Jump to content

Ερώτηση για PH & CO2


giorgosgeo

Recommended Posts

Σ' ευχαριστώ φίλε, φυσικά κι έχω διάθεση και να μάθω και να ισορροπήσω το μίνι οικοσύστημά μου (αν δεν είχα, γιατί να σας ζαλίζω;)

Αγγελόψαρο δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω γιατί τα λίτρα μου είναι απαγορευτικά. Κάτι άλλο που θα μπορούσα να προσθέσω για φυσικό έλεγχο; Ενας ξιφοφόρος (όχι χαρέμι) για παράδειγμα, έστω κι αν χρειάζεται μεγαλύτερο πλάτος για κολύμβηση; Ξέρω ότι οι διαστάσεις και τα λίτρα μου είναι λίγα, αλλά αν υπήρχε κάτι για φυσικό έλεγχο του γόνου, θα το έκανα.

Θα τα καταγράψω όλα και θα επανέλθω το βράδυ με ότι ζήτησες, συν φωτό & βίντεο για τα περαιτέρω.

 

Υ.Γ. Την Παρασκευή έρχομαι στα μέρη σου, στη Μιτζέλα :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα τα ξαναπούμε λοιπόν.... απλά να έχεις υπομονή γιατί μπορεί να καθυστερώ κάποιες φορές να σου απαντήσω λόγω υποχρεώσεων.... 😉 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Σ' ευχαριστώ φίλε, φυσικά κι έχω διάθεση και να μάθω και να ισορροπήσω το μίνι οικοσύστημά μου (αν δεν είχα, γιατί να σας ζαλίζω;)

Αγγελόψαρο δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω γιατί τα λίτρα μου είναι απαγορευτικά. Κάτι άλλο που θα μπορούσα να προσθέσω για φυσικό έλεγχο; Ενας ξιφοφόρος (όχι χαρέμι) για παράδειγμα, έστω κι αν χρειάζεται μεγαλύτερο πλάτος για κολύμβηση; Ξέρω ότι οι διαστάσεις και τα λίτρα μου είναι λίγα, αλλά αν υπήρχε κάτι για φυσικό έλεγχο του γόνου, θα το έκανα.

Θα τα καταγράψω όλα και θα επανέλθω το βράδυ με ότι ζήτησες, συν φωτό & βίντεο για τα περαιτέρω.

 

Υ.Γ. Την Παρασκευή έρχομαι στα μέρη σου, στη Μιτζέλα :) 

Αν εχεις σκοπο να περασεις απο τον @Rik, παρε και κανα μπουκαλακι με νερο ενυδρειου σου, να κανετε μετρησεις μαζι.

Θυμισε μου με ποιο τεστ μετρας τα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, εγω θα ειμαι Πειραιά Πέμπτη βράδυ μεχρι Κυριακή οποτε δύσκολο να τα πουμε απο κοντά φίλε.... :)

Παιδια μην χολοσκάτε για τα τεστ.... ας στήσουμε αρχικα σωστά το ενυδρειο και μετα κάνουμε οσα τεστ θέλετε....

Link to comment
Share on other sites

Πάω στον @Rik αλλά ο Rik έρχεται σε μένα :)

 

Βάζω αναλυτικά τα στοιχεία του ενυδρείου, τον εξοπλισμό & μερικές φωτό που εστιάζουν στο πρόβλημα ΑΛΓΗ. Στην τελευταία φωτό φαίνεται ίσα - ίσα και μία από τις γαριδούλες μου, δεν την πρόλαβα, όταν άναψα το φως κρύφτηκε εκεί.

 

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 45x36x34
Συνολικά Λίτρα: 55
Sump (λίτρα):

 

Οργανισμοί

 

Φυτά: Anoubia bonsai, salvinia minima, cryptocorine, ceratophyllum, moss

Ψάρια: Guppies (3 ενήλικα (1M, 2F), ~6 που φτάνουν σε ενηλικίωση, ~ 20 έως 30 μικρά & γόνος)

Άλλα είδη: Neocaridina blue diamond (είχα βάλει 5, βλέπω έως 2 ταυτόχρονα, συνήθως βράδυ αν ανάψω φώτα), Λαθρεπιβάτες

 

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Μαύρη αφίσα

Πέτρες: Λάβας & dragonstone

Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά : Σκεπαστό το χειμώνα, ανοικτό το καλοκαίρι.


