Jump to content

Νέο Nano Reef (προσεχώς)


Kostass1

Recommended Posts

Ωχ ναι τα έγραψα ανάποδα καταλάθος νιτρικά 25+ νιτρωδη 0, για σκιμερ δεν νομίζω ότι χωράει κάπου στο ενυδρειο και μιας και δεν υπάρχει σαμπ το κάνει δύσκολο για τώρα 

Link to comment
Share on other sites

Κωστα, εχω διαβάσει σε διάφορα sites οτι αυτη η μέθοδος απαιτεί ενα ισχυρό σκιμερ για να απομακρύνει την βακτηριδιακή βιομάζα που θα παραχθεί απο το προιόν που θα ρίξεις, αλλα και για ανταλλαγή αερίων (CO2 καιΟ2) καθως και τα βακτήρια καταναλώνουν μια ποσότητα Ο2 και παράγουν CO2) 

Στην πράξη δεν το εχω δοκιμάσει σε ενυδρειο χωρίς σκιμερ, και θα ελεγα να μην το δοκιμάσεις, εκτός και αν θες να κανεις πείραμα με κόστος (αν παει κατι στραβά)τις ζωές των κατοίκων του ενυδρειου. 

 

Στο δικο μου ενυδρειο που βάζω βοτκα το σκιμερ ειναι το Deltec MCE 600 που το προτείνουν για ενυδρεια 500 με 600 λτ.  Εμένα το ενυδρειο ειναι με το ζόρι 250 λτ. 

 

Για ασφάλεια θα ελεγα να περιμένεις με κάποιο τρόπο να βάλεις σκιμερ, και μετά να εφαρμόσεις αυτη την μέθοδο του ΝΟΡΟΧ. (Λογικά θα το γράφει και στις οδηγίες οτι θελει καλό σκίμερ) 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Κωστα, εχω διαβάσει σε διάφορα sites οτι αυτη η μέθοδος απαιτεί ενα ισχυρό σκιμερ για να απομακρύνει την βακτηριδιακή βιομάζα που θα παραχθεί απο το προιόν που θα ρίξεις, αλλα και για ανταλλαγή αερίων (CO2 καιΟ2) καθως και τα βακτήρια καταναλώνουν μια ποσότητα Ο2 και παράγουν CO2) 

Στην πράξη δεν το εχω δοκιμάσει σε ενυδρειο χωρίς σκιμερ, και θα ελεγα να μην το δοκιμάσεις, εκτός και αν θες να κανεις πείραμα με κόστος (αν παει κατι στραβά)τις ζωές των κατοίκων του ενυδρειου. 

 

Στο δικο μου ενυδρειο που βάζω βοτκα το σκιμερ ειναι το Deltec MCE 600 που το προτείνουν για ενυδρεια 500 με 600 λτ.  Εμένα το ενυδρειο ειναι με το ζόρι 250 λτ. 

 

Για ασφάλεια θα ελεγα να περιμένεις με κάποιο τρόπο να βάλεις σκιμερ, και μετά να εφαρμόσεις αυτη την μέθοδο του ΝΟΡΟΧ. (Λογικά θα το γράφει και στις οδηγίες οτι θελει καλό σκίμερ) 

Οπότε δεν ξεκινάω ακόμα τπτ θα το ψάξω και εγώ να δω τι παίζει εδώ μια φωτό όλου του ενυδρείου χωρίς βέβαια να έχω καθαρίσει τζάκια πως φαίνεται άλλωστε 

IMG_20201228_154955.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από το ίδιο κατάστημα ψωνίζουμε μάλλον! Turbinaria και Duncan ? 

Να τα χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Από το ίδιο κατάστημα ψωνίζουμε μάλλον! Turbinaria και Duncan ? 

Να τα χαίρεσαι!

Καθόλου απίθανο, ευχαριστώ πολύ τώρα ένα ψαράκι ακόμα θέλω να ολοκληρώσω την ψαροσυνθεση μου 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kostass1 said:

τώρα ένα ψαράκι ακόμα θέλω να ολοκληρώσω την ψαροσυνθεση μου 

Εχεις ήδη κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Εχεις ήδη κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου ;

Σε blenny η goby λέω ίσως ένα yellow watchman goby απλά να βρω κάτι που να μην έχει μέσα πορτοκάλι η άσπρο, και μετά σκέφτομαι μερικά φραγκακια με ζωανθους αν και κάθε φορά έτσι την πατάω λέω να πάρω συγκεκριμένα φράγκς και τελικά καταλήγω με άλλα 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kostass1 said:

Σε blenny η goby λέω ίσως ένα yellow watchman goby απλά να βρω κάτι που να μην έχει μέσα πορτοκάλι η άσπρο, και μετά σκέφτομαι μερικά φραγκακια με ζωανθους αν και κάθε φορά έτσι την πατάω λέω να πάρω συγκεκριμένα φράγκς και τελικά καταλήγω με άλλα 

Πολύ όμορφα και τα δύο! Goby εχω και εγώ (two spotted) και έχει πολύ πλάκα, μπουλντόζα κανονική!

