Jump to content

Πρόβλημα σε ενυδρείο 1 μήνα


Recommended Posts

Ωραιότατα τα νέον, είμαι άρρωστος με τα κοπάδια δεν θα είναι αντικειμενική η άποψή μου ότι και να σου πω.

Βάλε γκάπυ αν θες αλλά πρέπει να σκεφτείς τι θα γίνουν όταν ξεκινήσουν να πολλαπλασιάζονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και απο εμένα ο χάιλαντερ θέλει κρυο νερό σε σχεση με τα Guppy που θελουν 23-27 ιδανικα 25 τώρα που ειναι καλοκαιρι και ετσι και αλιως όλα θα φάνε ζεστη ισως να ειναι οκ.

Τα Guppy θέλουν φυτά ο χαιλαντερ τα μασουλάει 

 

Εγω δεν θα έβαζα 2 χαρεμάκια αλλα ενα με επιπλέον 1 θυλικό δλδ 4 θυλικά ενα αρσενικό και σε ενα μήνα θα είσαι χαρούμενος με την επιλογή σου ... καθώς ο χαιλάντερ ειναι ιδικός στο μαμ κακα και νάνι τα Guppy κοκο μωρά και νανι.

Επίσης 5 ψαράκια μεγεθους Guppy  που θα γεννησουν ειναι ο ορισμος της σταδιακης υχθιοφορτισης 

 

Το σφουγγάρι με το αεροφιλτρο που είχες ήταν το τελειο μπόλι τώρα που έμεινε χωρις τροφή στη γυαλλα οχι :( έβαζες το αεροφιλτρο μαζί με το φιλτρο οπως το έχεις τώρα μαζί με το χαριλάντερ που μόνο καλλιτερα θα ηταν απο τι γυάλα και ισουν αρχοντας.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

Ναι το ξεχναω αυτο με τα νεον, επισης δεν θελω δευτερο χαιλαντερ 😂😅..

 

λες θα υπαρχει προβλημα να βαλω 2 χαρεμια γκαπυ; 
ε

 

 Μαζί όχι μην τα βαλεις γιατί σαν γνήσιος highlander στο τέλος  μπορεί να μείνει μόνο

ενάς😢.

Ωραιοτατα και τα 2 χρυσοψαρα τι εννοεις ; Το φιλτρο σου δεν νομιζω να καλυψει οταν μεγαλώσουν.

Γενικά αυτά που θες να βάλεις όλα μαζί δεν πάνε.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

Καλημέρα και απο εμένα ο χάιλαντερ θέλει κρυο νερό σε σχεση με τα Guppy που θελουν 23-27 ιδανικα 25 τώρα που ειναι καλοκαιρι και ετσι και αλιως όλα θα φάνε ζεστη ισως να ειναι οκ.

Τα Guppy θέλουν φυτά ο χαιλαντερ τα μασουλάει 

 

Εγω δεν θα έβαζα 2 χαρεμάκια αλλα ενα με επιπλέον 1 θυλικό δλδ 4 θυλικά ενα αρσενικό και σε ενα μήνα θα είσαι χαρούμενος με την επιλογή σου ... καθώς ο χαιλάντερ ειναι ιδικός στο μαμ κακα και νάνι τα Guppy κοκο μωρά και νανι.

Επίσης 5 ψαράκια μεγεθους Guppy  που θα γεννησουν ειναι ο ορισμος της σταδιακης υχθιοφορτισης 

 

Το σφουγγάρι με το αεροφιλτρο που είχες ήταν το τελειο μπόλι τώρα που έμεινε χωρις τροφή στη γυαλλα οχι :( έβαζες το αεροφιλτρο μαζί με το φιλτρο οπως το έχεις τώρα μαζί με το χαριλάντερ που μόνο καλλιτερα θα ηταν απο τι γυάλα και ισουν αρχοντας.

 

 

 

 

καταλαβα, απλα τωρα δεν ξερω τι να κανω..

αν καταλαβα καλα, δεν υπαρχει επιλογη, απο το να μεινω με τον χαιλαντερ μονο σε ενα ενυδρειο 110 λιτρα, χωρις να μπορω να βαλω τιποτα αλλο.

μου αρεσει ο χαζος που αγορσα και καλο υποστρωμα κτλ για να το φυτεψω και να βαλω γκαπις. 

