Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

Αν καποια στιγμη εχεις προβλημα με το mg και δεν μπορεις να το κρατησεις με τις αλλαγες,μπορεις να βαλεις στον C/R δολομιτη.

Και καλως ηρθες στον κοσμο των sps :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν καποια στιγμη εχεις προβλημα με το mg και δεν μπορεις να το κρατησεις με τις αλλαγες,μπορεις να βαλεις στον C/R δολομιτη.

Και καλως ηρθες στον κοσμο των sps :)

Τι να κάνω.....φυσική συνέχεια των Ριφάδων!!!

Θα μου φανεί χρήσιμη η συμβουλή σου...σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Με την πρόσφατη προσθήκη αρκετών νέων κοραλιών μεταξύ των οποίων και κάποιες ακροπόρες, έγινε κάποια ανακατανομή στο στήσιμο του βράχου.Πλεόν θεωρώ ότι τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα απο θέμα χώρου στο ενυδρείο, τόσο γιά τα κοράλια, όσο και γιά τα ψάρια.

Σημαντικό είναι το γεγονός, ότι με το νέο εν μέρει στήσιμο απελευθερώθηκε αρκετός χώρος απο το ενυδρείο και μπορούν να φιλοξενηθούν έτσι αρκετά ακόμη κοράλια.Επίσης τα ψάρια φαίνοντ;αι περισσότερο ευτυχισμένα αφού ο χώρος για΄κολύμπι μεγάλωσε!!!

Πλέον το μεγάλο φάρδος του ευνδρείο δεν μπορεί να κρυφτεί και αυτό είναι ξεκάθαρο με το νέο στήσιμο....σύντομα και μερικές φωτογραφίες....

Link to comment
Share on other sites

φωτο φωτο φωτο......

αντε να ανοιξει λιγο το ματακι μας

Λίγη υπομονή...αυτη την φορά θα στηθεί τρίποδο....

Απο σπηλιές πλέον γίνεται χαμός...πάνω ,κάτω στην μέση παντού!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν παιδιά, απο αύριο έχω σκοπό να βάλω εμπρός τον calcium reactor που απέκτησα πρόσφατα και καθώς είναι η πρώτη μου φορά, έχω κολήσει στο θέμα με πόσο Co2 αρχικά να ξεκινήσω παοχή στον ριάκτορα και με πόσες φυσαλίδες στο sumb.Επίσης με τα δύο μανόμετρα της μπουκάλας και τα bar πως ακριβώς θα πρέπει να τα ρυθμίσω,εαν φυσικά χρειάζεται,αν και απο ότι ξέρω το ένα τουλάχιστον θα πρέπει να δείχνει την πίεση του αερίου μέσα στην μπουκάλα.Ph controller στον ριάκτορα στο 6,5.

Οι οδηγίες είναι στα Γερμανικά και δεν βγαίνει άκρη......καμιά βοήθεια;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, απο αύριο έχω σκοπό να βάλω εμπρός τον calcium reactor που απέκτησα πρόσφατα και καθώς είναι η πρώτη μου φορά, έχω κολήσει στο θέμα με πόσο Co2 αρχικά να ξεκινήσω παοχή στον ριάκτορα και με πόσες φυσαλίδες στο sumb.Επίσης με τα δύο μανόμετρα της μπουκάλας και τα bar πως ακριβώς θα πρέπει να τα ρυθμίσω,εαν φυσικά χρειάζεται,αν και απο ότι ξέρω το ένα τουλάχιστον θα πρέπει να δείχνει την πίεση του αερίου μέσα στην μπουκάλα.Ph controller στον ριάκτορα στο 6,5.

Οι οδηγίες είναι στα Γερμανικά και δεν βγαίνει άκρη......καμιά βοήθεια;

καλημερα και χρονια σου πολλα,

ας ξεκινησουμε απο τα δυο μανομετρα , το ενα αφορα την πιεση μεσα στην μπουκαλα , δηλαδη το ποσο γεματη ειναι , το δευτερο την πιεση στην εξοδο της μπουκαλας και ειναι και ρυθμηζομενο , 1 bar πιεση ειναι αρκετο , μπορεις αρχικα να ξεκινησης με 6,3 η 6,5 ph μεσα στο ριακτορα και 1 φυασλιδα αν sec στην εξοδο στο sump , μετροντας την καταναλωση που θα εχεις σε alk και ca μεσα στο ενυδρειο θα μπορεσεις να κανεις τις ρυθμησεις σου αυξανοντας η μειονοντας την εξοδο του ριακτορα η το ph μεσα στο ριακτορα, ακομα αν υπαρχει ρυθμηστης φυσαλιδας του co2 απο την μπουκαλα στο ριακτορα προσπαθησε οι φυσαλιδες να διαχεονται σιγα σιγα και προοδευτικα και οχι γρηγορα ετσι ωστε το ηλεκτροδιο του controller να εχει σοστη ενδειξη.

