Jump to content

Μεταχειρισμένο Rio 180


Recommended Posts

Τελικά αγόρασα ένα Rio 180 όχι Led στα 120 €

Φαινόταν σε καλή κατάσταση και ο πωλητής ανάφερε ότι το είχε με νερό  μέχρι πρόσφατα και καθώς μετακομίζει και εχει πρόβλημα χώρου εκεί που πάει το δίνει, εγώ από την μεριά μου τσέκαρα ότι ήταν μαλακή η σιλικόνη .

 

Μαζί μου έδωσε μια αυτόματη ταΐστρα juwel , 2 σφραγισμένα αντιχλώρια 5 Medium σφουγγαράκια αρκετό χύμα  Fine και μία σκούπα βυθού .

Μέχρι εδώ όλα άψογα, συνεχίζουμε με τα “προβλήματα” .

 

Πάω σπίτι ανάβω φώτα και ξεκινάω καθάρισμα , το φίλτρο ήταν κολλημένο που όπως μετά διάβασα έτσι έρχεται αυτό μετά από 2 ώρες και πολύ ΜΠΟΧΑ, έκανα εμετό μόλις έριξα νερό αν και εγώ λόγο άσθματος ΔΕΝ αντέχω της μυρουδιές ,από λάθος μου ρίχνω και κάτω και σπάω το θερμοστάτη .

 

Το δε φίλτρο από τα άλατα και την μούχλα να εχει αλάξει χρώμα Viakal τρίψιμο υπομονή ξανά και ξανά όκ ξεπλυμα με νερό , βγάζω και τν παλιά σιλικόνη απο το φίλτρο

 .

Συνεχίζω καθάρισμα και όχι με νερό γιατί δεν καθάριζε είχε και άλατα οπότε έπεσε χημεία στο τέλος είχε κατι πρασινάκια σαν κόλα από ταινία  από την μέσα πλευρά ξύστρα για κεραμική εστία χαρτί οινόπνευμα αζαξ νερό μετά από μισή ημέρα λέω οκ τα κατάφερα .

Εδώ αρχίζουν τα ΑΣΧΗΜΑ κάνω διάλειμα και λέω να δω τα πραγματάκια που έχω και βλέπω ημερομηνία λυξεις στο αντιχλώριο 2020 και εκεί καταλαβαίνω ότι ήταν παρατημένο τουλάχιστον 2 χρόνια .

 

Μένει να το δοκιμάσω με νερό αλλά όχι στο σπίτι πλέων αλλά στο μπαλκόνι γιατί το φοβάμαι και περιμένω τα χειρότερα .

 

Ας υποθέσουμε ότι όλα θα είναι καλά πάμε στα έχτρα προβλήματα / ερωτήματα άσχετα με την αγορά .

1)Το σημείο που έλεγα δεν μου αρέσει οπότε πρέπει να αγοράσω επιπλο ή να ενυσχίσω του σαλονιού .

2)Πως βάζω το φιλτρο ? δε θελω να το κολίσω αλλα δεν εχει τρύπες για βεντούζες .

3)Το σημείο που ειναι καπως περιεργη η σιλικονη μπορεί να είναι απο το εργοστάσιο ?

4)Παραθέτω Photo .

Ευχαριστώ

Cleaned.jpg

strange silcon.jpg

filter.jpg

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλογέμιστο λοιπόν .

 

Το "ζαβό" κόλλημα ειναι από το εργοστάσιο μην το φοβάσαι.

 

Το φίλτρο μπορείς να το πιάσεις με βεντουζάκια αρκεί να είναι καλά για κρατιέται σωστά.

 

Ρϊξε μια ματιά εσωτερικά στο πάνω μέρος γιατί κάποια juwel ειχαν αυτοκολλητο με το έτος παραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Τα βεντουζάκια πως θα πιάσω στο φίλτρο ?

Link to comment
Share on other sites

Εχτές βράδυ το έβγαλα στο μπαλκόνι και το γέμισα με νερό με έλεγχο που έκανα με όσο φως είχε της 7:30 το πρωί περνάει το Test οπότε όλα καλά :D.

Για την ώρα είμαι σε αναζήτηση επίπλου / να αποφασίσω αν θα πειράξω το επιπλο του συνθετου.

