Jump to content

Πρόβλημα σε ενυδρείο 1 μήνα


Recommended Posts

Χαίρεται παιδιά, είναι η πρώτη φορά που μπαίνω σε φόρουμ και σχετικά με ενυδρεία αρχάριος αρκετά.


εχω ενα ενυδρείο της juwel 110 λιτρα, εχω υπόστρωμα και χαλίκι γιατί θέλω αφού στηθεί και στρώσει να το κανω φυτεμένο..

 

το ενυδρείο λειτουργεί εδω και ενα μήνα εκανα στις 20 μερες μια μικρη αλλαγη νερου και προσθεσα ξανα βακτήρια οπως ελεγαν οι οδηγίες, στις 25 μερες πρόσθεσα κατι σαλιγκάρια κοκκινα για την αλγη και για κατι σαν μυκητες ασπρες τριχες. 
 

το προβλημα ειναι οτι το νερο δεν ειναι κρυστάλλινο, ειναι μεσα σαν να εχει σκονη, κατι μικρα ασπρα πραγματακια σαν σκονη.. 

εχω ανεβασει ενα βιντεο γιατι σε στατικη φωτογραφια δεν φαινεται το ιδιο.

 

Βιντεο

 

το φιλτρο που εχω ηταν μαζι με

το ενυδρειο της Juwel bioflow Super 500.

 

το μπλε σφουγγαρι κατω κατω, μετα το πρασινο, μετα ανθρακα και πανω πανω γυαλοβαμβακα..

 

τον γυαλοβαμβακα τον αλλαζα καθε εβδομαδα, τα αλλα απλα τα έπλυνα σε μια λεκανη με λιγο απο το νερο που εκανα αλλαγη. 
 

τι μπορεί να φταίει; Σας εχει ξανα τύχει;;;

 

 

IMG_0009.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και καλή αρχή.

 

Πρώτα από όλα ψυχραιμία και όχι βιαστικές κινήσεις ειδικά τώρα που είσαι σε αρχή.

Το στρώσιμο δυστυχώς το κάνεις λάθος και λόγο ότι δέν έχεις πηγή αμμωνίας τα βακτήρια που ρίχνεις μένουν ανενεργά. Έχεις πάρει/κάνει τέστ να δείς που βρίσκεσαι?

Θα σου πρότεινα να πάρεις 'μπόλι' από κάποιον φίλο χομπίστα (από ενυδρείο χωρίς ασθένειες) και να προχωρήσεις στην προσθήκη των πρώτων σου ψαριών με καθημερινές μετρήσεις πάντα.

Προσωπικά θα έβγαζα όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά και θα πήγαινα σε κάτι ποιό φυσικό.

 

Τα αιωρούμενα σωματίδια που αναφέρεις λογικά είναι από το χαλίκι/υπόστρωμα που χρησιμοποίησες.Τί ακριβώς έβαλες και πόσο/πώς το έπλυνες?

Άν είχες ένα εξωτερικό φίλτρο θα είχε καθαρίσει ποιό εύκολα λόγο λίτρων/φίλτρανσης και ποσότητας σφουγγαριών/βαμβάκι.

 

Από ψαράκια τι σκέφτεσαι να βάλεις?

 

Ά εγώ θα έβαζα και κάποια μονόχρωμη αφίσα, θα έδειχνε πιστεύω ποιό ωραίο!

 

Καλή αρχή και πάλι!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

***Το βίντεο για κάποιο λόγο δέν το παίζει

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Husky_Jim said:

Καλημέρα και καλή αρχή.

 

Πρώτα από όλα ψυχραιμία και όχι βιαστικές κινήσεις ειδικά τώρα που είσαι σε αρχή.

Το στρώσιμο δυστυχώς το κάνεις λάθος και λόγο ότι δέν έχεις πηγή αμμωνίας τα βακτήρια που ρίχνεις μένουν ανενεργά. Έχεις πάρει/κάνει τέστ να δείς που βρίσκεσαι?

Θα σου πρότεινα να πάρεις 'μπόλι' από κάποιον φίλο χομπίστα (από ενυδρείο χωρίς ασθένειες) και να προχωρήσεις στην προσθήκη των πρώτων σου ψαριών με καθημερινές μετρήσεις πάντα.

Προσωπικά θα έβγαζα όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά και θα πήγαινα σε κάτι ποιό φυσικό.

 

Τα αιωρούμενα σωματίδια που αναφέρεις λογικά είναι από το χαλίκι/υπόστρωμα που χρησιμοποίησες.Τί ακριβώς έβαλες και πόσο/πώς το έπλυνες?

Άν είχες ένα εξωτερικό φίλτρο θα είχε καθαρίσει ποιό εύκολα λόγο λίτρων/φίλτρανσης και ποσότητας σφουγγαριών/βαμβάκι.

 

Από ψαράκια τι σκέφτεσαι να βάλεις?

 

Ά εγώ θα έβαζα και κάποια μονόχρωμη αφίσα, θα έδειχνε πιστεύω ποιό ωραίο!

 

Καλή αρχή και πάλι!

Φίλε μου Husky_Jim καλημέρα,

καταρχήν σε χιλιο ευχαριστώ για την απάντηση σου. Έχω απο χθες που διαβάζω παρα πολλά τοπικς και είναι τόσες πολλές οι πληροφορίες που έχω ήδη απογοητευτεί, και πιστεύω ότι δεν θα τα καταφέρω..


