Jump to content

Πρόβλημα σε ενυδρείο 1 μήνα


Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος John Rodos έγραψε:

Σε ευχαριστω φιλε μου, νομιζα ηταν νερακι ετοιμο στρωμένο!! 
παιδια εκανα τα τεστ... 

0.25ppm αμμωνία

0.25ppm νιτρώδη (No2)

τι κανω τωρα; Πως το φτιαχνω;;;; Πφφφφφφ

IMG_0152.jpeg

IMG_0150.jpeg

Ξεκάθαρα είσαι άστρωτος ακόμα. Πώς το στρώνεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 minute ago, ChrisEco said:

Ξεκάθαρα είσαι άστρωτος ακόμα. Πώς το στρώνεις;

Εχω ξενερωσει απιστευτα... ειναι κανεις απο ροδο να ερθει να το παρει; 
η αληθεια ειναι οτι την παρασκευη κλεινω  ολοκληρο μηνα... ΑΛΛΑ, ειχα βασικα λαθακια.. δεν ειχα βιολογικο υλικο μεσα εκτος απο σφουγγαρια... με βοηθησα τα παιδια και εβαλα και μακαρονια και πετρες και αλλαξα την σειρα των φιλτρων... οποτε ριχνω μεσα ξανα για 7 μερες; 
 

Εχω το Stability και το Prestine, εβαζα μονο το Stability για τις πρωτες 7 μερες, και μετα Prestine στην πρωτη αλλαγη.. οταν αλλαξα και εβαλα βιολογικο υλικο και αλλαξα θεση τα σφουγγαρια έριξα Stability οσο ελεγαν οι οδηγιες για τα λιτρα μου παντα! 
 

τι να κανω ρε παιδια.. μα ποσο αμπαλος πχια...

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα μην ξενερώνεις. Θα φτιάξει. Τα ζουμιά μια χαρά τα έβαλες, αν και το Pristine δεν καταλαβαίνω γιατί, αλλά οκ. Τα βακτήρια όμως για να αναπτυχθούν και να ζήσουν χαρούμενα με τα παιδάκια τους θέλουν φαγητακι που είναι η αμμωνία. Φαγητακι υπάρχει; Αν όχι τότε τα βακτήρια που έχεις βάλει, τσάμπα τα έχεις βάλει και έχουν πέσει (αν δεν έχουν αποδημήσει εις Κύριον Κοινωνία) σε αδράνεια. Ρίξε μια ματιά εδώ αν δεν το έχεις διαβάσει:  https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ChrisEco said:

Χαχαχα μην ξενερώνεις. Θα φτιάξει. Τα ζουμιά μια χαρά τα έβαλες, αν και το Pristine δεν καταλαβαίνω γιατί, αλλά οκ. Τα βακτήρια όμως για να αναπτυχθούν και να ζήσουν χαρούμενα με τα παιδάκια τους θέλουν φαγητακι που είναι η αμμωνία. Φαγητακι υπάρχει; Αν όχι τότε τα βακτήρια που έχεις βάλει, τσάμπα τα έχεις βάλει και έχουν πέσει (αν δεν έχουν αποδημήσει εις Κύριον Κοινωνία) σε αδράνεια. Ρίξε μια ματιά εδώ αν δεν το έχεις διαβάσει:  https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/

Τι μη ξενερωνω αφου ειναι τερμα αμπαλος ολα λαθος και ας διαβασα αρκετα πριν, προφανως επειδη ημουν 0 τελειως αυτα που διαβασα δεν ηταν τα σωστα η για την δικη μου φαση..

 

εχω παρει τροφη απο την πρωτη μερα απλα ριχνω οποτε το θυμηθώ 3-4 μικρα φιλαρακια την φορα απο τροφη χρυσοψαρου.. Το prestine και το Prime μου εδωσαν απο το πετσοπ και εγω αγορασα και το stability που ειδα τα παιδια να το λενε στο φορουμ.. το Prestine γιατι πραγμα κανει; Δεν το χρειαζομαι τελικα; prime να ριξω και αν ναι καθε ποτε;;;

Link to comment
Share on other sites

Το Pristine άστο στην άκρη προς το παρόν. Δεσμεύει κάποια στοιχεία. Αν θες μπορείς να το χρησιμοποιείς όταν στρώσει το ενυδρείο. Αν και είναι προαιρετικό. Το Prime θα το χρησιμοποιείς στις αλλαγές του νερού σαν αντιχλώριο. Τροφή βάζουμε για να δώσουμε αμμωνία στα βακτήρια. Διάβασε λίγο το άρθρο που ανέβασα παραπάνω. Θα σου λυθούν πολλές απορίες και θα ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα στο μυαλό σου. Γνώμη μου είναι, θα δεις βέβαια τι θα σου πουν και τα υπόλοιπα παιδιά, να αφήσεις στην άκρη τα ζουμιά, να βάλεις μια αγγελία για μπόλι αν έχει κάποιος κοντά σου ή να αλλάξεις το νερό σου και να ξεκινήσεις από την αρχή με στρώσιμο με τροφή ή υγρή αμμωνία. Οι εταιρείες υπόσχονται για τα βακτήρια τους ότι ρίχνεις για λίγες μέρες και μετά βάζεις ψάρια μέσα. Τι να σου πω; Δεν το έχω κάνει, δεν ξέρω. Πάντως στρώσιμο με βακτήρια γίνεται (αφού τα έχεις πάρει) και με τις παραπάνω μεθόδους (τροφή, υγρή αμμωνία). Σαν boost, για να φτιάξεις πιο γρήγορα βιολογία, αλλά χωρίς φαγητό στο ενυδρείο, δεν πρόκειται να στρώσει ποτέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ChrisEco said:

