Jump to content

Πρόβλημα σε ενυδρείο 1 μήνα


Recommended Posts

9 minutes ago, GVC said:

Γενικα στο στρωσιμο δεν πολυαναβουμε φωτα. Κανα μισαωρο το πολυ για να αποφυγουμε τις αλγες. ετσι οπως το βλεπω σαν αυτο που σου εδειξα μου μοιαζει. Δεν ειναι βακτηρια, μυκητες μου φαινονται εμενα που υπαρχουν μεσα στο υλικό του καραβιου. Εμενα μου βγηκαν τοτε γιατι δεν εβρασα τα ξυλα. αν ειναι μυκητες και δνε ειναι καμια αλγη η κατι αλλο, δεν εινια επικυνδυνο θα φυγει με τον καιρο. Μαντεψε τι πρεπει να κανεις, υπομονη. Τωρα υπαρχει και το τα απομακτυνο με μια οδοντοβουρτσα. το βγαζεις και το πλενεις με νερο και το τριβεις ολο με οδοντοβουρτσα, αλλα μπορει να μεινςι και παλι και να εμφανιστει και να ξαναεμφανιστει. Θα φυγει πιο γρηγορα με την οδοντοβουρτσα αλλα....Μολις το σηκωσεις το καραβι, οτι εχει εγκλωβιστει απο κατω την βαση του θα το δεις να κοβει βολτες μεσα στο ενυδρειο. Εγω θα προτεινα να το αφησεις να δεις πως θα παει και πραττεις αναλογα. Αν εχεις καμια κοντινη φωτογραφια αυτου καθαρη, θα βοηθουσε και πολλους να καταλαβουν τι ακριβως ενια αυτο. εμενα μου μοιαζει για μυκητας.

Τωρα θα με βρίσεις...

ειχα μια ριζα την οποια την ειχε μεσα στο ενυδρειο και την ειχε βγαλει, μου την εδωσε και την ξεπλυνα με λιγο νερο..

και την εβαλα μεσα.. αλλα μετα απο δυο εβδομαδες την εβγαλα διοτο επιπλέε 🥹!! Αλλα στο ξυλο ειχε πολλα ασπρα πραγματάκια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 7 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

θα βοηθουσε και πολλους να καταλαβουν τι ακριβως ενια αυτο. εμενα μου μοιαζει για μυκητας.

Είναι όπως είπες μύκητας που βγάζουν στην αρχή τα ξύλα...ακόμα και βρασμένα να είναι, μπορεί να σου βγάλει...

Φεύγει όμως με τον καιρό....

Link to comment
Share on other sites

Just now, jimakos said:

Είναι όπως είπες μύκητας που βγάζουν στην αρχή τα ξύλα...ακόμα και βρασμένα να είναι, μπορεί να σου βγάλει...

Φεύγει όμως με τον καιρό....

Το κατάρτι ειναι ξύλινο και τα υπόλοιπα ειναι πετρωδες γιατι ειναι πολυ βαρύ

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, John Rodos said:

Τωρα θα με βρίσεις...

ειχα μια ριζα την οποια την ειχε μεσα στο ενυδρειο και την ειχε βγαλει, μου την εδωσε και την ξεπλυνα με λιγο νερο..

και την εβαλα μεσα.. αλλα μετα απο δυο εβδομαδες την εβγαλα διοτο επιπλέε 🥹!! Αλλα στο ξυλο ειχε πολλα ασπρα πραγματάκια

Αυτα τα ριμαδια τα ξυλα στην αρχη επιπλεουν, θελουν να ποτησουν. για αυτο και η τα δενουμε καπως η τον πρωτο καιρο μεχρι να ποτησουν μεχρι μεσα τα σφηνωννουμε με καμια πετρουλα.

Δεν βριζω κανεναν, εχω κανει ολα τα λαθη και ακομα παραπανω πιστευω που θα μπορουσε να ακνεις καποιος 🤣

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος John Rodos έγραψε:

Τωρα θα με βρίσεις...

ειχα μια ριζα την οποια την ειχε μεσα στο ενυδρειο και την ειχε βγαλει, μου την εδωσε και την ξεπλυνα με λιγο νερο..

και την εβαλα μεσα.. αλλα μετα απο δυο εβδομαδες την εβγαλα διοτο επιπλέε 🥹!! Αλλα στο ξυλο ειχε πολλα ασπρα πραγματάκια

Για ξυλο,  γιατί εχω και εγώ, ξέρω ότι για καμιά βδομάδα στο νερό βαραίνει και κάθεται...

Για ρίζες βλέπω ότι της κολλάνε σε πέτρα ή κάπου τέλος πάντων που να της κρατάει ...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

Τωρα θα με βρίσεις...

ειχα μια ριζα την οποια την ειχε μεσα στο ενυδρειο και την ειχε βγαλει, μου την εδωσε και την ξεπλυνα με λιγο νερο..

και την εβαλα μεσα.. αλλα μετα απο δυο εβδομαδες την εβγαλα διοτο επιπλέε 🥹!! Αλλα στο ξυλο ειχε πολλα ασπρα πραγματάκια

Καλησπέρα, μπορείς αν θες να τη βάλεις σε ένα καθαρό καινούριο κουβά, με νερό και βαρος απο πάνω. Και όταν είναι έτοιμη να την εισάγεις στο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ice-Man said:

Καλησπέρα, μπορείς αν θες να τη βάλεις σε ένα καθαρό καινούργιο κουβά, με νερό και βαρος απο πάνω. Και όταν είναι έτοιμη να την εισάγεις στο ενυδρείο.

