Jump to content

Πρόβλημα σε ενυδρείο 1 μήνα


Recommended Posts

4 hours ago, GVC said:

Να υπενθυμίσω ότι..

Βασικά καλησπέρα σας,

Και συνεχίζω

Να υπενθυμίσω ότι καταρχάς δεν πρόσθεσες βιολογικό. Αφαίρεσες ένα ολόκληρο σφουγγάρι αν θυμάμαι καλά (πράσινο), από το fine έκοψες ένα κομμάτι και το αφαίρεσες από το φίλτρο και από το coarse αφαίρεσες ένα κομμάτι και το αφαίρεσες πάλι από το φίλτρο. Δλδ σαν να λέμε...

Με ότι έβγαλες από το φίλτρο αφαίρεσες και την όποια βιολογία είχαν χτίσει. Άρα η βιολογία σου μειώθηκε αισθητά. Και έβαλες ένα υλικό για καινούργια αποικία βακτηρίων. Δλδ έβαλες κάτι εντελώς παρθένο. Σε συνδυασμό ότι το ενυδρείο πριν τις αλλαγές στο φίλτρο ΔΕΝ είχε στρώσει ακόμα.

Στον κύκλο του αζώτου τι έχουμε;;;Αμμωνία πρώτα, πέφτει αμμωνία, ανεβαίνουν νιτρώδη, πέφτουν νιτρώδη, ανεβαίνουν νιτρικά....

Μήπως ξαναστρώνει;;;;

Το ότι έμεινε κάποια βιολογία μέσα δεν πάει να πει ότι, στο επί τόπου, είναι αρκετή για να θεωρείται το σύστημα στρωμένο.

Αυτο που εβαλα δεν λεγετε βιολογικο υλικο; Τι εννοουμε βιολογικο υλικο;;; Εχω μπερδευτει;

 

παιδια σημερα εκανα ξανα μέτρηση,

Nitrite no2 0 

αμμωνία 0

πως και ετσι;;;; Πολυ περίεργο...

 

7 hours ago, ΠΕΤΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ said:

Το αντιχλωριο από όσο ξέρω δεν χρειάζεται ώρα για να μείνει το βάζεις κατευθείαν. Γενικά άστο να πάρει το χρωνο του θα φτιάξει. Η φύση θα κάνει τη δουλειά της. Θύμησε μου έχεις ζωντανά μέσα??

Ζωντανα καθολου μονο 3 κοκκινα σαλιγκάρια!!!! 

 

21 hours ago, Ice-Man said:

Καλησπέρα, συνέχισε με stability κανονικά. βάζεις περισσότερο από τη δοσολογία που πρέπει; Βασικά λέει ότι μπορείς να εισάγεις ψάρια και άλλους οργανισμούς ανά πάσα στιγμή, με την προϋπόθεση ότι η δοσολογία διατηρείται για 7 ημέρες. Πόσες μέρες έχεις ξεκινήσει να βάζεις πάλι; Απλά υποθέτω ότι σταμάτησες να βάζεις και δεν  είχε μέσα ούτε ψάρι ούτε τροφή και δεν διατηρήθηκε η βιολογία; Είχαμε κάνει και τις αλλαγές με το φίλτρο... 😵🤯

Μην αγχώνεσαι συμβαίνουν αυτά.

Σημερα ειναι η 8η μερα και το εχω κανει αυτο δυο φορες..

 

την πρωτη εβδομαδα που ξεκινησα το ενυδρειο εβαζα stability για 7 μερες καθε μερα. Μετα εκανα και αλλαγη νερου..

 

τωρα παλι απο οταν προσθέσαμε το σιποραξ η οπως λεγεται αυτο, ειναι η 8η μερα σημερα με σταμπιλιτι.

 

αυριο μετα την ψηφο φευγω για θεσσαλονικη.. θα βαλω αυτοματη ταιστρα να ταιζει μεσα! Σημερα θα κανω αλλαγη νερου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία ώρα πριν, το μέλος John Rodos έγραψε:

Αυτο που εβαλα δεν λεγετε βιολογικο υλικο; Τι εννοουμε βιολογικο υλικο;;; Εχω μπερδευτει;

 

παιδια σημερα εκανα ξανα μέτρηση,

Nitrite no2 0 

αμμωνία 0

πως και ετσι;;;; Πολυ περίεργο...

 

Ζωντανα καθολου μονο 3 κοκκινα σαλιγκάρια!!!! 