Καλά σου έχει πάει ως τώρα όμως, αφού οι επιλογές σου είναι πολύ όμορφες! Τα ζωανθάκια από την πολύ μικρή μου εμπειρία είδα ότι δεν είναι όλα ίδια. Κάποια πάνε τρένο και κάποια δεν... Ρωτα και τα παιδιά εδώ πριν αποφασίσεις γιατί είναι κρίμα να τα πας σπίτι και να μην τα ξαναδεις ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια την turbinaria, έχω κ εγώ μια και πάει καλά, μεγαλώνει σχετικά γρήγορα, έχει απλώσει κάτι πλοκάμια που μακραίνουν συνέχεια κ με κίνηση νερού μοιάζει με θάμνο στο νερό!

Εγώ με seachem matrix μισό κιλό πήγα τα νιτρικά από 25+ σε 5 και ταιζω κ 2 φορές την εβδομάδα τα κοραλια, με κινεζικό σκιμμερ της πλάκας.

Αλλαγη νερού τακτικά κάθε εβδομάδα κ σιφωναρισμα άμμου με κάθε αλλαγή.

Επίσης dunkan έχω , πετάει νέα κεφάλια συνέχεια , ανθεκτικό και εύκολο κοραλι

Link to comment
Share on other sites

Seachem matrix έχω βάλει και εγώ ίσως πάρω ένα μικρό σκιμμερ που να χωράει 

πριν 33 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Πολύ όμορφα και τα δύο! Goby εχω και εγώ (two spotted) και έχει πολύ πλάκα, μπουλντόζα κανονική!

Καλά σου έχει πάει ως τώρα όμως, αφού οι επιλογές σου είναι πολύ όμορφες! Τα ζωανθάκια από την πολύ μικρή μου εμπειρία είδα ότι δεν είναι όλα ίδια. Κάποια πάνε τρένο και κάποια δεν... Ρωτα και τα παιδιά εδώ πριν αποφασίσεις γιατί είναι κρίμα να τα πας σπίτι και να μην τα ξαναδεις ανοιχτά.

Καλά ναι θέλει σκέψη και ψάξιμο πριν για όλα ,

 

πριν 25 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Μεγεια την turbinaria, έχω κ εγώ μια και πάει καλά, μεγαλώνει σχετικά γρήγορα, έχει απλώσει κάτι πλοκάμια που μακραίνουν συνέχεια κ με κίνηση νερού μοιάζει με θάμνο στο νερό!

Εγώ με seachem matrix μισό κιλό πήγα τα νιτρικά από 25+ σε 5 και ταιζω κ 2 φορές την εβδομάδα τα κοραλια, με κινεζικό σκιμμερ της πλάκας.

Αλλαγη νερού τακτικά κάθε εβδομάδα κ σιφωναρισμα άμμου με κάθε αλλαγή.

Επίσης dunkan έχω , πετάει νέα κεφάλια συνέχεια , ανθεκτικό και εύκολο κοραλι

Dunkan έχει μεγάλη ανάπτυξη όντως 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το μικρότερο skimmer που υπάρχει είναι το boyu wg-308 k wg-310 από Κίνα. Τέτοιο έχω κ εγώ 26εκ και 29εκ αντίστοιχα και περιπου 20-25 ευρώ κάνουν . Αν θέλεις λεπτομέρειες τι να προσεξεις για την αγορά pm όταν είναι να το παρεις.

Πιο πολύ βέβαια για οξυγόνωση κάνει παρά που βγάζει πραμα

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, michalos said:

Ίσως το μικρότερο skimmer που υπάρχει είναι το boyu wg-308 k wg-310 από Κίνα. Τέτοιο έχω κ εγώ 26εκ και 29εκ αντίστοιχα και περιπου 20-25 ευρώ κάνουν . Αν θέλεις λεπτομέρειες τι να προσεξεις για την αγορά pm όταν είναι να το παρεις.

Πιο πολύ βέβαια για οξυγόνωση κάνει παρά που βγάζει πραμα

Αυτό εδώ το έχει δοκιμάσει κανείς;

https://www.bluefishaquariums.gr/prosfores-bluefish-petshop-aquarium/%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-skimmer-fluval-ps1d.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν το έχω δει αν και ιδανικά κοιτάζω για εξωτερικό αλλά θα το ψάξω και αυτό 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα αν είναι καλά μάλλον τα έχεις ήδη δει αλλά αν δεν...

