Jump to content

Το μερακλιδικο nano reef !!!


michalos

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Υπαρχουν παααρα πολλα ειδη bubble. Κανονικα με το ξύσιμο φευγει, αρκει να ρουφας με το λαστιχακι και τις "ριζες" απο τις φουσκες.

Το θεμα ειναι , οτι υπαρχουν καποια ειδη (πολυ λιγα, εγω για ενα τετοιο διαβασα), που όντως μπορει να πολλαπλασιαστεί με ενα κομματακι τις φουσκας....οχι, που υπαρχουν σπορια μεσα στην φουσκα.

Εγώ δεν ρουφούσα τις φούσκες, τις άφηνα στην ροή κ όπου πήγαιναν, στο φίλτρο η στον αραγωνιτη

Και πραγματικά τώρα κ μερικούς μηνες πρέπει να ψάξω παρά πολύ για να δω έστω κ μια bubble

Και είχα τόση πολυ που κάποιοι βράχοι ήταν τελείως σκεπασμένοι με bubble.

Tο είδος που είχα ήταν το κλασσικό πράσινο που βλέπω στις φωτογραφίες στο ίντερνετ 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Εγώ δεν ρουφούσα τις φούσκες,

Δεν λεω για τις φουσκες, οι φουσκες προσκολλούνται στον βραχο με ριζοειδη ( νηματοειδείς σχηματισμοί ). Απο τα κομματακια αυτα βγαινουν καινουριες φουσκες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν λεω για τις φουσκες, οι φουσκες προσκολλούνται στον βραχο με ριζοειδη ( νηματοειδείς σχηματισμοί ). Απο τα κομματακια αυτα βγαινουν καινουριες φουσκες.

Χωρίς να θέλω να απαξίωσω αυτά που λες,

θεωρητικά αυτό που λες ακούγεται λογικό, αλλά εγώ λέω τι έχω δει στην πράξη, που μετά από αυτό που έκανα δεν έχω δει bubble εδώ κ μήνες.

Και το λέω αυτό γιατί εδώ προσπαθούμε να βοηθήσουμε κ άλλους που έχουν παρόμοιο πρόβλημα να το λύσουν.

Γιατί είχα διαβάσει μην σπάτε τις φούσκες, σιφωναρετε μην μείνει κάτι γιατί θα είναι χειρότερο , βάλτε emmeral crabs κτλ, αλλά από την εμπειρία μου έλυσε το πρόβλημα μου αυτό που έκανα πανεύκολα κ χωρίς κοπο.

Και το αποτέλεσμα δεν το κρίνω απο μερες ή μήνα αλλά από αρκετούς μηνες

Τελικά τι καταλήγουμε να πούμε κ στους άλλους να κάνουν? Για να βγει κάτι χρήσιμο κ για τους άλλους από αυτο το post

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Χωρίς να θέλω να απαξίωσω αυτά που λες,

θεωρητικά αυτό που λες ακούγεται λογικό, αλλά εγώ λέω τι έχω δει στην πράξη, που μετά από αυτό που έκανα δεν έχω δει bubble εδώ κ μήνες.

Και το λέω αυτό γιατί εδώ προσπαθούμε να βοηθήσουμε κ άλλους που έχουν παρόμοιο πρόβλημα να το λύσουν.

Γιατί είχα διαβάσει μην σπάτε τις φούσκες, σιφωναρετε μην μείνει κάτι γιατί θα είναι χειρότερο , βάλτε emmeral crabs κτλ, αλλά από την εμπειρία μου έλυσε το πρόβλημα μου αυτό που έκανα πανεύκολα κ χωρίς κοπο.

Και το αποτέλεσμα δεν το κρίνω απο μερες ή μήνα αλλά από αρκετούς μηνες

Τελικά τι καταλήγουμε να πούμε κ στους άλλους να κάνουν? Για να βγει κάτι χρήσιμο κ για τους άλλους από αυτο το post

Καταρχήν μπράβο σου που ξεμπερδεψες απο απταζιες και bubble  αλγη.Επισεις ειναι πολυ χρησιμη η περιγραφη του τροπου που εκανες και πως το χειριστικες και το αποτέλεσμα που βγήκε για να βοηθηθούν και οι επόμενοι χομπιστες 

Τωρα παμε στην ουσια σταθηκες πολυ τυχερος που εφυγαν οι απταζιες (εαν εφυγαν)που δεν το πιστευω με τις ρουφιανες.

Δεν υπαρχει περιπτωση ή να βαλουμε μια πολυ μικρη περίπτωση μια γαριδα να εφαγε πάνω απο 50+απταζιες. 