Link to comment
Share on other sites

Περνα και χαρτι για να εισαι σιγουρος οτι δεν εχει διαροες. Προσωπικα απο την στιγμη που ειναι (all in one), ενυδρειο-φιλτρο-φως, σε ελευθερωνει να διαλεξεις τι επιπλο θες. Εαν δεν σε νοιαζει η εμφανιση του, ειναι αρκετα οικονικη μια ξυλινη βαση. Εαν σε νοιαζει η εμφανιση ειτε φτιαχνεις αυτο που εχεις ειτε κοιτας για καποιο αλλο. Εγω θα σκεφτομουν διπλα να πειραξω αυτο που εχω μιας και η τιμη του σαν επιπλο "θα πεσει" και πλεον δεν θα ειναι συνθετο επιπλο αλλα βαση ενυδρειου. Αλλα και το οικονομικο δεν ειναι τοσο ανετο. Καλογεμιστο και απροβληματιστο να ειναι ❤️ 

Link to comment
Share on other sites

Μα το όλο θέμα είναι η εμφάνιση... Το χρώμα το έχει η aquantics αλλά είναι 39 cm πάχος + %* / %-  μετά το λευκό ίσως έδενε καλλίτερα... 

 

Αλλιώς στα ίδια σχεδόν χρήματα το έδινε ένας άλλος με το έπιπλο αλλά ήταν μαύρο. 

Αν είναι να γίνει το σαλόνι χάλια...

Επίσης ότι είναι all in one δε σημαίνει ότι θα μείνει έτσι!!! 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ζητω προκαταβολικά συγνώμη για το μακροσκελές Post.

Αρχικά να πώ ότι το ότι έβαλα μεταχειρισμένο υπόστρωμα το μετάνιωσα 1 εκατομμύριο φορές βέβαια σίγουρα καινούργιο δε θα είχε deponit :D μέσα αλλά ούτε βρωμιές .

Τα στάδια ταλαιπωρίας … αλλα και χαράς /απογοήτευσης .

Βάζω το υπόστρωμα με χαρα βλέπω ότι το να κάνω βουναλάκι ηταν ποιο εύκολο και με απογοήτευση  ότι δεν δείχνει όπως φανταζόμουν .

Το Juwel M του εχω βαλει 12 βεντούζες γιατί υπάρχει περίπτωση να το βγάλω αλλά επι της ουσίας απλά κάθετε στο πάτωμα .

Βάζω νερό μαύρη μαυρίλα πλάκωσε 2 ημέρες μετά με καθάρισμα το φίλτρο ανά 3 ώρες καθάρισε.

Πάω χωματοτεχνική αγόραζα πέτρες τελικά αγόρασα λίγες γυρνώντας βλέπω ο γείτονας είχε κλαδέψει και 2 κλαδιά μου αρέσαν τα βάζω επιπλέουν πέτρες κακό σταθήκανε .

Ωστόσο έβαλα Bacto turbo και αντιχλωριο την επόμενη το πρωι παω παίρνω το θερμοστάτη που τον είχα σπασει , αγόρασα ένα hs aqua 200w τον γυρνάω δεξιά λίγο νόμιζα &^&((.

Απόγευμα αγοράζω 3 θηλυκά 1 αρσενικό Guppy και ένα μικρό Ancistus albino.

Λίγο μετά τα guppy αρχίζουν να ανεβαίνουν στον αφρό τρομάζω μετράω νιτρικά με ένα 6 in 1 stick της hs aqua 0 , πριν φωνάξετε εχω πιεστή οικονομικά καθώς δεν είχα υπολογίσει και επιπλο.

Όπως πάω να μαζέψω ένα σκουπίδι από το υπόστρωμα βάζω καταλαβαίνω ότι το νερό είναι ζεστό μετράω 29 χαμηλώνω τον θερμοστάτη και των βγάζω από την πρίζα για σιγουριά μη και είναι κολλημένος την άλλη ημέρα το πρωί 24 βάζω θερμοστάτη στην πρίζα και δοκιμή στην δοκιμή είμαι στους 24.5

Τα ψαρακια ακόμα στο αφρό τα ταΐζω ορμάνε μέσα στην ενέργεια  αλλά συνεχίζουν να είναι στον αφρό.

