Jump to content

Πρόβλημα σε ενυδρείο 1 μήνα


Recommended Posts

37 minutes ago, Ice-Man said:

Αυτή είναι μια καλή περίπτωση διάταξης υλικών, όχι η μόνη βέβαια. Έχει μεγάλη τρέλα ο φίλος τον έχω παρακολουθήσει και εγώ.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να μην δανειστείς καλσόν και έχεις μανούρες🤣, μπορείς να πάρεις ένα δυχτάκι για υλικά έτοιμο δεν είναι ακριβά.

Όσο για τα υλικά θα προτιμούσα μικρά τύπου substrat pro, siporax μινι, ψηφίδες λάβα, ελαφρόπετρα με σειρά προτίμησης. Πόσα λίτρα αντλία έχει το φίλτρο σου; αυτές να ξέρεις στην περίπτωση αναβάθμισης είναι λίγο τσουχτερές τις jewel και με την ονομαστική ροή απλά γελάω😝.

Ωχ τι εννοείς πρεπει να αλλαξω φιλτρο;;;

εχω το Biofilter Super 500, ηταν μαζι με το ενυδρειο το Primolux 80.

απο αυτα τα υλικα που ειπες μπορω να τα βαλω ολα η πρεπει καποια απο αυτα; Το Super 500 δεν εχει και παραααα πολυ χωρο γαμωτο.. 😢

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

https://aquaclubdesign.com/θήκες-υλικών-el-3/

Αυτές είναι οι λεγόμενες κάλτσες ή διχτάκια βιολογικού υλικού. Βάζω ενδεικτικά αυτό το site για να δεις τι εννοώ. Το τούλι η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρεις πως έχει χρωματιστεί. Το ίδιο θα σκεφτόμουν και για το καλσόν, αν και πολλοί το χρησιμοποιούν (για ενυδρεία μιλάμε πάντα, έτσι 😁) . Ως προς τον άνθρακα καθαρίζει ναι μεν το νερό αλλά ταυτόχρονα δεσμεύει ουσίες που κυκλοφορούν σε αυτό, μεταξύ των οποίων και κάποιες που είναι χρήσιμες για τα φυτά. Για αυτό σε φυτεμένα δεν χρησιμοποιείται, παρά μόνο περιστασιακά μετά από θεραπείες για μερικές μέρες, για να συγκρατήσει και να απομακρυνθούν από το νερό, οι ουσίες των φαρμάκων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι!!

Κοιτάτε να λέμε και του στραβού το δίκιο. Η juwel δεν είναι μια τυχαία. Καμία επώνυμη δεν είναι τυχαία. Απλά εμπειρικά, πολλοί εδώ μέσα πάνε τα πράγματα ένα βήμα παρακάτω. Και με τα σφουγγάρια της juwel θα κάνεις δουλειά. Δεν είπε κανείς ότι δεν θα κάνεις. Όλα τα μικρά φίλτρα που είναι για μικρά ενυδρεία ένα σφουγγάρι έχουν μόνο μέσα. Το σφουγγάρι που έχουν είναι αρκετά πορώδες. Πάλι θα έχεις αποικίες από βακτήρια. Απλά με κάποιες μικρές μετατροπές πετυχαίνεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

Όταν έχεις περιορισμούς σε χώρο, προσπαθούνε να δίνουν οι εταιρίες το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Το σφουγγάρι εξ ορισμού μπορεί να σου δώσει δύο σε ένα. Μηχανική και βιολογική φίλτρανση μαζί. Αλλά...

εμένα η φιλοσοφία μου είναι να φτάνει στην βιολογική φίλτρανση, όσο καθαρότερο νερό γίνεται. Για αυτό ξεκινάω από τα coarse grain και καταλήγω σε όλα στο floss. 

Τώρα με την χημική φίλτρανση. Άποψη μου. 

Άσε αν τρέξει το ενυδρείο έτσι όπως είναι. Κάνε μόνο τις μετατροπές στο φίλτρο. προτιμότερο για μένα είναι να βγάλεις ότι τεχνητό έχεις και να βάλεις κανένα φυτό. Εύκολα φυτά στην αρχή μην μπλέξεις με advanced. 

Τον χημικό καθαρισμό άστον για πιο μετά, να στρώσει το ενυδρείο, να μπει σε μια ρουτίνα να αποκτήσει αυτά που πρέπει να αποκτήσει και μετά πας το ένα βήμα παρακάτω.

Ένα βήμα την φορά. Όταν ξεκίνησα νόμιζα ότι μπορώ να τρέξω με τα ενυδρεία αλλά στην πορεία ανακάλυψα ότι ήμουν σε στάδιο μπουσουλήματος και αν...

Το purigen(αν βάλεις αυτό ή κάτι παρόμοιο) βάλτο πολύ μετά. Και όταν το βάλεις για καλό και για κακό κάνε και μετρήσεις να δεις μην σου επηρεάζει το σύστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος John Rodos έγραψε:

Ωχ τι εννοείς πρεπει να αλλαξω φιλτρο;;;

εχω το Biofilter Super 500, ηταν μαζι με το ενυδρειο το Primolux 80.

