Jump to content

Μεταχειρισμένο Rio 180


Recommended Posts

Στο πικνοφυτεμενο 120λ ειχα φιλτρο  1300λ/ωρα με lily pipe και να σας πω την αληθεια, ισα ισα που εφτανε..... Παιζει πολυ μεγαλο ρολο το scape  και φυτομαζα.

Αν θα ηταν αδειο το ενυδρειο, θα ηταν πλυντηριο, σιγουρα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα ανέβασα λίγο ποιο ψιλά το spray bar σε φαση wavemaker και κλεινω κατα το ταισμα . Εχουν αρχίση να βρήσκουν τα σημεία τους /συνηθίζουν αν και μαζευονται οπου δεν εχει ροή (πισω απο το spray bar και στης ακρες .

 

Το Spray bar μπενει στο μήκος ή στο βαθος ? 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορούσα να το κανω Edit για αυτο εκανα ξανά post .

1)Πιστεύω οτι οι ξιφοφόροι που θέλω να βάλω και ολο το καθυστερώ λόγο του γόνου θα αγαπήσουν την έχτρα ροή :d guppy γεννήστε εξελιχτείτε αγαπήστε την νέα ροή γιατί …

2)Τελικά κατάφερα να βάλω το eihem prefilter απλά ήθελε δύναμη :D μετά κόντυνα λίγο το intake pipe λίγο αργότερα είδα ότι δεν πωλείται σκέτο οπότε λίγο ακόμα που χρειάζομαι δε το κόβω μέχρι να είμαι σίγουρος το Connection rubber ειναι πανω απο το νερο.

3) Όταν το τοποθετούσα σκέφτηκα ότι ο μακρύτερος σωλήνας πρέπει να είναι το intake καθώς δουλεύει ως syphon οπότε η βαρύτητα βοηθάει οπότε το μήκος δεν είναι εχθρός μου … τώρα που θέλω να μειώσω ροή σκέπτομαι να το δοκιμάσω ανάποδα έχει δοκιμάσει κανείς αν έχει impact στη ροη ?

4) είδα το κόστος σωλήνας Fluval + intake κτλ κτλ συμφέρει να πάρω ένα 307 να το έχω για spare parts :P

5)εκλεισα την αεραντλία ηταν περιτή τώρα ειναι ακόμα περισότερο :) 

Ευχαριστώ και πάλι

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Για την ώρα ανέβασα λίγο ποιο ψιλά το spray bar σε φαση wavemaker και κλεινω κατα το ταισμα . Εχουν αρχίση να βρήσκουν τα σημεία τους /συνηθίζουν αν και μαζευονται οπου δεν εχει ροή (πισω απο το spray bar και στης ακρες .

 

Το Spray bar μπενει στο μήκος ή στο βαθος ? 

 

Ευχαριστώ

Ψάχνω για fluval spray bar και δεν βρίσκω , που το πήρες ; 

Έγινε επεξεργασία - Loukas Rentifis
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Το Spray bar μπενει στο μήκος ή στο βαθος ? 

κατα μηκος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Loukas Rentifis έγραψε:

Ψάχνω για fluval spray bar και δεν βρίσκω , που το πήρες ; 

Petsupermarket είχαν black Friday το fluval ρώτησα και μου είπε κάπου έχω ένα έψαχνε 10 λεπτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Petsupermarket είχαν black Friday το fluval ρώτησα και μου είπε κάπου έχω ένα έψαχνε 10 λεπτά.

Ναι και εγώ από εκεί πήρα το 207 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρέπει να το εχω βαλει  λάθος είναι ετσι https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.tropicalaquarium.co.za%2Fthreads%2Fspray-bar-circulation.20572%2F&psig=AOvVaw0iZFH9aKHO89JvvvJPJNVp&ust=1670294799733000&source=images&cd=vfe&ved=0CBAQjRxqFwoTCNjMrZO74fsCFQAAAAAdAAAAABAa

Ενω απο όσο καταλαβα πρεπει να ειναι ετσι https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Ffishlab.com%2Fspray-bar%2F&psig=AOvVaw0iZFH9aKHO89JvvvJPJNVp&ust=1670294799733000&source=images&cd=vfe&ved=0CBAQjRxqFwoTCNjMrZO74fsCFQAAAAAdAAAAABAh

Σωστά ?

 

Αν και δε ξερω μου φαντάζει οτι θα έχω ακόμα περισσότερη ροη με το μισό spray bar για να μπει οπως μια lily pipe ...