Το Pristine άστο στην άκρη προς το παρόν. Δεσμεύει κάποια στοιχεία. Αν θες μπορείς να το χρησιμοποιείς όταν στρώσει το ενυδρείο. Αν και είναι προαιρετικό. Το Prime θα το χρησιμοποιείς στις αλλαγές του νερού σαν αντιχλώριο. Τροφή βάζουμε για να δώσουμε αμμωνία στα βακτήρια. Διάβασε λίγο το άρθρο που ανέβασα παραπάνω. Θα σου λυθούν πολλές απορίες και θα ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα στο μυαλό σου. Γνώμη μου είναι, θα δεις βέβαια τι θα σου πουν και τα υπόλοιπα παιδιά, να αφήσεις στην άκρη τα ζουμιά, να βάλεις μια αγγελία για μπόλι αν έχει κάποιος κοντά σου ή να αλλάξεις το νερό σου και να ξεκινήσεις από την αρχή με στρώσιμο με τροφή ή υγρή αμμωνία. Οι εταιρείες υπόσχονται για τα βακτήρια τους ότι ρίχνεις για λίγες μέρες και μετά βάζεις ψάρια μέσα. Τι να σου πω; Δεν το έχω κάνει, δεν ξέρω. Πάντως στρώσιμο με βακτήρια γίνεται (αφού τα έχεις πάρει) και με τις παραπάνω μεθόδους (τροφή, υγρή αμμωνία). Σαν boost, για να φτιάξεις πιο γρήγορα βιολογία, αλλά χωρίς φαγητό στο ενυδρείο, δεν πρόκειται να στρώσει ποτέ.


καταλαβα, αλλα αφου εχω αμμωνια σημαινει οτι η τροφη που πετουσα αραια και που δειχνει καλο σημάδι, σωστα; Νομιζω οτι ειμαι κοντα... 

έριξα ξανα τροφουλα, και θα ξανα κανω μετρήσεις πριν φυγω για Λαρισα... και πιστευω παιδια θα ειμαστε 0 και 0!!! ☺️

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να υπάρχει επαρκής ποσότητα τροφής για τα βακτήρια. Διαφορετικά δεν πολλαπλασιάζονται (τουλάχιστον τόσο, όσο θα έπρεπε). Για να σου δώσω να καταλάβεις. Και με ελάχιστη ποσότητα τροφής, θα δημιουργηθεί αποικία αλλά θα είναι αδύναμη. Όταν εσύ, βάλεις ψαράκια και ξαφνικά θα πρέπει το ενυδρείο σου να μεταβολίσει πολλαπλάσια ποσότητα τροφής, τότε δεν θα είναι έτοιμο (δεν θα υπάρχει ικανός αριθμός βακτηρίων) και θα αρχίσουν τα προβλήματα. Θα τρέφονται φουλ τα βακτήρια αλλά θα μένει υπόλοιπο αμμωνίας και νιτρωδών στο ενυδρείο. Εσύ θα ξαναταιζεις γιατί θα πρέπει να φάνε τα ψαράκια και θα φθάσεις να έχεις μέρα με την μέρα,  μεγαλύτερες τιμές. Κάποια στιγμή μπορεί να αναπτυχθεί ικανή βιολογία και να έρθουν στα ίσα τους οι τιμές αλλά μέχρι τότε τα ψαράκια θα είναι στην επιφάνεια, στην καλύτερη των περιπτώσεων ζωντανά αλλά με κόκκινα βράγχια. Για αυτό πρέπει υπομονή στην αρχή, φτιάχνουμε ισχυρή βιολογία για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο μετά.

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ChrisEco said:

Θα πρέπει να υπάρχει επαρκής ποσότητα τροφής για τα βακτήρια. Διαφορετικά δεν πολλαπλασιάζονται (τουλάχιστον τόσο, όσο θα έπρεπε). Για να σου δώσω να καταλάβεις. Και με ελάχιστη ποσότητα τροφής, θα δημιουργηθεί αποικία αλλά θα είναι αδύναμη. Όταν εσύ, βάλεις ψαράκια και ξαφνικά θα πρέπει το ενυδρείο σου να μεταβολίσει πολλαπλάσια ποσότητα τροφής, τότε δεν θα είναι έτοιμο (δεν θα υπάρχει ικανός αριθμός βακτηρίων) και θα αρχίσουν τα προβλήματα. Θα τρέφονται φουλ τα βακτήρια αλλά θα μένει υπόλοιπο αμμωνίας και νιτρωδών στο ενυδρείο. Εσύ θα ξαναταιζεις γιατί θα πρέπει να φάνε τα ψαράκια και θα φθάσεις να έχεις μέρα με την μέρα,  μεγαλύτερες τιμές. Κάποια στιγμή μπορεί να αναπτυχθεί ικανή βιολογία και να έρθουν στα ίσα τους οι τιμές αλλά μέχρι τότε τα ψαράκια θα είναι στην επιφάνεια, στην καλύτερη των περιπτώσεων ζωντανά αλλά με κόκκινα βράγχια. Για αυτό πρέπει υπομονή στην αρχή, φτιάχνουμε ισχυρή βιολογία για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο μετά.