σκέφτομαι να βαλω γκαπις και νεον και Γλύφτες με ζωντανα φυτα! 
 

εχεις καμια αφίσα να μου δειξεις περιπου τι σκεφτεσαι ; Αξιζει λες να μπει background ε;


για κατω κατω εβαλα της Aquaforest AF natural substrate μια σακουλα για εως 112 λιτρα ενυδρείο, εμενα ειναι 110 το εβαλα ολο.

 

απο πανω ως χαλικακι εβαλα της Aquaforest παλι AF Lava Soil Black, δυο κουβάδες 5λιτρους, τους οποίους έπλυνα πάρα πολυ σχολαστικά με νερο , απο τον κουβά σε λεκάνη και απο λεκάνη σε κουβά καμιά 10ρια φορές και στράγγισμα.

 

Ανεβασα και φωτογραφιες.

 

τα αλλα ειναι απλα διακοσμητικές ενυδριακες πετρουλες τις πηρε η γυναικα μου απο το πετσοπ επειδη δεν ηθελε λεει να ειναι ολο μαυρο... οι οποίες κανανε 8€ ενα μικρο κουτακι 200γραμαριων μαξ...

 

το καράβι το πηρα 50€ 😝 τα αλλα ειναι για το οξυγόνο, εχω διπλο αυτο που βγαζει τον αερα. 
 

στο φίλτρο εχω της Juwel για το φίλτρο μου το Μπλε σφουγγάρι κατω κάτω, μετά το πράσινο, μετα εχω το μαύρο και στο τέλος Υαλοβάμβακας. 
 

βαζω Seachem Stability οπως λενε η οδηγιες απο την αρχη και καθε μερα μεχρι τις 7 πρωτες ημερες, μετά στην αλλαγή ξανα έβαλα, το νερο το βαζω πρωτα σε λεκανες με Seachem αντιχλωριο οπως λενε οι οδηγίες. 

 

 

 

IMG_0025.jpeg

IMG_0024.jpeg

Έγινε επεξεργασία - John Rodos
Added more info
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Husky_Jim said:

***Το βίντεο για κάποιο λόγο δέν το παίζει

 

Α σχετικα με το βιντεο επειδη ειναι μεγαλο, προχωρησετο λιγο και μετα ξανα βαλτο απο την αρχη θα παιξει!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από μένα! @John Rodos είμαι υπέρ του @Husky_Jim. Ξέρω ότι θα πονέσει αλλά τα πλαστικά, είμαι και εγώ υπερ ότι φεύγουν. Κανένα ψαράκι δεν έχει τις; αισθητικές προτιμήσεις των ανθρώπων. Πλαστικά δεν κάνουν καλό και πόσο περισσότερο χρωματιστά, με τι τα έχουν βάψει, πως τα έχουν βάψει κλπ κλπ. Ισώς κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό. Καλό κάνουν μόνο στο δικό μας μάτι. Τώρα για το καραβάκι...50€..Κοιτα...το βάζεις πάνω σε ένα τραπεζάκι σε ένα έπιπλο με λαμπάκια και γίνετε ωραίο διακοσμητικό. Μέσα στα ενυδρεία, που όλοι παλεύουν να φτιάξουν ένα βιότοπο για τα ψάρια δεν νομίζω ότι χωράνε πλαστικά. Θυμησου το παλαιότερο μότο της ΕΡΤ και όχι μόνο...."Οχι σκουπίδια και πλαστικά σε θάλασσες και ακτές"

Όλοι μας θέλουμε να κάνουμε ένα βιότοπο για το ψάρι, όχι για μας. Υπάρχουν άπειρες επιλογές που μπορείς να μην έχεις ένα απλό υπόστρωμα μαύρο. Σιγά σιγά όλα γίνονται. 

τώρα για τα σωματίδια. Από ότι είδα στο βίντεο στην έξοδο του φίλτρου έχει μια πιπέτα με ένα κάθετο σωληνάκι που βγαίνει έξω από την επιφάνεια του νερού. αυτό αν θυμάμαι από το δικό μου juwel είναι για να οξυγονώνεται το νερό. Αφαίρεσε το και γύρνα το σωληνάκι με την καμπύλη των 45μοιρών όσο γίνεται να είναι πιο κοντά στην επιφάνεια. Έτσι ώστε να προκαλεί ανατάραξη αυτής. Εγώ με το δικό μου στις αρχές παρατήρησα ότι επειδή μαζί με το νερό στην εξαγωγή του φίλτρου έμπαινε και αέρα(κάθετο σωληνάκι) το οξυγόνο δεν διαλυόταν μέσα στο νερό, απλά παρέμεναν αρκετές μικρές φουσκαλίτσες και είχα λίγο πολύ το αποτέλεσμα που βλέπεις εσύ. Στην περίπτωση που δεν είναι μικροσωματίδια τα οποία "ξερνάνε" τα πλαστικά.

Με το χώμα γιατί το έπλυνες;; το έγραφε στην συσκευασία;;. Δεν έχω πλύνει ποτέ κάποιο χώμα. Ένα μικρό κοσκίνισμα του έκανα μόνο να ξεχωρίσω όσο γίνεται τα τρίματα χώματος (έβγαιναν σαν σκόνη) με τα μπαλάκια (συμπαγές κομμάτι χώματος). και πάλι τα τρίματα δεν τα πέταγα. Τα άπλωνα στον πάτο του ενυδρείου και από πάνω τα συμπαγή μπαλάκια και τέλος.

