Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

:P

το τι θα συμβεί είναι αποτέλεσμα πολλών και ποικίλων παραγόντων

μπορεί λχ να το βαρεθείς , όλοι να το κοιτάνε με κρεμασμένο σαγόνι αλλά εσύ να το έχεις βαρεθεί και να θες να το αλλάξεις ριζικά :thumbup:

λέω τώρα ένα παράδειγμα<< βγαλμένο από τη ζωή :hysterical: >> :hysterical:

λέω να μη ασχοληθούμε τώρα με το θέμα αν <<γερνάει>> ο ζωντανός βράχος η όχι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά, θα ήθελα την γνώμη σας στο παρακάτω...

Σε λίγες ημέρες αλλάζω τον φωτισμό των Mh όχι στο μέγεθος αλλά στην μάρκα της λάμπας και στην θερμοκρασία.

Πάω απο 2χ250 W /10.000 Κ..no name lamp σε 2χ250 W /12.000K Coralreef.

Πως νομίζετε ότι πρέπει να γίνει αυτη η αλλαγή στο πρακτικό της μέρος...πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή η όχι στο ωράριο φωτισμού που υπάρχει τώρα στο ενυδρείο.Δεν θέλω να εχω προβλήματα απο αυτη την μετατροπή, γιατί τώρα τρέχουν όλα ρολόι..

Απο ότι έχω ψάξει ,και επειδή δεν μεγαλώνω τα W δεν έχω δεί κάπου ότι χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι παλιες οι λαμπες,θα εχει πεσει η φωτεινοτητα τους.Οποτε με την εισαγωγη νεων θα αυξηθει η ενταση του φωτος.Αν εχεις καποιο sps μεσα (απο τις φωτο δεν προσεξα κατι) ισως στρεσαριστει.Αν δεν εχεις τα υπολοιπα κοραλια δεν νομιζω να εχουν προβλημα.

Βεβαια το οτι πας σε 12000Κ σημαινει οτι πας σε φως με καπως λιγοτερη ενταση.Οποτε ενα παραπανω για το οτι δεν θα εχεις προβληματα.

Εγω αλλαζω παντως τη μια λαμπα και μετα απο ενα μηνα την αλλη,για καλο και για κακο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι παλιες οι λαμπες,θα εχει πεσει η φωτεινοτητα τους.Οποτε με την εισαγωγη νεων θα αυξηθει η ενταση του φωτος.Αν εχεις καποιο sps μεσα (απο τις φωτο δεν προσεξα κατι) ισως στρεσαριστει.Αν δεν εχεις τα υπολοιπα κοραλια δεν νομιζω να εχουν προβλημα.

Βεβαια το οτι πας σε 12000Κ σημαινει οτι πας σε φως με καπως λιγοτερη ενταση.Οποτε ενα παραπανω για το οτι δεν θα εχεις προβληματα.

Εγω αλλαζω παντως τη μια λαμπα και μετα απο ενα μηνα την αλλη,για καλο και για κακο.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου...τις λάμπες δεν τις αλλάζω γιατί έχει πέσει το φώς τους, αλά γιατί δεν μου αρέσει το φώς τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα αφου οι MH εχουν πανω απο ενα χρονο διαρκεια ζωης και οπως ειπε και ο Ακης πας σε 12Κ που εχει χαμηλοτερη ενταση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα αφου οι MH εχουν πανω απο ενα χρονο διαρκεια ζωης και οπως ειπε και ο Ακης πας σε 12Κ που εχει χαμηλοτερη ενταση.

οκ...αυτό νομίζω και εγω....σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΑήμερα τελικά μου ήρθαν ου δύο Mh 250άρες απο Γερμανία και προχώρησα στην αλλαγή....απο 10.000Κ σε 12.000 Κ...

Με το που άναψαν τα φώτα με τις νέες λάμπες, έπαθα πλάκα με την αλλαγή.....έφυγε πλέον αυτη η πρασινκίτρινη απαίσια άισθηση και τα πράγματα φωτίστηκαν περισσότερο φυσικά, πλησιάζοντας πολύ περισσότερο τις συνθήκες φωτισμού κάτω απο την θάλασσα...

