Jump to content

Ερώτηση για PH & CO2


giorgosgeo

Recommended Posts

Το Ph το πρωί πριν ανοίξω το Co2 είναι 7.6+, το απόγευμα πάει 7.2

Το Kh αρχίζει να αλλάζει χρώμα στην 6η σταγόνα, για αυτό βάζω την τιμή που είναι καθαρό. Δεν έχω μετρήσει την βρύση, θα βγάλω νερό τώρα να το μετρήσω το πρωί κ θα επανέλθω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 38 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Το Ph το πρωί πριν ανοίξω το Co2 είναι 7.6+, το απόγευμα πάει 7.2

Το Kh αρχίζει να αλλάζει χρώμα στην 6η σταγόνα, για αυτό βάζω την τιμή που είναι καθαρό. Δεν έχω μετρήσει την βρύση, θα βγάλω νερό τώρα να το μετρήσω το πρωί κ θα επανέλθω

Καλα ειναι. Κατι άλλο πειραζει.... Μπορει ακομα να προσαρμόζονται  .... Δεν εχεις κανει καποιες θεραπειες στο ενυδρειο, δεν εχεις ριξει καποια χημικα (λεμε τωρα..)

Link to comment
Share on other sites

Όχι τίποτα. Melafix μόνο την πρώτη ημέρα της μεταφοράς των ψαριών . Καθαρίζω ανά 2η αλλαγή λίγο τη μια dragonstone επειδή πιάνει λίγη πράσινη άλγη. Επειδή τρίβεται, βάζω δίπλα κ τη σκούπα για να τραβάει τη θολούρα της πέτρας.

Μέτρησα κ τη βρύση, έχω GH κ KH 6, PH 7.6+. Γίνεται ή βλέπω πάλι τα χρώματα κατά βούληση;

Και μιας κ ανέφερα την άλγη στην πέτρα, είναι λίγη, μήπως όμως χρειάζεται να συνδυάσω ή να αλλάξω το Tropica nutrition με άλλο λίπασμα μιας κ τώρα έχω πολλά φυτά; Ρίχνω κάθε μέρα κ 2ml excel

 

 

received_3274586526190203.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Και μιας κ ανέφερα την άλγη στην πέτρα, είναι λίγη, μήπως όμως χρειάζεται να συνδυάσω ή να αλλάξω το Tropica nutrition με άλλο λίπασμα μιας κ τώρα έχω πολλά φυτά

Οταν ολα πανε καλα, δεν αλλαζουμε τιποτα!

Φαινεται να παει καλα το ενυδρειο. Αφησε το ήσυχο! :thumbup:

Εγινε πολυ ομορφο!

Πρεπει να προσεχεις να μην ειναι χαμηλα τα νιτρικα , μην κάνεις συχνα μεταφυτεψεις , παρε γαριδες αμανο (5-6,7). Γαριδες γενικος βοηθουν στην καθαριοτητα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, natateo said:

 

Πρεπει να προσεχεις να μην ειναι χαμηλα τα νιτρικα , μην κάνεις συχνα μεταφυτεψεις , παρε γαριδες αμανο (5-6,7). Γαριδες γενικος βοηθουν στην καθαριοτητα.

 

 

Να σου πω την αλήθεια, τις έχω σκεφτεί πολλές φορές τις αμάνο, τις φοβάμαι όμως λόγω PH και πιθανών αλμάτων μιας και έχω ανοιχτό το ενυδρείο. Να δοκιμάσω λες; Με τις blue diamond δεν έχω δει βέβαια ακόμα κάποιον άλτη, αλλά οι αμάνο είναι διπλάσιες σε μέγεθος.

 

Περί καθαριότητας, έκανα και μια μικρο-μεγάλη βλακεία (ελπίζω σε επιεικές κράξιμο). Εβαλα πριν 10 μέρες ένα μικρό, χαριτωμένο borneo sucker. Οταν το είδα κ ρώτησα, ο πωλητής εννοείται ότι μου είπε πως είναι οκ με το νερό μου κι ότι δεν έχει πρόβλημα με τα γκάπι. Τον άκουσα, αλλά έψαξα γρήγορα στο κινητό για τις απαιτήσεις του, βρήκα προφίλ μόνο σε ξένο σάιτ.

