Jump to content

Μεταχειρισμένο Rio 180


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

@natateo:D :P 

Λιγο δεν επιασα το - και ανεβώ 1 mm :D, sorry.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Ρεκόρ βλακείας σήμερα, αδειάζω 60% νερό με σκοπό να πάω λίγο ποίο μπροστά το ενυδρείο... Ξαναγεμιζω το ενυδρείο για να πω @_#-€+@ ξέχασα να το μεταφέρω πάει πάλι για next week

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Από 3mm το spray bar άνοιξε στα 4mm και από 10 τρύπες έχει 12. Ακόμα τα guppy δεν είναι οκ με την βάνα στο τέρμα, αλλά στα 3/4 είναι άψογο. 

Ψάρια και εγώ happy 😊

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνεχίζω με νέα από το οικοσύστημα .

 

Τα ψαράκια έχουν συνηθίσει πλέον το νέο φίλτρο τριγυρνάνε παντού και έχουν αρχίσει να μεγαλώνουν τα μικρά και να αποχτάει ζωή το ενυδρείο .

Πλέον ρίχνω σχεδόν την διπλή τροφή καθώς τα μικρά μεγάλωσαν :D

 

Τρέχω αφάνταστα και δεν έχω προλάβει να μετρήσω πόσο μάλλον να αλλάξω νερό ,σήμερα αν και θα είμαι από 12-14ωρο θα μετρήσω και αν είναι οκ θα αφήσω την αλλαγή νερού αν δω no3 εώς 10 ppm πάλι αλιως θα γινει κανονικά .

Πλέον συμπληρώνω με αντίστροφη ώσμωση .

 

Στα αρνητικά ότι ο Ancistus που δεν είναι ancistus έχει αρχίσει να ξεριζώνει πράγματα , βασικά έπεσε μια ταμπλέτα του μεσα στην nymphoides και δεν την μάζεψα .

Την επόμενη απέχτησα φυτά επιφάνειας; :P

 Οπότε ψαχνω για φυτά !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθώς είχα αφήσει την αλλαγή νερού ξεκίνησα σήμερα δε ξέρω πόσο έβγαλα καθώς δεν είχα συμπληρώσει επίτηδες γιατί είχα σκοπό να κάνω αλλαγή νερού αλλά για να γεμίσει χρειάστηκε 75 λίτρα του βαρελιού + 2 μπιτονάκια απο απιονισμενο νερό .
Το νερό είχε μείνει 1 ώρα στο βαρέλι με θερμαντήρα δεν ειχε προλάβει να το ζεστάνει στους 25 αλλά ο χρόνος πίεζε έτσι μετά την αλλαγή νερού ήμουν στους 22 βαθμούς .
Μπαίνω για μπάνιο ετοιμάζομαι τρώω κτλ κτλ και καμία ωρα μετά θυμάμαι ότι ξέχασα το Prime … 
Βάζω διπλή δόση + stability την αρχική δόση και έφυγα για δουλειά.

 

Παίζει να την γλίτωσα ή πάω ξανά για στρώσιμο ?

Ευχαριστώ 
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Καθώς είχα αφήσει την αλλαγή νερού ξεκίνησα σήμερα δε ξέρω πόσο έβγαλα καθώς δεν είχα συμπληρώσει επίτηδες γιατί είχα σκοπό να κάνω αλλαγή νερού αλλά για να γεμίσει χρειάστηκε 75 λίτρα του βαρελιού + 2 μπιτονάκια απο απιονισμενο νερό .
Το νερό είχε μείνει 1 ώρα στο βαρέλι με θερμαντήρα δεν ειχε προλάβει να το ζεστάνει στους 25 αλλά ο χρόνος πίεζε έτσι μετά την αλλαγή νερού ήμουν στους 22 βαθμούς .
Μπαίνω για μπάνιο ετοιμάζομαι τρώω κτλ κτλ και καμία ωρα μετά θυμάμαι ότι ξέχασα το Prime … 
Βάζω διπλή δόση + stability την αρχική δόση και έφυγα για δουλειά.

 

Παίζει να την γλίτωσα ή πάω ξανά για στρώσιμο ?