 

Σημερα ειναι η 8η μερα και το εχω κανει αυτο δυο φορες..

 

την πρωτη εβδομαδα που ξεκινησα το ενυδρειο εβαζα stability για 7 μερες καθε μερα. Μετα εκανα και αλλαγη νερου..

 

τωρα παλι απο οταν προσθέσαμε το σιποραξ η οπως λεγεται αυτο, ειναι η 8η μερα σημερα με σταμπιλιτι.

 

αυριο μετα την ψηφο φευγω για θεσσαλονικη.. θα βαλω αυτοματη ταιστρα να ταιζει μεσα! Σημερα θα κανω αλλαγη νερου

 

Καλησπέρα, Βιολογικό έβαλες, στην ουσία οποιοδήποτε υλικό επιτρέπει τη αποίκηση και αναπαραγωγή βακτηριών που εξυπηρετούν στον κύκλο του αζώτου. Στην περίπτωση που δεν το είδες ακόμη κύκλος του αζώτου. Το siporax που έβαλες είναι κανόνι μη νοιάζεσαι, ξέχνα το εκεί απλά άλλαζε το "βαμβάκι" και καθάριζε τα σφουγγαράκια όταν βουλώνουν.

 

No3 πόσο έχεις; πρίν και μετά την αλλαγή; Καλή σκέψη η ταΐστρα αλλά θα ήταν καλό να μπορείς να την αφαιρέσεις την τροφή μετά. Ίσως έβαζα κάνα δυχτάκι από κάτω κάτι, απόχη; γεννήστρα; Ίσως κάποιος άλλος έχει κάποια καλλίτερη πρόταση.

 

Το νερό που θα βάλεις στο ενυδρείο πρέπει να είναι είδη αποχλωριομένο. Επιβαρύνει τη βιολογία σημαντικά και ιδίως στη δική σου περίπτωση που ακόμα τώρα στρώνεις είναι λάθος.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Ice-Man said:

 

Καλησπέρα, Βιολογικό έβαλες, στην ουσία οποιοδήποτε υλικό επιτρέπει τη αποίκηση και αναπαραγωγή βακτηριών που εξυπηρετούν στον κύκλο του αζώτου. Στην περίπτωση που δεν το είδες ακόμη κύκλος του αζώτου. Το siporax που έβαλες είναι κανόνι μη νοιάζεσαι, ξέχνα το εκεί απλά άλλαζε το "βαμβάκι" και καθάριζε τα σφουγγαράκια όταν βουλώνουν.

 

No3 πόσο έχεις; πρίν και μετά την αλλαγή; Καλή σκέψη η ταΐστρα αλλά θα ήταν καλό να μπορείς να την αφαιρέσεις την τροφή μετά. Ίσως έβαζα κάνα δυχτάκι από κάτω κάτι, απόχη; γεννήστρα; Ίσως κάποιος άλλος έχει κάποια καλλίτερη πρόταση.

 

Το νερό που θα βάλεις στο ενυδρείο πρέπει να είναι είδη αποχλωριομένο. Επιβαρύνει τη βιολογία σημαντικά και ιδίως στη δική σου περίπτωση που ακόμα τώρα στρώνεις είναι λάθος.

Τωρα ειδα  τον κυκλο του αζώτου, τωρα καταλαβα γιατι πρωτα ειχα αμμωνια μετα επεσε η αμμωνια έμεινε το νο2 και την επομενη επεσε και αυτο στο 0..

 

νο3 δεν μετρησα πριν την αλλαγη νερου, να μετρησω τωρα ;;;;; 
 

επισης αν βαλω μεσα ενα χρυσοψαρο που εχω σε γυάλα της κορης μου, τον λεμε : Χαιλαντερ γιατι ζει σε μια γυάλα 20 λιτρων που κανουμε ανα δυο μερες αλλαγη νερου και βαζω 20 σταγονες απο ενα υγρο που μας εδωσαν στο πετσοπ, εχω ενα ψευτοφιλτρο και ενα πλαστικο λουλούδι μαζι με μια αεραντλια μπαταριας που ειχα για δολωματα στο ψαρεμα.... ο χαιλαντερ τρωει ανα δυο μερες 3 μικρα φιλαρακια flakes. 
του χαιλαντερ το νερο γινεται με αλλαγες μονο με εμφυαλομενο νερο (Θεώνη) μου ειπαν ειναι οτι καλυτερο και εχει καλο ph.