Αυτο εχω κανει αλλα δεν νομιζω να την βαλω τελικα, ισως βαλω πιο μικρα ξυλακια... γιατι θα μου το μπουκώσει θα δω βεβαια μολις μπουν τα πρωτα φυτακια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

@GVC

πηρα νεο θερμοστατη γιατι αυτος της τζουελ ενω ηταν 24 βαθμους το θερμομετρο εδειχνε 29 επισης, παρατηρησα οτι οπως τον ρυθμιζα αλλες φορες αναβε 26 αλλες 23 στο ιδιο νερο...

πηγα και αγορασα εναν eheim με wifi 150w 48€ και δειχνει ακριβως οτι και το θερμομετρο της SERA.. 

επισης πηρα δυχτακι και εβαλα μεσα αυτο το υλικο σπιραξ το ασπρο σαν πετρα που ειναι.. απο κατω κατω προς τα πανω εβαλα κατω κατω το δυχτακι, μετα εβαλα σφουγγαρι μπλε fine coarse με μικρες τρυπες, και μετα εβαλα ενα φυλο υαλοβαμβακα, μετα εβαλα το μπλε σφουγγαρι με χοντρες τρυπες plus coarse, μετα εβαλα αλλο ενα φυλο υαλοβαμβακα και το εβαλα μεσα. Παρατηρώ το νερο ομως σαν να ειναι καφετι ασπρο δηλαδη αλλα σαν να καφετιζει μεσα.. ανοιχτό καφετι αραιο.. εκανα μετρήσεις με κατι στικ που πηρα μετα απο καμια ωρα για να δω... 

 

0.8-   Cl2 mh/L

7.6 pH

KH = TAC = Carbonate Hardness 20o d

GH = DT = TH > 21o d

No3 mg/L 10
 

ανεβαζω και φωτογραφιες επειδη ειναι μεγαλες σε μεγεθος δεν μου τις ανεβαζει απο εδω, οποτε τις ανεβαζω απο doplr:
Δυχτακι, Θερμοστατης, Σφουγγαρι μεγαλες τρυπες

 

Θερμοστατης απο κινητο ρυθμιση

 

Φιλτρα πριν την αλλαγη οπως εδειχνε το μανουαλ της τζουβελ

 

Σφουγγαρια μετα την βοηθεια σας!

 

Μέτρηση νερου μετα απο μια ωρα

Μετρηση χ2

Μέτρηση χ3

 

πιστεύεται ειμαι σε καλο δρομο;

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε να κάνεις μια δυο αλλαγές και νομίζω ότι όλα θα ξεκινήσουν να μπαίνουν σε γραμμή!!!

άλλαξε μια τελευταία φορά την θέση των σφουγγαριών, όπως τα έχω σημειώσει στην εικόνα. Κοίτα θεωρητικά δεν είναι λάθος να βάζεις πρώτο το μπαμπάκι, αλλά εμπειρικά μπορώ να σου πω, επειδή είναι εξαιρετικά λεπτόκοκκο θα μπουκώνει πολύ γρήγορα και θα σου κόβει από την ροή της αντλίας. Ένας βασικός λόγος που νόμιζα και εγώ στο δικό μου ότι η αντλία δεν αρκεί πήρα την 1000 και είδα ξαφνικά ψάρια, φυτά, χώματα και πέτρες να κοντεύουν να γίνουν μπουγιαμπέσα...

Το ενδιάμεσο μπαμπάκι γιατί το έβαλες;; Δεν νομίζω να επηρεάσει κάτι, εκτός από το ότι μπορεί να μπουκώσει και αυτό αρκετά γρήγορα.

Δεύτερον και πολύ βασικό τα έξοδα σου δεν τελείωσαν. ΟΧΙ ΣΤΙΚΣ...

Μόνο υγρά τεστ. Οι γκουρού εδώ μέσα έχουν δει ότι τα στικς έχουν αποκλίσεις.

Τέλος τι εννοείς ότι το νερό καφετίζει;;;Δεν πετάς μια ακόμα φωτογραφία η κανένα βιντεάκι;;;

Α επίσης, εγώ θα έκοβα κάνα δυο δάχτυλα από το coarse grain και ένα δάχτυλο από το fine grain, την διαφορά θα την συμπλήρωνα με βιολογικό.

 

Σειρα μηχανικής φίλτρανσης.jpg

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

@GVC

πηρα νεο θερμοστατη γιατι αυτος της τζουελ ενω ηταν 24 βαθμους το θερμομετρο εδειχνε 29 επισης, παρατηρησα οτι οπως τον ρυθμιζα αλλες φορες αναβε 26 αλλες 23 στο ιδιο νερο...

πηγα και αγορασα εναν eheim με wifi 150w 48€ και δειχνει ακριβως οτι και το θερμομετρο της SERA.. 

