Jump to content

Δυστυχως χάνω ψάρια


Recommended Posts

Καλημέρα Βασίλη .

Όπου και να έψαξα αυτήν την δοσολογία δίνει , Οπότε ναι βάλε όσο λέει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 7 ώρες, το μέλος billtsou έγραψε:

Και εγω οταν ειχα μονο seachem εβαζα...τωρα ομως στην πατρα μόνο αυτο βρηκα...σε καταστημα με ψαράκια

Μην παιρνεις απο Dajana....Ειδικα οι τροφες ειναι χάλια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος billtsou έγραψε:

Ελπιζω να μη γινει καμια ζημια τωρα ομως....θα ψαξω να βρω οπωσδηποτε seachem αυριο..

Μάκα βρες ειναι η ποιο γρήγορη λύση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2020 at 9:56 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Λοιπον μετα απο νεες μετρήσεις που εκανα τα αποτελεσματα ειναι τα εξης NH3/NH4 χωρις να ειμαι 100% σιγουρος 0ppm,NO2 0ppm,NO3 πιθανον 10ppm,PH 8.2,λεω πιθανον γιατι αυτη η λεπτομερεια με τα χρωματα καπως μπερδευει....εχω ριξει μεσα απο εχθες βακτηρια αλλα δυστυχως μπολι ακομα δεν εχω βρει.....

 

16077924641341895104630980579545.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το έστρωσες πρόσεχε τις μετρήσεις απο εδώ και πέρα.. Και συνέχιζε να ρίχνεις βακτήρια σύμφωνα με την δοσολογία

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2020 at 9:51 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Εντάξει το έστρωσες πρόσεχε τις μετρήσεις απο εδώ και πέρα.. Και συνέχιζε να ρίχνεις βακτήρια σύμφωνα με την δοσολογία

Ειναι ομως λογικο να ειναι τοσο γρηγορα στρωμενο;;εχθες βρηκα και τι τελευταιο ψαρι σιμιλις νεκρο....δυστυχως,εντωμεταξυ μιλησαμε με τον αρη εχθες στα κινητα για αρκετή ωρα και μου ειπε οτι σκεφτεται ακομα και να ξεστησω ολο τι ενυδρειο να τα βγαλω ολα να τα πλυνω γιατι ισως υπαρχει μικροβιο στην αμμο...να βαλω τα ψαρια(αυτα δλδ που εμειναν 5 bricardi +5 julies) σε ενα 100λιτρο που δεν εχω δυστυχως...ακομα μπολι δεν εχω βρει...αν βρω αυριο απο ενα παιδι να βαλω;

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου πει ο Αρης .

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος billtsou έγραψε:

Ειναι ομως λογικο να ειναι τοσο γρηγορα στρωμενο;;εχθες βρηκα και τι τελευταιο ψαρι σιμιλις νεκρο....δυστυχως,εντωμεταξυ μιλησαμε με τον αρη εχθες στα κινητα για αρκετή ωρα και μου ειπε οτι σκεφτεται ακομα και να ξεστησω ολο τι ενυδρειο να τα βγαλω ολα να τα πλυνω γιατι ισως υπαρχει μικροβιο στην αμμο...να βαλω τα ψαρια(αυτα δλδ που εμειναν 5 bricardi +5 julies) σε ενα 100λιτρο που δεν εχω δυστυχως...ακομα μπολι δεν εχω βρει...αν βρω αυριο απο ενα παιδι να βαλω;

Ειπες στον @marinos για την αμμο που μετεφερες απο τα 2 ενυδρειοα σε αυτο??

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Οτι σου πει ο Αρης .

Ακομα χανει ψαρια, χωρις να εχουν τα κλασσικα συμπτωματα ασθενειας και οι μετρησεις ηταν και ειναι ενταξει...η αμμος που μετεφερε απο τα 2 ενυδρεια στο τωρινο με εβαλε σε υποψιες και του ειπα να σε ρωτησει γι αυτο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ακομα χανει ψαρια, χωρις να εχουν τα κλασσικα συμπτωματα ασθενειας και οι μετρησεις ηταν και ειναι ενταξει...η αμμος που μετεφερε απο τα 2 ενυδρεια στο τωρινο με εβαλε σε υποψιες και του ειπα να σε ρωτησει γι αυτο...

