Jump to content

Περίεργη συμπεριφορα.


Recommended Posts

Αυτά που βλέπω στρεσαρισμενα είναι στο μεγαλο ενυδρείο και φοβάμαι μην εκανα καμια βλακεία με την δοσολογία στο αλάτι γιατί αφαιρεσα για την καραντινα νερό απο το ενυδρείο κι αναγκαστικα έβαλα την ανάλογη δοσολογία αλάτι στο μεγαλο μην πάθουν κάνα σοκ απο την οσμωτική πίεση σωστα τα λέω? Ο κογκολεζος προς το παρόν φαίνεται καλά . ελπίζω να κλείσει σύντομα η πληγή γιατί δεν αντεχω να τον βλέπω εκεί. Αγχωνομαι μην ανέβει καμια αμμωνία αγχωνομαι μην κάνω λάθος στις δισολογιες γιατί το νερό του ενυδρείου είχε αλάτι οποτε τώρα έχει κι η καραντίνα και γενικά αγχωνομαι[emoji57]

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόσθεσες αλάτι με βάση τα λίτρα του καθαρού νερού στο μεγάλο δε θα έχεις κανένα θέμα. Ούτε στο μικρό φυσικά αν κρατάς τις δόσεις σταθερές


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήρες άλλο αλάτι τελικά ή συνεχίζεις με το ίδιο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήρες άλλο αλάτι τελικά ή συνεχίζεις με το ίδιο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Συνεχιζω με το ίδιο γιατί μου είπε αυτός στο Πετ οτι είναι ειδικο για πληγές.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο μαυρουλης μου μου φαίνεται οτι τώρα αρχίζει κσι στρεσαρεται. Ολη μέρα τσιμπολογαγε τον πάτο του ενυδρείου ( του λείπει το χαλικακι του ) και τώρα κολυμπάει πέρα δώθε. Οτάν του μιλάω ηρεμεί.... Κρίμα που δεν μπορω να τον πάρω αγκαλιτσα. Χαχαχα[emoji13]Αυριο θα κάνω και μετρήσεις γιατί φοβάμαι μην ανέβει καμια αμμωνία. Ποσο χρονο λέτε ρε παιδιά να χρειαστεί να μείνει καραντίνα? Αν δω οτι δεν κλείνει η πληγή τι κάνω? Μετα απο πόσες μέρες θα αρχίσει να φαίνεται οτι κλείνει η πληγή? Του δίνω και τις βιταμίνες του και συνεχίζω το μελαφιξ για να υο γλυτωσω απο καμια βακτηριδιακη μολυνση

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εκανα μετρήσεις στην καραντίνα και δυστυχώς μου ανεβηκε λίγο η αμμωνία και τα νιτρώδη. Εβγαλα 12 λίτρα περίπου και εβαλα μισο κουταλάκι αλάτι. Να ρίξω και βακτήρια?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε, ναι. Σε κάθε αλλαγή καλό είναι να ρίχνεις για κανένα δίμηνο ακόμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε, ναι. Σε κάθε αλλαγή καλό είναι να ρίχνεις για κανένα δίμηνο ακόμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στο μεγαλο κάνω τώρα καθημερινή αλλαγή για να αφαιρεσω το αλάτι. Οποτε λέω να αρχίσω τα βακτήρια σε καμια βδομάδα. Με την καραντίνα αγχωθηκα...