 

αν δεν βαλω δυχτακι στην ταιστρα υπαρχει προβλημα; Αν βαλω τον χαιλαντερ της κορης μου υπαρχει περιπτωση να ψοφησει και να εχω αλλα;;;

 

*επισήμανση* ο χαιλαντερ αυριο θα παει με την γυαλα διπλα στην κουμπαρα μας.  Θα τον προσεχει εκείνη αν δεν μπει στο ενυδρείο. Απλα δεν ξερω αν επιβίωση.

 

ευχαριστω! 

Έγινε επεξεργασία - John Rodos
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος John Rodos έγραψε:

Τωρα ειδα  τον κυκλο του αζώτου, τωρα καταλαβα γιατι πρωτα ειχα αμμωνια μετα επεσε η αμμωνια έμεινε το νο2 και την επομενη επεσε και αυτο στο 0..

 

νο3 δεν μετρησα πριν την αλλαγη νερου, να μετρησω τωρα ;;;;; 
 

επισης αν βαλω μεσα ενα χρυσοψαρο που εχω σε γυάλα της κορης μου, τον λεμε : Χαιλαντερ γιατι ζει σε μια γυάλα 20 λιτρων που κανουμε ανα δυο μερες αλλαγη νερου και βαζω 20 σταγονες απο ενα υγρο που μας εδωσαν στο πετσοπ, εχω ενα ψευτοφιλτρο και ενα πλαστικο λουλούδι μαζι με μια αεραντλια μπαταριας που ειχα για δολωματα στο ψαρεμα.... ο χαιλαντερ τρωει ανα δυο μερες 3 μικρα φιλαρακια flakes. 
του χαιλαντερ το νερο γινεται με αλλαγες μονο με εμφυαλομενο νερο (Θεώνη) μου ειπαν ειναι οτι καλυτερο και εχει καλο ph.

 

αν δεν βαλω δυχτακι στην ταιστρα υπαρχει προβλημα; Αν βαλω τον χαιλαντερ της κορης μου υπαρχει περιπτωση να ψοφησει και να εχω αλλα;;;

 

ευχαριστω! 

 

Από Χρυσόψαρα δεν έχω εμπειρία, ξέρω καλά ότι είναι πολύ ρυπογόνα και θέλουν αρκετά περισσότερα από τα 20 λίτρα που έχεις με δυνατό φίλτρο. 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Το νερό που θα βάλεις στο ενυδρείο πρέπει να είναι είδη αποχλωριομένο. Επιβαρύνει τη βιολογία σημαντικά και ιδίως στη δική σου περίπτωση που ακόμα τώρα στρώνεις είναι λάθος.

Εδώ εννοούσα ότι το νερό βρύσης που έχει χλώριο βλάπτει τη βιολογία. Καμιά φορά συμβουλεύουν τα μαγαζιά να βάλεις το νερό και το αντιχλωριο κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο γιαυτό το είπα.

 

Θεωρώ ότι αν με τροφή δεν ανεβάζεις αμωνια και no2 είσαι λογικά εντάξει. Αλλά αν έβαζα ψάρια θα ανέβαζα την ιχθιοφορτιση σταδιακά και θα συνέχιζα για λίγο το stability. Επίσης θα τα τάιζα με πάρα πολύ προσοχή στις ποσότητες ίσα να τρώνε. Τροφή πόση βάζεις, κατά το στρώσιμο εννοώ ελπίζω όχι 1 φιλαράκι.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Ice-Man said:

 

Από Χρυσόψαρα δεν έχω εμπειρία, ξέρω καλά ότι είναι πολύ ρυπογόνα και θέλουν αρκετά περισσότερα από τα 20 λίτρα που έχεις με δυνατό φίλτρο. 

 

Εδώ εννοούσα ότι το νερό βρύσης που έχει χλώριο βλάπτει τη βιολογία. Καμιά φορά συμβουλεύουν τα μαγαζιά να βάλεις το νερό και το αντιχλωριο κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο γιαυτό το είπα.