Ευχαριστώ 
 

 

Αν εβαλες prime μην αγχώνεσαι  και να μην έβαζες πάλι μία ώρα στο βαρέλι ότι χλώριο είχε το νερό την έχει κάνει.. Λίγο στη θερμοκρασία πρέπει να προσέξεις να είσαι  πιο σταθερός και να μην έχεις μεγάλες διαφορές. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Καθώς είχα αφήσει την αλλαγή νερού ξεκίνησα σήμερα δε ξέρω πόσο έβγαλα καθώς δεν είχα συμπληρώσει επίτηδες γιατί είχα σκοπό να κάνω αλλαγή νερού αλλά για να γεμίσει χρειάστηκε 75 λίτρα του βαρελιού + 2 μπιτονάκια απο απιονισμενο νερό .
Το νερό είχε μείνει 1 ώρα στο βαρέλι με θερμαντήρα δεν ειχε προλάβει να το ζεστάνει στους 25 αλλά ο χρόνος πίεζε έτσι μετά την αλλαγή νερού ήμουν στους 22 βαθμούς .
Μπαίνω για μπάνιο ετοιμάζομαι τρώω κτλ κτλ και καμία ωρα μετά θυμάμαι ότι ξέχασα το Prime … 
Βάζω διπλή δόση + stability την αρχική δόση και έφυγα για δουλειά.

 

Παίζει να την γλίτωσα ή πάω ξανά για στρώσιμο ?

Ευχαριστώ 
 

Μην αγχώνεσαι. Αν αν χανόταν έτσι εύκολα η βιολογία την είχαμε κάτσει. Απλά μη σου γίνει συνήθειο οχαχαχαχα 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει να βάλω το spray bar να κοιταει προς το τζαμι το δοκίμασα σήμερα και το φιλτρο ειναι στο τέρμα :D φαινετε οτι τα ψαράκια ειναι μια χαρα .

Ετσι μαλιστα εχω πολύ κυκλοφορια στο θερμαντίρα ...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Κάπου είχα διαβάσει να βάλω το spray bar να κοιταει προς το τζαμι το δοκίμασα σήμερα και το φιλτρο ειναι στο τέρμα :D φαινετε οτι τα ψαράκια ειναι μια χαρα .

Ετσι μαλιστα εχω πολύ κυκλοφορια στο θερμαντίρα ...

 

Τι εννοείς έχεις πολύ κυκλοφορία στο  θερμαντήρα ;

Link to comment
Share on other sites

Κατω απο το Spray bar ειναι ο θερμαντήρας αφου χτυπάει πχ με 30 μοιρες στο τζαμι θελωντας και μη ... 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολλή ή λίγη, δεν παίζει ρόλο, μη σου πω ότι λίγη είναι και καλύτερα ώστε να μην αναβοσβηνει εύκολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κλάμα η σημερινή ημέρα , Ξεκινάω αλλαγή νερού και αφού τελειώνουν όλα και ο βυθός @#%@#$$ και έριξα ένα τρελό ανακάτεμα σε προσπάθεια να καθαρίσω από την eregeia Densa όπου έγινε θρύψαλα στο Soil .

Έτσι λέω να αγοράσω μερικές γαριδουλες και ας μη μου αρέσουν , καθαρά ως Cleaning crew και γιατί την άλλη φορά δε μου φάνηκαν άσχημες , Ριχνω prime + stability και ξεκιναω.

Καθώς δεν μπορούσα να αποφασίσω χρώμα λέω να πάρω την γυναικεία άποψη οπότε παίρνω την αδελφή μου…

 

Είναι πολύ μικρές δε θα φαίνονται και ο Petshopας σιγοντάρει θα σου της φάνε τα Guppy καλλίτερα Amano επάνω από της γαριδες είναι το κλουβί με τους μονομάχους ενας νεκρός .

Τι εγινε τους εχω σε θεραπεία έχουν Ich όπα λεω δεν παίρνω τπτ από αυτή την ντουλάπα .

Παίρνω την αδελφή και κοιτάει τα ψαράκια εγώ λεω ξυφοφορους ο Petshopας Gurami η αδελφή Σκαλαρια ρε παμε καλα λεω μεσα μου .

Μετα βλέπουμε τα Silvertip Tetra μου λεει είναι οκ ισως τον πολύ μικρό γόνο αλλα αυτόν ετσι και αλλιώς μπορεί να στον φάνε και τα Guppy .

