Jump to content

Restart και πήγαμε σε nano reef


michalos

Recommended Posts

Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα το all for reef powder της tropic marin 

Δυστυχώς δεν υπήρχε στην Ελλάδα κ το πήρα από Γερμανία.

Σε σχέση με το υγρό που κυκλοφορεί έχει τεράστια διαφορά στην οικονομία

Το υγρό all for reef κοστίζει κοντά στα 30 ευρώ το λίτρο.

Αυτό που πήρα σε σκόνη είναι 800gr και βγάζει 5 λίτρα υγρό όταν αναμιχθεί με νερό ΑΟ και το πήρα 28ευρω + 12 ευρώ μεταφορικά με dhl =40 ευρώ σύνολο

Το ένα λίτρο μου κρατάει περίπου 6 μήνες με 5ml την μέρα που κάνω dosing, άρα τα 5 λίτρα περίπου δύο χρόνια. Επιπλέον επειδή είναι σκόνη θα αραιωνω μόνο ότι χρειάζομαι κάθε δυο-τρεις μηνες και έτσι δεν θα έχω το φόβο να αλλοιωθεί σαν υγρο

 

IMG_20211016_084309~2.jpg

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το diy bubble algea remover έκανα μια δοκιμή και τελικά η bubble algea είναι αρκετά πιο σκληρή από όσο νόμιζα και χρειάζεται πιο δυνατό σύρμα κ πιο χοντρό. Επίσης πρέπει να έχει άλλο σχήμα  με κοφτερή μύτη για να ξύνει αποτελεσματικά την αλγη.

Θα το τροποποιήσω και θα δοκιμάσω ξανά την επόμενη εβδομάδα

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Σχετικά με το diy bubble algea remover έκανα μια δοκιμή και τελικά η bubble algea είναι αρκετά πιο σκληρή από όσο νόμιζα και χρειάζεται πιο δυνατό σύρμα κ πιο χοντρό. Επίσης πρέπει να έχει άλλο σχήμα  με κοφτερή μύτη για να ξύνει αποτελεσματικά την αλγη.

Θα το τροποποιήσω και θα δοκιμάσω ξανά την επόμενη εβδομάδα

Προσοχή με τις φούσκες. Κάπου έχω διαβάσει οτι αν τις σπας απελευθερώνεις σπόρους στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες δοκίμασε σιφωναρισμα με σωλήνα πλαστικό απο Α/Ο μια φορά την εβδομάδα για 6-10 εβδομάδες

Εμένα είχε γεμίσει το ενυδρείο και πλέον αραιά και που να δω καμία φουσκαλιτσα την οποία σιφωναρω απευθείας

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα έτυχε κάποια στιγμή να εχω σε πλάγκ ζωανθών bubble. Το εβγαλα το πλαγκ εκτός νερου, έξυσα την άλγη, έριξα οξυζενέ στο σημειο (οχι πάνω στους ζωανθους), περίμενα 1-2 λεπτά , αμέσως ξέπλυμα με γλυκό νερό, και μεσα στο ενυδρειο. 

 

Δεν ξαναφύτρωσε στο σημείο. :) 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα αλλαγή νερού και έβγαλα τους βράχους που είχαν πολλή bubble algea τους εξησα την αλγη κ μετά με οδοντόβουρτσα και τέλος έβαλα οξυζενέ κ μετά από μερικά λεπτά ξέπλυμα με νερό ΑΟ.  Τους υπόλοιπους που δεν έχουν τόσο πολύ θα σιφωναρω με κάθε αλλαγή νερού και πιστεύω  σιγά σιγά να φύγει όσο γίνεται.

Μια φωτό για να δείτε πόση αλγη είχαν τα βραχάκια που έβγαλα για καθαρισμό!

IMG_20211023_081337.jpg

  • Confused 3
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμαε τις montipora capriconis που έχουν γίνει ανοιχτό ροζ από κόκκινες που ήταν, θυμήθηκα ότι πριν ένα μήνα περίπου άλλαξα το τροφοδοτικό του φωτιστικού από ένα για laptop που ειχα 19 volt σε ένα 24 volt που παίρνει κανονικά... άφησα τον φωτισμό στον 9η σκάλα που ήταν αλλά τώρα μου ήρθε φλασια ότι η 9η σκάλα στα 19volt δίνει πολύ λιγότερο φωτισμό από τα 24 volt στην σκάλα αυτή!

