Jump to content

Μεταχειρισμένο Rio 180


Recommended Posts

Καλημέρα και πάλι ,

1) αύριο θα παραγγείλω υγρά Test να έχω ποιο σωστή εικόνα του τί γίνεται, αλλά για την ώρα η συμπεριφορά των ψαριών φαίνεται φυσιολογική με εξαίρεση ότι γράφω παρακάτω. Επίσης στο stick test ph 6.8 kh πάνω απο 6 κάτω απο 10 και το No2 θα έλεγα 0 αλλά συγρινοντας το με το No3 έχει αρχίσει να αλάζει οπότε θα πώ σχεδόν 0.

2)Επιδιόρθωσα το φωτιστικό μιλάμε για πολύ φως και εκεί που λέω α δείχνει όμορφο αλλά με τυφλώνει τα ψάρια πως είναι οκ με τόσο φως ? Ο Ancistus άρχισε να κάνει απότομες κνίσεις και να δείχνει ΦΑΝΕΡΑ ενοχλημένος έσβησα το φως και ηρέμισε ΑΜΕΣΩΣ .

3) Ρίχνω κάθε μέρα Stability και αντιχλωριο πριν την εργασία μου το αντιχλώριο απόγευμα το stability καθως κατά το κεφάλι μου θέλει κάποια ώρα να δράση και αφού η βάρδια είναι τέτοια που μπορώ το κάνω , το Stability μπαίνει λίγο μετά το τάισμα :D .

 

Πάμε λίγο στα Guppy τωρα τα μικρά μεγαλώνουν αλλά όχι ομοιόμορφα υπάρχει ένα που είναι διπλάσιο από τα υπόλοιπα :D και φαίνονται σα να κάνουν κλίκες και εξηγούμε , συνήθως βλέπεις τα 3 θηλυκά παρέα και τον αρσενικό μόνο ή κάποιο θηλυκό με τον αρσενικό αλλά σχεδόν ποτέ και τα 4 μαζί.

Αντίστοιχα και τα μικρά έχουν κάνει την ομάδα τους :)

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως εκανες με το φωτιστικο;

 

αντιχλωριο μην ριχνεις. μονο βακτηρια. αντιχλωριο στο νερο που θα βαλεις μια ωρα πριν την αλλαγη.

 

Τα γκαπι ετσι θα κανουν, δεν θα καθονται μαζι, θα ψαχνουν τον χωρο τους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

τι ακριβως εκανες με το φωτιστικο;

 

αντιχλωριο μην ριχνεις. μονο βακτηρια. αντιχλωριο στο νερο που θα βαλεις μια ωρα πριν την αλλαγη.

 

Τα γκαπι ετσι θα κανουν, δεν θα καθονται μαζι, θα ψαχνουν τον χωρο τους.

Είχα 2 grow λάμπες led e27 μια 8 w και μια 14 w δε θυμάμαι lumen ... με το φωτιστικό δεν έκανα επι της ουσίας κάτι δεν το ανέφερα καθώς ντρέπομαι για αυτό :( είχα βάλει λάθος της λάμπες της έβαλα σωστά και το άναψα :) , αλλά ψαχνω να το κανω led .

 Λίγα sec αφού το άναψα η Ancistus άρχισε να χοροπηδάει 

Link to comment
Share on other sites

και σε σενα αν σου ριξω στα ματια δυνατο φως ξαφνικά τι θα γινει; ποσο μαλλον όταν σαν ειδος προτιμαει τις σκιες. Φτιαξτου/βαλτου σπηλιες.

 

Link to comment
Share on other sites

Ξανά άναψα το φως και ο ancistus πήγε στη σκιά... Επίσης είδα κάτι καλό άγνωστο φυτό και κάτι κακό ,Άλγη λευκή στα ξύλα που έφερα από έξω και φοβάμαι μη και είναι μόλυνση καθώς ήταν από έξω. Παραθέτω photos 

 

 

IMG_20221030_154005.jpg

IMG_20221030_153932.jpg

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

μυκητας ειναι, και ειναι φυσιολογικο σε καινουρια κομματια ξυλου. Ασ το εκει. Μπορει να το φαει ο ancistrus σου.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

Ξανά άναψα το φως και ο ancistus πήγε στη σκιά... Επίσης είδα κάτι καλό άγνωστο φυτό και κάτι κακό ,Άλγη λευκή στα ξύλα που έφερα από έξω και φοβάμαι μη και είναι μόλυνση καθώς ήταν από έξω. Παραθέτω photos 

 

 

IMG_20221030_154005.jpgεπισης πιανει αλγη ο βυθος σου αν βλεπω καλα. αναμενομενο.