εχεις απολυτο δικιο.
θα βαζω μεχρι την κυριακη που θα φυγω Stability και θα ριχνω αρκετη τροφη !!!
Διαβασα και το αρθρο, υπαρχουν λεει και ετοιμα σκευασματα αλλα δεν ειναι το ιδιο γιατι μπορει να σου δημιοργησει αλλα προβληματα,. οποτε θα παω με το της τροφης... απλα θα ριχνω με συνεπεια και αρκετη τροφουλα να τα κανω νταρντανικα τα βακτηρια μου!

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Ο άνθρακας απ'όσο γνωρίζω μπαίνει όχι ταυτόχρονα με την θεραπεία αλλά μετά για να συγκρατήσει τα υπολείμματα των φαρμάκων. Τώρα για το αν έχεις βιολογία, αποκλειστικά και μόνο τα τεστ θα σου το δείξουν.

Ποια τεστ ?τι μετράμε για να δούμε για το βιολογικό υλικό?

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Oresteia Pap έγραψε:

Ποια τεστ ?τι μετράμε για να δούμε για το βιολογικό υλικό?

Τέστ που να μετράνε βιολογικό υλικό δεν υπάρχουν. Τα τέστ που μας βοηθάνε να δούμε αν υπάρχει βιολογία στο ενυδρείο μας είναι αυτά της αμμωνίας, των νιτρωδών και των νιτρικών. Ένα στρωμένο ενυδρείο (με βιολογία δηλαδή), θα πρέπει να να μας δείχνει ΣΤΑΘΕΡΑ στις μετρήσεις 0 ppm αμμωνία και νιτρώδη και κάποιες ενδείξεις νιτρικών (ιδανικά λιγότερο από 25 ppm νιτρικά). Τότε ξέρουμε ότι το ενυδρείο μας είναι στρωμένο και ότι έχουμε βιολογία. Αν έχουμε αμμωνία ή/και νιτρώδη, τότε ο κυκλος του αζώτου δεν προχωράει και σημαίνει ότι η βιολογία μας δεν είναι επαρκής.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες κόσμεεεεεε!!!!

Όπα ρε παιδιά, τι άμπαλος κλπ κλπ..Είπε κανείς ότι εμείς είμασταν στις αρχές με μπάλες;;;Μπουρμπούτσαλα εις τον κύβο και όλα αυτά μέσα σε ρίζα διαιρεμένα με το άπειρο....

Νομίζω ότι ελάχιστοι ξεκίνησαν το χόμπι και δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

@John Rodos χαλαρωσε. αραξε σε σεσλονγκ πιες μια ουιθσκαρα και χαλαρψσε. Καταρχας καταλαβαινεις, ότι άλλαξες υλικά από το φίλτρο επομένως πολλά που ήταν στο 1 ή στο 2 πήγαν στο 0 πάλι και πρέπει να φτάσεις στο 10. Ηρεμα!!!

Να σου δωσω ενα παραδειγμα. Στο τελευταίο ενυδρείο έκανα στρώσιμο με τροφή και stability. Φουλ φυτα μέσα, ευκολα ομως, όχι δυσκολα η απαιτητικα, γιατι είχα κολλήσει με τα χρυσοψαρα. Και ήξερα οτι περα απο κανα δυο ειδη ολα θα τα εβρισκα στο φιλτρο υπο μορφη....αφόδευσης...Ο μάγκας έδωσα πόνο. Stability και πέρνω μια τροφή με flakes την βάζω σε ενα δυχτάκι και την εχω στερεωσει με μια πετονια στην εξοδο του φιλτρου. Λεω με την ροη κατευθειαν απο την εξοδο θα σπασει η τροφη θα διαλυθει πιο γρηγορα θα παραχθουν ιχνοστοιχεια πιο γρηγορα, πιο γρηγορα τελιο αποτελεσμα εμ βακτηρια. Αν δεν σφάξανε....

Το αποτέλεσμα....Να γυριζα τραγωδία στην Επίδαυρο τετοια επιτυχια δεν θα ειχα.

Ξεχασα να σημειωσω ότι η φιλτρανση γινοταν με ενα fx6 και ενα eheim classic 600, μονο λίγο μπαμπακι, ελαχιστο και φουλ γεματο βιολογικο...και φωτηστικο η μεγάλη μου αγάπη. Juwel hellialux, από τα δυνατότερα που ειχα χρησιμοποιήσει σε φυτεμενα. Σκυλι του πολέμου, εβαζε κάτω και chack norris....

Μέσα σε όλα αυτα μπουμπουνιζω και τον θερμοστατη στους 32....Καταλαβαινεις, τέλειες συνθηκες για μπουγιαμπεσα....Το φωτηστικο να δουλευει 20 ωρες την ημερα, με προσομοιωση αυγη έως νυχτα...

