Jump to content

Malawi mbuna 350 L


Recommended Posts

πριν 5 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Το ενυδρείο όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο (μέχρι 60 λίτρα ) Στην αρχή δεν θα χρειαστείς φίλτρο παρά μόνο ένα https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/αερόφιλτρο-rs430kd.html . Τροφή flakes που τα τρίβεις με το χέρι μέχρι να γίνει πούδρα . Ταίζεις 3 φορές την ημέρα τόσο όσο να το καταναλώσουν τα πρώτα 3 λεπτά . Συχνές αλλαγές νερού θα τις εκτιμήσουν ιδιαίτερα .

 

Μαρίνο αντί για το αεροφιλτρο μπορώ να βάλω την αντλία; Έχω και μικρότερη αντιλια από αυτή που μου προτεινες και αγόρασα. Λέω μήπως βγάλω πάλι όλες τις πέτρες για να τα πιάσω πιο εύκολα με το λάστιχο. Επίσης για να δω πόσα είναι. Μέχρι στιγμής έχω δει δύο ταυτόχρονα. Κρύβονται σου ίδιο σημείο οπότε συμπεραίνω ότι γεννήθηκαν πολύ πρόσφατα. Δεν είχα παρατηρήσει μπουκωμενη την θηλυκιά. Μάλλον γιατί δεν το πίστευα πως θα συμβεί

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Μαρίνο αντί για το αεροφιλτρο μπορώ να βάλω την αντλία; Έχω και μικρότερη αντιλια από αυτή που μου προτεινες και αγόρασα. Λέω μήπως βγάλω πάλι όλες τις πέτρες για να τα πιάσω πιο εύκολα με το λάστιχο. Επίσης για να δω πόσα είναι. Μέχρι στιγμής έχω δει δύο ταυτόχρονα. Κρύβονται σου ίδιο σημείο οπότε συμπεραίνω ότι γεννήθηκαν πολύ πρόσφατα. Δεν είχα παρατηρήσει μπουκωμενη την θηλυκιά. Μάλλον γιατί δεν το πίστευα πως θα συμβεί

Βάλε την αντλία άλλα με ένα σφουγγαράκι που θα το πιάσεις με ένα λαστιχάκι στην είσοδο του νερού για να μην σου ρουφήξει τα ψαράκια . 

Στην αρχή το σιφονίαρισμα θα το κάνεις με τις πέτρες (γιατί αν τις βγάλεις όλες μαζί τα άλλα ψάρια θα κάνουν πάρτι ) και μετά σταδιακά αφαιρείς πέτρες και συνεχίζεις να τα τραβάς με το λάστιχο.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Βάλε την αντλία άλλα με ένα σφουγγαράκι που θα το πιάσεις με ένα λαστιχάκι στην είσοδο του νερού για να μην σου ρουφήξει τα ψαράκια . 

Στην αρχή το σιφονίαρισμα θα το κάνεις με τις πέτρες (γιατί αν τις βγάλεις όλες μαζί τα άλλα ψάρια θα κάνουν πάρτι ) και μετά σταδιακά αφαιρείς πέτρες και συνεχίζεις να τα τραβάς με το λάστιχο.

Κατάλαβα! Οπότε όταν μάθουμε λεπτομέρειες για το σιφονιαρισμα το προχωράω άμεσα :) ευχαριστώ πολύ Μαρίνο! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Κατάλαβα! Οπότε όταν μάθουμε λεπτομέρειες για το σιφονιαρισμα το προχωράω άμεσα :) ευχαριστώ πολύ Μαρίνο! 

Ρε εσύ πλάκα έκανα στην Νατάλια . 

Το σιφωνιάρισμα είναι η διαδικασία που κάνεις με την σκούπα βυθού . Απλά αντί να τραβάς τα περιττώματα θα τραβάς τον γόνο . 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Ρε εσύ πλάκα έκανα στην Νατάλια . 

Το σιφωνιάρισμα είναι η διαδικασία που κάνεις με την σκούπα βυθού . Απλά αντί να τραβάς τα περιττώματα θα τραβάς τον γόνο . 