Και η αλλαγή στο χρώμα άρχισε τότε περίπου..και επίσης frags έχω στην σκιά έχουν ξαναπάρει το κόκκινο χρωμα τους μαλλον κάτι σημαίνει.

Είχα χαμηλώσει ένα κλικ τον φωτισμό αλλά μάλλον θέλει λίγο πιο κάτω..τον πήγα από την 8η στην 6η σκάλα τώρα και περιμένω να δω πως θα πάνε.

Φωτό από αυτές στην σκιά με αυτές στο φως για να δείτε τη διαφορά

IMG_20211023_205157.jpg

IMG_20211023_205211~2.jpg

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2021 at 11:02 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Ο κάβουρας είναι μια λύση όχι 100 %Reef safe 

Η λύση το να επεκταθούν τα κοραλια να μην το βλέπεις δεν υφίσταται. 

Βάλε ένα fox face το μισό κίτρινο χωρίς το σημάδι το μαύρο. 

niK... Ποιο ακριβώς fox face εννοείς?

Έχω αυτήν την αλγη μαζί με λίγη τριχοειδή 

Θα με καλύψει λέτε το fox face?

Ευχαριστώ Ηλιας

IMG_20211023_182900.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ilias Azimopoulos
Επισήμανση φωτογραφίας και περαιτέρω εξήγηση
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Ilias Azimopoulos έγραψε:

niK... Ποιο ακριβώς fox face εννοείς?

Έχω αυτήν την αλγη μαζί με λίγη τριχοειδή 

Θα με καλύψει λέτε το fox face?

Ευχαριστώ Ηλιας

IMG_20211023_182900.jpg

Για μένα ναι (όπως όλα τα rabbit fish) εκτός εάν πέσεις σε ψάρι τεμπελικο. Το κανονικό πάρε χωρίς την μαύρη βούλα. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με την αλλαγή νερού αφαίρεσα κ αρκετή buble algea με σιφωναρισμα με λάστιχο.

Επίσης έχουν μπει 2 νέες montipora ,μια plate green και μια που πρέπει να είναι rainbow encrusted η κάνω λάθος? Είναι μπλε με μικρούς πράσινους πολυποδες

IMG_20211031_180352.jpg

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει πολύ με την encrusted.  Πολύ όμορφες και οι 2. 

Οι plate γίνονταιαι φανταστικές. Αλλά το μονο θέμα τους ειναι οτι απο κάτω κάνουν σκιά και δεν μπορείς να βάλεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα update μετά από καιρό, οι montipora έχουν ξαναβρεί το χρώμα τους και βλέπω στις άκρες ανάπτυξη που σημαίνει ότι πάνε καλά. Πριν λίγο καιρό έκανα μέτρηση kh και είδα ότι είναι 10 περίπου από 9 που ήταν κ μείωσα το all for reef μέρα παρά μέρα 5ml αντί κάθε μέρα που έριχνα.

Σήμερα μου ήρθαν οι ricordea florida που ενώ έχω όλα τα άλλα είδη μανιταριών δεν είχα αυτό το είδος.

Εδώ φωτό μόλις τα έβαλα στο ενυδρείο, συνήθως τα μανιτάρια απλώνουν τις επόμενες μέρες, έτσι γίνεται στα άλλα που έχω δεν ξέρω αν με αυτά γίνεται το ίδιο.

Το πορτοκαλί είναι όλα τα λεφτά, αλλά και τα μπλε με πράσινες άκρες είναι πολύ ομορφα.

Επίσης η bubble algea υπάρχει ακόμα φαίνεται και στη φωτό , δεν έχω βρει τρόπο να την ξεφορτωθώ, το μόνο που κάνω είναι να γεμίζω τους βράχους με κοραλια , μανιτάρια , gsp , ότι μπορεί να μπει να την σκεπάζει να μην φαίνεται

 

IMG_20211210_170753-01~2.jpeg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και ετοιμάζομαι για να κόψω το 7ο φράγκ μέχρι τωρα από την μαμα εφυλια..

IMG_20211219_080646.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το dremmel, πάντα κάνω dip με seachem reef dip για να μην πάρουν μόλυνση με το κόψιμο ειδικά στην περιοχή που κοβω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και εδώ ένα update, να πω την εξέλιξη για τα δύο θέματα που είχα κ τωρα ενα τρίτο.

