Jump to content

Πρόβλημα σε ενυδρείο 1 μήνα


Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

τωρα οσον αφορα το κοντρολερ, επειδη ειμαι ασχετος, μπορεις να μου στειλεις κανενα λινκ απο αυτο που λες σκρουτζ; η κατι απο ελλαδα να δω και αν ειναι να το αγορασω;;; ευχαριστω.

 

Δες αυτό αν σε ενδιαφέρει...

 

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 hours ago, Ice-Man said:

Μπορεί να θέλει και 10 χέρια με νερό βρύσης πολύ σκόνη/βρώμα απο ηφαίστειο είναι.

 

Σαν τιμή σίγουρα, σαν απόδοση είναι τίμιο υλικό φυσικό και πολύ διαδεδομένο. Αν είχα 15λ χώρο βιολογικού θα γέμιζα με ελαφρόπετρα το περισσότερο, αν είχα μισό λίτρο θα έβαζα substrat pro η σιποραχ μίνι. Επίσης το πρακτικερ πουλάει και ψηφίδες λάβας λίγο ποιο ακριβά από την ελαφρόπετρα. Πάρα πολλές επιλογές όπως καταλαβαίνεις.

Η μπορεις να κανεις ενα πλυσιμο κ να το βρασεις με νερο κμια ωροτσα φευγουν ολα.Να πω ακηθεια εγω ενα πλυσιμο εκανα σιγα σιγα μετα δεν ειχα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

@Ice-Man αυτες λες; https://www.praktiker.gr/m/p/diakosmitiki-lava-12l-7289 ;;;;;;

 

αν παρω ελαφροπετρα και αυτο θα ειμαι καλα; Η να παρω και τιποτα αλλο;;;

Καλημέρα, ναι αυτά λέω μια χαρά είναι επίσης το μεγεθος να προσέξεις γιατι δεν το λεει. Οτι θες βάλε σου είπα τι επιλογές υπάρχουν. Απλά παρατηρώ ότι με τα χρήματα που χάλασες θα έβαζες κεραμικό μη λέμε τα ίδια.

εδώ για κοντρολλερ wifi αλλιώς stc, αυτά από Κίνα συνήθως η από συν χομπιστα.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ice-Man said:

Καλημέρα, ναι αυτά λέω μια χαρά είναι επίσης το μεγεθος να προσέξεις γιατι δεν το λεει. Οτι θες βάλε σου είπα τι επιλογές υπάρχουν. Απλά παρατηρώ ότι με τα χρήματα που χάλασες θα έβαζες κεραμικό μη λέμε τα ίδια.

εδώ για κοντρολλερ wifi αλλιώς stc, αυτά από Κίνα συνήθως η από συν χομπιστα.

Σορρυ αν φαινεται οτι ρωταω τα ιδια, απλα οι πληροφοριες ειναι παρα πολλες και χανω την μπαλα.. παράγγειλα τον κοντρολερ απο aliexpress...

 

αγορασα υγρα τεστ που μου ειπατε, επισης πηρα κατι σιποραξ της σερα 22€

και πηρα απο πρακτικερ την ελαφροπετρα που θα την βρασω οπως μου ειπε ο @GVC 

 

ερωτηση τωρα, μπορω στο ιδιο διχτυ να προσθεσω και της Σερα το σιποραξ η απαγορευεται στο ιδιο διχτακι; Επειδη το διχτακι ειναι τεραστιο για το Cirax που εβαλα μονο του... 

 

IMG_0124.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

Σορρυ αν φαινεται οτι ρωταω τα ιδια, απλα οι πληροφοριες ειναι παρα πολλες και χανω την μπαλα.. παράγγειλα τον κοντρολερ απο aliexpress...

 

αγορασα υγρα τεστ που μου ειπατε, επισης πηρα κατι σιποραξ της σερα 22€

και πηρα απο πρακτικερ την ελαφροπετρα που θα την βρασω οπως μου ειπε ο @GVC 

 

ερωτηση τωρα, μπορω στο ιδιο διχτυ να προσθεσω και της Σερα το σιποραξ η απαγορευεται στο ιδιο διχτακι; Επειδη το διχτακι ειναι τεραστιο για το Cirax που εβαλα μονο του... 

