Jump to content

Δεν άντεξα...


gixxer

Recommended Posts

Νέο μικράκι και απορία:

Εχω ενα μπλε ερημιτάκι που ειναι μεγάλο (εχω και ενα μικρο) και εχθες το είδα να βουτάει το φαγακι από το στόμα της acan κυριολεκτικά. Εγινε μάχη, τραβούσε αυτός, τραβούσε αυτή, νίκησε αυτός.

Ειχα ρίξει κυβο κατεψυγμένη πριν λίγο, έχω μόνο ένα ψαράκι... τόσο πολύ πεινάει;

IMG_20201206_161331.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γαρίδες, καβούρια, ερημίτες, οταν ταίζεις κοράλλια, πρεπει να τα εχεις απασχολημένα. Αν μπορεις οταν ξεπαγώσει η τροφη, δώσε του 1-2 κομμάτια να τρώει και αμέσως ταίσε το κοράλλι να προλάβει να φάει. 

 

Εγω πολλές φορές "τσακώνομαι" με το Yellow tang που παει να κλεψει την τροφή απο Caulastrea,ephyllia κλπ, ενώ τον εχω ταισμένο. ?

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν φανταζόμουν τέτοιο σκηνικό @submarine1981, μέχρι που το είδα.

Είναι διαδραστικό το σκασμένο το θαλασσινό!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μπλε ερημίτης μου τρωει την ροζ star polyp... :(Υποτίθεται ότι είναι reef safe ...

Τα ίδια κάνουν και σε εσάς;

Πως ηταν και πως την έκανε σήμερα... μην βαράτε για τις φωτο

 

 

 

IMG_20201209_180503.jpg

InkedIMG_20201208_202931_LI.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πρέπει να φύγει. 

Εγώ δεν ξέρω ερημίτη reef safe .

 

Άλλοι λένε με μπλε πόδια,  άλλοι με κόκκινα.  Θέλουν όλοι προσοχη .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω το κοκκινο, ειναι μικρουλης και δεν μεγαλωσε καθολου μεσα σε 4-5 μηνες, που το εχω. Δεν ειδα να κανει ζημιες..... ακομα :blink:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, fishbone! said:

Δυστυχώς πρέπει να φύγει. 

Εγώ δεν ξέρω ερημίτη reef safe .

 

Άλλοι λένε με μπλε πόδια,  άλλοι με κόκκινα.  Θέλουν όλοι προσοχη .

 

9 hours ago, natateo said:

Εχω το κοκκινο, ειναι μικρουλης και δεν μεγαλωσε καθολου μεσα σε 4-5 μηνες, που το εχω. Δεν ειδα να κανει ζημιες..... ακομα :blink:

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, fishbone δεν το ηξερα, διάβαζα ότι είναι ΟΚ.

Τον λυπάμαι τον τραμπούκο, πόσο είχα χαρεί οταν τον πήρα που ήταν μεγάλος και φαινόντουσαν τα μπλε ποδαράκια του... τώρα θα καταλήξει σε petshop...

Ναταλία έχω και άλλον έναν μπλε μικρούλη που δεν έχει πειράξει (ακόμα) τίποτα, μάλλον μεταλλάσονται όταν μεγαλώσουν...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Απο κοκκινοπόδαρους (τους mini) ποτέ δεν ειχα πρόβλημα όσο καιρό ασχολούμαι με το reef. 

Μπλε δεν βάζω γιατι ειναι μεγάλοι σε μέγεθος και παρασέρνει το καβούκι καθώς περπατάνε κοράλλια και τα ριχνουν κατω. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, submarine1981 said:

Απο κοκκινοπόδαρους (τους mini) ποτέ δεν ειχα πρόβλημα όσο καιρό ασχολούμαι με το reef. 

Μπλε δεν βάζω γιατι ειναι μεγάλοι σε μέγεθος και παρασέρνει το καβούκι καθώς περπατάνε κοράλλια και τα ριχνουν κατω. 

Ε ναι, κυκλοφορεί σαν τριαξονικό στα στενά της πλάκας αλλά δεν θα με πείραζε αν έμενε εκεί. Ξαναλλαξε καβούκι και τον έχω χάσει. Μπορεί να του επεσε βαρύ το star polyp.

Ανοιξε σήμερα ότι απέμεινε από το κοραλλάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι ειναι να γυρνάς απο την δουλειά, και αυτος ο κύριος να κανει βόλτες με το καβουκι σαν τριαξονικό όπως καλα είπες, και να βλεπεις κατω στον αραγωνίτη 3-4 κοράλλια ριγμένα?  

