Jump to content

Ερώτηση για PH & CO2


giorgosgeo

Recommended Posts

πριν 12 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Είμαι σχεδόν σίγουρος πλέον, ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε από έλλειψη θρεπτικών. Τα μετρούσα συνήθως μία φορά την εβδομάδα και στη συνέχεια έκανα και μια εμβόλιμη μέτρηση. Παρατήρησα περίεργη αυξομείωση τιμών, κι έτσι είπα να το παρακολουθήσω πιο εντατικά.

Σάββατο πριν την αλλαγή: Νο3 20. Κλάδεμα + Αλλαγή + λίπανση (1,5 δόση tropica πορτοκαλί, 1 δόση πράσινο) + 5ml Excel.

Κυριακή Νο3 40. 

Δευτέρα Νο3 20. 

Τρίτη Νο3 <20.

Μην μετρας τόσο. Θα σε μπερδεψει παραπανω(στο τεστ ΑΡΙ 20 με 40ppm εγω δεν βγαζω την διαφορά στο ματι). Μονο μια φορα την εβδομαδα πριν την αλλαγη νερου. Γραψε τις μετρησεις σε ενα μπλοκ μαζι με τις παρατηρήσεις σου για τα φυτα.

Θα ξερεις τι σε βοηθαει και τι οχι.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυσκολεύομαι, μηδένισαν πάλι τα νιτρικά 3 μέρες μετά την αλλαγή. Αύξησα την τελευταία εβδομάδα λίγο το excel και το co2 και φαίνεται σα να σταθεροποιήθηκε η ΒΒΑ. Μείωσα τον πληθυσμό (έδωσα 7 θηλυκά & καμιά 10αριά γόνο, μένουν άλλα 4 για το ερχόμενο Σ/Κ, συν 1-2 αρσενικά για να μείνω με ~15 αρσενικά).

Ομως με προβληματίζει το γεγονός ότι μηδενίζουν τα νιτρικά  Για να είμαι ειλικρινής, με το παλιό setup του ενυδρείου έδινα αγώνα να μην ανέβουν, τώρα προσπαθώ να μη μηδενίζουν. Στις οδηγίες του Tropica Specialized Nutrition συνιστά αν εμφανιστεί άλγη να μειωθεί η λίπανση στο μισό. Εγώ βάζω 1/2 δόση παραπάνω από τη σύσταση για τα λίτρα μου, συν πλήρη δόση του Premium Nutrition και μηδενίζω λίγες ημέρες μετά την αλλαγή.

Μπερδεύομαι. Αν αυξήσω το πράσινο, φοβάμαι μην πνιγώ στην άλγη. Αν μείνω σε αυτές τις δόσεις, δεν υπάρχουν νιτρικά. Φαγητό δεν αυξάνω, σκούπα είναι πλέον αδύνατο να βάλω αφού το 80% του βυθού είναι πνιγμένο στη βλάστηση, έχω κολλήσει.

330929238_925163011848355_7266016829778592369_n.jpg

331080891_864963461255830_2313188922152389354_n.jpg

332683786_1202051654018792_3713560947498964053_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Μπερδεύομαι. Αν αυξήσω το πράσινο, φοβάμαι μην πνιγώ στην άλγη. Αν μείνω σε αυτές τις δόσεις, δεν υπάρχουν νιτρικά.

Ειπαμε - οταν δεν υπαρχη τροφη για φυτα , κανουν παρτι οι αλγες. Τελος! Βαζεις νιτρικα! Αν χρειαστει 3-πλη δόση- βαζεις τριπλη δόση

πριν 8 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

, σκούπα είναι πλέον αδύνατο να βάλω αφού το 80% του βυθού είναι πνιγμένο στη βλάστηση, έχω κολλήσει.

Τα BBA απο χρηση σκουπας βγαινει και αυτο , νομιζω ειπαμε. Δεν κανεις μεταφυτεψεις, δεν βαζεις σκουπες.

πριν 8 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Στις οδηγίες του Tropica Specialized Nutrition συνιστά αν εμφανιστεί άλγη να μειωθεί η λίπανση στο μισό.