Στο στρώσιμο που είπες...Το φίλτρο το έχεις όπως το πήρες από το κατάστημα;;

Για την μονόχρωμη αφίσα που ανέφερε ο Husky εννοεί κάτι τέτοιο που φαίνεται στις φώτο.

IMG_0208.jpg

IMG_0209.jpg

Έγινε επεξεργασία - GVC
  • Thanks 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, GVC said:

Καλησπέρα σας και από μένα! @John Rodos είμαι υπέρ του @Husky_Jim. Ξέρω ότι θα πονέσει αλλά τα πλαστικά, είμαι και εγώ υπερ ότι φεύγουν. Κανένα ψαράκι δεν έχει τις; αισθητικές προτιμήσεις των ανθρώπων. Πλαστικά δεν κάνουν καλό και πόσο περισσότερο χρωματιστά, με τι τα έχουν βάψει, πως τα έχουν βάψει κλπ κλπ. Ισώς κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό. Καλό κάνουν μόνο στο δικό μας μάτι. Τώρα για το καραβάκι...50€..Κοιτα...το βάζεις πάνω σε ένα τραπεζάκι σε ένα έπιπλο με λαμπάκια και γίνετε ωραίο διακοσμητικό. Μέσα στα ενυδρεία, που όλοι παλεύουν να φτιάξουν ένα βιότοπο για τα ψάρια δεν νομίζω ότι χωράνε πλαστικά. Θυμησου το παλαιότερο μότο της ΕΡΤ και όχι μόνο...."Οχι σκουπίδια και πλαστικά σε θάλασσες και ακτές"

Όλοι μας θέλουμε να κάνουμε ένα βιότοπο για το ψάρι, όχι για μας. Υπάρχουν άπειρες επιλογές που μπορείς να μην έχεις ένα απλό υπόστρωμα μαύρο. Σιγά σιγά όλα γίνονται. 

τώρα για τα σωματίδια. Από ότι είδα στο βίντεο στην έξοδο του φίλτρου έχει μια πιπέτα με ένα κάθετο σωληνάκι που βγαίνει έξω από την επιφάνεια του νερού. αυτό αν θυμάμαι από το δικό μου juwel είναι για να οξυγονώνεται το νερό. Αφαίρεσε το και γύρνα το σωληνάκι με την καμπύλη των 45μοιρών όσο γίνεται να είναι πιο κοντά στην επιφάνεια. Έτσι ώστε να προκαλεί ανατάραξη αυτής. Εγώ με το δικό μου στις αρχές παρατήρησα ότι επειδή μαζί με το νερό στην εξαγωγή του φίλτρου έμπαινε και αέρα(κάθετο σωληνάκι) το οξυγόνο δεν διαλυόταν μέσα στο νερό, απλά παρέμεναν αρκετές μικρές φουσκαλίτσες και είχα λίγο πολύ το αποτέλεσμα που βλέπεις εσύ. Στην περίπτωση που δεν είναι μικροσωματίδια τα οποία "ξερνάνε" τα πλαστικά.

Με το χώμα γιατί το έπλυνες;; το έγραφε στην συσκευασία;;. Δεν έχω πλύνει ποτέ κάποιο χώμα. Ένα μικρό κοσκίνισμα του έκανα μόνο να ξεχωρίσω όσο γίνεται τα τρίματα χώματος (έβγαιναν σαν σκόνη) με τα μπαλάκια (συμπαγές κομμάτι χώματος). και πάλι τα τρίματα δεν τα πέταγα. Τα άπλωνα στον πάτο του ενυδρείου και από πάνω τα συμπαγή μπαλάκια και τέλος.

Στο στρώσιμο που είπες...Το φίλτρο το έχεις όπως το πήρες από το κατάστημα;;

Για την μονόχρωμη αφίσα που ανέφερε ο Husky εννοεί κάτι τέτοιο που φαίνεται στις φώτο.

IMG_0208.jpg

IMG_0209.jpg

Καλησπερα φιλε GVC, 

εχεις απολυτο δικιο τα πλαστικα της γυναικας θα φυγουν, δεν θα ηθελα να δημιουργουν προβλημα απλα για να φαινεται στο ματι μας καλυτερα.. σχετικα με το καραβι φαινεται πέτρινο οχι πλαστικο και αρκετα βαρύ, εφόσον δεν ειναι πλαστικο μπορει να παραμείνει;

επισης ο αμφορέας ειναι πετρινος-κεραμικος φαινεται.

δεν εχω κατι αλλο πλαστικο εκτος απο τα βοτσαλακια!

 

Σχετικα με το χωμα δεν το επλυνα, σορρυ αν τα εγραψα ολα μαζι και σας μπερδεψα, μονο το χαλίκι επλυνα γιατι εβγαζε πολυ μαυριλα και διαβασα στην συσκευασια να το κανω. 
 

το χωμα απλα το έστρωσα, και απο πανω έριξα αρκετο χαλίκι δυο κουβαδες των 5 λίτρων.

 

ναι εχεις δικιο για το φιλτρο, θα το κανω αμεσως, νομιζα οτι χρειαζοταν αυτο στο φιλτρο, οποτε θα το βγαλω και θα γυρισω οπως ειπες την κάνουλα για να κανει πιο πολυ ρευμα.

