Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

Για 2-3 μερες που δεν θα εχεις skimmer δεν θα εχεις προβλημα κανενα.Το εχω περασει και εγω.

Εχε το νου σου στα νιτρικα μονο.

Αν εχεις αλγη στο sump,καλο ειναι να την φωτιζεις 24 ωρες επειδη θα μειωθει η περιεκτηκοτητα του νερου σε οξυγονο.Για τον ιδιο λογο στρεψε και μια αντλια ακομα πιο πολυ προς την επιφανεια,για να εχεις εντονη αναταραξη.

Μια καλη ποσοτητα ανθρακα,επισης βοηθαει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για 2-3 μερες που δεν θα εχεις skimmer δεν θα εχεις προβλημα κανενα.Το εχω περασει και εγω.

Εχε το νου σου στα νιτρικα μονο.

Αν εχεις αλγη στο sump,καλο ειναι να την φωτιζεις 24 ωρες επειδη θα μειωθει η περιεκτηκοτητα του νερου σε οξυγονο.Για τον ιδιο λογο στρεψε και μια αντλια ακομα πιο πολυ προς την επιφανεια,για να εχεις εντονη αναταραξη.

Μια καλη ποσοτητα ανθρακα,επισης βοηθαει.

Οχι δεν έχω άλγη στο sub.

Ακριβώς επειδή φοβάμαι τα νιτρικά και μέχρι τώρα με skimmer και ozon ήμουν συνεχώς υπό του μδενός, σκέφτομαι να σταματήσω το φαγητό.

Απο ανατάραξη της επιφάνειας είμαι ήδη υπερβολικός με 2 nano stream που κάνουν ακριβώς και μόνο αυτό,εκτός της vortech που θέοντας και μη αναταράσει και αυτη την επιφάνεια.

Ανθρακα ευτυχώς άλλαξα σήμερα και μάλιστα αρκετό.

Σε ευχαριστώ πολύ, γιά τις συμβουλές.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

όλα καλά θα πάνε , ίσως και καλύτερα από ότι φαντάζεσαι , όσο για οξυγόνωση από το skimmer , δεν παίζει κανένα ρόλο στα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά θα πάνε , ίσως και καλύτερα από ότι φαντάζεσαι , όσο για οξυγόνωση από το skimmer , δεν παίζει κανένα ρόλο στα λίτρα σου.

Σε ευχαριστώ Πάνο..

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ώρες εγκατέστησα νέο skimmer στο ενυδρείο, αφού το TMC 1500 εκτός κάποιας μικροβλάβης, ήταν πλέον μικρό γιά το φορτίο του ενυδρείου και τα λίτρα του.

Το νέο skimmer είναι πλέον το H&S A-200-2xF2001 /1500 L ,με τις Aquabee αντλίες.

Δεν με δυσκόλεψε σχεδόν καθόλου στην ρύθμιση και η διαφορά απο την πρώτη στιγμή σε σχέση με το TMC 1500 είναι τεράστια!!!

Οσο γιά τον θόρυβο που είχα διαβάσει σχετικά με τις Aquabee....Μήπως διάβασα λάθος;...αυτές δεν ακούγονται καθόλου ρε παιδιά......τι γίνεται;τις έχουν βελτιώσει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το skimmer ειναι το εξωτερικο ή το εσωτερικο??

Βαλε αν μπορεις καμια φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ώρες εγκατέστησα νέο skimmer στο ενυδρείο, αφού το TMC 1500 εκτός κάποιας μικροβλάβης, ήταν πλέον μικρό γιά το φορτίο του ενυδρείου και τα λίτρα του.

Το νέο skimmer είναι πλέον το H&S A-200-2xF2001 /1500 L ,με τις Aquabee αντλίες.

Δεν με δυσκόλεψε σχεδόν καθόλου στην ρύθμιση και η διαφορά απο την πρώτη στιγμή σε σχέση με το TMC 1500 είναι τεράστια!!!

Οσο γιά τον θόρυβο που είχα διαβάσει σχετικά με τις Aquabee....Μήπως διάβασα λάθος;...αυτές δεν ακούγονται καθόλου ρε παιδιά......τι γίνεται;τις έχουν βελτιώσει;

Καλοδούλευτο το νέο εργαλείο! :P

Όσο για το θόρυβο και το MCE600 που χρησιμοποιώ φοράει μια αθόρυβη Aquabee, παρόλο που και γω είχα ακούσει για πολύ θόρυβο στο συγκεκριμένο skimmer! Φαίνεται ότι διόρθωσαν το πρόβλημα, για να παραμείνουν στην αγορά... :)

Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμαι καλά

αυτός ο θόρυβος προέρχεται από κάποιο εξάρτημα που συχνά παρουσιάζει πρόβλημα σε αυτές τις αντλίες ,αν δεν παρουσιαστεί βλάβη δεν υπάρχει θόρυβος

πιθανότατα τις έχουν βελτιώσει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά....