Κανονικα θελουν λεει τουλαχιστων 60 λιτρα και ειναι ρυπογόνα οντως γιαυτο κανουμε αλλαγες καθε δυο μερες, και νερο εμφιαλομενο μονο και ανεβαζω φωτογραφιες αυτο που μου εδωσαν και βαζω μεσα, 20 σταγονες σε καθε αλλαγη... το φιλτρο ειναι μια σαπιλα που εχει ενα εξωτερικο σφουγγαρακι, αλλα κανει δουλιτσα εφόσον ο χαιλαντερ κλείνει 2 μηνες!!! Και φαινεται χαρουμενος αν και σκεφτομαι οταν γυρισουμε να του παρουμε κανενα 60λιτρο αν στρωσει το δικο μου και βαλω μπολι εκει κτλ.. και αν πεθανει ο χαιλαντερ να το κανω γαριδαδικο που διαβασα ωραια πραγματακια στο φορουμ!!! 
 

ανεβαζω αυτο που βαζω στον χαιλαντερ 7€ εχει εδω ειναι μικρουλι σε σύγκριση με το Stability! 
 

τελικα να επιχειρήσω να βελω τον χαιλαντερ στο ενυδρειο η οχι; 

image.jpg

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/5/2023 at 10:15 ΜΜ, το μέλος John Rodos έγραψε:

Ν2. https://www.skroutz.gr/s/25673261/Esha-Aqua-Quick-Test-250-Tests.html αγορασα αυτα τα στικ τεστς, πριν μπω στο Φορουμ και μου πουν τα παιδια οτι εκανα βλακεια που πηρα στικς, και δεν μετρανε αμωνια οχι, αλλα χρειαζεται αφου δεν εχω ψαρια μεσα;

Τωρα διαβασα λιγο το θεμα σου.

Ναι, χρειαζεται να μετραμε την αμμωνια και χωρις να εχουμε ψαρια στο ενυδρειο. Για να εχουμε μια εικονα για το πως στρωνει το ενυδρειο. Η αμμωνια αν θα παει στα 5 ppm και πανω ,θα χαιρετησουν και φυτα, αν υπαρχουν , και τα ιδια τα βακτηρια δεν θα σου πουν ευχαριστω 😁

Και για τον θερμοστατη, που σου δειχνει 26 βαθμους, αλλά εχεις με θερμομετρο 29... παντα να βλεπεις το θερμομετρο.εχω ενα θερμοστατη της eheim που ειναι ρυθμισμενο στους 18 βαθμους, αλλά το νερο ζεσταινει μεχρι 24. Δεν πειραζει, αν κραταει σταθερα την θερμοκρασια 😏

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2023 at 12:04 ΠΜ, το μέλος John Rodos έγραψε:

Η αμμωνια ειναι 0 το αλλο ειναι ενα επιπεδο πανω απο το 0 δηλαδη 0.25ppm, τι σημαινει το μπαμ μπουμ; Ακυρο ολα και πεταμα;

Βρε, μια χαρα ειναι ολα. Ριχνεις λιγη τροφη και πςριμενεις μεχρι να μηδενισουν και τα νιτρωδη. Ολα καλα και φυσιολογικα. No stress, no aghos! 😄

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

Κανονικα θελουν λεει τουλαχιστων 60 λιτρα και ειναι ρυπογόνα οντως γιαυτο κανουμε αλλαγες καθε δυο μερες, και νερο εμφιαλομενο μονο και ανεβαζω φωτογραφιες αυτο που μου εδωσαν και βαζω μεσα, 20 σταγονες σε καθε αλλαγη... το φιλτρο ειναι μια σαπιλα που εχει ενα εξωτερικο σφουγγαρακι, αλλα κανει δουλιτσα εφόσον ο χαιλαντερ κλείνει 2 μηνες!!! Και φαινεται χαρουμενος αν και σκεφτομαι οταν γυρισουμε να του παρουμε κανενα 60λιτρο αν στρωσει το δικο μου και βαλω μπολι εκει κτλ.. και αν πεθανει ο χαιλαντερ να το κανω γαριδαδικο που διαβασα ωραια πραγματακια στο φορουμ!!! 
 

ανεβαζω αυτο που βαζω στον χαιλαντερ 7€ εχει εδω ειναι μικρουλι σε σύγκριση με το Stability! 
 

τελικα να επιχειρήσω να βελω τον χαιλαντερ στο ενυδρειο η οχι; 

image.jpg

Ερώτηση, το εμφιαλωμένο πως προέκυψε για να αποφύγεις την προετοιμασία; Μια χαρά είναι και αυτό σαν νερο δεν έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τωρα διαβασα λιγο το θεμα σου.