Αποτέλεσμα....ένα ενυδρείο σαν τις παλιες αφίσες του πασοκ, τιγκα άλγη να μην βλεπεις τπτ μέσα απο το τζάμι. Στο τζάμι έβλεπες μια πρασινιλα και μονο. Νερό στο στρώσιμο δεν είχα αλλάξει....Τα φυτα παρόλο που ήταν πολύ απλά και βασικά, την είχανα κουσει στερεοφωνικα, Τα μοναδικα που αρχισαν απο πρασνα να γινοντια κατι άλλα διαστημικα χρωματα....

Ε μετά...λεω αστο...να δουμε που θα παει το παραμυθι.....οι μετρήσεις ομως βατες. Οχι ιδανικές αλλα οκ. ε κάποια στιγμή με βαρέθηκε και η άλγη. αρχισε να γίνεται το τζάμια πάλι διάφανο, και όλα σιγα σιγ ανα καθαριζουν. Πήρε πολύ παραπάνω απο μηνα, αλλα θέλει αυτο το ριμάδι το χόιμπι υπομονή όπως λένε οι περισσότεροι αλλά και επιμονή!!!!

Μην αγχώνεσαι, όλα καλα θα πάνε στο τέλος!!!

 

Επίσης πως καθαριζουμε το impeller εδω

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρες κόσμεεεεεε!!!!

Όπα ρε παιδιά, τι άμπαλος κλπ κλπ..Είπε κανείς ότι εμείς είμασταν στις αρχές με μπάλες;;;Μπουρμπούτσαλα εις τον κύβο και όλα αυτά μέσα σε ρίζα διαιρεμένα με το άπειρο....

Νομίζω ότι ελάχιστοι ξεκίνησαν το χόμπι και δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

@John Rodos χαλαρωσε. αραξε σε σεσλονγκ πιες μια ουιθσκαρα και χαλαρψσε. Καταρχας καταλαβαινεις, ότι άλλαξες υλικά από το φίλτρο επομένως πολλά που ήταν στο 1 ή στο 2 πήγαν στο 0 πάλι και πρέπει να φτάσεις στο 10. Ηρεμα!!!

Να σου δωσω ενα παραδειγμα. Στο τελευταίο ενυδρείο έκανα στρώσιμο με τροφή και stability. Φουλ φυτα μέσα, ευκολα ομως, όχι δυσκολα η απαιτητικα, γιατι είχα κολλήσει με τα χρυσοψαρα. Και ήξερα οτι περα απο κανα δυο ειδη ολα θα τα εβρισκα στο φιλτρο υπο μορφη....αφόδευσης...Ο μάγκας έδωσα πόνο. Stability και πέρνω μια τροφή με flakes την βάζω σε ενα δυχτάκι και την εχω στερεωσει με μια πετονια στην εξοδο του φιλτρου. Λεω με την ροη κατευθειαν απο την εξοδο θα σπασει η τροφη θα διαλυθει πιο γρηγορα θα παραχθουν ιχνοστοιχεια πιο γρηγορα, πιο γρηγορα τελιο αποτελεσμα εμ βακτηρια. Αν δεν σφάξανε....

Το αποτέλεσμα....Να γυριζα τραγωδία στην Επίδαυρο τετοια επιτυχια δεν θα ειχα.

Ξεχασα να σημειωσω ότι η φιλτρανση γινοταν με ενα fx6 και ενα eheim classic 600, μονο λίγο μπαμπακι, ελαχιστο και φουλ γεματο βιολογικο...και φωτηστικο η μεγάλη μου αγάπη. Juwel hellialux, από τα δυνατότερα που ειχα χρησιμοποιήσει σε φυτεμενα. Σκυλι του πολέμου, εβαζε κάτω και chack norris....

Μέσα σε όλα αυτα μπουμπουνιζω και τον θερμοστατη στους 32....Καταλαβαινεις, τέλειες συνθηκες για μπουγιαμπεσα....Το φωτηστικο να δουλευει 20 ωρες την ημερα, με προσομοιωση αυγη έως νυχτα...

Αποτέλεσμα....ένα ενυδρείο σαν τις παλιες αφίσες του πασοκ, τιγκα άλγη να μην βλεπεις τπτ μέσα απο το τζάμι. Στο τζάμι έβλεπες μια πρασινιλα και μονο. Νερό στο στρώσιμο δεν είχα αλλάξει....Τα φυτα παρόλο που ήταν πολύ απλά και βασικά, την είχανα κουσει στερεοφωνικα, Τα μοναδικα που αρχισαν απο πρασνα να γινοντια κατι άλλα διαστημικα χρωματα....

Ε μετά...λεω αστο...να δουμε που θα παει το παραμυθι.....οι μετρήσεις ομως βατες. Οχι ιδανικές αλλα οκ. ε κάποια στιγμή με βαρέθηκε και η άλγη. αρχισε να γίνεται το τζάμια πάλι διάφανο, και όλα σιγα σιγ ανα καθαριζουν. Πήρε πολύ παραπάνω απο μηνα, αλλα θέλει αυτο το ριμάδι το χόιμπι υπομονή όπως λένε οι περισσότεροι αλλά και επιμονή!!!!

Μην αγχώνεσαι, όλα καλα θα πάνε στο τέλος!!!

 

Επίσης πως καθαριζουμε το impeller εδω

Λατρεύω την γλαφυρότητα που τα περιγράφεις. Θεός!!!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, GVC said:

Καλησπέρες κόσμεεεεεε!!!!