Λοιπον τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Αρη μόνο αν την είχε αχρησιμοποιητη αρκετο καιρο και αναπτυχθηκάν βλαβερα βακτηρια .

Απο την στιγμή που είναι στρωμένο το φίλτρο  ας κρατήσει μεσα σε ένα κουβα με νερο ότι πιστέυει ότι είναι καθαρο και την άμμο και πέτρες ύποπτες τα καθαρίζει με σκέτο βραστο νερο στη αρχη και μετα με νερο βρύσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, διάβασα όλο το θέμα και θα ήθελα να πω την γνώμη μου, το ενυδρείο δεν πιστεύω ότι "ξεστρωσε" ποτέ. Οπότε η ποιότητα νερού για εμένα βγαίνει από το παιχνίδι. 

Ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα με οδηγεί στο συμπέρασμα της ασθένειας ή της λάθος δίαιτας. Είτε αυτό σημαίνει χαλασμένη τροφή, πολύ τροφή ή και ακατάλληλη τροφή.

Μια φώτο από κάποιο νεκρό ψαράκι θα βοηθούσε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα ή έστω μια περιγραφή αν δεν υπάρχει φώτο. Φαντάζομαι όντας τόσα χρόνια χομπίστας αν υπήρχαν κάποια εμφανή σημάδια ασθένειας θα το καταλάβαινε. 

Από την στιγμή που όλα τα ζωντανά ψαράκια δείχνουν οκ, στα νεκρά έχεις παρατηρήσει τίποτα περίεργο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος adlib έγραψε:

Καλησπέρα παίδες, διάβασα όλο το θέμα και θα ήθελα να πω την γνώμη μου, το ενυδρείο δεν πιστεύω ότι "ξεστρωσε" ποτέ. Οπότε η ποιότητα νερού για εμένα βγαίνει από το παιχνίδι. 

Ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα με οδηγεί στο συμπέρασμα της ασθένειας ή της λάθος δίαιτας. Είτε αυτό σημαίνει χαλασμένη τροφή, πολύ τροφή ή και ακατάλληλη τροφή.

Μια φώτο από κάποιο νεκρό ψαράκι θα βοηθούσε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα ή έστω μια περιγραφή αν δεν υπάρχει φώτο. Φαντάζομαι όντας τόσα χρόνια χομπίστας αν υπήρχαν κάποια εμφανή σημάδια ασθένειας θα το καταλάβαινε. 

Από την στιγμή που όλα τα ζωντανά ψαράκια δείχνουν οκ, στα νεκρά έχεις παρατηρήσει τίποτα περίεργο;

Σταθη, εγω παραξενευομαι που εχουν πεθανει ως τωρα, όλα τα φροντοζακια, όλα τα σιμιλις, και ενα αλλο ειδος αν θυμαμαι αλλά κανένα απο τα Μπριχαρντι .....επισης τα τζουλις ειναι τρανσκριπτους, οχι μαρλιερι που εγραψε στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος adlib έγραψε:

Καλησπέρα παίδες, διάβασα όλο το θέμα και θα ήθελα να πω την γνώμη μου, το ενυδρείο δεν πιστεύω ότι "ξεστρωσε" ποτέ. Οπότε η ποιότητα νερού για εμένα βγαίνει από το παιχνίδι. 

Ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα με οδηγεί στο συμπέρασμα της ασθένειας ή της λάθος δίαιτας. Είτε αυτό σημαίνει χαλασμένη τροφή, πολύ τροφή ή και ακατάλληλη τροφή.

Μια φώτο από κάποιο νεκρό ψαράκι θα βοηθούσε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα ή έστω μια περιγραφή αν δεν υπάρχει φώτο. Φαντάζομαι όντας τόσα χρόνια χομπίστας αν υπήρχαν κάποια εμφανή σημάδια ασθένειας θα το καταλάβαινε. 