 

Ετσι παίρνω μια τροφή μια ludwigia repens rubin και 9 Tetra .

 

Σαν μπήκανε εγινε του κουτρούλη ο γάμος αυτά δεν είναι τετρα είναι πιράνχα .

Μετα από 30 λεπτά επίδειξης δύναμης/ φαγοποτιου όπου εριξα και άδικος τροφή μη και πάνε εκει ηρέμισαν και περιμένω να δω αν αύριο θα εχω μόνο Tetra .

Επίσης σε δευτερη σκεψη αρχησα να φοβάμαι μη και εχει κοινο φιλτρο όλο το Petshop .... και φοβαμαι ....

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Μετα βλέπουμε τα Silvertip Tetra

Απ τα πιο ήρεμα ψαρια ειναι.... μηπως δεν  πηρες silvertip?

πριν 10 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Επίσης σε δευτερη σκεψη αρχησα να φοβάμαι μη και εχει κοινο φιλτρο όλο το Petshop .... και φοβαμαι ....

Πολυ πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

Είναι  σίγουρα Silvertip ή όπως τα είπε η αδελφή μου ET / εξωγήινα .

Τα Tips Με το φως φωσφορίζουν και είναι σα να έχει πολλά χέρια που λαμπυρίζουν :D

Σήμερα πρωί τίποτα δεν θυμίζει το χτεσινό μακελειό όλα είναι ήρεμα τα τάισα αλλά έβαλα πολύ τροφή /νωρίς γιατί θα έφευγα για δουλειά αλλά δεν ισχύει το διπλά ψάρια διπλή τροφή ή απλά ακόμα χωνεύουν τα χτεσινά ψαράκια .

Για να είμαι σίγουρος δεν μάζεψα ότι δεν φάγανε μετα από 2-3 λεπτά αλλά εριξα Prime (για το Stress) και Stability για το Overfeeding / πλέον έχω έχτρα ψάρια οπότε Better safe than sorry .

Μετρήσεις αύριο βράδυ όσο βλέπω φυσιολογική συμπεριφορά Prime θα ρίξω και αύριο πρωί αλλά όχι Stability ώστε να μετρήσω το βράδυ να δω ότι όλα πάνε οκ .

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

απλά ακόμα χωνεύουν τα χτεσινά ψαράκια .

Εννοεις γόνο απο ζωοτοκα, μαλλον....φυσιολογικο....

πριν 2 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Μετρήσεις αύριο βράδυ όσο βλέπω φυσιολογική συμπεριφορά Prime θα ρίξω και αύριο πρωί αλλά όχι Stability ώστε να μετρήσω το βράδυ να δω ότι όλα πάνε οκ .

Αν θελεις να δεις τι γινεται, καλυτερα μην ριχνεις prime. Μετρησε σημερα βραδυ, αυριο πρωι-βραδυ. Αν δεν ειναι ανεβασμενη, ολα καλα. Το αν θα εχεις αμμωνια φαινεται ηδη μετα απο τις πρωτες 12 -24 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω ίδη ρίξει Prime από της 7 το πρωί :D  αλλά θα μετρήσω ...

Ναι γόνο απο ζωοτόκα και μάλιστα όχι τα πολύ μικρά αυτά εξαφανιστήκαν /κρυφτήκαν εχτές γιατί ήταν στην "τσίτα" έτσι και αλλιώς .

Το μέγεθος που τα άλλα Guppy δεν τα ενοχλούσαν και είχαν “ξεψαρώσει”  :P αλλά ήταν ακόμα μικρά κυνηγήθηκε .

Τα μεγάλα εφαγαν λιγο Bulling (Niping) στην αρχή λιγο μετά θα ελεγε κανεις οτι αριστερα πηγαν τα Guppy δεξια τα Tetras το πρωι μια παρέα περασμενα ξεχασμένα :D ρε λες το Prime να εχει ηρεμιστικό :P ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Prime γιατί ρίχνεις δεν κατάλαβα. Δεν είναι επαρκές το φίλτρο σου;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα γιατί πρόσθεσα ψάρια σχεδόν διπλασιασα τον αριθμό.

Κάπου διάβασα ότι όταν προσθέτεις ψάρια ξανα στρώνεις.

