Jump to content

Δεν άντεξα...


gixxer

Recommended Posts

18 hours ago, submarine1981 said:

Παρε αν μπορείς πάνω απο 1 γιατι τους αρέσει να ειναι κοπαδάκι ;) 

Σε ευχαριστώ και πάλι:). Πήρα τρία, ελπίζω να τα πάνε καλά. Διάβαζα στο διαδίκτυο μέχρι και για επιθετικότητα και είχα τρομάξει αλλά όπως τα είδα είναι νιρβάνα!

Εχουν πολύ ενδιαφέρουσα συμπεριφορά ως γεννήτορες και θα ήθελα να την δω μελλοντικά αλλά δύσκολα ξεχωρίζουν τα αγοράκια από τα κοριτσάκια οπότε τζίφος.

IMG_20201227_144644.jpg

Έγινε επεξεργασία - gixxer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φαινονται.  

Εγω εναν που εχω εδω ειναι πάρα πολυ ήσυχος.  Απλα εχουν θεμα με την τροφη. Δεν την δέχεται την ξηρή. Ειναι καλοφαγάς. :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από κατεψυγμένη άλλο τίποτα!

Σήμερα όμως δεν είναι τόσο γλυκούλια... πέφτει ήπιο κυνηγι ελπίζω να μείνουν εκεί. Βασικά τα δυο είναι μαζί και ο ψωριάρης χώρια..

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, submarine1981 said:

μυρίζομαι ζευγάρι ;) 

Μακάρι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, submarine1981 said:

μυρίζομαι ζευγάρι ;) 

Οπως το είπες, είναι αγοράκι κοριτσάκι και ο καημένος ο άλλος αρσενικός κάθεται μόνος του στην γωνιά...

Μίλησα με το κατ/μα θα τον επιστρέψω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρείο πέρασε μία πολύ άσχημη φάση και τωρα αναρρώνει σε νέα γυάλα (ξαναπήγε στα 35λτ). Ζωντανά απέμειναν τα 3 kauderni που δεν πρόλαβαν να μείνουν πολύ στο ενυδρείο και κάποια ασπόνδυλα.

Παραμονή Πρωτοχρονιάς βρήκα γυρνώντας από την δουλειά την γαρίδα ανάσκελα και τα ψάρια να βαριανασαίνουν εκτός των kauderni.

Μετρήσεις μηδενικές, απελπιδες προσπάθειες να σώσω τα ψάρια (από τί δεν ήξερα) με αλλαγές.

Μετά από πολύ ώρα διαπίστωσα ότι μία από τις βίδες που είχα χρησιμοποιήσει προσωρινά περιμένοντας να παραλάβω το δεύτερο φωτιστικό είχε σκουριάσει. Το καπάκι μάζευε υγρασία, η βίδα έσταζε στο ενυδρείο. Τίποτε άλλο δεν υπήρχε.

Tα κοράλλια ήταν καλά, τα υπόλοιπα πέθαιναν ένα ένα, μέρες μετά έβρισκα στον βράχο αμφίποδα νεκρά...

 

 

IMG_20210109_155553.jpg

IMG_20210109_155647.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα φίλε για τις απώλειες

Μου φαίνεται δύσκολο ολο αυτό να έγινε μόνο με σκουριά από μια βίδα.

Πιστεύω κάτι στο νερό δεν πήγαινε καλά, μπορεί να ήταν λόγω ph, κάποια νιτρώδη , γενικά κάτι με τις παραμετρους του νερού.

Δεν έπρεπε πιστεύω να αλλάξεις ενυδρείο, αλλά να δώσεις χρόνο σ' αυτό με ζωντανά κ μετρήσεις ,2-3 μήνες ίσως και σιγά σιγά να βάζεις ψάρια μετα.

Το ίδιο είχα πάθει κ εγώ με το μεγαλο μεσογειακό που έστησαν, τα ψάρια ψοφαγαν συνέχεια κ δεν έβρισκα τη αιτία. Όταν του έδωσα πιο πολύ χρόνο στο στρώσιμο , μετρούσα παραμέτρους , μετά ήταν όλα εντάξει.

