Jump to content

Το μερακλιδικο nano reef !!!


michalos

Recommended Posts

Ναι κυανοακυλικη απλη ρευστη οπως η logo , την debraven 20ml πηρα 3,5ευρω

Ενωνεις τον βραχο, ριχνεις κολλα στην ενωση, απο πανω τριμμα βραχου και ξανα κολλα κ μετα ξανα  τριμμα βραχου απο πανω

το κρατας για 10" και εχει κολλησει. κανεις το ιδιο και σε αλλα σημεια επαφης και εχει κολλησει

Το τριμμα ειναι κοπανισμενος νεκρος βραχος reef να γινει σκονη

Απο οτι καταλαβα το τριμμα λειτουργει σαν υλικο που ενισχυει την κολληση, γιατι ειναι στην ουσια βραχος κ αυτος και βοηθαει να μεινη συμπαγη η κολληση και επιταχυνει επισης την διαδικασια σε 10" ειναι πετρα η κατασκευη κ επιπλεον το τριμμα βραχου εχει ιδιο χρωμα με τον βραχκ κ δεν φαινεται η κολληση

Ειδα ενα τυπο κορεατης μαλλον ηταν στο youtube και το εκανε και κολουσε σε χρονο μηδεν τα κομματια κ μετα επιανε απο την ακρη την κατασκευη κ δεν ξεκολουσε με τιποτα, μαλλιστα δεν εβαζε καθολου τσιμεντο μετα, αυτην την κολληση αφηνε στα ενυδρεια του κ δεν ειχε κανενα προβλημα

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος michalos έγραψε:

Ναι κυανοακυλικη απλη ρευστη οπως η logo , την debraven 20ml πηρα 3,5ευρω

Ενωνεις τον βραχο, ριχνεις κολλα στην ενωση, απο πανω τριμμα βραχου και ξανα κολλα κ μετα ξανα  τριμμα βραχου απο πανω

το κρατας για 10" και εχει κολλησει. κανεις το ιδιο και σε αλλα σημεια επαφης και εχει κολλησει

Το τριμμα ειναι κοπανισμενος νεκρος βραχος reef να γινει σκονη

Απο οτι καταλαβα το τριμμα λειτουργει σαν υλικο που ενισχυει την κολληση, γιατι ειναι στην ουσια βραχος κ αυτος και βοηθαει να μεινη συμπαγη η κολληση και επιταχυνει επισης την διαδικασια σε 10" ειναι πετρα η κατασκευη κ επιπλεον το τριμμα βραχου εχει ιδιο χρωμα με τον βραχκ κ δεν φαινεται η κολληση

Ειδα ενα τυπο κορεατης μαλλον ηταν στο youtube και το εκανε και κολουσε σε χρονο μηδεν τα κομματια κ μετα επιανε απο την ακρη την κατασκευη κ δεν ξεκολουσε με τιποτα, μαλλιστα δεν εβαζε καθολου τσιμεντο μετα, αυτην την κολληση αφηνε στα ενυδρεια του κ δεν ειχε κανενα προβλημα

 

 

Οταν με το καλό ξεστήσω (αν το ξεστήσω) το δικό μου και ξανα κάνω aquascape θα το κάνω με τον τρόπο που περιέγραψες. 

Και το γεγονός οτι δεν θελει τσιμέντο μου δίνει επιπλέων κίνητρο.  Για κάποιο λόγω δεν το θελω το τσιμέντο μέσα στο ενυδρειο. Δεν ξερω αν κανει κακο ή ειναι ουδέτερο, αλλα εχει κολλήσει το μυαλό μου και δεν το θελω :P 

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2021 at 10:00 ΜΜ, το μέλος michalos έγραψε:

Μονή λύση που βλέπω είναι το ups αφού οι περισσότερες διακοπές κρατάνε για λίγο συνήθως .

Επίσης όταν είναι σβηστό την νύχτα δηλαδη θέλει ελάχιστο ρεύμα μόνο να κρατάει τις ρυθμίσεις για το χρονοδιάγραμμα. Ευτυχώς έχω ένα ups που κάθεται και θα το συνδεσω

Ρε παιδιά αν είναι να βάλουμε ups στα φώτα....τότε κλαφτα!!!

Ups στους κυκλοφορητες ή στην αντλία επιστροφής. Αντε σε κανένα ανεμιστηρακι. 

