Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

οταν λες στο sump ενοεις σε ολο το ενυδρειο ??

αν ναι , ανεβασε το ph του ριακτορα στο 6,60 και ξαναμετρα !!

και βαλε την εξοδο του ριακτορα 1 σταγονα / 2 sec

Στο sumb έχω ρίξει σχεδόν τα πάντα απο όργανα, και απο εκεί πήρα νερό γιά μέτρηση της αλκαλικότητας του ενυδρείου(όχι του ριάκτορα, που πήρα νερό απο την έξοδό του)....συνεπως και μιά που επικοινωνεί το sumb με το ενυδρείο μιλάμε γιά όλο το ενυδρείο......θα δοκιμάσω αυτο που μου λές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ή άστο οπως ειναι και μείωσε της ωρες λειτουργει ο ph controller δηλαδή ο reactor!

αν κανει κατι τετοιο θα πρεπει να μετρα καθε φορα που ξεκινα το ριακτορα του alk και cal και ποτε οι τιμες του δεν θα ειναι σταθερες , κατι που θελουμε οποσδηποτε !!

Link to comment
Share on other sites

Στο sumb έχω ρίξει σχεδόν τα πάντα απο όργανα, και απο εκεί πήρα νερό γιά μέτρηση της αλκαλικότητας του ενυδρείου(όχι του ριάκτορα, που πήρα νερό απο την έξοδό του)....συνεπως και μιά που επικοινωνεί το sumb με το ενυδρείο μιλάμε γιά όλο το ενυδρείο......θα δοκιμάσω αυτο που μου λές.

Γιαννη ανεβαξε το ph του ριακτορα μεχρι να παρεις στην εξοδο του alk κοντα στο 35 , τις σταγονες θα της βρουμε μετα ....... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ανεβαξε το ph του ριακτορα μεχρι να παρεις στην εξοδο του alk κοντα στο 35 , τις σταγονες θα της βρουμε μετα ....... :welcome:

Αρα Πάνο μου να αφήσω τις σταγόνες εξόδου στον ριάκτορα σε μία ανά δευτερόλεπτο ως έχουν και να ανεβάσω το Ph στον ριάκτορα στο 4,60 η τέλως πάντων όσο χρειάζεται γιά να κατέβει η αλκαλικότητα στο νερό εξόδου γύρω στο 35 .....εντάξει λοιπόν....

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

αν κανει κατι τετοιο θα πρεπει να μετρα καθε φορα που ξεκινα το ριακτορα του alk και cal και ποτε οι τιμες του δεν θα ειναι σταθερες , κατι που θελουμε οποσδηποτε !!

δηλαδή δεν τον κλείνει ποτέ τον reactor? ;)

O δικός μου λειτουργεί 2 ωρες την ήμερα ! Ανάλογα με ph και effluence !Ο δικος μου ειναι ph=6,3 και effluence 50ml/min .Π.χ Εαν ήταν ph=6,3 και effluence 25ml/min θα ήταν 4 ωρες ανοικτός ! Αναλογα με την δεδομένη κατανάλωση ! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν τον κλείνει ποτέ τον reactor? ;)

O δικός μου λειτουργεί 2 ωρες την ήμερα ! Ανάλογα με ph και effluence !Ο δικος μου ειναι ph=6,3 και effluence 50ml/min .Π.χ Εαν ήταν ph=6,3 και effluence 25ml/min θα ήταν 4 ωρες ανοικτός ! Αναλογα με την δεδομένη κατανάλωση ! :welcome:

Δεν νομίζω ότι είναι παράξενο κάτι τέτοιο.......οι περισσότεροι γιά να κρατήσουν σταθερές τιμές απο ότι έχω διαβάσει δεν τον κλείνουν ποτέ....αρκεί να βρεθούν οι σωστές αναλογίες-ρυθμίσεις, πράγμα όχι και τόσο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

να ανεβάσω το Ph στον ριάκτορα στο 4,60 η τέλως πάντων όσο χρειάζεται γιά να κατέβει η αλκαλικότητα στο νερό εξόδου γύρω στο 35 .....εντάξει λοιπόν.... ακριβως

ποιο 4,60 ??? ελπιζω να εκανες λαθος !!! 6,60 !!