Όπα ρε παιδιά, τι άμπαλος κλπ κλπ..Είπε κανείς ότι εμείς είμασταν στις αρχές με μπάλες;;;Μπουρμπούτσαλα εις τον κύβο και όλα αυτά μέσα σε ρίζα διαιρεμένα με το άπειρο....

Νομίζω ότι ελάχιστοι ξεκίνησαν το χόμπι και δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

@John Rodos χαλαρωσε. αραξε σε σεσλονγκ πιες μια ουιθσκαρα και χαλαρψσε. Καταρχας καταλαβαινεις, ότι άλλαξες υλικά από το φίλτρο επομένως πολλά που ήταν στο 1 ή στο 2 πήγαν στο 0 πάλι και πρέπει να φτάσεις στο 10. Ηρεμα!!!

Να σου δωσω ενα παραδειγμα. Στο τελευταίο ενυδρείο έκανα στρώσιμο με τροφή και stability. Φουλ φυτα μέσα, ευκολα ομως, όχι δυσκολα η απαιτητικα, γιατι είχα κολλήσει με τα χρυσοψαρα. Και ήξερα οτι περα απο κανα δυο ειδη ολα θα τα εβρισκα στο φιλτρο υπο μορφη....αφόδευσης...Ο μάγκας έδωσα πόνο. Stability και πέρνω μια τροφή με flakes την βάζω σε ενα δυχτάκι και την εχω στερεωσει με μια πετονια στην εξοδο του φιλτρου. Λεω με την ροη κατευθειαν απο την εξοδο θα σπασει η τροφη θα διαλυθει πιο γρηγορα θα παραχθουν ιχνοστοιχεια πιο γρηγορα, πιο γρηγορα τελιο αποτελεσμα εμ βακτηρια. Αν δεν σφάξανε....

Το αποτέλεσμα....Να γυριζα τραγωδία στην Επίδαυρο τετοια επιτυχια δεν θα ειχα.

Ξεχασα να σημειωσω ότι η φιλτρανση γινοταν με ενα fx6 και ενα eheim classic 600, μονο λίγο μπαμπακι, ελαχιστο και φουλ γεματο βιολογικο...και φωτηστικο η μεγάλη μου αγάπη. Juwel hellialux, από τα δυνατότερα που ειχα χρησιμοποιήσει σε φυτεμενα. Σκυλι του πολέμου, εβαζε κάτω και chack norris....

Μέσα σε όλα αυτα μπουμπουνιζω και τον θερμοστατη στους 32....Καταλαβαινεις, τέλειες συνθηκες για μπουγιαμπεσα....Το φωτηστικο να δουλευει 20 ωρες την ημερα, με προσομοιωση αυγη έως νυχτα...

Αποτέλεσμα....ένα ενυδρείο σαν τις παλιες αφίσες του πασοκ, τιγκα άλγη να μην βλεπεις τπτ μέσα απο το τζάμι. Στο τζάμι έβλεπες μια πρασινιλα και μονο. Νερό στο στρώσιμο δεν είχα αλλάξει....Τα φυτα παρόλο που ήταν πολύ απλά και βασικά, την είχανα κουσει στερεοφωνικα, Τα μοναδικα που αρχισαν απο πρασνα να γινοντια κατι άλλα διαστημικα χρωματα....

Ε μετά...λεω αστο...να δουμε που θα παει το παραμυθι.....οι μετρήσεις ομως βατες. Οχι ιδανικές αλλα οκ. ε κάποια στιγμή με βαρέθηκε και η άλγη. αρχισε να γίνεται το τζάμια πάλι διάφανο, και όλα σιγα σιγ ανα καθαριζουν. Πήρε πολύ παραπάνω απο μηνα, αλλα θέλει αυτο το ριμάδι το χόιμπι υπομονή όπως λένε οι περισσότεροι αλλά και επιμονή!!!!

Μην αγχώνεσαι, όλα καλα θα πάνε στο τέλος!!!

 

Επίσης πως καθαριζουμε το impeller εδω

Ρε @GVC κλαιω καθε φορα που περιγράφεις!!! 😅😂🤣🤣😂😅😅😅😂😂🤣🤣😅😂😂

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

απλα με ένα τρόπο αναλαφρό, θα πρέπει να καταλάβει ο καθένας νεός χομπίστας, ότι οκ καλή η υπομονή κακα τα ψεμματα πολύ ωραια τα στησιματα που βλεπουμε απο αλλους χομπιστες, μην μιλησω καλύτερα για αυτα που βλεπουμε σε youtube,μιλαμε επιπεδου τζουλια και βάλε τα εργαλεια. αλλά...υπάρχε ένα μεγάλο αλλα....καλή η υπομονή αλλά δεν φτάνει, θέλει και επιμονη. 

Λάθη θα γίνουν κια θα διορθωθουν και επειδη οι καιροι εινια αυτοι που είναι, με ΄σο το μικρότερο κόστος...

Κάποια μέλη εδώ μέσα είναι μαθουσάλες πάνω σε αυτότο χόμπι, όχι σαν εμάς τα πιπινια...  🤣

Πολλοι εδώ μέσα ξεκίνησαν να ασχολουνται με το χόμπι εποχές που το ιντερνετ ηταν το νεο οπλο του σατανα να σου ρουφηξει τον εγκεφαλο και να τον προσφερει στους εξωγιηνους. Αυτοι και αν είχαν δυσκολίες πάνω στο κεφάλαιο γνώση για το χόμπι. 

