Jump to content

Μεταχειρισμένο Rio 180


Recommended Posts

@natateoσε άλλο θέμα έγραψες νιτρικά τουλάχιστον 15-20 εγώ που κάπου στα 10-15 αλλάζω νερό και να κατεβώ κάνω λάθος ? Ρωτάω πρωί πρωί γιατί είμαι περιπου στα 20 με Το νερό στο βαρέλι να ζεστενετε αν είναι να μην αλλάξω νερό.

Να πάρουν μπόι τα φυτά!!! Άλγη δεν έχω αλλά άλλαξα φωτισμό!!! Θα ξέρω από ευδομαδα 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι επιπλέον που πρόσεξα όσο δε τους κάνω δίαιτα τα guppy τα μεγάλα γιατί τα

 τα juveniles μόνιμα τσιμπάνε και κάνουν scavenging , είναι σχεδόν αφρό περιμένοντας φαγητό αν μείνουν νηστικά πχ 16+ ώρες αρχίζουν να ψάχνουν για φαγητό σε όλο το ενυδρείο.

Τα silvertip από την άλλη θα φάνε όταν αρχίσει να βουλιάξει η τροφή στα  3/4 με μισό αρνούνται να ανέβουν ποίο πάνω.

 ή θα ανέβουν με το πάσο τους κάτσε να τσακωθούν τα άλλα και θα πάω...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

@natateoσε άλλο θέμα έγραψες νιτρικά τουλάχιστον 15-20 εγώ που κάπου στα 10-15 αλλάζω νερό και να κατεβώ κάνω λάθος ? Ρωτάω πρωί πρωί γιατί είμαι περιπου στα 20 με Το νερό στο βαρέλι να ζεστενετε αν είναι να μην αλλάξω νερό.

Να πάρουν μπόι τα φυτά!!! Άλγη δεν έχω αλλά άλλαξα φωτισμό!!! Θα ξέρω από ευδομαδα 

 

 

 

Οταν δεν εχεις high tech φουλ φυτεμενο, μπορεις να κρατας και 5ppm τα νιτρικα, δεν τρεχει τιποτα. Σε φουλ φυτεμενα με δυνατο φωτισμο τα νιτρικα πολυ γρηγορα μηδενιζουν για αυτο πρεπει να εχουμε καβατζα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθε ειδος ψαριου τρωει απο συγκεκριμένη στήλη νερου, δηλ καποια ψαρια μονο απο την επιφάνεια, καποια μονο απο τον βυθο και καποια μονο , την στιγμή που βυθίζεταιη τροφη.

Νταξ, υπαρχουν και σκουπες σαν τα χρυσοψαρα :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

java zoom.jpg

Zoom Κεικι ?

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η βρωμιά που βαζω σκούπα και ανακατέυω προσπαθοντας να την μαζεψω νομίζω οτι είναι απο την densa που χαλασε .

Τελικά δεν αλαξα νερό  αφηνω το κερατοφυλλο να αγριεψη next week Το φυτό κατω απο το δέντρο βγηκε μόνο του ξερει κανεις τι ειναι ?

 

Μια και ήρθε ο συνάδελφος που το κηνιτό του βγαζει καλές Photo ανεβάζω μερικές της προκοπής!!!

agnwsto fyto vroma.jpg

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις αυτα τα "λουκανικάκια" ειναι κακα απο τα γατοψαρα.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά λεω ,τόσο πολυ σκατό το 1 pleco ? το κοκκινο είναι μικρό δε το μετράω :P 

 

Δλδ εγώ που εκανα αέρα με την απόχη σε αυτά και τα μαζευα και μετά άλλαξα νερό ανακάτεψα κιάλλο 2-3 ώρες μετά εβαλα και ψάρια και  ανέβασα 0,25 αμμωνία  να κάνω το σταυρό μου :D 

η σκουπα βυθού δε τα ρουφάει μάλλον γιατί εχει 15 μέτρα λαστιχο %^&%^& , τί κανω για να τα μαζεψω γιατί αφού ειναι κακακια θα γινουν περισότερα !!! 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Zoom Κεικι

μεταφραση, παρακαλω :D

Πανω στα φυλλα του μικροσορουμ εμφανιζονται παρα πολυ συχνα καινουρια φυτακια- μικρα μικροσορουμακια :)

Link to comment
Share on other sites

Keiki = παιδί τα λένε έτσι στης ορχιδέες!!! Επίσης σημαίνει παιδί σε κάποια γλώσσα δε θυμάμαι ποια !!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κόψε κόψε εγινε 6 mb  το Video το έβαλα για να δειτε την ποσοτιτα ταίσματος συνηθως ριχνω τα 2/3 απο αυτό + 2 ταμπλέτες για τα Pleco οκ ειμαι ή ριχνω πολύ ?

