Jump to content

Restart και πήγαμε σε nano reef


michalos

Recommended Posts

Και επειδή οι φωτογραφίες και τα βίντεο με το φωτισμό είναι χάλια, έγινε παραγγελία από Κίνα Κιτ φακών -holder  κινητου με 17 ευρώ μαζι με τα μεταφορικά..έχει 6 φακούς ,κλασικά κίτρινο πορτοκαλί , κάποιους αλλους και επίσης και μάκρο φακος για κοντινές.

Το holder που έχει είναι με μεγάλη τρύπα για κινητά με πολλές κάμερες όπως το δικό μου.

185738773-2013480644.jpg

446928365-279997657.jpg

482433228-875837388.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια δοκιμή με πορτοκαλί ζελατίνα μπροστά από το κινητό να δω πως βγαίνουν οι φωτογραφίες, τα χρώματα είναι πολύ ωραία , βέβαια κατά τα άλλα βγηκε χαλιά γιατί η ζελατίνα δεν ήταν τελείως διαφανής και βγήκε θολή η φωτογραφία , αλλά πήρα μια ιδέα πως μπορεί να βγει με τους φακους

1615191248887_copy_1600x899.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το πορτοκαλί ενίσχυει τα χρώματα εκτός του μπλε και το κίτρινο είναι που εξαφανίζει το μπλε και ο συνδυασμός των 2 δείχνει ζωντανά χρώματα χωρίς το έντονο μπλε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου ήρθε η dosing pump και έκανα μια δοκιμή με νερό είδα ότι το min που βγάζει ανά λεπτό είναι περίπου 5,5 ml.

Τώρα το θέμα είναι ότι ρίχνω 3 ml την μέρα άρα θα ρίχνει σχεδόν διπλάσια ποσότητα.

Σκέφτομαι αν υπάρχει πρόβλημα αντί με το χερι 3 ml την μερα για 7 μέρες, δηλαδή 3x7=21 ml την εβδομαδα, να ρίχνει το doser 5,5 για 4 μέρες, μέρα παρά μέρα δηλαδή, 5,5x4=22 ml την εβδομάδα;

 

Link to comment
Share on other sites

ποια δοσομετρικη εχεις?  Μου φαίνεται λιγο δυσκολο , η ελάχιστη ποσότητα που μπορει να δώσει να ειναι 5,5 μλ.  

 

Εγω στην δικιά μου ρυθμιζω sec λειτουργίας. Οπότε μπορώ πχ να της πω να δουλέψει 1 sec και να μου βγάλει 0,2 μλ πχ. 

Και δεν εχω και καμια ακριβή δοσομετρικη.

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι diy , φτηνότερη νομίζω από την δική σου ?, είχε 4 ευρώ η αντλία νομιζω , 7 ευρώ σύνολο μαζί με 1μ. λάστιχο και μεταφορικά ?.

Δεν εχει ενσωματωμένο ρυθμιστή, είναι σκέτη αντλια

Βγάζει 5,5ml το λεπτό, που ένα λεπτο είναι η  ελάχιστη ρύθμιση που μπορεί να πάρει ο χρονοδιακόπτης μπριζας που εχω!

 

Screenshot_2021-03-19-19-16-30-452_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως καμια σχέση με την δικη μου :) 

 

Μπορείς να αραιώσεις τοτε το μίγμα σου με νερο όσμωσης κατα 40% ή 50% .  Οπότε δεν θα σε νοιάξει αν ριξει τα 5.5 μλ ημερησίως. 

Τι "ζουμί" θες να ριχνει μεσα? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω all for reef της tropic marin.

Ωραία ιδέα, δεν το είχα σκεφτεί αυτό?

Δεν ξέρω όμως η αραίωση με νερό ΑΟ αν θα έχει κάποια επίπτωση στο ζουμί , γιατί το μπουκάλι μου κρατάει 3 μήνες περίπου τα 250ml  αν θα χαλάσει δηλαδή τόσους μηνες

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να σου χαλάσει μέσα σε 3 μήνες.

Διαφορετικά η κάθε συσκευασία του θα απευθυνόταν σε συγκεκριμένα ενυδρεια,  έτσι ώστε αυτος που εχει ενυδρειο 50 λίτρων να μην πάρει την συσκευασία των 1000μλ , αλλά αυτη των 100μλ.  

 

Διάβασε τις οδηγίες για να σιγουρευτείς. Αλλά απο όσο είδα τα συστατικά μέσα, δεν νομίζω να πάθει κάποια αλλοίωση το υλικό του.  

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα την κατασκευή diy doser, μένει μόνο η πρίζα με χρονοδιακόπτη που έχει και wifi , μόνο 9 ευρώ έχει.