IMG_20221030_153932.jpgαν βλεπω καλα το ξυλο ειναι απο εσπεριδοειδες. αν ναι για ρωτα τον ανθρωπο ραντιζε; αν ναι τι;

 

Link to comment
Share on other sites

Δε ραντίζει κανείς στη γειτονιά ένας είχε δοκιμάσει ένα spray με σαπούνι.... 

Οι μανταρινιές έχουν χρόνια σαν αραχνο ιστό . Αν πίστευα ότι θα μπορούσε να επιζήσει και να βγάζουν τόσα φρούτα με ακαριαία θα έλεγα ότι έχουμε άκρη στη γειτονιά. 

Αλλά αν ήταν έτσι όλα τα άλλα δε θα ήταν άψογα. Το μόνο που ρίχνουμε γενικότερα είναι η σκόνη για την μελίγκρα στης τριαντάφυλλιες.

 

Μια φορά ψεκασε ένας γείτονας και έτρεχα την γάτα μου ... Θα το είχα καταλάβει .

 

Ps το φυτό ανάμεσα στην άλγη τι είναι οεο ? Δε το έβαλα εγω

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ιδεα. Αστο να μεγαλωσει και θα δεις χαχαχαχα

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

δεν εχω ιδεα. Αστο να μεγαλωσει και θα δεις χαχαχαχα

 

 

Ούτε εγω αλλά σίγουρα είναι εύκολο και χώρο καταχτητικό  , καθώς επέζησε στο υπόστρωμα και έχω πάρα δίπλα άλλο ένα σαφέστατα ποιο μικρό ^^ .

Για την ώρα ότι φυτρώνει ακόμα και η άλγη βοηθάει την ανεπαρκή βιολογική φίλτρανση του άστρωτου ενυδρείου , οπότε αν δεν ξεφύγει πολύ δε θα πειράξω ούτε την άλγη .

 

Επίσης Ψάράκια έχτρα δεν θα μπούν καθώς για την ώρα τα μικρά όσο μεγαλώνουν προσθέτουν υχθιοφόρτιση αργά και σταθερά είναι τριπλάσια απο οτι ήταν και σαφέστατα περισότερα από όσα είχα δει κάπου ηταν κρυμένα !!! 

 

Δέν θυμάμε ποιός μου το είπε απο εδώ αλλα ΤΕΡΑΣΤΕΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ τα ποιό πεταμένα λευτά η γενηστρα :D 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα την παραγγελία μου , καθώς ήμουν οριακά σε χρόνο και επρεφε να φυγω για την εργασία μου ,απλά τα έβγαλα από το πακέτο και μέτρησα Nh3/nh4 με τα υγρά τεστ της API και ήταν 0 τάισα τα ψαράκια έφαγα και εγώ και μετά έριξα Stability.


Αύριο πρωί θα κάνω μερικές αλλαγές :) 2 φυτά και μερικές πέτρες και το βράδυ θα μετρήσω χωρίς να ξαναρίξω Stability να δω πως ανταποκρίνεται και θα ποσταρω εδώ για να μου πείτε πως να κινηθώ .


Περιμένω να κλείσει  ο κύκλος και να μεγαλώσουν λίγο τα μικρά για να βάλω ένα προσθέσω ένα χαρέμι ξυφοφόρους ώστε να  έχω και κάτι μεγαλύτερο /διαφορετικό αλλά στην επόμενη γένα να διάλεξη η φύση τα ποιο έξυπνα και δυνατά Guppy .

