Jump to content

Μεταχειρισμένο Rio 180


Recommended Posts

1) Το κερατόφυλλο εχει τρελαθεί νόμιζα ότι είναι σταθερό  και εχει μεγαλώσει λιγο μπροστά αλλά ΟΧΙ εχει μεγαλώσει στην επιφάνεια και δεν φαινόταν παίζει να έχει γίνει το 3πλό .

Θα μετρήσω σήμερα να δω τι παίζει επίσης θα καθαρίσω το πρόφιλτρο …

 

2) το Canister πότε να το καθαρίσω τρέχει από 20 Νοεμβρίου και καθαρίζω κάθε 15 το προφιλτρο της Eihem όπου ίσως πρέπει να το κάνω κάθε 7 καθώς μαζεύει πράμα .

Επιπλέον  καθώς το πρόφιλτρο το εχω καθαρά για μηχανική φιλτρανση το πλένω με ζεστό νερό βρύσης :D η βιολογία έχει σπιτακι 3 Baskets στο Fluval 407 !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

το Canister πότε να το καθαρίσω τρέχει από 20 Νοεμβρίου

Οταν θα δεις , οτι αρχιζει και πεφτει η ροη. Αν εχεις προφιλτρο, και 1 φορα το 3 μηνο καλα ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Update

Τελικά , καθάρισα προ φίλτρο και βρήκα γιατί δεν δούλευε η σκούπα βυθού … όταν την έβαλα κατευθείαν σε λεκάνη και όχι 150 μέτρα λάστιχο έξω Worked like a dream ελληνιστί :P.

Έτσι έβγαλα καμιά 15 λίτρα τα συμπλήρωσα σκούπισα τα πολλά δε την ξαναπατάω !!! και έβαλα τον Inkbird 308 Wifi .

Μέτρησα την επόμενη όλα καλά μάλιστα θα έλεγα ότι είμαι σε φάση που πέφτουν τα νιτρικά ή είναι σταθερά !!! οπότε μέχρι να μεγαλώσει η νέα γέννα από τα Guppies σκέπτομαι μετά την αλλαγή νερού μα μειώσω κατά 30 λεπτά την διάρκεια του φωτισμού.

αλλαγή νερού από εβδομάδα που φτιάχνει ο καιρός :)

Ph που είχε ανεβει ηρθε στα ίσια του 7.2... 

 

Ερώτηση .

Για ένα περίεργο λόγο ενώ τα θηλυκά κυνηγάνε τον αρσενικό αυτός επιμένει με μια συγκεκριμένη (πράγματι είναι σαφέστατα ομορφότερη) .

Εκτός και αν παίζουνε εγω θα έλεγα ότι παίζει ανελέητο κυνηγείτο κατέβασα την θερμοκρασία από 26 στους 25 τι άλλο να κάνω ?

Καθώς κάτι μου λεει ότι και να βάλω νέο ή νέα θηλυκά θα τα αγνοήσει , μιλάμε του εχει πάρει τα μυαλά . 

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Για ένα περίεργο λόγο ενώ τα θηλυκά κυνηγάνε τον αρσενικό αυτός επιμένει με μια συγκεκριμένη (πράγματι είναι σαφέστατα ομορφότερη) .

Εκτός και αν παίζουνε εγω θα έλεγα ότι παίζει ανελέητο κυνηγείτο κατέβασα την θερμοκρασία από 26 στους 25 τι άλλο να κάνω ?

Δεν μπορεις να κανεις τιποτα ..... Αρσενικα παραμενουν αρσενικα ανεξαρτητος θερμοκρασιας :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2023 at 8:57 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν μπορεις να κανεις τιποτα ..... Αρσενικα παραμενουν αρσενικα ανεξαρτητος θερμοκρασιας :D

Τελικά πάει το θυλικό :( αγόρασα σήμερα 2 θυλικά 1 αντικατάσταση + 1 έχτρα καθώς ξετσουτσουνευει και ο μικρούλης (ζήλεψε) .