Τρομαγμένος πάω αγοράζω αεραντλία θερμόμετρο για να μην μετράω με το πιστολι .

Φτάνω σπίτι αεραντλία χωρίς σωλήνα δεν παει απόγευμα περνω μαζί και την μητέρα με την ανιψιά να δει τα ψαράκια .

Η μητέρα μου αγοράζει μια Egeria Densa και μια  Nymphoides sp. Taiwan , ωστόσο η ανιψιά κάνει εμετό στο αυτοκίνητο και βρίσκομαι να καθαρίζω σα να μην υπάρχει αύριο.

Κουρασμένος πλέον πετάω απλά το ματσάκι Densa και το γλαστράκι Nymphoides ανάβω το φως που το είχα δοκιμάσει παπαλα %%$^$& είχα Grow lights τα βαζω και ξαφνικά μολις ανάβει το φώς σχεδόν αμέσως τα Guppy είναι ψιλά μεν αλλά κάνουν βόλτες παντού και δεν είναι σα να προσπαθούν να ανασάνουν .

 

Παραθέτω και Photo από το τώρα αποτέλεσμα , μόλις ηρεμίσουν λιγο τα Gappy γιατι δεν τα εχω αφήσει να αγιάσουν αλλά και εγω θα καθαρίσω βυθό γιατι όπως είπα το υπόστρωμα ηταν $##$%#$

Ps αν τα ψαρακια ειναι οκ αν και μου αρέσουν οι μπουρμπουλιθρες η αεραντλία θα βγεί τα αυτάκια μου .

 

rio180.thumb.jpg.872aa4650893299ca5f11669fa42238f.jpg^ .

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

Ο ατιμος εχει κρυφτή πισω απο το φιλτρο .

albino.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τι δέντρο είναι τα κλαδιά "του γείτονα" που έβαλες ?

Είναι ξερά εντελώς ?

Στο φίλτρο σου έχεις βάλει λίγο άνθρακα τώρα που ειναι η αρχή ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ξερά τα έβλεπα εκεί μήνες . Ο ancistus τα έχει ερωτευτεί.

 

Άνθρακα εχει αλλά καθώς είναι αυτός που είχε που τον έπλυνα με ζεστό νερό πριν τον βάλω τον θεωρώ προ φίλτρο και όχι άνθρακα.

Έχω βάλει τον άνθρακα που δεν είναι άνθρακας ένα χοντρό σφουγγάρι 2 ψιλά μια στρώση βαμβάκι και το κάτω κουτί έχει 2 κουτιά με κεραμικά. 

 

Από όταν μπήκαν τα φυτά και το φώς τα ψάρια κολυμπάνε παντού.

 

Της 1230 έφαγαν με όρεξη 7 ώρες μετά 

χρειάστηκαν 2 λεπτά να καταλάβουν ότι έριξα τροφή και άλλο τόσο να τι φάνε. 

Επίσης έβαλα σωστά τα φυτά περιμένω να δω αν θα ευδοκιμήσουν ήθα τα χάσω.

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Κουρασμένος πλέον πετάω απλά το ματσάκι Densa και το γλαστράκι Nymphoides

Δεν βαζουμε φυτα ΠΟΤΈ μεσα με βαμβακι. Αυτο ειναι ποτισμενο με λιπασματα.  Βγαζεις άμεσα το γλαστρακι απο το ενυδρειο και κανεις αλλαγη νερου τουλαχιστον 30%

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

ξαφνικά μολις ανάβει το φώς σχεδόν αμέσως τα Guppy είναι ψιλά μεν αλλά κάνουν βόλτες παντού και δεν είναι σα να προσπαθούν να ανασάνουν .

Ειναι συμπτωμα δηλητηριασης απο την αμμωνια! Δεν διάβασες καθολου για το στρωσιμο ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έτσι νόμιζα και εγώ αλλά μετράω μηδενική αμμωνία , αν δεν είχα διαβάσει λες να ξεκίναγα με 4 guppy /1 ancistus σε 180 L ?.

Όπως είπα πλέον συμπεριφέρονται φυσιολογικά λες και έψαχναν το φως γιατί τα είχα στο σκοτάδι ή λόγο του θερμοστάτη που ήταν στους 29 μέχρι να τον πάρω χαμπάρι ζεσταινόταν ή το stress της μετακόμισης 😊.