απο αυτα τα υλικα που ειπες μπορω να τα βαλω ολα η πρεπει καποια απο αυτα; Το Super 500 δεν εχει και παραααα πολυ χωρο γαμωτο.. 😢

Γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με το καλό με αυτό και κάποια στιγμή στο μέλλον εφόσον υπάρχει δυνατότητα, να αγοράσεις ένα εξωτερικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ChrisEco said:

https://aquaclubdesign.com/θήκες-υλικών-el-3/

Αυτές είναι οι λεγόμενες κάλτσες ή διχτάκια βιολογικού υλικού. Βάζω ενδεικτικά αυτό το site για να δεις τι εννοώ. Το τούλι η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρεις πως έχει χρωματιστεί. Το ίδιο θα σκεφτόμουν και για το καλσόν, αν και πολλοί το χρησιμοποιούν (για ενυδρεία μιλάμε πάντα, έτσι 😁) . Ως προς τον άνθρακα καθαρίζει ναι μεν το νερό αλλά ταυτόχρονα δεσμεύει ουσίες που κυκλοφορούν σε αυτό, μεταξύ των οποίων και κάποιες που είναι χρήσιμες για τα φυτά. Για αυτό σε φυτεμένα δεν χρησιμοποιείται, παρά μόνο περιστασιακά μετά από θεραπείες για μερικές μέρες, για να συγκρατήσει και να απομακρυνθούν από το νερό, οι ουσίες των φαρμάκων.

Καταλαβα, οποτε θα περιμενω μεχρι την δευτερα να παω να δω αν εχουν εδω τα τοπικα μαγαζια..

 

13 minutes ago, GVC said:

Γειά σας και πάλι!!

Κοιτάτε να λέμε και του στραβού το δίκιο. Η juwel δεν είναι μια τυχαία. Καμία επώνυμη δεν είναι τυχαία. Απλά εμπειρικά, πολλοί εδώ μέσα πάνε τα πράγματα ένα βήμα παρακάτω. Και με τα σφουγγάρια της juwel θα κάνεις δουλειά. Δεν είπε κανείς ότι δεν θα κάνεις. Όλα τα μικρά φίλτρα που είναι για μικρά ενυδρεία ένα σφουγγάρι έχουν μόνο μέσα. Το σφουγγάρι που έχουν είναι αρκετά πορώδες. Πάλι θα έχεις αποικίες από βακτήρια. Απλά με κάποιες μικρές μετατροπές πετυχαίνεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

Όταν έχεις περιορισμούς σε χώρο, προσπαθούνε να δίνουν οι εταιρίες το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Το σφουγγάρι εξ ορισμού μπορεί να σου δώσει δύο σε ένα. Μηχανική και βιολογική φίλτρανση μαζί. Αλλά...

εμένα η φιλοσοφία μου είναι να φτάνει στην βιολογική φίλτρανση, όσο καθαρότερο νερό γίνεται. Για αυτό ξεκινάω από τα coarse grain και καταλήγω σε όλα στο floss. 

Τώρα με την χημική φίλτρανση. Άποψη μου. 

Άσε αν τρέξει το ενυδρείο έτσι όπως είναι. Κάνε μόνο τις μετατροπές στο φίλτρο. προτιμότερο για μένα είναι να βγάλεις ότι τεχνητό έχεις και να βάλεις κανένα φυτό. Εύκολα φυτά στην αρχή μην μπλέξεις με advanced. 

Τον χημικό καθαρισμό άστον για πιο μετά, να στρώσει το ενυδρείο, να μπει σε μια ρουτίνα να αποκτήσει αυτά που πρέπει να αποκτήσει και μετά πας το ένα βήμα παρακάτω.

Ένα βήμα την φορά. Όταν ξεκίνησα νόμιζα ότι μπορώ να τρέξω με τα ενυδρεία αλλά στην πορεία ανακάλυψα ότι ήμουν σε στάδιο μπουσουλήματος και αν...

Το purigen(αν βάλεις αυτό ή κάτι παρόμοιο) βάλτο πολύ μετά. Και όταν το βάλεις για καλό και για κακό κάνε και μετρήσεις να δεις μην σου επηρεάζει το σύστημα.

Τι ειναι το purigen? Οχι μου αρεσε η θεωρία σου, θα παω την δευτερα να παρω το μπλε σφουγγαρι με πιο μεγαλες τρυπες, και θα βαλω και μακαρονι... ανεβαζω σε φωτογραφιες καποια απο τα αλλα που εχω: 

IMG_0053.jpeg

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ChrisEco said:

Γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με το καλό με αυτό και κάποια στιγμή στο μέλλον εφόσον υπάρχει δυνατότητα, να αγοράσεις ένα εξωτερικό.

Απλα θα κανω τις αλλαγες στο φιλτρο, στην ουσια θα βαλω μακαρονια (οχι μπαριλα 😂) μετα τα μπλε σφουγγάρια και μετα υαλοβαμβακα!! 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάρεις τπτ....Θεωρητικά τα έχεις όλα.

Απλά δες αν το πράσινο σφουγγάρι έχει μικρότερες τρύπες από το μπλε. Θα κόψεις τα σφουγγάρια στα μεγέθη τόσο όσο για να χωρέσουν όλα. Θα τα βάλεις κατ' εμέ με την σειρά:

 

Είσοδος νερού στο φίλτρο->μπλε σφουγγάρι->πράσινο σφουγγάρι(το λεπτόκοκκο της juwel είναι το Juwel bioPlus fine)->μπαμπάκι->βιολογικό υλικό->Έξοδος νερού. 

Το cirax είναι το βιολογικό σου υλικό, κεραμικό νομίζω είναι.

πάρε καμιά κάλτσα να το βάλεις μέσα, η να συμπληρώσεις και άλλο βιολογικό αν πάρεις να κερδίζεις ελάχιστο χώρο απομακρύνοντας το πλαστικό κεσεδάκι.