Οι μοντιπορες έχουν χάσει το βαθύ κόκκινο που είχαν εδώ κ καιρό, τώρα βλέπω ζωηρό κόκκινο στις άκρες τους κ ελπίζω πως ανακαπτουν. Έχουν ζοριστει , αλλά σίγουρα αντέχουν γιατί έχω δει frag με bleaching και απέχουν πολύ από αυτό.

Το άλλο θέμα η bubble alge έχει σχεδόν εξαφανιστεί αφού την έβγαζα με σιφωναρισμα , αλλά και απλά ξύνοντας την από τον βράχο (χώρις σιφωναρισμα) .γιατί σκέφτηκα και οι κάβουρες που την τρώνε δεν την σπάνε ? 

Και το νέο θεματακι είναι 3 μικρες aptaisies που εντόπισα , προς το παρόν δεν ενοχλούν , σ'την μια μπορώ να κόψω το βραχάκι, στις άλλες μάλλον θα τις σιφωναρω κ μετά θα κλείσω το σημείο με κόλλα.

IMG_20220312_170508_HDR~2.jpg

IMG_20220312_170439_HDR.jpg

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ένα σημερινό update , η εφυλια έδωσε κ άλλο ένα frag πριν λίγες μέρες, έγινε μια μικρή αναδιάταξη μερικών κοραλλιών. Επίσης το diy skimmer μπήκε στο sump και δουλεύει μέρα νύχτα.

Εδώ μια εικόνα του ενυδρείου όπως είναι τωρα

IMG_20220518_165530_HDR~2_copy_1605x793.jpg

  • Like 3
  • wow 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Θα μας κανείς θαλασσινούς!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μόνο που γεμίζει σιγά σιγά... 😂 😂 😂 Καταλαβαίνεις... Να το χαίρεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, νομίζω ότι πλησιάζει πολυ το σημείο που λέω τώρα είναι κομπλέ.

Μέχρι τώρα έλεγα να βάλω κι άλλα..τώρα απλώς τα βλέπω να μεγαλώνουν

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα πας !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από καιρό ένα update.

Το ενυδρείο πάει καλά αλλά με μόνο πρόβλημα τα σκληρά κοραλλια, οι μοντιπορες που είχα δεν πήγαιναν καλά και έχασα την πράσινη plate, και μια branched είχε αρχίσει να μην δείχνει καλά και την χάρισα, με την ελπίδα ότι σε άλλο ενυδρείο θα πάει καλύτερα. .

Επίσης μια κόκκινη που έχω δεν έχει πεθάνει, αλλά δεν μεγαλώνει τώρα κ ένα χρόνο.

και οι plate δεν είναι δύσκολα κοραλλια 

Σκέφτηκα ότι ίσως να είχα πρόβλημα στο Μαγνήσιο ή ασβέστιο γιατί ρίχνω το all for reef της tropic marin αλλά μετρούσα μόνο ΚΗ που είναι το σπουδαιότερο (φυσικα κ αλατότητα θερμοκρασία κτλ) 

Τελικά οι μετρήσεις κά σε αυτά καλές...

Το μόνο που μένει είναι ο φωτισμός που τον έχω χαμηλά με μόνο μπλε , και σκέφτομαι αφού όλα πάνε σφαίρα και μόνο τα σκληρά μαραζώνουν θα πρέπει να φταίει ο φωτισμός. 

Ροή έχω καλή , wavemaker 4000λ/Ω και 1000λ/Ω η αντλία επιστροφής, για 100 λίτρα ενυδρείο καλά ειναι.

Έτσι άνοιξα και λίγο λευκό εκτός το μπλε, μέχρι τώρα είχα μόνο μπλε , φωτιστικό είναι led 30watt spectra.

Και έτσι κάνω ξανά μια νέα αρχή με αλλαγή στον φωτισμό για να κρατήσω plate montipora, και πάλι φίλος μου έδωσε frags και έχω και μια από πριν 

Εδώ σημερινή φωτογραφία, βλέπετε την διάφορα στον φωτισμό από το προηγούμενο post

 

 

 

 

 

 

 

IMG_20220715_170213_HDR.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...