η αληθεια ειναι οτι εχω τον θερμοστατη στα 26 αλλα το θερμομετρο λογο ζεστης δειχνει 27-28 εδω στην Ρόδο.
Αγορασα εναν ανεμηστηρα, λεω να τον βαλω μπρος να χτυπαει απο πανω. 

 

10 hours ago, Ice-Man said:

 Μαζί όχι μην τα βαλεις γιατί σαν γνήσιος highlander στο τέλος  μπορεί να μείνει μόνο

ενάς😢.

Ωραιοτατα και τα 2 χρυσοψαρα τι εννοεις ; Το φιλτρο σου δεν νομιζω να καλυψει οταν μεγαλώσουν.

Γενικά αυτά που θες να βάλεις όλα μαζί δεν πάνε.

 

χαχαχαχα ισχυει...

ηδη βλεπω το ενα κοκκινο σαλιγγαρι να επιπλεει... μαλλον ο χαιλαντερ το εκανε γευμα...τι να πω και φαινεται τοσο γλυκο ψαρακι. και ας μην τα συμπαθω τα χρυσοψαρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Με χρυσοψαρα εχεις λιγες επιλογες φυτών. ανουμπιεσ, κρυπτοκορινες, εχινοδορους και βουκεφαλανδρες.

1615056844686440.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης βγάλε το θερμοστάτη ο Highlander δε τον χρειάζεται. Θα έλεγα να έβαζες πάλι το Highlander στη γυάλα αλλά πέρα ότι πλέον το φίλτρο δεν έχει καμία βιολογία και δε θα αντέξει ακόμα και να αντέξει γιατί τα χρυσόψαρα αντέχουν θα ειναι βασανιστήριο .

 

Σε καταλαβαίνω γιατί από λάθος έχω ένα Pleco και όχι Ancistus Pleco και ενώ η λύση είναι να πάει στο Pet shop σκέπτομαι τι θα απογίνει ποιος θα τον πάρει αν θα είναι χειρότερα από το 180αρη που εχω τώρα κτλ κτλ .

Οπότε ψάχνομαι για 350αρη (βασικά αν μου περίσσευαν τα χρήματα θα το είχα κάνει )

 

Κάπως έτσι και εσύ η λύση είναι να δόσεις το Highlander (έκανε το θεάρεστο έργο του να στρώση το φίλτρο σου) να βάλεις Guppy ή ένα χαρέμι Swordtails και το αναφέρω γιατί έχεις  συνηθίσει το Highlander θα σου φαίνεται άδειο με τα Guppy .

 

Έλα μου όμως που έχεις δεθεί με το Highlander όπως εγώ με τον βεντούζα :(

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

 

Επίσης βγάλε το θερμοστάτη ο Highlander δε τον χρειάζεται. Θα έλεγα να έβαζες πάλι το Highlander στη γυάλα αλλά πέρα ότι πλέον το φίλτρο δεν έχει καμία βιολογία και δε θα αντέξει ακόμα και να αντέξει γιατί τα χρυσόψαρα αντέχουν θα ειναι βασανιστήριο .

 

Σε καταλαβαίνω γιατί από λάθος έχω ένα Pleco και όχι Ancistus Pleco και ενώ η λύση είναι να πάει στο Pet shop σκέπτομαι τι θα απογίνει ποιος θα τον πάρει αν θα είναι χειρότερα από το 180αρη που εχω τώρα κτλ κτλ .

Οπότε ψάχνομαι για 350αρη (βασικά αν μου περίσσευαν τα χρήματα θα το είχα κάνει )

 

Κάπως έτσι και εσύ η λύση είναι να δόσεις το Highlander (έκανε το θεάρεστο έργο του να στρώση το φίλτρο σου) να βάλεις Guppy ή ένα χαρέμι Swordtails και το αναφέρω γιατί έχεις  συνηθίσει το Highlander θα σου φαίνεται άδειο με τα Guppy .

