάνω όλα μπαχαλο χαχαχαχα

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Τα ξύλα σου είχα πει να τα λιμάρεις και να τα περάσεις με γυαλόχαρτο, ώστε να μην προκαλούν πρόβλημα τραυματισμών... Αχ @roulamidi τελικά δεν παρακολουθείς...... :P

Θα ρίχνεις melafix στην καραντίνα ΑΦΟΥ κάνεις αλλαγή νερού.

Το ψαράκι ΔΕΝ έχει εγγύηση ένα μήνα! Ο σωστός μαγαζάτορας θα στο αλλάξει με άλλο. Επίσης μπορεί να ενδιαφερθούν συγχομπίστες αν βάλεις αγγελία.

Για να ξεπεράσεις την εμμονή με το ενυδρείο, θα το επισκέπτεσαι μόνο 2-3 φορές τη μέρα, από 5 λεπτά, στα οποία θα κάνεις όλες τις απαραίτητες εργασίες (επίβλεψη, τάισμα, αλλαγή νερού, φάρμακα κλπ). Την υπόλοιπη μέρα θα είσαι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ μακριά, ώστε να κάνεις αποτοξίνωση και ν'αφήσεις τα πράγματα να πάρουν το δρόμο τους. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα σου είχα πει να τα λιμάρεις και να τα περάσεις με γυαλόχαρτο, ώστε να μην προκαλούν πρόβλημα τραυματισμών... Αχ [mention=63545]roulamidi[/mention] τελικά δεν παρακολουθείς...... [emoji14]
Θα ρίχνεις melafix στην καραντίνα ΑΦΟΥ κάνεις αλλαγή νερού.
Το ψαράκι ΔΕΝ έχει εγγύηση ένα μήνα! Ο σωστός μαγαζάτορας θα στο αλλάξει με άλλο. Επίσης μπορεί να ενδιαφερθούν συγχομπίστες αν βάλεις αγγελία.
Για να ξεπεράσεις την εμμονή με το ενυδρείο, θα το επισκέπτεσαι μόνο 2-3 φορές τη μέρα, από 5 λεπτά, στα οποία θα κάνεις όλες τις απαραίτητες εργασίες (επίβλεψη, τάισμα, αλλαγή νερού, φάρμακα κλπ). Την υπόλοιπη μέρα θα είσαι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ μακριά, ώστε να κάνεις αποτοξίνωση και ν'αφήσεις τα πράγματα να πάρουν το δρόμο τους. :thumbsu:
Χαχαχα. Αποτοξίνωση.... Μονο οι αλλαγές μου τρώνε 3 ώρες! Σε παρακολουθώ αλλά λιμαρισμα ουτε στα νύχια μου δεν το καταφερνω. Την εβφσλα την ρίζα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως θα καταλήξει τελικά η θεραπεία αλλά θέλω να αναφέρω τα παρακάτω:

1) Το αλάτι δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να το αφαιρέσεις, μόνο καλό τους κάνει. Φοβάμαι πως αν μπερδευτείς με τις αναλογίες και τις καθημερινές αλλαγές το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο. Ανά μέρα που αλλάζεις νερό δεν είμαι σίγουρος αν τα ψάρια σου προσαρμόζονται στην αλλαγή (=νερό με λιγότερο αλάτι),

2) Το αλάτι δε σχετίζεται με την αμμωνία σε κανένα από τα 2 ενυδρεία σου,

3) Το στρεσάρισμα του πληγωμένου ψαριού το είχα σχεδόν σίγουρο όταν συζητούσουμε για καραντίνα και γι'αυτό πρότεινα να μη μεταφερθεί εκεί. Ή θα έβαζα το ζωηρό ή θα έδινα το ζωηρό και θα γλίτωνα και τα λεφτά της καραντίνας,

4) Βιταμίνες 3 φορές την εβδομάδα στο φαγητό είναι οκ, όχι ότι αν για 1 βδομάδα δίνεις κάθε μέρα θα πάθουν απαραίτητα κάτι από την 1η εβδομάδα, αλλά είναι υπερβολή για 15 μέρες π.χ.να δίνεις καθημερινά,

5) Μην ταΐζεις καθόλου για 2 μέρες, μόνο καλό θα κάνεις και όχι κακό. Εξάλλου 1 μέρα την εβδομάδα είναι καλό να μην ταΐζεις ούτε τα υγιή ψαράκια σου,

6) Αν είναι ταλαιπωρημένα δεν ξέρω εάν η σπιρουλίνα ενδείκνυται, σε εμένα είχε λειτουργήσει μάλλον αρνητικά σε περιπτώσεις ασθένειας, τα είχε ξετινάξει! [emoji14]

7) Χαλίκι μη βγάζεις από το μεγάλο και γενικά άσε στην ησυχία του το μαυρούλη σου γιατί αν προσθέσεις και χαλίκι τώρα το ενυδρείο καραντίνα θα γίνει λες και χτύπησες το νερό στο μίξερ (θολούρα, μπίχλα κλπ.).