Πάντως είναι πακέτο με τα φώτα να ανοίγουν στο maximum!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο νησί με την γέφυρα δεν μου άρεσε πολύ και έκανα μερικές μετατροπές, έγινε λίγο μινιμαλ , κάπως έτσι το θέλω μπορεί να το αλλάξω λίγο αλλά περίπου έτσι μου αρεσει

1626185902391_copy_1600x899.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα τις πρωτες μετρησεις, το ενυδρειο τρεχει μια εβδομαδα τωρα, απο την πρωτη μερα που τρεχει εβαλα μπολι μεσα απο το αλλο που εχω, δηλαδη εβαλα απο το αλλο ενυδρειακη βατα και ενα μικρο βραχο

Επισης εβαλα λιγη τροφη σε ενα σακκουλακι και το εβαλα στο εσωτερικο sump που εχω φτιαξει

Οι σημερινες μετρησεις αμμωνια = μηδεν , νιτρωδη = μηδεν !!!

νιτρικα δεν μετρησα ακομα

Τι σημαινει αυτο? εχει στρωσει κιολας μονο σε μια εβδομαδα? η δεν εχει ξεκινησει ακομα τον κυκλο του?

 

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα και νιτρικά!

Να δούμε αν έκανε τον κύκλο. 

Πάντως μια εβδομάδα είναι λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι και νιτρικά να έχω δεν βάζω τίποτα για τουλάχιστον 20 μέρες ακόμα. Απλώς μου φάνηκε πολύ περίεργο αυτό.

Τι βάζουμε πρώτα όταν στρώσει ψάρια η κοραλια? Η δεν πειράζει ότι και από τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις κάποιο μικρό ψαράκι για αρχή, και κάποιο ανθεκτικό κοράλλι πχ LPS ( caulastrea, ephyllia) ή soft  (μανιταρια, ξένια , σαρκόφυτο)  

Επίσης πολλοί ξεκινάνε με ερημίτες , σαλιγκαράκια και καμια γαρίδα.  

Αρκεί για αρχή να μην είναι τόσο ρυπογόνο. Πχ μην πάς σαν πρώτη προσθήκη να βάλεις 1 yellow tang , 2 κλοουν, και 2 goby σε 100 λτ.  Σιγά σιγα θελει. 

 

Παντως νομίζω καλύτερα ειναι να βάλεις ψαράκι ,γαρίδες , ερημίτες κλπ  και να δουλέψει το ενυδρείο για 2 με 3 εβδομάδες , και μετά τα κοράλλια. Θα σταθεροποιηθεί καλύτερα η βιολογία σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μέτρησα νιτρικά και έχω χαμηλά περίπου 2 .

Θα ξαναμετρησω τέλος εβδομάδας όλα ξανά , αμμωνία νιτρώδη νιτρικά να δω τι γίνεται τελικά 

Πάντως και να έχει στρώσει κοραλια θα βάλω μαλακά σε κανένα μήνα και ψάρια το Σεπτέμβρη που να μην έρθουν με τις ζεστές του καλοκαιριού και να είναι και πιο καλές οι παράμετροι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να πας τις διακοπές σου και με το καλό από Σεπτέμβρη που θα έχουν πέσει και οι ζεστές να βάλεις ζωντανά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2021 at 4:53 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Εγώ θα πρότεινα να πας τις διακοπές σου και με το καλό από Σεπτέμβρη που θα έχουν πέσει και οι ζεστές να βάλεις ζωντανά. 

Ναι τότε κατά το Σεπτέμβρη σκοπεύω να βάλω ζωντανά

Σημερινή μέτρηση και τα νιτρικά ανεβαίνουν, σήμερα είναι περίπου 10, και είναι δέκα μέρες που τρέχει το ενυδρείο.

Πάντως αν έχει στρώσει πρέπει να εχω κάνει ρεκόρ  στις μερες στρωσιματος!

Link to comment
Share on other sites

Και προς το παρόν το στήσιμο του βράχου είναι κάπως έτσι.

Έχω ακόμα λίγο βράχο και ίσως να μπει σε κάποια γωνιά για να μπουν κοραλια κι εκεί.

Προσπάθησα να το κάνω όσο μινιμαλ μπορούσα και να μην το μπουκωσω πολύ για να υπάρχει κυκλοφορία και χώρος για κολύμπι στα ψαρια

1626845058804_copy_1466x619.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε, προσωπικά θα σου έλεγα να μην βάλεις άλλο βράχο . Μπορεί να σου φαίνεται μινιμαλ με τα στησιματα που βλέπεις στα περισσοτερα ενυδρεία αλλά στο δικό μου μάτι δεν είναι. Επίσης το αριστερό νησί το πιατάκι από πάνω θα το έβγαζα.