Tank size (minimum) 10 gallons (~40 liters)
Keeping medium
Breeding Very difficult
Size up to 3 – 4 cm (~ 1.5 – 2 inches)
Optimal Temperature 18 °C – 25 °C (65 °F – 77 °F)
Optimal PH 6.5 – 8.0 
Optimal GH 2 – 15   

 

και το πήρα. Του έκανα προσαρμογή 3 ώρες σα να ήταν γαρίδα, γιατί διάβασα ότι είναι ευαίσθητο στην αλλαγή περιβάλλοντος και πολλά δεν τα καταφέρνουν.

Δεν τα διάβασα όλα εκείνη τη στιγμή, μόνο τα βασικά. Ψάχνοντας αργότερα, είδα ότι ναι μεν, αλλά... έχω 2 πολύ σοβαρά θέματα να αντιμετωπίσω στο μέλλον: Πρώτον, μετά τους 25 βαθμούς έχει θέμα γιατί θέλει πολύ οξυγόνο, άρα το καλοκαίρι θα υπάρξει πολύ μεγάλο πρόβλημα. Δεύτερον, το αλάτι το ξεχνάω. Θέλει ροή 10-15 φορές τα λίτρα, έχω 10, είμαι οριακά. Συμπέρασμα, μόνο κατάλληλο για συγκατοίκηση με τα γκάπι μου δεν είναι. 

 

 

Μέχρι στιγμής είναι όλα καλά. Βεντουζάρει συνήθως στο πίσω μέρος του ενυδρείου, εκεί που μου είναι δύσκολο να καθαρίσω λόγω φίλτρου, θερμαντήρα και co2. Είναι ντροπαλό, ταχύτατο (αν χρειαστεί να το βγάλω, θα είναι εφιάλτης να το πιάσω), μακάρι να τα πάει καλά.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα παει καλα πιστευω το ψαρακι. Θα το δουμε. Θελει ροη, αλλά προσαρμοζεται.

Για Αμανο.... αν δεν θα αποδράσουν  την πρωτη   μερα, τότε μια χαρα, δεν φευγουν. Προσπαθουν να φυγουν, οταν δεν τις αρεσει κατι. Σχεδον ολοι τις εχουν σε ανοιχτα ενυδρεια. Μόνο τα κοριτσια εχουν μεγαλο μεγεθος, τα αγορια ειναι περιπου σαν τις νεοκαριδινες. Θελουν καλη προσαρμογη και για 1-2 ημερες να χαμηλωνεις το CO2, μετα σιγα σιγα αυξανεις την παροχη.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2023 at 6:01 ΜΜ, mik7 said:

Δυστυχώς φίλε μου Γιώργο αν θα πάρεις την μπουκάλα της eheim δεν θα μπορέσει κανένας να στην γεμίσει. Είχα πάει και είχα ρωτήσει πολλούς που κάνουν αυτή τη δουλειά και δυστυχώς δεν γίνεται γιατί μου είπαν ότι χρειάζεται ειδικό μηχάνημα για τις συγκεκριμένες. Η μόνη λύση είναι η 2κιλη κλασσική πυρόσβεσης.

 

Ρώτησα παντού, όχι, όχι, όχι. Τελικά βρήκα έναν, στον Πειραιά! Θα πάω στο Eheim Co2 set 400 με την ηλεκτροβάνα, γιατί τα 95γρ της Tropica μου κρατάνε 9-12 ημέρες (κι άλλαξα και τσιμούχα μπας και χάνει. Με την ηλεκτροβάνα θα μου κρατήσει σίγουρα περισσότερο η ίδια ποσότητα, γιατί τώρα ανοίγω το co2 στις 8.30 όταν φεύγω για δουλειά κι ο φωτισμός ανοίγει στις 12.00.

