Jump to content

Δεν άντεξα...


gixxer

Recommended Posts

Το βρήκες ανάποδα εννοείς πέθανε; Μήπως άλλαξε κέλυφος;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

και εγω την πρωτη φορα νομιζα, οτι παει το καβουρακι, αλλά απλα αλλαξε το κελυφος (ειχε και κοκκινο χρωματακι στα "πόδια")....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Har said:

Το βρήκες ανάποδα εννοείς πέθανε; Μήπως άλλαξε κέλυφος;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

7 hours ago, natateo said:

και εγω την πρωτη φορα νομιζα, οτι παει το καβουρακι, αλλά απλα αλλαξε το κελυφος (ειχε και κοκκινο χρωματακι στα "πόδια")....

 

Ναι, πέθανε. Δεν αλλαξε κέλυφος, δυστυχώς, ήταν το παρακάτω:

 

 

 

IMG_20201102_121646.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, michalos said:

Κρίμα το καβουράκι, να πέθανε από πείνα πάντως δεν το πιστεύω κάτι άλλο έγινε.

 

Με τριβελίζει όμως ότι δεν μπορώ να εντοπίσω τί φταίει...

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. διαβασα ολο το θεμα σου και αναρωτιεμαι τι μπορει να φταιει... 

κατι που με προβληματιζει ειναι οτι κανεις πολυ συχνες αλλαγες αν καταλαβα καλα σωστα?? ποσες αλλαγες νερου εκανες πχ σε 10 μερες?? 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, thanasis1976 said:

καλησπερα. διαβασα ολο το θεμα σου και αναρωτιεμαι τι μπορει να φταιει... 

κατι που με προβληματιζει ειναι οτι κανεις πολυ συχνες αλλαγες αν καταλαβα καλα σωστα?? ποσες αλλαγες νερου εκανες πχ σε 10 μερες?? 

 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες!

Πλέον κάνω μία κάθε εβδομάδα αλλά μέχρι τα μέσα Οκτωβρίου οι αλλαγές ήταν σε ημερήσια βάση σε μια προσπάθεια να σωθούν τα ψαράκια που φιλοξενούνταν στο ενυδρείο.

Δηλ. εστρωνε για περίπου 2 μήνες Αύγουστο και Σεπτέμβριο (δεν ασχολούμουν με αλλαγές, είχα κάνει 2 ή τρεις αν θυμάμαι καλά). Τέλη Σεπτεμβίου - αρχές Οκτωβρίου μπήκαν ψαράκια και ξεκίνησε η παράνοια (που σίγουρα εχει εξηγηση αλλά δεν μπορώ να την βρω).

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες!

Πλέον κάνω μία κάθε εβδομάδα αλλά μέχρι τα μέσα Οκτωβρίου οι αλλαγές ήταν σε ημερήσια βάση σε μια προσπάθεια να σωθούν τα ψαράκια που φιλοξενούνταν στο ενυδρείο.

Δηλ. εστρωνε για περίπου 2 μήνες Αύγουστο και Σεπτέμβριο (δεν ασχολούμουν με αλλαγές, είχα κάνει 2 ή τρεις αν θυμάμαι καλά). Τέλη Σεπτεμβίου - αρχές Οκτωβρίου μπήκαν ψαράκια και ξεκίνησε η παράνοια (που σίγουρα εχει εξηγηση αλλά δεν μπορώ να την βρω).

Οσο πιο μικρο ειναι ενα θαλλασινο τοσο πιο ευκολα γινονται μεταβολες και δημιουργουνται προβληματα... Αυτο το λεω γιατι ξαφνικα σε πολυ λιγα λιτρα μπηκαν αρκετα ζωντανα... Το κακο ξεκινησε απο εκει...

Στην συνεχεια με τις πολλες και συχνες αλλαγες νερου πιστευω οτι χαλασες τελειος την βιολογια οποτε και το ενυδρειο εφτασε παλι το μηδεν... 

Απο το μηδεν για να στρωσει ενα ενυδρειο θελει 1-2 μηνες...

μετα μπαινει ενα ψαρακι, και με συχνες μετρησεις κανουμε υπομονη κανα μηνα, μετα βαζουμε και δευτερο ζωντανο και παει λεγοντας... 