αν εινια να δωσεις χρηματα δωστα στο σφουγγαρι αν δνε ειναι πιο πορωδες το πρασινο και σε κανενα φυτακι για εμενα. ευκολο φυτακι.

Καμια ανούμπια καμια κρυπτοκορίνα τέτοια πράγματα. 

Σημειωση επειδη τα φυτά θέλουν μια θερμοκρασια περιπου 25 βαθμους αν βαλεις μπουσταρε την θερμοκρασια. Ποσο παει ο θερμοστατης;;31-32 βαθμους;; Δωσε πονο και βαλτο στο τερμα. Θα βοηθισει τα βακτηρια και μετα μολις στρωσει την ριχνεις.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, GVC said:

Δεν θα πάρεις τπτ....Θεωρητικά τα έχεις όλα.

Απλά δες αν το πράσινο σφουγγάρι έχει μικρότερες τρύπες από το μπλε. Θα κόψεις τα σφουγγάρια στα μεγέθη τόσο όσο για να χωρέσουν όλα. Θα τα βάλεις κατ' εμέ με την σειρά:

 

Είσοδος νερού στο φίλτρο->μπλε σφουγγάρι->πράσινο σφουγγάρι(το λεπτόκοκκο της juwel είναι το Juwel bioPlus fine)->μπαμπάκι->βιολογικό υλικό->Έξοδος νερού. 

Το cirax είναι το βιολογικό σου υλικό, κεραμικό νομίζω είναι.

πάρε καμιά κάλτσα να το βάλεις μέσα, η να συμπληρώσεις και άλλο βιολογικό αν πάρεις να κερδίζεις ελάχιστο χώρο απομακρύνοντας το πλαστικό κεσεδάκι.

αν εινια να δωσεις χρηματα δωστα στο σφουγγαρι αν δνε ειναι πιο πορωδες το πρασινο και σε κανενα φυτακι για εμενα. ευκολο φυτακι.

Καμια ανούμπια καμια κρυπτοκορίνα τέτοια πράγματα. 

Σημειωση επειδη τα φυτά θέλουν μια θερμοκρασια περιπου 25 βαθμους αν βαλεις μπουσταρε την θερμοκρασια. Ποσο παει ο θερμοστατης;;31-32 βαθμους;; Δωσε πονο και βαλτο στο τερμα. Θα βοηθισει τα βακτηρια και μετα μολις στρωσει την ριχνεις.

Αδερφε εισαι θεος!!! Ετσι θα το κανω, το εχω 27 βαθμους οποτε το βαζω 32 ετσι; 
κερατοφυλλα και ανουμπιες ηθελα να βαλω και να βαλω καμοα 8ρια γκαπις μεσα

Link to comment
Share on other sites

Ανούμπιες βάλε, κερατοφυλλο οχι ακομα θα σε δυσκολεψει στο στρωσιμο. το κερατοφυλλο τραβαει φουλ νιτρικα αν θυμαμαι καλα. τωρα τα χρειαζεσαι για να στρωσει το συστημα. 

προσωπικα να πουμε καικατι στυλιστικο. το καραβι θα το εβγαζα. Θα εβαζα δυο μεγαλες στρογγυλες ασπρες κατα κυριο λογο πετρες. μια δεξια μια αριστερα και θα κολαγα πανω ανουμπιες και κρυπτοκορινες, η ενα απο τα δυο. Στο υποστρωμα θα φυτευα στην πλατη κάτι σε ελεοχαρις που κανει ωραιο backround, αλλα αυτα στο μελλον εκτος να θες να τα βαλεις με το καλημερα ολα. 

Ισως να πεταγα και κανενα μακρυ, κλαδι κατα κυριο λογο και να το γεμιζα με βουκεφαλανδρες, αλλα ενια τσιμπημενες οι τιμες τους. επομενως κινησου στα βασικα να στρωσει πανω απο ολα και μετα προσθετεις.

τωρα απο ψαρακια, εγω ειμαι κολλημενος με το πιο βλαμμενο και ψυχανομαλο ψαρι του κοσμου, τους μονομαχους. αλλα 110 λιτρα για μονομάχο too much(Το ειχα κανει στο πρωτο μου ενυδρειο ενα Juwel primo 120 με κραζανε ολοι που εθαβα 120 λιτρα για μονομαχο...).

Α κατι που ξεχασα πριν. αν και θα ηταν προτιμοτερο να το κανεις πριν γεμισει το ενυδρειο, απο θεμα βολεματος. αν δεν σου αρεσει το σκοτεινο backround που πουλανε, που εινια σαν ζελατινη, εγω προτιμω το βαψιμο.

ναι δεν ειμια εντελως τρελος...βαψιμο. Πλαστικο χρώμα με ενα ρολακι και σιγα σιγα περνας το τζαμι πισω. Και μην σου δωσουν κια καλα πραιμερ κλπ κλπ. τπτ οπως εινια το πλαστικο το βαφεις. θα παρει βεβαια μερικες μερες και στην αρχη θα σου κακοφαινεται. αλλα με καθε περασμα θα βαφεται ολο και καλυτερα το τζαμι. Ετσι εχω κανει ενα μικρο ενυδρειακη που εχω την πλατη του. Προσοχη ομως οσο στεγνωνει το χρωμα δεν ακουμπας τποτ στην πλατη ουτε κρεμας. και αφου το βαψεις αν ειναι να κρεμασεις κατι και εινια πολυ βαρυ η σφυχτο καλυτερα να αβλεις ενα κομματι χαρτονι εκει που θα υπαρχει επαφη

IMG_5434.jpg

Έγινε επεξεργασία - GVC
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, GVC said:

Ανούμπιες βάλε, κερατοφυλλο οχι ακομα θα σε δυσκολεψει στο στρωσιμο. το κερατοφυλλο τραβαει φουλ νιτρικα αν θυμαμαι καλα. τωρα τα χρειαζεσαι για να στρωσει το συστημα. 

