Jump to content

Το μερακλιδικο nano reef !!!


michalos

Recommended Posts

Σήμερα μέτρησα το νερό της ΑΟ και έβγαλε 280ppm , το νερό της βρύσης βγάζει 390 ppm.

Και κατάλαβα ότι εδώ και καιρό κάνω αλλαγές νερού με 280ppm.

Το tester είναι οκ γιατί μέτρησα εμφιαλωμένο κ 5ο έβγαλε 120ppm

Μίλησα με την εταιρεία που μου είχε αλλάξει την μεμβράνη το καλοκαίρι και μου είπαν ότι μάλλον έχει φράξει η αποχέτευση.

Και κατάλαβα ότι είχα κάνει εγώ το λάθος, πριν 2 μήνες είχε βούλωσει ο νεροχύτης κ για να τον ξεβουλωσω χρειάστηκε να βγάλω το σωληνάκι αποχέτευσης κ μάλλον το ξαναβαλα λάθος, δηλαδή η άκρη αντί να είναι προς τα κάτω την έβαλα να κοιτάζει προς την μεριά του νεροχύτη, άρα ότι βρωμιά κατεβαίνει στον σωλήνα φράκαρε στο σωληνάκι αποχέτευσης.

Και αν γίνεται τόσο καιρό αυτό έχει καταστραφεί η μεμβράνη κ θέλει αλλαγή.

Ερώτηση: είναι καλύτερα να αραίωση αρκετά τις αλλαγές νερου μέχρι να αλλαχθεί η μεμβράνη γιατί τώρα δεν μπορώ να την αλλάξω, ή συνεχίζω κανονικά τις αλλαγές όπως πρίν?

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

280 ειναι το TDS ?  Αν ναι θα ελεγα να καθυστερήσεις λιγο τις αλλαγές μεχρι να αντικαταστήσεις την μεμβράνη, για να μην σου εισχωρήσουν διάφορα ιόντα μεσα που σίγουρα θα ευνοήσουν άλγες κλπ προβλήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρόνια πολλά σε όλους, άλλαξα την μεμβράνη και τώρα είναι οκ το νερό όσμωσης

Ναι ήταν 280 το tds τόσο καιρό, πάλι καλά που το είδα κ δεν είχα και κανένα πρόβλημα στο ενυδρείο.

 

 

 

 

 

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή χρονιά, ένα update 

Στο ενυδρείο είχα μόνο 3 ψαράκια, ένα κλόουν κ μια χρωμιδα κ ένα azure damsel που μόνο το damsel εβλεπα να κινείται, τα άλλα σε ένα σημείο μόνο.

 επειδή ήθελα να βλέπω κίνηση μεσα έκανα μια αντικανονική προσθήκη !

Έκανα ένα πείραμα κ έβαλα άλλα 4 azure damsel πριν μια εβδομάδα.

Στην αρχή έπεσαν μερικές ψιλές, αλλά μέρα με την μέρα άρχισαν και βρίσκει καθένα την θεση του, πάλι μπορεί να πέσει καμία ψιλή αλλά γενικά είναι οκ

IMG_20230108_162303.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος michalos έγραψε:

Στην αρχή έπεσαν μερικές ψιλές, αλλά μέρα με την μέρα άρχισαν και βρίσκει καθένα την θεση του, πάλι μπορεί να πέσει καμία ψιλή αλλά γενικά είναι οκ

Ακομα μικρα ειναι.... Κατσε να μεγαλωσουν... Οταν μεγαλωνουν, γινονται τρελο-διαβολακια :D Μακαρι τα δικα σου να μεινουν νορμαλ.  :P

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια η πρώτη μέρα ήταν η πιο δύσκολη, άντε κ η δεύτερη 

Όσο πάνε βλέπω ότι έχουν συνηθίσει τα άλλα, ακόμα κ το πρώτο που είχα που την έπεφτε στα άλλα την πρώτη μέρα έχει ηρεμήσει κ πάει δίπλα τους χωρίς να τα ενοχλεί καθόλου 