Υπόστρωμα: Dennerle Deponit mix professional
Βυθός: Dennerle Crystal Quartz

 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Dennerle Nano Style LED L 8w (6500K, 1000 Lumen)
Διάρκεια φωτισμού: 7h

 

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: 2 φίλτρα Dennerle Nano Corner Filter XL (150lt/h ανά φίλτρο)
Θέρμανση/ Ψύξη: Dennerle nano thermo heater compact 100w

Λίπανση: Tropica Premium Nutrition (μόλις ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ)

Παροχή CO2: Dennerle CO2 plant fertilizer Bio 60 (δεν λειτουργεί)

 

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Dennerle nano gravel cleaner, Dennerle cleanator sponge, Dennerle nano alginator 2500, Dennerle hangon themometer, Oase fishguard auto feeder (σε χρήση μόνο όταν πρόκειται να απουσιάσω), H2Ocean compact auto top-up (το χρησιμοποιώ σαν αντλία και στις αλλαγές), ψαλίδι, τσιμπίδα, σφουγγάρι & μαγνήτες.

 

Διατροφή: Dennerle Guppy & Co booster, Ocean Nutrition Spiroulina flakes (εναλλάξ)

Φάρμακα: API ενυδρειακό αλάτι, API Melafix, Sera Costapur, βιταμίνες (δεν τις χρησιμοποιώ εδώ και μήνες)

 

Παράμετροι
pH: 7.6+
Γενική σκληρότητα (GH): 8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 20
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 23

 

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 20% μια φορά την εβδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Seachem Prime, προσθήκη στο ενυδρείο 12-16 ώρες μετά την προετοιμασία

 

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: 

Κάθε μέρα: Ελεγχος θερμοκρασίας, στάθμης νερού, συμπεριφοράς ψαριών, μεγεθυντικός φακός για ανίχνευση ασθενειών & παράσιτων, αφαίρεση φύλλων από τον πυθμένα, Flourish Excel.

Εβδομαδιαία: Βασικές μετρήσεις παραμέτρων νερού (NH3/NH4, NO2, NO3), Σκούπα βυθού  (~30% της επιφάνειας), έλεγχος ροής φίλτρων, καθαρισμός ακροφυσίων & εισαγωγής νερού, μαγνήτης & σφουγγάρι, ξύστρα στα δύσκολα σημεία, απομάκρυνση moss που έχει αποκολληθεί.

Ανά 15 ημέρες: Πλύσιμο βάμβακα φίλτρων σε νερό ενυδρείου.

Ανά μήνα: Κλάδεμα κερατόφυλλου, μέτρηση GH & KH
Ανά 2 μήνες: Προσθέτω αλάτι ενυδρείου API
Ανά 3 μήνες: Αντικατάσταση βαμβακιού στα φίλτρα.
Ανά 6 μήνες: Αντικατάσταση κάδου βιολογικού υλικού Dennerle nano bio granulate

312493430_440517611525298_8519988217661390428_n.jpg

312475614_2101300716722688_5312029937024354319_n.jpg

312832524_1724324631302039_1681910707563477072_n.jpg

312454983_643619864105092_3387152233833616651_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
Link to comment
Share on other sites

Αγορινα.... αλλος για Χιο τραβηξε και αλλος για Μυτιλινη.... :)

Θα το δω με την ησυχια μου και θα σου απαντησω.

 

Για την ωρα σου εγραψα ενα κατεβατο για το πως θεωρω πρεπει να αρχισεις ....

Σορρυ για τα ορθογραφικα αλλα εγραφα στα γρηγορα πριν δω το ποστ σου.

Οπως και να εχει ριξε μια ματια παρακατω και το ξανασυζηταμε το ολο θεμα.

Παρακατω θα αναφερθω στο πως εγω θα αντιμετωπιζα το ολο θεμα και από εκει και περα κάθε παρεμβαση και διευκρίνηση για καλό φυσικά και είναι ευπρόσδεκτη από όλους τους φίλους και φίλες εδώ μέσα.

Αρχικά  ο πρωτος στοχος μου θα ηταν να διορθωσω τον βυθο σου οπου θα σου δημιουργει πολλα προβληματα συνεχεια εάν δεν κανεις κατι.

Εν ολιγης θα πρεπει να αλλάξεις το επιφανειακό χαλικάκι με ένα ποιο ψιλό, χαλαζιακο, κοκκομετριας 1 εως 2 mm. Κατά προτίμηση θα σου ελεγα να πας σε μαυρο ή καφέ  γιατι με το ενεργό υπόστρωμα που εχεις δεν θα φαίνεται και τοσο η διαφορα χρώματος σε σχεση με το ασπρο μπεζ που εχεις.

Ουσιαστικα πολλα οργανικα οφείλονται και από το οργανικο σου υποστρωμα που δεν είναι θωρακισμένο σωστα και ετσι εχεις αρκετα οργανικα ελευθερα μεσα στο νερο που καθονται παντου σε ολες τις επιφανειες. Αυτό εχει ως αποτελεσμα να υπαρχει μια ευεργετική βάση σε ολες τις επιφάνειες για να αναπτυχθούν οι αλγες.