προσωπικα να πουμε καικατι στυλιστικο. το καραβι θα το εβγαζα. Θα εβαζα δυο μεγαλες στρογγυλες ασπρες κατα κυριο λογο πετρες. μια δεξια μια αριστερα και θα κολαγα πανω ανουμπιες και κρυπτοκορινες, η ενα απο τα δυο. Στο υποστρωμα θα φυτευα στην πλατη κάτι σε ελεοχαρις που κανει ωραιο backround, αλλα αυτα στο μελλον εκτος να θες να τα βαλεις με το καλημερα ολα. 

Ισως να πεταγα και κανενα ωιλομακρυ, κξλαδι κατα κυριο λογο και να το γεμιζα με βουκεφαλανδρες, αλλα ενια τσιμπημενες οι τιμες τους. επομενως κινησου στα βασικα να στρσει πανω απο ολα και μετα προσθετεις.

τωρα απο ψαρακια, εγω ειμια κολλημενος με το πιο βλαμμενο και ψυχανομαλο ψαρι του κοσμου, τους μονομαχους. αλλα 110 λιτρα για μονομάχο too much(Το ειχα κανει στο πρωτο μου ενυδρειο ενα Juwel primo 120 με κραζανε ολοι που εφαβα 120 λιτρα για μονομαχο...).

Ε ενταξει εσυ το τερμάτισες, εγω λατρευω τα γκαπις μπορω να τα χαζευω με τις ωρες και μου ειπαν οτι μπορω να βαλω μεσα στα 110 λιτρα καμια 10ρια, μου ειπαν και για γιαβα μος η τζαβα μος ειναι για να κρυβονται τα μωρα των γκαπις, ο τελικος μου σκοπος ειναι αυτος..

 

να φτιαξει η βιολογια, και να βαλω μεσα γκαπις και ανουμπια, ελεγα κερατοφυλλα, και τζαβα μος, αλλα θα ρωτησω αν εχουν αυτα που εγραψες, σιγουρα κατι θα ξερεις παραπανω! 
 

το καραβι να ξερεις ειναι το αγαπημενο μου, αρχικη ιδεα ηταν το καραβι με υποστρομα φύτεμα και γκαπις... και μετα η γυναικα μου εβαλε αυτα τα χαζα ενυδρειακα decorations που μου εγραψαν τα παιδια οτι επειδη ειναι ενυδρειακα δεν βλαπτουν τοξικα το νερο.

 

εχω παρατηρησει οτι στα πανια στο καραβι μαυρα στιγματα, και ασπρες τριχουλες σαν μύκητας. Επισης το καραβι φαινεται πέτρινο δεν ειναι πλαστικουρα, λες να χαλασει την βιολογια;;;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας κατι που δεν ειπαμε μετα απο τοσα post. Οτι επιφάνεια βλεπεις στο ενυδρειο στο μελλον θα εχει βακτήρια. Τα πάααααααααααααααααααααααααααααντααααααααααααααααααααααα. Ακομα και τα τζάμια. Αλλα δεν συγκρίνεται η συγκέντρωση των βακτηριδιων σε καμια επιφάνεια σε σχέση με αυτη που θα εινια μαζεμενη στο φιλτρο σου. 

το καραβι μπορει να ειναι πετρινο, αλλα τα χρωματα με ανησυχουν. τι να σου πω αστο και βλεπεις με τον καιρο. Τζαβα μος λεγεται. Ναι οκ μπορεις, σε καμια πετρουλα, σε κανενα ξυλο, ακομα και στα πυθαρια να την κολλησεις.

Τοξικά στοιχεια στην αρχή απο το οτιδηποτε τεχνιτο δε θα δεις, αλλα με τον καιρο δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει. τωρα απο πέτρα το καραβι τι να σου πω. το οτι εινια βαρύ δεν ξερω..Μπορει να ειναι απο πυλο. Δεν ξερω τι παιζει με αυτα τα υλικά, δεν τα εχω χρησιμοποιήσει ποτε μου να σου πω την μαυρη μου αληθεια. παντα περιοριζομουν σε ξυλα και πετρες.

Γενικά μετά απο 4-5 χρονια που ασχολουμαι με το αθλημα εχω καταλάβει ότι τα περισσότερα τα κάνουμε για εμάς και εκει την πατάμε ολοι. Ενα ψάρι πιστεψε με ειτε είναι red belly κιχλιδα είτε είναι ένα απλό χρυσοψαρο δεν βλεπει διακόσμιση. Φαι βλεπει μονο....κακα τα ψεμματα...εκτος απο τους μονομάχους που ειναι ψωνάρες και βλεπουν μονο την παρτη τους 🤣

Αν ψαξεις αλλωστε ποιο ειναι το φυσικο περιβάλλον κάθε ζωντανου οργανισμού ισως να συγκλονιστεις με αυτο που θα δεις...

Ετσι εβγαλα το συμπερασμα οτι το "simply the best" ειναι πολλες φορες μεγάλη αληθεια για τα ενυδρεια. Το απλό πολλές φορές φέρνει καλυτερα και  ποιοτικότερα αποτελέσματα τοσο στο αισθητικό όσο και στο οικοσυστημα.