Επίσης ανακάτεψα πάρα πολύ το βυθό για να σηκώσω/ καθαρίσω κάτι νεκρά φύλλα από την densa . 

Επιπλέον διάβασα ότι βοηθά με το stress και όλο αυτό το κυνηγητό το θεώρησα stress .

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για να μην ανεβάσει αμμωνία.

Ναι δεν θεωρώ ότι είναι λάθος που βάζει prime αφού φόρτωσε το σύστημα και με άλλα ψάρια, απλά μήν ξεφύγει με την δοσολογία ×5 φορές maximum για τα λίτρα σου . Βέβαια να ξέρεις απλά την κάνει μη τοξική δεν την αφαίρη. Οπότε (δίνεις χρόνο)στα βακτήρια για να πολλαπλασιαστούν κατά κάποιο τρόπο .

Στο stress δεν νομίζω ότι βοηθάει αυτό.

Αν υπάρχει stress θα πρέπει να καταλάβεις από που προέρχεται πχ από λάθος ψάρια, αμμωνία, θερμοκρασία, φώτα, λάθος τιμές νερού και άλλα πολλά.

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Ναι δεν θεωρώ ότι είναι λάθος που βάζει prime αφού φόρτωσε το σύστημα και με άλλα ψάρια,

Απο την στιγμη, που δεν εχουμε ανεβασμένη αμμωνια, δεν χρειάζεται να βαζουμε χημικα στο ενυδρειο. Και αν η δραση της prime  ειναι μακροχρονια (εννοω διαρκει για αρκετες ωρες), τότε μόνο κακο θα κανει για το συστημα. Γιατι? Γιατι αφαιρουμε απο το συστημα την πολύτιμη τροφη για τα βακτήρια μας και ετσι, παρά να αυξάνουμε την αποικια, την μειωνουμε, γιατι λιμοκτονει χωρις την τροφη.

πριν 5 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Βέβαια να ξέρεις απλά την κάνει μη τοξική δεν την αφαίρη. Οπότε (δίνεις χρόνο)στα βακτήρια για να πολλαπλασιαστούν κατά κάποιο τρόπο .

 Απο την στιγμή, που η αμμωνια δεν ειναι πια αμμωνια, παύει να ειναι τροφή για βακτήρια..

Οποιος θελει, μπορει να διαβασεεδω - https://www.reef2reef.com/threads/how-does-prime-detoxify-ammonia-and-nitrite.847178/

https://www.reef2reef.com/threads/dosing-seachem-prime.846671/page-2#post-9194565

https://en.wikipedia.org/wiki/Rongalite

A niche use is its use as water conditioner for aquaria as it rapidly reduces chlorine and chloramine and reacts with ammonia to form the innocuous aminomethylsulfinate ion.

Η αμμωνια δεν παραμενει αμμωνια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Απο την στιγμη, που δεν εχουμε ανεβασμένη αμμωνια, δεν χρειάζεται να βαζουμε χημικα στο ενυδρειο. Και αν η δραση της prime  ειναι μακροχρονια (εννοω διαρκει για αρκετες ωρες), τότε μόνο κακο θα κανει για το συστημα. Γιατι? Γιατι αφαιρουμε απο το συστημα την πολύτιμη τροφη για τα βακτήρια μας και ετσι, παρά να αυξάνουμε την αποικια, την μειωνουμε, γιατι λιμοκτονει χωρις την τροφη.

 Απο την στιγμή, που η αμμωνια δεν ειναι πια αμμωνια, παύει να ειναι τροφή για βακτήρια..

Οποιος θελει, μπορει να διαβασεεδω - https://www.reef2reef.com/threads/how-does-prime-detoxify-ammonia-and-nitrite.847178/

https://www.reef2reef.com/threads/dosing-seachem-prime.846671/page-2#post-9194565

https://en.wikipedia.org/wiki/Rongalite

A niche use is its use as water conditioner for aquaria as it rapidly reduces chlorine and chloramine and reacts with ammonia to form the innocuous aminomethylsulfinate ion.

Η αμμωνια δεν παραμενει αμμωνια.

 

 

Πώς μπορείς να ξέρεις ότι δεν θα ανεβάσει? Ιδιαίτερα σε ένα σύστημα καινούργιο που τρέχει τόσο λίγο καιρό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Πώς μπορείς να ξέρεις ότι δεν θα ανεβάσει? Ιδιαίτερα σε ένα σύστημα καινούργιο που τρέχει τόσο λίγο καιρό. 