Βέβαια ξενέρωσα με όλη την ταλαιπωρία και το έκανα αφρικανικο τελικά!

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση, την χρειαζόμουν.

@submarine1981δεν έχω εικόνα αν ήταν πολύ ή λίγο, απλά όταν εντόπισα την βίδα είχε εμφανή σκουριά και έσταζε. Δεν θα το ξαναπεράσω φίλε μου γιατί δεν θα ξαναμπουν ψαρακια.

@michalos δες μετρήσεις 3 εβδομάδων χωρίς αλλαγή με βαρύ τάισμα:

αλατοτητα 1025

Αμμωνία 0

Νιτρώδη 0

Νιτρικά 10

Φωσφορικά 0,03

ΡΗ 8

ΚΗ 7

Την ημέρα που είχα το θέμα οι μετρήσεις ήταν:

αλατότητα 1024

Αμμωνία 0

Νιτρώδη 0

Νιτρικά 5

Φωσφορικά 0,25

ΡΗ 8

ΚΗ 9

πλησίαζα στο 15ημερο της αλλαγής. Αμφίποδα νεκρά; :huh:Το έβλεπα και δεν το πίστευα. Λυπήθηκα αλλά και ξενέρωσα όχι για εμένα ή τα χρήματα (που δεν μου περισεύουν) αλλά για τα ζωάκια. Νεκροταφείο κατάντησε.

@Kostass1σε ευχαριστώ πολύ! Οτι έχει μείνει μέσα τώρα (ένα καβουράκι και ένα σαλιγκάρι) επέζησαν μεγάλης δοκιμασίας, κάτι άλλο δεν θα μπει.

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα.... Οι μετρήσεις κι εμένα μια χαρά μου φαίνονται. Για να έγινε τόσο μεγάλη ζημιά από μια βίδα σημαίνει ότι έσταζε πολύ καιρό;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, submarine1981 said:

Οι μετρήσεις σου φαίνονται άριστες. 

Καποιο φάρμακο ή κάτι αλλο δεν έριξες μεσα σωστα? 

Οχι, δεν έριχνα γενικά πρόσθετα πέρα από βακτήρια. Ειχα ρίξει κάποια στιγμή τροφή κοραλλιών σε σκόνη αλλά την είχα πετάξει γιατί έληγε Δεκέμβριο.

 

8 minutes ago, Har said:

Κρίμα.... Οι μετρήσεις κι εμένα μια χαρά μου φαίνονται. Για να έγινε τόσο μεγάλη ζημιά από μια βίδα σημαίνει ότι έσταζε πολύ καιρό;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ενα μήνα περίπου τις είχα αυτές τις βίδες γιατί περίμενα το φωτιστικό και δεν ερχόταν. Οι δύο ήταν σίγουρα ανοξείδωτες (δεν αλλοιώθηκαν) την άλλη ρίσκαρα να την βάλω θεωρώντας ότι σε 5-10 μέρες θα έχω το φωτιστικό. Πόσο καιρό να της πήρε να σκουριασει και πόσο καιρό να έσταζε πια; Ωστόσο ήταν χρωματισμένη (μαύρη) δεν ξέρω αν έπεσε και άλλη ουσία μέσα. Με τις αλλαγές νερού η συμπεριφορά των ψαριών δεν άλλαξε στο ελάχιστο.

 

Ειχα κρατήσει και την βίδα τις πρώτες μερες, είχα βγάλει φωτο τις μετρήσεις για να σας τις δείξω, μετα δεν ηθελα να ξανασχοληθώ. Ε τωρα είδα τα όμορφα χρώματα των κοραλλιών και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ας σου πούνε κι οι υπόλοιποι καλύτερα, αλλά μήπως χρειάζεται άνθρακας;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Har said:

Δεν ξέρω ας σου πούνε κι οι υπόλοιποι καλύτερα, αλλά μήπως χρειάζεται άνθρακας;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Χρησιμοποιώ το seachem SeaGel από την έναρξη του ενυδρείου και αλλάζεται κάθε μήνα. Θα το άλλαζα το ΣΚ μετα την παραμονή Πρωτοχρονιάς με την αλλαγή νερού.