Έγινε επεξεργασία - GVC
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

Ωχ τι εννοείς πρεπει να αλλαξω φιλτρο;;;

εχω το Biofilter Super 500, ηταν μαζι με το ενυδρειο το Primolux 80.

απο αυτα τα υλικα που ειπες μπορω να τα βαλω ολα η πρεπει καποια απο αυτα; Το Super 500 δεν εχει και παραααα πολυ χωρο γαμωτο.. 😢

Όχι παρεξήγηση δεν είπα να αλλάξεις φίλτρο,  απλά να ξέρεις ότι πολύ πιθανόν να χρειαστείς ποιο μεγάλη αντλία γιατί μπορεί να είναι αργή. Με ότι συνεπάγεται αυτό, παίρνει μόνο τις δικές του και είναι ακριβές. Είχε ανεβάσει κάποιος ένα βίντεο από 1000λτ/Ω και γέλαγε ο κόσμος σε 100-120λτ ενυδρείο με αρκετά χαμηλή βλάστηση και σχεδόν δεν κούναγε τίποτα.

Ένα από όλα αυτά χρειάζεσαι στα έγραψα με τη σειρά που τα προτιμώ εγώ για μια τέτοια περίπτωση. Επειδή δεν χωράει και πάρα πολύ μέσα προσωπικά θα έβαζα κάτι καλό. Και από πάνω σφουγγάρια όπως σου είπε ο φίλος και δείχνει και στο βίντεο

 

Απλά η τοπ εταιρία θέλει να σου πουλάει ακριβά τα σφουγγαράκια τα οποία είναι και πλενόμενα έλεος. Κάθε πότε λέει το μάνουαλ 1 μήνα;🤣😵 Δεν νομίζω να το κάνει κάποιος εδώ μέσα αυτό.🤯

Τα γκαπακια που λες συνήθως βάζουμε 2 χαρεμάκια στα 120 λτ. έχεις αρκετές επιλογές σε αυτή τη γυάλα πιστεύω. Διάβασε εδώ guppy .

 

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, GVC said:

Καταρχας κατι που δεν ειπαμε μετα απο τοσα post. Οτι επιφάνεια βλεπεις στο ενυδρειο στο μελλον θα εχει βακτήρια. Τα πάααααααααααααααααααααααααααααντααααααααααααααααααααααα. Ακομα και τα τζάμια. Αλλα δεν συγκρίνεται η συγκέντρωση των βακτηριδιων σε καμια επιφάνεια σε σχέση με αυτη που θα εινια μαζεμενη στο φιλτρο σου. 

το καραβι μπορει να ειναι πετρινο, αλλα τα χρωματα με ανησυχουν. τι να σου πω αστο και βλεπεις με τον καιρο. Τζαβα μος λεγεται. Ναι οκ μπορεις, σε καμια πετρουλα, σε κανενα ξυλο, ακομα και στα πυθαρια να την κολλησεις.

Τοξικά στοιχεια στην αρχή απο το οτιδηποτε τεχνιτο δε θα δεις, αλλα με τον καιρο δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει. τωρα απο πέτρα το καραβι τι να σου πω. το οτι εινια βαρύ δεν ξερω..Μπορει να ειναι απο πυλο. Δεν ξερω τι παιζει με αυτα τα υλικά, δεν τα εχω χρησιμοποιήσει ποτε μου να σου πω την μαυρη μου αληθεια. παντα περιοριζομουν σε ξυλα και πετρες.

Γενικά μετά απο 4-5 χρονια που ασχολουμαι με το αθλημα εχω καταλάβει ότι τα περισσότερα τα κάνουμε για εμάς και εκει την πατάμε ολοι. Ενα ψάρι πιστεψε με ειτε είναι red belly κιχλιδα είτε είναι ένα απλό χρυσοψαρο δεν βλεπει διακόσμιση. Φαι βλεπει μονο....κακα τα ψεμματα...εκτος απο τους μονομάχους που ειναι ψωνάρες και βλεπουν μονο την παρτη τους 🤣

Αν ψαξεις αλλωστε ποιο ειναι το φυσικο περιβάλλον κάθε ζωντανου οργανισμού ισως να συγκλονιστεις με αυτο που θα δεις...

Ετσι εβγαλα το συμπερασμα οτι το "simply the best" ειναι πολλες φορες μεγάλη αληθεια για τα ενυδρεια. Το απλό πολλές φορές φέρνει καλυτερα και  ποιοτικότερα αποτελέσματα τοσο στο αισθητικό όσο και στο οικοσυστημα.

Δηλαδη θεωρεις οτι αυτα τα μαυρα στίγματα στα πανια του, και στο καταρτι κατι ασπρες τριχουλες σαν μυκητας ειναι βακτήρια;;; Οποτε ειναι καλο σημαδι ε;

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Ice-Man said:

Όχι παρεξήγηση δεν είπα να αλλάξεις φίλτρο,  απλά να ξέρεις ότι πολύ πιθανόν να χρειαστείς ποιο μεγάλη αντλία γιατί μπορεί να είναι αργή. Με ότι συνεπάγεται αυτό, παίρνει μόνο τις δικές του και είναι ακριβές. Είχε ανεβάσει κάποιος ένα βίντεο από 1000λτ/Ω και γέλαγε ο κόσμος σε 100-120λτ ενυδρείο με αρκετά χαμηλή βλάστηση και σχεδόν δεν κούναγε τίποτα.