Χαχα !! Δεν το κατάλαβα καθόλου 😛 !! Προχωράω άμεσα τότε !!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

@natateo θα με ενδιέφερε πολύ η συμβολή σου !! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρωπροτέρων .

για το αλφαδολαστιχο ηταν μια ιστορια με ουρα, που θα σου πει καλυτερα ο Μαρινος :hysterical: Ειχε πολυ γέλιο!

Για το αεροφιλτρο συμφωνω 100% και να σου πω , οτι οταν μεγάλωνα τα μικρα, αλλαγες νερου εκανα καθε μερα μεχρι 50% + καθάριζα τον βυθο τουλάχιστον μερα παρα μερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

για το αλφαδολαστιχο ηταν μια ιστορια με ουρα, που θα σου πει καλυτερα ο Μαρινος :hysterical: Ειχε πολυ γέλιο!

Για το αεροφιλτρο συμφωνω 100% και να σου πω , οτι οταν μεγάλωνα τα μικρα, αλλαγες νερου εκανα καθε μερα μεχρι 50% + καθάριζα τον βυθο τουλάχιστον μερα παρα μερα.

Αλλαγή νερού υποθέτω από το μεγάλο ενυδρείο;  Σε καμία περίπτωση από τη βρύση σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Αλλαγή νερού υποθέτω από το μεγάλο ενυδρείο;  Σε καμία περίπτωση από τη βρύση σωστά;

Αν το κάνεις προετοιμασία πρώτα δεν νομίζω να έχεις θέμα . Αντιχλωριο, θερμοκρασία κτλ.

Από το ενυδρείο θα ανέβενουν τα Νο3 λογικά αν κάνεις αλλαγές από εκεί. Αλλά περίμενε και τα άλλα παιδιά να δούμε τι θα πουν 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Αλλαγή νερού υποθέτω από το μεγάλο ενυδρείο;  Σε καμία περίπτωση από τη βρύση σωστά;

Αν στο μεγαλο κάνεις αλλαγες απο την βρυση, τοτε απο την βρυση θα κάνεις και στα μικρα (η διαδικασια οπως και στο μεγαλο), ειπε και ο Ταξιαρχης πιο πανω.

Οσο λιγοτερα νιτρικα θα εχουν τα μικρα, τόσο και καλυτερα.

  • Agree 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν στο μεγαλο κάνεις αλλαγες απο την βρυση, τοτε απο την βρυση θα κάνεις και στα μικρα (η διαδικασια οπως και στο μεγαλο), ειπε και ο Ταξιαρχης πιο πανω.

Οσο λιγοτερα νιτρικα θα εχουν τα μικρα, τόσο και καλυτερα.

Καθαρό νερο θέλουν τα μικρά και συχνό τάισμα 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2022 at 9:53 ΜΜ, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Αν το κάνεις προετοιμασία πρώτα δεν νομίζω να έχεις θέμα . Αντιχλωριο, θερμοκρασία κτλ.

Από το ενυδρείο θα ανέβενουν τα Νο3 λογικά αν κάνεις αλλαγές από εκεί. Αλλά περίμενε και τα άλλα παιδιά να δούμε τι θα πουν 

Η αποστολή ολοκληρώθηκε!! Ανεβάζω φωτό το συντομότερο !! @marinos

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@marinos το ενυδρείο που πήρα είναι 50 λίτρα . Έχει και ένα μικρό φίλτρο μαζι να το βάλω στη μάχη; Θερμοκρασία νερού 23 βαθμοί τώρα το βράδυ. Την ημέρα είχε 25-26 δε νομίζω να χρειαστώ θερμοστάτη. Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

@marinos το ενυδρείο που πήρα είναι 50 λίτρα . Έχει και ένα μικρό φίλτρο μαζι να το βάλω στη μάχη; Θερμοκρασία νερού 23 βαθμοί τώρα το βράδυ. Την ημέρα είχε 25-26 δε νομίζω να χρειαστώ θερμοστάτη. Τι λες;

Να τους βάλω καμία πέτρα να κρύβονται; Τα λυπάμαι που κάθονται στις γωνιές του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Έχει και ένα μικρό φίλτρο μαζι να το βάλω στη μάχη;

Ναι.