Καθε ενυδρειο εινα διαφορετικο. η τροπικα το λεει σε περιτωση, που καποιος θα εχεις περίσσεια και οχι ελλειψη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα stem φυτα πανε καλα. το χαλακι σου ειναι αργης αναπτυξης για αυτο και πιανει αλγη. Καποια στιγμη θα πιασεις την ισορροπία και ολα θα γινουν.

Δεν βλεπω το drop cheker σου να εχει πρασινο χρωμα. Αύξησε το CO2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2022 at 12:21 ΠΜ, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Εχω 3 φυτευτά τα οποία είναι σε κακή κατάσταση, μια nana anoubia και moss στις πέτρες, η οποία έχει μαύρη άλγη. Σκέφτηκα μήπως ζωντάνευαν με το διοξείδιο κι έβλεπα να καθαρίζει λίγο το τοπίο. 

Προσπαθώ να εντοπίσω την αιτία, δε νομίζω να φταίει το τάισμα γιατί δεν έχω υψηλά νιτρικά. Ρίχνω excel 3-4 φορές την εβδομάδα για κανά 2μηνο, δεν βλέπω βελτίωση, στασιμότητα μάλλον.

Σκέφτηκα κι εγώ να κάνω ένα restart στα φυτά. Τον Ιούλιο νομίζω, έβγαλα κάποια φυτευτά και μια ανούμπια που ήταν χάλια κι έβαλα μπόλικη moss. Η μισή ξεκόλλησε κι η υπόλοιπη έχει πιάσει μαύρη άλγη. Μείωσα το φωτισμό στις 7 ώρες, κράτησα το δεύτερο φίλτρο που έβαλα πριν φύγω διακοπές για να έχει το νερό καλύτερη κυκλοφορία και φιλτράρισμα, τίποτα.

Φοβάμαι ότι αν δεν εντοπίσω την αιτία, ακόμη κι αν αντικαταστήσω όλα τα φυτά, πάλι στο ίδιο σημείο θα φτάσω σε κάποιο διάστημα.

 

* Λιπάσματα δεν ρίχνω, γιατί όταν το έστησα έκανα την εξυπνάδα με το υπόστρωμα. Ισως γι' αυτό να έχω άλγη. Αν φταίει αυτό, μάλλον δεν μπορώ να κάνω τίποτα παρά να περιμένω

Καλησπέρα! Όταν λες εξυπνάδα με το υπόστρωμα, τι εννοείς; Ότι το υπόστρωμα φταίει για την άλγη;

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβώς το υπόστρωμα, το χαλικάκι πάνω από το υπόστρωμα. Βασικά με τα φυτά που είχα δεν χρειαζόταν καν υπόστρωμα, γι' αυτό είχα γράψει για εξυπνάδα. Δεν φταίει 100%, συνέβαλε όμως σε μεγάλο βαθμό. Το χαλικάκι είχε μικρό πάχος πάνω από το υπόστρωμα, με αποτέλεσμα τα θρεπτικά να διαχέονται εύκολα στο νερό και να ευνοείται η ανάπτυξη άλγεων, αφού δεν είχα και πολλά φυτά για να απορροφούν αυτή τη "ροή". Η κοκκομετρία επίσης στο χαλικάκι ήταν μεγάλη: Μάζευε εύκολα υπολείμματα τροφών και ήθελε τακτικά σκούπα. Η τακτική σκούπα και το αναπόφευκτο ανακάτεμα του βυθού, έφερνε ακόμη περισσότερα θρεπτικά από το υπόστρωμα στο νερό, κλπ κλπ.

 

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Update: Τις τελευταίες ημέρες νομίζω ότι έχει βελτιωθεί η κατάσταση με την BBA. Ισως το ενυδρείο βελτιώνεται σιγά σιγά από μόνο του λόγω ωρίμανσης (~3.5 μήνες από το rescape), εγώ πάντως την τελευταία εβδομάδα ακολουθώ πλέον αυτή τη ρουτίνα:

 

- Κρατάω σταθερό το PH στο 7.2 έχοντας ανοικτό το διοξείδιο και το βράδυ (ελπίζω να μη χρειαστεί να το κάνω για πολύ καιρό ακόμα γιατί με τις μικρές μπουκάλες είναι οικονομική καταστροφή)

- Θερμοκρασία στους 23

- Λιπαίνω καθημερινά με 1 δόση πράσινο tropica + 1 δόση πορτοκαλί. (Στην αλλαγή νερού 1,5 πράσινο + 1,5 πορτοκαλί)

- Ψεκάζω καθημερινά με 4ml Excel τα προβληματικά σημεία.