Οποτε εχουμε και λεμε…

Θα χρειαστεις μια λεκανη, κουτι, δοχειο για να φιλοξενησεις προσωρινα τα ψαρακια σου. Εκει μεσα θα βαλεις επισης τον θερμαντηρα και το φιλτρο σου με νερο από το ενυδρειο σου. Επισης όταν τα μετακομισεις στο νέο δοχειο θα μαζεψεις το επιφανειακο χαλικακι βαθους 1 με 2 εκατοστα από την επιφανεια του βυθου και θα το στρώσεις και αυτό μεσα στο δοχειο.

Δευτερων, εφοσον τελιωσεις με την πρωτη φαση θα ξηλωσεις όλα τα φυτα και τα διακοσμητικα από μεσα.

Το κερατοφυλλο και την flame moss βαλτα μεσα στο δοχειο με τα ψαρια ενώ τα υπολοιπα θα πρεπει να τα καθαρισεις από τις υπερβολικες αλγες και τα χαλασμενα φυλλα τους.

Από αυτά οσα σώζονται θα πρεπει  να τα βουτήξεις για 2 με 3 λεπτα σε διαλυμμα που θα ετοιμασεις σε μια λεκανη 1 μερος χλωρίνης κλασικης με 19 μερη νερου. Θα βουτήξεις μονο τα φυλα τους προσπαθωντας να μην βρέξεις το ριζικο τους συστημα.

Όταν τελιωσεις αυτή την διαδικασια θα τα ξεπλύνεις καλα με αφθονο νερο και μετα θα τα βαλεις σε άλλο λεκανακι με  καθαρο νερο και 3πλη δοση αντιχλωριο και αστα εκει κανα 24ωρο. Στην τελικη πριν τα φυτεψεις με ένα ψαλιδακι θα αφαιρεσεις ότι είναι σαπιο.

Καταλαβαινω πως ουσιαστικα είναι για πεταμα τα περισσοτερα αλλα εάν θες να μπεις στην διαδικασια καποια να σωθουν εγω θα λειτουργουσα με τον παραπανω τροπο. Από εκει και περα θα επανελθω στο θεμα περι φυτων όταν θα εχουμε τελιωσει με την περιγραφη του βυθου.

Παμε λοιπον παλι στον βυθο. Ειπαμε εχουν φυγει όλα ουσιαστικα από το ενυδρειο και εχει μεινει χαλικι και ενεργο υποστρωμα. Αφαιρεις ολο το νερο και το υπολοιπο χαλικι που εχει μεινει μεσα. Επισης από το ενεργο υποστρωμα (χωμα) αφηνεις το πολύ δυο δαχτυλα και θα προσθεσεις από πανω του τεσσερα δαχτυλα από το χαλαζιακο χαλικακι που σου ανεφερα αρχικα. Γεμιζεις και βαζεις ένα φιλτρακι με μαλλι το οποιο θα ξεπλενεις κάθε μερα για 3 μερες. Αδειαζεις από το νερο και φυτευεις το 80% της επιφανειας του βυθου. Πριν φυτεψεις περνα όλα τα νεα φυτα που θα παρεις από το διαλυμμα χλωρινης νερου. Παιζει σημαντικο ρολο….

Πισω θα εβαζα, Hygrophila και Limnophila Sessiliflora.

Μεση την μος και τις κρυπτοκορινες που εχεις ή θα παρεις και μπροστα εάν θες καμια cryptocorina parva ή pogostemon hefleri.

Αρχικα θα επαιζα σε αυτές τις επιλογες και θα πρεπει να είναι σε ματσακια 2, 3 μαζι για να εχεις μια πλουσια φυτομαζα και δυνατη εκκινηση. Από εκει και περα όταν στρωσουν τα πραγματα παιζεις και με αλλα φυτα. Τελιωνεις με το φυτεμα και γεμιζεις σιγα σιγα προσεκτικα παλι και βαζεις το φιλτρακι για 3 μερες με ενεργο ανθρακα μονο. Εφοσων τελιωσεις με αυτές τις φασεις επιστρεφεις εξοπλισμο και ψαρια στο ενυδρειο αλλα θα ταιζεις ελαχιστα για καμια 10ρια μερες μετα μεχρι να στρωσουν παλι τα πραγματα .

Μετα βλεπεις ΡΗ , διοξειδια κλπ….

Εννοειτε πως με τα ψαρακια καπως θα πρεπει να τα ελαττώσεις και θα δεις πως τα πραγματα θα γινουν ποιο ευκολα στην διαχείριση.