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μετρά τις τιμές του ενυδρείου πριν ξεκινήσεις.Δώσε τις ελάχιστες ρυθμίσεις στο ξεκίνημα, δηλαδή αυτό που σου λέει ο Πάνος. Δώσε μια φυσαλίδα co2 το δευτερόλεπτο και μια με δύο σταγόνες στην έξοδο.Την επόμενη μέρα μέτρα πόσο δίνει στην έξοδο ο ριάκτορας.Λογικά θα βγάζει πάνω από 35.Μπορεί με αυτές τις ρυθμίσεις οι τιμές σου να μην ανεβαίνουν και να αρχίσουν να κατεβαίνουν.Οπότε δίνεις 2 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο co2 για να αυξήσης τις τιμές ca,kh.Επίσης όσο πιο πολλές φυσαλίδες έχεις ρυθμίσεις στην έξοδο του ριακτορα τόσο μικρότερες είναι οι τιμές kh,ca. Έτσι σιγά σιγά θα βρεις μια ισορροπία.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, απο αύριο έχω σκοπό να βάλω εμπρός τον calcium reactor που απέκτησα πρόσφατα και καθώς είναι η πρώτη μου φορά, έχω κολήσει στο θέμα με πόσο Co2 αρχικά να ξεκινήσω παοχή στον ριάκτορα και με πόσες φυσαλίδες στο sumb.Επίσης με τα δύο μανόμετρα της μπουκάλας και τα bar πως ακριβώς θα πρέπει να τα ρυθμίσω,εαν φυσικά χρειάζεται,αν και απο ότι ξέρω το ένα τουλάχιστον θα πρέπει να δείχνει την πίεση του αερίου μέσα στην μπουκάλα.Ph controller στον ριάκτορα στο 6,5.

Οι οδηγίες είναι στα Γερμανικά και δεν βγαίνει άκρη......καμιά βοήθεια;

Εχω τον ιδιο ρεακτορα (1500) γνωμη μου ειναι να μην τον γεμισεις υλικο μεχρι επανω γιατι η αντλια του ειναι οριακη και δεν φτανει να το αναδευσει σωστα. Εγω χρησιμοποιω υλικο της ARM και ειμαι ευχαριστημενος γιατι δεν χρειαζεται πολυ χαμηλο PH για να λιωσει, αλλα την επομενη φορα θα επιλεξω υλικο πιο χοντρο για να υπαρχει καλυτερη ροη μεσα στον ρεακτορα.

Οσο για το manual δες αυτο που ειναι στα αγγλικα TMC_v2react_calcium_e.pdf

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον ιδιο ρεακτορα (1500) γνωμη μου ειναι να μην τον γεμισεις υλικο μεχρι επανω γιατι η αντλια του ειναι οριακη και δεν φτανει να το αναδευσει σωστα. Εγω χρησιμοποιω υλικο της ARM και ειμαι ευχαριστημενος γιατι δεν χρειαζεται πολυ χαμηλο PH για να λιωσει, αλλα την επομενη φορα θα επιλεξω υλικο πιο χοντρο για να υπαρχει καλυτερη ροη μεσα στον ρεακτορα.

Οσο για το manual δες αυτο που ειναι στα αγγλικα TMC_v2react_calcium_e.pdf

:welcome:

Ετσι και αλλοιώς απο ότι διάβασα στο manual δεν πρέπει να γεμίσει μέχρι πάνω....δείχνει και το σημείο που θα πρέπει να γεμίσει.....υλικό θα χρησιμοποιήσω της elos και έως το σημείο που λένε οι οδηγίες πήρε κάτι λιγότερο απο 3 λίτρα.Το συγκεκριμένο υλικό θα έλεγα ότι είναι ενδιάμεσο σε σχέση με χονδρό-ψηλό.....είδωμεν!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μετρά τις τιμές του ενυδρείου πριν ξεκινήσεις.Δώσε τις ελάχιστες ρυθμίσεις στο ξεκίνημα, δηλαδή αυτό που σου λέει ο Πάνος. Δώσε μια φυσαλίδα co2 το δευτερόλεπτο και μια με δύο σταγόνες στην έξοδο.Την επόμενη μέρα μέτρα πόσο δίνει στην έξοδο ο ριάκτορας.Λογικά θα βγάζει πάνω από 35.Μπορεί με αυτές τις ρυθμίσεις οι τιμές σου να μην ανεβαίνουν και να αρχίσουν να κατεβαίνουν.Οπότε δίνεις 2 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο co2 για να αυξήσης τις τιμές ca,kh.Επίσης όσο πιο πολλές φυσαλίδες έχεις ρυθμίσεις στην έξοδο του ριακτορα τόσο μικρότερες είναι οι τιμές kh,ca. Έτσι σιγά σιγά θα βρεις μια ισορροπία.