- Ταϊζω 2 φορές την ημέρα.

- Καθόλου σκούπα, αλλαγή 25% μια φορά την εβδομάδα, καθαρισμός φίλτρου ανά 2 αλλαγές.

 

Η εικόνα είναι σαφώς καλύτερη. Στις μετρήσεις τα νιτρικά είναι σταθερά  γύρω στο 20 (εξαφανίστηκαν οι μηδενίσεις που είχα), τα φυτά ξεκίνησαν πάλι να αναπτύσσονται με γρήγορους ρυθμούς (είχαν μείνει στάσιμα τελευταία) κι η ΒΒΑ φαίνεται να υποχωρεί αργά αλλά σταθερά.

Για την επιπλέον λίπανση που ανησυχούσα (ρίχνω συνολικά 7,5 δόσεις πράσινο, 6,5 δόσεις πορτοκαλί την εβδομάδα) έχει προκαλέσει ευτυχώς έκρηξη στα φυτά κι όχι στις άλγες.

Δεν ξέρω αν πρέπει να βγάλω τη μεγάλη πέτρα για να την καθαρίσω

 

 

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
Link to comment
Share on other sites

Έχει ειπωθεί πολλές φορές θα το ξανά πω, το κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό οι συμβουλές που δίνουμε είναι μια βάση και πάνω στην βάση ο κάθε χομπιστας κάνει της αλχημείες του, αφού αυτά που κάνεις βλέπεις ότι έχουν αποτέλεσμα συνέχισε.

Απλά αυτό που λίγο με προβληματίζει είναι αυτό που λες ''...καθαρισμός φίλτρου ανά 2 αλλαγές.''

Συνήθως αυτό δεν το κάνουμε γιατί υπάρχει κίνδυνος να αποσταθεροποιήσουμε την βιολογία του ενυδρείου, φυσικά δεν ξέρω πόσο εντατικά ή όχι το πλένεις, αλλά καλό κακό δες και λίγο της μετρήσεις απο το ΝΟ2/ΝΗ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Χρήστος said:

Συνήθως αυτό δεν το κάνουμε γιατί υπάρχει κίνδυνος να αποσταθεροποιήσουμε την βιολογία του ενυδρείου, φυσικά δεν ξέρω πόσο εντατικά ή όχι το πλένεις, αλλά καλό κακό δες και λίγο της μετρήσεις απο το ΝΟ2/ΝΗ.

 

Είναι ελαφρύς καθαρισμός, δεν το αδειάζω. Ξεπλένω λίγο τα σφουγγάρια και το βαμβάκι, καθαρίζω με σύρμα τη σωλήνα εισαγωγής, το δίχτυ με τα mini siporax μένει μέσα στο φίλτρο. Αμμωνία κ νιτρώδη μετράω πριν την αλλαγή, είμαι μηδέν. Στον επόμενο καθαρισμό θα ελέγξω και 1-2 ώρες μετά τον καθαρισμό του φίλτρου μιας κ το ανέφερες για παν ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Ισως το ενυδρείο βελτιώνεται σιγά σιγά από μόνο του λόγω ωρίμανσης (~3.5 μήνες από το rescape

Μεχρι και 6 μηνο θελει το γλυκο για να ωριμάσει.

πριν 1 ώρα, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

- Θερμοκρασία στους 23

Κανε 24 με 25. Η θερμοκρασια επιρεαζει την αναπτυξη των φυτων.

Περιορισμος αναπτυξης των φυτων γινεται, αν θελεις,  με την μειωση φωτισμου.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα 23 όταν έριξα μέσα τον borneo sucker κ το άφησα εκεί, θα το ανεβάσω πάλι στους 24.