 

Αυτά στα γρηγορα σε πρωτη φαση και τα λεμε…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο για την αλλαγή του βυθού. Αν ο βυθός χαλικακι είναι αυτός που περιγράφεις απλά θα πρέπει να προσθέσεις παραπάνω. Θα πρέπει να έχει δύο με τρεις φορές το πάχος του deponit mix. Όπως και να έχει προσπάθησε την άνω στρώσει του βυθού σου να την μαζέψεις και να την βάλεις πάλι από το πάνω μέρος για να στρώσουν ποιο γρήγορα τα πράγματα. Το μπουκάλι με το μίγμα co2 μπορείς να το βάλεις μέσα σε ένα κουβά με νερό μαζί με ένα θερμαντήρα στους 25 βαθμούς για να ξεκινήσει ποιο γρήγορα και να έχεις μια σχετικά παραγωγή διοξειδίου. Με τα φυτά και τα άλλα όπως είπαμε. 

Link to comment
Share on other sites

 

Γράφεις για ολικό restart, δεν ξέρω αν είμαι σε θέση να το κάνω, κυρίως λόγω χώρου. Δεν ξέρω που θα μπορούσα να βάλω το προσωρινό κουτί, χωρίς να χωρίσω και να βρεθώ να κοιμάμαι στο αμάξι αγκαλιά με το ενυδρείο.

Κάτι εναλλακτικό μπορώ να κάνω;

Για παράδειγμα, πώς σκέφτομαι το "εναλλακτικό": 

Να πετάξω όλα τα φυτά και τις πέτρες, να σκουπίσω καλά το βυθό και στη συνέχεια: Αφαιρώ σταδιακά το χαλίκι & μέρος του υποστρώματος, ώστε να φιλτράρεται λιγάκι η θολούρα, περιμένω 2-3 μέρες, στρώνω καλά πλυμένη χαλαζιακή άμμο για να μειώσω τη θολούρα, βάζω πέτρες & φυτεύω τα φυτά που μου πρότεινες, περιμένω να ξεθολώσει, αντικαθιστώ τους κάδους στα φίλτρα σταδιακά.

Μπορεί να λειτουργήσει κάτι τέτοιο;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και παραπάνω. Άκυρο για την αλλαγή του βυθού. Αν ο βυθός χαλικακι είναι αυτός που περιγράφεις o quarz απλά θα πρέπει να προσθέσεις παραπάνω. Θα πρέπει να έχει δύο με τρεις φορές το πάχος του deponit mix. Όπως και να έχει προσπάθησε την άνω στρώσει του βυθού σου να την μαζέψεις και να την βάλεις πάλι από το πάνω μέρος για να στρώσουν ποιο γρήγορα τα πράγματα.. Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; Αυτά τα φίλτρα που έχεις δεν είναι και η καλύτερη επιλογή για το ενυδρείο σου αλλά οκ.... το παν τώρα είναι να καπακωσεις σωστά το υπόστρωμα για να μειώσεις τα οργανικά στο νερό συν την μείωση των ψαριών. Για τις πέτρες ένα βράσιμο 10 λεπτά και θα είναι σαν καινούργιες. 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτό το extension για επιπλέον βιολογία στο φίλτρο σου που κουμπώνει πάνω στο υπάρχον φίλτρο. 

image.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Λοιπόν, επειδή μου έγραψες "αν είναι αυτός", έψαξα στα παραστατικά αγοράς για να σιγουρευτώ για το βυθό. Τελικά λάθος, ο βυθός δεν είναι Dennerle, είναι αυτός:

fb476f5f25250e30ca005512fd594d26-lbox-800x600-F9F9F9.png

 

και νομίζω ότι περιέχει κι αυτός οργανικά, απ' ότι βλέπω δεν είναι απλό χαλικάκι. Θυμόμουν το Crystal Quartz, τελικά τον άλλαξα στο ταμείο. Κι αν περιέχει όντως οργανικά, νομίζω ότι μόλις έγινε χειρότερο αλλά κι εξηγείται κι η άλγη.

Αν αφαιρέσω όσο μπορώ από τον παλιό βυθό και στρώσω αυτό, φυτεύοντας μετά, κάνω κάτι;

Dennerle Crystal Quartz Gravel Nature Diamond Black 1-2mm 5kg

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Υπάρχει και αυτό το extension για επιπλέον βιολογία στο φίλτρο σου που κουμπώνει πάνω στο υπάρχον φίλτρο. 

image.png

που να τραβηξει και αυτο το εξαρτημα αυτο το αδυναμο φιλτρο, που εχει..... Για ενα ενυδρειο 50λ χρειαζεται ενα φιλτρο με ονομαστικη ροη τουλαχιστον 400λ/ωρα....

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να αλλαξεις το υποστρωμα, τότε καλυτερα να ξεκινησεις σωστα  - ολα απο την αρχη, με σωστο εξοπλισμο, υποστρωμα κτλ.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Λοιπόν, επειδή μου έγραψες "αν είναι αυτός", έψαξα στα παραστατικά αγοράς για να σιγουρευτώ για το βυθό. Τελικά λάθος, ο βυθός δεν είναι Dennerle, είναι αυτός:

fb476f5f25250e30ca005512fd594d26-lbox-800x600-F9F9F9.png

 

και νομίζω ότι περιέχει κι αυτός οργανικά, απ' ότι βλέπω δεν είναι απλό χαλικάκι. Θυμόμουν το Crystal Quartz, τελικά τον άλλαξα στο ταμείο. Κι αν περιέχει όντως οργανικά, νομίζω ότι μόλις έγινε χειρότερο αλλά κι εξηγείται κι η άλγη.

