Jump to content

Μεταχειρισμένο Rio 180


Recommended Posts

πριν 33 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Μια χαρά θα στρώσει αλλά αν δεν μου ξέφυγε κάτι, δεν έχει βάλει μπόλι.

 

Άρα περίμενε 15 μέρες τουλάχιστον για το στρώσιμο. 

 

PH, KH, GH δεν σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα αυτή τη στιγμή. Αμμωνία και Νιτρώδη μέτρα μόνο. 

Είναι Stick της hs aqua οπότε πάνε όλα μαζί ξέρω για υγρά Test but no money no honey.

Μπόλι δεν εχω βάλει αλλά εχω βάλει Bacto Turbo της hs aqua

Ps1 μιλάμε για 180 L με 4 guppy ενα juvenile ancistus για αυτό λέω δε θα στρώσει αλλά προτιμώ λιγότερα ψαριά και να κάνω ποιο αραιά της αλλαγές νερού παρά το ανάποδο.

Ps2 πως αλλάζω νερό με τα μικρά καθώς είχα σκοπώ να βάλω σκούπα το ΣΚ αλλά για την ώρα είμαι στην φάση δεν αλλάζω τπτ μέχρι να μεγαλώσουν αν δεν είναι αναγκαίο 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

Είναι Stick της hs aqua οπότε πάνε όλα μαζί ξέρω για υγρά Test but no money no honey.

Μπόλι δεν εχω βάλει αλλά εχω βάλει Bacto Turbo της hs aqua

Ps1 μιλάμε για 180 L με 4 guppy ενα juvenile ancistus για αυτό λέω δε θα στρώσει αλλά προτιμώ λιγότερα ψαριά και να κάνω ποιο αραιά της αλλαγές νερού παρά το ανάποδο.

Ps2 πως αλλάζω νερό με τα μικρά καθώς είχα σκοπώ να βάλω σκούπα το ΣΚ αλλά για την ώρα είμαι στην φάση δεν αλλάζω τπτ μέχρι να μεγαλώσουν αν δεν είναι αναγκαίο 

μια χαρά θα στρώσει. Η βιολογία δημιουργείται βαση της αμμωνίας που παράγεται και όχι βαση των λίτρων και εσυ έχεις μεσα ζωντανά και ταίζεις ταυτόχρονα. Και αφου στρωσει αν βαλεις αμεσως 30 ψάρια πάλι θα βγάλει αμμωνία. Εγώ μέχρι να στρώσει το ενυδρείο δεν θα εκανα αλλαγή. Αν ειναι να κανεις θα ρίξεις το νερό σε κουβά και θα μαζεψεις απο μέσα μετα οτι ζωντανό ρουφήξεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

Είναι Stick της hs aqua οπότε πάνε όλα μαζί ξέρω για υγρά Test but no money no honey.

Μπόλι δεν εχω βάλει αλλά εχω βάλει Bacto Turbo της hs aqua

Ps1 μιλάμε για 180 L με 4 guppy ενα juvenile ancistus για αυτό λέω δε θα στρώσει αλλά προτιμώ λιγότερα ψαριά και να κάνω ποιο αραιά της αλλαγές νερού παρά το ανάποδο.

Ps2 πως αλλάζω νερό με τα μικρά καθώς είχα σκοπώ να βάλω σκούπα το ΣΚ αλλά για την ώρα είμαι στην φάση δεν αλλάζω τπτ μέχρι να μεγαλώσουν αν δεν είναι αναγκαίο 

Σε μια εβδομάδας ενυδρείο τι την θες τη σκούπα;

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα, μεταχειρισμένο υπόστρωμα γιατί ηταν αναμιγμένο με deponit κτλ κτλ από μέλος του φορουμ και ακόμα κλαιω :P 

Πέρα οτι μου κόστισε παραπάνω απο το να αγόραζα απο χωματοτεχνική είμαι σε φάση 3 ημέρες καθαριζα φίλτρο 3 φορές την ημέρα γιατί μαυρη μαυρίλα πλακωσε :) 

έχει ριζούλες κοχυλάκια κτλ κτλ της ρίζες για καποιο λόγο της τσιμπανε σαν τρελα τα Guppy και οχι το Ancistus 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

η θα το βγαλεις ολο ή τραβα παρε απο χωματοτεχνική χαλικι και καλυψε το ή αστο ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω οτι τα ψαράκια μπεικαν μετά την τριτη ημέρα αφου καθάρισε το νερό