8) Χαζή δεν είσαι, ούτε κορόιδο του πετ, ούτε μανιακή. Αγαπάς κάτι πολύ, παθιάστηκες όπως όλοι μας στην αρχή-κάποιοι ακόμα [emoji14]- και προσπαθείς για το καλύτερο.

 

Για να μην κουράζω. Εγώ θα παρατηρούσα ακόμη λίγες μέρες τα πράγματα. Αν το ζωηρό δεν ηρεμεί, το δίνεις. Αν το Black Moore είναι οκ, επιστρέφει στην παρέα του γιατί εκεί είχε συνηθίσει και η μοναξιά λειτουργεί επιβαρυντικά. Τώρα, οι αποφάσεις είναι φυσικά δικές σου και κανένας δεν είναι μέσα στα ενυδρεία σου για να ξέρει πόσο άνετα αισθάνονται τα ψαράκια σου με τις συνθήκες νερού.

Επίσης, επειδή είναι ακόμη αρχή μην αντικαταστήσεις το Calico με άλλο σε περίπτωση που το δώσεις και μείνε για λίγο καιρό με 3 ψαράκια. Μπόλι εφόσον βρέθηκε να πάρεις και για το μεγάλο σου ενυδρείο αφού σίγουρα η βιολογία σου δεν είναι ακόμη τόσο ενισχυμένη. Σε 3-4 μέρες όλα θα αρχίσουν να επανέρχονται σε κανονικούς ρυθμούς.

Οι καθημερινές αλλαγές με βρίσκουν εντελώς αντίθετο εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα με αμμωνία και πολύ υψηλά νιτρικά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites



Δεν ξέρω πως θα καταλήξει τελικά η θεραπεία αλλά θέλω να αναφέρω τα παρακάτω:
1) Το αλάτι δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να το αφαιρέσεις, μόνο καλό τους κάνει. Φοβάμαι πως αν μπερδευτείς με τις αναλογίες και τις καθημερινές αλλαγές το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο. Ανά μέρα που αλλάζεις νερό δεν είμαι σίγουρος αν τα ψάρια σου προσαρμόζονται στην αλλαγή (=νερό με λιγότερο αλάτι),
2) Το αλάτι δε σχετίζεται με την αμμωνία σε κανένα από τα 2 ενυδρεία σου,
3) Το στρεσάρισμα του πληγωμένου ψαριού το είχα σχεδόν σίγουρο όταν συζητούσουμε για καραντίνα και γι'αυτό πρότεινα να μη μεταφερθεί εκεί. Ή θα έβαζα το ζωηρό ή θα έδινα το ζωηρό και θα γλίτωνα και τα λεφτά της καραντίνας,
4) Βιταμίνες 3 φορές την εβδομάδα στο φαγητό είναι οκ, όχι ότι αν για 1 βδομάδα δίνεις κάθε μέρα θα πάθουν απαραίτητα κάτι από την 1η εβδομάδα, αλλά είναι υπερβολή για 15 μέρες π.χ.να δίνεις καθημερινά,
5) Μην ταΐζεις καθόλου για 2 μέρες, μόνο καλό θα κάνεις και όχι κακό. Εξάλλου 1 μέρα την εβδομάδα είναι καλό να μην ταΐζεις ούτε τα υγιή ψαράκια σου,
6) Αν είναι ταλαιπωρημένα δεν ξέρω εάν η σπιρουλίνα ενδείκνυται, σε εμένα είχε λειτουργήσει μάλλον αρνητικά σε περιπτώσεις ασθένειας, τα είχε ξετινάξει! [emoji14]
7) Χαλίκι μη βγάζεις από το μεγάλο και γενικά άσε στην ησυχία του το μαυρούλη σου γιατί αν προσθέσεις και χαλίκι τώρα το ενυδρείο καραντίνα θα γίνει λες και χτύπησες το νερό στο μίξερ (θολούρα, μπίχλα κλπ.).
8) Χαζή δεν είσαι, ούτε κορόιδο του πετ, ούτε μανιακή. Αγαπάς κάτι πολύ, παθιάστηκες όπως όλοι μας στην αρχή-κάποιοι ακόμα [emoji14]- και προσπαθείς για το καλύτερο.
 
