Jump to content

Restart και πήγαμε σε nano reef


michalos

Recommended Posts

Το ενυδρείο προχωράει κανονικά, ολα καλα μονο τα σκληρά κοράλλια και συγκεκριμένα οι μοντιπορες παλι δεν ειναι τοσο καλα.

Χρησιμοποιω το all for reef 3 χρόνια τωρα εχοντας μειωσει τις αλλαγές νερού κ νομιζα οτι έχει ολα που χρειάζεται το ενυδρείο,αλλα ανακαλυψα οτι έχει τα πάντα (ΚΗ Ασβέστιο μαγνήσιο ιχνοστοιχεία) αλλα εχει ολα τα αλλα εκτός απο Κάλιο (potassium) !

 Και ενα άρθρο που βρήκα :

Potassium is not included in the All For Reef and is something that Tropic Marin believes should be dosed separately as consumption varies compared to other elements.

Επίσης:

Απο το site της fauna marin

https://www.faunamarin.de/en/potassium/

Indicator species:

The best indicator corals for potassium concentration are Acropora valida and the red Montipora with foliate growth. Acropora valida shows bright tissue and bright violet growth tips only if the potassium value is correct. The red Montipora quickly becomes pale with potassium deficiency and stops growing, recognizable by the lack of white growth margins.

!!Ακριβώς οτι συμβαίνει με τις μοντιπορες, ενω ολα τα αλλα lps- μαλακά ειναι μια χαρά!!!

Παράμετροι:

Το Ενυδρείο τρέχει 3.5 χρόνια 

Αλατοτητα 1026

θερμοκρασία 25.5

νιτρικά 25

φωσφορικα κοντά στο μηδέν

ΚΗ 8.5

Μαγνήσιο 1320

Ασβέστιο 1450

ελα ομως που test salifert potassium δεν υπάρχει πουθενά ετοιμοπαραδοτο... φαίνεται ειναι κάτι που κανενας δεν μετράει στο reef  ενυδρείο 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

ελα ομως που test salifert potassium δεν υπάρχει πουθενά ετοιμοπαραδοτο... φαίνεται ειναι κάτι που κανενας δεν μετράει στο reef  ενυδρείο 

Αν κάνεις αλλαγες νερου 10% καθε εβδομαδα, ειναι λιγο δυσκολο να εχεις ελλειψη καλιου. Δεν εχεις και ακροπορες....

Εγω, που δεν εχω βαλει καλιο ποτέ, στο ICP test, που ειχα στειλει, ηταν σε κανονικα επιπεδα. Δεν εχω ακροπορες και εγω (lps+soft)

Για καλιο το πιο αξιοπιστο τεστ λενε οτι ειναι της red sea.

Αν θες στειλε ενα icp. 25-30€ εχει.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θα μηδενισουν τα φωσφορικα  το ενυδρειο...... ξερεις..... Προσεχε.

 

Link to comment
Share on other sites

Ειτε στέλνεις ενα icp τεστ για να δεις τι γινεται, ειτε διαφορετικά βρες ενα συμπλήρωμα Κ και ξεκινάς με μειωμένη δόση απο αυτη που αναγράφετε στο σκεύασμα.  

Επίσης πολλά σκευάσματα γραφουν οτι ειναι ασφαλές σε περίπτωση υπερδοσολογίας. (Πολλοι βάζουν διάφορα στοιχεία χωρίς να μετρανε πχ  ιώδιο.) 

 

Αν όντως ειναι αυτο το πρόβλημα με μειωμένη δόση και μεσα σε 1-2 εβδομάδες θα έχεις κάποια βελτίωση σίγουρα πιστευω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ειτε στέλνεις ενα icp τεστ για να δεις τι γινεται, ειτε διαφορετικά βρες ενα συμπλήρωμα Κ και ξεκινάς με μειωμένη δόση απο αυτη που αναγράφετε στο σκεύασμα.  

Επίσης πολλά σκευάσματα γραφουν οτι ειναι ασφαλές σε περίπτωση υπερδοσολογίας. (Πολλοι βάζουν διάφορα στοιχεία χωρίς να μετρανε πχ  ιώδιο.) 

 

Αν όντως ειναι αυτο το πρόβλημα με μειωμένη δόση και μεσα σε 1-2 εβδομάδες θα έχεις κάποια βελτίωση σίγουρα πιστευω. 

Βρήκα τεστ Κάλιο salifert θα σας πω το βράδυ τα αποτελέσματα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ειτε στέλνεις ενα icp τεστ για να δεις τι γινεται, ειτε διαφορετικά βρες ενα συμπλήρωμα Κ και ξεκινάς με μειωμένη δόση απο αυτη που αναγράφετε στο σκεύασμα.  

Επίσης πολλά σκευάσματα γραφουν οτι ειναι ασφαλές σε περίπτωση υπερδοσολογίας. (Πολλοι βάζουν διάφορα στοιχεία χωρίς να μετρανε πχ  ιώδιο.) 

