Jump to content

Μεταχειρισμένο Rio 180


Recommended Posts

Όχι άλλα μιλάμε για 20 ml νερό που το ζέστανα μέχρι λίγο πριν βράσει, δε νομίζω να έμεινε χλώριο.

Νερό ενυδρείου στο μπρίκι που φτιάχνω καφέ δε βάζω. Δυστυχώς λόγο επαγωγικής Εστίας δεν μπορώ να έχω spare και γκαζακι δεν θέλω.

 

Για να είμαι ειλικρινής όμως δε το είχα σκεφτεί.

Οι κάτοικοι όμως τού ενυδρείου έχουν αρχίσει να κόβουν βόλτες σε ολόκληρο το ενυδρείο οπότε είμαι σίγουρος ότι δεν έχω θέμα.

Θα μετρήσω όμως για να δω αν πρέπει να αλλάξω νερό αν δεν περάσω τα 10 no3 δεν αλλάζω να φάνε και τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2022 at 12:41 ΜΜ, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Σήμερα βρήκα ένα σαλιγκάρι ακόμα, έβγαλα photo το pleco να μου πείτε ότι είναι ancistus έχει 2πλασιαστη σε ένα μήνα.

ancistus.jpg

Για αυτα τα ομορφα εχουμε τον guru του Αμαζονιου - τον @Husky_Jim. Δημητρη, πες μας ,please!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Για αυτα τα ομορφα εχουμε τον guru του Αμαζονιου - τον @Husky_Jim. Δημητρη, πες μας ,please!

Ναταλια για να απαντήσει πρέπει να κανεις την σωστή επίκληση. ΓΛΥΦΤΕΣ ΓΛΥΦΤΕΣ ΓΛΥΦΤΕΣ! ΣΑΜΠ ΠΛΑΤΗΣ ΣΑΜΠ ΠΛΑΤΗΣ ΣΑΜΠ ΠΛΑΤΗΣ!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Ναταλια για να απαντήσει πρέπει να κανεις την σωστή επίκληση. ΓΛΥΦΤΕΣ ΓΛΥΦΤΕΣ ΓΛΥΦΤΕΣ! ΣΑΜΠ ΠΛΑΤΗΣ ΣΑΜΠ ΠΛΑΤΗΣ ΣΑΜΠ ΠΛΑΤΗΣ!

Σωστος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2022 at 8:58 ΠΜ, Παναγιώτης Καζεράκης said:

Όχι άλλα μιλάμε για 20 ml νερό που το ζέστανα μέχρι λίγο πριν βράσει, δε νομίζω να έμεινε χλώριο.

Νερό ενυδρείου στο μπρίκι που φτιάχνω καφέ δε βάζω. Δυστυχώς λόγο επαγωγικής Εστίας δεν μπορώ να έχω spare και γκαζακι δεν θέλω.

 

Για να είμαι ειλικρινής όμως δε το είχα σκεφτεί.

Οι κάτοικοι όμως τού ενυδρείου έχουν αρχίσει να κόβουν βόλτες σε ολόκληρο το ενυδρείο οπότε είμαι σίγουρος ότι δεν έχω θέμα.

Θα μετρήσω όμως για να δω αν πρέπει να αλλάξω νερό αν δεν περάσω τα 10 no3 δεν αλλάζω να φάνε και τα φυτά.

Εσύ ξέρεις καλύτερα αλλά την τροφή την μουλιαζουμε σε νερό ενυδρείου και όχι ζεστό νερό βρύσης που πολλές πιθανότητες υπάρχουν να σου κάνει degrade τις τροφικές ιδιότητες της τροφής

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Παράξενα μου τα λέει το ενυδρείο μου , την προηγουμένη εβδομάδα είχα
0 αμμωνία, 0 NO2, 5+NO3 ή για να είμαι σωστός έτσι νόμιζα μέχρι που είδα το χτεσινό όπου και το πρωί ήταν κατακίτρινο :D ps στο 5λεπτο το είδα αλλά το άφησα από απορία .
Ερώτημα 1
Πάμε όμως στην ουσία  την προηγούμενη εβδομάδα είχα περισσότερα ppm no3 από ότι τώρα και μάλιστα ανάτρεξα στης photo για να το επιβεβαιώσω , οπότε φτάνουμε στο θέμα νερό πότε αλλάζω οεο και που πήγαν τα NO3 ? Δες το επόμενο πριν απαντήσεις .
Ερώτημα 2 
TDS και PH και τα 2 αυξάνονται  από 140 κάτι έφτασα 180κατι τds και από 7.2 ph 7.8 βασικά είδα οτι τερμάτισε το ph test και έβαλα high range .
Νερό έχω μόνο συμπληρώσει σήμερα θα μετρήσω και το PH της βρύσης /TDS να δω αν έχει αλλάξει κάτι .
 