 

IMG_0124.jpeg

Τα υγρά τεστ που πήρες είναι πολύ καλά τα χρησιμοποιούν οι περισσότεροι, επίσης siporax το χρησιμοποιώ πάρα πολλά χρόνια είναι άψογο. Βεβαίως μπορείς στο ίδιο δυχτάκι μακαρόνι με το άλλο, μάλιστα παλιά το κάναμε αυτό για καλύτερη ροή.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ice-Man said:

Τα υγρά τεστ που πήρες είναι πολύ καλά τα χρησιμοποιούν οι περισσότεροι, επίσης siporax το χρησιμοποιώ πάρα πολλά χρόνια είναι άψογο. Βεβαίως μπορείς στο ίδιο δυχτάκι μακαρόνι με το άλλο, μάλιστα παλιά το κάναμε αυτό για καλύτερη ροή.

οκαυ παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ. θα τα στιβαξω σημερα οπως μου ειπε ο @GVC και θα σας πω γνωμη. ποτε πιστευεις ειναι καλα να κανω μετρηση με τα υγρα τεστ; εκαναν τα ρημαδια 70 ευρω ελπιζω να μην χρειαζονται αρκετα συχνα :P  

Παραθετω τον λογο που το λεω στην παρακατω φωτογραφια:
 

D0F0B586-D22C-4FC8-8BB6-7ED69907ABAF.JPG

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε καταλαβαινω απόλυτα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, GVC said:

Προσωπικά σε καταλαβαινω απόλυτα

χαχαχα, ποτε ειναι καλα να κανω μετρηση μολις γυρισω απο Λαρισα στις 7 του μηνα; η να κανω μια την κυριακη πριν φυγω; για να βαλω ψαρια μεσα πρεπει να εχω νυτρικα 0 και αμμωνια 0 σωστα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Καλή αρχή με το ενυδρείο!!

Και γω καινούργια στο άθλημα...και έχουμε ακριβώς το ίδιο ενυδρείο. Εσύ είσαι πιο προσεκτικός με τα στρωσιματα σου κτλ και μπράβο και έτσι πρέπει!!...εγω έκανα μια πιο αμπλαουμπλικη πρώτη προσέγγιση και τωρα τρέχω και δεν φτάνω να σώσω ότι σώζεται!!

....ερώτηση...εχεις θέμα με τη ροή του φιλτρου?...θελω να πω ...πχ σου κολλάει το προπελακι μετά από σβήσιμο για αλλαγή νερού? 

Έιχα ακριβώς το ίδιο θέμα στην αρχή με τη θολούρα....και ακόμα βασικά...παρότι ίσιωσα (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) το θέμα αμμωνιας που είχα.

Εγω κατέληξα να βαλω και 2ο φίλτρο για να με βοηθήσει στο πρόβλημα που είχα...αλλα λεω να μην το βγάλω τελικά...και να κρατήσω και αυτο.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Oresteia Pap said:

Καλησπέρα και από μένα! Καλή αρχή με το ενυδρείο!!

Και γω καινούργια στο άθλημα...και έχουμε ακριβώς το ίδιο ενυδρείο. Εσύ είσαι πιο προσεκτικός με τα στρωσιματα σου κτλ και μπράβο και έτσι πρέπει!!...εγω έκανα μια πιο αμπλαουμπλικη πρώτη προσέγγιση και τωρα τρέχω και δεν φτάνω να σώσω ότι σώζεται!!

....ερώτηση...εχεις θέμα με τη ροή του φιλτρου?...θελω να πω ...πχ σου κολλάει το προπελακι μετά από σβήσιμο για αλλαγή νερού? 

Έιχα ακριβώς το ίδιο θέμα στην αρχή με τη θολούρα....και ακόμα βασικά...παρότι ίσιωσα (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) το θέμα αμμωνιας που είχα.

Εγω κατέληξα να βαλω και 2ο φίλτρο για να με βοηθήσει στο πρόβλημα που είχα...αλλα λεω να μην το βγάλω τελικά...και να κρατήσω και αυτο.

Γεια σου!!! Ειναι ωραιο ενυδρειο ειναι το πρωτο μου, έριξα ενα γρηγορο διαβασμα πριν το παρω για να παρω υποστρωμα και το χαλίκι αλλα καταλαβα οτι μονο αυτο δεν φτανει και εκανα εγγραφή εδω στο φορουν και πραγματικα ειδα το φως μου τα παιδια ειναι σκετη εγκυκλοπαιδια!!

 

@GVC @jimakos @Ice-Man ...