Επίσης εκανα το εξεις και με εξαίρεση το τάισμα που το κλείνω τα ψαράκια είναι καλλίτερα το spray bar κοιτάει προς τα πάνω κάνοντας βουναλάκια αλλά καθώς πάει ανάποδα από την βαρύτητα  

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2022 at 9:11 ΜΜ, Loukas Rentifis said:

Ναι και εγώ από εκεί πήρα το 207 

Πόσο το πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Το κιτ είναι για σειρά 07 , όλα 007,107 κτλ 

 

Υπάρχει και το κιτ για fx που είναι πιο ακριβό .

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

18€ το 207;

Αα όχι το κιτ spray bar , το 207 έκανε 72ε από 96ε black friday . Γενικά είχε πολύ καλές τιμές .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

105 έχει τώρα

Τώρα ξέρεις γιατί αγόρασα το 407 :D 

Για να πάμε on topic φαίνονται να συνήθισαν την νέα ροή ξανά κυκλοφορούν το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι πεινάνε παραπάνω πρώτα 1-2 λεπτά έτρωγαν μετά έχαναν το ενδιαφέρον τους και μάζευα με την απόχη οτι έμενε .

Πλέον συνεχίζουν για κανένα 5λεπτο και τα βλέπεις ορμάνε με πολύ όρεξη .

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν ειναι γιατί το αγόρασες αλλά γιατί το έβαλες σε αυτό το ενυδρείο. 

 

Επίσης πλέον ξέρεις γιατί έλεγα ότι δεν κάνει. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Το θέμα δεν ειναι γιατί το αγόρασες αλλά γιατί το έβαλες σε αυτό το ενυδρείο. 

 

Επίσης πλέον ξέρεις γιατί έλεγα ότι δεν κάνει. 

Μα ένα ενυδρείο εχω :D αλλά ναι εμαθα με τον κακό τροπο με βλέπω να περνω κανένα powerhead του 307 το ελενξα κουμπώνει και να εχω τα υπέρ και των 2 :) !!! αλλά θα εχω μινει αφραγκος !!!

Link to comment
Share on other sites

Κανε εξτρα τρύπες στο σπρειμπαρ και άσε τις εξτρα αγορές. Εχεις αλλου να τα ρίξεις τα λεφτα αν θες να ξοδέψεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι. Ανοιγεις κι άλλες τρυπες και ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη πάρα πολλές με εξαίρεση την αρχή / τέλος που θα μπορούσε να είχε άλλη μια .

Το φοβάμαι γιατί εκεί μαζεύονται τώρα τα Guppy όταν θέλουν να ξεκουραστούν .

Από την άλλη θα ψάξω τα τρυπάνια μου μη και ανεβώ 1 mm αν εκεί πλέον είμαι οκ και καθονται παντού θα ανοίξω και της 2 επιπλέον :D .

Το ότι ανέβασα το spray bar προς τα πάνω εκτός ότι κλείνω σχεδόν τελείως το quick stop valve για να τα ταΐσω το νερό εξατμίζετε με τρομαχτική ταχύτητα .

Για τον παραπάνω λόγο αγόρασα μια compact ώσμωση για να γεμίζω όταν έρθει θα πρέπει να δω πως θα την δουλέψω/ συναρμολογήσω  ώστε να γεμίζω μπουκαλάκια από απιονισμενο νερό ώστε  να συμπληρώνω χωρίς να αλλάζει το νερό μου.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

..ώστε να γεμίζω μπουκαλάκια από απιονισμενο νερό...

Α/Ο πήρες ή μονάδα απιονισμού, ή Α/ο που έχει και ριτίνη απιονισμού;

Link to comment
Share on other sites

Α/Ο χωρίς μονάδα απιονισμού απλά θα βαζω σε τετοια μπουκαλακια γιατι με βολευουν :D . Sorry αν το περιεγραψα λάθος :( 

Θεώρισα υπερβολή την μονάδα απιονισμού την Α/Ο την πειρα απλά για το νερό που συμπληρωνω 8-12 L / week 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Έχει ήδη πάρα πολλές με εξαίρεση την αρχή / τέλος που θα μπορούσε να είχε άλλη μια .

Απλη φυσικη - ανοιγεις παραπανω τις τρυπες του spray bar :P, δηλ να εχουν πιο μεγαλο διαμετρο οι τρυπες.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

 

Από την άλλη θα ψάξω τα τρυπάνια μου μη και ανεβώ 1 mm αν εκεί πλέον είμαι οκ και καθονται παντού θα ανοίξω και της 2 επιπλέον :D .

 

@natateo:D :P 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...