Jump to content

SKG Nano (1)


bbetta

Recommended Posts

On 25/10/2021 at 9:04 ΠΜ, submarine1981 said:

Τα μπλέ πόσο % τα εχεις? ετσι ειναι ολη μερα? 

To FTS τι ειναι ? :) 

Το μπλε ειναι γύρω στο 50% και το λευκό γύρω στο 10%. Έχω μειώσει αρκετά τον φωτισμό από τότε που ξεκίνησα (έκαιγα τα κοράλλια μου τους πρώτους μήνες, μέχρι να το συνειδητοποιήσω το κακό έγινε). Το ενυδρείο είναι αρκετά μπλε, αλλά όχι τόσο μπλε όσο φαίνεται στην τελευταία φωτό. H κάμερα δεν αποδίδει ακριβώς…

Πάντως ναι, τα φωτιστικά μου έχουν dimmer αλλά μια ρυθμίσει, δεν υπάρχει ramp up and down. 
 

 

Τα συγκεκριμένα ζωανθακια που εξαφανιστηκαν κατά 60% ήταν αυτά που από τους που ξεκίνησε το ενυδρείο πήγαιναν μοα χαρά…. Τι να πεις. Έχω μάλιστα 2 διαφορετικά φραγκ από τα συγκεκριμένα σε διαφορετικά σημεία, και επλήγησαν και τα 2. Όλα τα αλλά κοράλλια είναι μια χαρά…

 

FTS = Full Tank Shot 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο εχω πάθει και εγω με τα fruit loops. Ειχα 2 βραχάκια σε εντελώς διαφορετικές θέσεις (ροες, ενταση φωτισμού κλπ) και ξαφνικά και τα 2 άρχισαν να εξαφανίζονται ενω ολα τα αλλά ηταν οκ.  Σαν να "μιλάνε" μεταξύ τους και να λένε...."Απο σημερα ολα τα loops ανεξαρτήτου θέσης, θα μείνετε με κλειστούς πολύποδες μέχρι να λιώσετε. " 

Όταν η κατάσταση πήγε στο απροχώρητο τα έδωσα σε ενα φιλο μηπως και αλλαξει κατι. Σε μισό μήνα επανήλθαν και μου τα επέστρεψε και πλέων δεν εχουν θεμα(του άφησα και φραγκάκι :) )  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη ωραίο έχει γίνει!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
4 hours ago, panos nts said:

Νομίζω μια tortch euphyllia θα ολοκληρώσει το τοπίο!!

Που να την βάλω μάνα μου ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο έγινε, μπράβο!

Εγώ θα έλεγα κανένα μανιτάρι recordia η καμία acanthastrea τα παίρνει ακόμα. Η ephylia δαγκώνει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, michalos said:

Ωραίο έγινε, μπράβο!

Εγώ θα έλεγα κανένα μανιτάρι recordia η καμία acanthastrea τα παίρνει ακόμα. Η ephylia δαγκώνει!

Σε ευχαριστώ φίλε! Σε κάποια φάση θα κατέβουν αραγωνιτη τα GSP (για ευνόητους λόγους κιόλας) και θα μπει εκεί κάποιο LPS. Γενικά θέλω να ξηλώσω και κάποια κοράλλια από τον βράχο επειδή έχουν αρχίσει μαχες!

Link to comment
Share on other sites

Στον αραγωνιτη εγώ δεν βάζω τίποτα, πάντα η στον κυρίως βράχο η σε βραχάκια τουλάχιστον και αυτά κολλητα στον κυρίως βράχο 

Εμένα μου αρέσει το gsp όπως είναι, είμαι λάτρης γενικά του gsp για το χρώμα κ την κίνηση του

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, michalos said:

Στον αραγωνιτη εγώ δεν βάζω τίποτα, πάντα η στον κυρίως βράχο η σε βραχάκια τουλάχιστον και αυτά κολλητα στον κυρίως βράχο 

Εμένα μου αρέσει το gsp όπως είναι, είμαι λάτρης γενικά του gsp για το χρώμα κ την κίνηση του

Δίκιο έχεις… συμφωνώ και με την απουσία κοραλλιών από τον αραγωνιτη αλλά και με την ομορφιά του GSP. 
Όμως το ενυδρείο είναι μόλις 30 λίτρα και ο χώρος τελείως περιορισμένος, ενώ έχω αποφασίσει σιγά σιγά το ενυδρείο να γίνει από 100% Softies σε LPS Dominant  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

5F51F3FC-D22D-4ED4-8A6F-E6423061A73C.thumb.jpeg.1fd17bc6d5d536bdbc2b4f4b3586ff33.jpeg28EFCF52-0865-4AB5-BDF6-22DB962E9D39.thumb.jpeg.cb99b420af985f1e207ca95fc5144a5f.jpeg
 

καλησπερα στην ομάδα και καλή χρόνια!!

Ερωτηση σχετικά με euphyllia: Συγκρίνετε  την αμέσως προηγούμενη φωτό που θα βρείτε στην σελίδα, με την τωρινή. Όπως βλέπετε η εφυλια φαίνεται μεγαλύτερη, αλλά τα πλοκάμια της πιο αδυνατα και τα tips έχουν χάσει το hammer σχήμα. Γενικά έχουμε αρκετά περισσότερα πλοκάμια σε ποσότητα (αρκετά διχοτομούνται κιόλας), αλλά είναι πιο αδύνατα με πιο pointy απόληξη. Τι πιστεύετε ότι δημιουργεί αυτήν την συνθήκη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, οι φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί από διαφορετική γωνία και δεν μπορώ να κρίνω τόσο καλά, αλλά η δεύτερη όπως είπες μου φαίνεται έχει λίγο πιο λεπτά πλοκάμια, αυτό μπορεί να είναι λόγω ροής , συνήθως η δυνατότερη ροή τις κάνει να είναι πιο συγκρατημένες κ να μην απλώνονται πολύ.