Ναι επειδη εγω πηρα ελαφρως μεταχειρισμένο δευτερο χερι το ενυδρειο, ειχα θεμαρα , αλλαξα θερμοστατη γιατι παρατηρησα οτι εχει αρκετη διαφορα και ψηλοκολλουσε.. 

επισης στην πρωτη μου αλλαγη ειχα θεμα με το προπελακι, σταματουσε να δουλευει, και το εβγαλα και το καθαρισα με νερακι και οδοντοβουρτσα που ειδα σε ενα βιντεο στο γιουτουμπ, ειναι σχετικα ευκολο να το κανεις, και μετα τα παιδια μου ειπαν μερικα τιπς για να εχω καλυτερη ροη... στο φιλτρο μας αφου εχουμε το ιδιο παιρνει μονπ τα S της juwel οχι τα Μ που πηρα εγω, αλλα τα εκοψα στην μεση.

 

εβαλα ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ, αυτο με τις χοντρες τρυπες και το αλλο με τις ψιλές τρυπες, και μετα απο κατω ολο μακαρονι μεσα σε δυχτακι απλα θελει λιγο προσοχη οπως το βαζεις για να μπει καλα στην κασετινα και να το βαζεις αργα αργα μεσα. Μετα απο αυτο και αφου εβγαλα το πιπακι απο την προεκταση τωρα το νερο παει φουλ με πολυ δυνατη ροη! Εσυ τι εχεις μεσα στο φιλτρο σου της τζουβελ;

Έγινε επεξεργασία - John Rodos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

χαχαχα, ποτε ειναι καλα να κανω μετρηση μολις γυρισω απο Λαρισα στις 7 του μηνα; η να κανω μια την κυριακη πριν φυγω; για να βαλω ψαρια μεσα πρεπει να εχω νυτρικα 0 και αμμωνια 0 σωστα;

0 αμμωνία και νιτρώδη (ΝΟ2). Όχι 0 νιτρικά (ΝΟ3).

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ChrisEco said:

0 αμμωνία και νιτρώδη (ΝΟ2). Όχι 0 νιτρικά (ΝΟ3).

Σε ευχαριστω πολυ, οποτε πρεπει να εχω 0 αμμωνια 0 νιτρωδη, αλλα πρεπει να εχω νιτρικα; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα νιτρικά είναι το τελικό στάδιο του κύκλου και πέφτουν μόνο με την αλλαγή νερού και από τα φυτά 😉

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχεις στρώσει η στρώνεις δεν το βρίσκω ποιο πάνω. Για να βάλεις ψάρια θα πρέπει να έχεις ολοκληρώσει αυτήν τη διαδικασία με επιτυχία.

πριν 12 λεπτά, το μέλος John Rodos έγραψε:

Σε ευχαριστω πολυ, οποτε πρεπει να εχω 0 αμμωνια 0 νιτρωδη, αλλα πρεπει να εχω νιτρικα; 

Ναι.

Υσ: Το βρήκα, ότι λέει το σκεύασμα θα κάνεις. από την άλλη με μπόλι θα είχες ξεμπερδέψει ήδη.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ice-Man said:

Καλησπέρα, έχεις στρώσει η στρώνεις δεν το βρίσκω ποιο πάνω. Για να βάλεις ψάρια θα πρέπει να έχεις ολοκληρώσει αυτήν τη διαδικασία με επιτυχία.

Ναι.

Πρεπει να εχω στρωσει λογικα ενα μηνα τωρα ☺️😅 αλλα θα κανω τεστακι σημερα...

 

8 minutes ago, ChrisEco said:

Ναι τα νιτρικά είναι το τελικό στάδιο του κύκλου και πέφτουν μόνο με την αλλαγή νερού και από τα φυτά 😉

Ααα τελεια!!!! Θα κανω μετρηση σημερα!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος John Rodos έγραψε:

Πρεπει να εχω στρωσει λογικα ενα μηνα τωρα ☺️😅 αλλα θα κανω τεστακι σημερα...

 

Ααα τελεια!!!! Θα κανω μετρηση σημερα!!!

 Ναι αλλά έχεις κάνει αλλαγές μέσα στο φίλτρο και έχεις βάλει και καινούργια υλικά, βάζεις ακόμα stability?

Σε βλέπω στο τέλος να βάζεις μπόλι 🤣.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κόσμε,

Εγώ παλαιότερα είχα πειραματιστεί με αυτό αλλά...προσοχή.....