 

@natateo Πήρα 6 αμάνο, τις έβαλα, τις έχασα! Αν βρίσκονται ειδικά στο βυθό, μπορεί να είναι μπροστά μου και να μην τις βλέπω! Ο ορισμός της κάλυψης - απόκρυψης! Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο ότι ένοιωσαν μεγαλύτερη ασφάλεια κι οι blue diamond, είδα για πρώτη φορά το βράδυ 4 μαζεμένες να βόσκουν στο βυθό μπροστά στο τζάμι.

 

Μεγάλωσαν και τα γκαπάκια που δεν ήμουν σίγουρος για το φύλο όταν έκανα την αλλαγή, έχω 7-8 θηλυκά που δέχονται ανελέητο κυνήγι και πρέπει να μετακομίσουν. Σκοπεύω να κρατήσω μέχρι 15 αρσενικά, δεν φαίνεται να έχουν ιδιαίτερες διενέξεις μεταξύ τους προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Πήρα 6 αμάνο, τις έβαλα, τις έχασα!

Εχασες, εννοεις δεν τις βλεπεις μαλλον.... Κρυβονται. Θα βγουν σε λιγες μερες. Εκανες καλη προσαρμογη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν εντοπίζονται με τίποτα. Έβαλα 6 κ μετά από 10 λεπτά δεν μπορούσα να βρω πάνω από 3. Σήμερα δεν έβλεπα καμία, μέχρι που εμφανίστηκε 1 κ ξαναχάθηκε μετά από 5 λεπτά.

Έκανα προσαρμογή 2 ώρες, με κλειστό το διοξείδιο, ελπίζω να ήταν αρκετό.

Γενικώς κ τις blue diamond είναι πολύ σπάνιο να δω πάνω από 1 ή 2 ταυτόχρονα. Χθες μόνο που φάνηκαν ταυτόχρονα 4

orca-image-1251359891.jpeg

orca-image--548283296.jpeg

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μπλου παρε ακομα 4 γαριδες. Δεν νιώθουν ασφαλς , οταν ειναι λιγες. Θελουν μεγαλο κοπαδι. Και δεν ξερεις αν μεσα στις 4 υπαρχουν και αρσενικες και θηλυκες.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω 6 blue θεωρητικά, 2 μεγάλες κ 4 μικρές που έβαλα πριν 20 μέρες. Γέννα με τις 2 τις παλιές δεν είχα. 

Σχετικά με τη σχέση φυτών κ άλγεων, πως θα καταλάβω αν έχω έλλειμμα ή περίσσεια θρεπτικών; Τα φυτά μου ας πούμε αναπτύσσονται πολύ καλά κ γρήγορα, ταυτόχρονα βλέπω κ λίγη πράσινη άλγη. Αν πχ δω στο μέλλον να αυξάνεται, πως θα καταλάβω αν χρειάζεται αύξηση ή μείωση στη λίπανση για να προλάβω την εξάπλωσή της;

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Αν πχ δω στο μέλλον να αυξάνεται, πως θα καταλάβω αν χρειάζεται αύξηση ή μείωση στη λίπανση για να προλάβω την εξάπλωσή της;

Για αυτο υπαρχουν τεστ νερου. Παντα καλύτερα να υπαρχει περίσσεια, παρά έλλειψη θρεπτικων.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα αυτό το τεστ για τα φυτεμένα ενυδρεία όταν το πρώτο έστησα…

https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwjh-pCegsP8AhXlkGgJHZtSAO4YABADGgJ3Zg&ae=2&ohost=www.google.gr&cid=CAESauD2AvTlZ0HHQdMmkCDUfrzHqfyADKFEwi90s2zXTaGnaqTySTKqdUAGH7-DdLNL30AUqID3ewuEda2Ild29B362KGxEaY5wlRgjzHpqaeiHyxVpNYUJnQGl9zQXsvMWqNK0bPmRdkFOzBg&sig=AOD64_2fJaA_uuyk57th5KGmckyOKNsAog&ctype=5&q=&ved=2ahUKEwifqoqegsP8AhWqZ_EDHQwHDeAQwg8oAHoECAQQCA&nis=2&dct=1&adurl=
 