Σημέρα τα βλέπω λες και είναι άλλο είδος

Και δεν είναι μικρά, μεσαίο μέγεθος έχουν ολα

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το είδος Chrysiptera hemicyanea που επέλεξες, είναι από τα λιγότερο επιθετικά. Εύχομαι να τα πάνε μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, ένα update για το reef , τα κοράλλια συνεχίζουν καλά, στα damsel δυστυχώς είχα μια απώλεια, ένα μικρό dasmel είχε γίνει στόχος και καμία φορά έτρωγε bulling από τα άλλα και μια μέρα το βρήκα νεκρό 

Ευτυχώς τώρα τα υπόλοιπα είναι ίδιου μεγέθους κ δεν βλέπω καμιά τέτοια επίθεση, ελπίζω να συνεχίσουν έτσι!

Και μια φωτό από το sarcophyto που έχω, μεγαλώνει γρήγορα έχει διπλασιαστεί το μέγεθος του σε λίγο μόνο καιρό και τα πράσινα tips μακραίνουν μέρα με την μέρα.

Best value αγορά για τα χρήματα του πιστεύω, γίνεται κ εύκολα frag 

1676041152165-01.jpeg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το σαρκοφυτο! Πιστευω ετοιμασες πιο μεγαλο ενυδρειο :D, μεγαλωνει γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα, στο ενυδρείο έγινε μινι crash μετα απο 2 γεγονότα που δεν ξέρω ποιο απο τα 2 να ευθύνεται.

Εγινε διακοπή ρεύματος κ το φωτιστικό ενω το δουλευω 40% μπλε κ 10% λευκά, πηγε στο 100% ολα τα κανάλια για 2 με 3 ώρες, το ειδα οταν εφτασα σπιτι.

Για τον λογο αυτό το εχω σε ups αλλα κρατησε λιγο το ups k οταν ξαναηρθε το ρεύμα εγινε αυτό.

Το δεύτερο ειναι οτι εβαλα την μερα εκείνη ενα αστερια που πέθανε, ηρθε μισοπεθαμενος αλλα τον αφησα μια μερα μηπως συνέλθει.

Την μερα αυτη ηταν οκ τα κοράλλια παρα το γεγονός με το φωτιστικό κ την επόμενη που εβγαλα τον αστερια ειδα το προβλημα. Τα ψάρια δεν επαθαν κατι, ουτε καποια lps κ σαρκοφυτα, εκεινα που την πατησαν είναι τα μανιτάρια καοι εφυλιες

Ετσι ειναι τωρα κ πως ηταν πριν 3 μερες το ενυδρείο 

Ποίο λετε να φταιει κ τι προτείνετε τώρα?

 

1681223940601-01.jpeg

1680707365814-01.jpeg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε ανθρακα χτες και κανε αλλαγη νερου. Αν μπορεις, βγαλε ολα τα ψόφια μανιταρια. Βγαζουν πολλες τοξινες , οταν χαιρετανε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ναταλία, εβαλα άνθρακα σήμερα κ εριξα τροφη για βακτήρια που ριχνω καθε εβδομάδα.

Αύριο θα κανω κ τέστ νερού κ αν μπορεσω κ αλλαγή νερου 

Τα μανιτάρια δεν ειναι νεκρά πιστεύω αλλα εχουν μαζέψει, εχουν στρεσαριστει οπως κ οι εφυλιες. Το παράξενο ειναι τα σαρκοφυτα και τα αλλα lps ( favia - chalice- acans  caulastrea ) δεν εχουν τίποτα 

Η μεγάλη απορία μου ειναι μπορεί 2 - 3 ωρες φουλ φωτισμού αντι χαμηλού να εχουν αυτό το αποτέλεσμα??

Και δεύτερο ενας νεκρος αστεριας 3-4 εκατοστά που τον εβγαλα οταν πέθανε επίσης να το κάνει αυτο??

Και τα 2 μου φαίνονται πολυ τραβηγμένα!!

 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Και τα 2 μου φαίνονται πολυ τραβηγμένα!!

Ναι... μηπως και κατι άλλο να προυπηρχε....Τωρα για να καήκαν τα μανιταρια κατω απο το φως..... ειναι λιγο (πολυ) τραβηγμένο....

