Jump to content

Μεταχειρισμένο Rio 180


Recommended Posts

πηγε και εκατσε εκει για να ηρεμησει/ψοφησει και κατεληξε μαλλον.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ή πέθανε (δεν μου αρέσει το ρήμα ψοφάω, είναι υποτιμητικό) κάπου αλλού και το πήγε εκεί η ροή του νερού

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1)      Η αλλαγή νερού

Εχτές έκανα αλλαγή νερού , έβαλα νερό σε ένα βαρέλι με Prime δόση για όλο το ενυδρείο .

Η αλαγή με αντλία και σωστό σιφόνι πήγε άψογα νοικοκυρεμένα και γρήγορα , με μόνο μελανό σημείο το ότι άργησα να καταλάβω ότι είχα ξεχάσει να κλείσω το φίλτρο μεχρι που άκουσα να ρουφάει αέρα.

Ενώ φοβόμουν οτο δεν θα άρεσε στα Guppy το νερό που έπεφτε από την αντλία αυτά την είδαν σαν Spa μαζευτήκαν όλα κάτω από το νερό που έτρεχε !!! .

Τα ψάρια ήταν ποιο χαρούμενα από ποτέ , δεν πρόσεξα  όμως ότι το φίλτρο δεν ξεκίνησε αλλά μούγγριζε και είχε ελάχιστη ροή προς καθόλου και το άκουσα 2 ωρες μετά .

Τέλος καλό όλα καλά αλλά έριξα ξανά Stability να είμαι safe

2)      Τα σαλιγκάρια

Πρόσεξα 2 σαλιγκάρια  να κόβουν βόλτα στο τζάμι και τα Guppy να τα ψιλό τσιμπάνε .

Το κολοκυθάκι δεν το ακουμπήσανε μόνο ο Ancistus είναι δίπλα και φιλάει σκοπιά .

Να τα πετάξω άμεσα ή να τα αφήσω να προσθέτουν σιγά, σιγά  Bioload ?

ωστε να παίξει βγάζω σαλιγκάρια βάζω Xiphophorus ? PS πριν μεγαλώσει ο γόνος δε θα γίνει αυτό.

3)      Η επόμενη μέρα

Δε μέτρησα καθώς άργησα να ξυπνήσω και  έπρεπε να φύγω αλλά τα ψάρια είχαν φυσιολογική συμπεριφορά .

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

 

2)      Τα σαλιγκάρια

Πρόσεξα 2 σαλιγκάρια  να κόβουν βόλτα στο τζάμι και τα Guppy να τα ψιλό τσιμπάνε .

Το κολοκυθάκι δεν το ακουμπήσανε μόνο ο Ancistus είναι δίπλα και φιλάει σκοπιά .

Να τα πετάξω άμεσα ή να τα αφήσω να προσθέτουν σιγά, σιγά  Bioload

ωστε να παίξει βγάζω σαλιγκάρια βάζω Xiphophorus ? PS πριν μεγαλώσει ο γόνος δε θα γίνει αυτό.

 

Τα σαλιγκαρια αυτα ειναι λαθρεπιβατες. βγαλτα αλλα δεν νομιζω να τα προλαβεις γιατι θα εχουν σιγουρα γεννησει. Συντομα θα γεμισεις δεν ειναι τιποτα. Gastropex (μεχ) ή ακομα καλυτερα helena σαλιγκαρια.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από λεπτομερή παρατήρηση εντόπισα και έβγαλα πάνω από 7 . 

Από την μανία μου όταν μου ξέφυγε ένα κουνήθηκαν τα ξύλα και οι πέτρες και έγινε πανικός.

Δε κατάφερα να βρω πως τα είχα βάλει!!! Αλλά είμαι οκ νομίζω ότι είμαι καλλίτερα από πριν.

Επίσης είδα μικρό γόνο guppy πρέπει να γέννησε και η άλλη!!! Η να γεννάει ακόμα. 

Αν βάλω φάρμακο τα νεκρά σαλιγκάρια δε θα μου ανεβάσουν αμμωνία? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Αν βάλω φάρμακο τα νεκρά σαλιγκάρια δε θα μου ανεβάσουν αμμωνία? 

 

εννοειται.

καλυτερα με τα χερακια. βγαλε φωτο απο σαλιγκαρακια. μηπως ειναι απο τα καλα....