Δεν θέλει ένα σκασμό. Όπως είπε ο @John Rodos βγάζεις προσεχτικά την κεφαλή της αντλίας (προπελάκι) , πλένεις όσο καλύτερα μπορείς με λιγο νεράκι, με μια μπατονέτα ή με ένα μικρό βουρτάκι ενυδρειακών (όχι το συγκεκριμένο, υπάρχουν σε ενυδρειακά άπειρα τέτοια πιο μικρά και πιο φτηνα). Με το ίδιο βουρτσάκι πλένεις όσο καλύτερα μπορείς την υποδοχή της προπέλας. Τα αφήνεις να στεγνώσουν η τα σκουπίζεις και τα δύο με λίγο χαρτάκι και έπειτα....

Παίρνεις μια άλλη μπατονέτα καθαρή η μια καθαρή χαρτοπετσέτα και ρίχνεις 2-3 το πολύ σταγόνες από το λιπαντικό(Έχει και η JBL ένα, σε μορφή spray, αλλά τσάμπα λεφτά μιας και θα το χρειαστείς ελάχιστα) απλώνεις το λιπαντικό καλά στην κεφαλή της αντλίας, όχι τις προπέλες στον άξονα και με ότι περισσέψει περνάς λίγο με την ίδια χαρτοπετσέτα πάντα, μέσα την υποδοχή. Μετά δεν θα έχεις θέμα. Αν σου ξανα κολλήσει το προπελάκι κάποια στιγμή στο μέλλον, ξανά την ίδια διαδικασία. 

Το λιπαντικό μόνο στην περίπτωση που δεν ισιώσει το προπελάκι με απλό καθαρισμό με νεράκι από το ενυδρείο.

Ότι μπορούμε να καθαρίσουμε με προϊόντα του ίδιου του οικοσυστήματος (νερό για παράδειγμα) τα καθαρίζουμε. Μετά χρησιμοποιούμε άλλα μέσα καθαρισμού.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

Γεια σου!!! Ειναι ωραιο ενυδρειο ειναι το πρωτο μου, έριξα ενα γρηγορο διαβασμα πριν το παρω για να παρω υποστρωμα και το χαλίκι αλλα καταλαβα οτι μονο αυτο δεν φτανει και εκανα εγγραφή εδω στο φορουν και πραγματικα ειδα το φως μου τα παιδια ειναι σκετη εγκυκλοπαιδια!!

 

@GVC @jimakos @Ice-Man ...

Ναι επειδη εγω πηρα ελαφρως μεταχειρισμένο δευτερο χερι το ενυδρειο, ειχα θεμαρα , αλλαξα θερμοστατη γιατι παρατηρησα οτι εχει αρκετη διαφορα και ψηλοκολλουσε.. 

επισης στην πρωτη μου αλλαγη ειχα θεμα με το προπελακι, σταματουσε να δουλευει, και το εβγαλα και το καθαρισα με νερακι και οδοντοβουρτσα που ειδα σε ενα βιντεο στο γιουτουμπ, ειναι σχετικα ευκολο να το κανεις, και μετα τα παιδια μου ειπαν μερικα τιπς για να εχω καλυτερη ροη... στο φιλτρο μας αφου εχουμε το ιδιο παιρνει μονπ τα S της juwel οχι τα Μ που πηρα εγω, αλλα τα εκοψα στην μεση.

 

εβαλα ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ, αυτο με τις χοντρες τρυπες και το αλλο με τις ψιλές τρυπες, και μετα απο κατω ολο μακαρονι μεσα σε δυχτακι απλα θελει λιγο προσοχη οπως το βαζεις για να μπει καλα στην κασετινα και να το βαζεις αργα αργα μεσα. Μετα απο αυτο και αφου εβγαλα το πιπακι απο την προεκταση τωρα το νερο παει φουλ με πολυ δυνατη ροη! Εσυ τι εχεις μεσα στο φιλτρο σου της τζουβελ;

Εγω εχω κάτω κάτω μπιλάκια αντί για μακαρόνι (μου είπαν ότι είναι το ιδιο) στη θεση του μπλε σφουγγαριου που ήταν από τη μάνα του, μετά από πανω το πράσινο σφουγγάρι που είχε, μετα ενα διχτακι με άνθρακα, το σφουγγάρι του άνθρακα που είχε, και τέλος υαλοβάμβακα που το αλλάζω κάθε περίπου 5 μέρες...λες να φταίει κάτι από όλα αυτά που δεν τσουλαει όσο θα έπρεπε?

Θα καθαρίσω το προπελακι τις επόμενες μέρες να δω μπας και...