χαμηλωσε και την εξοδο του ριακτορα σε 2 σταγονες / sec , γιατι φοβαμε αποτομη αυξηση της alk στο ενυδρειο ( απο 10 εχεις παει 12 σε 24 ωρες )

Link to comment
Share on other sites

να ανεβάσω το Ph στον ριάκτορα στο 4,60 η τέλως πάντων όσο χρειάζεται γιά να κατέβει η αλκαλικότητα στο νερό εξόδου γύρω στο 35 .....εντάξει λοιπόν.... ακριβως

ποιο 4,60 ??? ελπιζω να εκανες λαθος !!! 6,60 !!

χαμηλωσε και την εξοδο του ριακτορα σε 2 σταγονες / sec , γιατι φοβαμε αποτομη αυξηση της alk στο ενυδρειο ( απο 10 εχεις παει 12 σε 24 ωρες )

Ναι βρε 6,60...κατά λάθος έγραψα πριν αυτό το άθλιο νούμερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνώμη μου ,θεωρητικά είναι ιδανικό ! :welcome:

Απο την άλλη ,εκτός οτι και το Kh και το Ca ειναι πολυ δύσκολο να μην πανε στα υψη (ανάλογα βέβαια των μέγεθος του reactor και το μέγεθος του ενυδρείου ) το ph στο ενυδρείο θα πέσει πάρα πολυ !

Δηλαδή δεν το κλίνεις ούτε το βραδι ?

Ιδανικό μου ακούγεται ! ;)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν τον κλείνει ποτέ τον reactor? ;)

O δικός μου λειτουργεί 2 ωρες την ήμερα ! Ανάλογα με ph και effluence !Ο δικος μου ειναι ph=6,3 και effluence 50ml/min .Π.χ Εαν ήταν ph=6,3 και effluence 25ml/min θα ήταν 4 ωρες ανοικτός ! Αναλογα με την δεδομένη κατανάλωση ! :welcome:

σωστα, αρα λοιπον αν ηταν πχ ph 6.8 και effluence 20 ml/ min να ηταν 24 ωρες ανοιχτος ,365 μερες το χρονο με παντα σταθερες τιμες για το συστημα σου !! ;)

εε ??

Έγινε επεξεργασία - panosk
Link to comment
Share on other sites

Σημερινή μέτρηση 24 περίπου ώρες απο την προηγούμενη σε αλκαλικότητα....

25 στον ριάκτορα απο 55 χθές και 8 στο sumb απο 10 χθές.

Με βάση τα προηγούμενα απο 6,60 Ph στον ριάκτορα ξαναέκανα μετά απο αυτά τα αποτελέσματα ρύθμιση του controller στο 6,55, μπάς και φτάσω στο επιθυμιτό 35 Alk στην έξοδο του ριάκτορα,και μάλλον 9 στο sumb.

Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις στις φυσαλίδες, παραμένουν όπως μετά τις χθεσινές αλλαγές.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Σημερινή μέτρηση 24 περίπου ώρες απο την προηγούμενη σε αλκαλικότητα....

25 στον ριάκτορα απο 55 χθές και 8 στο sumb απο 10 χθές.

Με βάση τα προηγούμενα απο 6,60 Ph στον ριάκτορα ξαναέκανα μετά απο αυτά τα αποτελέσματα ρύθμιση του controller στο 6,55, μπάς και φτάσω στο επιθυμιτό 35 Alk στην έξοδο του ριάκτορα,και μάλλον 9 στο sumb.

Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις στις φυσαλίδες, παραμένουν όπως μετά τις χθεσινές αλλαγές.