Καλή συνέχεια! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Γειά σου φίλε, προσωπικά θα σου έλεγα να μην βάλεις άλλο βράχο . Μπορεί να σου φαίνεται μινιμαλ με τα στησιματα που βλέπεις στα περισσοτερα ενυδρεία αλλά στο δικό μου μάτι δεν είναι. Επίσης το αριστερό νησί το πιατάκι από πάνω θα το έβγαζα.

Καλή συνέχεια! 

Ναι για το πιατακι αριστερα κ εμενα τωρα που το λες δεν μου παει καλα στο ματι, δεν μοιαζει καθολου φυσικο εκει

Απο την αλλη οταν μπουν κοραλια και σκεπαστουν οι βραχοι δεν θα εχει και πολυ σημασια αυτο

Πιο πολυ το εβαλα για να εχει υποτιθεται χωρο να βαλω κοραλια εκει... αλλα θα μου πεις και χωρις αυτο με λιγη κολλα το κοραλι μπαινει παντου..

Θα το σκεφτω πολυ σοβαρα, μαλλον θα το βγαλω τελικα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι σου δίνει εύκολες θέσεις για κοράλλια αλλά αν τα κολλήσεις σωστά στο από κάτω θα είναι πολύ καλύτερο και ποιο φυσικο αποτέλεσμα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα έγινε.  

Το πιατάκι όντως και εμένα με "χαλάει" λιγάκι αλλά αν εσένα οπτικά ειναι οκ τοτε go on :) 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επιβεβαιώνεται οτι το ενυδρείο έστρωσε σε μια εβδομάδα.

Σημερινή μέτρηση ξανα μηδέν αμμωνία, μηδέν νιτρώδη και νιτρικά περίπου 30-40, το salifert test έχει 25 και 50 μέτρηση και είναι ανάμεσα.

Βέβαια ζωντανά για σιγουριά θα βάλω σε κανένα μήνα 

Και θα κάνω αλλαγές νερού γιατί τα νιτρικά είναι ψηλα

Επίσης έβγαλα από τον αριστερό βράχο το πιατακι και όντως δείχνει καλύτερα τώρα.

 

1627016121305_copy_1600x899.jpg

1627016160201_copy_1600x899.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εβαζες το πιατάκι μπροστά απο τον βράχο που το  είχες, με σκοπο αργότερα να βάλεις ζωανθους, ή ακόμα να το κάνεις με star polyps  η xenia θα ηταν καλή ιδεα νομιζω. Απλα μην σου ακουμπάει αλλο βραχο γιατι τα 2 τελευταια που σου ανέφερα ειναι πολύ επεκτατικά και θα προχωρήσουν (πνιξουν) τους βραχους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χρόνια πολλά σε όλους, ήταν ένα δύσκολο καλοκαίρι για όλους, καύσωνες φωτιές μας επηρέασαν όλους, εγώ επίσης είχα ένα δυσκολο  συμβαν στην θάλασσα και παραλίγο να μην είμαι εδώ μαζί σας τώρα, ευτυχώς είμαι υγιής και ζωντανός , πρώτα η υγεία και μετά όλα τα αλλα!

Το ενυδρείο σύντομα θα έχει τα πρώτα του ψάρια και έχω κάνει μια λίστα με τι σκοπευω να βάλω, ακούω τις απόψεις κ διαφωνίες σας. Είναι περίπου 150 λίτρα peninsula diy.

2 tomato clownfish

1 Azure damsel

1 six line wrasse

1 diamond goby

Με ενδιαφέρουν και ψάρια που έχουν ένα σκοπό στο ενυδρείο εκτός από αυτά που έχω για την ομορφιά τους!

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι τα ψαράκια που επέλεξες.  Βέβαια στο άκουσμα damsel βγάζω σπυράκια!! 

 

Τι επαθες στην θαλασσα? 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι το azure είναι το πιο ήσυχο damsel, και το γεγονός είναι ότι και τα άλλα ψάρια που έχω διαλέξει δεν είναι και Παναγίτσες, ειδικά το six line δεν θα ανεχτεί τίποτα από το azure..