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πριν λίγους μήνες πιάστηκαν τα χέρια μου, 10-10 τα έβγαζα και κάποια στιγμή σταθεροποιήθηκε ο αριθμός τους σε ανεκτά επίπεδα.

 

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
Link to comment
Share on other sites

Απαντήσεις

 @natateo Όχι έψαξα λίγο και δεν είναι απο τα καλά είναι λαθρεπιβάτες αλλά με βούλες ... δεν με ενοχλούνε θα έλεγα ότι μου αρέσουν κιόλας !!!

Εχω όμως λίγη ιχθυοφορτιση 1 γιατί στρώνω, 2 ώστε να είμαι λίγο ποιο χαλαρός με της αλλαγές νερού, αν είναι να έχω μόνο 4 guppy + 2 Ancistus σε 180αρι (ναι πρόσθεσα ένα Super red ) και να είμαι σα να έχω χρυσόψαρα από τα σαλιγκάρια να μου λείπει :D

Επίσης ο Ancistus μου είναι δύσκολος στο φαγητό οπότε να μη μου εξαφανίσουν εντελώς την όποια άλγη.

@giorgosgeo Τα χέρια οκ το ότι τα ξύλα έφυγαν από της πέτρες και γίναν όλα @#$%$ ήταν το θέμα :( .

 

Σκέψεις

Tα Helena μου αρέσουν ακόμα και σαν κοχύλια οπότε θα μαζεύω ότι βλέπω για να μη ξεφύγει ο πληθυσμός και αν δω τα σκούρα 2 Helena να κάνουν φαγοπότι.

 

Οι λαθρεπιβάτες βέβαια καθαρίζουν τα πάντα όχι μονο άλγη οπότε δε ξέρω να θα είναι λύση για το βυθό μου αλλά όπως είπα με τρομάζει αν θα ξεφύγει η κατάσταση οτι θα αυξηθούν οι απαιτήσεις συντήρησης και οκ αν έχω χρόνο αντέξει η βιολογία του εσωτερικού φίλτρου … Better safe than sorry και θα δω τι θα κάνω με το βυθό.

 

Ερωτήσεις 

Άν βάλω Xiphophorus hellerii θα πετύχω το παρακάτω ?

Guppy ψιλά, Xiphophorus μέση, Ancistus βυθό ... 

Σκευτομαι αφού βαλω xipho να προσπαθίσω να κατεβάσω το ph στο 7 θα είναι καλλιτερα για την τελική ψαροσυνθεση που λεω ?

Cory με το τώρα ph /βυθό ουτε να το σκευτομαι ε ?

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μένεις μόνο με guppy και να τα δεις να πολλαπλασιάζονται και γενικά τις συμπεριφορές τους σε species tank?

 

Αυτό το άγχος να είναι όλη η στήλη γεμάτη ψάρια, το καταλαβαίνω μεν σε έναν αρχάριο, από την ΄άλλη μόνο θέματα μπορεί να επιφέρει, ιδίως σε κάποιον που δεν έχει την εμπειρία. 

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Άν βάλω Xiphophorus hellerii θα πετύχω το παρακάτω ?

Εχεις λιτρα, μπορεις να βαλεις.

Τα γκαπυ δεν πανε μόνο πανω, παντου κολυμπουν

Link to comment
Share on other sites

@natateoΤα δικά μου Guppy κατεβαίνουν μόνο για να τσιμπήσουν από το κολοκυθάκι του Ancistus ή για να κυνηγήσουν γόνο ή ποιο σωστά το 65% του χρόνου ειναι αφρό το 20% είσοδο , έξοδο φίλτρου παίζοντας με την ροή , 10%  μαζεύονται σαν σύσκεψη σε κάποια γωνία όλα μαζί 5% κάποιο θα ψάχνει το βυθό γύρο γύρο της πέτρες σα να ψάχνει κατι.

 

@KostasGrΜια γεμάτη στήλη με ψάρια είναι όμορφη και αν κάποιος πει οτι δεν θέλει να χαζεύει το ενυδρείο του αλλά μόνο να εργάζεται για αυτό πιστεύω οτι θα είναι ψεύτης.

 

Θέμα 1 Σνομπάρουν το φαγητό

Ταίζω 2 φορές θα τάιζα 1 αλλά έχω τα μικρά …

Ξαφνικά δεν τρώνε θα μπορούσα να πω ότι την αγνοούνε και εξηγούμε .