 

Παντως για τα πλαστικα, αφου τα πηρα απο πετσοπ και μου ειπαν οτι ηταν κατάλληλα δεν θεωρησα οτι θα εκαναν κακο τα υλικα κατασκευη τους. Κρατησα το ενα κουτακι τους, το ανεβαζω φωτογραφια.. αλλα θα παω την δευτερα να παρω τσιμπιδα για να τα βγαλω.. 

IMG_0045.jpeg

IMG_0046.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα θεωρητικά κάτι άμεσα τοξικό και επιβλαβές για τους ζωντανούς οργανισμούς κανένα petshop δεν θα εμπορευόταν. Τώρα με το καράβι τι να σου πω. 

Για το φίλτρο ρώτησα αν πείραξες κάτι στο φίλτρο. Στα εσωτερικά τμήματα του φίλτρου. Η όπως ήταν, ότι είχε μέσα η κούτα τα έβαλες στο φίλτρο σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή;;;

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, GVC said:

Κοίτα θεωρητικά κάτι άμεσα τοξικό και επιβλαβές για τους ζωντανούς οργανισμούς κανένα petshop δεν θα εμπορευόταν. Τώρα με το καράβι τι να σου πω. 

Για το φίλτρο ρώτησα αν πείραξες κάτι στο φίλτρο. Στα εσωτερικά τμήματα του φίλτρου. Η όπως ήταν, ότι είχε μέσα η κούτα τα έβαλες στο φίλτρο σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή;;;

 

Φιλε GVC, 

το ενυδρείο το αγορασα ελαφρώς μεταχειρισμένο, αλλα κατεβασα το manual. 
https://www.juwel-aquarium.de/website/Anleitungen/Aquarien/Primo_Line/Primo_110/GB_Instruction_Manual_Filter_System_Bioflow_Super.pdf

 

και αγόρασα ακριβως τα σφουγγαρια που αναγράφει.

 

Στην φωτογραφια που ανεβασα εχω το μεσαίο το super 500 bioflow, εχω το μπλε (βιολογιας) κατω κατω μετα το σιτραξ νομιζω ενα πρασινο, μετα εχω ενα μαυρο ανθρακα, και μετα εχω υαλοβαμβακα το οποιο το εχω αλλαξει 3ης φορες μεχρι στιγμης, δεν μου το ειπε κανεις απο μονος μου, δεν ξερω αν φταιει αυτο, μονο τον υαλοβαμβακα εχω αλλαξει. Το ενυδρειο τρεχει ενα μηνα τωρα. 
δεν εχω πειράξει κατι στο φιλτρο.

IMG_0048.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες. Θα πρέπει να βάλεις και βιολογικό υλικό. Επειδή το συγκεκριμένο φίλτρο δεν ξέρω πως λειτουργεί, πως το κυκλοφορεί το νερό;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ChrisEco said:

Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες. Θα πρέπει να βάλεις και βιολογικό υλικό. Επειδή το συγκεκριμένο φίλτρο δεν ξέρω πως λειτουργεί, πως το κυκλοφορεί το νερό;

Καλησπερα ChrisEco, μακαρι να ηξερα πως λειτουργεί 🤣🤣 ειμαι ασχετος, αν λες το μακαρονι εχω παρει θα παρω ενα καλσον της γυναικας και θα το τοποθετήσω μεσα πριν τον ανθρακα (το μαυρο)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα και καλός ήρθες 

 

Θα συμφωνήσω και εγώ με τους υπόλοιπους στο θέμα της διακόσμησης...

Έχει Πολλά θέματα ανεβασμένα στο φόρουμ που μπορείς να διαβάσεις και να φτιάξεις ένα ωραίο φυτεμένο ενυδρείο με φυσικές πέτρες και ξύλα...

Και μια αφίσα μαύρη κατά προτίμηση στη πλάτη εξωτερικά του ενυδρείου για να δείξει αργότερα ωραίο....

 

Στο θέμα φίλτρο με πρόλαβε ο  προηγούμενος...

Βλέπω ότι κάνεις μηχανικό και χημικό φιλτραρισμα...

 

Βγάλε το μαύρο που είναι άνθρακας και κάνει χημικό, και πάρε βιολογικο υλικό να βάλεις για αποικίες βακτηριδίων...

Χρησιμοποίησε  μπλε σφουγγάρι -  βιολογικο υλικό  - και άσπρο 

Και αν θες κόψε και απο το πράσινο ενα κομμάτι και βάλε γιατί δεν χωράει με τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος John Rodos έγραψε:

μακαρι να ηξερα πως λειτουργεί

juwel_aquarium_bioflow_super_doppelstrom.png.bf1a98678e60524c78515b53b0bf1e6e.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ετοιμάσου να το πειράξεις...Ακριβώς το ίδιο πράγμα είχα κάνει και εγώ και δεν είχα τα αποδεκτά αποτελέσματα που ήθελα με το ξεκίνημα και κάπου εκεί ξεκίνησε η σχέση μου με τα παιδιά εδώ μέσα και έβρισκα λύσεις στα προβλήματα μου, στα οποία άλλοι εκτός φόρουμ να πω, τα προβλήματα μου τους γεννούσαν μόνο ευρώ. Πρόσεξε και δώσε βάση στην πενιά που λέει ο σοφός λαός...

Βγάζεις όλα τα σφουγγάρια από το φίλτρο, μπλε πράσινα, κόκκινα ροζουλί ή ότι άλλο δίνει και προτείνει η juwel...