Τα φυτά πλέων είναι θέση τους χωρίς το βαμβάκι τα έβαλα προσωρινά καθως μετά απο όλα αυτά δεν μπορούσα να ασχολιθώ .

Ευχαριστώ  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεννήσαμε βλέπω 5-6 όχι παραπάνω οπότε το ερώτημα είναι το εξής .

Υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουν στα 180 λίτρα ? έχουν κάτσει στην γωνία μακριά από το φίλτρο κοντά στης πέτρες .

Έτριψα τροφή αλλά την τρώνε τα μεγάλα  %%$%#%$^ .

Τι να κάνω ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

 

πριν 33 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Γεννήσαμε βλέπω 5-6 όχι παραπάνω οπότε το ερώτημα είναι το εξής .

Υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουν στα 180 λίτρα ? έχουν κάτσει στην γωνία μακριά από το φίλτρο κοντά στης πέτρες .

Έτριψα τροφή αλλά την τρώνε τα μεγάλα  %%$%#%$^ .

Τι να κάνω ?

Ευχαριστώ

Απ'οσα εχω διαβασει για τα guppy (δεν ειχα ποτε) συνηθως γεννανε 10 και πανω αλλα μπορει να ετυχε.

Κοιτα τωρα τι γινεται,εχεις μεγαλο ενυδρειο με κρυψωνες κι αυτο ειναι καλο.Αν εινσι καλα ταισμενοι οι ενηλικες μειωνονται οι πιθανοτητες να φανε τα μικρα.

Το ιδανικο ειναι τα μικρα να μπουν σε μια μικρη γεννηστρα για να μπορουν να εχουν φαγητο και να μεγαλωσουν τοσο ωστε να μην μπορουν να φαγωθουν.

Απο την αλλη,μπορεις απλα να επιλεξεις τον δρομο της φυσης και να τα αφησεις κι οποιο επιζησει επεζησε.

Απλα θεωρω πως η γκαπινα γεννησε παραπανω και μαλλον εγιναν μεζες..

Αν δεν εχεις γεννηστρα η κατι τετοιο,πρεπει να βρεις εναν τροπο να παει λιγο εστω τροφη στα μικρα (θρυμματισμενη),ισως αν ταιζεις στην μια μερια του ενυδρειου τα μεγαλα κσι ταυτοχρονα ριξεις τροφη στα μικρα.

Αλλιως υπαρχουν καποια υγρα σκευασματα οπως το fishtamin της sera που απλα ριχνεις 1-2 σταγονες στο νερο αλλα δεν ξερω αν μονο αυτο θα καταφερει να "ταισει" τα μικρα.

Σορρυ για το κατεβατο χαχαχα.

Έγινε επεξεργασία - Johnkkk
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να πάω pet shop να πάρω γεννηστρα βρήκα 5 και ας τα τάισα να είναι Χορτάτα από τα οποία τα 3 κατάφερα να πιάσω.

Αγόρασα τροφή daphnia της hs aqua είναι τεράστια ούτε τα μεγάλα δεν την τρώνε. 

Ετριψα τα flakes σε ένα δοχείο και έφαγαν από αυτό,τα μεγάλα γυρνάνε σαν καρχαρίες γύρω από την γεννηστρα.

Ο ancistus του έβαλα εχτές το βράδυ καρότο μέχρι το πρωί της 8 δε το είχε αγγίξει, της 11 το είχε εξαφανίσει. Αν και γενικά κάθεται ανάποδα στο ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον τα 3 που ειναι εντος της γεννηστρας θα επιζησουν,θα τρωνε κανονικα και δεν θα υπαρχει φοβος να φαγωθουν.

Τωρα τα αλλα 2 αν δεν καταφερεις να τα πιασεις,θα βρουν τον δρομο τους.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος οτι έκανα λάθος, αγόρασα την μεγάλη γενήστρα  https://aquaclubdesign.com/hs-aqua-breeder-tank-large-64x42x23-5-mm.html

Είχα με πολύ κόπο καταφέρει να βάλω 4 Guppy και ξαφνικά κοιτάω 1 μόνο μέσα τα άλλα ξανά εξω με τους κανήβαλους $$%^%$^%.