σωστος Γιαννη , πιστευω οτι ειναι η τελευταια , ανεβασε και τις σταγονες στη εξοδο στο 1 σταγονα/ sec και θα εισαι οκ !! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή μέτρηση 24 περίπου ώρες απο την προηγούμενη σε αλκαλικότητα....

25 στον ριάκτορα απο 55 χθές και 8 στο sumb απο 10 χθές.

Με βάση τα προηγούμενα απο 6,60 Ph στον ριάκτορα ξαναέκανα μετά απο αυτά τα αποτελέσματα ρύθμιση του controller στο 6,55, μπάς και φτάσω στο επιθυμιτό 35 Alk στην έξοδο του ριάκτορα,και μάλλον 9 στο sumb.

Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις στις φυσαλίδες, παραμένουν όπως μετά τις χθεσινές αλλαγές.

Γνωμη μου ειναι πως το 35 ειναι πολυ σχετικο ειναι μια καλη αρχη αλλα μπορει να ειναι πολυ ή και λιγο αναλογα με την καταναλωση που εχεις. Στην θεση σου θα επερνα και μια μετρηση απο το κυριος μηπως και εχει διαφορα. Επισης σε αυτο το σταδιο καλο ειναι να μετρησεις και την επιπτωση του PH (Πρωι & Βράδυ) που εχει ο ρεακτορας στο ενυδρειο σου. Μπορει να χρειαστεις να περασεις το efluent του ρεακτορα πανω απο δευτερο σταδιο ή να συμπληρωνεις με KALK αν δεις γερη πτωση στο PH.

Link to comment
Share on other sites

σωστος Γιαννη , πιστευω οτι ειναι η τελευταια , ανεβασε και τις σταγονες στη εξοδο στο 1 σταγονα/ sec και θα εισαι οκ !! :welcome:

Αυτό είχα σκοπό να κάνω άμεσα Πάνο....

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι πως το 35 ειναι πολυ σχετικο ειναι μια καλη αρχη αλλα μπορει να ειναι πολυ ή και λιγο αναλογα με την καταναλωση που εχεις. Στην θεση σου θα επερνα και μια μετρηση απο το κυριος μηπως και εχει διαφορα. Επισης σε αυτο το σταδιο καλο ειναι να μετρησεις και την επιπτωση του PH (Πρωι & Βράδυ) που εχει ο ρεακτορας στο ενυδρειο σου. Μπορει να χρειαστεις να περασεις το efluent του ρεακτορα πανω απο δευτερο σταδιο ή να συμπληρωνεις με KALK αν δεις γερη πτωση στο PH.

Τι ενοείς μέτρηση απο το κυρίως.....έτσι και αλοιώς μετράω παράλληλα και απο το sub.

Με το Ph ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχω σημαντικές διακυμάνσεις παρά τα σχετικά <πειράματα>...ίσως σε αυτό να παίζουν ρόλο και τα πολλά λίτρα.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Τι ενοείς μέτρηση απο το κυρίως.....έτσι και αλοιώς μετράω παράλληλα και απο το sub.

Με το Ph ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχω σημαντικές διακυμάνσεις παρά τα σχετικά <πειράματα>...ίσως σε αυτό να παίζουν ρόλο και τα πολλά λίτρα.

Ανεφερες οτι μετρας απο το Sump & το efluent του ρεακτορα, και προτεινα να μετρησεις και απο το κυριος ενυδρειο να δεις αν παιζει διαφορά μεταξυ τους, αν το κανεις ηδη :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ανεφερες οτι μετρας απο το Sump & το efluent του ρεακτορα, και προτεινα να μετρησεις και απο το κυριος ενυδρειο να δεις αν παιζει διαφορά μεταξυ τους, αν το κανεις ηδη :welcome:

Το έχω κάνει αυτό και δεν υπάρχει διαφορά...λογικό μου ακούγεται γιατί τα λίτρα και των δύο είναι αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

να ανεβάσω το Ph στον ριάκτορα στο 4,60 η τέλως πάντων όσο χρειάζεται γιά να κατέβει η αλκαλικότητα στο νερό εξόδου γύρω στο 35 .....εντάξει λοιπόν.... ακριβως

ποιο 4,60 ??? ελπιζω να εκανες λαθος !!! 6,60 !!