επισης πηρα δυχτακι και εβαλα μεσα αυτο το υλικο σπιραξ το ασπρο σαν πετρα που ειναι.. απο κατω κατω προς τα πανω εβαλα κατω κατω το δυχτακι, μετα εβαλα σφουγγαρι μπλε fine coarse με μικρες τρυπες, και μετα εβαλα ενα φυλο υαλοβαμβακα, μετα εβαλα το μπλε σφουγγαρι με χοντρες τρυπες plus coarse, μετα εβαλα αλλο ενα φυλο υαλοβαμβακα και το εβαλα μεσα. Παρατηρώ το νερο ομως σαν να ειναι καφετι ασπρο δηλαδη αλλα σαν να καφετιζει μεσα.. ανοιχτό καφετι αραιο.. εκανα μετρήσεις με κατι στικ που πηρα μετα απο καμια ωρα για να δω... 

 

0.8-   Cl2 mh/L

7.6 pH

KH = TAC = Carbonate Hardness 20o d

GH = DT = TH > 21o d

No3 mg/L 10
 

ανεβαζω και φωτογραφιες επειδη ειναι μεγαλες σε μεγεθος δεν μου τις ανεβαζει απο εδω, οποτε τις ανεβαζω απο doplr:
Δυχτακι, Θερμοστατης, Σφουγγαρι μεγαλες τρυπες

 

Θερμοστατης απο κινητο ρυθμιση

 

Φιλτρα πριν την αλλαγη οπως εδειχνε το μανουαλ της τζουβελ

 

Σφουγγαρια μετα την βοηθεια σας!

 

Μέτρηση νερου μετα απο μια ωρα

Μετρηση χ2

Μέτρηση χ3

 

πιστεύεται ειμαι σε καλο δρομο;

 

Καλησπέρα, καλή προσπάθεια παρόλα αυτά θα προτιμούσα περισσότερο βιολογικό υλικό και να μικρύνουν κι' άλλο τα σφουγγάρια. Επίσης ο πάνω υαλοβάμβακας θα πρέπει να τον αλλάζεις συχνά να ξέρεις λόγο θέσης.

 

@GVC Την ίδια ώρα γράφαμε, από ότι φαίνεται.

 

Υσ: Τζουελ με απόκλιση;😱 Ένας μύθος μόλις γκρεμίστηκε😵🤣. Εγώ να ξέρεις από τον 3 χρόνο έχω απόκλιση και με τον eheim. Η καλύτερη περίπτωση κατά τη γνώμη μου πάντα είναι κανονικός θερμοστάτης πάνω σε κοντρόλλερ.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2023 at 5:20 ΠΜ, το μέλος John Rodos έγραψε:

το προβλημα ειναι οτι το νερο δεν ειναι κρυστάλλινο, ειναι μεσα σαν να εχει σκονη, κατι μικρα ασπρα πραγματακια σαν σκονη.. 

Φυσιολογικη εξελιξη. Bacterial bloom απο πολλα θρεπτικα στο νερο. Θα περασει, οταν θα στρωσει το ενυδρειο. Με σφουγγαρια δεν θα καθαρισει.

Εβαλες AF Natural Substrate -  is a nutrient rich, peat and clay based substrate base for aquascapes and planted aquariums. Δηλ εχει αρκετα θρεπτικα. Δεν εβαλες κανενα φυτο....

Δεν καταλαβα γιατι τότε εβαλες το υποστρωμα??? Οταν βαζουμε υποστρωμα, φυτεύουμε φουλ φυτα απο την πρωτη μερα. Στις οδηγιες για το υποστρωμα γραφει τι κα πως. Πιστευω πανω στο υποστρωμα εβαλες τουλαχιστον 3εκ lava soil black.

Ερωτηση Ν1- βακτηρια εριξες στο νερο? και αν ναι, πόσες φορες , ποιο σκευασμα.

Ν2- μέτρησες αμμωνια?

Ν3- θερμοκρασια?

 

0.8-   Cl2 mh/L

7.6 pH

KH = TAC = Carbonate Hardness 20o d

GH = DT = TH > 21o d

No3 mg/L 10

- Τσαμπα εκανες τις μετρησεις. Νιτρικα σιγουρα προερχονται απο την βρυση. Αυτο, που πρεπει να κανεις τωρα, ειναι να κανεις τεστ αμμωνιας, που δεν υπαρχει σε στικ. Βασικα υπαρχει, αλλά η τιμη ειναι.....

Και να ξερεις, οτι τα "χαρτακια" μετρουν στα περιπου.... Παρε υγρα τεστ. Για τωρα χρειαζεσαι τεστ ΝΗ3/4 και ΝΟ2 (αμμωνια, νιτρωδη)

Μπορεις να παρεις τις SERA ή  API, ή Salifert.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

@GVC

πηρα νεο θερμοστατη γιατι αυτος της τζουελ ενω ηταν 24 βαθμους το θερμομετρο εδειχνε 29 επισης, παρατηρησα οτι οπως τον ρυθμιζα αλλες φορες αναβε 26 αλλες 23 στο ιδιο νερο...

πηγα και αγορασα εναν eheim με wifi 150w 48€ και δειχνει ακριβως οτι και το θερμομετρο της SERA.. 

