Jump to content

Το μερακλιδικο nano reef !!!


michalos

Recommended Posts

Τα μανιτάρια δίνουν όμορφο κόκκινο χρώμα και θα καλύψουν ατέλειες στους βράχους κ την άμμο. Όντως πολλαπλασιάζονται σαν τρελά, έχω δει όμως όπου έχω μανιτάρια στην άμμο δεν υπάρχουν άλγες κ βρωμιες στο σημείο εκείνο που σκεπάζουν. Γι'αυτό σκέφτομαι να καλύψουν όλο τον πάτο του ενυδρείου! Κάτι σαν κόκκινο χαλί δηλαδή! 😀

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , ψάχνω frags από green star polyps 2-3 καλα κομμάτια neon green (τουλάχιστον 4-5 εκατοστά) , για να στολίσω 2 βράχους στο reefακι μου αλλά δεν βρίσκω πουθενά!

Δεν με ενδιαφέρουν αλλα χρώματα.

Μπορει κάποιος να μου στείλει??

Μένω Κρήτη Ρέθυμνο, θα πληρώσω με κατάθεση κ αποστολή με μεταφορική (που προτιμώ) ή κουριερ

30ευρω + τα μεταφορικά

Και να συσκευαστουν σε κουτί φελιζολ για να αντέξουν το ταξίδι!

ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξεκίνησα την κατασκευή 2 skimmer και για τα 2 reef  που έχω, κ επειδή είναι μικρά θέλω κάτι μινιμαλ, που ίσως κ να το βάλω σε κάποια γωνιά στο κυρίως ενυδρείο. Έγιναν με ακρυλική σωλήνα 4 εκ. Πλάτος κ 25 εκ μήκος. Έβαλα τάπα ελαστική στην πάνω πλευρά κ την τρύπησαν κ έβαλα ένα σωλήνα γωνιακό για να μπει σωληνάκι για αποχέτευση κ ένα μικρό κ μπήκε το λάστιχο της αεραντλιες. Επίσης θα μπει για αρχή ξύλο για τον αέρα, μπορεί στο μέλλον να μπει αεροπετρα

IMG_20220404_204309_copy_1600x1200.jpg

IMG_20220404_204332_copy_1600x1200.jpg

IMG_20220404_205434_copy_1200x1600.jpg

IMG_20220404_170336~2_copy_1445x780.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα εχεις την σταθμη χαμηλά για να μπορει να βγαζει αφρο και οχι να κανει air-lift. 

 

Ενδιαφέρον φαίνεται.  Μακάρι να σε βολέψει

Link to comment
Share on other sites

Έκανα δοκιμή κ βγάζει αφρό μια χαρά! Και τελείως αθόρυβο. Αλλά μετά από σκέψη έκανα στήριγμα επάνω για ασφάλεια κ κάτω μια βεντούζα, γιατί μόνο με βεντούζες υπάρχει ο κίνδυνος να πέσει μέσα στο ενυδρείο κ να αρχίσει να τραβάει όλο το νερό στην αποχέτευση , γιατί έχω απευθείας σωλήνα κ όχι κύπελλο.. πλημμύρα δηλαδή! 

Επίσης μετατροπή με μεγαλύτερο σωληνάκι ΑΟ που θα συνδέεται το σωληνάκι σιλικόνης της αντλίας

Έτσι εδώ είναι η version 2 

IMG_20220406_201602_copy_1500x2000.thumb.jpg.b3c1b0b27c8aa6325773c2163f1569be.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες και εφτιαξες στήριγμα.   Να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

 

Οταν το ξανα βάλεις σε λειτουργεία ανέβασε κανένα βιντεακι να το δουμε :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Panagiotis Tergiakis έγραψε:

Απίστευτη κατασκευή φίλε μου

Αν θες πες μας τι υλικά χρησιμοποίησες τι κόστος και απο που τα πήρες

Καλημέρα, βασικά την ιδέα την πήρα από τους nano skimmers reef glass του εμπορίου.

Τα υλικά κ το κόστος, έκανα 2 ίδιους skimmers για τα 2 reef που έχω.

Πήρα 2 clear pvc tube 25εκ μήκος κ 4 πλατος από AliExpress, κόστος 6 ευρώ νομίζω κ τα 2 μαζί.