Ας επιλέξη η φύση εγω προσπάθισα , θα ξαναδοκιμάσω αυριο μη και έχουν μεγαλωσει τόσο ωστε να μην μπορουν να βγούν :D 

 

Εντομεταξί απο την μανία μου μη και έχει μπει κανένα στο φίλτρο καθάρισα όλο το φιλτρο μαζί και οχι μισο μισό :( βέβαια σε νερό ενυδρείου αλλά και πάλι. 

Στα θετικά πρόσεξα οτι με ανακαταταξη στο φίλτρο χωρεσα εχτρα βαμβάκι :) .

 

Σήμερα πριν το πειράξω καθώς μαζί με την μετριση είδα τα μικρά . N02 =0 n03=0 ph=7.2 gh >7  

Νευρίασα τόσο πολύ που αν ήταν στρωμένο θα εβαζα ξυφοφόρους να τελειώσουν τι δουλειά , έφαγα 2 ωρες με την αποχη $%^#$%

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο θελει καιρό για να στρώσει γιαυτο σου ειχα πει να μην βάλεις ψάρια ακομα. Μην βάλεις αλλά ψάρια. Και με σκεύασμα θέλεις 10 με 15 μερες για να κλεισει ο κυκλος

Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2022 at 2:45 ΜΜ, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Ο ancistus του έβαλα εχτές το βράδυ καρότο μέχρι το πρωί της 8 δε το είχε αγγίξει, της 11 το είχε εξαφανίσει.

ασ τα καροτα και παρε κανα χαπακι για αυτον :)

πχ https://www.oceannutrition.eu/products.aspx?Product=algae-wafers

γενικος τροφες της ocean nutrition ειναι πολυ καλες.

πριν 22 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Είμαι σίγουρος οτι έκανα λάθος, αγόρασα την μεγάλη γενήστρα  https://aquaclubdesign.com/hs-aqua-breeder-tank-large-64x42x23-5-mm.html

Δεν χρειαζεται γεννηστρα στο ενυδρειο. Βαλε φυτα επιφανειας πχ λιμνομπιουμ. Μια χαρα κανουν για κρυψωνες.

Βαλε καποια ευκολα φυτα σαν το μικροσορουμ και java moss - ετοιμες γεννηστρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χωρίς γεννήστρα έχω τα γκαπάκια. Εχω πολύ μικρότερο ενυδρείο και θεωρητικά τα μικρά έχουν και λιγότερο χώρο για να κρυφτούν. Εχω μπόλικη java moss κι ένα κερατόφυλλο. Μια χαρά τα πάνε τα μικρά. Μην το φοβάσαι, αφενός αν τα πλησιάσει μεγάλο γκάπι εξαφανίζονται στο δευτερόλεπτο, αφετέρου γεννοβολάνε συνέχεια, αν επιβίωναν όλα, όσα λίτρα κι αν είχα ποτέ δεν θα ήταν αρκετά. Δεν έχω παρατηρήσει επιθετική συμπεριφορά από τα μεγαλύτερα προς τα μικρότερα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα θα αφήσω τα 2 που είναι στην γενηστρα και τα άλλα αν προλάβουν να φάνε έχει καλώς εγώ από την πλευρά μου ταΐζω πολύ αλλά αυτό με τρομάζει σε άστρωτο  ενυδρείο .

 

Απο φυτά έχω Egeria densa και Nyphoides sp. Taiwan και τα μικρά συνηθίζουν να ειναι στα Egeria που ειναι κοντά στα lava rocks θα δίξει 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μέτρησα ξανά όλα καλά αλλά νομίζω δε θα στρωσει ποτέ με τόσα λίγα ψαρια :D 

no2 & no3 =0

 gh>7

KH 6

ph ανάμεσα στο 6.8-7.2 το θεωρώ 7 :D

Temp 24

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα στρώσει αλλά αν δεν μου ξέφυγε κάτι, δεν έχει βάλει μπόλι.

 

Άρα περίμενε 15 μέρες τουλάχιστον για το στρώσιμο. 

 

PH, KH, GH δεν σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα αυτή τη στιγμή. Αμμωνία και Νιτρώδη μέτρα μόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...