επισης πηρα δυχτακι και εβαλα μεσα αυτο το υλικο σπιραξ το ασπρο σαν πετρα που ειναι.. απο κατω κατω προς τα πανω εβαλα κατω κατω το δυχτακι, μετα εβαλα σφουγγαρι μπλε fine coarse με μικρες τρυπες, και μετα εβαλα ενα φυλο υαλοβαμβακα, μετα εβαλα το μπλε σφουγγαρι με χοντρες τρυπες plus coarse, μετα εβαλα αλλο ενα φυλο υαλοβαμβακα και το εβαλα μεσα. Παρατηρώ το νερο ομως σαν να ειναι καφετι ασπρο δηλαδη αλλα σαν να καφετιζει μεσα.. ανοιχτό καφετι αραιο.. εκανα μετρήσεις με κατι στικ που πηρα μετα απο καμια ωρα για να δω... 

 

0.8-   Cl2 mh/L

7.6 pH

KH = TAC = Carbonate Hardness 20o d

GH = DT = TH > 21o d

No3 mg/L 10
 

ανεβαζω και φωτογραφιες επειδη ειναι μεγαλες σε μεγεθος δεν μου τις ανεβαζει απο εδω, οποτε τις ανεβαζω απο doplr:
Δυχτακι, Θερμοστατης, Σφουγγαρι μεγαλες τρυπες

 

Θερμοστατης απο κινητο ρυθμιση

 

Φιλτρα πριν την αλλαγη οπως εδειχνε το μανουαλ της τζουβελ

 

Σφουγγαρια μετα την βοηθεια σας!

 

Μέτρηση νερου μετα απο μια ωρα

Μετρηση χ2

Μέτρηση χ3

 

πιστεύεται ειμαι σε καλο δρομο;

 

Ξέχασα να ρωτήσω το βιολογικό υλικό που πήρες ποιο είναι, δεν φαίνεται και πολύ καθαρά στη φώτο. Το έπλυνες; Αυτό που είναι σαν πέτρα δεν είναι σιποραχ, αν έβαλες ελαφρόπετρα χωρίς να την πλύνεις βγάζει πολύ βρώμα. Μα πάρα πολύ όμως; Εκτός αν πήρες ματριχ το οποίο για πολλούς είναι το ίδιο υλικό καλύτερα διαλεγμένο και αρκετά ακριβότερο, θεωρώ όμως ότι θα θέλει και αυτό πλύσιμο.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GVC said:

Λοιπόν έχουμε και λέμε να κάνεις μια δυο αλλαγές και νομίζω ότι όλα θα ξεκινήσουν να μπαίνουν σε γραμμή!!!

άλλαξε μια τελευταία φορά την θέση των σφουγγαριών, όπως τα έχω σημειώσει στην εικόνα. Κοίτα θεωρητικά δεν είναι λάθος να βάζεις πρώτο το μπαμπάκι, αλλά εμπειρικά μπορώ να σου πω, επειδή είναι εξαιρετικά λεπτόκοκκο θα μπουκώνει πολύ γρήγορα και θα σου κόβει από την ροή της αντλίας. Ένας βασικός λόγος που νόμιζα και εγώ στο δικό μου ότι η αντλία δεν αρκεί πήρα την 1000 και είδα ξαφνικά ψάρια, φυτά, χώματα και πέτρες να κοντεύουν να γίνουν μπουγιαμπέσα...

Το ενδιάμεσο μπαμπάκι γιατί το έβαλες;; Δεν νομίζω να επηρεάσει κάτι, εκτός από το ότι μπορεί να μπουκώσει και αυτό αρκετά γρήγορα.

Δεύτερον και πολύ βασικό τα έξοδα σου δεν τελείωσαν. ΟΧΙ ΣΤΙΚΣ...

Μόνο υγρά τεστ. Οι γκουρού εδώ μέσα έχουν δει ότι τα στικς έχουν αποκλίσεις.

Τέλος τι εννοείς ότι το νερό καφετίζει;;;Δεν πετάς μια ακόμα φωτογραφία η κανένα βιντεάκι;;;

Α επίσης, εγώ θα έκοβα κάνα δυο δάχτυλα από το coarse grain και ένα δάχτυλο από το fine grain, την διαφορά θα την συμπλήρωνα με βιολογικό.

 

Σειρα μηχανικής φίλτρανσης.jpg

Φιλε @GVC, σε ευχαριστω και παλι!

Οταν λες να βγαλω την πιπετα, εννοεις ολο το σωληναριο; η μονο το μαυρο πανω πανω; ειναι ενταξει αν βγαλω ολο το σωληναριο;;;

Επισης αυτο που λες Floss, ειναι ενας χυμα υαλοβαμβακας που εχω αγωρασει και βαζω οσο θελω περιπου μετα απο καθε αλλαγη, ειναι αυτο το Floss???
Το Ενδιαμεσω μπαμπακι στα σφουγγαρια το εβαλα διοτι το ειδα στον αγγλο, αλλα θα το βγαλω δεν τρεχει προβλημα.
Πες μου αν το μπαμπακι ειναι αυτο το Floss, μην κανω παλι καμια βλακεια, και θα τα αλλαξω σημερα, λεω το ρεζουμε:

Αφηνω κατω κατω τα Ασπρα κεραμικα ( Cirax ) με το δυχτακι.
Απο πανω τους θα βαλω το μπαμπακι υαλοβαμβακας ( ??FLOSS??? )
Απο πανω το μπαμπακι το μπλε σφουγγαρι με μικρες τρυπες ( BioPlus Fine )
Απο Πανω το μπλε σφουγγαρι με μεγαλες τρυπες ( BioPlus Coarse )
Και τιποτα πανω πανω σωστα; αυτα μονο; 
Ενα δυχτακι με (Cirax) δυο μπλε σφουγγαρια και λιγο μπαμπακι αναμεσα στα σφουγγαρια και τα (Cirax) ???
Το νερο δεν καφετιζει τοσο πολυ τωρα, ισως ηταν επειδη ειχαν βρωμιες τα φυλτρα οταν τα εβγαλα. αλλα θα στειλω βιντεακι και φωτογραφια μολις κανω την αλλαγη των σφουγγαριων μολις μου πεις για το (Floss) μην κανω καμια βλακεια..
Αυτο με τα εξοδα με εχει πεθανει εχω ξεπερασει το 500ρικο για πλακα. :P και ακομα δεν εχω βαλει μεσα ψαρια και φυτα.. 

οταν λες θα εκοβες τα μπλε σφουγγαρια και θα εβαζες την διαφορα με βιολογικο, εξηγησε μου το, να παω να το παρω αυτο το βιολογικο. 

Επισης θα ψαξω τις εταιρειες που ειπες για τα υγρα τεστ. 

 

 

 

 

3 hours ago, Ice-Man said:

Καλησπέρα, καλή προσπάθεια παρόλα αυτά θα προτιμούσα περισσότερο βιολογικό υλικό και να μικρύνουν κι' άλλο τα σφουγγάρια. Επίσης ο πάνω υαλοβάμβακας θα πρέπει να τον αλλάζεις συχνά να ξέρεις λόγο θέσης.

 

@GVC Την ίδια ώρα γράφαμε, από ότι φαίνεται.

 

Υσ: Τζουελ με απόκλιση;😱 Ένας μύθος μόλις γκρεμίστηκε😵🤣. Εγώ να ξέρεις από τον 3 χρόνο έχω απόκλιση και με τον eheim. Η καλύτερη περίπτωση κατά τη γνώμη μου πάντα είναι κανονικός θερμοστάτης πάνω σε κοντρόλλερ.


@Ice-Manαστα επαθα μεγαλη πατατα με το θερμοστατη της Τζουελ, οποτε θελει αναβει οποτε θελει σταματαει, καποιες φορες δεν σταματαει και ανεβαινει.. παραλιγο ψαροσουπα, πηρα εναν γαματο τωρα της EHEIM με WIFI, απλα σκεφτομαι πως θα βαλω κωδικο στο web interface, μην μπει κανενας μαλακας τουριστας στα airbnb που δινω ιντερνετ και μου τα κανει ψαροσουπα για πλακα. αλλιως θα πρεπει να βαλω LAN/WIFI ISOLATE ρουτερ να μην μπορουν να συνδεθουν στο τοπικο δικτυο. ( αλλα εξοδα απο εκει )...

 

 

3 hours ago, natateo said:

Φυσιολογικη εξελιξη. Bacterial bloom απο πολλα θρεπτικα στο νερο. Θα περασει, οταν θα στρωσει το ενυδρειο. Με σφουγγαρια δεν θα καθαρισει.

Εβαλες AF Natural Substrate -  is a nutrient rich, peat and clay based substrate base for aquascapes and planted aquariums. Δηλ εχει αρκετα θρεπτικα. Δεν εβαλες κανενα φυτο....

Δεν καταλαβα γιατι τότε εβαλες το υποστρωμα??? Οταν βαζουμε υποστρωμα, φυτεύουμε φουλ φυτα απο την πρωτη μερα. Στις οδηγιες για το υποστρωμα γραφει τι κα πως. Πιστευω πανω στο υποστρωμα εβαλες τουλαχιστον 3εκ lava soil black.

Ερωτηση Ν1- βακτηρια εριξες στο νερο? και αν ναι, πόσες φορες , ποιο σκευασμα.

Ν2- μέτρησες αμμωνια?

Ν3- θερμοκρασια?

 

0.8-   Cl2 mh/L

7.6 pH

KH = TAC = Carbonate Hardness 20o d

GH = DT = TH > 21o d

No3 mg/L 10

- Τσαμπα εκανες τις μετρησεις. Νιτρικα σιγουρα προερχονται απο την βρυση. Αυτο, που πρεπει να κανεις τωρα, ειναι να κανεις τεστ αμμωνιας, που δεν υπαρχει σε στικ. Βασικα υπαρχει, αλλά η τιμη ειναι.....

Και να ξερεις, οτι τα "χαρτακια" μετρουν στα περιπου.... Παρε υγρα τεστ. Για τωρα χρειαζεσαι τεστ ΝΗ3/4 και ΝΟ2 (αμμωνια, νιτρωδη)

Μπορεις να παρεις τις SERA ή  API, ή Salifert.