Για να μην κουράζω. Εγώ θα παρατηρούσα ακόμη λίγες μέρες τα πράγματα. Αν το ζωηρό δεν ηρεμεί, το δίνεις. Αν το Black Moore είναι οκ, επιστρέφει στην παρέα του γιατί εκεί είχε συνηθίσει και η μοναξιά λειτουργεί επιβαρυντικά. Τώρα, οι αποφάσεις είναι φυσικά δικές σου και κανένας δεν είναι μέσα στα ενυδρεία σου για να ξέρει πόσο άνετα αισθάνονται τα ψαράκια σου με τις συνθήκες νερού.
Επίσης, επειδή είναι ακόμη αρχή μην αντικαταστήσεις το Calico με άλλο σε περίπτωση που το δώσεις και μείνε για λίγο καιρό με 3 ψαράκια. Μπόλι εφόσον βρέθηκε να πάρεις και για το μεγάλο σου ενυδρείο αφού σίγουρα η βιολογία σου δεν είναι ακόμη τόσο ενισχυμένη. Σε 3-4 μέρες όλα θα αρχίσουν να επανέρχονται σε κανονικούς ρυθμούς.
Οι καθημερινές αλλαγές με βρίσκουν εντελώς αντίθετο εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα με αμμωνία και πολύ υψηλά νιτρικά.
 
 
Sent from my iPhone using Tapatalk
 
 
 


Το αλάτι μου ειπαν οτι τα επιβαρύνει σε μακροχρόνια παραμονή στο ενυδρείο κι οτι θέλει καθημερινές μικρές αλλαγές για μια εβδομάδα για να φύγει. Αν όμως δεν τους κανει κακό δεν έχω πρόβλημα να το αφησω . ίσα ίσα έχω κουραστεί κι εγώ και τα ψαράκια με όλη αυτή την διαδικασία. Ο μαυρουλης μου φαίνεται οτι παει καλύτερα αλλά δεν με προλαβες κι έριξα λίγο χαλικακι. Δεν είχα θολούρα γιατί έριξαν λιγο ίσα ίσα για να παιζει κι η αλήθεια είναι οτι έπεσε με τα μούτρα. Κι εγώ στεναχωριεμαι που τον έχω εκεί μονο του αλλά σπίτι φαίνεται δεν θα μείνει για πολύ η πληγή παει πολύ καλυτερα. Οχι δεν θα το αντικατάστασω με άλλο το καλικο. Κι ουτε σπιρουλίνα έχω δώσει ακόμα. Οτάν όλα στρωσουν θα δίνω που και που.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος roulamidi έγραψε:

Το αλάτι μου ειπαν οτι τα επιβαρύνει σε μακροχρόνια παραμονή στο ενυδρείο κι οτι θέλει καθημερινές μικρές αλλαγές για μια εβδομάδα για να φύγει. Αν όμως δεν τους κανει κακό δεν έχω πρόβλημα να το αφησω . ίσα ίσα έχω κουραστεί κι εγώ και τα ψαράκια με όλη αυτή την διαδικασία. Ο μαυρουλης μου φαίνεται οτι παει καλύτερα αλλά δεν με προλαβες κι έριξα λίγο χαλικακι. Δεν είχα θολούρα γιατί έριξαν λιγο ίσα ίσα για να παιζει κι η αλήθεια είναι οτι έπεσε με τα μούτρα. Κι εγώ στεναχωριεμαι που τον έχω εκεί μονο του αλλά σπίτι φαίνεται δεν θα μείνει για πολύ η πληγή παει πολύ καλυτερα. Οχι δεν θα το αντικατάστασω με άλλο το καλικο. Κι ουτε σπιρουλίνα έχω δώσει ακόμα. Οτάν όλα στρωσουν θα δίνω που και που.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Καραντίνα σημαίνει ένα μικρό, ελεγχόμενο περιβάλλον με συγκεκριμένες προδιαγραφές, που μπαίνει κάποιος ασθενής για να ελέγχεται καλύτερα, ώσπου να αναρρώσει πλήρως. Έτσι καλά έκανες και έβαλες το black moore μόνο του, μέχρι να γιατρευτεί. Στο μεγάλο ενυδρείο δεν ξέρεις αν θα το ενοχλούσαν και τα άλλα ψαράκια, χωρίς να το προσέχεις. Μην λυπάσαι λοιπόν, έγινε για το καλό του.

 

Μέχρι τώρα μου θύμιζες μια περίπτωση που είχα ακούσει για ένα ζευγάρι που δεν έκαναν κανένα εμβόλιο στο παιδί τους, με τη δικαιολογία ότι λυπόντουσαν να το τρυπήσουν και να του δώσουν μικρόβια !!!!!!!!!!!!! Το αποτέλεσμα ήταν στα 15 του να κολλήσει κάποια ασθένεια, που του άφησε κουσούρι για όλη του τη ζωή...

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...