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Αγόρασα, μεταχειρισμένο υπόστρωμα γιατί ηταν αναμιγμένο με deponit κτλ κτλ από μέλος του φορουμ και ακόμα κλαιω :P 

Πέρα οτι μου κόστισε παραπάνω απο το να αγόραζα απο χωματοτεχνική είμαι σε φάση 3 ημέρες καθαριζα φίλτρο 3 φορές την ημέρα γιατί μαυρη μαυρίλα πλακωσε :) 

έχει ριζούλες κοχυλάκια κτλ κτλ της ρίζες για καποιο λόγο της τσιμπανε σαν τρελα τα Guppy και οχι το Ancistus 

Αφου δεν ρωτας.... :P

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Ps2 πως αλλάζω νερό με τα μικρά

Πανω σε λαστιχο βαλε ενα κομματι απο το καλσον της γυναικας (φιλης) σου. Κοιταξε, μην παρεις καινουριο, νταξ? Ρωτησε πρωτα αν εχει καποιο παλιο :D

Σιγουρα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πανω σε λαστιχο βαλε ενα κομματι απο το καλσον της γυναικας (φιλης) σου. Κοιταξε, μην παρεις καινουριο, νταξ? Ρωτησε πρωτα αν εχει καποιο παλιο :D

Σιγουρα πραγματα.

Έχω τούλι απο μπουμπουνιέρα :D  .

Οσο για την γυναίκα (πρώην) καλλίτερα ένα καινούργιο καλσόν Jumbo /λαικη παρά ένα επώνυμο παλιό 😊 .

Επίσης αν πείραζα τα καλσόν της θα πείραζε τον ποδηλατικό ρουχισμό μου οπότε δε συμφέρει ιδικά αν μάθαινε το κόστος αυτού. :P 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Status update .

Ο anacistus δεν τρώει του πείρα και ταμπλέτες αλγης της αγνοεί , το βράδυ κάνει επιδρομή στο τζάμι και στα ξύλα. Αλλά όχι στο φαγητό του ,έβαλα ένα κοματι από  κολοκυθάκι δε το έβρασα μόνο το καθάρισα σήμερα θα δοκιμάσω να το βράσω. Απο την άλλη θα έπερνα ρκο οτι έχει μεγαλωσει .

Τα Guppy είχαν κάνει κύκλο σαν ζουλού και το τσίμπαγαν ή έστω προσπαθούσαν ο ancistus έκοβε βόλτες πέρναγε από δίπλα και τπτ  . Το πρωί δεν ήταν δαγκωμένο το άφησα και σήμερα να δω .

Επίσης τα guppy συχνά πυκνά τσιμπάνε το βυθό  λες και τρώνε από εκει.

Αν και με Stick αμμωνία 0 κάπου διάβασα ποτέ δε ξέρεις ποσό έχεις αλλά ξέρεις αν έχεις .

Το Ph δείχνει να εχει πέσει όμως 6.8 από 7.2 ή τεσπα άλλαξε ένα χρώμα αλλά μέτρησα βράδυ αντι μεσημέρι που μετράω συνήθως και δε γνωρίζω αν είναι από τα φυτά .

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Αν και με Stick αμμωνία 0 κάπου διάβασα ποτέ δε ξέρεις ποσό έχεις αλλά ξέρεις αν έχεις .

Στικ για μετρηση αμμωνιας που βρηκες? Δηλ πληρωσες 40€ για αυτο - https://www.petsamolis.gr/api-test-ammonia-strips-25-test2042189

ή μπερδευτικες και μιλας για νιτρωδη?

Αν το ΡΗ μετρας με ταινιες, καλυτερα να μην μετρας και καθολου.....και δεν χρειαζεται...

πες ποια τροφη πηρες σε χαπακια?

Link to comment
Share on other sites

Test είναι αυτό https://aquaclubdesign.com/6in1-%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%84-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%BD%CE%B5%CF%83-hs-aqua-teststrips-6-in-1-ph-gh-kh-no2-no3-chl-50-strips-300-test.html

Τα πρωτα 2 δεν αλάζου χρώμα το ph όταν το μέτρησα ημερα ηταν 7.2 και νυχτα στο 6,8 (πρεπει να πάρω calibration fluid για το ηλεκτρονικό που εχω καθώς πάτησα κατά λάθος το calibrate και !!!! )

Τροφή είπα να παω σέ άλλο κατάστημα γνωστής αλυσίδας που ήταν στο δρόμο μου ώστε να το δώ κιόλας  (τεράστια απογοήτευση γιαυτό δε το κατονομάζω .