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On ‎18‎/‎10‎/‎2017 at 3:41 ΜΜ, το μέλος roulamidi έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά. Τελικά με βαριά καρδιά απομόνωσαν το χτυπημένο. Ο λογος που τελικά το εκανα έτσι είναι για να μην επβαρυνω άλλο το ενυδρείο με θεραπείες και ο άλλος γιατί το ενοχλεί και ενα άλλο καλικο που έχω. Οχι τόσο πολύ οσο αυτό το μικρο αλλά οσο να ναι καταπιεζόταν.... Μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να έχει στρεσαριστει αλλά φαινεται να απολαμβάνει την ησυχία του. Θα δειξει. Ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί του έχω αδυναμία.....ο άλλος ο μικρός κανιβαλος η όπως αλλιως γράφεται φαίνεται λίγο επιθετικός γενικά πράγμα που με ανησυχεί και με βάζει σε σκέψεις μήπως τελικά εκανα λάθος κι έπρεπε να απομονωθεί αυτός. Θα παρατήρησω αργότερα πιο καλα και θα σας πω. Οσο για την ορθογραφία της λεξης δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ασχοληθω.. Πρώτον γιατί νομίζω τα χω αρκετά καλά με τον εαυτό μου ώστε να μπορω να δεχτώ το λάθος μου χωρίς να με μειώνει αυτό ως ανθρωπο και δεύτερον γιατί έχω βάλει ενα στοχο να κάνω ενα ψαράκι καλά και δεν νομιζω οτι μου χρησιμεύει αυτήν την στιγμη τουλαχιστον σε κατι. Πάντως ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλες σας γιατί αν περίμενα απο τα Πετ να με βοηθήσουν θα το χα χασει ηδη το ψάρι. Αν κι ευτυχώς εκεί που ψωνιζω είναι καλοι γνωστές του είδους δεν παύει να είναι εμποροι. Για αυτό σας ευχαριστώ και παλι και θα σας ενημερωνω διαρκως .....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Μπράβο, αυτά που σου πρότεινα στο άλλο θέμα σου "Πληγή σε black moor", από τις 26-29 Σεπτεμβρίου, αποφάσισες τελικά να τα εφαρμόσεις μόλις ΧΤΕΣ ! :P

 

Συνοψίζοντας: Σ'αυτό το διάστημα έκανες μερική θεραπεία στο μεγάλο ενυδρείο με μεγάλο κόστος, άνοιξες 2ο θέμα, αντάλλαξες πολλά μηνύματα με φίλους εδώ (συνολικά μέχρι τώρα έχεις 237 δημοσιεύσεις !!), στρέσαρες τα ψαράκια σου, τα γέμισες αλάτι/melafix κλπ, δεν ήρθες στη συγκέντρωση του ΑΖ όπου εκεί θα μάθαινες από πρώτο χέρι άμεσα το τι θα'πρεπε να κάνεις, ενώ μάθαμε γραμματική και ετυμολογία των λέξεων... Ωραία, δεν λέω, εποικοδομητικά όλα αυτά... :lmao:

Α, και να μην ξεχνιόμαστε, το άγχος σου παραμένει... :bigemo_harabe_net-163:

Έγινε επεξεργασία - worldiver
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το οτι ανεβηκε αμμωνία στην καραντίνα παρόλο που έβαλα νερό ενυδρείου και σιποραξ απί το φίλτρο μου σημαίνει οτι δεν έχει στρώσει ουτε το μεγαλο ενυδρείο μου έτσι? Πως είναι δυνατόν λοιπον οι μετρήσεις μου στο μεγαλο να είναι μηδενικές ακόμα κι όταν το χω αφήσει και 10 μέρες χωρίς αλλαγή νερου?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Keep walking, οι πετσοπάδες σε έχουν χρίσει Επίτιμη Πελάτισσα της Χρονιάς!  :hehe  :hehe  :hehe

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη ειχες αναφερει πως τα νιτρικα ειναι μηδςν και σε ειχα ρωτησει. Το μικρο ενυδρειο δεν συγχωραει και τοσα λαθη. Ισως εδω η αναλογια της αμωνιας να ειναι εμφανεστερη και το φιλτρο ανεπαρκες.

Δεν υπαρχει ομως λογος να τρελλενεσαι! Εγω θα εκοβα ολα τα φαρμακα και θα ξεκιναγα αλλαγες νερου με αντιχλωριο με κολλοειδη!

Link to comment
Share on other sites



 
Μπράβο, αυτά που σου πρότεινα στο άλλο θέμα σου "Πληγή σε black moor", από τις 26-29 Σεπτεμβρίου, αποφάσισες τελικά να τα εφαρμόσεις μόλις ΧΤΕΣ ! [emoji14]
 