Το skimmer γιά τον φίλο που ρώτησε είναι εξωτερικό, και αυτό μου κάνει εντύπωση, γιατί λογικά οι αντλίες μιά και είναι δύο θα έπρεπε να ακούγονται περισσότερο απο ότι εαν ήταν αντός sub.

Μάλλον τελικά έχουν διορθώσει το πρόβλημα...

Πάντως είναι απο τα πιό εύκολα και λιτά σε ρύθμιση skimmers....φαίνεται μεγάλο όπλο πάντως.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Εδω και πολύ καιρό ψάχνω επίμονα να δώσω λύση στο εξής θέμα....

Αυτόματη αναπλήρωση απο την βρύση με την αντίστροφη όσμωση στο βαρέλι συλλογής

Αφού έχω πλημυρίσει κάποιες δεκάδες φορές ξεχνώντας να κλείσω την βρύση όταν γεμίσει το βαρέλι αναπλήρωσης με νερό απο Α/Ο,πλέον αποφάσησα να δώσω οριστική λύση σε αυτό το θέμα.

Χθές βράδυ πάλι ξέχασα την βρύση ανοιχτή, το βαρέλι γέμισε ....ξεχύλησε και εγω μάζευα νερά μέχρι τις 5 το πρωί απο το πάτωμα!!!

Ψάχνω λοιπόν να βρώ με ποιόν τρόπο μπορεί να ανοίγει η βρύση μόνη της όταν χρειάζεται νερό Α/Ο το βαρέλι και αντίστοιχα να κλείνει όταν αυτό γεμίσει.....

Σκέφτηκα γιά τα απλά φλοτέρ που χρησιμοποιούμε στα καζανάκια, όμως λόγω Α/Ο και λόγω ιδιομορφίας του πλαστικού βαρελιού, θα γίνει δουλειά και εαν ναι πως;

Οποιος μου βρεί την λύση...ΔΩΡΕΑΝ είσοδο στο Σινεμά Παράδεισος!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

H water waves έχει την λύση που ψάχνεις :thumbup:

Θα ρίξω μιά ματιά και εκεί...σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην ψάχνεις: Εδώ

Εγώ πάντως ησύχασα.

Ναι αυτό πρέπει να είναι...μίλησα με τα παιδιά απο εκεί σήμερα και ελπίζω άμεσα να λυθεί το πρόβλημα.

Σε ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρόσεξα ότι στο συγκεκριμένο αναφέρεται ότι δεν κάνει γιά χρήση σε θαλασσινό νερό και ερωτώ....όταν στο βαρέλι θα ετοιμάζω νερό με αλάτι γιά αλλαγές και όχι στην καθημερινή ρουτίνα που θα αναπληρώνεται με σκέτο νερό Α/Ο τι κάνουμε;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που φαντάζομαι ότι δεν κάνει για θαλασσινό νερό είναι ότι είναι μεταλλικό.Μετά από κάθε χρήση ένα ξέπλυμα με γλυκό νερό και θα είσαι οκ.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που φαντάζομαι ότι δεν κάνει για θαλασσινό νερό είναι ότι είναι μεταλλικό.Μετά από κάθε χρίση ένα ξέπλυμα με γλυκό νερό και θα είσαι οκ.

Και εγω αυτό σκέφτηκα...

Σωστός.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λύθηκε και το πρόβλημα της αυτόματης αναπλήρωσης απο την αντίστορφη όσμωση στο βαρέλι, με την λύση που διαθέτει η Waterwaves.

Χρειάστηκαν κάποια επιπλέον σωληνάκια και επίσης επειδή οταν το βαρέλι είναι γεμάτο και η βρύση ανοιχτή η όσμωση δέχεται πίεση ψρειάστηκε στο τελευταίο στάδιο δηλαδή στην έξοδο DI να βάλω λίγο τεφλόν στον σύνδεσμο μιά που υπήρχε μιάμικρή διαροή...

Ενα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά απο την Waterwavs που ήταν άψογοι στο servis...ιδιαίτερα ευχαριστώ τον Στάθη που με βοήθησε απίστευτα με τις οδηγίες του, και τον Βασίλη που έδωσε εντολή να μου στείλουν δωρεάν extra ρυτίνη, μιά που έγινε ένα μπέρδεμα με την αρχική και απο λάθος την αχρήστευσα!!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Λοιπόν παιδιά....

Εχω ήδη μία Vortech MP40 και σκέφτομαι να προσθέσω ακόμη μία γιά να λύσω οριστικά το θέμα κυκλοφορίας.

Το ενυδρείο είναι μήκος 1,53 πλάτος 0,75 και ύψος 0,75.

Την μία mp40 την έχω στο κέντρο της μίας πλευράς ,μαζί με μία nano tunze και απέναντι έχω ακόμη δύο tunze nano stream.

Σκέφτομαι καταργήσω την μία nano που είναι δίπλα στην mp40,να αφήσω απέναντι τις άλες δύο nano και εκεί που είναι τώρα δίπλα στην mp40 η μία nano να μπεί ακόμη μία mp40.