Εμείς όλοι οι νουμπαδες, έχουμε καιαυτο το ριμαδι επικοινωνιας και νομίζω ότι τα ξεκινήματα μας μπορεί να είναι σε πολύ καλύτερη μοιρα από άλλους εδω μέσα που δεν είχαν τετοια πρόσβαση στην πληροφορια.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

απλα με ένα τρόπο αναλαφρό, θα πρέπει να καταλάβει ο καθένας νεός χομπίστας, ότι οκ καλή η υπομονή κακα τα ψεμματα πολύ ωραια τα στησιματα που βλεπουμε απο αλλους χομπιστες, μην μιλησω καλύτερα για αυτα που βλεπουμε σε youtube,μιλαμε επιπεδου τζουλια και βάλε τα εργαλεια. αλλά...υπάρχε ένα μεγάλο αλλα....καλή η υπομονή αλλά δεν φτάνει, θέλει και επιμονη. 

Λάθη θα γίνουν κια θα διορθωθουν και επειδη οι καιροι εινια αυτοι που είναι, με ΄σο το μικρότερο κόστος...

Κάποια μέλη εδώ μέσα είναι μαθουσάλες πάνω σε αυτότο χόμπι, όχι σαν εμάς τα πιπινια...  🤣

Πολλοι εδώ μέσα ξεκίνησαν να ασχολουνται με το χόμπι εποχές που το ιντερνετ ηταν το νεο οπλο του σατανα να σου ρουφηξει τον εγκεφαλο και να τον προσφερει στους εξωγιηνους. Αυτοι και αν είχαν δυσκολίες πάνω στο κεφάλαιο γνώση για το χόμπι. 

Εμείς όλοι οι νουμπαδες, έχουμε καιαυτο το ριμαδι επικοινωνιας και νομίζω ότι τα ξεκινήματα μας μπορεί να είναι σε πολύ καλύτερη μοιρα από άλλους εδω μέσα που δεν είχαν τετοια πρόσβαση στην πληροφορια.

@GVC Νομίζω ότι και το χόμπι της ενασχόλησης με ενυδρεία απο μόνο του ειναι αρκετά περίπλοκο.Επειδή έχω ασχοληθεί με πολλά χόμπυ, και έχω δαπανήσει πάρα πολλά χρήματα σε εξοπλισμό (στα άλλα χόμπυ) μπορώ να πώ ότι σε ότι αφορά την κατάσταση με τα ενυδρεία,ενώ τα κόστη συντήρησης ενός μικρού ενυδρείου,δεν είναι φοβερά,είναι δύσκολο όμως να κάνεις αυτό το χόμπυ να ρολαρει...και αυτό γιατί μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς με ότι περιπλοκότητα μπορεί αυτό να περιλαμβάνει...Κοινώς,οτιδήποτε είναι αψυχο μηχάνημα,είναι σχετικά εύκολο να το διαχειρστεις,όταν έχεις να κανεις με κάτι όμως ζωντανό,είναι τόσες πολλές οι παράμετροι,,που θέλει και εμπειρία και γνώση,οπότε θεωρώ ότι ακόμα και απο τα λάθη που γίνονται,εξάγονται χρήσιμα συμπεράσματα και εμπειρία.

 

Στο δια ταύτα τώρα,δεν έχω καταλάβει, αν την τροφή που ρίχνεις την αφήνεις να σαπίσει εντελώς 9εμφανίζεται μύκητας σε αυθτή την περίπτωση) ή την αλλάζεις κάθε 2-3 μέρες...έχω διαβάσει και τα δύο,αλλά δεν ξέρω ούτε μετά απο πόσες μέρες ξεκινάει να παράγεται αμμωνία απο την τροφή όυτε αν αντικαθιστώντας την καθυστερέις την απελυεθέρωση της αμμωνιας...άρα πάς πιο πίσω και όλο τον κύκλο...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Aquascape said:

οπότε θεωρώ ότι ακόμα και απο τα λάθη που γίνονται,εξάγονται χρήσιμα συμπεράσματα και εμπειρία.

Η σοφότερη όλων κουβέντα!!!!!!

 

6 hours ago, Aquascape said:

αλλά δεν ξέρω ούτε μετά απο πόσες μέρες ξεκινάει να παράγεται αμμωνία απο την τροφή όυτε αν αντικαθιστώντας την καθυστερέις την απελυεθέρωση της αμμωνιας...άρα πάς πιο πίσω και όλο τον κύκλο...

Κοιτα, καθαρά άποψη από θέμα παρατήρησης. Καταρχας την αμμωνία την βλεπεις με μετρήσεις. κανεις κάθε μέρα και βλεπεις ποτε εμφανίζεται. Τώρα θεωρητικά και η σάπια τρόφή, που πόσο σάπια μπορεί να είναι σε σχέση με τα περιτωματα των ψαριων κλπ κλπ δεν πρέπει να κάνει κακό. Η δικιά μου παρατήρηση από τοτε ήταν ότι το μέγιστο λάθος ήταν το φωτιστικό που δουλευε αβέρτα κουβέρτα σε ένα όχι στρωμένο ενυδρείο και η θερμοκρασία. σε αντίστοιχο, αλλα nano ενυδρείο, που είχα στρώσει χωρίς αλλαγες πάλι με φυσιολογική θερμοκρασία, αλλα τροφή όλο το κουτάκι παλι και χωρίς φωτιστικό γιατι το περιμενα και αργησε να ερθει. Το φωτιστικο ήρθε μερικές μέρες πριν στρώσει το ενυδρειο. Εκει δεν είδα τσαμπουκάδες από άλγες. Κατι "ψευτοάλγες του γλυκου νερου" είδα, με λιγο καθάρισμα και αλλαγές λάκισαν. 