Κανοντας τεστ νερου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα  οτι το Prime tην δεσμεύει να μην είναι επικίνδυνη για τα ψάρια αλλά εξακολουθεί να είναι τροφή για τα βακτήρια βάζω link της εταιρείας που λέει οτι το stability ταιριάζει με το prime https://www.seachem.com/prime.php 

Ωστόσο @natateoΞεκιναω διάβασμα τα links σου


Ωστόσο εχτές ανέβασα αμμωνία οπότε εκ του αποτελέσματος μάλλον καλά έκανα .
Στα 5 min του test δεν ήταν κίτρινο αλλά ούτε 0.25 κατι ενδιάμεσο θα έλεγα όταν ξανά είδα το test μετά απο 3 ώρες ήταν ξεκάθαρο 0.25 το πηγα και στο μetting .
Ξέρω οτι είναι λάθος να αφήνεις το test μετα το 5λεπτο αλλα το κάνω με την εξής λογική αν είμαι 0 όση ωρα και να μείνει 0 θα μείνει (Τσεκαρισμένο οπότε θα έλεγα οτι είναι ποιο ευαίσθητο εφόσον με νοιάζει το αν υπάρχει και όχι το πόσο :D

 

Θα έλεγα οτι είχα κάπου 0.10-0.15 και σίγουρα κάτω από 0.25 Νο2 έχω 0 και το τρελό που δείχνει οτι η βιολογία βάρεσε υπερορίες και οτι έκανα άπειρα λάθη που τα συζήτησα στο Meteing :D να είναι καλά η @mary74 και ο άνδρας της ειναι οτι έχω περισσότερα No3 από οτι πριν την αλλαγή νερού :D οπότε Δευτέρα θα αλλάξω νερό πάλι .
πάμε στα λάθη .
1 Καθάρισα /ανακάτεψα βυθό την ιδια ημέρα που έβαλα ψάρια
2)Έβαλα τα νέα ψάρια με αναμμένα φώτα εξου και το μακελειό 
3)Σε ανέλπιδη προσπάθεια έριξα άπειρη τροφή μη και φάνε από αυτή αντί το γόνο και ΔΕΝ την μάζεψα για τον ίδιο λόγο.
4)την επόμενη πρωί ξανά τάισα πάλι προς το πολύ για τον ίδιο λόγο 
Εχτές το βραδύ και σήμερα το πρωί δίαιτα θα μετρήσω μόλις σχολάσω και μετά θα πράξω αναλόγως 
 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Στα 5 min του test δεν ήταν κίτρινο αλλά ούτε 0.25 κατι ενδιάμεσο θα έλεγα όταν ξανά είδα το test μετά απο 3 ώρες ήταν ξεκάθαρο 0.25

Δεν κοιταμε τα τεστ μετα απο ωρες. Οταν λεει μετα απο 5 λεπτα, κοιτας μετα απο 5 λεπτα.

πριν 5 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

1 Καθάρισα /ανακάτεψα βυθό την ιδια ημέρα που έβαλα ψάρια
2)Έβαλα τα νέα ψάρια με αναμμένα φώτα εξου και το μακελειό 
3)Σε ανέλπιδη προσπάθεια έριξα άπειρη τροφή μη και φάνε από αυτή αντί το γόνο και ΔΕΝ την μάζεψα για τον ίδιο λόγο.
4)την επόμενη πρωί ξανά τάισα πάλι προς το πολύ για τον ίδιο λόγο 
Εχτές το βραδύ και σήμερα το πρωί δίαιτα θα μετρήσω μόλις σχολάσω και μετά θα πράξω αναλόγως 

Πολυ σωστα!

Νομιζω τα ειχαμε πει στην αρχη- οταν  βαζεις ψαρια- ταΐζεις με σταγονόμετρο και δεν ανακατεύουμε τον βυθο....

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

βάζω link της εταιρείας που λέει οτι το stability ταιριάζει με το prime https://www.seachem.com/prime.php 

Δεν ειπα ποτέ οτι δεν ταιριάζουν. Αυτο δεν σημαινει, οτι η αμμωνια παραμενει αμμωνια μετα την χρηση prime.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...