Αν αφαιρέσω όσο μπορώ από τον παλιό βυθό και στρώσω αυτό, φυτεύοντας μετά, κάνω κάτι;

Dennerle Crystal Quartz Gravel Nature Diamond Black 1-2mm 5kg

Γιωργη... εξαρχης με προβληματισε το χαλικακι σου... αλλα αφου μου ειπες πως ειναι το Quartz, λεω δεν μπορει εγω απο τις φωτο θα το βλεπω κάπως.

Η αληθεια ειναι πως μου κανει περισσοτερο για ποταμιασιο με ισως καποια προσθετα ζεολιθου και οργανικων. Οπως και να εχει, πληροφοριες για το mini pond substrate δεν βρίσκω και εκτος αυτου και η κοκκομετρια του φαινεται να παιζει αρκετα μια που ειναι για λιμνες κυρίως και οχι για ενυδρειο.

 

Το crystal quartz σαφως μιλαμε για αλλο υλικο και κοκκομετρια και θα σου ομορφύνει το ενυδρειο ταυτόχρονα, απλα μπορει να εχεις καποιες διακυμάνσεις τις πρωτες δυο εβδομάδες ΝΟ2 και αμμωνία εαν τα φίλτρα σου δεν αντεπεξέλθουν μέχρι να ωρίμαση παλι λιγο ο βύθος σου. Αυτο με προβληματιζει περισσοτερο αλλιως θα σου ελεγα να τον βγαλεις χωρις δευτερη σκεψη.

 

Απο την αλλη εαν την αλλαγη βυθου την συνδυάσεις με φουλ φυτά θα σε προστατεψουν αρκετα και οι αλγες δυσκολα θα παρουν το πανω χερι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

που να τραβηξει και αυτο το εξαρτημα αυτο το αδυναμο φιλτρο, που εχει..... Για ενα ενυδρειο 50λ χρειαζεται ενα φιλτρο με ονομαστικη ροη τουλαχιστον 400λ/ωρα....

Χεχε... το ειδα και εγω... αλλα επειδη αναφερει οτι εχει δυο ταυτοχρονα μεσα στο ενυδρειο ας πουμε πως την παλευουν καπως στην τελικη..... για αυτο αλλωστε προτεινα και τις προσθηκες για να δυναμωσει καπως και η βιολογια του ανθρωπου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν ειναι να αλλαξεις το υποστρωμα, τότε καλυτερα να ξεκινησεις σωστα  - ολα απο την αρχη, με σωστο εξοπλισμο, υποστρωμα κτλ.

 

Την γυναικα του την ρώτησες;;;  :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν χρειάζεται να τη ρωτήσει, σας γράφω από το αμάξι με hotspot από το κινητό. Πήγα μόνος μου για να γλιτώσω τη διαδικασία :D 

Αυτά γράφει για το mini pond και δεν μου φαίνονται ωραία

https://www.velda.com/pond-products/bottom-plants/plant-substrates/mini-pond-substrate/

 

Εχω κι άλλες ερωτήσεις, μαζεμένες:

Είχα την εντύπωση ότι η ενδεδειγμένη φίλτρανση είναι τα λίτρα του ενυδρείου Χ 6 την ώρα. Δεν ισχύει; Γιατί χρειάζομαι 400 και πλέον; Δεν θα δημιουργήσει πολύ έντονη ροή σε τόσο μικρό χώρο; Η λάβα δεν προσφέρει χώρο για βαριά βακτηριακή αποίκηση;

Τα φυτά δεν λειτουργούν ως πρόσθετη βοήθεια στο φιλτράρισμα των ρύπων;

Το υπόστρωμα & ο βυθός, μετά από κάποιους μήνες δεν απελευθερώνουν ότι οργανικό έχουν και μένουν απλό αμμοχάλικο; 

 

Αναφορικά με την προσθήκη που μου πρότεινες Rik: Κι εγώ έχω την εντύπωση ότι με την προσθήκη στο φίλτρο θα έχω ζημιά στη ροή, γιατί ένα φίλτρο με 150lt/h δεν το λες και τούρμπο. Υπάρχει όμως η δυνατότητα, τους 3 κάδους βαμβάκι να τους κάνω 1 βαμβάκι και 2 με βιολογικό υλικό.