Συνοψίζοντας: Σ'αυτό το διάστημα έκανες μερική θεραπεία, άνοιξες 2ο θέμα, αντάλλαξες πολλά μηνύματα με φίλους εδώ (συνολικά μέχρι τώρα έχεις 237 δημοσιεύσεις !!), στρέσαρες τα ψαράκια σου, τα γέμισες αλάτι/melafix κλπ, δεν ήρθες στη συγκέντρωση του ΑΖ όπου εκεί θα μάθαινες από πρώτο χέρι άμεσα το τι θα'πρεπε να κάνεις, ενώ μάθαμε γραμματική και ετυμολογία των λέξεων... Ωραία, δεν λέω, εποικοδομητικά όλα αυτά... :lmao:
Α, και να μην ξεχνιόμαστε, το άγχος σου παραμένει... :bigemo_harabe_net-163:


Ναι γιατί τι ψαράκι πήγαινε καλά και είχε σχεδόν κλείσει η πληγή για αυτό δεν εκανα καμία αλλη κινηση. Κι όταν ηταν σχεδόν έτοιμο τσουπ ξανάνοιξε η πληγή. Στην συνάντηση δεν ήρθα όχι απο αμέλεια αλλά λόγω έλλειψης χρονου. Θα έπρεπε να μπω σε πολύ προσωπικά θέματα για να σου εξηγήσω ποσο δύσκολο είναι να έρθω και δεν νομιζω οτι είναι ο κατάλληλος χώρος εδώ ελπίζω να αρκεστεις όμως και να πιστεψεις οτι υπαρχουν μέρες που κυριολεκτικά όχι μεταφορικά δεν προλσβαινω ουτε να φάω. Δεν είναι οτι αμελησα τι ψαράκι μου είναι οτι διαβάζω πολλές γνώμες είναι αρχαρια και λογικό είναι να μην ξέρω ποια να ακολούθησω και ναι αγχωνομαι. Δεν το θέλω απλα συμβαίνει. Εχω αγαπήσει κάτι πολύ μου λένε πολλά κι εγώ έχω αγνοια.... Εχεις κάτι να με συμβουλευσεις γιατί έχω χάσει την μπάλα?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Keep walking, οι πετσοπάδες σε έχουν χρίσει Επίτιμη Πελάτισσα της Χρονιάς!  :hehe  :hehe  :hehe
Αυτό είναι αλήθεια....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος worldiver έγραψε:

Keep walking, οι πετσοπάδες σε έχουν χρίσει Επίτιμη Πελάτισσα της Χρονιάς!  :hehe  :hehe  :hehe

Τωρα αυτο ειναι της παρουσης; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Τωρα αυτο ειναι της παρουσης; 

 

Ναι, είχα 20 μέρες να μιλήσω, παρότι παρακολουθούσα το θέμα. Όπως ξέρεις Θοδωρή, η "συμπαθής" φυλή των πετσοπάδων καταφέρνει να πουλάει ακόμα και νερό βρύσης στους αρχάριους, δείχνοντας παράλληλα να ενδιαφέρονται για το πρόβλημά τους! Έτσι λοιπόν εκμεταλλεύονται την @roulamidi επειδή εκτός από αρχάρια είναι και αγχωμένη, δίνοντάς της ό,τι "καλύτερο" (βλέπε ακριβότερο/στοκαρισμένο) έχουν στο μαγαζί τους, με την ελπίδα να υποτροπιάσει ο ασθενής και να ξαναπουλήσουν! Οπότε όπως είπα την έχουν χρίσει Επίτιμη Πελάτισσα της Χρονιάς!

Link to comment
Share on other sites

 
Ναι, είχα 20 μέρες να μιλήσω, παρότι παρακολουθούσα το θέμα. Όπως ξέρεις Θοδωρή, η "συμπαθής" φυλή των πετσοπάδων καταφέρνει να πουλάει ακόμα και νερό βρύσης στους αρχάριους, δείχνοντας παράλληλα να ενδιαφέρονται για το πρόβλημά τους! Έτσι λοιπόν εκμεταλλεύονται την [mention=63545]roulamidi[/mention] επειδή εκτός από αρχάρια είναι και αγχωμένη, δίνοντάς της ό,τι "καλύτερο" (βλέπε ακριβότερο/στοκαρισμένο) έχουν στο μαγαζί τους, με την ελπίδα να υποτροπιάσει ο ασθενής και να ξαναπουλήσουν! Οπότε όπως είπα την έχουν χρίσει Επίτιμη Πελάτισσα της Χρονιάς!
Εστω οτι τα έχω κανει μπαχαλο κι έχω πάρει λάθος αποφάσεις μπορείτε να με βοηθησετε απο δω και πέρα? Εχρι κουρκουτιασει το μυαλό μου. Βγάλε αυτό βάλε αυτό. Κάνε αυτό μην κανεις αυτό. Παει τα παιξα!!!!