Επίσης αυτό συμβαίνει όταν ενοχληθούν κάπως λόγω μετακίνησης , αλλά συνήθως μετά από 2-3 μέρες επανέρχονται.

Εγώ δεν ανησυχώ ιδιαίτερα κ τους δίνω λίγο χρόνο να έρθουν στο 100% , αλλά δεν είναι κάτι για να ανησυχείς κ εσύ πιστεύω. Άλλαξες κάτι μήπως σε ροή η φωτισμό? Αυτό θα μπορούσε να εξηγήσει μια μικρή ενόχληση του κοραλιού.

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Γενικά η ροη του ενυδρείου μου είναι ποκυ χαμηλότερη από το ενυδρείο που προήλθε το κοράλλι. Αυτό που βλέπεις είναι μια μόνιμη κατάσταση, έχει γίνει ετσι από την αλλαγή περιβάλλοντος. Δεν είναι άσχημο, αλλά δε ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί λιγότερο ή περισσότερο υγιές (αυτό είναι το ένα ερώτημα). 
Νομίζω πως δεν ευθύνεται μόνο η ροη, ίσως και κάτι μεταξύ φωτισμού και θρεπτικών (αυτό είναι το αλλο ερώτημα). 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βλέπω τον λόγο να ανησυχείς, την βλέπω μια χαρά. Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε τις περισσότερες φορές είναι να μην κάνουμε τίποτα και να δίνουμε χρόνο. Από την στιγμή που ανοίγει κανονικά είναι υγιές, τώρα για αυτό που λέμε τούμπανο δεν ξέρω, αλλά είναι υγιές το κοραλι

Link to comment
Share on other sites

Φερε μου λιγο νεράκι να δουμε που είσα σε θρεπτικά για να αποκλείσουμε γεγονότα! Ίσως να χρειάζεται λίγο μπουστάρισμα σε αμινοξέα, δεν ειναι άτι δύσκολο..

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!!

Και να σου πω την αλήθεια έχω ζηλέψει!

Να σε ρωτήσω ,εκτός από την ροή του skimmer έχεις βάλει και wavemaker??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα, δυστυχώς έχω κάποια δυσάρεστα νέα, αλλά είναι πιο σημαντικό να αναδεικνύουμε τις κακές στιγμές.

Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει ότι έχει μειωθεί αρκετά η κυκλοφορία του ενυδρείου μου και έχοντας κάνει αρκετές δοκιμές (μείωση των υλικών του φίλτρου, σχολαστικό καθάρισμα προπέλας κλπ) πιστεύω ότι φταίει το γεγονός πως πλέον έχω πολλά περισσότερα κοράλλια και σπάει η ροή σε πολλαπλά σημεία. 
 

Στην τελευταία αλλαγή νερού αποφάσισα να αφαιρέσω το εξάρτημα που προφυλάσσει τους ζωντανούς οργανισμούς από το να μπαίνουν στην είσοδο του φίλτρου. Έλυσα άμεσα το πρόβλημα της μειωμένης ροής, αλλά μέσα σε μισή ώρα είχε μπει και το ψάρι μέσα, με αποτέλεσμα να πεθάνει.  Στεναχωρήθηκα αρκετά για αυτό καθώς αποτελεί αποκλειστικά δικό μου λάθος, το ψαράκι το είχα από τον 8/202 και σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να το αποχωριστώ. 

 

On 8/1/2022 at 6:31 ΜΜ, mik7 said:

Είναι πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!!

Και να σου πω την αλήθεια έχω ζηλέψει!

Να σε ρωτήσω ,εκτός από την ροή του skimmer έχεις βάλει και wavemaker??

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, το ενυδρείο δεν έχει ούτε wavemaker, ούτε skimmer. Δουλεύει αποκλειστικά με το 800l/h φίλτρο πλάτης στο οποίο υπάρχει λίγο βιολογικό υλικό και λίγο βαμβάκι. Για τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο λειτουργίας του ενυδρείου υπήρχε και άνθρακας. 

  • Thanks 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Κριμα το ψαρακι..... μερικες φορες λες πως γινεται να μπαινουν σε καποια σημεια, που με το ματι λες - αποκλειεται, δεν υπαρχει περιπτωση....

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Identification Quiz! Ξέρει κανεις τι είδος είναι αυτό το σαλιγκάρι; Ήρθε λαθραία στο ενυδρείο μαζί με κάποιο κοράλλι σε διάμετρο 1-2 χιλιοστών πριν 1-1.5 χρόνο. Από τότε έχει μεγαλώσει παρα πολύ και έχει μέγεθος μικρού τροχους. Τροχους δεν είναι όμως… Είναι κυρίως νυκτόβιο. Με πρόχειρη αναζήτηση στο διαδίκτυο δεν έβγαλα άκρη. 
 

5430B8D6-037A-4061-B0A6-FEF0A433A03C.thumb.jpeg.a401bc1cde3bfde299a79d8ed9999fa7.jpegBFA1735C-51A5-47AE-881F-3CB8CAB45925.thumb.jpeg.b2e2a258bf3d59255ca2d8b278b35a0a.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Νομισα στοματελλα ηταν. Μαλλον οχι....

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...