παντως μην νομιζεις ότι το έχω χρησιμοποιήσει πολύ… αν βρεις ισορροπία μετά ξεχνάς να κανείς τεστ.. άσε που τα φυτά αν αρχίζεις να τα μαθαινεις σου δείχνουν..και τις περισσότερες φορές οφείλεται σε έλλειψη θρεπτικών που λέει η natateo..και κυρίως macro..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νομίζω την (ξανα)πάτησα. Πήρα το Eheim set 400 με τη μισόκιλη μπουκάλα, αλλά δεν μπορώ να βρω ακόμη τρόπο να την τοποθετήσω. Είναι πιο μεγάλη απ' ότι υπολόγιζα, όμως ΤΟ πρόβλημα είναι άλλο. Η "βάση" που έχει για να τη στηρίζει θέλει βίδες, δλδ έπιπλο κι εγώ εκεί που την υπολόγιζα για τοποθέτηση, δεν υπάρχει περίπτωση να τρυπήσω. Κοίταξα στο ίντερνετ για βάσεις, όμως γράφουν για διάμετρο μπουκάλας 60mm, η δική μου είναι 61mm, δεν ξέρω αν κάνουν. Θα το ψάξω κι άλλο, στη χειρότερη θα δοκιμάσω να φτιάξω μια βάση μόνος μου και στην ακόμη χειρότερη, θα χρησιμοποιήσω το σύστημα μόνο το καλοκαίρι που θα λείπω.

Τελικά το έπιπλο είναι μεγάλη δουλειά... Βάζεις ότι φίλτρο θέλεις, ότι διοξείδιο θέλεις, ότι σύστημα θέλεις και ξενοιάζεις.

 

Και κάτι άλλο. Πριν ένα μήνα βρήκα ένα ψαράκι στο πάτωμα. Σήμερα βρήκα ένα ακόμη. Θηλυκά και τα δύο, ίσως επειδή είναι λίγα και δέχονται ανελέητο κυνήγι, έχω και τη στάθμη ψηλά. Προσπάθησα την περασμένη εβδομάδα να ξεκινήσω να βγάλω τα θηλυκά, όμως είδα ότι στρεσαρίστηκαν στις πρώτες 1-2 προσπάθειες να τα πιάσω και σταμάτησα. Δεν το έχω με την απόχη, όμως πρέπει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Πριν ένα μήνα βρήκα ένα ψαράκι στο πάτωμα. Σήμερα βρήκα ένα ακόμη.

χαμήλωσε λιγο την στάθμη του νερου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το lilaeopsis αρχίζει και πιάνει μαύρη άλγη. Βασικά δεν αρχίζει να πιάνει, αρχίζει να γίνεται έντονο το πρόβλημα, και μάλιστα στο σημείο με την πιο δυνατή ροή του ενυδρείου. Εχω και λίγη πράσινη, κυρίως στη μία πέτρα (βρίσκεται στο σημείο με τη μικρότερη ροή λόγω πυκνής βλάστησης) και σε κάποια φύλλα. Η πράσινη δεν με ενοχλεί προς το παρόν, η μαύρη τείνει να καλύψει το lilaeopsis, ειδικά τους μεμονωμένους βλαστούς που έχουν ξεπεταχτεί πιο μπροστά. Σκέφτηκα μήπως έχω έλλειψη macro και πήρα και το πράσινο το tropica.

Εκανα ως συνήθως αλλαγή το Σάββατο κι έριξα 1,5 δόση πορτοκαλί και 1 δόση πράσινο. Την Τρίτη άλλη μία δόση πράσινο και Τετάρτη βράδυ μέτρησα τα νιτρικά, οκ, μεταξύ 10 & 20.

Σήμερα Πέμπτη πρωί έριξα άλλη μισή δόση πράσινο και το απόγευμα ξαναμέτρησα νιτρικά, γιατί διάβασα ότι το πράσινο τα ενισχύει, όμως είχαν εκτοξευθεί σε 40+. Εκανα μια έκτακτη αλλαγή νερού και έπεσαν πάλι σε 10-20.

Δεν ξέρω μήπως το συγκεκριμένο φυτό χρειάζεται λιγότερο φωτισμό, κάπου διάβασα ότι θέλει 0.5 lumen/lt, εγώ έχω 1 και φωτοπερίοδο στις 8 ώρες.