αλλα ήταν σε nano και ο εξοπλισμός και το μέγεθος μετράει....

Σιγουρα στο μεγάλο που πρασίνισαν όλα επαιζε και η θερμοκρασια και ισως και τα φυτά που δνε ηταν τοσο απαιτητικα σε κατανάλωση. Χρυσοψαραδικο ετοίμαζα.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, GVC said:

Η σοφότερη όλων κουβέντα!!!!!!

 

Κοιτα, καθαρά άποψη από θέμα παρατήρησης. Καταρχας την αμμωνία την βλεπεις με μετρήσεις. κανεις κάθε μέρα και βλεπεις ποτε εμφανίζεται. Τώρα θεωρητικά και η σάπια τρόφή, που πόσο σάπια μπορεί να είναι σε σχέση με τα περιτωματα των ψαριων κλπ κλπ δεν πρέπει να κάνει κακό. Η δικιά μου παρατήρηση από τοτε ήταν ότι το μέγιστο λάθος ήταν το φωτιστικό που δουλευε αβέρτα κουβέρτα σε ένα όχι στρωμένο ενυδρείο και η θερμοκρασία. σε αντίστοιχο, αλλα nano ενυδρείο, που είχα στρώσει χωρίς αλλαγες πάλι με φυσιολογική θερμοκρασία, αλλα τροφή όλο το κουτάκι παλι και χωρίς φωτιστικό γιατι το περιμενα και αργησε να ερθει. Το φωτιστικο ήρθε μερικές μέρες πριν στρώσει το ενυδρειο. Εκει δεν είδα τσαμπουκάδες από άλγες. Κατι "ψευτοάλγες του γλυκου νερου" είδα, με λιγο καθάρισμα και αλλαγές λάκισαν. 

αλλα ήταν σε nano και ο εξοπλισμός και το μέγεθος μετράει....

Σιγουρα στο μεγάλο που πρασίνισαν όλα επαιζε και η θερμοκρασια και ισως και τα φυτά που δνε ηταν τοσο απαιτητικα σε κατανάλωση. Χρυσοψαραδικο ετοίμαζα.

Παιδια δεν μπορω να καταλαβω...

σημερα μετρήσεις αμμωνίας με υγρα τεστ API 0

αλλατα Nitrite No2 0.25ppm

 

τι σκατα παιζει.. και βαζω φουλ Stability.. το εχω πεθανει στο stability που στις οδηγιες λεει βαλε ψαρι μετα απο 24 ωρες...

 

τι παιζει;

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξεκινησει το στρωσιμο. Η απλα πηγες στο δευτερο σταδιο κατευθειαν μπαμ μπουμ, δεν συμβαινει συχνα αλλα οχι αι απιθανο νομιζω. Η αυριο παιζει να δεις τα φυσιολογικα. Πρώτα αμμωνια 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GVC said:

Εχει ξεκινησει το στρωσιμο. Η απλα πηγες στο δευτερο σταδιο κατευθειαν μπαμ μπουμ, δεν συμβαινει συχνα αλλα οχι αι απιθανο νομιζω. Η αυριο παιζει να δεις τα φυσιολογικα. Πρώτα αμμωνια 

Η αμμωνια ειναι 0 το αλλο ειναι ενα επιπεδο πανω απο το 0 δηλαδη 0.25ppm, τι σημαινει το μπαμ μπουμ; Ακυρο ολα και πεταμα;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος John Rodos έγραψε:

Η αμμωνια ειναι 0 το αλλο ειναι ενα επιπεδο πανω απο το 0 δηλαδη 0.25ppm, τι σημαινει το μπαμ μπουμ; Ακυρο ολα και πεταμα;

Αλλαγή νερού πότε έκανες??

Γενικά κάθε πότε κάνεις??

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

Η αμμωνια ειναι 0 το αλλο ειναι ενα επιπεδο πανω απο το 0 δηλαδη 0.25ppm, τι σημαινει το μπαμ μπουμ; Ακυρο ολα και πεταμα;

Καλησπέρα, συνέχισε με stability κανονικά. βάζεις περισσότερο από τη δοσολογία που πρέπει; Βασικά λέει ότι μπορείς να εισάγεις ψάρια και άλλους οργανισμούς ανά πάσα στιγμή, με την προϋπόθεση ότι η δοσολογία διατηρείται για 7 ημέρες. Πόσες μέρες έχεις ξεκινήσει να βάζεις πάλι; Απλά υποθέτω ότι σταμάτησες να βάζεις και δεν  είχε μέσα ούτε ψάρι ούτε τροφή και δεν διατηρήθηκε η βιολογία; Είχαμε κάνει και τις αλλαγές με το φίλτρο... 😵🤯

Μην αγχώνεσαι συμβαίνουν αυτά.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Ice-Man said:

Καλησπέρα, συνέχισε με stability κανονικά. βάζεις περισσότερο από τη δοσολογία που πρέπει; Βασικά λέει ότι μπορείς να εισάγεις ψάρια και άλλους οργανισμούς ανά πάσα στιγμή, με την προϋπόθεση ότι η δοσολογία διατηρείται για 7 ημέρες. Πόσες μέρες έχεις ξεκινήσει να βάζεις πάλι; Απλά υποθέτω ότι σταμάτησες να βάζεις και δεν  είχε μέσα ούτε ψάρι ούτε τροφή και δεν διατηρήθηκε η βιολογία; Είχαμε κάνει και τις αλλαγές με το φίλτρο... 😵🤯

Μην αγχώνεσαι συμβαίνουν αυτά.