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στο μεγαλο ενυδρείο κάνω καθημερινές αλλαγές το 10% να αφαιρεθεί το αλάτι κι έβαλα κι άνθρακα να τραβήξει οτι υπάρχει μέσα. Σε μια εβδομάδα περιπου που θα σταματήσω και τις καθημερινές αλλαγές θα ρίχνω βακτήρια σε κάθε αλλαγή ρουτίνας και μια φορά την εβδομαδα βιταμίνη και σπιρουλινα. Στην καραντίνα που ηδη υπάρχει αλάτι λογω οτι τραβηξα νερο απο το ενυδρειο θα αρχίσω κι εκεί τις καθημερινές αλλαγές επίσης 10% να αφαιρεθεί κι απο κει το αλάτι και να μην ανέβει η αμμωνία. Επίσης δίνω τροφή μια φορά την ημερα μουλιασμενη με βιταμίνη σέρα φισταμιν. Το μελαφιξ το σταματάω. Πείτε μου τι είναι λάθος η σωστο σπό αυτά και θα το κάνω. Ελπίζω η πληγή να κλείσει και τσ ψάρια να καταφέρουν να επιβιώσουν υστερα απο όλες αυτές τις παρεμβάσεις και το στρες. Οτι μπόρεσα να κάνω το έκανα.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@worldiver μπήκα και διάβασα το θέμα που ειχα ανοίξει πληγή σε blackmoor και δεν βλέπω να εκανα κάτι διαφορετικό απο όσα μου ειπές μονο οτι απεφευγα την κσραντινα.Κι αυτό επειδή φοβόμουν. Επισης ο λογος που άνοιξα νεο θέμα είναι οτι στην τελευταια ερώτηση που εκανα δεν μου απάντησε κανεις. Το οτι έχουν φτασει τα 237 ειναι γιατί έχω πολλές ερωτήσεις τόσες που μάλλον 1000 δεν φτάνουν...Αλλά τουλαχιστον πείτε μου αν τώρα βαδιζω σωστα και μην μου ξανααπαντατε ρε παιδιά αν έγινα κουραστική τι να πω? Δεν ξέρω τι μου γίνετε το παραδεχομαι για αυτό άλλωστε είμαι σε αυτό το φόρουμ.... Για να μάθω...

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν στην καραντίνα βλέπεις αμμωνία μην ταΐζεις και καθόλου, δεν θα πάθει κάτι το ψάρι. Ήρεμα με τις βιταμίνες, θα τα παίξει το στομάχι των ψαριών. 

Link to comment
Share on other sites

Αν στην καραντίνα βλέπεις αμμωνία μην ταΐζεις και καθόλου, δεν θα πάθει κάτι το ψάρι. Ήρεμα με τις βιταμίνες, θα τα παίξει το στομάχι των ψαριών. 
Τις σταματάω? Μου ειπαν κάθε μέρα μέχρι να γίνει καλα

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να συνεχίσεις με αλάτι στην καραντίνα, απλά κράτα τον εκεί μέχρι να κλείσει η πληγή αν και θεωρώ ότι το αλάτι θα βοηθούσε, ας πουνε και οι πιο παλαιοί. 

 

Κατά τα άλλα, μπορείς να μην ασχολείσαι; Να μην είσαι πάνω από την γυάλα και στον πανικό σου τα κάνεις χειρότερα. Το ψάρι επί της ουσίας δεν έχει τίποτα, αν είχες κινηθεί πιο ψύχραιμα και λιγότερα λεφτά θα είχες χαλάσει και η ψυχική σου υγεία θα ήταν καλύτερη και ίσως και η υγεία του ψαριού. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, roulamidi said:

Τις σταματάω? Μου ειπαν κάθε μέρα μέχρι να γίνει καλα

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πόσες μέρες τις δίνεις; Σταμάτα τες, ποιος είναι ο λόγος που τις δίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...