Πρώτα πήρα ένα κομμάτι πλεξι και με πιστόλι θερμού αέρα του έδωσα το σχήμα, μετά τρύπησαν άλλο κομμάτι πλεξι για να μπει η αντλία, έβαλα κ ένα led που θα ανάβει όταν δουλεύει η αντλία . Τροφοδοτικό είχα 5 volt για να μην βάλω dimmer με 12 volt , όλα μαζί μου στοίχισαν 16 ευρώ περίπου ,είχα τα πλεξι λ τροφοδοτικό αγόρασα μόνο το  χρονοδιακόπτη wifi και την αντλία με το λάστιχο. Στην τελευταία φωτό είναι με το led που ανάβει.

Η κατασκευή δεν είναι τελεια, έχει κάποια χοντροκομμένα σημεία αλλά με χαλασμένο dremmel το αποτέλεσμα δεν είναι χαλια

1616343524289_copy_1600x899.jpg

1616343679696_copy_1600x899.jpg

1616343714992_copy_899x1600.jpg

1616343746952_copy_899x1600.jpg

1616343768206_copy_899x1600.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερουσα ιδιοκατασκευη! Θελω να κανω κατι αντιστοιχο για τα ενυδρεια μου γιατι πραγματικα αν καπου το χανω ειναι με τα λιπασματα!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω και προχωράω με τους αυτοματισμούς για σταθερότητα αλλά και να μην είμαι σκλάβος στο ενυδρείο!

Έχω έτοιμο το doser που δοκίμασα κ δουλεύει άψογα, αυριο θα έχω και το tp-lnk tapo που είναι wifi πρίζα με χρονοδιακόπτη.

Θυμάμαι όταν το ξεκίνησα που δεν ήταν τίποτα αυτόματο ούτε φώτα, ούτε αναπληρώση , ούτε ανεμιστήρες , μετρηστε πόσες δουλειές είχα την μέραη έστω την εβδομάδα:

Το πρωί να ανοίξω τα φώτα, μετά να ταισω τα ψάρια, 2 φορές εβδομαδιαίως τα κοραλια, να ρίξω νερό ΑΟ 2-3 φορές την μέρα, να ανοίξω τον ανεμιστήρα όταν έχει ζέστη, να τον κλείσω όταν έχει κρύο, να ρίξω με το χέρι το dosing , να αδειάσω το κύπελλο του skimmer όταν γεμίσει, να καθαρίσω την βάτα στο sump, να καθαρίσω τα τζάμια , το βράδυ να κλείσω τα φωτα...ουφ ξέχασα κάτι άλλο μηπως..

κουράστηκα μόνο που τα είπα όλα αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Με το που τα διάβασα... κουράστηκα κιόλας..??? 

Αλλά αυτό πάλι με το dossing...δεν το έπαιρνες και έτοιμο? το ίδιο θα σου στοιχίζε πάνω κάτω..αλλά και πάλι να μου πεις..τηβ  χαρά τις δημιουργίας που την πας?

Έγινε επεξεργασία - Ilias Azimopoulos
Link to comment
Share on other sites

Για doser έψαξα από Κίνα και ήταν φτηνο το jebao single doser γύρω στα 30 ευρώ την καλύτερη τιμή, αλλά:

Ήταν από Κίνα, και ότι είναι πάνω από 25 ευρώ του ρίχνουν χαράτσια , γύρω στα 15 ευρώ + ΦΠΑ περίπου 50 ευρώ έβγαινε δηλαδή σύνολο + βάλε ότι θα κολλήσει τελωνειο μέχρι να το εκτελωνησουν...καλά κρασιά.

Έτσι προτίμησα κάτι πιο γρήγορο και πιο φτηνό, 16 ευρώ μου βγήκε σύνολο, είχα όμως το τροφοδοτικό και τα πλεξι. Θα πεις βέβαια άλλο jebao και άλλο diy..ίσως να ήθελα και την χαρά της δημιουργίας τελικά!

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καινούριοι κάτοικοι ήρθαν σήμερα.. και τους δυο τους έψαχνα καιρό.. μια cleaner shrimp και ένα banggai cardinal .

Έβαλα επίσης στο κινητό το app για έλεγχο wifi doser κ φωτιστικού...μεγάλη ευκολία τα wifi power plug!

 

1617373973362_copy_1600x899.jpeg

1617373906731_copy_1600x899.jpeg

Screenshot_2021-03-30-17-15-20-018_com.tplink.iot.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για το τάισμα του banggai cardinal, έριξα flakes σήμερα αλλά δεν είδα να τρώει.. βέβαια είναι νωρίς γιατί μπήκε μόλις σήμερα, αλλά αν δεν τρώει μπορώ να δώσω μύδι κατεψυγμένο ; Και αν μπορώ ποια είναι η διαδικασία; Ξεπαγωμα και δίνω κατευθείαν , η πρέπει πχ να ρίξω πρώτα ζεστό νερό για τυχόν μικρόβια κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Ο καρδινάλιος δεν νομιζώ να τον καταφέρεις να φάει ξηρή τροφη.  Το καλύτερο που μπορεις να του δώσεις ειναι μυσιδα. 

 

Παρόλα αυτά μπορείς να του δώσεις ,μύδι ή γαρίδα κατεψυγμένη ή και κομματάκια απο καλαμάρι ή σουπιας.  