 

Να κάνω την ενδεδειγμένη διαδικασία που έγραψε ο Rik, είναι αδύνατο. Αν πρέπει να γίνει restart, θα φύγουν τα ψάρια και θα ξεκινήσω από την αρχή. Στην καλύτερη θα βάλω 5-6 γκάπι σε ένα μικρό ενυδρείο 20λ που ίσως το τακτοποιήσω κάπου για πολύ λίγες ημέρες όμως, αφού θα είναι δύσκολη η συντήρησή του.

 

Πριν πάω σε αυτή τη λύση όμως, αν ξηλώσω τα προσβεβλημένα φυτά, φυτέψω νέα με κάλυψη βυθού 80% και κάνω αγωγή με Algexit που μου έγραψε η @natateo σε συνδυασμό με κανονικό διοξείδιο, έχει πιθανότητες ένα τέτοιο πλάνο; Δεν έχω ανησυχητικές παραμέτρους, μόνο άλγη.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

 

Παιδιά δεν χρειάζεται να τη ρωτήσει, σας γράφω από το αμάξι με hotspot από το κινητό. Πήγα μόνος μου για να γλιτώσω τη διαδικασία :D 

 

Χαχαχα..... εννοείτε πως αστειεύομαι φίλε μου! :)

 

Αυτά γράφει για το mini pond και δεν μου φαίνονται ωραία

https://www.velda.com/pond-products/bottom-plants/plant-substrates/mini-pond-substrate/

 

Ναι αυτο το ειδα και εγω αλλα δεν αναφέρει περισσότερες λεπτομέρειες οπότε δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ακριβώς τη παίζει με το συγκεκριμένο χαλικάκι.....

 

Εχω κι άλλες ερωτήσεις, μαζεμένες:

Είχα την εντύπωση ότι η ενδεδειγμένη φίλτρανση είναι τα λίτρα του ενυδρείου Χ 6 την ώρα. Δεν ισχύει; Γιατί χρειάζομαι 400 και πλέον; Δεν θα δημιουργήσει πολύ έντονη ροή σε τόσο μικρό χώρο;

χ6 εως και χ10.... το θέμα της ροής διορθώνεται ανάλογα τις απαιτήσεις μας, αλλα πέρα απο αυτή παίζει ρόλο και τις δυνατότητες φίλτρανσης που σου προσφέρει το κάθε φίλτρο, οπως ο χώρος του κάδου υλικών, τα ίδια τα υλικά,  κλπ....

 

Η λάβα δεν προσφέρει χώρο για βαριά βακτηριακή αποίκηση;

 

Η λάβα, όπως και η επιφάνεια του βυθού προσφέρουν χώρο στα βακτηρια, αλλά ειναι επίσης σημαντικό το μεγαλύτερο μέρος αυτών να βρίσκονται στο φίλτρο και οχι σε μεγάλο βαθμό μεσα στο ενυδρείο μας, προσφέροντας ετσι τις κατάλληλες συνθήκες σε αλγες και σε παθογόνα και αρα επιπλέον κίνδυνος και για τα φυτά και τα ψάρια μας. Οπου παει και κατακάθεται η οργανική αιωρούμενη ύλη, αυτη ουσιαστικα προσφέρει ενα καταλληλο σημειο για να αναπτυχθουν οι αλγες και τα βακτηρια, οποτε ειναι σημαντική και η φιλτρανση μας να αποθηκεύει σωστα τα απόβλητα, να μην τα αφηνει να ξαναγυρίσουν στο ενυδρειο σε ενα βαθμό και με τη σωστη ροη να βοηθα στο να σκουπίζει τις επιφάνειες απο την υπερβολική συγκέντρωση αυτών οδηγώντας τα στην είσοδο του φίλτρου μας.

 

Τα φυτά δεν λειτουργούν ως πρόσθετη βοήθεια στο φιλτράρισμα των ρύπων;

 

Ναι αλλα εαν οι ρυποι ειναι υπεβολικοι και δεν τους προλαβαινουν στο τελος οι αλγες θα παρουν το πανω χερι... για αυτο αρχιζουμε με μια καλη φυτομαζα στο ενυδρειο μας και φυτα γρηγορης αναπτυξης.

 

Το υπόστρωμα & ο βυθός, μετά από κάποιους μήνες δεν απελευθερώνουν ότι οργανικό έχουν και μένουν απλό αμμοχάλικο; 

 

Οχι ακριβώς.... το υπόστρωμα απο την μια δίνει αλλα απο την αλλη μαζεύει και οργανικά απο τα απόβλητα που παράγονται και απορροφούνται απο αυτό.... 

 

Αναφορικά με την προσθήκη που μου πρότεινες Rik: Κι εγώ έχω την εντύπωση ότι με την προσθήκη στο φίλτρο θα έχω ζημιά στη ροή, γιατί ένα φίλτρο με 150lt/h δεν το λες και τούρμπο. Υπάρχει όμως η δυνατότητα, τους 3 κάδους βαμβάκι να τους κάνω 1 βαμβάκι και 2 με βιολογικό υλικό.