Είχε μόνο μία που να μου ταιριάζει για γατόψαρο είχε ένα σκασμο για κιχλιδες αλλά τπτ εκτός από αυτή νομίζω https://www.sera.de/en/product/freshwater-aquarium/sera-catfish-chips-nature/  αλλά δε περίμενα να μην τρώει  .

Πρέπει να παω στο κατάστημα που πάω συνήθως αλλά εκεί θα αρχίσω το Shopping Therapy και δεν κάνει :) .

Νομίζω της sera 

Link to comment
Share on other sites

Παιδία η Ναταλί ειχε δικιο το Stick μετράει N03 όχι nh3 και εγω κοιμομουν τον ύπνο του δικαίου %&* τι κάνω τώρα οεο ?

 

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζεις υγρά τέστ αμμωνίας✓

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Είχε μόνο μία που να μου ταιριάζει για γατόψαρο είχε ένα σκασμο για κιχλιδες αλλά τπτ εκτός από αυτή νομίζω https://www.sera.de/en/product/freshwater-aquarium/sera-catfish-chips-nature/  αλλά δε περίμενα να μην τρώει  .

Και τα δικα μου ψαρια  δεν ετρωγαν sera, πηρα της sera και για τις γαριδες και παλι με το ζορι....

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Παιδία η Ναταλί ειχε δικιο το Stick μετράει N03 όχι nh3 και εγω κοιμομουν τον ύπνο του δικαίου %&* τι κάνω τώρα οεο ?

 

Ειπαμε, αλλαγη νερου+ διπλη δοση prime +βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

Έκανα περίπου 60 λίτρα αλλαγή. Η σκούπα που είχα εκτός ότι δεν ρουφάει καθυστερούσε και την ροή, αν και καθώς άδειασα σε μια σκάφη οπότε είδα το τι έβγαλα καθάρισα αρκετά σκουπίδια . Έβαλα αντιχλωριο και βακτήρια που πρόσεξα ότι πρέπει να είχα βάλει πολύ γιατί τελείωσε και ήταν για 700 λίτρα και έχω βάλει 3 φορές.

Ο ancistus όταν γύρισα είχε ανακαλύψει το κολοκύθι, τι πέρναγα δίπλα του με την σκούπα τι έτρωγε νερό με τι λεκάνη είχε γαντζωθει και ρουφάγε το κολοκύθι!!! 

 

Ναι καθώς ήθελα να βάλω αντιχλωριο από πριν και να είναι ζεστό μη τα στρεσαρω περισσότερο αλαζα με λεκάνη πρέπει να αγοράσω αντλία και βαρέλι γρήγορα η μεσούλα μου.

 

Ps1 το έγραψα από το κινητό οπότε sorry για τα ορθογραφικά...

Ps2 1 ώρα και κάτι για να αδειάσουν τα 60 λίτρα 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

Ps2 1 ώρα και κάτι για να αδειάσουν τα 60 λίτρα 

Αδειάζω 150 λίτρα σε 5 λεπτά περίπου με σωλήνα Φ32 και κάλτσα για να μην τραβήξει και τα ψάρια. (από ενυδρείο σε τουαλέτα)

Αν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα υπάρχουν εναλλακτικές 😀

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

Έκανα περίπου 60 λίτρα αλλαγή. Η σκούπα που είχα εκτός ότι δεν ρουφάει καθυστερούσε και την ροή, αν και καθώς άδειασα σε μια σκάφη οπότε είδα το τι έβγαλα καθάρισα αρκετά σκουπίδια . Έβαλα αντιχλωριο και βακτήρια που πρόσεξα ότι πρέπει να είχα βάλει πολύ γιατί τελείωσε και ήταν για 700 λίτρα και έχω βάλει 3 φορές.

Ο ancistus όταν γύρισα είχε ανακαλύψει το κολοκύθι, τι πέρναγα δίπλα του με την σκούπα τι έτρωγε νερό με τι λεκάνη είχε γαντζωθει και ρουφάγε το κολοκύθι!!! 