Κατσε να το δει ο @niknik καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Καλησπέρα Ναταλία, εβαλα άνθρακα σήμερα κ εριξα τροφη για βακτήρια που ριχνω καθε εβδομάδα.

Αύριο θα κανω κ τέστ νερού κ αν μπορεσω κ αλλαγή νερου 

Τα μανιτάρια δεν ειναι νεκρά πιστεύω αλλα εχουν μαζέψει, εχουν στρεσαριστει οπως κ οι εφυλιες. Το παράξενο ειναι τα σαρκοφυτα και τα αλλα lps ( favia - chalice- acans  caulastrea ) δεν εχουν τίποτα 

Η μεγάλη απορία μου ειναι μπορεί 2 - 3 ωρες φουλ φωτισμού αντι χαμηλού να εχουν αυτό το αποτέλεσμα??

Και δεύτερο ενας νεκρος αστεριας 3-4 εκατοστά που τον εβγαλα οταν πέθανε επίσης να το κάνει αυτο??

Και τα 2 μου φαίνονται πολυ τραβηγμένα!!

 

 

Ναι ο φουλ φωτισμος ξαφνικά προκαλεί εντονο στρες σε καποια κοραλια.Κανε μια αλλαγή νερού, βαλε βακτήρια, άνθρακα εβαλες και δωσε λιγο χρόνο αφου φτιαξεις τον φωτισμό. Θεωρώ οτι θα επανελθουν ολα.

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Ναι ο φουλ φωτισμος ξαφνικά προκαλεί εντονο στρες σε καποια κοραλια.Κανε μια αλλαγή νερού, βαλε βακτήρια, άνθρακα εβαλες και δωσε λιγο χρόνο αφου φτιαξεις τον φωτισμό. Θεωρώ οτι θα επανελθουν ολα.

Καλημέρα Νίκο , ευχαριστώ, αυτό βλέπω κ εγω γιατί έκανα σήμερα μετρησεις όλα άψογα, εβαλα τροφη για βακτήρια χθές κ άνθρακα, εκανα κ αλλαγη νερού 30% πιστεύω θα στρωσουν.

Πηρα μια έξυπνη πρίζα για το φωτιστικό που οταν θα επανέρχεται το ρεύμα μετα απο διακοπή να μένει off, γιατί το φωτιστικό δεν κρατάει τις ρυθμίσεις και ξεκιναει full σε ολα τα κανάλια οταν κοπεί το ρεύμα, ειναι 160watt

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εκανα την ερώτηση στο chat gpt πως να βοηθήσω να επανέλθουν τα κοράλλια που εκτέθηκαν σε έντονο φωτισμό κ απαντησε. 

1. Να μπουν μέχρι να αναρρωσουν σε λιγότερο φωτισμό

2. Να εχω καλες παραμέτρους στο ενυδρείο

3. Να βοηθησω με καλη ροη τα κοράλλια

4. Να ριξω συμπληρωμα τροφης στα κοραλλια για θα τα βοηθήσει να αναρρωσουν πιο γρήγορα 

Ο χρόνος ανάρρωσης διαφέρει απο διαφορους παράγοντες αναλογα με την κατάσταση που ηταν τα κοράλλια, ποσο εκτεθηκαν κτλ. Μπορεί να πάρει μερες, εβδομάδες, ακομα κ μήνες 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Εκανα την ερώτηση στο chat gpt πως να βοηθήσω να επανέλθουν τα κοράλλια που εκτέθηκαν σε έντονο φωτισμό κ απαντησε. 