Στην θάλασσα μπήκα με πολύ κύμα μέσα, αλλά δεν υπολόγισα ότι όταν έχει κύμα έχει και δυνατά ρεύματα...και μετά για να βγω έξω τα είδα σκούρα, τα κατάφερα τελικά οριακά να βγω, από θαύμα δηλαδή μου είχαν τελειώσει οι δυνάμεις μου και η αναπνοή μου είχε κοπεί τελείως ,αφού είχα παλέψει τόσο πολύ με τα κύματα που τελευταία με σκέπαζαν τελείως και με ξανατραβουσαν πίσω..

Άστα, προσπαθώ να το βγάλω από το μυαλό μου αυτό που έγινε και δεν μπορώ.

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Οι παράμετροι του ενυδρείου είναι σε καλό επίπεδο εκτός από τα φωσφορικά που δεν τα μετρουσα και είδα ότι είχαν πάει πάνω από 0.25 , και με λίγο phosguard τα χαμήλωσα πολύ αλλά θέλει ακόμα δουλειά μέχρι να πάνε σχεδόν μηδέν που τα θελω

Και έγινε η αρχή με τα κοραλια που πήρα μερικά frags απο το 100αρι nano μου.. 2 ephylia, 2 μανιτάρια μεγάλα κ 2 μικρούλα κόκκινα, ένα βραχάκι με frag από Xenia και άλλο ένα frag GSP.

Επίσης πήρα το cup coral (turbastrea peltata) γιατί δεν είχα χώρο στο 100αρι

Την επόμενη εβδομάδα θα βάλω και ένα ακόμα frag που θα πάρω από το άλλο, 1 duncan που έχει μεγαλώσει πολύ και είναι καιρός για ένα κλάδεμα. 

1629121641401_copy_1600x899.jpg

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το ενυδρείο είναι ακόμα νέο, προσπάθησε γενικά να μην επηρεάζεις με χημικό τρόπο τις παραμέτρους (όταν βέβαια αυτές δεν κινούνται σε ακραία σημεία). Θέλει χρόνο το σύστημα να σταθεροποιηθεί και δυστυχώς συχνά όταν κάνουμε εμείς διορθωτικές κινήσεις χάνουμε την μπάλα.
Εγώ ίσως είμαι από τους λίγους φαν των damsel στο φόρουμ, αλλά μόνο για το γενος chrysiptera. Το azure μου αρέσει πολύ, δεν είχα ποτε όμως. Διαπιστωμένα το Talboti είναι από τα πιο ήρεμα αλλά και το Springeri σύμφωνα με την βιβλιογραφία. Όταν προσθέσεις και sixline και damsel να φροντίσεις να το κανεις μαζί, και να είναι όσο το δυνατόν μικρότερου και παρόμοιου μεγέθους. Μην ξεκινήσεις με large μέγεθος ψάρια σε τέτοιο ενυδρείο… να μας κρατάς ενήμερους!!!

Link to comment
Share on other sites

Προχωρήσαμε αρκετά τελευταία!

Μπήκε σίτα (diy) για αρχή... Όπως καταλαβαίνετε μπήκε γιατί ήρθαν τα 3 πρώτα ψαράκια που ηθελα (χθες) , 2 tomato clownfish και το azure damsel.

Για το damsel ελπίζω να μην το μετανιώσω που το πήρα.

Θα ήθελα να είναι όλα ίδιου μεγέθους, αλλα τελικά τα clownfish είναι μικρούλα περίπου 2 εκ  και το damsel  μεγαλύτερο από αυτα, περίπου 3- 3.5 εκ.

Τα tomato clown γίνονται μεγάλα περίπου 12- 13 εκ τελικό μέγεθος,  ενώ το damsel φτανει τα 8 εκ τελικο

Πρώτα έβαλα τα clown που έπιασαν το αριστερό νησί με την γέφυρα δηλαδή, και μετά το damsel που πήγε στο δεξί νησί κ κρυβόταν χθες όλη μέρα.

Σήμερα βγήκε και είναι έξω, ευτυχώς έχουν μοιρασει τις περιοχές , τα clown αριστερό νησί, το damsel το δεξί.

Δεν έχω δει κανένα καυγά ακόμα , καθένα είναι στην περιοχή του κ μπορεί να πάει λίγο κ παραπέρα 

Μια δυο φορές που τα clown πήγαν στο νησι του damsel για λίγο κ αυτό κινήθηκε απειλητικά αλλά μέχρι εκει

Τα τάισα κ έφαγαν όλα 

Ελπίζω το μάκρος του ενυδρείου (90 εκ)  να παιξει ρόλο στο  να μην έχουμε καυγαδες!

 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...