 

Ναι καθώς ήθελα να βάλω αντιχλωριο από πριν και να είναι ζεστό μη τα στρεσαρω περισσότερο αλαζα με λεκάνη πρέπει να αγοράσω αντλία και βαρέλι γρήγορα η μεσούλα μου.

 

Ps1 το έγραψα από το κινητό οπότε sorry για τα ορθογραφικά...

Ps2 1 ώρα και κάτι για να αδειάσουν τα 60 λίτρα 

Πάρε ένα αλφαδολάστιχο όσα μέτρα χρειάζεσαι από το ενυδρείο μέρι κάποια αποχέτευση (μπαλκόνι, νιπτήρα, τουαλέτα, μπανιέρα) και θα το αδειάζεις σε 5 λεπτά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα το επόμενο βήμα είναι αντλία ,λάστιχο και βαρελάκι κάτι να κρατάει το λάστιχο καθώς για την ώρα παίζει σύνδεσμος στα 2 λάστιχα από τα μπαλκόνια και βοηθός να κρατάει την ένωση λάστιχο σκούπα να μην τσακίζει.

 

Κανονικά είχα σκοπό να αδειάζω στον κήπο ή στην υδροροη του μπαλκονιού που καταλήγει στον κήπο .

Το ότι είχα γόνο με έκανε να αδειάζω σε λεκάνη στο μπαλκόνι για να δω αν έχω γόνο και μετά να αδειάζω .

Η ροή ήταν τόσο χαμηλή που το να βάλω το όποιο φίλτρο ήταν απαγορευτικό.

 

@KostasGr με λάστιχο κήπου ήμουν αλλά η σκούπα τσάκιζε και ...

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλοπροαίρετο σχόλιο: Κάνεις βεβιασμένες, μη προγραμματισμένες κινήσεις με αποτέλεσμα να ταλαιπωρείσαι και να μην απολαμβάνεις το χόμπι. 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος KostasGr έγραψε:

Ένα καλοπροαίρετο σχόλιο: Κάνεις βεβιασμένες, μη προγραμματισμένες κινήσεις με αποτέλεσμα να ταλαιπωρείσαι και να μην απολαμβάνεις το χόμπι. 

Έχεις απόλυτο δίκιο και είμαι άνθρωπος που κανονικά προγραμματίζω και το Wc που λέει ο λόγος :P  Αλλά την μία στιγμή ήμουν σε φάση δε μετράω αμμωνία τα ψάρια απο όταν άναψα την λάμπα έβαλα 2 φυτά ταχείας ανάπτυξης και την αεραντλία κολυμπάνε παντού και έχουν όρεξη .

Το οτι το 70% είναι ψιλά δεν με τρόμαζε καθώς είχα βάλει βακτήρια 2 φορές . 

Κάπου εκεί έρχεται ο πελεκυς, δεν είναι οτι δεν είναι ακριβή τα στικ δεν μετράνε καν αμμωνία και στο μυαλό μου τα συνδυάζω όλα και αρχίζω κινήσεις πανικού 

 

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι είδα γράφεις εδώ από πριν στήσεις το ενυδρείο άρα θα πρέπει να είχες δει ότι με 2 μέρες βακτήρια δεν έστρωσε ποτέ κανείς. 

 

Τέλος πάντων, δεν κατηγορούμε κανέναν αλλά προσπάθησε να ρωτάς εδώ πριν κάνεις κάτι βιαστικά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Από ό,τι είδα γράφεις εδώ από πριν στήσεις το ενυδρείο άρα θα πρέπει να είχες δει ότι με 2 μέρες βακτήρια δεν έστρωσε ποτέ κανείς. 

 

Τέλος πάντων, δεν κατηγορούμε κανέναν αλλά προσπάθησε να ρωτάς εδώ πριν κάνεις κάτι βιαστικά. 

Για αυτό εβαλα μόνο 4 guppy και ενα Ancistus σε ενα Rio 180 καθώς διάβασα οτι με χαμηλή υχθιοφορτιση και βακτηρια παιζει οπότε δεν άντεχα να το βλέπω αδειο ... Οσο για της οδηγίες έγραφαν 1 φορά σε αντιθεση με της Sacem που λεει κάθε ημέρα και το διάβασα εχτές οπότε απο σημερα ξεκινάω με Stability .

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά επελεξες να κανεις στρωσιμο με ψαρια και δεν εχεις προμηθευτεί καν ενα κανονικο τεστ αμμωνίας 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...