Στο 35λτ μπήκε ο βράχος το στρωμένο φίλτρο και καθαρός αραγωνίτης. Το νερό δεν το συζητώ μετά από τόσες αλλαγές είχα ξεμείνει από αλάτι. Δεν άφησα τίποτα μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η σκουρια δεν θα σου επιρρεασει τις τιμες που μετρουνται με τα κοινα τεστακια!! (salifert κτλ)

Υπαρχουν και αλλα στοιχεια που επεσαν μεσα στο ενυδρειο, απο τη βιδα, που επιρρεασαν τα ζωντανα
 

Αν καταλαβα σωστα τα μετεφερες ολα στα παλιο ενυδρειο??

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Απο δικη μου εμπειρια ειναι μαλλον απιθανο να εφταιγε η βιδα. Εχω φτιαξει reactor για biopellet απο μπουκαλι που το εχω κοψει στη μεση για να το ανοιγω και να το γεμιζω. τα δυο κομματια τα συγκρατουσα με δυο γαλβανισμενες βιδες. μετα απο ενα χρονο περιπου ειχαν λειωσει τελειως. Δεν χρειαστηκε να ξαναβαλω γιατι λογω της κοραλινης το μπουκαλι εκλεινε σφιχτα. Ολο αυτο το διαστημα δεν ειχα καμια απωλεια ουτε σε ψαρια ουτε σε ασπονδυλα. κοραλια δεν εχω οποτε δεν ξερω αν σε αυτα θα ειχε επιπτωση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, paul.asty said:

Αν καταλαβα σωστα τα μετεφερες ολα στα παλιο ενυδρειο??

Σωστά! Νέο seagel καθαρός αραγωνίτης και νερό, ίδιο mini siporax.

14 hours ago, TIGERTRIGER said:

Απο δικη μου εμπειρια ειναι μαλλον απιθανο να εφταιγε η βιδα.

Ok δεκτό. Αρα τί έφταιξε;

Δεν έριξα κάτι μέσα, δεν είχα κακές μετρήσεις, πώς έφυγαν όλα τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Απορία. Με το seagel ότι ουσία θα έβγαζε η βίδα δεν θα την απορροφούσε; Πώς πρόλαβαν να χαθούν όλα έτσι;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Har said:

Απορία. Με το seagel ότι ουσία θα έβγαζε η βίδα δεν θα την απορροφούσε; Πώς πρόλαβαν να χαθούν όλα έτσι;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μια χαρα τα λες, εύλογο ερώτημα. Εχω ξαναχάσει ψαράκι χωρίς εμφανή λόγο, τότε επειδή ήταν αρχή είπαμε ότι είχα ammonia spike, μετά έχασα ψαράκια από brooklynela, δεν ξερω τί παίζει, τόσα ψάρια δεν έχω χάσει στο γλυκό τόσα χρόνια που λέει ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

άστο τώρα ήσυχο το ενυδρειο να τρέχει με οτι εχεις μέσα. 

Και μην βιαστείς να βάλεις κατι.   Να πω και εγω οτι δεν νομιζω να ηταν 100% της βίδας το αίτιο που προκάλεσε αυτο.  Και κάτι αλλο έγινε που απλα δεν μπορουμε να το βρούμε αυτη την στιγμή. 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, submarine1981 said:

άστο τώρα ήσυχο το ενυδρειο να τρέχει με οτι εχεις μέσα. 

Και μην βιαστείς να βάλεις κατι. 

Περα από μετρήσεις και αλλαγές δεν θα παίξει κάτι άλλο, ούτε αργότερα. Με κούρασε να τα βλέπω χαρούμενα και μετά από λίγο καιρό :rip:...

Τουλάχιστον τα κοράλλια πάνε καλά και θα γεμίσει χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...