χαμηλωσε και την εξοδο του ριακτορα σε 2 σταγονες / sec , γιατι φοβαμε αποτομη αυξηση της alk στο ενυδρειο ( απο 10 εχεις παει 12 σε 24 ωρες )

Μία ερώτηση Πάνο.....όταν λέμε χαμηλώνουμε την έξοδο σε 2 σταγόνες ανά δευτερόλεπτο,μπορείς να μου το αναλύσεις λίγο.Αφού μεγαλώνουμε την ροή στην έξοδο απο 1 γιά παράδειγμα σταγόνα το δευτερόλεπτο σε 2 γιατί λέμε χαμηλώνουμε, αφού στην ουσία μεγαλώνουμε την έξοδο ροής αυτων.

Αυτη την στιγμή είμαι στο 6,55 ρύθμιση ph controller μέσα στον ριάκτορα με μία σταγόνα/sec παροχής Co2 σε αυτόν και 1 φυσλαλίδα /2 sec στην έξοδό του.Πριν ήμουν στην μία φυσαλίδα /sec στην έξοδο του ριάκτορα όμως είχε ενέβει στο 12 το Alk και μείωσα γιατί φοβήθηκα παραπάνω αύξηση.Η alk στην έξοδο του ριάκτορα εξακολουθεί να είναι αρκετά κάτω απο το 35 και έχω δοκιμάσει αρκετούς συνδιασμούς, με αποτέλεσμα η να ανεβαίνω πολύ πιό πάνω απο αυτό το νούμερο η να κατεβαίνω αρκετά πιό κάτω...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μήπως γνωρίζει κανείς, που μπορώ να βρώ βανάκι της προκοπής στην έξοδο του ριάκτορα,στον τερματισμό στο λαστιχάκι εξόδου του νερού του;

Αυτό που ήδη υπάρχει είναι πλαστικό και μου έχει σπάσει τα νεύρα γιά να ρυθμίζω κάθε φορά πόσες σταγόνες θέλω στην έξοδο του,εκτός του ότι θέλει συνεχή παρακολούθηση γιατί χάνει τις ρυθμίσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο γιατι μπερδευτηκα....

Τι σημαινει effluence?

Και οταν λετε οτι μετραμε Alc στην εξοδο του ριακτορα τι εννοειτε???

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο γιατι μπερδευτηκα....

Τι σημαινει effluence? Είναι το σωληνάκι που βγαίνει από το ριάκτορα και στάζει στο sump.

Και οταν λετε οτι μετραμε Alc στην εξοδο του ριακτορα τι εννοειτε??? Παίρνεις δείγμα από το effluence και μετράς την Alkalinity

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε βανακια της gardena στα ειδή κήπου , έχει το praktiker.

Σε ευχαριστώ Πάνο...με την πρώτη ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω μιάς βλάβης που έπαθε πριν λίγες ώρες το skimmer είμαι χωρίς σκιμάρισμα και μάλλον θα συνεχίσει έτσι μέχρι αύριο η μεθαύριο το βράδυ.Προς το παρών δεν μπορώ να κάνω τίποτε στο θέμα αυτό....επαρχία βλέπεις.

Σήμερα είχα και την συνηθισμένη ρουτίνα αλλαγής νερού και άνθρακα και δεν θα ταίσω καθόλου μέχρι να ξαναμπεί σε λειτουργία το skimmer.

Υπάρχει κάτι ακόμη που πρέπει να κάνω και πόσο σοβαρό πρόβλημα γιά αυτό το λίγο διάστημα μπορεί να υπάρξει γιά τα ψάρια και τα κοράλια;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...