Ρίχνω την τροφή που ρίχνω τόσο καιρό , μόλις την βλέπουν πάνε προς αυτήν τσιμπάνε και μετά φεύγουν σε φάση τι είναι αυτό που μου έβαλες ρε δε θέλω φασολάδα μπριζολίτσα θέλω …

Αν δεν ταΐσω πρωί βράδυ και μόνο μια φορά αυτό δε συμβαίνει, να υπενθυμίσω ότι προχτές είχα πάλι γεννητούρια και υπάρχει γόνος και σκέπτομαι ότι τρώνε κυνήγι  και για αυτό την σνομπάρουν .

 

Θέμα 2 νέκρες ρίζες κτλ.

Ο περίεργος βυθός μου εχει 2 Ancistus που τον ξεσκονίζουν οπότε σιγά σιγά έχουν βγει στην επιφάνεια  ριζουλες κτλ κτλ .

Στην προηγούμενη αλλαγή δεν τα κατάφερα με την σκούπα βυθού γιατί ήταν μεγάλη και δεν χώραγε την επόμενη φορά θα βάλω μόνο το σωλήνα που έχει η σκούπα …

Σήμερα είχα μια ιδέα και δεν γνωρίζω αν έκανα καλά αν ανακατέψω ελαφρά την επιφάνεια του βυθού όπου υπάρχουν νεκρές ρίζες αυτές ανεβαίνουν στο νερό και με την απόχη σιγά σιγά  σχεδόν το καθάρισα .

Θέμα 3 σαλιγκάρια

Εχτές βγήκα μόνο ένα μικρό στην είσοδο του φίλτρου σήμερα κανένα, παίζει να τα βρήκα νωρίς και να νίκησα την μάχη τόσο εύκολα ?

 

Θέμα 4

Κανω καλά που γράφω εδώ τα πάντα σχετικά με της αρχαριο ερωτήσεις μου σχεδόν για τα πάντα  κατι σαν ημερολόγιο ώστε να είναι όλα μαζεμένα ? ή θα ήταν καλλίτερα να ανοίγω θέμα ?

 

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Θέμα 3 σαλιγκάρια

Εχτές βγήκα μόνο ένα μικρό στην είσοδο του φίλτρου σήμερα κανένα, παίζει να τα βρήκα νωρίς και να νίκησα την μάχη τόσο εύκολα ?

Σε 2 εβδομαδες θα ξερουμε :D

πριν 9 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Κανω καλά που γράφω εδώ τα πάντα σχετικά με της αρχαριο ερωτήσεις μου σχεδόν για τα πάντα  κατι σαν ημερολόγιο ώστε να είναι όλα μαζεμένα ? ή θα ήταν καλλίτερα να ανοίγω θέμα ?

Μια χαρα.

πριν 9 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Ταίζω 2 φορές θα τάιζα 1 αλλά έχω τα μικρά …

Ξαφνικά δεν τρώνε θα μπορούσα να πω ότι την αγνοούνε και εξηγούμε .

Μετρησε και παλι την αμμωνια. Λιγο δυσκολο να μην τρωνε τα γκαπυ... Τρωνε νομιζω και στον υπνο 🤣

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Σε 2 εβδομαδες θα ξερουμε :D

Μια χαρα.

Μετρησε και παλι την αμμωνια. Λιγο δυσκολο να μην τρωνε τα γκαπυ... Τρωνε νομιζω και στον υπνο 🤣

Δεν είναι οτι δεν πάνε στο φαγητό, βλέπουν το φαγητό ορμάνε να φάνε δοκιμάζουν από μια νιφάδα και αντί να συνεχίσουν να τρώνε την αγνοούνε , αλλά ΑΦΟΥ δοκιμάσουν .