Ναι, χρειαζεται να μετραμε την αμμωνια και χωρις να εχουμε ψαρια στο ενυδρειο. Για να εχουμε μια εικονα για το πως στρωνει το ενυδρειο. Η αμμωνια αν θα παει στα 5 ppm και πανω ,θα χαιρετησουν και φυτα, αν υπαρχουν , και τα ιδια τα βακτηρια δεν θα σου πουν ευχαριστω 😁

Και για τον θερμοστατη, που σου δειχνει 26 βαθμους, αλλά εχεις με θερμομετρο 29... παντα να βλεπεις το θερμομετρο.εχω ενα θερμοστατη της eheim που ειναι ρυθμισμενο στους 18 βαθμους, αλλά το νερο ζεσταινει μεχρι 24. Δεν πειραζει, αν κραταει σταθερα την θερμοκρασια 😏

Ίσως @natateo αυτό με το θερμοστάτη να συμβαίνει αν είναι θερμοστάτης για μεγαλύτερα ενυδρεία.. γιατί ακόμα και αν κλείνει στους βαθμούς που θελουμε παραμένει ζεστός για κάποια ώρα.. και αν τα λίτρα είναι λίγα… ανεβαίνει και άλλο η θερμοκρασία 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Ίσως @natateo αυτό με το θερμοστάτη να συμβαίνει αν είναι θερμοστάτης για μεγαλύτερα ενυδρεία.. γιατί ακόμα και αν κλείνει στους βαθμούς που θελουμε παραμένει ζεστός για κάποια ώρα.. και αν τα λίτρα είναι λίγα… ανεβαίνει και άλλο η θερμοκρασία 

Οχι, ειναι 50W κι  το δοκιμασα και σε ενυδρειο 120λ και στο 60λ και σε 10λ - το ιδιο. Κραταει σταθερα 24 βαθμους, οταν ειναι ρυθμισμενο στους 18 :D Χρόνια τωρα. :AAGGGHHH:

  • wow 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Οχι, ειναι 50W κι  το δοκιμασα και σε ενυδρειο 120λ και στο 60λ και σε 10λ - το ιδιο. Κραταει σταθερα 24 βαθμους, οταν ειναι ρυθμισμενο στους 18 :D Χρόνια τωρα. :AAGGGHHH:

Πάω πάσο 😂

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν φιλαράκια μου!!!!

επέστρεψα Ρόδο στο ενυδρείο μου.. 

ο χαιλαντερ (ενα χρυσοψαρο της κορης μου ζει και βασιλευει.. κατι κοκκινα σαλιγκαρια που ειχα βαλει μεσα το ενα επιπλέει τα αλλα φαινονται καλα... 

 

το νερο ειναι κρυστάλλινο αλλα ειναι κιτρινωπο...

 

για οσους ξεχασατε, ειχα κανει τελευταια αλλαγη νερου 21 Μαιου πριν φυγω απο λαρισα με συνεχες 7 ημερες εβαζα το υγρο που στρωνει το ενυδρειο...

Stability ..

οσο ελειπα αγορασα μια αυτοματη ταιστρα που εριχνε μπολικη τροφη μεσα και για τον χαιλαντερ αλλα και για την βιολογια..


σκεφτομαι σημερα να κανω ενα 50% αλλαγη νερου, 

τωρα τι μετρησεις πρεπει να κανω; 
ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, βασικά τα No3 οπωσδήποτε. Αλλά για μένα όπως καταλαβαίνεις είναι 2.5 εβδομάδες χωρίς αλλαγή νερου με χρυσόψαρο μέσα που κατά τη γνώμη μου δεν έπρεπε να μπει αφού δεν είχες ολοκληρώσει τον κύκλο του αζώτου και μη ρίχνοντας stability τη μίση και πλέον περίοδο. Τροφή και ίσα ίσα για το χρυσόψαρο θα ήταν καλά γιατί να ρίχνει μπόλικο τα χρυσόψαρα είναι πολύ ρυπογόνα; Το ποιο λογικό είναι να έχει ολοκληρωθεί πλέον, μέτρα αμμωνία, no2,no3(αυτό πρέπει να είναι στο θεό;) κανε αλλαγή και αύριο μέτρα πάλι. Ενδεχομένως να χρειαστεί να κάνεις μερικές αλλαγές από 50% κάθε λίγες μέρες αναλόγως τι θα μετρήσεις.