 

 

@natateo
Υποστρωμα εβαλα γιατι θα το κανω φυτεμενο, θα βαλω αρκετα φυτα μεσα, ετσι ηταν η αρχικη ιδεα οταν ξεκινησα να κανω ενυδρειο, απλα μας ετυχαν καποια θεματακια και θα πρεπει να φυγω για 20 μερες απο την Ρόδο, θα ανεβουμε θεσσαλονικη και μετα Λαρισα, και σκεφτηκα να το στρωσω πρωτα πριν τα βαλω μεσα και φυγω γιατι δεν ξερω τι θα βρω οταν γυρισω.. φαντασου οτι αγορασα και αυτοματο ταιστη απο την πρωτη μερα γιατι λεω αν φυγω πως θα τρωνε, απλα δεν σκεφτηκα σαν αρχαριος νουμπας οτι δεν γινεται τουλαχιστων στην αρχη να τα βαλω και να φυγω.. οποτε τωρα κανω υπομονη, γιαυτο λοιπομ εβαλα υποστρωμα, γιατι τα αγορασα και τα εβαλα πριν εμφανηστει το προβλημα με την συζηγο και πρεπει τελικα να φυγουμε εκτος ροδου για 20 μερες.

*Επισης διαβασα τις οδηγιες του υποστρωματος, γενικα διαβαζω παντα οδηγιες, δεν παω στα τυφλα, απλα καταλαβα οτι εδω υπαρχουν ατομα που εχουμε τρομερη εμπειρια, και μου εξηγησαν καποια πραγματα που δεν χρειαζεται να τα κανω by the book, και θα εχω καλυτερα αποτελεσματα. 
 lava soil black εβαλα περιπου 3μιση 4 εκατοστα για να κραταει το υποστρωμα κατω. και να μην εχω θεματα. και το επλυνα πολυ καλα με νερο βρυσης, ακολουθησα και εκει τις οδηγιες. (δεν επλυνα το υποστρωμα, αλλα το  lava soil black. )

Απαντηση στην Ερωτηση Ν1. ( Ακολουθησα τις οδηγιες, και εβαζα το Seacham ενα καλο μου ειπαν που βαζεις για 7 μερες αναλογα τα ml του ενυδρειου, το εκανα αυτο, και στην αλλαγη επισης ξανα εριξα, γιατι εκανα και μια αλλαγη ο χαζος μετα απο τις 2 εβδομαδες. )

 

Απαντηση στην Ερωητηση Ν2. https://www.skroutz.gr/s/25673261/Esha-Aqua-Quick-Test-250-Tests.html αγορασα αυτα τα στικ τεστς, πριν μπω στο Φορουμ και μου πουν τα παιδια οτι εκανα βλακεια που πηρα στικς, και δεν μετρανε αμωνια οχι, αλλα χρειαζεται αφου δεν εχω ψαρια μεσα;
τα στικ που πηρα κανουν για μετρηση του pH, της ολικής σκληρότητας (GH/dH), της ανθρακικής σκληρότητας (ΚΗ), των νιτρωδών (ΝΟ2), των νιτρικών (ΝΟ3) και του χλωρίου (Cl2)

Απαντηση στην Ερωτηση Ν3. Ειχα βαλει της Juwel το θερμοστατη στο 26 αλλα το θερμομετρο εδειχνε 29 , οποτε σημερα το ρυθμισα και αυτο, και τωρα πηρα ενα καλο της Eheim, που βλεπεις και τι θερμοκρασια του ενυδρειου βλεπει, και το βαζεις οσο θες εσυ, και εχω και το θερμομετρο για σιγουρια, και βλεπω οτι ειναι 100% accurate. μεχρι στιγμης.

Θα ψαξω αυα τα υγρα τεστ και θα ανεβασω μετρηση μολις γυρισω λογικα γιατι φευγω την κυριακη..

 

 

 

 

 

1 hour ago, Ice-Man said:

Ξέχασα να ρωτήσω το βιολογικό υλικό που πήρες ποιο είναι, δεν φαίνεται και πολύ καθαρά στη φώτο. Το έπλυνες; Αυτό που είναι σαν πέτρα δεν είναι σιποραχ, αν έβαλες ελαφρόπετρα χωρίς να την πλύνεις βγάζει πολύ βρώμα. Μα πάρα πολύ όμως; Εκτός αν πήρες ματριχ το οποίο για πολλούς είναι το ίδιο υλικό καλύτερα διαλεγμένο και αρκετά ακριβότερο, θεωρώ όμως ότι θα θέλει και αυτό πλύσιμο.

@Ice-Man
Τελικα γραψε λαθος δεν ξερω πως μου ηρθε το Σποραξ, λογικα απο κανενα απο τα βιντεο που βλεπω... (Cirax) λεγεται και ειναι της Juwel το συγκεκριμενω , και ναι το επλυνα με μπολικο νερακι πριν το βαλω στο δυχτακι.. δεν εβγαλε βρωμα η αληθεια αλλα εγω το επλυνα καλα!!!
 

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπες με την σειρά που τα είπες.

Απλά θα αφαιρούσα λίγο από τα σφουγγάρια, τα μπλε και το μπαμπακι (αι το μπαμπακι ειναι το floss) και θα εβαζα λιγο παραπανω βιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GVC said:

Όπως τα είπες με την σειρά που τα είπες.

Απλά θα αφαιρούσα λίγο από τα σφουγγάρια, τα μπλε και το μπαμπακι (αι το μπαμπακι ειναι το floss) και θα εβαζα λιγο παραπανω βιολογικο.

Παιδια αν καταλαβα καλα το βιολογικο ειναι οι πετρες, μακαρονια, κτλ.. πιο μου προτεινετε να αγορασω χυμα απο σκρουτζ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι φανατικός της ελαφρόπετρας. Πάνφτηνο και πορώδες

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Just now, GVC said:

Εγώ είμαι φανατικός της ελαφρόπετρας.