 

1ο Στάδιο φίλτρανσης (Μηχανική φίλτρανση)

Κρατάς το μπλέ σφουγγάρι που έχεις ήδη. Αν έχεις πάρει της juwel αυτό θα είναι coarse grain () που λέμε. Δλδ χοντρόκοκκο. Δλδ βλέπεις ότι είναι πορώδες, βλέπεις τα κενά. Αυτό το βάζεις πρώτο. Να σου κάνει μηχανική φίλτρανση στα χοντρά. 

 

2ο Στάδιο φίλτρανσης (Μηχανική φίλτρανση)

Εδώ κατά την γνώμη μου και την μικρή μου εμπειρία, βάζεις ακόμα ένα σφουγγάρι το λεγόμενο fine grain. Δλδ λεπτόκοκκο. Δλδ βλέπεις πολύ μικρές τριπούλες στο σφουγγάρι. Σε αυτό το σημείο το φίλτρο θα κρατάει ακόμα κάτι παραπάνω. Ακόμα περισσότερη μηχανική φίλτρανση για πιο ψιλές ακαθαρσίες.

 

3ο Στάδιο φίλτρανσης (Μηχανική φίλτρανση)

Εδώ μπαίνει το μπαμπάκι που λέμε στην αργκό. Η αλλιώς το filter floss. Εξαιρετικά λεπτόκοκκο. Εδώ γίνεται πιο ελεκτουάλ, να το πω έτσι, μηχανική φίλτρανση. Κρατάει ακόμα πιο ψηλά σωματίδια και ακαθαρσίες.

 

4ο Στάδιο φίλτρανσης (Βιολογική φίλτρανση)

Εδώ κατά την γνώμη μου μιλάμε για το σημαντικότερο όλων των ειδών φίλτρανσης. Εδώ μπαίνουν πορώδη υλικά τα οποία αυτά τα βακτήρια πάνε και κάνουν αποικίες και πολλαπλασιάζονται κλπ κλπ. Βακτήρια...μια λέξη και ένα είδος που το χρειάζεσαι οπωσδήποτε στο ενυδρείο για να κυλάνε όλα μια μέρα νεράκι που λένε!!

Εδώ όπως είπαμε χρειάζεσαι κάτι πορώδες. Πολλοί χρησιμοποιούν φυσικά υλικά, πορώδης πέτρες, όπως to πιο προτιμητέο από χομπίστες είναι η lava stone ή η ελαφρόπετρα.

Κεραμικά υλικά με χαρακτηριστικό αντιπρόσωπο το λεγόμενο siporax της sera, το λεγόμενο μακαρόνι που λέμε. Η κάθε μάρκα έχει το δικό της και το ονομάζει κάπως με διαφορές στην απορροφητικότητα στους πόρους κλπ κλπ. Εδώ προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου. Η κάθε εταιρία κάνει το δικό της promotion και θετικά και θετικότερα. Νομίζω ότι οι διαφορές τους είναι μικρές (ειδικά αν μιλήσουμε για επώνυμες εταιρίες) και ο κοινός παρονομαστής είναι πάντα το κόστος. Τώρα κάποιο άλλο μέλος μπορεί να έχει άλλη άποψη δεν ξέρω, έχω δοκιμάσει αρκετά μπορώ να πω κεραμικά με όλα δουλειά έχω κάνει. Σε αυτή το στάδιο για μένα δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Προσωπικά αυτό που λέω είναι τι αντέχει η τσέπη του καθενός. Μιλώντας για επώνυμα προιόντα. Προσωπικά έχω ενυδρείο με siporax κανονικό (γιατι βγαίνει και σε siporax mini), είχα με lava stone, έχω και ενυδρείο με ελαφρόπετρα ψιλή από τον σκλαβενίτη. Με όλα κάνω και έχω κάνει δουλειά.

 

5ο Στάδιο φίλτρανσης-Χημική φίλτρανση

Εδώ κάποιοι προτιμούν έναν ακόμα έξτρα τρόπο φίλτρανσης τον χημικό. Χαρακτηριστικό προιόν σε αυτό το στάδιο είναι το Purigen. εδώ εγώ έχω μπερδευτεί. αν υπάρχει όρεξη να το αναπτύξει κάποιος που το έχει δοκιμάσει και έχει παρατηρήσει τα αποτελέσματα του. Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν. είχα κρυστάλλινο νερό, δεν είχα δει κάποια επίπτωση στο ενυδρείο. Κάποιο έχουν δε, άλλοι δεν έχουν δει, άλλοι λένε ότι δεν κάνει, άλλοι ότι κάνει. Επομένως δεν είμαι και ο πιο αξιόπιστος από πλευράς εμπειρίας για αυτό το στάδιο.

Να σημειώσω ότι σε αυτό το στάδιο ανήκει και το μαύρο σφουγγάρι που έχεις. Που είναι άνθρακας και στην παρούσα φάση δεν σε βοηθάει καθόλου στο στρώσιμο του ενυδρείου. Συνήθως τον άνθρακα τον βάζουμε για να καθαριστεί το ενυδρείο μετά από κάποια ασθένεια και θεραπεία στο βιότοπο μας. Αυτό για μια δύο μέρες το πολύ, μετά βγαίνει. νομίζω ότι καταστρέφει τις αποικίες των βακτηρίων. Για αυτό να έχεις και θεματάκι με το στρώσιμο.

 

Η juwel, αν θες να παίξεις σε προϊόντα της εταιρίας που είναι και το φίλτρο σου έχει για κάθε φίλτρανση. α να σημειώσω επίσης, ότι θα πρέπει να είσαι κόψε ράψε. Για να μπουν όλα στον χώρο που έχεις για τον καθαρισμό. Τα σφουγγάρια και το βιολογικό.