Ένα από όλα αυτά χρειάζεσαι στα έγραψα με τη σειρά που τα προτιμώ εγώ για μια τέτοια περίπτωση. Επειδή δεν χωράει και πάρα πολύ μέσα προσωπικά θα έβαζα κάτι καλό.

 

Απλά η τοπ εταιρία θέλει να σου πουλάει ακριβά τα σφουγγαράκια τα οποία είναι και πλενόμενα έλεος. Κάθε πότε λέει το μάνουαλ 1 μήνα;🤣😵 Δεν νομίζω να το κάνει κάποιος εδώ μέσα αυτό.🤯

Εχεις δικιο αλλα μου εδειξαν τα παιδια εδω στην σελιδα εναν Άγγλο που βαζει μεσα διαφορα, βγαζει τα σφουγγαρια βαζει μακαρονια και μετα σφουγγαρι που οπως ειπε ο @GVCμπορω να κόψω για να χωρεσουν!!! Θα το δοκιμασω παιδια πραγματικα θελω να δω πως θα παει!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος John Rodos έγραψε:

Εχεις δικιο αλλα μου εδειξαν τα παιδια εδω στην σελιδα εναν Άγγλο που βαζει μεσα διαφορα, βγαζει τα σφουγγαρια βαζει μακαρονια και μετα σφουγγαρι που οπως ειπε ο @GVCμπορω να κόψω για να χωρεσουν!!! Θα το δοκιμασω παιδια πραγματικα θελω να δω πως θα παει!!!

Το ίδιο λέμε, απλά σου ανέφερα κάποια υλικά για να πάρεις μια ιδέα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Ice-Man said:

Το ίδιο λέμε, απλά σου ανέφερα κάποια υλικά για να πάρεις μια ιδέα.

Αααα οκ! Ναι αυτο θα κανω και θα σας ανεβασω φωτογραφιες παιδια..

με εχετε χιλιο βοηθησει ειναι υπόχρεος!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

Νομιζα οτι βοηθούσε στο να καθαριζει και το νερο το μαυρο!

Ναι ισχύει...σε ένα νεοστημενο ενυδρείο για αρχή, καμία βδομάδα το βάζουν, μετά δεν το χρησιμοποιούν σαν υλικό φιλτρανσης....χρησιμοποιείται στις περισσότερες περιπτώσεις ως υλικό απομάκρυνσης ουσιών και φαρμάκων μετά από μια θεραπεία.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα το βιντεάκι του pond. Συμφωνω σχεδον με ολα εκτος απο τον ανθρακα. Ο ανθρακας για τα νευδρεια, συγκριτικά με τα υπόλοιπα σφουγγαρια, ειναι το πιο ακριβο, σε όλες τις μαρκες. Αυτο γιατι χρησιμοποιείται σπάνια και για συγκεκριμενους λογους. Χρησιμοποιείται όπως είπε ο @jimakos. Βασικα το χρησιμοποιησες επομενως το πετας και καποια στιγμη αν χρειαστει παιρνεις ενα αλλο ή οποτε ευκαιρίσεις να εχεις ενα καβατζα. 

Τωρα, ειδα στο βιντεακι οτι εχει δυο τελαρα για σφουγγαρια και βιολογικο. Εγω τι θα εκανα.

Στο πρωτο τελαρο θα εβαζα μονο σφουγγαρια και τα 3. Απο οτι ειδα δινει ολα τα μεγεθη (coarse, fine, floss). Στο δευτερο τελαρο θα εβαζα μονο βιολογικο, αλλα οχι οπως το εβαλε ο τυπος.

Μια παρενθεση. Ενα λαθος που εκανα στο primo 120 που ειχε αντιστοιχο φιλτρο, ειναι οτι το στουμπωσα. Αν δεις καθε τελαρο εχει ενα ποδαρακι απο κατω. Εγω το ειχα γεμισει τοσο πολυ με υλικα που μου εκοβε την ροη. Οταν τα εβγαλα παλι και αφησα αυτο το μικρο κενο ολα εστρωσαν σαν ροες. Πρεπει να υπαρχουν τα κενα αυτα για να μειωνεται η αντισταση που βρισκει το νερο.

Θα εχεις σφουγγαρια, που οσο αυξανεται η κοκκομετρια το νερο θα βρισκει μεγαλυτερη αντισταση και εκει που εχει υπολογιστει σφουγγαρι θα εχεις παι αρκετα μεταλη επιφανεια που παλι θα βρισκει αντισταση το νερο. επομενως λογικο ειναι η αντλια να ριχει λιγο ροη. Νομιζω ομως οτι θα ριξει τοση οση. Δεν νομιζω οτι θα κοψει τραγικα.

Επισης αν προσεξες στο βιντεο. Τα floss που διει η juwel, ενω στα αλλα σφουγγαρια ειχα βαλει αρκετα μεγαλα μπλοκια, στο μπαμπακι ειχε βαλει το 1/3 σε παχος. Επειδη εινια το πιο πορωδες θα μπουκωνει και πιο γρηγορα. Αρα για εμενα βαλε τα μπλε σφουγγαρια που εχεις χοντρο πρωτα πιο ψιλο μετα και πετα το 1/2 του παχους αυτων σε μπαμπακι. Αφηνεις το κενο που εχει το ποδαρακι να περναει το νερο ανενοχλητο και μετα να βρισκει το βιολογικο.

Στο βιολογικο θα εβαζα μια μεγαλη καλτσακαι θα γεμιζα το 2.5/3 περιπου απο το δευτερο τελαρο. 