Εχεις καποιο λινκ απο ποσοτητα ; Δηλαδη να μην εχει 200γραμμαρια , για να το αγορασω

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάρει μέσα στην καραντίνα από Σκλαβενίτη. Τώρα εδώ το λέει μη διαθέσιμο, αλλά φαντάζομαι παίζει να είναι σε συγκεκριμένο κατάστημα. Και τέτοια εποχή που ανοίγει ο καιρός και ο κόσμος ξεκινάει να ασχολείται με κήπους κλπ κλπ δεν παίζει να μην βρεις κάπου. Η σε μαγαζί με κηπευτικά. Έχει και λάβα χαλίκι με 8ευρώ τα 12κιλά....Με τέτοιες ποσότητες φτιάχνεις ενυδρεία για πάντα και χωρίς σταματημό!!!

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, GVC said:

Το είχα πάρει μέσα στην καραντίνα από Σκλαβενίτη. Τώρα εδώ το λέει μη διαθέσιμο, αλλά φαντάζομαι παίζει να είναι σε συγκεκριμένο κατάστημα. Και τέτοια εποχή που ανοίγει ο καιρός και ο κόσμος ξεκινάει να ασχολείται με κήπους κλπ κλπ δεν παίζει να μην βρεις κάπου. Η σε μαγαζί με κηπευτικά. Έχει και λάβα χαλίκι με 8ευρώ τα 12κιλά....Με τέτοιες ποσότητες φτιάχνεις ενυδρεία για πάντα και χωρίς σταματημό!!!

Ειναι απιστευτη η τιμη... εχω παθει σοκ... αντι να πληρωνω 7€ μια σκατουλιτσα της τζεβελ.. 

ερωτηση @GVC, πως θα ξερω οτι κανει για ενυδρειο αν βρω ελαφροπετρα απο κηπουρευτικα... 

Link to comment
Share on other sites

Η ιδια ελαφροπετρα ειναι. Ριχνεις ενα πλυσιμο να φυγει η σκονη την βαζεις στην καλτσα και ξεμπερδεψες. Οπως ειπα, εγω αποσκλαβενίτη την ειχα παρει :P

Ουτε καν απο κηπευτικα. διπλα απο τα σαλαμοτυρια, τσιμπησα και μια σακουλα ελαφροπετρα 😁

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GVC said:

Η ιδια ελαφροπετρα ειναι. Ριχνεις ενα πλυσιμο να φυγει η σκονη την βαζεις στην καλτσα και ξεμπερδεψες. Οπως ειπα, εγω αποσκλαβενίτη την ειχα παρει :P

Ουτε καν απο κηπευτικα. διπλα απο τα σαλαμοτυρια, τσιμπησα και μια σακουλα ελαφροπετρα 😁

Καλα κλαιω με τις περιγραφές σου!!

 

λοιπον φιλε αισθανομαι πολυ τυχερος!!! 
στο καταστημα της ροδου εχει... θα παρω 60 λιτρα και θα βαζω στο διχτάκι... 

μονο αυτο και τα σφουγγαρια η χρειαζεται και αλλο βιολογικο υλικο!!!

IMG_0107.jpeg

IMG_0106.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος GVC έγραψε:

Η ιδια ελαφροπετρα ειναι. Ριχνεις ενα πλυσιμο να φυγει η σκονη την βαζεις στην καλτσα και ξεμπερδεψες. Οπως ειπα, εγω αποσκλαβενίτη την ειχα παρει :P

Ουτε καν απο κηπευτικα. διπλα απο τα σαλαμοτυρια, τσιμπησα και μια σακουλα ελαφροπετρα 😁

Καλησπέρα, πάντως εγώ που πήρα από το πρακτικερ ήθελε κάτι πολύ περισσότερο από 1 πλύσιμο για να καθαρίσει. Και γενικά κατά την άποψή μου τα ηφαιστειογενή πετρώματα θέλουν καλό πλύσιμο.

πριν 1 ώρα, το μέλος John Rodos έγραψε:

Ειναι απιστευτη η τιμη... εχω παθει σοκ... αντι να πληρωνω 7€ μια σκατουλιτσα της τζεβελ.. 

ερωτηση @GVC, πως θα ξερω οτι κανει για ενυδρειο αν βρω ελαφροπετρα απο κηπουρευτικα... 

Ε τώρα είδες εγώ αντί να έπαιρνα 2 τέτοια κουτάκια της juwel θα είχα πάρει 1λτ substrat pro μεγαλείο. Και εξηγούμε στα δικά μου φίλτρα δεν έχω μόνο από αυτό απλά επειδή εσένα χωράει λίγο μέσα θα προτιμούσα κάτι ποιο ποιοτικό/αποδοτικό.

πριν 3 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

Αυτο με τα εξοδα με εχει πεθανει εχω ξεπερασει το 500ρικο για πλακα. :P και ακομα δεν εχω βαλει μεσα ψαρια και φυτα..