Στη  θέση σου (το έχω κάνει στο παρελθόν για αυτό το λέω) θα γέμιζα το χώρο της φίλτρανσης το 1/3 έως το 1/2 (είχα γεμίσει το 1/2 να πω την αλήθεια) με βιολογικό υλικό. Είχα βάλει siporax mini και το έκανα στο 1/3 μετά από λίγο καιρό. 

Μόλις έμπαινε το νερό είχα μπλε σφουγγάρι χοντρόκοκκο (bioplus coarse στην περίπτωση του φίλτρου σου)

Mετά λεπτόκοκκο σφουγγάρι (bioplus fine στην περίπτωση του φίλτρου σου)

Μετά το floss. Είχα πάρει μια τσάντα ακόμα έχω.... Μιας και αυτό επειδή κρατάει και φιλτράρει ότι πιο fine ακαθαρσία από τα προηγούμενα δυο βρωμίζει πιο γρήγορα και μπουκώνει και πιο γρήγορα. Χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη παρατήρηση το άλλαξα ανά δύο εβδομάδες. πραγματικά είναι από τα είδη του ενυδρείου που είναι εντελώς value for money αν δεν πας σε έτοιμο από επώνυμη εταιρία.

Μετά είχα μια κάλτσα με siporax κανονικό, το μακαρόνι. Εδώ έφαγα μερικά χαστουκάκια. Ανακάλυψα στο siporax mini. Λέω ρίξε παίρνει περισσότερο. Όντως πήρε περισσότερο, αλλά επειδή το νερό έβρισκε μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής καθώς πέρναγε, κόντραρε επομένως είχα επίπτωση στην ροή. Αρα έριξα από το 1/2 στο 1/3 με siporax mini.

Τον υπόλοιπο χώρο τον είχα γεμίσει με σφουγγάρια που τα είχα κόψει σε τέτοια μεγέθη ώστε να χωρέσουν και τα 3.

Αυτά τα ολίγα. Δεν νομίζω να ξέχασα κάτι. τώρα αν κάποιο μέλος δει κάτι στραβό να με διορθώσει πλιζζζζζ!!!!!

 

 

bioflow.jpg

  • Like 1
  • Agree 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος John Rodos έγραψε:

θα παρω ενα καλσον της γυναικας και θα το τοποθετήσω μεσα

Ενα τούλι ή διχτακι θα ήταν καλύτερα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος jimakos έγραψε:

Ενα τούλι ή διχτακι θα ήταν καλύτερα 

Κάνει και το καλσόν της γυναίκας αλλά αν είναι ακριβό, μπορεί να σε κυνηγάει 😂. Καλύτερα τούλι ή διχτακι, κατά προτίμηση το δεύτερο. Είναι πιο εύχρηστο.

  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

@GVC άρχοντας!!!! Πολύ ωραία ανάλυση 😉

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@John Rodos

Δες εδώ και τον φίλο τον πατέντα τον Άγγλο, τον Pondguru. Είναι άλλο μοντέλο φίλτρο αλλά η λειτουργία του πρέπει να είναι ίδια. Απλά τον άνθρακα (μαύρο σφουγγάρι) δεν χρειάζεται να τον βάλεις. 😉

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Απλά τον άνθρακα (μαύρο σφουγγάρι) δεν χρειάζεται να το βάλεις.

Είναι για "κάποιες" περιπτώσεις π.χ. μετά από θεραπεία......

Στους περισσότερος δεν βλέπω να το χρησιμοποιούν για φιλτραρισμα 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Δες εδώ και τον φίλο τον πατέντα τον Άγγλο, τον Pondguru. Είναι άλλο μοντέλο φίλτρο αλλά η λειτουργία του πρέπει να είναι ίδια. Απλά τον άνθρακα (μαύρο σφουγγάρι) δεν χρειάζεται να τον βάλεις. 😉

Αυτή είναι μια καλή περίπτωση διάταξης υλικών, όχι η μόνη βέβαια. Έχει μεγάλη τρέλα ο φίλος τον έχω παρακολουθήσει και εγώ.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να μην δανειστείς καλσόν και έχεις μανούρες🤣, μπορείς να πάρεις ένα δυχτάκι για υλικά έτοιμο δεν είναι ακριβά.

Όσο για τα υλικά θα προτιμούσα μικρά τύπου substrat pro, siporax μινι, ψηφίδες λάβα, ελαφρόπετρα με σειρά προτίμησης. Πόσα λίτρα αντλία έχει το φίλτρο σου; αυτές να ξέρεις στην περίπτωση αναβάθμισης είναι λίγο τσουχτερές τις jewel και με την ονομαστική ροή απλά γελάω😝.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GVC said:

Ωραία ετοιμάσου να το πειράξεις...Ακριβώς το ίδιο πράγμα είχα κάνει και εγώ και δεν είχα τα αποδεκτά αποτελέσματα που ήθελα με το ξεκίνημα και κάπου εκεί ξεκίνησε η σχέση μου με τα παιδιά εδώ μέσα και έβρισκα λύσεις στα προβλήματα μου, στα οποία άλλοι εκτός φόρουμ να πω, τα προβλήματα μου τους γεννούσαν μόνο ευρώ. Πρόσεξε και δώσε βάση στην πενιά που λέει ο σοφός λαός...