 

Έλα μου όμως που έχεις δεθεί με το Highlander όπως εγώ με τον βεντούζα :(

Πω ετσι ακριβως, δεν μου παει η καρδια να ξανα παει στην γυάλα... αναγκαστικά σκεφτομαι να μπω στο marketplace και να βρω κανενα μεταχειρισμένο και να το στρωσω πρωτα και μετα να μπει ο χαιλαντερ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος John Rodos έγραψε:

Πω ετσι ακριβως, δεν μου παει η καρδια να ξανα παει στην γυάλα... αναγκαστικά σκεφτομαι να μπω στο marketplace και να βρω κανενα μεταχειρισμένο και να το στρωσω πρωτα και μετα να μπει ο χαιλαντερ

Επειδή δεν έχω καταλάβει, λέγοντας χαιλαντερ εννοείς το ένα από τα χρυσόψαρα? Γιατί βλέπω τρία χρυσόψαρα στις φωτογραφίες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Επειδή δεν έχω καταλάβει, λέγοντας χαιλαντερ εννοείς το ένα από τα χρυσόψαρα? Γιατί βλέπω τρία χρυσόψαρα στις φωτογραφίες 

Θα γράψω τι εχω καταλάβει εγώ και με διορθώνει αν είναι ο ιδιοκτήτης .

Ήταν ένα χρυσόψαρο που ζούσε χρόνια σε μια γυάλα με σφουγγάρι αεραντλίας έτσι ονομάστηκε Χαιλάντερ .

Αγοράστηκε ενυδρείο 110L με σκοπό να μπουν φυτά και Guppy μόλις ψευδό στρώθηκε μπήκε ο Χαιλάντερ (χρυσόψαρο) ΧΩΡΙΣ το σφουγαροφιλτρο .

Καθώς γιατί να είναι στη γυάλα εδώ εχει χώρο … με σκοπό την συγκατοίκηση με 1 χαρεμι Guppy και μερικά φυτά.

Στην πορεία έμαθε οτο το χρυσόψαρο δεν πάει ούτε με τα φυτά ούτε με τα Guppy

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, killerknight said:

Επειδή δεν έχω καταλάβει, λέγοντας χαιλαντερ εννοείς το ένα από τα χρυσόψαρα? Γιατί βλέπω τρία χρυσόψαρα στις φωτογραφίες 

Εγω προσωπικα εχω μονο ενα Χρυσοψαρο, τον χαιλαντερ, ειναι ενα χρυσοψαρο που ειδε σε ενα πετσοπ η κορη μου και εκανε σαν τρελη... τελικα το πηραμε και το ειχα σε γυαλα και μετα στο Juwel ενυδρειο που αγορασα με

σκοπο να βαλω μεσα γκαπις και ζωντανα φυτα.. ανεβαζω φωτο του χαιλαντερ, ισως καποιο απο τα παιδια που με βοηθησαν και με

βοηθανε ανεβασαν φωτο με χρυσοψαρα, ειδικα ο ενας απο ολους που με

βοηθησε/βοηθαει εχει τρελα με τα χρυσοψαρα οποτε υποψιαζομαι οτι μπερδευτηκες με καποια φωτογραφια του @GVC..

3 minutes ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

Θα γράψω τι εχω καταλάβει εγώ και με διορθώνει αν είναι ο ιδιοκτήτης .

Ήταν ένα χρυσόψαρο που ζούσε χρόνια σε μια γυάλα με σφουγγάρι αεραντλίας έτσι ονομάστηκε Χαιλάντερ .

Αγοράστηκε ενυδρείο 110L με σκοπό να μπουν φυτά και Guppy μόλις ψευδό στρώθηκε μπήκε ο Χαιλάντερ (χρυσόψαρο) ΧΩΡΙΣ το σφουγαροφιλτρο .

Καθώς γιατί να είναι στη γυάλα εδώ εχει χώρο … με σκοπό την συγκατοίκηση με 1 χαρεμι Guppy και μερικά φυτά.

Στην πορεία έμαθε οτο το χρυσόψαρο δεν πάει ούτε με τα φυτά ούτε με τα Guppy

Ετσι ακριβως εκτος οτι δεν ειχε χρονια ο χαιλαντερ στην γυάλα αλλα λιγους μηνες πριν παρω και στήσω το ενυδρειο της Juwel, που μετα απο πολυ κοπο εδω με τα παιδια του forum με βοηθησαν βημα βημα να το φτιαξω απο την αρχη με τις οδηγιες και την καθοδηγηση τους

IMG_0641.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

 

Επίσης βγάλε το θερμοστάτη ο Highlander δε τον χρειάζεται. Θα έλεγα να έβαζες πάλι το Highlander στη γυάλα αλλά πέρα ότι πλέον το φίλτρο δεν έχει καμία βιολογία και δε θα αντέξει ακόμα και να αντέξει γιατί τα χρυσόψαρα αντέχουν θα ειναι βασανιστήριο .