 

Ελπίζω να μην θεωρούμε εγκληματίας με αυτή μου την επιλογή αλλά αν συνεχίσουν έτσι σε 2 μήνες θα έχω στρατό :D καθώς τελικά πλέον έχω καμία 10ρια μικρά και έχει γεννήσει μόνο η μια :D


Μόλις στρώσει πάλι ,θα μπεί θα μπει ένα Ancistus ακόμα αν το δικό μου έχει μεγαλώσει και μπορώ να καταλάβω το φύλο του και μία σπηλιά όχι για Breeding αλλά γιατί θεωρώ ότι θα νιώθει καλλίτερα αν έχει και ένα θηλυκό ..
 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τελικά εχτές βράδυ έκανα της αλλαγές που ήθελα στο ενυδρείο δλδ πρόσθεσα τα φυτά και έβαλα μερικές πέτρες ακόμα .

 

Σήμερα πρωί Test day αν και δεν ξανά μέτρησα αμμωνία είχα μετρήσει εχτές μεσημέρι .

 

Αποτελέσματα λόγο δυσχρωματοψίας βοήθησε η αδελφή μου αλλά θα γράψω τι βλέπουμε και οι 2 όπου υπήρχε διαφορά .

Ph εγώ 7.2 η αδελφή μου θα έλεγε ότι είναι ανάμεσα στο 7.2 και στο 7.6

Nitrite No2 =0

Nitrate No3 = 5 ppm

Θερμοκρασία 24,1

 

Πλέον λέω ότι τα κατάφερα αν σε 2 ημέρες που δεν θα ρίξω βακτήρια δεν βρω αμμωνία προγραμματίζω καθάρισμα φίλτρου Κυριακή και από εβδομάδα αλλαγή νερού .

Να αναφέρω ότι στης είμαι στης 13 ημέρες από την επείγουσα αλλαγή που είχα κάνει και ειμαι στα 5 ppm nitrate.

Θεωρώ ότι με την παρών ιχθυοφόρτιση είναι ασφαλές η 30% αλλαγή νερού ανα 3 εβδομάδες και καθάρισμα φίλτρου ανά 2 εβδομάδες ώστε να μην πέφτουν μαζί συμφωνείτε ?

Ps με τρώει ο … να δοκιμάσω την νέα σκούπα βυθού οπότε ίσως ένα μέρος αλλαχτεί αυτό το Σκ .

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα. 

 

Καθάρισμα φίλτρου δεν χρειάζεται υπό κανονικές συνθήκες, μόνο αλλαγή το βαμβάκι, χοντρικά ανά μήνα αλλά εξαρτάται από το νερό σου και πόσο διαυγές ειναι αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος KostasGr έγραψε:

Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα. 

 

Καθάρισμα φίλτρου δεν χρειάζεται υπό κανονικές συνθήκες, μόνο αλλαγή το βαμβάκι, χοντρικά ανά μήνα αλλά εξαρτάται από το νερό σου και πόσο διαυγές ειναι αυτό. 

Κάθε εβδομάδα με 4 Guppy και 1 Ancistus @ 180 λίτρα ? ενώ στης 13 ημέρες είμαι στα 5 ppm no3 ?

Όσο για το φίλτρο καθώς οπως έγραψα ο βυθός είναι περίεργος ακόμα βγάζει πράγμα ... βασικά στο μισό φίλτρο εχω βιολογία και στο άλλο μισό σφουγγάρια Coarse medium fine τα σφουγγάρια μαζεύουν πράγμα ...

Κάθε εβδομάδα με 4 Guppy και 1 Ancistus @ 180 λίτρα ? ενώ στης 13 ημέρες είμαι στα 5 ppm no3 ?

Όσο για το φίλτρο καθώς οπως έγραψα ο βυθός είναι περίεργος ακόμα βγάζει πράγμα ... βασικά στο μισό φίλτρο εχω βιολογία και στο άλλο μισό σφουγγάρια Coarse medium fine τα σφουγγάρια μαζεύουν πράγμα ...