Μια φορα μου ηρθε να το στείλω απο το μπαλκόνι κάτω, αλλα πάλι καλα κρατήθηκα και τον χάρισα σε εναν φιλο. :P

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, submarine1981 said:

Ξερεις τι ειναι να γυρνάς απο την δουλειά, και αυτος ο κύριος να κανει βόλτες με το καβουκι σαν τριαξονικό όπως καλα είπες, και να βλεπεις κατω στον αραγωνίτη 3-4 κοράλλια ριγμένα?  

Ναι το έκανε και σε εμένα το άθλιο! Κολλάω ξεκολλάω ξανακολλάω κοράλλια για να μην τα ρίχνει κάτω από την μία, να βρουν και αυτά ποια θέση τους αρέσει από την άλλη.

56 minutes ago, submarine1981 said:

Μια φορα μου ηρθε να το στείλω απο το μπαλκόνι κάτω, αλλα πάλι καλα κρατήθηκα και τον χάρισα σε εναν φιλο.

Είσαι μεγαλόψυχος!!:hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, submarine1981 said:

Τα πρώτα ειναι κολλημένα στο τζάμι? 

Ναι

13 minutes ago, submarine1981 said:

Στην 2η φώτο εννοεις αυτό στο κέντρο που κοραλλιου?

Σωστά

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα σαν αυγά απο κάποιον οργανισμό μου μοιάζουν.

Το 2ο εχω ακουσει οτι το κοράλλι το κανει αυτο οταν ειναι σε κατάσταση στρες απο κατι που το ενόχλησε. Πχ κάποιο άλλο κοράλλι που το ακουμπάει, κάτι που να το τσίμπησε κλπ.  

 

Στην 2η περιπτωση μου εχει τυχει σε acanthatrea να το δω αυτο, στην οποία δεν ειχα πειράξει ή κάτι κατι και δεν εβγαλα άκρη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για το δεύτερο τρόμαξα μην είναι επιβλαβή σκουλικάκια αν και δεν κουνιόντουσαν. ΟΚ και σε εμένα τίποτα δεν το πείραξε το μανιταρακι, εξαφανίστηκαν μετά από κάποιες ώρες, όλα καλά.

Τα αυγουλάκια αναρωτιέμαι από που είναι, στο ενυδρείο έχω τα μπλε ερημιτάκια, ένα Turbo fluctuosus και 2 nassarius το ενα είναι πολύ μικράκι. Οτι και αν ειναι ξαναάφησε αυγουλάκια και πιο δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην πρωτη φωτογραφία είναι αυγά από nerite snail. Στο δεύτερη το μανιτάρι αφόδευσε λογικά μεγάλη προσπάθεια να αποβάλλει όλα τα περιττά.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πρέπει να φύγει. 
Εγώ δεν ξέρω ερημίτη reef safe .
 
Άλλοι λένε με μπλε πόδια,  άλλοι με κόκκινα.  Θέλουν όλοι προσοχη .
Υπάρχει reef safe hermit και λέγεται paguristas. Ούτε blue leg ούτε red ούτε.... Ο paguristas μοιάζει με τον κόκκινο αλλά δεν είναι ίδιοι

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Giwrgos Fragoulisσε ευχαριστώ πολύ!

Τα αυγουλάκια είναι από αυτο:

IMG_20201202_220110.thumb.jpg.3cdd7b00dc8dff0bf557c21f448d4e21.jpg

το είδα επί το έργω, φτιάχνει συνέχεια.

Τα βρήκα τα pagurid hermit, σιγουρα δεν έχω τέτοια...

 

Στα νεα του ενυδρείου:

Εκανα αλλαγή πριν λίγες μέρες μετά από 3 εβδομάδες (το αφησα επίτηδες)

αλατοτητα 1025

Αμμωνία 0

Νιτρώδη 0

Νιτρικά 10

Φωσφορικά 0,03

ΡΗ 8

ΚΗ 7

Νομιζω ότι θα καταλήξω στις αλλαγές ανα δυο εβδομάδες, θα ξαναμετρήσω για να το σιγουρέψω.

 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Θεωρείτε καλή επιλογή να βάλω ένα Pterapogon kauderni στο ενυδρείο μου;

Ειδα ότι απειλούνται στον φυσικό τους βιότοπο, θεωρούμε δεδομένο ότι μας πουλούν ψαράκια αναπαραγωγής ή όχι;

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα επιλογή ειναι. Απλά δεν δέχονται ευκολα εώς καθόλου ξηρή τροφή. Θα πρέπει να τα ταίζεις κατεψυγμένη. 

Για το αν ειναι αναπαραγωγής ή οχι δεν το γνωρίζω.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:wootwoot:Μονο κατεψυγμένη πέφτει μέσα σε αυτό το ενυδρείο...

Ευχαριστώ πολύ!

Πάω να μου πάρω δώρο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...