Εβαλα μεσα 3 κοκκινα σαλιγκάρια που εφαγαν ολη την άλγη, αυτα τα ασπρα που ηταν σαν τριχες στο καταρτι και στα πανια του καραβιου, το εκαναν κρυσταλλο αλλα εχει μια εβδομαδα.. σταμπιλιτι ειναι σημερα η 8 μερα που συνεχίζω.. 

 

13 hours ago, ΠΕΤΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ said:

Αλλαγή νερού πότε έκανες??

Γενικά κάθε πότε κάνεις??

Ειχα κανει μια πριν 10 μερες και πρινν 8-7 μερες ειχα κανει αλλαγές στο φιλτρο, απλα προσθεσα βιολογικο υλικο στον πατο.

 

 

 

Αυριο φευγω για θεσσαλονικη...

λεω να κανω σημερα αλλαγη νερου, ποσο να τις % να αφαιρέσω..

επισης δεν εχω μεγαλο βαρέλι,

θα βαζω το καινουργιο νερο σε μια λεκανι χωραει γυρο στα 15 λιτρα,

θα ριχνω αντιχλωριο και μετα απο 5 λεπτα συο ενυδρειο σωστα; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φτηνά είναι τα βαρελάκια τροφίμων στη θέση σου θα έπαιρνα   30-60 λίτρα. Μη σου πω 1 και 1 για να σε διευκολύνει στις αλλαγές νερού.

Πόσο καιρό θα λείψεις; Κατά τη γνώμη μου βάλε σε ένα τούλι λίγο τροφή πριν φύγεις, η θα ρίχνει κάποιος stability όσο λείπεις;

Το πόση αλλαγή θα κάνεις εξαρτάται και από τις μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

Εβαλα μεσα 3 κοκκινα σαλιγκάρια που εφαγαν ολη την άλγη, αυτα τα ασπρα που ηταν σαν τριχες στο καταρτι και στα πανια του καραβιου, το εκαναν κρυσταλλο αλλα εχει μια εβδομαδα.. σταμπιλιτι ειναι σημερα η 8 μερα που συνεχίζω.. 

 

Ειχα κανει μια πριν 10 μερες και πρινν 8-7 μερες ειχα κανει αλλαγές στο φιλτρο, απλα προσθεσα βιολογικο υλικο στον πατο.

 

 

 

Αυριο φευγω για θεσσαλονικη...

λεω να κανω σημερα αλλαγη νερου, ποσο να τις % να αφαιρέσω..

επισης δεν εχω μεγαλο βαρέλι,

θα βαζω το καινουργιο νερο σε μια λεκανι χωραει γυρο στα 15 λιτρα,

θα ριχνω αντιχλωριο και μετα απο 5 λεπτα συο ενυδρειο σωστα; 

Το αντιχλωριο από όσο ξέρω δεν χρειάζεται ώρα για να μείνει το βάζεις κατευθείαν. Γενικά άστο να πάρει το χρωνο του θα φτιάξει. Η φύση θα κάνει τη δουλειά της. Θύμησε μου έχεις ζωντανά μέσα??

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι..

Βασικά καλησπέρα σας,

Και συνεχίζω

Να υπενθυμίσω ότι καταρχάς δεν πρόσθεσες βιολογικό. Αφαίρεσες ένα ολόκληρο σφουγγάρι αν θυμάμαι καλά (πράσινο), από το fine έκοψες ένα κομμάτι και το αφαίρεσες από το φίλτρο και από το coarse αφαίρεσες ένα κομμάτι και το αφαίρεσες πάλι από το φίλτρο. Δλδ σαν να λέμε...

Με ότι έβγαλες από το φίλτρο αφαίρεσες και την όποια βιολογία είχαν χτίσει. Άρα η βιολογία σου μειώθηκε αισθητά. Και έβαλες ένα υλικό για καινούργια αποικία βακτηρίων. Δλδ έβαλες κάτι εντελώς παρθένο. Σε συνδυασμό ότι το ενυδρείο πριν τις αλλαγές στο φίλτρο ΔΕΝ είχε στρώσει ακόμα.

Στον κύκλο του αζώτου τι έχουμε;;;Αμμωνία πρώτα, πέφτει αμμωνία, ανεβαίνουν νιτρώδη, πέφτουν νιτρώδη, ανεβαίνουν νιτρικά....

Μήπως ξαναστρώνει;;;;

Το ότι έμεινε κάποια βιολογία μέσα δεν πάει να πει ότι, στο επί τόπου, είναι αρκετή για να θεωρείται το σύστημα στρωμένο.

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...