Ήθελα να είναι όσο το δυνατόν minimal, γι'αυτό πήρα αυτό το μέγεθος, αν θέλεις μεγαλύτερο πλάτος κ ύψος φυσικά υπάρχουν 

Αντλία αέρα πήρα μια κόστος 10 ευρω, είχα άλλη μια ήδη.

Σωληνακι σιλικόνης 0.5 ευρώ το μέτρο, 2 ξυλινους διάχυτες αέρα 2.5 ευρώ το ζευγάρι. 2 τάπες για νιπτήρα μεγάλους 0.5 ευρώ ο ένας , κ 2 κομμάτια κάλυμμα από προφίλ αλουμινίου που είχα ήδη, μπορείς να βάλεις ότι λεπτο κομμάτι σκληρό πλαστικό η πλεξι έχεις κ να το λυγίσεις με πιστόλι θερμού αέρα για να γίνει το στήριγμα , και 2 δεματικα για να δεθεί πάνω στο skimmer.

Έκανα 2 τρύπες στο καπάκι στην μια  έβαλα ένα κομμάτι σωληνάκι ΑΟ για να συνδεθεί η παροχή αέρα, στην άλλη μια γωνιά που βιδωθηκε εκεί για να συνδέσω το σωλήνα αποχέτευσης . Το σωληνακι ΑΟ, τις γωνίες κ το σωλήνα αποχέτευσης τα είχα ήδη κ αυτά.

Και τα 2  skimmer μαζί μου κόστισαν γύρω στα 20 ευρώ , γιατί είχα ήδη όπως είπα την μια αεραντλία , το κομμάτι  σωληνάκι ΑΟ , τις γωνίες κ το σωλήνα αποχέτευσης, αν και όλα αυτά εκτός την αεραντλία είναι πολύ φτηνά να τα πάρει κάποιος.

Αν τα αγοράσεις όλα αυτά , το κόστος είναι περίπου 10 -15 ευρώ η αεραντλία, 3 ευρώ το clear pvc tube, και περίπου 5-6 ευρώ τα υπόλοιπα, γύρω στα 20-25 ευρώ το πολύ θα βγει

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρόνια πολλά σε όλους, ένα update για το ενυδρείο , έχει μπει το skimmer προσωρινά στο display tank σε μια άκρη, αλλά σύντομα θα μπει στο sump της πλάτης (ευτυχώς χωράει το έκανα minimal για αυτό το λόγο)

Είδα μια πτώση στο ΚΗ σιγά σιγά και έχω ξεκινήσει dosing με all for reef 2.5 ml προς το παρόν ημερησίως κ βλέπουμε.

Ξέχασα να πω , επιτέλους κατάφερα λίγο να φτιάξω κάπως την ροή με άλλο κυκλοφορητή, δεν την ήθελα υπερβολική λόγω εφυλιες, αλλά ούτε όση ήταν μέχρι τώρα που ήταν πολύ χαμηλή , με αποτέλεσμα να έχω μαζεμένη βρωμιά σε κάποια σημεία και όχι και τόσο καλή εικόνα στα κοραλλια, πιστεύω τώρα έχουν πάρει τα πάνω τους με αυτή την αλλαγή.

Από κοράλλια εχει μπει gsp σε καποια γυμνά σημεία του βράχου, επίσης κάποια frag εφυλια από το άλλο reef ,και αυτή είναι η εικόνα του ενυδρείου τωρα

IMG_20220420_172142_HDR~2.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 3
  • wow 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε το skimmer μέσα στο sump πλάτης .. συνεχίζω το dosing με το χέρι το all for reef 2.5 ml την μέρα .

Είμαι στην σκέψη για ένα diy doser όπως το άλλο.. θα δούμε.

Εδώ φωτό από πάνω!

IMG_20220427_173912_copy_1200x1600.jpg

IMG_20220427_174003_copy_1200x1600.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και όμως γυρίζει....

Προς τους κατόχους wavemaker  jebao που έχει περάσει το διάστημα που δουλεύουν!

Είναι γνωστό ότι μετά τα δύο- τρία χρόνια οι wavemaker jebao αρχίζουν να κολλάνε οι προπέλες. Και ακριβώς σε δύο χρόνια και σε μενα συνέβηκε. Έκανα όλα τα κόλπα που βρήκα στο διαδίκτυο αλλά τίποτα! Μάλιστα στην προσπάθεια για λύσεις έσπασα τον κεραμικό άξονα της προπέλας. 