Νομιζω οτι βιαστηκες πολυ, κατι που το κανουν ολοι... 

στο στρωσιμο οσο διαβασα δεν ειδα πουθενα τα ΝΟ2 και τα ΝΟ3 να πιασουν κοκκινο... θα επρεπε!!! 

Τωρα τι εχει μεσα το ενυδρειο?? 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κοκκινο έπιασαν Σεπτέμβριο Οκτωβριο και σταθεροποιήθηκαν σταδιακά. Δεν εγραφα τότε μετρήσεις γιατί... δεν είχα κάτι να πω.

Μπήκε ψαράκι και κοραλλια ολα καλά στην αρχή και κάνω την βλακεία και βάζω δεύτερο + οτι παραταιζω - εν ολίγοις αυτό που λες βιάστηκα και παραστόκαρα.

Ανεβάζω αμμωνία την ρίχνω με αλλαγές και ammostop

Ανεβάζω νιτρώδη και δεν πέφτουν αξιοπρεπώς παρά τις αλλαγές.

Σταματάω τις αλλαγές, μετακομίζω το ενυδρείο σε μεγαλύτερο, βαζω biodigest + bioptim πέφτουν τα νιτρώδη ανεβάζω νιτρικά για 1-2 μέρες στο μεταξύ εχω χάσει τα ψάρια.

Εκτοτε όλα είναι μηδέν.

Εριχνα καθημερινά φυλαρακι για περίπου μια εβδομάδα. Ολα μηδέν.

Εχθές έριξα μισό κύβο krill χωρίς ψάρι... σήμερα όλα μηδέν...

Στο ενυδρείο υπάρχουν μόνο κοράλλια. Ζωανθάκια, ξενια, pocilopora, star polyps, caulastrea

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειχες κοραλια θα σου ελεγα να παρεις αμμωνια απο φαρμακιο και να καναμε δοκιμη... αλλα τωρα ισως πειραξει τα κοραλια... 

Αυτο που μπορεις να κανεις Αν τα μετρας ολα μηδεν , ειναι να παρεις ενα ψαρακι ( Ενα μονο ) και να ταιζεις μια φορα την μερα και καθε 1-2 μερες να κανεις μετρησεις... χωρις αλλαγες νερου... καποια στιγμη θα δεις ενα απο τα 3...  ΝΗ4 , ΝΟ2 , ΝΟ3 

Αν δεις το τελευταιο ειναι στρωμενο, αν δεις κατι απο τα αλλα ειναι αστρωτο...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Kostass1 said:

Ph πόσο έχεις ?

Δεν έχω μετρήσει, έχω phμετρο αλλά δεν το έχω ρυθμίσει ακόμα...

17 minutes ago, thanasis1976 said:

Αν τα μετρας ολα μηδεν , ειναι να παρεις ενα ψαρακι ( Ενα μονο ) και να ταιζεις μια φορα την μερα και καθε 1-2 μερες να κανεις μετρησεις... χωρις αλλαγες νερου... καποια στιγμη θα δεις ενα απο τα 3...  ΝΗ4 , ΝΟ2 , ΝΟ3 

Λογικό μου ακούγεται απλά αν δείξει αμμωνία θα σκοτώσω άλλο ένα ψαράκι... Από την άλλη έχω βαρεθεί να μετράω, δεν γίνεται να σηκώνει μισό κύβο κατεψυγμένη και να μην σηκώνει ένα ψαράκι... τί να πω θα δείξει. Θα γράφω πως πάει. Τα κοράλλια επιβαρύνουν;

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα και ph να δεις πόσο επίσης διαβάζω ότι τα σοφτ lps και η ξενια τραβάνε πολλά νιτρικά , υπάρχει περίπτωση να έχεις πολύ λίγα νιτρικά και να καταναλώνονται? Παίζει να είναι και χαζομάρα αυτό που λεω

Έγινε επεξεργασία - Kostass1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δειξει αμμωνια ειναι αστρωτο το ενυδρειο και θα χρειαστει στρωσιμο απο την αρχη... 