Κοίταξα να είναι διαφορετικά από αυτά που έχω για να εντυπωσιαστεί και ο άτιμος είχε αρχίσει να κυνηγάει της άλλες που αγνοούσε τόσο καιρό ^&%^&% και μόλις μυρίστηκε καινούργιο αίμα !!! :D 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Τελικά πάει το θυλικό :( αγόρασα σήμερα 2 θυλικά 1 αντικατάσταση + 1 έχτρα καθώς ξετσουτσουνευει και ο μικρούλης (ζήλεψε) .

Κοίταξα να είναι διαφορετικά από αυτά που έχω για να εντυπωσιαστεί και ο άτιμος είχε αρχίσει να κυνηγάει της άλλες που αγνοούσε τόσο καιρό ^&%^&% και μόλις μυρίστηκε καινούργιο αίμα !!! :D 

Βαλε παραπανω φυτα, να εχουν κρυψώνες οι θηλυκές.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο το κερατοφυλλο θα εχει γεμιση τα πάντα :) αλλά ναι πρεπει να κανω shoping therapy ... 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο μήνας που μας πέρασε ήταν απερίγραπτος , οπότε το ενυδρείο  έμεινε στα βασικά αλλαγή νερού κάθε 15 τάισμα μια φορά την ημέρα αλλά όχι σε σταθερές ώρες.

Στην προηγούμενη αλλαγή (13 ημερες πριν) ενώ οι μετρήσεις ήταν οκ βρήκα στον αφρό ανάμεσα  στο κερατοφυλο όχι ένα αλλά 3 νεκρά ψαράκια :( 1 μεγάλο πές ήταν η ώρα του αλλά και 2 μικρά .

Θεωρώ ότι το κερατοφυλο εχει μεγαλώσει τοσο που δεν δίνει χώρο στα ψάρια δυσκολεύομε να τα ταΐσω  από το πλάι φαινετε να εχει πιάσει το μισό + ενυδρειο  :D ή οχι ?.

 

Οπότε εχτές καθάρισα φίλτρο οσο είναι τέρας για να καλυψη το οποιο spike από τον καθαρισμό και αυριο θα πεσει κλάδεμα .

Ο καθαρισμός εγινε με νερό του φίλτρου έβαλα το μισό σε μια λεκάνη που εχω για αυτό και ένα ένα τα καλαθάκια με το βιολογικό μετά το καλαθάκι με το κατω φίλτρο που ηταν ΚΟΛΟΣ και έκανε το νερό χάλια τα μεγάλα πλαϊνά φίλτρα ήταν σχεδόν καινούργια . Το άλλο μισο νερό Repeat ..

 

PS1 Ξέρω ότι πρέπει να το ξανά ανοίξω πρόσφατα γιατί κανονικά το βάμβακι δεν καθαρίζετε και ενώ είχα ενυδριακό βαμβάκι φοβήθηκα να κόψω γιατί δεν ειχα προετοιμαστεί και θα μου έπαιρνε ωρα

Ps2 είχε πράγμα αλλά σε καμία περίπτωση

PS3  πλέον εχω επίσημα θέμα με σαλιγκάρια τα άφησα και ξεφύγανε

Ps4 καμία άλλη ιδέα για το τι άλλο μπορεί να συνέβη ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Παναγιώτη και λυπάμαι για τα ψαράκια που έχασες. Guppies ήταν;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το κερατόφυλλο δε νομίζω να φταίει, όταν το είχα μια φορά είχε κατακλύσει εντελώς το ενυδρείο μου και δεν είχα θέμα.

Αν δεν έχεις σημάδια ασθένειας στα υπόλοιπα ψάρια, θεωρώ πιο πιθανό να ανέβασες νιτρώδη χωρίς να το αντιληφθείς λόγω του πιεσμένου χρόνου σου, ή αμμωνία από κάποια ψαράκια που έφυγαν. Στη συνέχεια οι τιμές μπορεί να ισορρόπησαν μέχρι τις μετρήσεις σου, αλλά να είχε γίνει ήδη ζημιά.