 

Αυτή είναι η ζούγκλα, το Σάββατο θα πέσει κούρεμα :D

 

334740899_127197686753637_2312376232833245883_n.jpg

334453678_568069338586668_5652866541757330798_n.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ta φυλλα με την αλγη κοψε με ψαλιδακι και πεταξε. Θα βγουν καινουρια, ή κανε τοπικη θεραπεια με excel.

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να βγάλω καλή φωτογραφία, για να ρωτήσω. Εδώ και 10 μέρες περίπου, είδα ότι σε 3 αρσενικά η ουρά τους φαίνεται να είναι δαγκωμένη. Αρχικά σκέφτηκα κάποια ασθένεια (δεν το έχω αποκλείσει ακόμη, γι' αυτό θέλω βοήθεια) όμως τα "κοψίματα" έχουν μείνει σταθερά όλες αυτές τις ημέρες, δεν έχουν επεκταθεί.

Εμφανίστηκαν περίπου τις ημέρες που άρχισα να βγάζω θηλυκά, σκέφτομαι μήπως είναι αποτέλεσμα καυγάδων. Αυτή τη στιγμή έχουν μείνει 4 θηλυκά μέσα που θα τα δώσω κι αυτά, εκτός κι αν αρχίσουν να αλληλοφαγώνονται οι γαμπροί, οπότε πρέπει να σκεφτώ άλλη λύση.

Προς το παρόν δεν έχω καμία απώλεια. Με προβλημάτισε όμως σήμερα το πρωί μόλις τα τάισα, κρύφτηκαν όλα κάτω από ένα φυτό και περίμεναν να φύγω, σα να είχαν τρομάξει. Οταν απομακρύνθηκα, μετά από 10 λεπτά ξεκίνησαν πάλι το κολύμπι. Δεν ξανακρύφτηκαν μετά όσες φορές πήγα κοντά.

Πώς σας φαίνεται; Τα 2 έχουν στρογγυλό κόψιμο στη μέση της ουράς, το τρίτο (στην άκρη δεξιά) διαφορετικό κόψιμο. Ασθένεια ή αποτέλεσμα καυγάδων; 

334899685_1177519906460917_6062980266349958044_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Ασθένεια ή αποτέλεσμα καυγάδων; 

Μαλλον fin rot. Τα γκαπυ δεν τσιμπανε τις ουρες κανονικα.

πριν 12 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Εμφανίστηκαν περίπου τις ημέρες που άρχισα να βγάζω θηλυκά,

μετα το στρες εμφανιζονται ολα τα "καλα"..... σαν αποτελεσμα- ασθενιες και  επειδή τα κυνηγούσες με απόχη, σε φοβουνται.

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω δηλ melafix; Δεν επηρεάζει τις γαρίδες αν θυμάμαι καλά, έτσι δεν είναι;

Αρχισα να κλείνω και κάποιες ώρες το διοξείδιο, γιατί μειώθηκε πολύ το PH, μέτρησα πριν την αλλαγή (που ήταν ανοικτό όλη την εβδομάδα) κι έφτασε 6.8. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Αρχισα να κλείνω και κάποιες ώρες το διοξείδιο, γιατί μειώθηκε πολύ το PH, μέτρησα πριν την αλλαγή (που ήταν ανοικτό όλη την εβδομάδα) κι έφτασε 6.8. 

 μην μετρας το ph, αρκει το drop checker να ειναι πρασινο. Το 6.8 καθολου χαμηλο. Μια χαρα ειναι.

πριν 6 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Ξεκινάω δηλ melafix; Δεν επηρεάζει τις γαρίδες αν θυμάμαι καλά, έτσι δεν είναι;

Αν θελεις.... Αν ολα τα άλλα ειναι καλα, τοτε λιγο παραπανω βιταμινες στην τροφη, μια παραπανω αλλαγη νερου και φτανει. Αν δεις, οτι χειροτερευει, τοτε θα δουμε .....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πάει καλά η θεραπεία. Βάζω για 5η ημέρα 6,5ml melafix και στο απογευματινό τάισμα μουλιάζω σε βιταμίνη. Αν δεν με ξεγελούν τα μάτια μου, νομίζω ότι βλέπω σημάδια ανάπλασης στα γκαπάκια που είχαν φαγωμένες ουρές και μάλιστα με διαφορετικά, έντονα χρώματα. Το παρακολουθώ.