Το 35 που λές σαν πιθανό νούμερο μέτρησης αφορά τι ;......

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια σου πολλα,

ας ξεκινησουμε απο τα δυο μανομετρα , το ενα αφορα την πιεση μεσα στην μπουκαλα , δηλαδη το ποσο γεματη ειναι , το δευτερο την πιεση στην εξοδο της μπουκαλας και ειναι και ρυθμηζομενο , 1 bar πιεση ειναι αρκετο , μπορεις αρχικα να ξεκινησης με 6,3 η 6,5 ph μεσα στο ριακτορα και 1 φυασλιδα αν sec στην εξοδο στο sump , μετροντας την καταναλωση που θα εχεις σε alk και ca μεσα στο ενυδρειο θα μπορεσεις να κανεις τις ρυθμησεις σου αυξανοντας η μειονοντας την εξοδο του ριακτορα η το ph μεσα στο ριακτορα, ακομα αν υπαρχει ρυθμηστης φυσαλιδας του co2 απο την μπουκαλα στο ριακτορα προσπαθησε οι φυσαλιδες να διαχεονται σιγα σιγα και προοδευτικα και οχι γρηγορα ετσι ωστε το ηλεκτροδιο του controller να εχει σοστη ενδειξη.

:welcome:

Οκ...Πάνο...με τα μανόμετρα και εγω αυτά είχα καταλάβει,απλά δεν ήξερα τα αρχικά bar ρύθμισης στην έξοδο της μπουκάλας.

μετρητής-ρυθμιστής γιά φυσαλίδες υπάρχ ει.Οι τελευταίες πρόσφατες μετρήσεις σε αλκαλικότητα και ασβέστιο είναι κανονικότατες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ...με βοηθάτε απίστευτα....

Καλή χρονιά να έχετε....

Link to comment
Share on other sites

η alk στην εξοδο στου ριακτορα .

Τόσο ψηλό νούμερο ε;.....σε ευχαριστώ πολύ Πάνο.

Ξεκίνησα τελικά όπως μου είπατε με 1 φυσαλίδα απο την μπουκάλα το δευτερόλεπτο και μία στην έξοδο του ριάκτορα προς το sub.Ο κοντρόλερ ρυθμίστηκε να ανοίγει την μπουκάλα όταν το ph ξεπερνάει το 6,50.Αύριο μετράω και σας λέω πως πάνε τα πράγματα.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Τόσο ψηλό νούμερο ε;.....σε ευχαριστώ πολύ Πάνο.

Ξεκίνησα τελικά όπως μου είπατε με 1 φυσαλίδα απο την μπουκάλα το δευτερόλεπτο και μία στην έξοδο του ριάκτορα προς το sub.Ο κοντρόλερ ρυθμίστηκε να ανοίγει την μπουκάλα όταν το ph ξεπερνάει το 6,50.Αύριο μετράω και σας λέω πως πάνε τα πράγματα.

Ίσως να χρειαστεί περισσότερες από μια σταγόνες στη έξοδο γιατί τα λίτρα σου είναι πολλά δεν ξέρω το στοκαρισμασμα σου σε ζωντανά βεβαία ,αλλά καλύτερα να το ξεκινήσεις από χαμηλά για ομαλή μετάβαση από τα ζουμιά στο ριακτορα , είμαι σίγουρος ότι τα κοράλλια σου θα εκτιμήσουν ιδιαίτερα το νέο σου μηχάνημα και ειδικά τα sps . :welcome:

Τι alk έχεις αυτή την στιγμή στο ενυδρείο ???

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να χρειαστεί περισσότερες από μια σταγόνες στη έξοδο γιατί τα λίτρα σου είναι πολλά δεν ξέρω το στοκαρισμασμα σου σε ζωντανά βεβαία ,αλλά καλύτερα να το ξεκινήσεις από χαμηλά για ομαλή μετάβαση από τα ζουμιά στο ριακτορα , είμαι σίγουρος ότι τα κοράλλια σου θα εκτιμήσουν ιδιαίτερα το νέο σου μηχάνημα και ειδικά τα sps . :welcome:

Τι alk έχεις αυτή την στιγμή στο ενυδρείο ???