Το βράδυ που θα είμαι σπίτι θα μετρήσω ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα εντύπωση μου κάνει που δεν τρώνε. Εγώ τους ρίχνω εναλλάξ Guppy & Co Booster και τριμένες νυφάδες σπιρουλίνας και δεν μένει κολυμπηθρόξυλο σε 10 δευτερόλεπτα. Κι αν τύχει να βάλω χέρι στο νερό για συντήρηση, έρχονται να δοκιμάσουν και άνθρωπο :)

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2022 at 2:37 ΜΜ, Παναγιώτης Καζεράκης said:

@natateoΤα δικά μου Guppy κατεβαίνουν μόνο για να τσιμπήσουν από το κολοκυθάκι του Ancistus ή για να κυνηγήσουν γόνο ή ποιο σωστά το 65% του χρόνου ειναι αφρό το 20% είσοδο , έξοδο φίλτρου παίζοντας με την ροή , 10%  μαζεύονται σαν σύσκεψη σε κάποια γωνία όλα μαζί 5% κάποιο θα ψάχνει το βυθό γύρο γύρο της πέτρες σα να ψάχνει κατι. 

 

Οσο θα αυξάνονται θα δεις που θα ξεθαρευουν και θα ψάχνουν τα πάντα. Οι ξιφοφόροι είναι πολυ πιο μπαμπατσικα ψαρια.

 

@KostasGrΜια γεμάτη στήλη με ψάρια είναι όμορφη και αν κάποιος πει οτι δεν θέλει να χαζεύει το ενυδρείο του αλλά μόνο να εργάζεται για αυτό πιστεύω οτι θα είναι ψεύτης.

 

Θέμα 1 Σνομπάρουν το φαγητό

Ταίζω 2 φορές θα τάιζα 1 αλλά έχω τα μικρά …

Ξαφνικά δεν τρώνε θα μπορούσα να πω ότι την αγνοούνε και εξηγούμε .

Ρίχνω την τροφή που ρίχνω τόσο καιρό , μόλις την βλέπουν πάνε προς αυτήν τσιμπάνε και μετά φεύγουν σε φάση τι είναι αυτό που μου έβαλες ρε δε θέλω φασολάδα μπριζολίτσα θέλω …

Αν δεν ταΐσω πρωί βράδυ και μόνο μια φορά αυτό δε συμβαίνει, να υπενθυμίσω ότι προχτές είχα πάλι γεννητούρια και υπάρχει γόνος και σκέπτομαι ότι τρώνε κυνήγι  και για αυτό την σνομπάρουν .

Ταισε μικρότερη ποσότητα σε καθε ταισμα. και καντους και νυστεία μια φορα την εβδομάδα.

On 13/11/2022 at 2:37 ΜΜ, Παναγιώτης Καζεράκης said:

 

Θέμα 2 νέκρες ρίζες κτλ.

Ο περίεργος βυθός μου εχει 2 Ancistus που τον ξεσκονίζουν οπότε σιγά σιγά έχουν βγει στην επιφάνεια  ριζουλες κτλ κτλ .

Στην προηγούμενη αλλαγή δεν τα κατάφερα με την σκούπα βυθού γιατί ήταν μεγάλη και δεν χώραγε την επόμενη φορά θα βάλω μόνο το σωλήνα που έχει η σκούπα …

Σήμερα είχα μια ιδέα και δεν γνωρίζω αν έκανα καλά αν ανακατέψω ελαφρά την επιφάνεια του βυθού όπου υπάρχουν νεκρές ρίζες αυτές ανεβαίνουν στο νερό και με την απόχη σιγά σιγά  σχεδόν το καθάρισα . Ασε ησυχο τον βυθό σου. Καθε φορά που τον ανακατεύεις βγάζεις διαφορα μέσα στο νερό. Αν είναι ριζες απο φυτά θα τις διασπάσουν τα βακτήρια που θα αναπτυχθουν.

Θέμα 3 σαλιγκάρια

Εχτές βγήκα μόνο ένα μικρό στην είσοδο του φίλτρου σήμερα κανένα, παίζει να τα βρήκα νωρίς και να νίκησα την μάχη τόσο εύκολα ?

Μπορεί. να ξέρεις πως κρυβονται παντου, ακομα και μεσα στα φίλτρα και το υπόστρωμα.

Θέμα 4

Κανω καλά που γράφω εδώ τα πάντα σχετικά με της αρχαριο ερωτήσεις μου σχεδόν για τα πάντα  κατι σαν ημερολόγιο ώστε να είναι όλα μαζεμένα ? ή θα ήταν καλλίτερα να ανοίγω θέμα ? ναι.

 

Ευχαριστώ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που δεν υπήρχε το κολοκύθι του ancistus και δεν είχαν φάει το πρωί μια χαρά φάγανε . Ο κύριος βεντουζας επέστρεψε στο τζάμι .