Βγάζεις όλα τα σφουγγάρια από το φίλτρο, μπλε πράσινα, κόκκινα ροζουλί ή ότι άλλο δίνει και προτείνει η juwel...

 

1ο Στάδιο φίλτρανσης (Μηχανική φίλτρανση)

Κρατάς το μπλέ σφουγγάρι που έχεις ήδη. Αν έχεις πάρει της juwel αυτό θα είναι coarse grain () που λέμε. Δλδ χοντρόκοκκο. Δλδ βλέπεις ότι είναι πορώδες, βλέπεις τα κενά. Αυτό το βάζεις πρώτο. Να σου κάνει μηχανική φίλτρανση στα χοντρά. 

 

2ο Στάδιο φίλτρανσης (Μηχανική φίλτρανση)

Εδώ κατά την γνώμη μου και την μικρή μου εμπειρία, βάζεις ακόμα ένα σφουγγάρι το λεγόμενο fine grain. Δλδ λεπτόκοκκο. Δλδ βλέπεις πολύ μικρές τριπούλες στο σφουγγάρι. Σε αυτό το σημείο το φίλτρο θα κρατάει ακόμα κάτι παραπάνω. Ακόμα περισσότερη μηχανική φίλτρανση για πιο ψιλές ακαθαρσίες.

 

3ο Στάδιο φίλτρανσης (Μηχανική φίλτρανση)

Εδώ μπαίνει το μπαμπάκι που λέμε στην αργκό. Η αλλιώς το filter floss. Εξαιρετικά λεπτόκοκκο. Εδώ γίνεται πιο ελεκτουάλ, να το πω έτσι, μηχανική φίλτρανση. Κρατάει ακόμα πιο ψηλά σωματίδια και ακαθαρσίες.

 

4ο Στάδιο φίλτρανσης (Βιολογική φίλτρανση)

Εδώ κατά την γνώμη μου μιλάμε για το σημαντικότερο όλων των ειδών φίλτρανσης. Εδώ μπαίνουν πορώδη υλικά τα οποία αυτά τα βακτήρια πάνε και κάνουν αποικίες και πολλαπλασιάζονται κλπ κλπ. Βακτήρια...μια λέξη και ένα είδος που το χρειάζεσαι οπωσδήποτε στο ενυδρείο για να κυλάνε όλα μια μέρα νεράκι που λένε!!

Εδώ όπως είπαμε χρειάζεσαι κάτι πορώδες. Πολλοί χρησιμοποιούν φυσικά υλικά, πορώδης πέτρες, όπως to πιο προτιμητέο από χομπίστες είναι η lava stone ή η ελαφρόπετρα.

Κεραμικά υλικά με χαρακτηριστικό αντιπρόσωπο το λεγόμενο siporax της sera, το λεγόμενο μακαρόνι που λέμε. Η κάθε μάρκα έχει το δικό της και το ονομάζει κάπως με διαφορές στην απορροφητικότητα στους πόρους κλπ κλπ. Εδώ προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου. Η κάθε εταιρία κάνει το δικό της promotion και θετικά και θετικότερα. Νομίζω ότι οι διαφορές τους είναι μικρές (ειδικά αν μιλήσουμε για επώνυμες εταιρίες) και ο κοινός παρονομαστής είναι πάντα το κόστος. Τώρα κάποιο άλλο μέλος μπορεί να έχει άλλη άποψη δεν ξέρω, έχω δοκιμάσει αρκετά μπορώ να πω κεραμικά με όλα δουλειά έχω κάνει. Σε αυτή το στάδιο για μένα δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Προσωπικά αυτό που λέω είναι τι αντέχει η τσέπη του καθενός. Μιλώντας για επώνυμα προιόντα. Προσωπικά έχω ενυδρείο με siporax κανονικό (γιατι βγαίνει και σε siporax mini), είχα με lava stone, έχω και ενυδρείο με ελαφρόπετρα ψιλή από τον σκλαβενίτη. Με όλα κάνω και έχω κάνει δουλειά.

 

5ο Στάδιο φίλτρανσης-Χημική φίλτρανση

Εδώ κάποιοι προτιμούν έναν ακόμα έξτρα τρόπο φίλτρανσης τον χημικό. Χαρακτηριστικό προιόν σε αυτό το στάδιο είναι το Purigen. εδώ εγώ έχω μπερδευτεί. αν υπάρχει όρεξη να το αναπτύξει κάποιος που το έχει δοκιμάσει και έχει παρατηρήσει τα αποτελέσματα του. Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν. είχα κρυστάλλινο νερό, δεν είχα δει κάποια επίπτωση στο ενυδρείο. Κάποιο έχουν δε, άλλοι δεν έχουν δει, άλλοι λένε ότι δεν κάνει, άλλοι ότι κάνει. Επομένως δεν είμαι και ο πιο αξιόπιστος από πλευράς εμπειρίας για αυτό το στάδιο.

Να σημειώσω ότι σε αυτό το στάδιο ανήκει και το μαύρο σφουγγάρι που έχεις. Που είναι άνθρακας και στην παρούσα φάση δεν σε βοηθάει καθόλου στο στρώσιμο του ενυδρείου. Συνήθως τον άνθρακα τον βάζουμε για να καθαριστεί το ενυδρείο μετά από κάποια ασθένεια και θεραπεία στο βιότοπο μας. Αυτό για μια δύο μέρες το πολύ, μετά βγαίνει. νομίζω ότι καταστρέφει τις αποικίες των βακτηρίων. Για αυτό να έχεις και θεματάκι με το στρώσιμο.