 

Εχω όμως και μια παρενέργεια, είδα το βράδυ ανεβασμένα νιτρικά και νιτρώδη 0.25.

 

Το σίγουρο είναι ότι με το μούλιασμα στη βιταμίνη ρίχνω πολύ περισσότερη τροφή απ' ότι πριν, ίσως οφείλεται εκεί. Θα κοιτάξω να μειώσω και θα ξαναελέγξω. Προς το παρόν δεν έκανα αλλαγή για να μη διακόψω τη θεραπεία, παρέλειψα μόνο τα σημερινά λιπάσματα. Τα ψάρια δεν φαίνονται επηρεασμένα, δεν την βγάζουν στον αφρό. Αν δω και σήμερα όμως νιτρώδη θα κάνω ένα 20%. 

Η άλγη υποχωρεί αργά αλλά σταθερά. Μετά το κλάδεμα του γρασιδιού στα σημεία που είχαν προσβληθεί πολύ, δεν έχω δει επανεμφάνιση, ούτε σε μεμονωμένα φύλλα στα stem που είχα πριν.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Το σίγουρο είναι ότι με το μούλιασμα στη βιταμίνη ρίχνω πολύ περισσότερη τροφή απ' ότι πριν, ίσως οφείλεται εκεί.

Ναι. Μειωνεις. Αν γενικα θελεις να ταισεις παραπανω, αυξανεις προοδευτικα την ποσοτητα της τροφης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Η άλγη υποχωρεί αργά αλλά σταθερά.

Τωρα, που ανεβασες τα νιτρωδη, μπορει και παλι να αρχιζει να βγαινει..... :(

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις επανήλθαν χθες στα φυσιολογικά, λήξη συναγερμού.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ΒΒΑ συνεχίζει να υποχωρεί, αργά - αργάαααααα... Νομίζω ότι είμαι στο σωστό δρόμο, σας βάζω μια συγκριτική για τα δικά σας πιο έμπειρα μάτια. Τα pogostemon νομίζω ότι θέλουν κλάδεμα.

Κάπου, σε κάποιο post διάβασα για έλλειψη ενός στοιχείου που δημιουργεί τρύπες στα φύλλα. Το είδα στην κρυπτοκορίνα μου, σε 2 φύλλα. Τα απομάκρυνα, ξέχασα να βγάλω φωτό. Τι το προκάλεσε; Το παρακολουθώ, να δω αν θα επανεμφανιστεί.

 

(Οχι 2022, 2023 :D Μάλλον αρχή αλτσχάιμερ)

 

IMG_20230321_180618.jpg

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2023 at 11:47 ΠΜ, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Κάπου, σε κάποιο post διάβασα για έλλειψη ενός στοιχείου που δημιουργεί τρύπες στα φύλλα. Το είδα στην κρυπτοκορίνα μου, σε 2 φύλλα. Τα απομάκρυνα, ξέχασα να βγάλω φωτό. Τι το προκάλεσε; Το παρακολουθώ, να δω αν θα επανεμφανιστεί.

Ελληψη καλιου.

https://www.aquazone.gr/forums/topic/109615-κάλιο-στο-φυτεμένο-ενυδρείο/

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα παει. Σιγα σιγα θα βρει τον δρομο του (το ενυδρειο). :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έγινα γαριδομπαμπάς! Έριξα ένα πολύ γερό κλάδεμα σε όλα τα φυτά κ λίγες ώρες αργότερα είδα στο βυθό ένα τρισχαριτωμένο (δεν φαίνεται καλά αλλά θα είναι) μπλέ γαριδομικρούλι! Είναι η πρώτη φορά που έχω επιβεβαιωμένη γέννα γαριδομωρού! Ελπίζω να τα καταφέρει

  • Like 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...