1. Να μπουν μέχρι να αναρρωσουν σε λιγότερο φωτισμό

2. Να εχω καλες παραμέτρους στο ενυδρείο

3. Να βοηθησω με καλη ροη τα κοράλλια

4. Να ριξω συμπληρωμα τροφης στα κοραλλια για θα τα βοηθήσει να αναρρωσουν πιο γρήγορα 

Ο χρόνος ανάρρωσης διαφέρει απο διαφορους παράγοντες αναλογα με την κατάσταση που ηταν τα κοράλλια, ποσο εκτεθηκαν κτλ. Μπορεί να πάρει μερες, εβδομάδες, ακομα κ μήνες 

 

 

 

 

Εδώ έχει μια βάση μεν, όμως μιλάμε για μανιτάρια. Η διαφορά είναι τεράστια και σε θέμα χρόνου επιστροφής και σε αντοχή. Άρα αυτό που σου είπαν θα μπορούσε να ευσταθεί εάν μιλούσαμε πχ για, sps-lps και μάλιστα ανάλογα ποιο και με ποιες προϋποθέσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός πιστευω και εγω οτι στην εκανε.

Ο αστερίας δεν πρόλαβε να βγάλει ζουμιά μεσα. Τον εβγαλες νωρις πριν αρχίσει το κακο. 

 

Τα μανιτάρια πάντως δεν τα βλέπω καθολου καλα :( .  τα υπόλοιπα δείχνουν οτι θα σωθούν.  

 

Καμια αλλαγή νερου εκανες μετα απο αυτο που έγινε?  

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ο φωτισμός πιστευω και εγω οτι στην εκανε.

Ο αστερίας δεν πρόλαβε να βγάλει ζουμιά μεσα. Τον εβγαλες νωρις πριν αρχίσει το κακο. 

 

Τα μανιτάρια πάντως δεν τα βλέπω καθολου καλα :( .  τα υπόλοιπα δείχνουν οτι θα σωθούν.  

 

Καμια αλλαγή νερου εκανες μετα απο αυτο που έγινε?  

 

Καλημέρα, ναι έκανα αλλαγή νερου 30% χθες , χαμήλωσα τον φωτισμό κ θα δω σημερα παλι πως θα πάει.

Τα μανιτάρια επειδή τα εχω σπουδάσει 😂 πιστεύω θα επανελθουν συντομα.

τα ξέρω καλα τοσο καιρό μπορεί να τα κόψεις φετες κ να μεινει ενα ιχνος πανω στον βράχο ,αυτο θα ξανανοίξει. Εχω προσπαθήσει να τα εξαλειψω απο κάποιους βραχους με διαφορους τροπους κ ποτε δεν καταφερα παντα ξαναβγαίνουν 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Εδώ έχει μια βάση μεν, όμως μιλάμε για μανιτάρια. Η διαφορά είναι τεράστια και σε θέμα χρόνου επιστροφής και σε αντοχή. Άρα αυτό που σου είπαν θα μπορούσε να ευσταθεί εάν μιλούσαμε πχ για, sps-lps και μάλιστα ανάλογα ποιο και με ποιες προϋποθέσεις. 

Συμφωνω Νίκο 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην ομάδα, το ενυδρείο είναι ακόμα στην φάση που προσπαθεί να επανέλθει.

Δεν το περίμενα οτι θα παει τοσο πισω με λιγες ωρες υπερβολικού φωτισμου.

Κάποια μανιτάρια λιγο εχουν ανακάμψει, αλλά τα περισσότερα ειναι μαζεμένα ακομα.

Οι εφυλιες ισως να είναι λιγο καλύτερα απο πριν, αλλα κ αυτες δεν φαίνονται ακομα χαρούμενες.

Τα αλλα κοραλλια gsp, favia, chalice acanthastrea , caulastrea και σαρκοφυτα σαν να μην εχει γίνει ποτε τίποτα. Μονο μανιτάρια και εφυλιες επηρεαστηκαν, πηγαν τουλάχιστον 6 μηνες πισω.

Οι παράμετροι

Θερμοκρασία 25.5

Αλατοτητα 1025

Αμμωνία 0

Νιτρικά 15

Φωσφορικα σχεδόν 0

ΚΗ 8.3

Μαγνήσιο 1300

 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Φωσφορικα σχεδόν 0

Mε τι μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Mε τι μετρας?

Με salifert 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος michalos έγραψε:

Με salifert 

Παρε hanna ultra low ppb.

Aν εχουν μηδενίσει τα φωσφορικα, ειναι  προβλημα. Καλυτερα να μην πας κατω απο 0.05 ppm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...