Το γεγονός ότι ξέφυγε ο αριθμός των σαλιγκαριών, ίσως σημαίνει περίσσεια θρεπτικών, με ότι μπορεί να προκαλέσει στο νερό σου, ειδικά όταν έχεις βαρύ πρόγραμμα και δεν το παρακολουθείς όπως πριν.

Ελπίζω να είναι παροδική η περιπέτειά σου.

 

 

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω.Μαλλον ανεβασες ή αμμωνια ή νιτρωδη και δεν το εχεις αντιληφθεί.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος MarinLia έγραψε:

Γεια σου Παναγιώτη και λυπάμαι για τα ψαράκια που έχασες. Guppies ήταν;

ναι

Link to comment
Share on other sites

Πάντος σήμερα το πρωί έβγαλα ενα κουβά (με οτι σαλλιγαρια ειχε επάνω του) και άφησα λίγο μέσα στο Σκ θα βάλω σκούπα / θα βγάλω και τα σαλιγκάρια και Τρίτη θα αλλάξω νερό . Αν τελικά ο χρόνος %^$%^*& θα γίνουν όλα μαζί Δευτέρα .

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει αστάθεια στο ενυδρείο, σκούπα μην κάνεις. Βασικά δεν υπάρχει και λόγος γενικά να μπει σκούπα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετά από καιρό και διάφορες περιπέτειες (καλές και άσχημες) ξανά ενημερώνω.

 

Τα Guppy δε τα πήγαν καλά με το κερατόφυλλο αλλά ούτε με τα Tetra μπλεκόταν μαζί με τα αλλά φυτά και έκανε δίχτυ και τα έβρισκα μπλεγμένα.

Άλλες φορές προλάβαινα και ήταν ζωντανά άλλες όχι την προηγούμενη εβδομάδα έβγαλα το κερατοφυλλο και τολμώ να πω ότι ομόρφυνε το ενυδρείο …

οριακά έμειναν 3 ενήλικα και 5-6 μικρά :( και τα Tetra συμπεριφεροντε στα guppy σαν αρσενικά Guppy.

 

Τα Tetra ο Ancistus και το Pleco ακμάζουν ήμουν στο να πάρω άλλα 4 Tetra μη και ηρεμίσουν ή να κάνω αυτό που έλεγα και τελικά έκανα ένα χαρέμι Xiphophorus helleri.

Διάλεξα σχετικά μικρά ώστε να προλάβω να ανεβάσω βιολογία και για να έχουν μια ελπίδα τα ελάχιστα πλέον Guppy.

Ωστόσο αμμωνία δεν ανέβασα ποτέ ούτε όταν έβρισκα νεκρό ψάρι, ίσως λόγο Fluval 407.

Επίσης πρόσφατα έβαλα Gastropex καθώς το θέμα σαλιγκάρια είχε ξεφύγει.

Η ρουτίνα είναι 50% κάθε 7-10 ημέρες

Τα φυτά μεγαλώνουν και γεμίζουν / ομορφαίνουν το ενυδρείο

 

Κάθε σχόλειο δεχτό .

Link to comment
Share on other sites

πόσα τετρα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

...Διάλεξα σχετικά μικρά ώστε να προλάβω να ανεβάσω βιολογία και για να έχουν μια ελπίδα τα ελάχιστα πλέον Guppy....

Μετά από τόσους μήνες, γιατί ασχολείσαι με την βιολογία;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σκέφτηκα ότι τώρα εχω 2-4 ενήλικα guppy καμία 10ρια μικρά τα 8 Silvertip Tetra 1 Pleco και Ancistus.

Τα 4 xiphophorus helleri αν ηταν τελικό μέγεθος θα ηταν σα να βάζω 30-40 % φορτίο σε μια ημέρα.

Οπότε είπα κάλιο γαιδουροδενενε παρα …

 

@natateo8 είναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

Γιατί σκέφτηκα ότι τώρα εχω 2-4 ενήλικα guppy καμία 10ρια μικρά τα 8 Silvertip Tetra 1 Pleco και Ancistus.