Υπενθυμίζω ότι οι λάμπες που άντικαταστάθηκαν ήταν no name απο Κίνα μεριά και αυτές που μπήκαν είναι οι Coralvue ReefLux Stecksockel.

Στα αρνητικά τώρα και σε σχέση με πριν, το φώς φαίνεται πολύ λιγότερο, φυσικό όμως αφου απο 10.000 Κ πήγα σε 12.000 Κ.

Δεν ξέρω πως θα αντιδράσουν τα κοράλια, ούτε κατά πόσο θα αλλάξει ο φωτισμός, μετά το στρώσιμο των λαμπτήρων....

Σε συνδιασμό με 2 Τ5 ακτινικές που υπάρχουν το μπλέ χρώμα είναι αρκετό και ευτυχώς που δεν τόλμησα να πάω σε 14.000 Κ.

Εαν παραμείνι πάντως έτσι το φώς μάλλον θα ήθελα 2χ400 και όχι 2Χ250 W....φυσικά μπορεί και να είμαι επιρεασμένος απο το δυνατότερο φώς πριν και αυτό να αρκεί....θα σας ενημερώσω στην συνέχεια με τις αντιδράσεις των κοραλιών, πάντως τα χρώματά τους και εκείνα των ψαριών φαίνονται πολύ φυσικά και όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικες οι καινούριες λάμπες ! :blush:

οι reeflux 12.000k είναι από τις πιο καλές λάμπες – αν όχι οι καλύτερες – που έχω δει

αν θες να <παίξεις> και άλλο με το φωτισμό μπορείς να δοκιμάσεις μια http://www.korallen-zucht.de/en/shop/produ...urple-54-w.html

Link to comment
Share on other sites

Τις Τ5 που προτείνει ο Τάσος τiς έχω εδώ και περίπου 2 μηνες στο ενυδρείο μου και είναι μια καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

ΣΑήμερα τελικά μου ήρθαν ου δύο Mh 250άρες απο Γερμανία και προχώρησα στην αλλαγή....απο 10.000Κ σε 12.000 Κ...

Με το που άναψαν τα φώτα με τις νέες λάμπες, έπαθα πλάκα με την αλλαγή.....έφυγε πλέον αυτη η πρασινκίτρινη απαίσια άισθηση και τα πράγματα φωτίστηκαν περισσότερο φυσικά, πλησιάζοντας πολύ περισσότερο τις συνθήκες φωτισμού κάτω απο την θάλασσα...

Υπενθυμίζω ότι οι λάμπες που άντικαταστάθηκαν ήταν no name απο Κίνα μεριά και αυτές που μπήκαν είναι οι Coralvue ReefLux Stecksockel.

Στα αρνητικά τώρα και σε σχέση με πριν, το φώς φαίνεται πολύ λιγότερο, φυσικό όμως αφου απο 10.000 Κ πήγα σε 12.000 Κ.

Δεν ξέρω πως θα αντιδράσουν τα κοράλια, ούτε κατά πόσο θα αλλάξει ο φωτισμός, μετά το στρώσιμο των λαμπτήρων....

Σε συνδιασμό με 2 Τ5 ακτινικές που υπάρχουν το μπλέ χρώμα είναι αρκετό και ευτυχώς που δεν τόλμησα να πάω σε 14.000 Κ.

Εαν παραμείνι πάντως έτσι το φώς μάλλον θα ήθελα 2χ400 και όχι 2Χ250 W....φυσικά μπορεί και να είμαι επιρεασμένος απο το δυνατότερο φώς πριν και αυτό να αρκεί....θα σας ενημερώσω στην συνέχεια με τις αντιδράσεις των κοραλιών, πάντως τα χρώματά τους και εκείνα των ψαριών φαίνονται πολύ φυσικά και όμορφα.

Ειναι ολα θεμα συνηθειας και προτιμησεων. Για να καταλαβεις εχω 2 x 150w DE 12K Reeflux και παιζω παραλληλα μονο με μια T5 ακτινικη απο τις 4 x 80w που εχω διαθεσιμες Οι αλλες 3 ειναι ασπρες.