Χρησιμοποιώντας, ξυδι,λεμονι,joes juice κλπ το μονο που επιτυχανουμε ειναι ο ανεξελεκτος πολλαπλασιασμως αυτων.

Τωρα η ,bubble αλγη δυστυχώς δεν τελειώνει ξυνοντας απλα απο τα βραχια και αφηνοντας την μεσα.

Για αυτο τονισα οτι 1ον εισαι πολυ τυχερος,2ον τον θηρευτη τον παντρευομαστε διοτι εαν βγει θα ξαναγεμισουμε και 3ον θελω να μου πεις τον επόμενο μηνα πως θα ειναι το ενυδρείο. 

Να σημειωθεί κατι οτι εαν πεσει το ph οι απταζιες λιωνουν εξαφανιζονται οπως και οι αλγες και φυσικα τα κοραλια.Επανερχοντας το ph τα μονα που θα επιστρέψουν σιγουρα ειναι οι απταζιες και μετα οι αλγες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Καταρχήν μπράβο σου που ξεμπερδεψες απο απταζιες και bubble  αλγη.Επισεις ειναι πολυ χρησιμη η περιγραφη του τροπου που εκανες και πως το χειριστικες και το αποτέλεσμα που βγήκε για να βοηθηθούν και οι επόμενοι χομπιστες 

Τωρα παμε στην ουσια σταθηκες πολυ τυχερος που εφυγαν οι απταζιες (εαν εφυγαν)που δεν το πιστευω με τις ρουφιανες.

Δεν υπαρχει περιπτωση ή να βαλουμε μια πολυ μικρη περίπτωση μια γαριδα να εφαγε πάνω απο 50+απταζιες. 

Χρησιμοποιώντας, ξυδι,λεμονι,joes juice κλπ το μονο που επιτυχανουμε ειναι ο ανεξελεκτος πολλαπλασιασμως αυτων.

Τωρα η ,bubble αλγη δυστυχώς δεν τελειώνει ξυνοντας απλα απο τα βραχια και αφηνοντας την μεσα.

Για αυτο τονισα οτι 1ον εισαι πολυ τυχερος,2ον τον θηρευτη τον παντρευομαστε διοτι εαν βγει θα ξαναγεμισουμε και 3ον θελω να μου πεις τον επόμενο μηνα πως θα ειναι το ενυδρείο. 

Να σημειωθεί κατι οτι εαν πεσει το ph οι απταζιες λιωνουν εξαφανιζονται οπως και οι αλγες και φυσικα τα κοραλια.Επανερχοντας το ph τα μονα που θα επιστρέψουν σιγουρα ειναι οι απταζιες και μετα οι αλγες.

Ναι Νίκο έχεις δίκιο σ αυτά που γράφεις ειδικά στο τελευταίο, το είδα οταν επαθε μίνι crash αυτό το ενυδρείο πέρυσι κ όλες οι απτεζιες εξαφανιστηκαν και ξανά εμφανίστηκαν όταν επανήλθε 

Φέτος μην το γουρσουζεψω έχουν επανέλθει πλήρως όλα τα κοράλλια μόνο που έχασα τις εμφύλιες εκτός από μια

Αυτό με τις bubble άλγη το εμαθα στο youtube σε ομιλία στο macna από brs tv ένας θαλάσσιος βιολόγος μιλούσε για τους μυθουςπου υπάρχουν για τις άλγες κ είπε ξύνετε άφοβα την bubble άλγη κ ότι είναι ο πιο εύκολος τρόπος καταπολέμησης 

Όπως είπα στα ενυδρεία 2 reef που έχω είναι σχεδόν χρόνος μετά από αυτό το τρικ να δω σοβαρή bubble, δεν μιλάμε για 2-3 καπου

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μερικές αλλαγές στις θέσεις κάποιων κοραλλιών

Όπως οι ανθελιες που τις έβαλα ψηλά γιατί τις είχαν πνίξει τα μανιτάρια

Επιπλέον τώρα βλέπω περισσότερη κίνηση λόγω ροής στα μαλακά κοράλλια που έχω ψηλά πλέον 

1710693913133-01.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα, μερικές macro φωτογραφίες από τα ενυδρεία μου 

Το νερό με 300 ppm περίπου 

1713625363291-01_copy_2000x900.jpg

1713625012668-01_copy_2000x900.jpg

1713625065133-01_copy_2000x900.jpg

1713625131384-01_copy_2000x900.jpg

1713624855412-01_copy_2000x900.jpg

1713624696390-01_copy_2000x900.jpg

1713624803259-01_copy_2000x900.jpg

1713624948071-01_copy_2000x900.jpg

1713625296568-01_copy_2000x900.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...