 

Αν δεν σου επηρεάσει αισθητά την μηχανική φιλτρανση και δεν ειναι ανεπαρκής, ισως να βοηθούσε στην τελική αλλα δεν μπορω να ξερω εξ αρχής το τελικο αποτέλεσμα.

 

Να κάνω την ενδεδειγμένη διαδικασία που έγραψε ο Rik, είναι αδύνατο. Αν πρέπει να γίνει restart, θα φύγουν τα ψάρια και θα ξεκινήσω από την αρχή. Στην καλύτερη θα βάλω 5-6 γκάπι σε ένα μικρό ενυδρείο 20λ που ίσως το τακτοποιήσω κάπου για πολύ λίγες ημέρες όμως, αφού θα είναι δύσκολη η συντήρησή του.

 

Πριν πάω σε αυτή τη λύση όμως, αν ξηλώσω τα προσβεβλημένα φυτά, φυτέψω νέα με κάλυψη βυθού 80% και κάνω αγωγή με Algexit που μου έγραψε η @natateo σε συνδυασμό με κανονικό διοξείδιο, έχει πιθανότητες ένα τέτοιο πλάνο; Δεν έχω ανησυχητικές παραμέτρους, μόνο άλγη.

 

Κοιτα... εαν ειναι να κανεις ολικο ρεσταρτ εκει μπορεις μετα να κανεις πολλα και διαφορα και δεν θα χρειαστείς Algexit..... σκεψου το και τα ξαναλέμε.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Είχα την εντύπωση ότι η ενδεδειγμένη φίλτρανση είναι τα λίτρα του ενυδρείου Χ 6 την ώρα. Δεν ισχύει; Γιατί χρειάζομαι 400 και πλέον; Δεν θα δημιουργήσει πολύ έντονη ροή σε τόσο μικρό χώρο;

Διαβασε λιγο εδω , αν θελεις :)

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον κείμενο, όπως και τα σχόλια. Απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχει ξεκάθαρος κανόνας. Μάλλον η ονομαστική ροή μοιάζει με την κατανάλωση βενζίνης που δίνουν οι κατασκευαστές στα αυτοκίνητα: Ναι μεν, αλλά, μάλλον αδύνατο να την καταφέρεις σε πραγματικές συνθήκες.

Στη δική μου περίπτωση, ένα ρεζουμέ:

Ο κατασκευαστής για τα λίτρα του ενυδρείου μου, θεωρεί επαρκές φίλτρο που έχω. Σε μένα σίγουρα δεν ήταν, μιας και γέμισα ψάρια. Το έχω ενισχύσει με δεύτερο φίλτρο, με βιολογικό υλικό και πέτρες που προσφέρουν αποίκιση. Παρόλα αυτά έχω μεγάλη ιχθυοφόρτιση, αν και το γκάπι δεν ανήκει στα πολύ ρυπογόνα ψάρια (ελπίζω!). Εχω παράλληλα μικρή φυτοκάλυψη, υψηλή παρουσία οργανικών από το λάθος υπόστρωμα και παρουσία άλγης. 

 

Διάβασα πολύ για τις άλγες αυτές τις ημέρες. Ανεξάρτητα από τους τύπους άλγεων, υπήρχε ένας κοινός παρονομαστής ως πιθανή (συν)αιτία: Το χαμηλό Co2. Διάβασα όμως και για τη σημασία του σιδήρου και άλλων μικροστοιχείων, τα οποία πρέπει να είναι σε ισορροπία. Δηλαδή, σωστή λίπανση. Μπέρδεμα. Η λίπανση θεωρείται απαραίτητη αλλά εάν υπάρχει ενεργό υπόστρωμα και λίγα φυτά - όπως σε μένα - ίσως δημιουργήσει περισσότερα θέματα. Πάντως εγώ ξεκίνησα να προσθέτω υγρό λίπασμα.

Φωτισμός: Νέο μπέρδεμα. Ο πολύς βλάπτει γιατί ευνοεί τις άλγες, αλλά κι ο λίγος μπορεί να βλάψει τα φυτά, επομένως να δημιουργήσει έδαφος για τις άλγες.

Το μόνο θετικό, ότι στο βυθό δεν έχω εντοπίσει πρόβλημα, προς το παρόν αφορά τις πέτρες και τα φυτά.

 

Πάντως ρε παιδιά, όσο πιο πολύ ψάχνω για να λύσω μια απορία, τόσο περισσότερες μου δημιουργούνται.

 

Οταν επιστρέψω από Δευτέρα, λέω να ξεκινήσω μια πρώτη προσπάθεια:

Πρώτα θα μειώσω τα ψάρια (βρήκα έναν γείτονα στις αγγελίες του φόρουμ). Θα βγάλω τα φυτά, θα φυτέψω νέα και θα ξεκινήσω το Algexit που μου πρότεινες. Θα δω τι θα κάνω με το CO2 (είδα το Dennerle CO2 set 160 Primus, είναι καλό;) και θα περιμένω.