 

Υσ: Στα πολύ θετικά ότι έχεις βελτιώσει το φίλτρο, δες μήπως θέλει αλλαγή το βαμβάκι και μη πειράξεις το βιολογικό καθόλου.

Υσ2: Seachem prime έχεις;

 

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ice-Man said:

Καλησπέρα, βασικά τα No3 οπωσδήποτε. Αλλά για μένα όπως καταλαβαίνεις είναι 2.5 εβδομάδες χωρίς αλλαγή νερου με χρυσόψαρο μέσα που κατά τη γνώμη μου δεν έπρεπε να μπει αφού δεν είχες ολοκληρώσει τον κύκλο του αζώτου και μη ρίχνοντας stability τη μίση και πλέον περίοδο. Τροφή και ίσα ίσα για το χρυσόψαρο θα ήταν καλά γιατί να ρίχνει μπόλικο τα χρυσόψαρα είναι πολύ ρυπογόνα; Το ποιο λογικό είναι να έχει ολοκληρωθεί πλέον, μέτρα αμμωνία, no2,no3(αυτό πρέπει να είναι στο θεό;) κανε αλλαγή και αύριο μέτρα πάλι. Ενδεχομένως να χρειαστεί να κάνεις μερικές αλλαγές από 50% κάθε λίγες μέρες αναλόγως τι θα μετρήσεις.

 

Υσ: Στα πολύ θετικά ότι έχεις βελτιώσει το φίλτρο, δες μήπως θέλει αλλαγή το βαμβάκι και μη πειράξεις το βιολογικό καθόλου.

Υσ2: Seachem prime έχεις;

 

Φιλε Ice-Man πως εισαι; Ευχομαι να εισαι καλα..

πριν φυγω τελευταια μερα ηταν 0 ολα !! Ειχε ολοκληρωθει δηλαδη... 

 

μετραω τωρα αμωνια και no3 και σας στελνω!!

 

ναι το εχω το prime! 
εχω το:
prestine

prime

kai stability

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Ice-Man


τα no2 και no3 φαινονται 0

και η αμμωνία καλη την βλεπω προς το 0

IMG_0640.jpeg

IMG_0639.jpeg

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία στη φώτο μοιάζει για 0.25, τι χρυσόψαρο είναι μικρούλι; Δεν θυμάμαι είχες μετρήσιμα νιτρικά στο ενυδρείο γενικά μέχρι τώρα;

Μερικές φορές αργούν να εμφανιστούν όταν στρώνεις με βακτήρια, εμένα μου έχει τύχει χρησιμοποιώντας το σκεύασμα της tetra.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ice-Man said:

Η αμμωνία στη φώτο μοιάζει για 0.25, τι χρυσόψαρο είναι μικρούλι;

@Ice-Man
Ναι ενα μικρούλη της κορης μου που το ειχα σε γυάλα 20 λιτρων με αεραντλια και αεροφιλτρο , ειναι αυτο που σας ειπα οτι το ονομασαμε χαιλαντερ γιατι ζει σε μικρη γυαλα τοσο καιρο, κανουμε αλλαγες καθε δυο μερες 30-40% με εμφιαλωμένο νερο κτλ.. ε πριν φυγουμε το εβαλα στο ενυδρειο ... στο βγαζω φωτογραφια... 

 

 

IMG_0641.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Highlander 🤣

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ice-Man said:

Highlander 🤣

Φαντασου οτι το εχουμε ενα μηνα πριν παρουμε ενυδρειο σε μια γυαλα του τζαμπο 20λιτρα , το ηθελε η κορη μου που εχει κολλησει με τα ψαρια... εχω αεραντλια μπαταριας με ελαφροπετρα για φυσαλίδες και ενα μικρο αεροφιλτρο ψευτικο .. αλλα ο χαιλαντερ ζει και βασιλευει... φυγαμε ταξιδι στις 21 του μηνα... γυρισαμε σημερα και ζει.. και μολις ειδα κατι περιεργο στην αυτοματη ταιστρα... σου στελνω τωρα... 

 

η ταιστρα επιασε μουχλα ... μαλλον απο τους υδρατμούς αλλα δεν θα επρεπε περιεργο...

 

 

τελος παντων... εγω τωρα τι να κανω; 50% και το υγρα να ριξω μεσα... εχω τρια διαφορετικα της sachem..