Bubble Magus QQ1 Hang-On Nano Protein Skimmer

https://www.bluefishaquariums.gr/skimmer-deltec/κρεμαστό-skimmer-amtrad.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά , τελικά σκιμμερ πήρα το scuma 0635 της blau ( σε καλή τιμή μεταχειρισμένο ) χθες το έβαλα μπροστά πρώτη μερα και σήμερα είχε  γεμίσει κατά 1/4 το ποτηράκι του οπότε θεωρώ ότι κάνει δουλίτσα θα το παρατηρήσω και τις επόμενες μέρες ώστε να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη, τώρα στα νιτρικά σήμερα μετά από αλλαγή 30% ήταν στα 25 , νοποξ δεν ξεκινάω ακόμα θα το παλέψω με αλλαγές προς το παρών της τάξεως του 30-35 % και βλέπουμε , σε ότι αφορά τον εξοπλισμό νομίζω μια αναπλήρωση θέλω και θα είμαι εντάξει , σε κοράλλια πιστεύω θέλω ακόμα 10 φραγκ για να φτάσω σε ένα αρχικό επίπεδο ως προς το πώς το φαντάζομαι και η προσθήκη ενός blenny η gobby 

Έγινε επεξεργασία - Kostass1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε και ένα διαφορετικό skimmer σε λειτουργία!

Link to comment
Share on other sites

Καλά πάει, το ζουμί που βγάζει είναι αρκετό, λίγο αραιό βέβαια σαν wet skimming, μοιάζει με αυτό που βγάζει το κινέζικο boyu που έχω, το δικό μου βέβαια για την ποσότητα αυτή θέλει 3-4 μερες.

Ίσως μειωθεί η ποσότητα μετά γιατί δεν είχε καθαριστεί το νερό ποτέ και βγάζει πολύ τώρα.

Πάντως καλό είναι όπως βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος michalos έγραψε:

Καλά πάει, το ζουμί που βγάζει είναι αρκετό, λίγο αραιό βέβαια σαν wet skimming, μοιάζει με αυτό που βγάζει το κινέζικο boyu που έχω, το δικό μου βέβαια για την ποσότητα αυτή θέλει 3-4 μερες.

Ίσως μειωθεί η ποσότητα μετά γιατί δεν είχε καθαριστεί το νερό ποτέ και βγάζει πολύ τώρα.

Πάντως καλό είναι όπως βλεπω

Άλλο τόσο έβγαλε χθες αλλά πιστεύω ότι επειδή όντως δεν είχε καθαριστεί ποτέ στην αρχή θα βγάλει φουλ 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σε μετρήσεις που έκανα τα νιτρικά μου είναι 25+ θεωρώ κάπου ανάμεσα σε 25-50 , φωσφορικά με hanna είναι στα 0 , και εδώ θέλω την βοήθεια σας γιατί ενδεχομένως να έχω καταλάβει λάθος πάμε στο carbon dosing το οποίο λέει σαν ratio 102-16-1 στην ουσία μπουσταρει τα βακτήρια που καταναλώνουν νιτρικά και φώσφορο και τα βακτήρια αυτά μετά αφαιρούνται μέσω skimmer , και εδώ η ερώτηση μου αυτά τα βακτήρια υπάρχουν ήδη στο σύστημα μας ? Έστω και σε μικρότερες συγκεντρώσεις ? Και αν ναι μπορεί αυτός να είναι ο λόγος που έχω μηδενικά φωσφορικά και υψηλά νιτρικά δλδ καταναλώνουν τα φωσφορικά και έτσι πάμε στο 0 η εκεί κοντά και τα νιτρικά ανεβαίνουν ( ίσως να τα έχω καταλάβει όλα λάθος ίσως και όχι γι'αυτό θέλω την βοήθεια σας ) τώρα σε πρώτη φάση αφαίρεσα το seagel και έχω βάλει μόνο άνθρακα να δω αν οι τιμές του φωσφόρου θα ανέβουν , αλλαγές κάνω μια φορά την βδομάδα 30% σε ότι αφορά τα ζωντανά δεν βλέπω να παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα εκτός από μια caulastrea η οποία απλά παίζει να σπλιταρει , για το φαγητό ταιζω 1-2 φορές την εβδομάδα τα clown με μερικά πέλλετ και ένα φυλλαράκι στην γαρίδα επίσης μια φορά την βδομάδα τα κοράλλια με της fauna marin min s ποσότητα 0,1 μλ (η δόση που λέει η συσκευασία είναι 0,5μλ ανά 2 μέρες για 250 λίτρα ) 