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω οτι εχω αεραντλία 3L/H 24/7 συνδεμένη σε ενα μικρό Sponge filter που μεσα του εχω βάλει αερόπετρα.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το νερό που συμπληρώνεις είναι βρύσης και όχι όσμωσης λογικο είναι να ανεβαινει το tds και γενικά οι μετρήσεις σου. Στην εξάτμιση χανεις νερό αλλά οι υπόλοιπες ουσίες παραμένουν μέσα. Όποτε όταν αναπληρώνεις με νερό βρύσης δεν επαναφέρεις στις προηγούμενες ποσοστοσεις αλλά εμπλουτίζεις το μίγμα με άλατα.

 

η αεραντλια πρέπει να είναι 3λ/λεπτό. Άχρηστη κατεμε. 
 

λογικα για να εχεις χαμηλότερα νιτρικά χωρίς αλλαγή δυο περιπτώσεις υπάρχουν. Α) δεν έκανες ακριβως όπως πρέπει το τεστ. Συμβαινει. Β) δουλέψανε τα φυτά σου και μπουκώσανε τα νιτρικά.

 

Αλλαγες δεν κανουμε μόνο για να μειώσουμε τα νιτρικά. Ξεκινα μια ρουτίνα αλλαγών εβδομαδιαία (30% το λιγοτερο), τήρησε την ευλαβικά αφού δεν εχεις όσμωση γιατί δεν πρέπει να αναπληρώνεις την εξάτμιση με νερό βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

Και βγάλε την αεραντλία, δεν χρειάζεται, σου ανεβάζει το PH και δημιουργεί και εξάτμιση. Κάτι άλλο δεν σου προφέρει. 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την RO λίγο που το έψαξα. Το κόστος οκ πες με 100 € βρισκω καποια αλλά μετα εχω τα παρακατω θέματα.

 

Το νερό που βγάζει ειναι τραγικά αργά εστω οτι το βαζω σε βαρελι λισω το προβλημα μεταφοράς αυτού κτλ κτλ .

1)Το νερό αλαγής θα χρειάζομαι 5-7 ωρες να το φτιάξω (αναλογα την αναλογία RO/βρυσης) οπότε αν το φτιάξω το Σαββατο κλεισω το βαρελι και το βαλω κυριακή εχει προβλημα το νερο ? 

2)Το ίδιο αν κραταω μπουκαλακια απο απιονισμενο ωστε να ειναι ευκολα στη χρηση χαλανε ?

3) Αν δεν θελω να μπλέξω ενα μπουκαλακι απιονισμενος ΧΩΡΙΣ αρωματα απο super market θα εκανε ? 

Ελεγα οτι το οτι εχω σχετικα μαλακό νερό θα την γλιτωνα την RO :( 

 

Σχετικά με της αλαγές μηπως να κάνω 2 αλαγες 30% αντι μία 50% την πρωτη ευδομαδα ωστε να ερθει σιγα σιγά η αλαγη ?

 

Την αεραντλια την έχω γιατί οταν την έβαλα είδα βελτιωση στο πως κινουντε τα ψαρια / την εχω βαλει κοντα στη θερμαστρα :D επίσης μου αρέσει το εφε ελεγα να εβαζα αεροκουρτινα !!! μισω βεβαια την φασαρία της.

 

Λογικά σιμερα απλά θα αλαξω νερό αυριο λιγο πριν ανάψουν τα φώτα/φυγω για δουλεια  θα σβισω την αεραντλία και οταν επιστρέψω απο την δουλεία  θα [αραταηρισω τα guppy και θα πράξω αναλογα.

 

Τα φυτά μεγάλωσαν και θα έλεγα οτι δυνάμωσαν .

 

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλία χρειάζεται μονο σε ειδικές περιπτώσεις στις οποίες δεν ανοίκει το δικό σου, δεν υπαρχει πραγματικά κανένας λογος ύπαρξής της στο ενυδρείο σου.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

Σχετικά με την RO λίγο που το έψαξα. Το κόστος οκ πες με 100 € βρισκω καποια αλλά μετα εχω τα παρακατω θέματα.

 

Το νερό που βγάζει ειναι τραγικά αργά εστω οτι το βαζω σε βαρελι λισω το προβλημα μεταφοράς αυτού κτλ κτλ .

1)Το νερό αλαγής θα χρειάζομαι 5-7 ωρες να το φτιάξω (αναλογα την αναλογία RO/βρυσης) οπότε αν το φτιάξω το Σαββατο κλεισω το βαρελι και το βαλω κυριακή εχει προβλημα το νερο ? 