 

Link to comment
Share on other sites

5 ppm ειναι χαμηλα. το φιλτρο γενικα δεν το καθαριζουμε καθε βδομαδα. τον βυθό τωρα αστον ησυχο. τα σφουγγαρια αυτη ειναι η δουλεια τους. Καθε 20-30 μερες ενα ελαφρυ πλυσιμο με νερο ενυδρειου και εισαι μπομπα. Η ιχθυοφορτιση σου γενικα ειναι χαμηλη. απλα πηγαινεις σιγα σιγα για να προλαβαινει να δημιουργειται το αναλογο βιολογικο φορτιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχτές καθάρισα φίλτρο ή ποιο σωστά το μισό που έχω τα σφουγγάρια και το βαμβάκι το βιολογικό το άφησα στην ησυχία του .

Φεύγοντας για δουλειά κάνω την ρουτίνα μου … δλδ τάισμα και τα παρατηρώ λίγο να δω ότι όλα είναι όπως ήταν.

Ο Ancistus γαντζωμένος στο κολοκυθάκι τα 3 Guppy να παίζουν ένα κυνηγητό και να είναι μέσα στην ενέργεια το άλλο άφαντο .

Άναψα φώτα μη και το δω αλλά τπτ απλά ενόχλησα το Ancistus , όταν γυρίσω αν δε το δώ πάλι θα βγάλω την κασετίνα του φίλτρου να δω μη και είναι εκεί και το σκότωσα δεν έλεγξα όταν ξανά έβαλα τα σφουγγάρια .

Άφησα κλειδιά να πάνε να δούνε 2-3 φορές μη και εμφανιστή όσο είμαι στην δουλειά .

 

Μετρήσεις ειχα κανει εχτές βραδυ πριν τον καθαρισμό και μετά τον καθαρισμό Συμπλήρωσα περίπου 8 λιτρα νερό οπου στα πρώτα 4 εβαλα δόση Prime για όλο το ενυδρειο και μετά έβαλα Stability 

 

Που αλλού μπορεί να είναι ?

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

πισω απο την γυαλα κοιταξες; 

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίπου 2 πόντους απο τον τοίχο ,ετσι και αλλιώς πρέπει να βρώ πως θα το κουνήσω για να κολλήσω καλλίτερα και την πλάτη, αλλά πιστεύω θα φαίνεται θα δώ.

Εννοείς να πήδηξε σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι μια περιπτωση και αυτη, αν δεν εχεις το καπακι επανω ειδικα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

ναι ειναι μια περιπτωση και αυτη, αν δεν εχεις το καπακι επανω ειδικα.

 

 


Στο μισό δεν εχω καθώς εχω της 2 λάμπες !!! Το δικό του φωτιστικό δε το ανάβω με γιατί τρομάζει το Ancistus .


Σκεφτόμουν να βάλω απο επάνω ρυθμιζόμενο Led φωτιστικό, ετσι θα ανέβαζα σιγά σιγά την ένταση ωστε να μην τρομάζουν και θα είχα ποιο ομοιόμορφο φωτισμό απο τα spot lights pου έχω τώρα 
Αν πράγματι έχουν πηδήξει έξω αλλάζουν πάλι τα σχέδια :( .
 

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις λίγο την στάθμη και δεν θα πηδάνε απεξω. Όσο για το φως θα το συνηθισει το ψαρι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα είχε σφηνωθεί κατω από 2 πέτρες που ήταν σαν σπηλιά... Τους άλλαξα θέση τώρα.

έριξα prime και θα μετρήσω αμμωνία. 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και τής μετρισης μου 

IMG_20221106_211826.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα! Εστρωσε το ενυδρειο.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι έγινε με το ψαράκι  ?

Η αλήθεια είναι ότι άλλαξα λίγο θέση σε αυτές της πέτρες το βράδυ πριν χαθεί το Guppy .

Το βρήκα κάτω από την πέτρα λες  και το είχα βάλει από κάτω αλλά θεωρώ αδύνατο όταν έβαλα την πέτρα να κολύμπαγε και να το πάτησα + ότι οπτικά δεν φαινόταν χτυπημένο .

Ήταν 2 πέτρες τριγωνικά κρύβανε / κρατούσαν ένα ξύλο πριν ήταν μια και πρόσθεσα άλλη μια .

Τώρα της χώρισα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...