Τη θολούρα στο νερό την έχεις ακόμα? Με αυτό τι γίνεται?

@GVCμετα το "και επειτα"...κινέζικα χαχαχα . Θέλω να πω πως....οταν βγαζω το μέρος που έχει το προπελακι...δεν βλέπω να έχει κάτι άλλο πέραν από αυτό!!βγαίνει το προπελακι κάπως και βλέπεις τον άξονα??

 

(Ποσο θα ήθελα να βάλω και γω φυσικά φυτά μέσα να κανω καταστασουλα όμορφη, αλλά με αυτό που μου συνέβη τωρα φοβάμαι για να ειμαι ειλικρινής. Και νομίζω πως πρέπει να δω στην πράξη κάπου αλλού την φροντίδα των φυτών καθεαυτων πριν το επιχειρήσω στο πρίμο που έχω ψάρια μέσα ήδη και αρκετά.)

 

Πάντως παιδιά αυτο που αντιλαμβάνομαι πέραν από 2 3 βασικά...τα υπόλοιπα είναι εμπειρικά και ανάλογα την κατάσταση.

Ευτυχώς που υπάρχετε κι εσείς οι έμπειροι και δίνετε τα φώτα σας απλοχερα και γλυτώνει κανα ψάρι από του αμπαλου τα χερια(για μενα μιλαω). 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο το "μπολι" που λέτε τι είναι? Οκ έτοιμο βιολογικό υλικό μεν...αλλα πως το δίνει κανεις έτοιμο? Είναι σφουγγάρι με έτοιμα ανεπτυγμένα βακτήρια πάνω? Είναι σκέτο νερό με βακτήρια?τι είναι ακριβώς? Και που μπορώ να βρω τέτοιο εδώ στην Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Oresteia Pap said:

Παιδια αυτο το "μπολι" που λέτε τι είναι? Οκ έτοιμο βιολογικό υλικό μεν...αλλα πως το δίνει κανεις έτοιμο? Είναι σφουγγάρι με έτοιμα ανεπτυγμένα βακτήρια πάνω? Είναι σκέτο νερό με βακτήρια?τι είναι ακριβώς? Και που μπορώ να βρω τέτοιο εδώ στην Αθήνα?

Ειναι νερο ετοιμο στρωμένο με βακτήρια και οτι χρειαζεται και το βαζεις μεσα για να μην περιμενεις να φτιαξεις κατασταση δικια σου απο την αρχη, αλλα αυτος που θα στο δωσει πρεπει να ξερεις ωστε να μην σου δωσει μπολι με καποια αρρωστια/μολυνση, ετσι εχω καταλαβει απο τα παιδια...

10 minutes ago, Oresteia Pap said:

Εγω εχω κάτω κάτω μπιλάκια αντί για μακαρόνι (μου είπαν ότι είναι το ιδιο) στη θεση του μπλε σφουγγαριου που ήταν από τη μάνα του, μετά από πανω το πράσινο σφουγγάρι που είχε, μετα ενα διχτακι με άνθρακα, το σφουγγάρι του άνθρακα που είχε, και τέλος υαλοβάμβακα που το αλλάζω κάθε περίπου 5 μέρες...λες να φταίει κάτι από όλα αυτά που δεν τσουλαει όσο θα έπρεπε?

Θα καθαρίσω το προπελακι τις επόμενες μέρες να δω μπας και...

Τη θολούρα στο νερό την έχεις ακόμα? Με αυτό τι γίνεται?

@GVCμετα το "και επειτα"...κινέζικα χαχαχα . Θέλω να πω πως....οταν βγαζω το μέρος που έχει το προπελακι...δεν βλέπω να έχει κάτι άλλο πέραν από αυτό!!βγαίνει το προπελακι κάπως και βλέπεις τον άξονα??

 

(Ποσο θα ήθελα να βάλω και γω φυσικά φυτά μέσα να κανω καταστασουλα όμορφη, αλλά με αυτό που μου συνέβη τωρα φοβάμαι για να ειμαι ειλικρινής. Και νομίζω πως πρέπει να δω στην πράξη κάπου αλλού την φροντίδα των φυτών καθεαυτων πριν το επιχειρήσω στο πρίμο που έχω ψάρια μέσα ήδη και αρκετά.)

 

Πάντως παιδιά αυτο που αντιλαμβάνομαι πέραν από 2 3 βασικά...τα υπόλοιπα είναι εμπειρικά και ανάλογα την κατάσταση.