Μέχρι πριν την προσθήκη του ριάκτορα ήμουν Πάνο γύρω στο 10.

Απο την στιγμή φυσικά που όπως έχεις γράψει πριν με περισσότερες φυσαλίδες στην έξοδο του ριάκτορα μειώνεται το ΚΗ και το ασβέστιο, θα πρέπει αυξάνοντάστες να αυξήσω και τις φυσαλίδες Co2 εαν το KH μου βγαίνει μετρήσιμο χαμηλά....σωστά;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Σωστά ξεκίνα με τις ελάχιστες ρυθμίσεις και μετά τις αλλάζεις αν δεις ότι δεν σε καλύπτουν.Καλό είναι να σημειώνεις τις τιμές π.χ με 1 φυσαλίδα co2 και μια στην έξοδο πήρα τάδε alk...και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά ξεκίνα με τις ελάχιστες ρυθμίσεις και μετά τις αλλάζεις αν δεις ότι δεν σε καλύπτουν.Καλό είναι να σημειώνεις τις τιμές π.χ με 1 φυσαλίδα co2 και μια στην έξοδο πήρα τάδε alk...και πάει λέγοντας.

Πάνο....ποιό νούμερο Kh θεωρείς ότι θα πρέπει να ζητήσω αρχικά απο την έξοδο του ριάκτορα;

Link to comment
Share on other sites

Πάνο....ποιό νούμερο Kh θεωρείς ότι θα πρέπει να ζητήσω αρχικά απο την έξοδο του ριάκτορα;

Ένα καλό νούμερο αρχικό είναι το 35 όπως σου είπα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό νούμερο αρχικό είναι το 35 όπως σου είπα.

Ευχαριστώ πολύ....γιά να δω τι θα μετρήσω σήμερα....

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν την προσθήκη του ριάκτορα ήμουν Πάνο γύρω στο 10.

Απο την στιγμή φυσικά που όπως έχεις γράψει πριν με περισσότερες φυσαλίδες στην έξοδο του ριάκτορα μειώνεται το ΚΗ και το ασβέστιο, θα πρέπει αυξάνοντάστες να αυξήσω και τις φυσαλίδες Co2 εαν το KH μου βγαίνει μετρήσιμο χαμηλά....σωστά;

Όσο χαμηλότερο ph έχουμε στο ριακτορα τόσο μεγαλύτερη alk θα έχουμε στη έξοδο του και αντίστροφα , όσο μεγαλύτερη ροή (σταγόνες στη έξοδο του ριακτορα ) έχουμε τόσο θα αυξάνει η alk και το ca μέσα στο ενυδρείο. Άρα ο ριακτορας ρυθμίζεται με δυο βασικούς τρόπους 1) με το ph μέσα στο ριακτορα και 2) με της σταγόνες / sec στη έξοδο του. Το πρώτο καθορίζει πόσους βαθμούς alk θα πάρεις στην έξοδο του ( πχ 35 ) και το δεύτερο πόση ποσότητα akl είναι απαραίτητη για το ενυδρείο μας . :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά...πριν απο λίγο πήρα τις μετρήσεις που μας ενδιαφέρουν...

Εχουμε και λέμε....

Με ph controller στον ριάκτορα στο 6,40 και 1 φυσαλίδα/sec, τόσο στην έξοδο του ριάκτορα όσο και στην παροχή Co2 και μετά απο 24 ώρες αρχικής λειτουργίας του συστήματος.είχα τις εξής μετρήσεις...

Alk στην έξοδο του ριάκτορα 55(καμία σχέση με το 35!!!) και στο sumb 12

Ph στο sumb 7,74

Ασβέστιο 470

Μαγνήσιο 1260

Σας ακούω!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά...πριν απο λίγο πήρα τις μετρήσεις που μας ενδιαφέρουν...

Εχουμε και λέμε....

Με ph controller στον ριάκτορα στο 6,40 και 1 φυσαλίδα/sec, τόσο στην έξοδο του ριάκτορα όσο και στην παροχή Co2 και μετά απο 24 ώρες αρχικής λειτουργίας του συστήματος.είχα τις εξής μετρήσεις...

Alk στην έξοδο του ριάκτορα 55(καμία σχέση με το 35!!!) και στο sumb 12

Ph στο sumb 7,74

Ασβέστιο 470

Μαγνήσιο 1260

Σας ακούω!!!

οταν λες στο sump ενοεις σε ολο το ενυδρειο ??

αν ναι , ανεβασε το ph του ριακτορα στο 6,60 και ξαναμετρα !!

και βαλε την εξοδο του ριακτορα 1 σταγονα / 2 sec

Έγινε επεξεργασία - panosk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...