 

Η juwel, αν θες να παίξεις σε προϊόντα της εταιρίας που είναι και το φίλτρο σου έχει για κάθε φίλτρανση. α να σημειώσω επίσης, ότι θα πρέπει να είσαι κόψε ράψε. Για να μπουν όλα στον χώρο που έχεις για τον καθαρισμό. Τα σφουγγάρια και το βιολογικό.

Στη  θέση σου (το έχω κάνει στο παρελθόν για αυτό το λέω) θα γέμιζα το χώρο της φίλτρανσης το 1/3 έως το 1/2 (είχα γεμίσει το 1/2 να πω την αλήθεια) με βιολογικό υλικό. Είχα βάλει siporax mini και το έκανα στο 1/3 μετά από λίγο καιρό. 

Μόλις έμπαινε το νερό είχα μπλε σφουγγάρι χοντρόκοκκο (bioplus coarse στην περίπτωση του φίλτρου σου)

Mετά λεπτόκοκκο σφουγγάρι (bioplus fine στην περίπτωση του φίλτρου σου)

Μετά το floss. Είχα πάρει μια τσάντα ακόμα έχω.... Μιας και αυτό επειδή κρατάει και φιλτράρει ότι πιο fine ακαθαρσία από τα προηγούμενα δυο βρωμίζει πιο γρήγορα και μπουκώνει και πιο γρήγορα. Χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη παρατήρηση το άλλαξα ανά δύο εβδομάδες. πραγματικά είναι από τα είδη του ενυδρείου που είναι εντελώς value for money αν δεν πας σε έτοιμο από επώνυμη εταιρία.

Μετά είχα μια κάλτσα με siporax κανονικό, το μακαρόνι. Εδώ έφαγα μερικά χαστουκάκια. Ανακάλυψα στο siporax mini. Λέω ρίξε παίρνει περισσότερο. Όντως πήρε περισσότερο, αλλά επειδή το νερό έβρισκε μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής καθώς πέρναγε, κόντραρε επομένως είχα επίπτωση στην ροή. Αρα έριξα από το 1/2 στο 1/3 με siporax mini.

Τον υπόλοιπο χώρο τον είχα γεμίσει με σφουγγάρια που τα είχα κόψει σε τέτοια μεγέθη ώστε να χωρέσουν και τα 3.

Αυτά τα ολίγα. Δεν νομίζω να ξέχασα κάτι. τώρα αν κάποιο μέλος δει κάτι στραβό να με διορθώσει πλιζζζζζ!!!!!

 

 

bioflow.jpg

Φιλε μου εχω παθει σοκ, χαχα... και ο τροπος που τα γραφεις πραγματικα φάινεται οτι εχεις πολυ μερακι γιαυτο που κανεις και ασχολείσαι, σε ευχαριστω πραγματικα που ξοδεψες χρονο να μου τα εξηγησεις, επειδη εχω μονο το μακαρονι ισως χρειαστεί να παρω υλικο για χημική φιλτρανση.. οποτε απο δευτερα.. βεβαια θα βαλω αυτα που εχω με τον τροπο που τα ειπες, και θα στειλω φωτογραφιες. 
 

απλα εχω μια απορια, οταν πηγα να παρω τα ενυδρειακα μου ειπαν οτι αυτη η εταιρεια ειναι γερμανικη και ειναι απο τις τοπ... γιατι και στο documentation τους τα δειχνουν λαθος;;; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jimakos said:

Ενα τούλι ή διχτακι θα ήταν καλύτερα 

Διχτάκι που θα βρω; Ειναι συγκεκριμένα απο petshops? Εχω κατι τουλια απο μπομπονιερες, αλλα αν βαλω απο καλσον (καινούργιο αφόρετο 🤣) θα υπαρξει θεμα;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ChrisEco said:

Κάνει και το καλσόν της γυναίκας αλλά αν είναι ακριβό, μπορεί να σε κυνηγάει 😂. Καλύτερα τούλι ή διχτακι, κατά προτίμηση το δεύτερο. Είναι πιο εύχρηστο.

Χαχαχα κλαιω...

εχω τουλι αλλα ειναι ροζ απο κατι μπομπονιερες απο την βαπτιση της 2ης μου κορης, λογικα δεν κανει επειδη εχει χρωμα.. διχτακι δεν εχω , λογικα θα ειναι καποιο ειδικο διχτακι απο ενυδρειακα... το καλσον αν ειναι καινουργιο θα υπαρξει θεμα;;;

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, ChrisEco said:

@John Rodos

Δες εδώ και τον φίλο τον πατέντα τον Άγγλο, τον Pondguru. Είναι άλλο μοντέλο φίλτρο αλλά η λειτουργία του πρέπει να είναι ίδια. Απλά τον άνθρακα (μαύρο σφουγγάρι) δεν χρειάζεται να τον βάλεις. 😉

Το ειδα, κανει οτι ακριβως λεει και φιλος @GVC , ειναι απιστευτο που μια τοσο μεγαλη εταιρεια μας τα λεει λαθος!!! 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, jimakos said:

Είναι για "κάποιες" περιπτώσεις π.χ. μετά από θεραπεία......

Στους περισσότερος δεν βλέπω να το χρησιμοποιούν για φιλτραρισμα 

Νομιζα οτι βοηθούσε στο να καθαριζει και το νερο το μαυρο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...