Προς το παρόν αφαιρώ τα φύλλα με το μεγαλύτερο θέμα, αρχίζω και σκέφτομαι όμως να το βγάλω τελείως από το ενυδρείο αν δεν φτιάξει.

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει και πώς να το αντιμετωπίσω; Τεστ για παρακολούθηση των θρεπτικών δεν έχω.

 

 

328873619_1137043573679109_3570733989155887074_n.jpg

328877674_566729111801976_8683353394532486245_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Δεν ξέρω μήπως το συγκεκριμένο φυτό χρειάζεται λιγότερο φωτισμό, κάπου διάβασα ότι θέλει 0.5 lumen/lt, εγώ έχω 1 και φωτοπερίοδο στις 8 ώρες.

Aν εννοεις 0,5W/L, ετσι μετραμε μονο σε Τ5-Τ8 λαμπες. Μην μπερδευεσαι.

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Σήμερα Πέμπτη πρωί έριξα άλλη μισή δόση πράσινο και το απόγευμα ξαναμέτρησα νιτρικά, γιατί διάβασα ότι το πράσινο τα ενισχύει, όμως είχαν εκτοξευθεί σε 40+. Εκανα μια έκτακτη αλλαγή νερού και έπεσαν πάλι σε 10-20.

Καλυτερα να εχεις 40, παρα 10.

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Η πράσινη δεν με ενοχλεί προς το παρόν, η μαύρη τείνει να καλύψει το lilaeopsis, ειδικά τους μεμονωμένους βλαστούς που έχουν ξεπεταχτεί πιο μπροστά. Σκέφτηκα μήπως έχω έλλειψη macro και πήρα και το πράσινο το tropica.

Βγαινει, οταν υπαρχει περισσεια οργανικων ουσιων στο νερο. Δηλ, βρωμικο φιλτρο ή αν κανεις μεταφυτεψεις, βαζεις σκουπα βυθου, πχ... μετα ανεβαινει λιγακι η αμμωνια και εχεις αυτο το αποτελεσμα....

https://www.aquasabi.com/aquascaping-wiki_algae_bba-black-beard-algae

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στις αλλαγές μου είμαι τυπικός, κάθε Σάββατο 25%, το φίλτρο κάθε δεύτερο Σάββατο. Σκούπα δεν έχω βάλει καθόλου. Γενικά η μόνη μου παρέμβαση στο εσωτερικό είναι το κλάδεμα και τελευταία η αφαίρεση φύλλων με άλγη. 

Ελεγα μήπως το παράκανα με τα λιπάσματα. Αν τα οργανικά είναι η κύρια αιτία, θα κοιτάξω να μειώσω το τάισμα, να δω πως θα πάει.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Στις αλλαγές μου είμαι τυπικός, κάθε Σάββατο 25%, το φίλτρο κάθε δεύτερο Σάββατο. Σκούπα δεν έχω βάλει καθόλου. Γενικά η μόνη μου παρέμβαση στο εσωτερικό είναι το κλάδεμα και τελευταία η αφαίρεση φύλλων με άλγη. 

Ελεγα μήπως το παράκανα με τα λιπάσματα. Αν τα οργανικά είναι η κύρια αιτία, θα κοιτάξω να μειώσω το τάισμα, να δω πως θα πάει.

 

κοιταξε το CO2 . Το υγρο στο drop checker πότε ειχες αλλαξει τελευταια?

Βαζεις καθολου Εxcel  ή Εasy carbo? μπορεις να το κανεις και τοπικα με την συριγγα.

Την τροφη μην μειωνεις, απλα ταισε πιο πολλες φορες απο λιγο.

Και τα λιπασματα αυξανουμε προοδευτικα, οχι μια και εξω ξεκιναμε να ριχνουμε διπλες ποσοτητες.

https://www.youtube.com/watch?v=k5pgW_pbiKA

υπαρχουν πολλα βιντεο.  κλεισε το φιλτρο πριν να κανεις τοπικη θεραπεια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το υγρό στο drop checker το αλλάζω στις 25 ημέρες, τώρα είμαι στις 22. Εριχνα 2ml Excel στη ροή του νερού (όχι στοχευμένα), το σταμάτησα όμως εδώ και 2-3 εβδομάδες.