Γενικα νομιζω οτι τα συστηματα της juwel ειναι αρκετα αξιοπιστα. Το λαθος που πλασαρουν ολες οι εταιριες ενια ενα. Δινουν ροη με αδειο φιλτρο. αλλα μην ξεχναμε οτι στα συστηματα της juwel, δεν εχουμε ιδιαιτερα μεγαλο μανομετρικο υψος, που επιρρεαζει ραγδαια την ροη σε ενα φιλτρο, οπως τα εξωτερικα. 

Εγω παιδες οταν εβαλα την 1000αρα στο primo την εστειλα με την μια. Τα ψαρια αγκωμαχουσαν να κολυμπησουν 10ποντους και το γυρισα παλι στην 600 που ειχε. Το εχω standby αυτο το συστημα, γιατι το ειχα ξυλωσει απο το ενυδρειο και σως καποια στιγμη να το χρησιμοποιησω παλι

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τετοιο σου βγαζει στο καράβι;;

IMG_0380.jpg

IMG_0381.jpg

IMG_0386.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, jimakos said:

Ναι ισχύει...σε ένα νεοστημενο ενυδρείο για αρχή, καμία βδομάδα το βάζουν, μετά δεν το χρησιμοποιούν σαν υλικό φιλτρανσης....χρησιμοποιείται στις περισσότερες περιπτώσεις ως υλικό απομάκρυνσης ουσιών και φαρμάκων μετά από μια θεραπεία.....

Οκ αυτο θα κανω απο εδω και περα!

 

13 minutes ago, GVC said:

Μολις ειδα το βιντεάκι του pond. Συμφωνω σχεδον με ολα εκτος απο τον ανθρακα. Ο ανθρακας για τα νευδρεια, συγκριτικά με τα υπόλοιπα σφουγγαρια, ειναι το πιο ακριβο, σε όλες τις μαρκες. Αυτο γιατι χρησιμοποιείται σπάνια και για συγκεκριμενους λογους. Χρησιμοποιείται όπως είπε ο @jimakos. Βασικα το χρησιμοποιησες επομενως το πετας και καποια στιγμη αν χρειαστει παιρνεις ενα αλλο ή οποτε ευκαιρίσεις να εχεις ενα καβατζα. 

Τωρα, ειδα στο βιντεακι οτι εχει δυο τελαρα για σφουγγαρια και βιολογικο. Εγω τι θα εκανα.

Στο πρωτο τελαρο θα εβαζα μονο σφουγγαρια και τα 3. Απο οτι ειδα δινει ολα τα μεγεθη (coarse, fine, floss). Στο δευτερο τελαρο θα εβαζα μονο βιολογικο, αλλα οχι οπως το εβαλε ο τυπος.

Μια παρενθεση. Ενα λαθος που εκανα στο primo 120 που ειχε αντιστοιχο φιλτρο, ειναι οτι το στουμπωσα. Αν δεις καθε τελαρο εχει ενα ποδαρακι απο κατω. Εγω το ειχα γεμισει τοσο πολυ με υλικα που μου εκοβε την ροη. Οταν τα εβγαλα παλι και αφησα αυτο το μικρο κενο ολα εστρωσαν σαν ροες. Πρεπει να υπαρχουν τα κενα αυτα για να μειωνεται η αντισταση που βρισκει το νερο.

Θα εχεις σφουγγαρια, που οσο αυξανεται η κοκκομετρια το νερο θα βρισκει μεγαλυτερη αντισταση και εκει που εχει υπολογιστει σφουγγαρι θα εχεις παι αρκετα μεταλη επιφανεια που παλι θα βρισκει αντισταση το νερο. επομενως λογικο ειναι η αντλια να ριχει λιγο ροη. Νομιζω ομως οτι θα ριξει τοση οση. Δεν νομιζω οτι θα κοψει τραγικα.

Επισης αν προσεξες στο βιντεο. Τα floss που διει η juwel, ενω στα αλλα σφουγγαρια ειχα βαλει αρκετα μεγαλα μπλοκια, στο μπαμπακι ειχε βαλει το 1/3 σε παχος. Επειδη εινια το πιο πορωδες θα μπουκωνει και πιο γρηγορα. Αρα για εμενα βαλε τα μπλε σφουγγαρια που εχεις χοντρο πρωτα πιο ψιλο μετα και πετα το 1/2 του παχους αυτων σε μπαμπακι. Αφηνεις το κενο που εχει το ποδαρακι να περναει το νερο ανενοχλητο και μετα να βρισκει το βιολογικο.

Στο βιολογικο θα εβαζα μια μεγαλη καλτσακαι θα γεμιζα το 2.5/3 περιπου απο το δευτερο τελαρο. 

Γενικα νομιζω οτι τα συστηματα της juwel ειναι αρκετα αξιοπιστα. Το λαθος που πλασαρουν ολες οι εταιριες ενια ενα. Δινουν ροη με αδειο φιλτρο. αλλα μην ξεχναμε οτι στα συστηματα της juwel, δεν εχουμε ιδιαιτερα μεγαλο μανομετρικο υψος, που επιρρεαζει ραγδαια την ροη σε ενα φιλτρο, οπως τα εξωτερικα. 

Εγω παιδες οταν εβαλα την 1000αρα στο primo την εστειλα με την μια. Τα ψαρια αγκωμαχουσαν να κολυμπησουν 10ποντους και το γυρισα παλι στην 600 που ειχε. Το εχω standby αυτο το συστημα, γιατι το ειχα ξυλωσει απο το ενυδρειο και σως καποια στιγμη να το χρησιμοποιησω παλι

Φιλε μου @GVC το φιλτρο που δειχνει ο αγγλος στο βιντεο ειναι τεραστιο σε σύγκριση με το δικο μου, πρεπει να ειναι το Μ, εμενα ειναι το S ειναι πολυ μικρη η Ραγα που μπαινουν τα υλικα, αλλα θα τα κόβω οπως ειπες! ☺️

τωρα για το καραβι σου ανεβαζω φωτογραφίες, πανω απο την φατσουλα που εβαλα θα δεις κατι ασπρες τρίχες!