😱😱😵🥴

πριν 3 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

@Ice-Manαστα επαθα μεγαλη πατατα με το θερμοστατη της Τζουελ, οποτε θελει αναβει οποτε θελει σταματαει, καποιες φορες δεν σταματαει και ανεβαινει.. παραλιγο ψαροσουπα, πηρα εναν γαματο τωρα της EHEIM με WIFI, απλα σκεφτομαι πως θα βαλω κωδικο στο web interface, μην μπει κανενας μαλακας τουριστας στα airbnb που δινω ιντερνετ και μου τα κανει ψαροσουπα για πλακα. αλλιως θα πρεπει να βαλω LAN/WIFI ISOLATE ρουτερ να μην μπορουν να συνδεθουν στο τοπικο δικτυο. ( αλλα εξοδα απο εκει )...

Συγχρονίζει με πάνω από μια συσκευές; Δύσκολο δεν επιμένω δεν έχω πάρει wifi θερμαντήρα ακόμα αλλά δεν πάει να πει ότι δουλεύει και τέλεια. Εμένα μ'αρέσει καλύτερα ο κοντρόλλερ να ελέγχει τους θερμοστάτες έχει και wifi μοντέλα αν σε βολεύει. Δεν έχω δει πως είναι το interface πιθανών να λύνεται εύκολα αυτό.

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ice-Man said:

Καλησπέρα, πάντως εγώ που πήρα από το πρακτικερ ήθελε κάτι πολύ περισσότερο από 1 πλύσιμο για να καθαρίσει. Και γενικά κατά την άποψή μου τα ηφαιστειογενή πετρώματα θέλουν καλό πλύσιμο.

Ε τώρα είδες εγώ αντί να έπαιρνα 2 τέτοια κουτάκια της juwel θα είχα πάρει 1λτ substrat pro μεγαλείο. Και εξηγούμε στα δικά μου φίλτρα δεν έχω μόνο από αυτό απλά επειδή εσένα χωράει λίγο μέσα θα προτιμούσα κάτι ποιο ποιοτικό/αποδοτικό.

😱😱😵🥴

Συγχρονίζει με πάνω από μια συσκευές; Δύσκολο δεν επιμένω δεν έχω πάρει wifi θερμαντήρα ακόμα αλλά δεν πάει να πει ότι δουλεύει και τέλεια. Εμένα μ'αρέσει καλύτερα ο κοντρόλλερ να ελέγχει τους θερμοστάτες έχει και wifi μοντέλα αν σε βολεύει. Δεν έχω δει πως είναι το interface πιθανών να λύνεται εύκολα αυτό.

 

Δηλαδη πιστευεις δεν ειναι σουπερ αν παρω αυτο απο τα πρακτικερ την ελαφροπετρα? τι θα χρειαστει παραπανω απο ενα πλυσιμο με νερο βρυσης ;;;;

Επισης απο αποψη χωρου αν κοψω τα σφουγγαρια στην μεση, θα χωρεσει πραμα μεσα απο υλικο βιολογικο. Απλα δεν ξερω τι να παρω.

Ναι λοιπον το EHEIM, το συνδεεις στο wifi σου, και σου δινει μια διευθηνση IP. ή ενα domain: eheimdigital.local και μπαινεις, αλλα αυτο το ip μπορουν να το δουν ολες οι συσκευες που ειναι στο ιδιο wifi, με ενα απλο wifi scanner, και αν χτυπησουν το IP βλεπουν το interface και μπορουν να κανουν οτι αλλαγες θελουν, μαλακια αυτο, πρεπει να το βελτιωση η EHEIM αυτο στο επομενο update :P ...

τωρα οσον αφορα το κοντρολερ, επειδη ειμαι ασχετος, μπορεις να μου στειλεις κανενα λινκ απο αυτο που λες σκρουτζ; η κατι απο ελλαδα να δω και αν ειναι να το αγορασω;;; ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να θέλει και 10 χέρια με νερό βρύσης πολύ σκόνη/βρώμα απο ηφαίστειο είναι.

 

Σαν τιμή σίγουρα, σαν απόδοση είναι τίμιο υλικό φυσικό και πολύ διαδεδομένο. Αν είχα 15λ χώρο βιολογικού θα γέμιζα με ελαφρόπετρα το περισσότερο, αν είχα μισό λίτρο θα έβαζα substrat pro η σιποραχ μίνι. Επίσης το πρακτικερ πουλάει και ψηφίδες λάβας λίγο ποιο ακριβά από την ελαφρόπετρα. Πάρα πολλές επιλογές όπως καταλαβαίνεις.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Ice-Man said:

Μπορεί να θέλει και 10 χέρια με νερό βρύσης πολύ σκόνη/βρώμα απο ηφαίστειο είναι.

 

Σαν τιμή σίγουρα, σαν απόδοση είναι τίμιο υλικό φυσικό και πολύ διαδεδομένο. Αν είχα 15λ χώρο βιολογικού θα γέμιζα με ελαφρόπετρα το περισσότερο, αν είχα μισό λίτρο θα έβαζα substrat pro η σιποραχ μίνι. Επίσης το πρακτικερ πουλάει και ψηφίδες λάβας λίγο ποιο ακριβά από την ελαφρόπετρα. Πάρα πολλές επιλογές όπως καταλαβαίνεις.

@Ice-Man αυτες λες; https://www.praktiker.gr/m/p/diakosmitiki-lava-12l-7289 ;;;;;;

 

αν παρω ελαφροπετρα και αυτο θα ειμαι καλα; Η να παρω και τιποτα αλλο;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...