 

prime

prestine

stability

IMG_0642.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλαγή κανε με prime, και παρακολούθησε με μετρήσεις προληπτικά λίγες μέρες. Την ταΐστρα καλύτερα να την καθαρίσεις.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ice-Man said:

Μια αλλαγή κανε με prime, και παρακολούθησε με μετρήσεις προληπτικά λίγες μέρες.

Μονο πραιμ τιποτα αλλο ε;

ψαρια γκαπις ποτε μπορω να βαλω; Και φυτα;

μου ειπαν οτι τωρα με τον χαιλαντερ φυτα δεν μπορω να βαλω... γιατι λεει τα τρωνε... αλλα και για τα σαλιγκαρια μου ειπαν αλλα ειναι ζωντανα και αυτα... 

οποτε ο χαιλαντερ πρεπει να ειναι πολυ φιλικός...

 

μπορω να βαλω γκαπι και νεον;;;

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι μαζί με τον highlander, προσωπικά θα προτιμούσα το κοπάδι από τα ζωότοκα. Πόσο βιολογικό έχεις βάλει 1λτ;

Παρακολούθησε μερικές μέρες με μετρήσεις αν όλα βαίνουν καλώς και μετά αλλαγή ψαροσύνθεσης. Επίσης τα νέον έχουν κάποιες απαιτήσεις που πρέπει να λάβεις υπόψιν διάβασε εδω.

Θύμισέ μου είχες κάνει υπερδοσολογία στο stability; εγκυκλοπαιδική ερώτηση.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Ice-Man said:

Ε οχι μαζί με τον highlander, προσωπικά θα προτιμούσα το κοπάδι από τα ζωότοκα. Πόσο βιολογικό έχεις βάλει 1λτ;

Παρακολούθησε μερικές μέρες με μετρήσεις αν όλα βαίνουν καλώς και μετά αλλαγή ψαροσύνθεσης. Επίσης τα νέον έχουν κάποιες απαιτήσεις που πρέπει να λάβεις υπόψιν διάβασε εδω.

Θύμισέ μου είχες κάνει υπερδοσολογία στο stability; εγκυκλοπαιδική ερώτηση.

@Ice-Man

λοιπόν βιολογικο υλικο εβαλα κατι της τετρα ενα λιτρο και λιγο παραπανω, μου ειπαν οτι ειναι το καλυτερο, και λεω λιγο παραπανω απο λιτρο γιατι εβαλα και ενα αλλο της juwel μαζι.... μετα εχω τα σφουγγαρια με μεγαλες και μικρες τρυπες..

το σταμπιλιτυ το εκανα υπερδοσολογια μερικες μερες πριν φυγω...

 

για να καταλαβω, μαζι με τον χαιλαντερ δεν παιζουν τα νεον, αλλα μπορω να βαλω γκαπι; Η τι αλλο μπορω να βαλω; Δεν θελω να τον δωσω η να τον παω παλι στην γυαλα,

και αν δεν ειχα τοσα εξοδα με γαμο και βαπτιση τον αυγουστο θα του αγοραζα δικο του μεγαλο ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Το χρυσόψαρο πάει με χρυσόψαρα για τα λίτρα σου άλλο 1. Από όσο ξέρω θέλει δυνατότερο φίλτρο δεν είχα ποτέ όμως.

Τα ζοώτοκα γκαπυ κλπ συνήθως θέλουνε χαρέμι στη δική σου περίπτωση 2, το κάθε χαρέμι 4-5 άτομα.

Το κοπάδι "νεον" πάει μόνο του με κάποια ομάδα corry στο βυθό και κάνα ancistrus cf. cirrhosus και ίσως κάποια νάνο κιχλίδα.

 

Η περίπτωση των γκάπυ και γενικά των ζοωτόκων απαιτεί έλεγχο πληθυσμού γιατί σε πολύ λίγο καιρό μπορεί να γίνουν δεκάδες και εκατοντάδες, με οτι συνεπάγεται. Η μόνο αρσενικά αν δεν θέλεις να αναπαράγονται.

 

Τώρα εσύ θα δεις τι θες γιατί μπορεί να μην σ'αρεσει και να τα βάλεις όλα μαζί, γούστα είναι αυτά. Εσύ θα τα βλέπεις.

 

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξεχναω αυτο με τα νεον, επισης δεν θελω δευτερο χαιλαντερ 😂😅..

 

λες θα υπαρχει προβλημα να βαλω 2 χαρεμια γκαπυ; 
ε

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...