Tip n1: αντικατέστησα τον άξονα  με πλαστικό από μπατονετα κομμένη στο ίδιο μήκος του άξονα.

Tip n2 και σπουδαιότερο: πως ξαναρχίζει να γυρνάει η προπέλα μετά από τα χρόνια και αρχίζουν τα προβλήματα? 

Λοιπόν μετά από άκυρες προσπάθειες βρήκα το πρόβλημα κ την λύση.

Το πρόβλημα είναι ότι βραχυκυκλωνει το μοτέρ της αντλίας γιατί έχει πάρει υγρασία μέσα.

Η λύση?

Αφήνουμε στον ήλιο την αντλία μια εβδομάδα!

Την ξαναβάζουμε σε λειτουργία έτοιμη!

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
  • Agree 1
  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μονο σε μια εβδομάδα να μην μαζέψει παλι υγρασία μεσα και στο ξανα κάνει. 

 

Με τις Jebao ειχα και εγω θεματα πολλα, παρόλο που εκανα συντήρηση 1 φορα το μηνα (έλυνα τα πάντα και τα καθάριζα).  Η διάρκεια ζωής τους ηταν 1 με 2 χρόνια max.  

 

Κατέληξα στις Tunze και πραγματικά ησύχασα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εδώ το watermelon chalice πριν ένα μηνα το πήρα και οπως είναι τώρα. καλά το βλέπω να πηγαίνει νομιζω

IMG_20220510_172345_HDR~3.jpg

IMG_20220707_164332_HDR~2.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
  • wow 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο χρωματακι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένας χρόνος κλείνει τώρα από την μέρα που στήθηκε!

Δεν έχουν γίνει πολλές αλλαγές από το προηγούμενο ποστ, κατάφερα να εξαφανίσω την hair algea με καθάρισμα με οδοντόβουρτσα και σιφωναρισμα.

Έτσι είναι σήμερα, σιγά σιγά ωριμάζει νομίζω 

IMG_20220807_170746_HDR~2.jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αυτό είναι το δεύτερο μου reef , ένα update κ εδώ 

Ξεκινώ με τα άσχημα, το θηλυκό κλόουν πήδηξε έξω από το ενυδρείο από μια χαραμάδα που είχε το δίχτυ που είχα, την πρώτη φορά το είδα κ το μαζεψα από το πάτωμα έβαλα πάλι μέσα , την δεύτερη φορά ήταν νύχτα κ το βρήκα την άλλη μέρα στο πάτωμα. Κρίμα.

Τώρα έχω πλεξι με καλή κάλυψη.

Από κοράλλια δεν έχω κάποιες μεγάλες αλλαγές, ένα hairy mudroom k ένα πράσινο leather στην μέση.

Σκέφτομαι για αλλαγή του aquascape, να  αλλάξω την διάταξη των βράχων στην  γέφυρα αριστερά.

Στην ουσία είναι δύο βράχοι που την σχηματίζουν, να γίνουν σαν δέντρο, δηλ ο δεξιός να πάει αριστερά κ ο αριστερός δεξιά.

Εδώ φωτογραφία σημερινή 

IMG_20221123_172955.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα, εδώ κ καιρό είχα σκεφτεί για αλλαγή του aquascape στο ενυδρείο αυτό κ τελικά το έκανα χθες, έμεινε ο δεξιός βράχος όπως ήταν κ από την γέφυρα που ήταν δύο κομμάτια τα έκανα αλλαγή μεταξύ τους.

έχω ένα πιο αερατο αποτέλεσμα και έχουν καλύτερο φωτισμό τα κοράλλια.

Την πρώτη μέρα στρεσαριστικαν λίγο 5σ κοράλλια, αλλά σήμερα είναι όλα οκ

 

1669906301726-01.jpeg

  • Like 3
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικά χρόνια με το χόμπι του θαλασσινού αποφάσισα να δώσω τις ρουτίνες αλλά και πως δουλεύω τον εξοπλισμό εγώ τα ενυδρεία μου όπου πιστεύω ίσως να βοηθήσουν κάποιους.