βαλε ψαρακι αλλα προσεχε τις μετρησεις σου μετα...  και γραφε μας...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως απ' τη στιγμή που ένα ενυδρείο έχει ολοκληρώσει τον κύκλο του το ένα φυλλαράκι κάθε μέρα μπορεί να το αντέξει όποτε εξ' ου και τα μηδέν no3. Αν χτες έριξες κατεψυγμένη περίμενε μέχρι αύριο μεθαύριο να δεις μήπως ανέβει. Υπάρχει περίπτωση στην αλλαγή που έκανες σε μεγαλύτερη δεξαμενή να έχει πέσει κάτι μέσα και να δηλητηριάζει τα ζωντανά;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Kostass1 είναι πολύ λογικό αυτό που λες, επίσης οι άλγες τραβανε φωσφορικά (και είχα αλγες ) οπότε όντως είναι μια πιθανότητα. Εχει καθαριστει το ενυδρείο από αυτές και έχω μειώσει φωτοπερίοδο. Θα δείξει μεσα στην εβδομάδα αν μειώνονται.

@thanasis1976 θα γράφω εννοείται μήπως βγάλω ακρη γιατί τα έχω βρει σκούρα!

@Har αυτό σκέφθηκα και εγώ και κατέληξα να ρίξω κατεψυγμένη.

9 hours ago, Har said:

Υπάρχει περίπτωση στην αλλαγή που έκανες σε μεγαλύτερη δεξαμενή να έχει πέσει κάτι μέσα και να δηλητηριάζει τα ζωντανά;

Δεν το είχα σκεφτεί νωρίτερα αλλά στο 45άρι πρόσθεσα 3 κιλά νεκρού βράχου - όχι real reef γιατι δεν βρήκα. Τον έβρασα κανενα 15λεπτο όμως μου περνάει από το μυαλό αυτό που λες. Ειδικά για το κλοουνάκι και το καβουράκι που δεν είχαν δείξει κανένα σημάδι.

Το κλοουνάκι ΟΚ υπέθεσα οτι έφυγε από ammonia spike αλλά το καβουράκι επίσης έτρεχε χαρούμενο πάνω κάτω και μασούλαγε και ξαφνικά :rip: και στην δική του περίπτωση δεν υπάρχει το ενδεχόμενο απότομης αύξησης αμμωνίας. :unsure:

 

:)Σας ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις (δεύτερη μέρα από όταν έριξα krill):

ΝΗ3/4 0

ΝΟ2 0

ΝΟ3 0

Φωσφορικά 0,03

Μπήκε ένα πανέμορφο κλοουνάκι. Αν δεν ζήσει θα αλλάξω όλο τον "αληθινό" βράχο και θα ξαναστηθεί.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή (ξανά)αρχή!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:)Σήμερα πήρα δύο κοραλλάκια ωστόσο όπως τα ντίπαρα είδα ότι το βραχάκι του ενός είχε πάνω bubble algae. Δεν ήθελα να σπάσω τον βράχο γιατί θα σκότωνα το κοραλλακι, δεν ήξερα τί να κάνω και τάπωσα την αλγη με κόλλα δύο συστατικών.

Ελπίζω να μην έκανα χαζομάρα...

Η xenia την κοπάνησε και πάει στο ρετιρέ γιατί προφανώς της κακόπεσε το φως...

:DΤο θαλασσινό είναι μαγικό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Σήμερα πήρα δύο κοραλλάκια ωστόσο όπως τα ντίπαρα είδα ότι το βραχάκι του ενός είχε πάνω bubble algae. Δεν ήθελα να σπάσω τον βράχο γιατί θα σκότωνα το κοραλλακι, δεν ήξερα τί να κάνω και τάπωσα την αλγη με κόλλα δύο συστατικών.

Ελπίζω να μην έκανα χαζομάρα...

Η xenia την κοπάνησε και πάει στο ρετιρέ γιατί προφανώς της κακόπεσε το φως...

:DΤο θαλασσινό είναι μαγικό...

Φωτο που ειναι;;;;;;!!!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

:) Τί να βάλω είναι χάλια οι φωτογραφίες...

Ορίστε η κυρία (φαίνεται που τραβιέται κυριολεκτικά) και το νέο μωράκι πνιγμένο στην κόλλα.

IMG_20201106_155529.jpg

IMG_20201106_171355.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάθεται να τον φωτογραφησω αλλά είναι κούκλος!

Στα τζάμια βλέπω πλέον Spirorbis Είναι άκακα όπως διάβασα εδώ.