2)Το ίδιο αν κραταω μπουκαλακια απο απιονισμενο ωστε να ειναι ευκολα στη χρηση χαλανε ?

3) Αν δεν θελω να μπλέξω ενα μπουκαλακι απιονισμενος ΧΩΡΙΣ αρωματα απο super market θα εκανε ? 

Ελεγα οτι το οτι εχω σχετικα μαλακό νερό θα την γλιτωνα την RO :( 

Τα εχεις μπερδέψει λίγο. Για ένα ενυδρειο στα λίτρα σου μια Α/Ο compact των 50€ σε έχει καλύψει πλήρως. Την αο εσυ αν την χρειαστείς θα την χρειαστείς για να αναπληρώνεις την εξάτμιση σου όχι για τις αλλαγές σου εκτός και αν εχεις σκοπό να χαμηλώσεις ph/σκληροτητες. 
 

αν θες να φτιαξεις νερό αλλαγής από προηγούμενη ημερα βάλε μια αντλία μέσα ίσα να το γυρναει και εισαι οκ.

 

 

3 hours ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

 

Σχετικά με της αλαγές μηπως να κάνω 2 αλαγες 30% αντι μία 50% την πρωτη ευδομαδα ωστε να ερθει σιγα σιγά η αλαγη ?

 

ποια αλλαγή να έρθει σιγά σιγά;

εχεις μικρή ιχθυοφορτιση. 30% εβδομαδιαία εισαι καλά.

3 hours ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

 

Την αεραντλια την έχω γιατί οταν την έβαλα είδα βελτιωση στο πως κινουντε τα ψαρια / την εχω βαλει κοντα στη θερμαστρα :D επίσης μου αρέσει το εφε ελεγα να εβαζα αεροκουρτινα !!! μισω βεβαια την φασαρία της.

οοοοοοοοκ. Όσο για την φασαρία το κομματι που προκαλείται από συντονισμό διορθώνεται με αφρολέξ ή νταου και κόλλημα τα ποδαράκια με κόλλα σε αυτό. Το κομματι που προκαλείται από το ίδιο το μοτερ μόνο με αγορά κάποιας πιο αθορυβης (συνηθως και ακριβότερης). Επισης η παροχή οξυγόνου αφαιρεί το co2 από το νερό που σημαίνει μειωμένη ανάπτυξη των φυτών.

3 hours ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

 

Λογικά σιμερα απλά θα αλαξω νερό αυριο λιγο πριν ανάψουν τα φώτα/φυγω για δουλεια  θα σβισω την αεραντλία και οταν επιστρέψω απο την δουλεία  θα [αραταηρισω τα guppy και θα πράξω αναλογα.

 

Τα φυτά μεγάλωσαν και θα έλεγα οτι δυνάμωσαν .

 

 

Έγινε επεξεργασία - Jester
Κάτι ξεχασα
Link to comment
Share on other sites

O pleco είναι Pterygoplichthys gibbiceps albino και γίνετε 50+ εκατοστά

  • Thanks 1
  • wow 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

O pleco είναι Pterygoplichthys gibbiceps albino και γίνετε 50+ εκατοστά

Το αγόρασα για Ancistus :( κάι μου αρέσει που χαρικα γιατι σήμερα είδα 2 κερατάκια στο κεφάλι :( .

 

Ωστόσο μια και απάντησες θα πω της μαγικές λέξης προς αποφυγή παρεξηγήσεων :D Σαμπ Πλατης !!! Pleco pleco 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Husky_Jim said:

O pleco είναι Pterygoplichthys gibbiceps albino και γίνετε 50+ εκατοστά

Α κουτσικο δλδς. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Γράφω εδω γιατί ναι μεν ειναι για φίλτρο αλλά αφορά αυτο το ενυδρείο ... Την Τετάρτη που πληρώνομαι  θα αγοράσω ένα φίλτρο της Fluval καθώς το έχει 19% κάτω.

Είχα σκοπό να ο φέρει ο αι Βασίλης :P αλλά λόγο Extended Black Friday κτλ κτλ  θα επισπεύσω την αγορά του .

Οπότε μένει η επιλογή 407 ή 307 καθώς με ένα συνάδελφο που ασχολούταν μου λέει είναι θεμα χρόνου να βγάλεις τα Guppy να είσαι Overstocked ή να βρεις καμία προσφορά κανένα 320αρη και να ξανά πληρώνεις … αγόρασε το μεγάλο με Spary bar .

Οπότε ρωτάω πόσο πρόβλημα θα έχουν τα Guppy με το 407 ?