 

Σε καταλαβαίνω γιατί από λάθος έχω ένα Pleco και όχι Ancistus Pleco και ενώ η λύση είναι να πάει στο Pet shop σκέπτομαι τι θα απογίνει ποιος θα τον πάρει αν θα είναι χειρότερα από το 180αρη που εχω τώρα κτλ κτλ .

Οπότε ψάχνομαι για 350αρη (βασικά αν μου περίσσευαν τα χρήματα θα το είχα κάνει )

 

Κάπως έτσι και εσύ η λύση είναι να δόσεις το Highlander (έκανε το θεάρεστο έργο του να στρώση το φίλτρο σου) να βάλεις Guppy ή ένα χαρέμι Swordtails και το αναφέρω γιατί έχεις  συνηθίσει το Highlander θα σου φαίνεται άδειο με τα Guppy .

 

Έλα μου όμως που έχεις δεθεί με το Highlander όπως εγώ με τον βεντούζα :(

Ερωτηση πια ειναι η διαφορα των δυο pleco που ανέφερες

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

Εγω προσωπικα εχω μονο ενα Χρυσοψαρο, τον χαιλαντερ, ειναι ενα χρυσοψαρο που ειδε σε ενα πετσοπ η κορη μου και εκανε σαν τρελη... τελικα το πηραμε και το ειχα σε γυαλα και μετα στο Juwel ενυδρειο που αγορασα με

σκοπο να βαλω μεσα γκαπις και ζωντανα φυτα.. ανεβαζω φωτο του χαιλαντερ, ισως καποιο απο τα παιδια που με βοηθησαν και με

βοηθανε ανεβασαν φωτο με χρυσοψαρα, ειδικα ο ενας απο ολους που με

βοηθησε/βοηθαει εχει τρελα με τα χρυσοψαρα οποτε υποψιαζομαι οτι μπερδευτηκες με καποια φωτογραφια του @GVC..

Ετσι ακριβως εκτος οτι δεν ειχε χρονια ο χαιλαντερ στην γυάλα αλλα λιγους μηνες πριν παρω και στήσω το ενυδρειο της Juwel, που μετα απο πολυ κοπο εδω με τα παιδια του forum με βοηθησαν βημα βημα να το φτιαξω απο την αρχη με τις οδηγιες και την καθοδηγηση τους

IMG_0641.jpeg

Αν αποφασίσεις να τον δώσεις με ενημερώνεις. Σε αντίθετη περιπτωση αν μεινει ο φίλος μας δε θα μπορείς να έχεις κοπαδοψαρα. Και η εναλλακτική σου να πάρεις ένα ενυδρείο μόνο για αυτόν είναι ζορικη. Σου έχουν πει τα παιδιά τις απαιτήσεις των χρυσόψαρων όσον αφορά το χώρο φιλοξενίας τους?

  • Like 1
  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, killerknight said:

Αν αποφασίσεις να τον δώσεις με ενημερώνεις. Σε αντίθετη περιπτωση αν μεινει ο φίλος μας δε θα μπορείς να έχεις κοπαδοψαρα. Και η εναλλακτική σου να πάρεις ένα ενυδρείο μόνο για αυτόν είναι ζορικη. Σου έχουν πει τα παιδιά τις απαιτήσεις των χρυσόψαρων όσον αφορά το χώρο φιλοξενίας τους?

Ξερω οτι θελουν δροσερο νερο, πηρα ανεμηστηρα γιατι εδω στην ροδο φτανει 30ρια, δεν ειναι πολυ καλα φυτα γιατι τα τρωνε και μονο καποια συγκεκριμενα μπορουν να μπουν. Επισης μου ειπαν οτι θελει πολυ δυνατο φιλτρο γιατι οταν μεγαλωσουν γινονται πολυ ριπογονα.

 

φαντασου στην γυαλα του εβαζα εμφιαλομενο νερο στις αλλαγες Θεωνη

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

Ερωτηση πια ειναι η διαφορα των δυο pleco που ανέφερες

pterygoplichthys gibbiceps albino ο ένας ancistus pleco ο άλλος. 50-60 cm ο ένας 10-12 ο άλλος.

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...