Σε γενικές γραμμές αν δεν είχα το θέμα στο συγκεκριμένο φυτό θα έλεγα ότι η εικόνα του ενυδρείου είναι πολύ καλή.

Η πράσινη άλγη: Τα τζάμια τα καθάριζα με μαγνήτη 2 φορές την εβδομάδα, έπιαναν συνέχεια πρασινάδα. Τώρα σπάνια, κυρίως βάζω για τα άλατα στη γραμμή του νερού ή για γραμμές από σαλιγκάρια. Το πίσω το τζάμι ας πούμε, επειδή στηρίζεται ο καταρράκτης και το σωληνάκι του co2 δεν έχω βάλει μαγνήτη από τότε που το ξανάστησα (2,5 μήνες), όμως έχει πιάσει ελάχιστο χνούδι, σε συγκεκριμένα σημεία, το οποίο σκοπεύω να το καθαρίσω αύριο.

Πόσα ml Excel είναι ασφαλή για ν' αρχίσω να ρίχνω στοχευμένα; Είναι τουλάχιστον σε 10 σημεία τα παρακλάδια του φυτού με το πρόβλημα, κι από 1ml να ρίξω σε κάθε σημείο, μαζεύονται 10ml

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Πόσα ml Excel είναι ασφαλή για ν' αρχίσω να ρίχνω στοχευμένα; Είναι τουλάχιστον σε 10 σημεία τα παρακλάδια του φυτού με το πρόβλημα, κι από 1ml να ρίξω σε κάθε σημείο, μαζεύονται 10ml

Μην υπερβαίνεις την ημερήσια δοση για ολα τα λιτρα του ενυδρειου. Δηλ, αν η κανονικη δοση για το ενυδρειο σου ειναι 5ml, την πρωτη μερα μετα την αλλαγη - θα ριξεις μόνο 5μλ.

Και μετα αν λεει τις επομενες μερες απο 1μλ, τοτε ριχνεις απο 1 μλ. Πιασε μια μικρη συριγγα (2.5 μλ) με μπλε βελονα και ξεκινα. για να μην καψεις τα φυλλα, να υπαρχει αποσταση βελόνα- φυλλο 2εκ, ή αραιώνεις στο 1/3 το excel , δηλ τραβας με την σύριγγα πχ 1μλ απο excel kai μετα στην ιδια συριγγα τραβας και 0.3-0.4 μλ νερου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω πάλι ανεβασμένα νιτρικά σε σύγκριση με τις παλιές μου μετρήσεις. Αύριο θα κοιτάξω να καθαρίσω καλά το φίλτρο, κυρίως να ξεπλύνω το δίχτυ με τα κεραμικά γιατί την τελευταία φορά έκανα μόνο τα σφουγγάρια και τις σωληνώσεις.

329214762_1893378500994807_3262293316268198247_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Quote

In aquascapes or planted tanks, a well-balanced nutrient supply is vital for the plants. In planted tanks, you often have beard algae when there is an imbalance of micronutrients (trace elements, especially iron). If you already use an iron fertiliser, you ought to reduce the dosage. Measure the iron content of the water with a water test. It ought to be at around 0.05 to 0.1 mg/l. Of course, carbon (CO2) and macronutrients (NPK) should be added, too. In the following list you can find the target values for the individual nutritional elements:

  • A CO2 content of approximately 20-30 mg/l, measurable by a permanent test with test agent
  • 10 to 25 mg/l of nitrate (NO3)
  • 5 to 10 mg/l of potassium (K)
  • 0.1 to 1 mg/l of phosphate (PO4)
  • >10 mg/l of magnesium (Mg)

 

Για τα φυτεμένα γράφει ότι μπορεί να ευθύνεται η έλλειψη στοιχείων. Λογικά έλλειψη σιδήρου δεν πρέπει να έχω γιατί δεν έχω το χαρακτηριστικό κιτρίνισμα στα φύλλα. Δεν ξέρω μήπως έχω περίσσεια. @natateo είχες δει σε μια φωτογραφία του προηγούμενου μήνα τελίτσες στην κρυπτοκορίνα και μου είχες πει ότι μπορεί να ευθύνεται έλλειψη φωσφορικών.