Από την στιγμή που όλα τα ζωντανά ψαράκια δείχνουν οκ, στα νεκρά έχεις παρατηρήσει τίποτα περίεργο;

ναι αλλα αυτο θα οδηγουσε αυτοματα σε αυξηση αμμωνίας

Link to comment
Share on other sites

Άρης μήπως τα είδη που επέζησαν είναι και πιο ανθεκτικά γενικότερα? Γιατί και γω όσο το βλέπω περισσότερο με πάει προς ασθένεια. Γιατί και και στα τεστ που έκανε το παλικάρι, η αμμωνία φαίνεται μηδέν και όχι 0,25. Που και τόσο να ήταν, δεν είναι ποσοστό που σκοτώνει άμεσα τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

ναι αλλα αυτο θα οδηγουσε αυτοματα σε αυξηση αμμωνίας

Ποιο πράγμα ακριβώς; η τροφή; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Σταθη, εγω παραξενευομαι που εχουν πεθανει ως τωρα, όλα τα φροντοζακια, όλα τα σιμιλις, και ενα αλλο ειδος αν θυμαμαι αλλά κανένα απο τα Μπριχαρντι .....επισης τα τζουλις ειναι τρανσκριπτους, οχι μαρλιερι που εγραψε στην αρχη.

Σκέφτεσαι για επιθετικότητα; Πιστεύω θα υπήρχαν σημάδια μάχης πολύ εμφανή και τότε δεν θα χρειαζονταν να μας ρωτήσει καν το γιατί. 

Εγώ στη θέση του θα σταματούσα να τάιζα, και θα άρχιζα μια γενική θεραπεία για εσωτερικά βακτήρια χθες. 

Ας ελέγξει και μια όλες του τις τροφές τι ημερομηνίες λήξης έχουν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ειπες στον @marinos για την αμμο που μετεφερες απο τα 2 ενυδρειοα σε αυτο??

αν θυμαμαι πρεπει να του το εχω πει ναι....η αμμος εγινε η μεταφορα την ιδια μερα που ενωθηκαν τα νερα απο τα δυο ενυδρεια (malawi - tanganika)οπως επισης και της αμμου απο τα δυο ενυδρεια....αυτη η δουλεια εχει γινει τωρα και περιπου δυο χρονια που εχω αυτο το ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 

Δεν σου άρεσε η Malawi ; 

Να τι παθαίνεις . Μάθαμε όλοι Taganyiaka . 

Εγω πιστεύω η λύση είναι 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα . 

Δεν σου άρεσε η Malawi ; 

Να τι παθαίνεις . Μάθαμε όλοι Taganyiaka . 

Εγω πιστεύω η λύση είναι 

 

Χαχα.... ξέρεις καμιά καλη ξεματιαστρα.... γιατί αυτη μας αφησε

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος billtsou έγραψε:

Χαχα.... ξέρεις καμιά καλη ξεματιαστρα.... γιατί αυτη μας αφησε

Εφώ ξέρω ότι το μάτι δεν πιάνει πάνω στο μπλε οπότε η λύση είναι

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Εφώ ξέρω ότι το μάτι δεν πιάνει πάνω στο μπλε οπότε η λύση είναι

 

σε 450 λιτρα ?...κριμα δεν ειναι να πανε τοσα λιτρα χαμενα, απο τη στιγμη που υπαρχουν τα παρακατω...(να μην αλλαζει και λιμνη τζαμπα)

 

δυσκολο για τα παρακατω βεβαια, αλλα μεχρι να μεγαλωσουν θα εχει χρονο αν θα παει για μεγαλυτερο ενυδρειο ή να κρατησει ενα μικρο χαρεμι 1/3.

 

Link to comment
Share on other sites

Επισης μπορει να δοκιμασει παλι με κοινωνικο τανγκανικα....αρκει να μελετησει καλα τον συνδιασμο των ειδων (χαρακτηρα, περιοχικες προτιμησεις, συμβατοτητα κλπ)

 

Link to comment
Share on other sites

Άρη έχουμε γίνει σαν αυτούς

 

Απολαυστικές Ατάκες από τους Γέρους του Μάπετ Σόου! {VIDEO} - Κατερίνα  Τσεμπερλίδου

 

Και επειδή είμαι του διαλόγου Malawi και δεν το συζητώ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...