Έκανα test καλού κακού 

 

test14_11.jpg

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες. Μαλλον παραταισες τα ψαρια. Παρε κι άλλες τροφες, πχ ocean nutrition, tetra, κατεψυγμενες. Θελουν ποικιλια τροφων.

Την κατεψυγμενη , ομως, μην ταιζεις με το κιλο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2022 at 2:37 ΜΜ, Παναγιώτης Καζεράκης said:

@KostasGrΜια γεμάτη στήλη με ψάρια είναι όμορφη και αν κάποιος πει οτι δεν θέλει να χαζεύει το ενυδρείο του αλλά μόνο να εργάζεται για αυτό πιστεύω οτι θα είναι ψεύτης.

Εμείς που χαζεύουμε το ενυδρείο μας με μόνο ένα ψάρι και δεν είμαστε εργάτες αυτού, τι είμαστε, ψεύτες ή χαζοί;

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, KostasGr said:

Εμείς που χαζεύουμε το ενυδρείο μας με μόνο ένα ψάρι και δεν είμαστε εργάτες αυτού, τι είμαστε, ψεύτες ή χαζοί;

Ιδιαίτεροι 😜😆

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Εμείς που χαζεύουμε το ενυδρείο μας με μόνο ένα ψάρι και δεν είμαστε εργάτες αυτού, τι είμαστε, ψεύτες ή χαζοί;

Όπως έγραψα ασχολησε μαζί του για να το χαζεύεις...  Όχι για την ασχολία. Ίσως να παρεξηγουμε και ζητώ συγγνώμη για τον γραπτό μου λόγο. 

 

Όχι ότι δεν απολαμβάνεις την διαδικασία αλλά αν το συντηρούσες και μετά δεν μπορούσες να το απολαύσεις θα σου έδινε την ίδια χαρά? 

Κάπως έτσι νιώθω που ψάχνω τα guppies γιατί 4 σε 180 λίτρα χάνονται.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

Όπως έγραψα ασχολησε μαζί του για να το χαζεύεις...  Όχι για την ασχολία. Ίσως να παρεξηγουμε και ζητώ συγγνώμη για τον γραπτό μου λόγο. 

 

Όχι ότι δεν απολαμβάνεις την διαδικασία αλλά αν το συντηρούσες και μετά δεν μπορούσες να το απολαύσεις θα σου έδινε την ίδια χαρά? 

Κάπως έτσι νιώθω που ψάχνω τα guppies γιατί 4 σε 180 λίτρα χάνονται.

Συντομα δεν θα είναι τέσσερα όμως. Μετα το πρώτο τρίμηνο τα γκαπι αναπτύσονται με γεωμετρικούς ρυθμούς. Εγω θα σου ελεγα να βάλεις κιαλλα φυτα ( κερατοφυλλο, limnobium, micranthemum πχ) για να εχεις μεγαλυτερα ποσοστά επιβίωσης στις γέννες. Επισης η μεγαλύτερη φυτομαζα θα βοηθαει και στην διατήρηση χαμηλών νιτρικών και θα εχεις και περισσότερη φυσική τροφή για τον γονο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βρήκα ένα σαλιγκάρι ακόμα, έβγαλα photo το pleco να μου πείτε ότι είναι ancistus έχει 2πλασιαστη σε ένα μήνα.

ancistus.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προχτές καθώς η μια τροφή που έχω (daphnia sd της hs aqua) όχι μόνο επιπλέει είναι και καπως σκληρή και αργή να μαλακώσει αποφάσισα να την μουλιάσω σε νερό.

 

Έτσι έβαλα σε ένα φλιτζανάκι του ελληνικού καφέ μια τζούρα σκόρδο σκόνη 2 πάπρικα ζεστό νερο μέχρι την μέση  και μούλιασα εκεί το φαγητό τους.

Μετά το έριξα με το νερό μαζί καθώς είχε κολλήσει στο φλιτζάνι, πέρα ότι έγινε χαμός από εκείνη την ημέρα κοντεύουν να φάνε και εμένα.

 

Επίσης μπορεί να καταλάβει κανεις αν το απο πανω ψαρι ειναι Ancistus ή common albino pleco ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω την τροφη να την μαλακωσες σε νερό του ενυδρείου 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...