Το πράσινο το Tropica γράφει ότι έχει φωσφορικά και νιτρικά. Οτι είναι απαραίτητο για να μην βγουν άλγες αλλά κι ότι μπορεί να προσφέρουν πεδίο ανάπτυξης αν εμφανιστούν, οπότε να μειωθεί η δόση στο μισό. Το πορτοκαλί το Tropica, σίδηρο & μαγνήσιο. Οτι συνίσταται για πολλά ψάρια & λίγα φυτά.

Εγώ έχω αρκετά ψάρια & πολλά φυτά. Συνδύασα τα δύο λιπάσματα για μια εβδομάδα, όμως το φοβήθηκα γιατί αναπτύχθηκε πολύ η μαύρη άλγη στο lilaeopsis. Η δοσολογία τους για τα λίτρα μου είναι 2,5 δόσεις ανά εβδομάδα, εγώ δεν το έριχνα με μιας αλλά το έσπαγα μέσα στην εβδομάδα, ανά 2-3 ημέρες 1 δόση.

Να συνεχίσω με τα δύο λιπάσματα, σε τι δοσολογίες; Ξεκίνησα και Excel, να δω πως θα πάει.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με τα νιτρικα λιγο παραεκανες. μειωνεις την δοση και μια αλλαγη νερου 30%

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι σχεδόν σίγουρος πλέον, ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε από έλλειψη θρεπτικών. Τα μετρούσα συνήθως μία φορά την εβδομάδα και στη συνέχεια έκανα και μια εμβόλιμη μέτρηση. Παρατήρησα περίεργη αυξομείωση τιμών, κι έτσι είπα να το παρακολουθήσω πιο εντατικά.

Σάββατο πριν την αλλαγή: Νο3 20. Κλάδεμα + Αλλαγή + λίπανση (1,5 δόση tropica πορτοκαλί, 1 δόση πράσινο) + 5ml Excel.

Κυριακή Νο3 40. 

Δευτέρα Νο3 20. 

Τρίτη Νο3 <20.

Σήμερα Τετάρτη Νο3 <5, σχεδόν κίτρινο. Αλλαγή + λίπανση (1,5 πορτοκαλί, 1 πράσινο) + 6ml Excel

Τώρα, 4 περίπου ώρες μετά την αλλαγή και λίπανση, τα νιτρικά είναι 20.

Ολες τις ημέρες πρόσθετα αραιωμένο και 1ml excel

 

Απ' ότι φαίνεται τα φυτά απορροφούν όλα τα νιτρικά. Πρόσθετα πράσινο tropica, μετρούσα την επόμενη ημέρα κι έβλεπα κορύφωση, μείωνα την τροφή, σταματούσα τη λίπανση και ξανά απ' την αρχή.

Δυσκολεύομαι να βρω τη χρυσή τομή. Θα δοκιμάσω να αυξήσω το πράσινο tropica κατά 1 δόση/4 ημέρες.

 

** Ο μικρούλης borneo sucker είναι μεγάλο εργαλείο. Τη βγάζει στο πίσω τζάμι. 1-2 φορές επισκέφθηκε την πέτρα που έχει αναπτυχθεί πράσινη άλγη κι απ' όπου πέρασε, γυάλισε! Αν μπορούσε να δεχθεί υψηλότερες θερμοκρασίες το καλοκαίρι, θα έβαζα άλλον έναν σίγουρα.

*** Είχα να δω αμάνο 3 εβδομάδες, έλεγα ότι δεν τα κατάφεραν. Ξεκρέμασα το φίλτρο από τη γυάλα για καθάρισμα και μόλις το ακούμπησα στον πάγκο, πετάχτηκαν 2. Είχαν κρυφτεί στο πάνω μέρος του σωλήνα εισαγωγής, σε μια εσοχή στο σώμα του φίλτρου! Τις καπέλωσα με την απόχη, πήδηξαν, γαντζώθηκαν στο δίχτυ κι επέστρεψαν στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...