 

Rik μου πρότεινες κάποια φυτά. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις περίπου σε τι ποσότητες να πάρω από το καθένα, γιατί δεν έχω ιδέα; Για να πω την αλήθεια πάντως, δεν έχω εξοικειωθεί ακόμα με τη φύτευση. Δεν ξέρω αν φταίει η κοκκομετρία του βυθού ή ο τρόπος που τα φυτεύω, πάντως 8/10 που έχω φυτέψει δεν έχει ριζώσει και μετά από 1-2 μέρες επιπλέει. 

 

ΥΓ Δυστυχώς το σύστημα CO2 που πήρα αρνείται να ξεκινήσει. Αλλαξα μπουκάλα, διαχύτη, το βύθισα σε νερό 25 oC μπας και ξεκινήσει και να ελέγξω ταυτόχρονα για διαρροή, τίποτα. Αν και ακολούθησα τις οδηγίες, μου φαίνεται απίθανο να είναι ελλαττωματικά και τα 2 μπουκάλια, οπότε κάτι λάθος κάνω αλλά δεν ξέρω τι.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Στη δική μου περίπτωση, ένα ρεζουμέ:

Ο κατασκευαστής για τα λίτρα του ενυδρείου μου, θεωρεί επαρκές φίλτρο που έχω. Σε μένα σίγουρα δεν ήταν, μιας και γέμισα ψάρια. Το έχω ενισχύσει με δεύτερο φίλτρο, με βιολογικό υλικό και πέτρες που προσφέρουν αποίκιση. Παρόλα αυτά έχω μεγάλη ιχθυοφόρτιση, αν και το γκάπι δεν ανήκει στα πολύ ρυπογόνα ψάρια (ελπίζω!).

Ετσι. Και τα γκαπυ ειναι αρκετα ρυπογονα οταν ειναι πολλα...

πριν 8 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Φωτισμός: Νέο μπέρδεμα. Ο πολύς βλάπτει γιατί ευνοεί τις άλγες, αλλά κι ο λίγος μπορεί να βλάψει τα φυτά, επομένως να δημιουργήσει έδαφος για τις άλγες.

Το μόνο θετικό, ότι στο βυθό δεν έχω εντοπίσει πρόβλημα, προς το παρόν αφορά τις πέτρες και τα φυτά.

Καθολου μπερδεμα :D Ειναι απλο - όσο παραπανω εχεις, τόσο παραπανω χρειαζονται τα φυτα το CO2 και λιπασμα. Με λεντ φωτισμο και με 15 λουμεν/λιτρο θα εχεις μια χαρα φυτεμενο.

πριν 8 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Η λίπανση θεωρείται απαραίτητη αλλά εάν υπάρχει ενεργό υπόστρωμα και λίγα φυτά - όπως σε μένα - ίσως δημιουργήσει περισσότερα θέματα. Πάντως εγώ ξεκίνησα να προσθέτω υγρό λίπασμα.

Δεν εχεις ενεργο υποστρωμα.  Το ενεργο υποστρωμα βοηθαει να κραταμε ισορροπία στα θρεπτικα. Πως? _ απορροφά τα στοιχεια , που περισσευουν στην στηλη του νερου και βγαζει εξω αυτα που ειναι σε ελλειψη. Ετσι λειτουργει το soil.

Ριξε μια ματια εδω - https://www.adana.co.jp/en/contents/process/index.html

kai https://tropica.com/en

https://tropica.com/en/inspiration/

πριν 8 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

ΥΓ Δυστυχώς το σύστημα CO2 που πήρα αρνείται να ξεκινήσει. Αλλαξα μπουκάλα, διαχύτη, το βύθισα σε νερό 25 oC μπας και ξεκινήσει και να ελέγξω ταυτόχρονα για διαρροή, τίποτα. Αν και ακολούθησα τις οδηγίες, μου φαίνεται απίθανο να είναι ελλαττωματικά και τα 2 μπουκάλια, οπότε κάτι λάθος κάνω αλλά δεν ξέρω τι.

 

Ειναι δουλεια για 5 λεπτα - 1 μπουκαλι 2λ (1,5λ) απο κοκα κολα, σωληνακι αερος, μαγια, ζαχαρη, λιγη κυανοακριλικη κολλα. Τελος. Παω να φτιαξω :P

Link to comment
Share on other sites

Δες πόσα λεπτα περασαν...

 

Θαλασσινο φυτεμενο 🤣

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δες πόσα λεπτα περασαν...

 

Θαλασσινο φυτεμενο 🤣

xaxaxa.... αρε Ναταλία..... ειτε αλμυρού ειτε γλυκού το φυτάκι δεν λειπει.... green power!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...