 

Ο κίνδυνος για κάποια ασθένειας φυσικά και υπάρχει και θα πάρεις ρισκο.  Κατα την γνώμη μου, αν προσπαθήσεις με βρασμό, ή  να το απολυμάνεις / αποστειρώσεις θα χάσει την γεύση του και πιθανόν να μην στο φάει ο κύριος καρδινάλιος. 

Αν θες πλύνε την τροφή με γλυκό νερο πριν την δώσεις μέσα.    Αν ειναι ζεστό νερο όπως λες πάλι δεν ξέρω κατα πόσο θα το προτιμήσει να το φάει. 

Δοκίμασε και βλέπεις. 

 

Εγω τον δικο μου τον ταίζω μια με δυο φορές την εβδομάδα μυσιδα και ειναι εδω και κάτι χρόνια μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τον δικό σου τον ταιζεις μόνο δύο φορές την εβδομάδα; Τις υπόλοιπες μέρες δεν τρώει τίποτα; Η mysis είναι κατεψυγμένη;

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατεψυγμένη ειναι. 

 

Δεν τρώει τιποτα αλλο εκτός απο 2 φορες/εβδομαδα.  Ε και αν βρίσκει κανένα αμφίποδο ή κάτι αλλο μέσα απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Στο Ρεθυμνο δεν ερχονται πλοια για να παρω κατεψυγμενη απο τα γνωστα μαγαζια της Αθηνας.

Βρηκα κατεψυγμενη τροφη απο κρητη ,αλλα δεν την στελνουν στο Ρεθυμνο με ψυγειο αλλα με κουριερ σε ειδικη συσκευασια .Πιστευω θα ενοουν παγοκυστες ,αλλα αυτες κρατανε 2-3 ωρες μονο.

Θελει 1 μερα να ερθουν.

Ειπαν δεν εχει προβλημα αν τα παρω μολις φτασουν στην κουριερ,  ακομα κι αν ξεπαγωσουν λιγο .

Δηλαδη τα στενουν απογευμα και εγω θα τα παρω την αλλη μερα κατα τις 10 το πρωι ο ιδιος απο την κουριερ.

Τι λετε , υπαρχει περιπτωση να εχουν προβλημα οποτε να μην το ρισκαρω?

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να το ρισκάρεις.  Και πιστευω οτι δεν θα εχουν θεμα.  

Κατι αλλο που θα μπορουσες να εκανες (εντελώς θεωρητικά γιατι τοτε δεν είχες το ψαράκι αυτο) ηταν να παράγγελνες αρκετά τεμάχια χειμώνα που οι θερμοκρασίες ειναι χαμηλες. Οπότε και φτιάχνεις ενα στοκ στην κατάψυξή σου για να εχεις. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, τελικα θα τα στειλουν με ΚΤΕΛ και θα τις εχω μεσα σε 2-3 ωρες απο την ωρα που θα τις στειλουν οποτε δεν θα εχουν προβλημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να έρθει η παραγγελία με την κατεψυγμένη artemia (απλή κ με σκόρδο), βρήκα δανεικη  από φίλο και τάισα , ο καρδινάλιος τίποτα...δεν συγκινήθηκε.

Ήρθε και αυτή που παραγγειλα και αφού είναι μια εβδομάδα νυστικος και είπα να δοκιμάσω πάλι με αυτη,  δεν προλαβε να πέσει στο νερό την έφαγε όλη!

Σήμερα έδωσα τροφη flakes ocean nutrition  στους κλοουν και της άλλαξε τα φωτα!

Κόντεψαν να μην φάνε οι κλοουν! Μάλλον το έπαιζε δύσκολος αλλά η πείνα κάνει δόντια!

Έχω πλάνο για σήκωμα λίγο των βράχων στα δύο νησιά ( θα προσθέσω 2-3 κομμάτια βράχου στο πίσω μέρος να ψηλώσει από εκεί για να μπουν κάποια κοραλια που είναι χαμηλά και ίσως και κάποια sps εύκολα, μάλλον σε brached montipora θα πάω , θα δούμε.

Σήμερα σήκωσα το αριστερό νησί λίγο με βραχάκι με το dunkan πάνω , θα μπει άλλος ένας βράχος με κοραλί πάνω, και στο δεξί νησί επίσης το ίδιο, δύο βραχάκια με κοραλια για να σηκωθεί κ από εκεί , μάλλον τα sps που είπα πριν..γενικά είναι πιο ωραίο τα κοραλια όταν είναι ψηλά, ειδικά όπως dunkan, ephyllia αυτά δηλαδή που κυματίζουν με το νερό, αλλά και τα sps που θέλουν περισσότερο φως και ροή.

Θα βγάλω φωτός μόλις τα ετοιμάσω , τώρα έχω τους βράχους σε κουρά μέχρι να είναι έτοιμοι.

Επίσης τα μανιτάρια σε δύο μήνες περίπου από δύο έγιναν εφτά, τα περισσότερα είναι μικρούλα αλλά αυξάνονται θεαματικά!

1618145806705_copy_1212x1098.jpeg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...