Το χθεσινό μωράκι απλώθηκε, μετρήσεις πριν την αλλαγή μηδενικές με μικρή αμφιβολία για τα φωσφορικά που μπορεί να είναι 0,03

 

IMG_20201107_135732.jpg

IMG_20201107_122205.jpg

Έγινε επεξεργασία - gixxer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχθες απέκτησα και σαλιγκαράκι (όχι nassarius). Ηταν κολλημένο στην acanthastrea που πηρα και έμοιαζε με συνέχεια του plag με βραχακι, με κάτι άλλο τέλος πάντων.

Ελπίζω να ζήσει, το κλοουνάκι είναι καλά και τρώει σαν παλαβό, οι μετρήσεις μηδενικές πλην φωσφορικών που παίζουν μέχρι 0,03.

Τωρα πια υπάρχουν στο ενυδρείο:

palythoa toxic green,

xenia,

caulastrea,

acanthastrea,

clavularia,

πράσινο μανιταράκι,

κόκκινο μανιταράκι,

κοκκινο μανιταρακι με μπλε βουλιτσες (δείχνει να ανταπεξέρχεται)

ζωανθάκια,

pocillopora (δεν την βλέπω να ξετρελαίνεται),

green star polyp και αντίστοιχη μωβ,

war coral.

Αλλαξα το aquashape και είναι κλειστά γιατί τα κούνησα.

IMG_20201112_173447.thumb.jpg.4cd66829ac5b8840b0be383b9931338f.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πάει καλά μην το ζοριζεις με τάισμα κτλ

Μια φορά την μέρα φτάνει για τα ψάρια κ μια φορά την εβδομάδα τα κοραλια

Καθαρισμός άμμου σιφωναρισμα δηλαδη σε κάθε αλλαγή νερού, αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα αν γίνεται, καθαρισμός σφουγγαριων η βαμβακιού συχνά  σταθερές παράμετροι και θα πάει στρωτά μετα

Βγάλε φωτό το σαλιγκάρι αν μπορείς , δεν είναι όλα χρήσιμα.

Μια φορά μου ήρθε ζοανθους με σαλιγκάρι pest πάνω που τρωει ζοανθους...άργησα να το καταλάβω μέχρι που υποψιάστηκα κατι

γιατί έβρισκα κλάδεμενα τα ζοανθους και με αναζήτηση φωτό στο ίντερνετ βρήκα ότι τα έτρωγε αυτό!

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, michalos said:

Βγάλε φωτό το σαλιγκάρι αν μπορείς , δεν είναι όλα χρήσιμα.

Μια φορά μου ήρθε ζοανθους με σαλιγκάρι pest πάνω που τρωει ζοανθους...

:blink:Φαντάζομαι ξενέρωμα... θα το φωτογραφίσω αλλά το καβούκι του είναι τόσο γεμάτο κοραλλίνη και "βραχοειδές" που τωρα χωρίς φώτα δεν διακρίνεται. Είναι αρκετά μεγάλο και τρώει άλγες, όσο το είδα. Το αγάπησα γιατί κάνει όντως δουλειά, άφηνε τον βράχο γυαλί. Μοιάζει με Turbo fluctuosus.

Θα ήθελα βοήθεια και με αυτά:

Clibanarius rutilus

Paguristes Cadenati Caribbean

Υπάρχει ενδεχόμενο να το σκοτώσουν για να του φάνε το καβούκι; Ηρθαν εχθές, όταν τα παρήγγειλα δεν είχα κατα νου σαλιγκαράκι.

Κατα τα λοιπά αλλαγές μια φορά την εβδομάδα ευλαβικά, τάισμα μία φορά την ημέρα συνήθως κατεψυγμένη.

Χαζή ερώτηση. Τα κοράλλια τα ταϊζουμε κάθε κεφαλάκι χωριστά; Δηλ. η acan που έχει 2 ταϊζω και τα δύο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

κόκκινο μανιταράκι,

κοκκινο μανιταρακι με μπλε βουλιτσες (δείχνει να ανταπεξέρχεται)

Απο που;

πριν 2 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

Τα κοράλλια τα ταϊζουμε κάθε κεφαλάκι χωριστά; Δηλ. η acan που έχει 2 ταϊζω και τα δύο;

Αν θελεις να μεγαλωνει γρηγορα, ναι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...