Το παραπάνω ενυδρείο τρέχει ενάμιση χρόνο και έχω ακολουθησει αυτήν την τακτική κ με έχει βοηθήσει πιστεύω 

Δεν σημαίνει ότι όποιος τις ακολουθεί θα έχει τα ίδια αποτελέσματα με μένα, εγώ τις χρησιμοποιώ σε 2 reef που έχω κ πιστεύω ότι πάνε καλά αυτές.

Βασικό είναι να κρατάω σταθερές τις παραμέτρους 

Θερμοκρασία με θερμαντήρα το χειμώνα κ ανεμιστήρες το καλοκαίρι με controller

Επίσης την αλατότητα την κρατάω σταθερή με αυτόματη αναπλήρωση 

Φωτισμός: δουλεύω πολύ μπλε-uv και λιγο λευκό, στο 150λτ με το κινέζικο "black box" δουλεύω max 70% μπλέ κ 8% λευκά, rump up k rump down 1 ώρα κ σύνολο 9,5 ώρες μαζίε rump up- down. 

Στο aquaknight full μπλε κ λευκό στο minimum για 9 ώρες (δεν έχει up-down)

Ροή: έχω τους κυκλοφορητες τόσο ώστε να κουνάνε τα πλοκαμια των κοραλιων (εφυλια πχ), αλλά να μην ζοριζονται κιόλας.

Εκείνο που είδα ότι κάνει την διαφορά είναι δύο πράγματα:

Dosing & carbon dosing 

Αλάτι tropic marin sync biotic , με βιοπολυμερη που γίνεται carbon dosing με κάθε αλλαγή νερου που γίνεται κάθε 1 ή 2 εβδομάδες 10%

Dosing με all for reef της tropic marin, σπάνια χρειαστεί προσθέτω ΚΗ ή ασβέστιο αν οι καταναλώσεις δεν είναι αναλογες.

Εκείνο που κάνει την διαφορά αυτό το dosing είναι ότι έχει κ ιχνοστοιχεία, που είναι βασικά για την ανάπτυξη κ το χρώμα στα κοράλλια 

Δεν έχω skimmer, έχω diy skimmer που στην ουσία κάνει μόνο οξυγόνωση νερού, βγάζει ελάχιστα.

Έχω πάντα μικρή ποσότητα άνθρακα κ αντιφοσφωρο για κάθε ενδεχόμενο, τα φωσφορικά είναι χαμηλά, ενώ τα νιτρικά ψηλά, τελευταία φορά μέτρησα 25 ,πριν 2 μήνες δηλαδή , τώρα μπορεί κ να είναι 50, αλλά όλα πάνε πολύ καλά κ δεν ανησυχώ.

Έχω μια ποσότητα seachem matrix για αποίκιση βακτηρίων και λίγη βάτα για να κρατάει την βρωμιά που τυχόν βγαίνει από καθαρισμό τζαμιών ή άμμου κτλ. ,που την καθαρίζω 1-2 φορές την εβδομάδα 

Στην ουσία το φιλτράρισμα το στηρίζω κυρίως στα βακτήρια

Δεν έχω ρίξει ποτέ βακτήρια, αλλά τους δίνω σπίτι κ τροφή να αναπτυχθούν!

Εκεί ο που έχω καταλάβει είναι όσο μεγαλώνουν τα κοράλλια, τόσο εύκολο το κάνουν να κρατήσεις σταθερό το ενυδρείο με το να καταναλώνουν φωσφορικα κ νιτρικά, απλώς θέλει κατά διαστήματα μια παρακολούθηση κυρίως το ΚΗ γιατί έτσι αλλάζουν οι καταναλώσεις.

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο @michalos που μοιράζεσαι με τόσο λεπτομέρια τις ρουτίνες συντήρησης του ενυδρειου και σίγουρα θα βοηθήσει νεους αλλα και παλιούς χομπίστες καθώς κανεις δεν μπορει να πει οτι γνωρίζει τα παντα.  

 

Τροφή κοραλλιων τύπου (reef roids, αμινοξεα κλπ)  δεν βάζεις,  παρά μονο ιχνοστοιχεία που δινει η tropic marin με το all for reef. 

Φαίνεται οτι τα κοράλλια τελικα μπορούν μια χαρα να επιβιώσουν με την φωτοσύνθεση και με τα θρεπτικά του νερου (λογικά και τα βακτήρια που υπάρχουν μεσα)  και αυτό το βλέπουμε και απο τις φώτος του ενυδρειου. 

 

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...