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

Ναι πολύ είναι ,  άποψη μου πάντα 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξανά βλέπω το βίντεο ΝΑΙ παράαα πολύ 😅

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Τώρα που το ξανά βλέπω το βίντεο ΝΑΙ παράαα πολύ 😅

Εριχνα μια τσιμπιά στα Guppy τωρα εβαλα και τα silver οποτε της εκανα 2 ^^ αλλά κανονικά δεν ειναι τόσο μεγάλες τα 2/3 απο αυτό !!! αλλά για να λές πάραααααα πολυ και 1 τσιμπια πολυ θα ηταν :D ταίζω το φίλτρο καλά :P ώστε με μία ημέρα διαιτα να ειμαι οκ για εχτρα ψαρια ^^ .

 

Βλέπω αν βαλω γαρίδες τελικά θα κάνουν πάρτυ ^^ οπότε αντί να μειωσω το ταισμα βάζω ανασκαφέα !!!  @mik7Υπάρχουν ακόμα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα γίνουν γεύμα για τα πλέκο🤔

Link to comment
Share on other sites

Αν δουν το βίντεο τα γκάπι μου, θα νομίζουν ότι ζουν στη βόρεια Κορέα :)

Θ αρχίσουν να πηδάνε έξω για να ψάξουν το ενυδρείο σου

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Κόψε κόψε εγινε 6 mb  το Video το έβαλα για να δειτε την ποσοτιτα ταίσματος συνηθως ριχνω τα 2/3 απο αυτό + 2 ταμπλέτες για τα Pleco οκ ειμαι ή ριχνω πολύ ?

το αν ριχνεις πολυ, φαινεται μετα απο 2-3 λεπτα. Αν βλεπεις, οτι δεν μενει τροφη και ολη η τροφη ειναι φαγομενη - τοτε δεν ριχνεις πολυ.

Καλυτερα να ταιζεις 2-3 φορες την ημερα παρα μια φορα.

Link to comment
Share on other sites

Ταίζω 2 φορές ή μάλλον ανάλογα το πρόγραμμα μου δλδ σημερα που δουλευω εχω φυγει απο το πρωί και θα επιστρέψω κατα της 1900 θα ταίσω μια φορά.

 

Οταν είμαι απογευματινός ταίζω κατα της 1200 5 λεπτά μετα τα φώτα και το βράδυ οταν σχολασω κατα της 2200 .

 

Αλλά ρίχνω πολύ μετα απο 5 λεπτά υπάρχει τροφή ελάχιστη μεν αλλα υπάρχει μετα απο 30 min δεν υπάρχει τιποτα , θεωρω οτι τα μικρά θα φάνε μετα τα μεγάλα οτι αφήσουν τα ενηλικα !!! 

Αν και τα μικρά ολο τσιμπανε της πετρες και τα φυτά ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Αλλά ρίχνω πολύ μετα απο 5 λεπτά υπάρχει τροφή ελάχιστη

Μετα απο 5 λεπτα να μην υπαρχει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι είδα γράφεις εδώ από πριν στήσεις το ενυδρείο άρα θα πρέπει να είχες δει ότι με 2 μέρες βακτήρια δεν έστρωσε ποτέ κανείς. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος deafcrump έγραψε:

Από ό,τι είδα γράφεις εδώ από πριν στήσεις το ενυδρείο άρα θα πρέπει να είχες δει ότι με 2 μέρες βακτήρια δεν έστρωσε ποτέ κανείς. 

Το ενυδρείο εχει σταθεροποιηθεί μήνες τώρα , όταν πρόσθεσα ψάρια+ καθάρισα βυθό κτλ κτλ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ  ανέβασα 0.25 αμμωνία και έβαλα 2’η 3 ημέρες (δε θυμάμαι ) βακτήρια + prime για να βοηθήσω την βιολογία μου .

Δεν είπα πουθενά ότι έστρωσα σε 2 ημέρες :D αλλά σε αρκετές .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...