Ρωτάω καθώς πάνω που είχα αποφασίσει για το 407 και μάλιστα ρώτησα εδώ αναφέρθηκε ότι θα το κάνω πλυντήριο ^^

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Οπότε μένει η επιλογή 407 ή 307 καθώς με ένα συνάδελφο που ασχολούταν μου λέει είναι θεμα χρόνου να βγάλεις τα Guppy να είσαι Overstocked ή να βρεις καμία

Εγω θα επαιρνα 407....αν καποια στιγμη θα θελεις πικνοφυτεμενο ή θα θελεις να κρατησεις καποια ψαρακια, τα οποια χρειαζονται ροες....

Τωρα, που δεν εχεις στο ενυδρειο ξυλα, πετρες, πολλα φυτα - θα ειναι λιγο δυνατη η ροη. Ομως με ενα μακρυ spray bar (μπορουμε να ανοιξουμε και πιο πολλες τρυπες και πιο μεγαλελες τρυπες), νομιζω δεν θα υπαρχει θεμα....

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πείρα το 407 αφού έκανα το σπίτι χάλια παραλίγο να σπάσω το ενυδρείο τελείωσα και εξηγούμαι καθώς όταν έσπρωξα το σωλήνα με το κλιπ και έσπρωχνε το ενυδρείο...  Το σπρώχνω από κάτω και κουνήθηκε εύκολα για 5 mm μετά που δεν έσπρωχνε ο σωλήνας ήταν ρεσιτάλ βλακείας. 

1 Η επόμενη αλλαγή νερού θα είναι τεράστια για να πάει λίγο ποιο μπροστά.

2 με το spray bar και 2L κεραμικά μακαρόνια + το υλικό από της κασετίνες του juwel +. αυτό που έδωσε η fluval. Η ροή δεν είναι πλυντήριο.

3 αγόρασα προ φίλτρο της eihem δε ταιριάζει ο σωλήνας οπότε ελπίζω ο γόνος να μη τον φάει το φίλτρο, όσο ήρεμη είναι η ροή στην έξοδο στην είσοδο τόσο δυνατά ρουφάει τα μεγάλα guppy κάθονται και περιμένουν το γόνο να τον φάνε εκεί.

4 το νερό δεν ήταν ποτέ τόσο καθαρό

5 βρήκα ένα σαλιγκάρι μέσα στο παλιό φίλτρο τεράστιο βαζω photo na μου επιβιώσει κάποιος τούτο πετάω.

6 οποίος λέει ότι είναι αθόρυβο θα διαφωνήσω ακούγεται περισσότερο από την αεραντλία.

salufari.jpg

salufari2.jpg

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος ότι είναι pest snail ?

Το έχω βάλει σε ένα κουβά με νερό.

Σε σχέση με τα bladder snail που είχα βρει είναι 3πλασιο σε μέγεθος και θα έλεγα ποιο στρογγυλό.

Επίσης @natateoθυμάσαι που έψαχνα food ring ? Τώρα δε συμβαίνει κάτι γινόταν με την ροή του juwel.

 

Ευχαριστώ 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ροή δεν ήταν πλυντήριο γιατί είχα τα spraybar κάτω και τα guppy εξαντλήθηκαν, έχουν μαζευτεί στο σύνδεσμο του spray bar που δεν έχει ροή, ένα είναι βυθό :(

Ανέβασα το spray bar ποιο πάνω πλέον για να ταΐσω θα κλείνω την ροή. 

Έβαλα διπλή δόση prime μη και συνέλθει αλλά από εξαντλητική ροή το prime δε νομίζω, παράδοξο ότι τα μικρά πάνε καλλίτερα. 

Link to comment
Share on other sites

16699811721917977465909299980209.thumb.jpg.6a091031ec4584277beba9570c4040e5.jpgποιο κάτω πάει η ροή ή θα χαλάσει ? Δλδ ποιο πάνω ο μοχλός 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

Επίσης σκέφτομαι κάτι ακόμα από την μια αν βγάλω το μισό spray bar θα έχω αυξημένη ροή αλλά θα έχω μεγαλύτερο μέρος χωρίς ροή. 

Υπάρχει περίπτωση να συνηθίσουν τα guppy?

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Μειώνοντας τη ροή από το διακόπτη που δείχνεις έχεις αυξημένο θόρυβο, μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος και μειωμένη διάρκεια ζωής του μοτέρ γενικότερα, δεν προτείνεται σαν λύση, δεν ειναι αυτός ο σκοπός ύπαρξής του.

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

Την λύση στην έχει δώσeει η @natateo πιο πάνω, μεγαλύτερα spray bar, μεγαλύτερες τρύπες. 

 

Το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για το 407, δεν υπήρχε κάποιος λόγος να το βάλεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...