Τα 4 xiphophorus helleri αν ηταν τελικό μέγεθος θα ηταν σα να βάζω 30-40 % φορτίο σε μια ημέρα.

Οπότε είπα κάλιο γαιδουροδενενε παρα …

 

@natateo8 είναι

Η σκέψη σου είναι λάθος

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αφού είναι στρωμένο κτλ κτλ βάζω κατευθείαν όσα ψάρια θέλω ?

Αν και όταν θα μεγαλώσουν θα είμαι Overstocked το μόνο που θα το σώζει είναι τα φυτά και το Fluval 407.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Δηλαδή αφού είναι στρωμένο κτλ κτλ βάζω κατευθείαν όσα ψάρια θέλω ?

Αν και όταν θα μεγαλώσουν θα είμαι Overstocked το μόνο που θα το σώζει είναι τα φυτά και το Fluval 407.

Καλημέρα. Κατά την γνώμη μου δεν είναι τόσο απλή η απάντηση και εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Όπως αν και πόσο είναι ώριμο το ενυδρείο και σταθερό το σύστημα, τα λίτρα του ενυδρείου, το είδος και ο αριθμός ψαριών που θα μπουν, η προϋπάρχουσα ιχθυοφόρτωση (είδος ζωντανών οργανισμών και αριθμός), φυτομαζα και βεβαίως η φιλτρανση. Οπότε πιστεύω κανένας δεν μπορεί να σου πει τι και πόσα ψάρια μπορείς να βάλεις με την μία και κατά πόσο θα επιβαρυνθεί ή όχι το σύστημα. Πάντως σε ενα ενυδρείο ώριμο με σταθερές συνθήκες και καλή φιλτρανση με ισχυρή βιολογία που υπερκαλύπτει την ιχθυοφόρτωση μετά την προσθήκη, ποτέ δεν θα προκύψει πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

 

@chiseco συμφωνώ για αυτό το πήγα σιγά σιγά με μικρά ψάρια κτλ κτλ αν και πιστεύω το 407 την υπερκαλύπτει :D οπότε ίσως στην περίπτωση μου να είναι σωστές και οι 2 επιλογές.

Στα Νέα και συγνώμη για το σεντόνι

1)Αν και όλοι λένε ότι το Ammonia Alert είναι αργά όταν θα σου πει ALERT το σκέπτομαι σε περίπτωση που έχει πεθάνει κάποιο και δε το πείρες χαμπάρι , σαν μια εχτρα δικλίδα ασφαλείας ,καθώς πλέον οσο δε βλέπω περίεργη συμπεριφορά μετράω μόνο PH  και No3 .

2)Τελικά έβαλα και 4 επιπλέον Silvertip tetra μένει να δω πως θα πάει, για την ώρα νομίζω ότι άρχισαν να παίζουν μεταξύ τους όπως έπρεπε και όχι με τα Guppy .

3)Μέτρησα τον Saifin pleco είναι 17 Cm σύμφωνα με το Link αλλά και με το ότι βλέπω θα αργήσει να μεγαλώσει πολύ σε σχέση με το τώρα https://aqualifeexpert.com/pleco-growth-rate/

Αυτό μου αρέσει γιατί των έχουμε αγαπήσει, όλοι έρχονται να δούνε τον βεντούζα και οι αγορά ενός Vision 260 δεν είναι πλέον μονόδρομος που οικονομικά δε μπορώ να ακολουθήσω. (εχω 1 χρόνο + )

4)Οι ξιφοφόροι είναι υπέροχοι .

5)Τα Guppy τα βλέπω ποιο ήρεμα τώρα που μπήκαν ξιφοι και extra tetra .

6)O Pleco ίσως να ενοχλείτε ήταν μόνιμα στη φωλιά του κάτω από ένα κλαδί τώρα σα να μη βολεύεται αλλάζει θέσεις.

7)Τα φυτά θέλουν μεταφύτευση  απόγευμα που θα είμαι σπίτι θα βγάλω Photo να μου Προτείνετε τι να κάνω .

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα photo για να μου προτείνετε αλλαγές πχ το azolea θέλει λίγο πιο πίσω ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...