 

Αν όντως ειναι αυτο το πρόβλημα με μειωμένη δόση και μεσα σε 1-2 εβδομάδες θα έχεις κάποια βελτίωση σίγουρα πιστευω. 

Εκανα το τεστ κ βγηκε 380 με 400 περίπου, αρα ειμαι οκ με το κάλιο 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ενα update κ σε αυτό, ειναι τωρα 3.5 χρονών και έχουν μπει κάποια μαλακά κοράλλια, σαρκοφυτο κ Kenya tree

1692114879231-01.jpeg

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Δύναμη οι εφύλλιες.

Ναι, αλλα στους βράχους που βρίσκονται δεν μπορεί να μπει αλλο κοράλλι, το χτυπάνε κατευθείαν.

Γι'αυτό εβαλα βραχο στην μεση χωρίς εφυλιες να μπουν και άλλα κοράλλια στο ενυδρείο.

Εχω νομίζω την ιδανική ροη και φωτισμό για εφυλιες σ συτο το ενυδρείο ν

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οταν δεν έχεις αλλο χώρο στο ενυδρείο κανεις πατεντες!

Ειχα μαγνητες απο χαλασμένη αντλια κ ττους χρησιμοποίησα για να στερεωσω βραχο στην πλάτη του ενυδρείου.

Τον κολλησα με κυανοακρυλικη στον βράχο κ ε αλα μερικά κοραλλακια πανω!

IMG_20230918_203219.jpg

IMG_20230916_180614.jpg

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, μια ερώτηση για ενα κοραλλι το war coral , το εβαλα σε βράχο κ  μεγαλώνει πιο γρήγορα απ οτι περίμενα και εχει αρχίσει κ ακουμπαει  σε 2 caoulastrea που εχω στο σκελετό τους

θα διμιουργησει πρόβλημα στις caoulastrea η θα προχωρησει κ θα απλωθεί χωρίς να τις πειράξει?

IMG_20230930_184149.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα βλέπω αυτο το κοράλλι.  Αν βγαζει πολύποδες προβλέπω να την ακουσει η caulastrea.  Διαφορετικά θα προχωρήσει μεχρι ενα σημείο στο κάτω μέρος του σκελετού της. 

 

Υποθετικά παντα γιατι δεν το ξερω το κοραλλι.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στην ομάδα favites, τα favia ειναι με μεγαλύτερους πολυποδες κ αργή ανάπτυξη, οι favites μικροί πολύποδες με γρήγορη ανάπτυξη.

Δεν βλέπω να βγάζει sweepers ουτε την νύχτα που το παρατήρησα, μοιάζει πιο πολυ με τα encrusted κοραλλια οπως οι encrusted montipora.

Αν παρατηρησες στο κέντρο του φαίνεται το βραχακι που ειχε το κοράλλι και τωρα εχει απλώσει γυρω του.

Προσπαθω να αποφυγω να μετακινησω τις caoulastrea γιατί δεν εχω κ που να τις παω δεν εχω πουθενά χωρο που να μην έχει εφυλιες να τις χτυπησουν δηλαδή, και στο σημείο αυτο δείχνουν πολυ ωραία γιατί ειναι στο κέντρο του ενυδρείου και επισης εκει εχουν την καλύτερη ανάπτυξη που εχω δει ποτέ 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2023 at 8:36 ΜΜ, το μέλος michalos έγραψε:

Καλησπέρα, μια ερώτηση για ενα κοραλλι το war coral , το εβαλα σε βράχο κ  μεγαλώνει πιο γρήγορα απ οτι περίμενα και εχει αρχίσει κ ακουμπαει  σε 2 caoulastrea που εχω στο σκελετό τους

θα διμιουργησει πρόβλημα στις caoulastrea η θα προχωρησει κ θα απλωθεί χωρίς να τις πειράξει?

IMG_20230930_184149.jpg

Ναι θα εχει, αλλαξε θεση στην caulastrea. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, εδώ το άλλο ενυδρείο που έχω ephylia dominated

Μετακίνησα τις καουλαστριες γιατί το war coral τις έφτασε, μπήκε κ ο βράχος στο τζάμι πίσω με μαγνήτη με ένα σαρκοφυτο κ ζωανθακια πανω

IMG_20240122_201612.jpg

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Καλησπέρα, εδώ το άλλο ενυδρείο που έχω ephylia dominated

Μετακίνησα τις καουλαστριες γιατί το war coral τις έφτασε, μπήκε κ ο βράχος στο τζάμι πίσω με μαγνήτη με ένα σαρκοφυτο κ ζωανθακια πανω

IMG_20240122_201612.jpg

Πολύ όμορφο!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ένα update , μπήκε νέος βράχος για να δώσει θέσεις για κοράλλια, προς το παρόν το αποτέλεσμα είναι αυτό

 

IMG_20240218_172617.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μέτρησα το νερό Αντίστροφης όσμωσης και είναι 300 ppm περίπου, το ίδιο περίπου βγάζει κ το νερό βρύσης ( λίγο περισσότερο)

Εννοείται θα αλλάξω μεμβράνη σύντομα, αλλά για 300 ppm καλά πάει το ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...