 

 

επισης τα φωτα τα εχω σβηστα δυο μερες, να τα ξανα αναψω; Ειναι μια λαμπα της juwel LED, δεν ξερω αν κανει κακο οποτε την έκλεισα 😏

E0686298-0A09-4CA4-A13D-A4621BF40A0F.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Γενικα στο στρωσιμο δεν πολυαναβουμε φωτα. Κανα μισαωρο το πολυ για να αποφυγουμε τις αλγες. ετσι οπως το βλεπω σαν αυτο που σου εδειξα μου μοιαζει. Δεν ειναι βακτηρια, μυκητες μου φαινονται εμενα που υπαρχουν μεσα στο υλικό του καραβιου. Εμενα μου βγηκαν τοτε γιατι δεν εβρασα τα ξυλα. αν ειναι μυκητες και δνε ειναι καμια αλγη η κατι αλλο, δεν εινια επικυνδυνο θα φυγει με τον καιρο. Μαντεψε τι πρεπει να κανεις, υπομονη. Τωρα υπαρχει και το τα απομακτυνο με μια οδοντοβουρτσα. το βγαζεις και το πλενεις με νερο και το τριβεις ολο με οδοντοβουρτσα, αλλα μπορει να μεινςι και παλι και να εμφανιστει και να ξαναεμφανιστει. Θα φυγει πιο γρηγορα με την οδοντοβουρτσα αλλα....Μολις το σηκωσεις το καραβι, οτι εχει εγκλωβιστει απο κατω την βαση του θα το δεις να κοβει βολτες μεσα στο ενυδρειο. Εγω θα προτεινα να το αφησεις να δεις πως θα παει και πραττεις αναλογα. Αν εχεις καμια κοντινη φωτογραφια αυτου καθαρη, θα βοηθουσε και πολλους να καταλαβουν τι ακριβως ενια αυτο. εμενα μου μοιαζει για μυκητας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Ο ανθρακας για τα νευδρεια, συγκριτικά με τα υπόλοιπα σφουγγαρια, ειναι το πιο ακριβο, σε όλες τις μαρκες. Αυτο γιατι χρησιμοποιείται σπάνια και για συγκεκριμενους λογους. Χρησιμοποιείται όπως είπε ο @jimakos. Βασικα το χρησιμοποιησες επομενως το πετας και καποια στιγμη αν χρειαστει παιρνεις ενα αλλο ή οποτε ευκαιρίσεις να εχεις ενα καβατζα. 

Χρησιμοποιείται επίσης και για απορρόφηση οσμών συν της άλλης..

Υπάρχει ωστόσο μια θεωρία που λέει ότι αν γεμίσει πολύ από ουσίες που έχει κρατήσει μπορεί να στις γυρίσει πίσω στο ενυδρείο....

 

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jimakos said:

Χρησιμοποιείται επίσης και για απορρόφηση οσμών συν της άλλης..

Υπάρχει ωστόσο μια θεωρία που λέει ότι αν γεμίσει πολύ από ουσίες που έχει κρατήσει μπορεί να στις γυρίσει πίσω στο ενυδρείο....

 

Οο... να κατι κακο... αυριο παιδια πρωι πρωι εχω παει εχω παρει δίχτυ και οτι μακαρονι βρω εκτος το σπιραξ και θα τα χωσω μεσα.. το πρασινο σφουγγαρι που ειναι για τα νιτρικά δεν το χρειαζομαστε ποτε; Διαβασα οτι εχει κατι σαν ταμπλετα μεσα και ριχνει τις βλαβερες ουσιες!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, jimakos said:

Χρησιμοποιείται επίσης και για απορρόφηση οσμών συν της άλλης..

Υπάρχει ωστόσο μια θεωρία που λέει ότι αν γεμίσει πολύ από ουσίες που έχει κρατήσει μπορεί να στις γυρίσει πίσω στο ενυδρείο....

 

Α οκ.αυτο να πω την αληθεια δεν το ηξερα. ηξερα οτι για οσμες κλπ κλπ χρησιμοποιουμε το purigen. Θα το εχω κατα νου και αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, John Rodos said:

Οο... να κατι κακο... αυριο παιδια πρωι πρωι εχω παει εχω παρει δίχτυ και οτι μακαρονι βρω εκτος το σπιραξ και θα τα χωσω μεσα.. το πρασινο σφουγγαρι που ειναι για τα νιτρικά δεν το χρειαζομαστε ποτε; Διαβασα οτι εχει κατι σαν ταμπλετα μεσα και ριχνει τις βλαβερες ουσιες!

Κάθε εταιρια κάτι εχει ιδιατερο σε σχεση με την αλλη. Νομιζω οτι απλα το πρασινο σφουγγαρι ειναι πιο λεπτοκοκκο απο τα μπλε. Θα μπορουσες αντι για το μπλε fine να βαλεις στην θεση του το πρασινο.

Το σιποραξ γενικα ειναι πολυ καλο βιολογικο. απλα ειναι τσιμπημενο. Θα μου πεις τωρα τι δεν ειναι τσιμπημενο σημερα...Σωστο κι αυτο

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...