πριν 44 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

δε νομίζω να χρειαστώ θερμοστάτη. Τι λες;

Θα χρειαστείς.

πριν 30 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Να τους βάλω καμία πέτρα να κρύβονται;

Ναι.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι.

Θα χρειαστείς.

Ναι.

Ισχύς θερμοστάτη; Περίπου 50Watt? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Ισχύς θερμοστάτη; Περίπου 50Watt? 

Ναι.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μου πρότειναν για αναπαραγωγές αυτό 

 

https://www.petcity.gr/jbl-babyhome-pro-air.html

 

Το γνωρίζετε; Εάν είναι λειτουργικό είναι πολύ πρακτικό και φτηνό.

@marinos @natateo @Taxiarchis

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πιο πολύ όταν είναι στις μέρες τής  για να γεννήσει την βάζεις εκεί και μόλις βγάλει τα μικρά να μπορέσεις να τα πιάσεις . Μπορεί να μείνουν εκεί για λίγο τα μικρά αλλα επειδή αυτό το  τοποθετούμε επάνω ψηλά στο ενυδρείο νομίζω δεν βολεύει στις αλλαγές νερού. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν νοσοκομείο καραντίνα αλλά τι σημασία έχει αφού πάλι μέσα στο ίδιο νερό είναι εκτός και αν έχει τραυματιστεί  το ψάρι  ,ναι εκεί βολεύει γιατί το έχεις σε περιορισμό  με αποτέλεσμα να μην κάνει χειρότερα την πληγή και να το κράτα σε μια ισορροπία το ψάρι να μην γέρνει.   Οπότε απ ότι καταλαβαίνεις μπορεί να είναι χρήσιμο σε κάποια συγκεκριμένα πράγματα και για λίγο χρονικό διάστημα. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Μου πρότειναν για αναπαραγωγές αυτό 

 

https://www.petcity.gr/jbl-babyhome-pro-air.html

 

Το γνωρίζετε; Εάν είναι λειτουργικό είναι πολύ πρακτικό και φτηνό.

@marinos @natateo @Taxiarchis

 

 

Καλημέρα Νικόλα .

Ο τέλειος χομπίστας, ο χομπίστας ο σωστός, ο πρόστυχος, ο έξυπνος, ο γοητευτικός .......έχει πάντα ένα ενυδρείο καραντίνα (50-60 λίτρα) και όταν χρειαστεί το κάνει και γεννήστρα.

Αυτό είναι ημίμετρο για να ΄βάλεις κανένα ζωοτόκο για να γεννήσει.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Μου πρότειναν για αναπαραγωγές αυτό 

 

https://www.petcity.gr/jbl-babyhome-pro-air.html

 

Το γνωρίζετε; Εάν είναι λειτουργικό είναι πολύ πρακτικό και φτηνό.

@marinos @natateo @Taxiarchis

 

 

Για ενα γκαπακι, μπορει :D εχει διαστασεις 12εκΧ6εκ περιπου. Ποτέ μου δεν ειχα βαλει ψαρι μεσα σε τετοιο κλουβι :AAGGGHHH::D

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα και τον θερμοστάτη και τα έχω κυριλέ πλέον τα μικρά ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φωτό από το ενυδρείο - γεννηστα με θερμοστάτη και ένα μικρό φίλτρο

Screenshot_2022-05-02-16-07-33-103_com.miui.gallery.jpg

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Φωτό από το ενυδρείο - γεννηστα με θερμοστάτη και ένα μικρό φίλτρο

Screenshot_2022-05-02-16-07-33-103_com.miui.gallery.jpg

Σήκωσε το θερμόμετρο. Έπεσε ανάμεσα στις πέτρες.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Μου ήρθε το αεροφιλτρο που μου είχες προτείνεις @marinos αλλά δεν καταλαβαίνω πως το τοποθετώ . Επισυνάπτω φωτό. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλησπέρα. Μου ήρθε το αεροφιλτρο που μου είχες προτείνεις @marinos αλλά δεν καταλαβαίνω πως το τοποθετώ . Επισυνάπτω φωτό. Ευχαριστώ 

 

Screenshot_2022-05-14-00-18-53-865_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...