Ο λόγος γιά αυτη την τοποθέτηση είναι ότι δυστυχώς δεν μπορώ να την βάλω απέναντι στην ήδη υπάρχουσα γιατί δεν χωράει στο πλάι επειδή θα βρίσκει στον πλαινό τοίχο, μιά που το ενυδρείο είναι εντοιχισμένο,και όπως καταλαβαίνετε είναι αδύντον να μετακοινηθεί το ενυδρείο η ο τοίχος!!!

Δεν ξέρω λοιπόν κατά πόσο θα λειτουργήσει αυτη η κατάσταση και εαν αξίζει τον κόπο.

Πάντως απο το γιουτιούμπυ έχω δεί πολλά ενυδρεία που βάζουν Mp40 όχι απέναντι αλά κοντά και δίπλα, η πάνω-κάτω η μία στην άλη...τι λέτε;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τις βαλεις στην πλατη του ενυδρειου ,αν εχεις χωρο, αριστερα-δεξια.Εχω ετσι εκανα κ πρεπει να πω οτι δεν αφηνει νεκρα σημεια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά....

Εχω ήδη μία Vortech MP40 και σκέφτομαι να προσθέσω ακόμη μία γιά να λύσω οριστικά το θέμα κυκλοφορίας.

Το ενυδρείο είναι μήκος 1,53 πλάτος 0,75 και ύψος 0,75.

Την μία mp40 την έχω στο κέντρο της μίας πλευράς ,μαζί με μία nano tunze και απέναντι έχω ακόμη δύο tunze nano stream.

Σκέφτομαι καταργήσω την μία nano που είναι δίπλα στην mp40,να αφήσω απέναντι τις άλες δύο nano και εκεί που είναι τώρα δίπλα στην mp40 η μία nano να μπεί ακόμη μία mp40.

Ο λόγος γιά αυτη την τοποθέτηση είναι ότι δυστυχώς δεν μπορώ να την βάλω απέναντι στην ήδη υπάρχουσα γιατί δεν χωράει στο πλάι επειδή θα βρίσκει στον πλαινό τοίχο, μιά που το ενυδρείο είναι εντοιχισμένο,και όπως καταλαβαίνετε είναι αδύντον να μετακοινηθεί το ενυδρείο η ο τοίχος!!!

Δεν ξέρω λοιπόν κατά πόσο θα λειτουργήσει αυτη η κατάσταση και εαν αξίζει τον κόπο.

Πάντως απο το γιουτιούμπυ έχω δεί πολλά ενυδρεία που βάζουν Mp40 όχι απέναντι αλά κοντά και δίπλα, η πάνω-κάτω η μία στην άλη...τι λέτε;

Λογικά θα δουλέψει...Ασύρματες θα είναι; Κανε και μια ερώτηση στην εταιρία και θα σου πούνε σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα δουλέψει...Ασύρματες θα είναι; Κανε και μια ερώτηση στην εταιρία και θα σου πούνε σίγουρα.

Η μία είναι το πιό παλιό μοντέλο που ήδη έχω και η άλη το καινούργιο.

Οι Γερμανοί υποστηρίζουν ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα, ακόμη και στις περιπτώσεις που δεν τοποθετούνται ιδανικά οι αντλίες.

Στην δική μου περίπτωση μάλον με τέτοια διάταξη δεν θα πετύχω σωστά αφού δεν θα είναι απέναντι οι αντλίες, το ανεβοκατέβασμα-κύμα της επιφάνειας, όμως αυτό δεν με ενδιαφέρει και πολύ.

Πάντως θα πρέπει να είναι και οι δύο σε λειτουργία συγχρονισμού, μιά και έτσι θα έρθουν τα καλύτερα αποτελέσματα.

Στην πλάτη του ενυδρείου το αποκλείω σαν ενδεχόμενο τοποθέτησης,αφού δεν υπάρχει ο κατάλληλος αέρας, παρά μόνο στην μέση της πλάτης, όπου πιθανώς να έμπαινε μιά απο τις nano.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω σήμερα, εαν το προηγούμενο μοντέλο της Vortech MP40 συνεργάζεται διά συγχρονισμού με το νέο.

Οποιος γνωρίζει κάτι ας πεί, ενω περιμένουμε απάντηση απο τους Γερμανούς...

Link to comment
Share on other sites

Συγχρονίζεται, αλλά μόνο με τα 4 modes του παλιού.

H απάντηση των Γερμανών αυτούσια :

"Hi ....,

if he has the old MP40w driver it will work, but only in the modes the "old" driver has. If he wants the Ecosmart modes he needs an upgrade kit."

_Αν σε ικανοποιεί το πώς "τρέχει" η παλιά είσαι οκ και αργότερα αν θέλεις αναβαθμίζεις.

Μπορείς πάντα να τις τρέξεις ανεξάρτητα. Η αντλία που έχεις στο πρόγραμμα που την έχεις και η καινούργια με τις καινούργιες λειτουργίες._

Τι καταλάβατε;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...