Έγινε επεξεργασία - Kostass1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Kostass1 έγραψε:

Σήμερα σε μετρήσεις που έκανα τα νιτρικά μου είναι 25+ θεωρώ κάπου ανάμεσα σε 25-50 , φωσφορικά με hanna είναι στα 0 , και εδώ θέλω την βοήθεια σας γιατί ενδεχομένως να έχω καταλάβει λάθος πάμε στο carbon dosing το οποίο λέει σαν ratio 102-16-1 στην ουσία μπουσταρει τα βακτήρια που καταναλώνουν νιτρικά και φώσφορο και τα βακτήρια αυτά μετά αφαιρούνται μέσω skimmer , και εδώ η ερώτηση μου αυτά τα βακτήρια υπάρχουν ήδη στο σύστημα μας ? Έστω και σε μικρότερες συγκεντρώσεις ? Και αν ναι μπορεί αυτός να είναι ο λόγος που έχω μηδενικά φωσφορικά και υψηλά νιτρικά δλδ καταναλώνουν τα φωσφορικά και έτσι πάμε στο 0 η εκεί κοντά και τα νιτρικά ανεβαίνουν ( ίσως να τα έχω καταλάβει όλα λάθος ίσως και όχι γι'αυτό θέλω την βοήθεια σας ) τώρα σε πρώτη φάση αφαίρεσα το seagel και έχω βάλει μόνο άνθρακα να δω αν οι τιμές του φωσφόρου θα ανέβουν , αλλαγές κάνω μια φορά την βδομάδα 30% σε ότι αφορά τα ζωντανά δεν βλέπω να παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα εκτός από μια caulastrea η οποία απλά παίζει να σπλιταρει , για το φαγητό ταιζω 1-2 φορές την εβδομάδα τα clown με μερικά πέλλετ και ένα φυλλαράκι στην γαρίδα επίσης μια φορά την βδομάδα τα κοράλλια με της fauna marin min s ποσότητα 0,1 μλ (η δόση που λέει η συσκευασία είναι 0,5μλ ανά 2 μέρες για 250 λίτρα ) 

Στο carbon dosing κάποια βακτήρια φεύγουν με τo skimmer, τα περισσότερα όμως καταναλώνονται από τα κοραλια. Τα βακτηρια κατάναλωνουν κυρίως φωσφορικά ,ενω αντίθετα κοραλια μπορούν να εξαγουν εύκολα νιτρικά από τη στήλη νερού, αλλά δεν μπορούν το ίδιο ευκολα φοσφωρικα. Έτσι τα φοσφωρικα που χρειάζονται τα παίρνουν από τα βακτήρια που καταναλώνουν και τότε μεγαλώνουν. Μεγαλώνοντας όμως τραβάνε νιτρικά που μπορούν να απορροφούν εύκολα κ τότε πέφτουν τα νιτρικά. Αυτή είναι σε γενικές γραμμές η  φιλοσοφία του carbon dosing.

Δες στα γενικά θαλασσινού νερού το post που έχω για το θέμα αυτό που εξηγεί ο ceo της tropic marin πως λειτουργεί το carbon dosing.

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2021 at 12:58 ΜΜ, το μέλος Kostass1 έγραψε:

Και μια φωτό με το τι έχει μαζέψει σε 24 ώρες ( νομίζω καλά πάει ) 

IMG_20210105_125637.jpg

Εδώ τι εβγαλε το κινέζικο boyu  σε μια εβδομάδα περίπου, θέλει κ καθάρισμα το κύπελλο!

IMG_20210109_181749_copy_1600x1200.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Εδώ τι εβγαλε το κινέζικο boyu  σε μια εβδομάδα περίπου, θέλει κ καθάρισμα το κύπελλο!

IMG_20210109_181749_copy_1600x1200.jpg

Μπα εμένα μαζεύει πιο πολύ δλδ για να γεμίσει έως πάνω περίπου στις 3-4 μέρες θέλει ίσως επειδή είναι αρχή θα φανεί . Τώρα στα των μετρήσεων νιτρικά σήμερα μετά από αλλαγή 30% παραμένουν στα 25 σε ότι αφορά τα φωσφορικά σήμερα μέτρησα 0,033  αυτό που έκανα τελικά ήταν να μειώσω την ποσότητα του seagel στο μισό από ότι λέει για τα λίτρα μου και σε δεύτερη φάση αγόρασα καινούργια reagents δεν ξέρω αν η άνοδος αυτή οφείλετε στην μείωση του αντιφωσφουρου η τα παλιά reagents για κάποιο λόγο είχαν βγει off ? ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...