Ευτυχώς που υπάρχετε κι εσείς οι έμπειροι και δίνετε τα φώτα σας απλοχερα και γλυτώνει κανα ψάρι από του αμπαλου τα χερια(για μενα μιλαω). 

Κοιτα ναι, εμενα μου ειπαν τα παιδια να βγαλω τον ανθρακα δεν χρειαζεται...

θελει 2 μπλε σφουγγαρια και το βιολογικο υλικο αυτα τα μακαρονια η τα κεραμικα μπιλακια κτλ..

 

απλα τα παιδια μου εμαθαν οτι ειναι καλυτερα να τα βαλω αναποδα αποτι δειχνει η τζουελ...

δηλαδη στο φιλτρο κατω κατω βαλε τα κεραμικα μπιλακια σου, μετα απο πανω βαλε το μπλε σφουγγαρι με τις ψιλες τριπουλες, και απο πανω το μπλε σφουγγαρι με τις πιο χοντρες τρυπες .. δεν χρειαζεσαι ανθρακα μονο οταν ξανεις λεει θεραπεία και το βγαζεις... εμενα ο @GVC μου ειπε να βγαλω το πρασινο και το μαυρο (ανθρακας) και τωρα το φιλτρο με αυρη την σειρα τρεχει το νερο... 

 

 

 

επισης λοιπον κανω μετρησεις με τα υγρα τεστ και δεν ειναο καλα τα αποτελεσματα... τα ανεβαζω σε λιγο... 🥹😞

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Oresteia Pap έγραψε:

Παιδια αυτο το "μπολι" που λέτε τι είναι? Οκ έτοιμο βιολογικό υλικό μεν...αλλα πως το δίνει κανεις έτοιμο? Είναι σφουγγάρι με έτοιμα ανεπτυγμένα βακτήρια πάνω? Είναι σκέτο νερό με βακτήρια?τι είναι ακριβώς? Και που μπορώ να βρω τέτοιο εδώ στην Αθήνα?

Δες στην προηγούμενη σελίδα την φωτογραφία που ανέβασε ο GVC. Από πάνω προς τα κάτω 1ο χοντρότρυπο σφουγγάρι (coarse), 2ο ψιλοτρυπο σφουγγάρι (fine), 3ο υαλοβάμβακας και τελευταίο το βιολογικό. Τους άνθρακες βγαλτους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@John Rodos μια διόρθωση. Το μπόλι δεν είναι νερό αλλά μέρος βιολογικού υλικού + μουργα από τα σφουγγάρια από στρωμένο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Δες στην προηγούμενη σελίδα την φωτογραφία που ανέβασε ο GVC. Από πάνω προς τα κάτω 1ο χοντρότρυπο σφουγγάρι (coarse), 2ο ψιλοτρυπο σφουγγάρι (fine), 3ο υαλοβάμβακας και τελευταίο το βιολογικό. Τους άνθρακες βγαλτους.

Φίλε μου κανω θεραπεία στα ψαράκια μου τωρα. Όταν θα ισιώσει η φάση με αμμωνία (το τεστ sera έδειξε 0 σημερα..αλλα δεν επαναπαυομαι ακομα γιατί το νερό δεν είναι όπως πρεπει στην οψη) και θεραπεία για ικ που τους κάνω τώρα...θα το φτιάξω το φίλτρο. 

Ερώτηση...πως μπορώ να γνωρίζω αν έχουν γίνει τα βακτήρια κτλ?υπάρχει κάποιος τρόπος?

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας απ'όσο γνωρίζω μπαίνει όχι ταυτόχρονα με την θεραπεία αλλά μετά για να συγκρατήσει τα υπολείμματα των φαρμάκων. Τώρα για το αν έχεις βιολογία, αποκλειστικά και μόνο τα τεστ θα σου το δείξουν.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ChrisEco said:

@John Rodos μια διόρθωση. Το μπόλι δεν είναι νερό αλλά μέρος βιολογικού υλικού + μουργα από τα σφουγγάρια από στρωμένο ενυδρείο.

Σε ευχαριστω φιλε μου, νομιζα ηταν νερακι ετοιμο στρωμένο!! 
παιδια εκανα τα τεστ... 

0.25ppm αμμωνία

0.25ppm νιτρώδη (No2)

τι κανω τωρα; Πως το φτιαχνω;;;; Πφφφφφφ

IMG_0152.jpeg

IMG_0150.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...