Μπορεις να κανει διαφορα πειραματα να δεις τι σου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικες οι καινούριες λάμπες ! :blush:

οι reeflux 12.000k είναι από τις πιο καλές λάμπες – αν όχι οι καλύτερες – που έχω δει

αν θες να <παίξεις> και άλλο με το φωτισμό μπορείς να δοκιμάσεις μια http://www.korallen-zucht.de/en/shop/produ...urple-54-w.html

Είασι μέσα στο μυαλό μου...αυτές έλεγα να βάλω προς αντικατάσταση των 2 Τ5 ακτινικών που έχω τώρα...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να μην βάλεις μόνο Fiji purple γιατί θα μπορεί και να τρομάξεις με τη διαφορά στα χρώματα ..

το yellow tang μοιάζει πορτοκαλί με τέτοιες λάμπες :blush:

αλλά για να πειραματιστείς είναι φοβερές

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να μην βάλεις μόνο Fiji purple γιατί θα μπορεί και να τρομάξεις με τη διαφορά στα χρώματα ..

το yellow tang μοιάζει πορτοκαλί με τέτοιες λάμπες :blush:

αλλά για να πειραματιστείς είναι φοβερές

Σκέφτομαι να αφήσω την μία Τ5 μπλέ και την άλλη να την αλλάξω με Figgi....ήδη παρήγγειλα 2 Figgi γιά να δοκιμάσω αρχικά και με τις 2....εαν χρησιμοποιήσω την μία που είναι το πιθανότερο ,θα μου μείνει η άλλη καβάντζα γιά αλλαγή στο μέλλον.

Φυσικά παίζει και το σενάριο η μία Τ5 που θα μείνει να είναι λευκή στα 10.000 Κ ,μιά που οι Mh sta 12.000 K έχουν αρκετό μπλέ....

Απο aquaristic net τις πήρα, και πήρα δύο μιά και δεν συμφέρει να πληρώνεις μεταφορικά 2 φορές εαν χρειαστεί.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά έπαιξα ως εξής....

1 Fiji purple 54 W

1 T5 Blue florance 54W

2 MH x250 W Coral View 12.000 K

Moon Light

Επίσης, λόγω της χαμηλότερης έντασης φωτός με την μετάβαση απο τα 10.000 στα 12.000 Κ ,αύξησα τις ώρες λειτουργίας των Mh απο 6 σε 8 ώρες.

Το αποτέλεσμα ειδικά όταν είναι αναμμένες μόνο οι 1 Fiji purple 54 W +

1 T5 Blue florance 54W, είναι εκπληκτικό.

Εκανα επίσης την δοκιμή μαζί με την Fiigi να παίζει μιά άπρη και όχι μπλέ Τ5 ,όμως δεν ικανοποιήθηκα τόσο πολύ.

Οταν ανάβουν και οι ΜΗ Coral, μαζί με τις υπόλοιπες το μπλέ είναι αρκετό, μιά που οι συγκεκριμένες ΜΗ 12.000Κ έχουν ικανοποιητικό μπλέ.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έπαιξα ως εξής....

1 Fiji purple 54 W

1 T5 Blue florance 54W

2 MH x250 W Coral View 12.000 K

Moon Light

Επίσης, λόγω της χαμηλότερης έντασης φωτός με την μετάβαση απο τα 10.000 στα 12.000 Κ ,αύξησα τις ώρες λειτουργίας των Mh απο 6 σε 8 ώρες.

Το αποτέλεσμα ειδικά όταν είναι αναμμένες μόνο οι 1 Fiji purple 54 W +

1 T5 Blue florance 54W, είναι εκπληκτικό.

Εκανα επίσης την δοκιμή μαζί με την Fiigi να παίζει μιά άπρη και όχι μπλέ Τ5 ,όμως δεν ικανοποιήθηκα τόσο πολύ.

Οταν ανάβουν και οι ΜΗ Coral, μαζί με τις υπόλοιπες το μπλέ είναι αρκετό, μιά που οι συγκεκριμένες ΜΗ 12.000Κ έχουν ικανοποιητικό μπλέ.

Μιά φωτό να χορτάσει και μάς το ματάκι μας :excl:

Link to comment
Share on other sites

Αμεσα θα γίνει και αυτό, παρά το γεγονός ότι δεν φημίζομαι γιά τις φωτογραφικές μου ικανότητες.

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να περάσω στις foto την περίεργη ομορφιά που χαρίζει ο συνδιασμός blue T5 με Coral Fiji...

Εσκεμένα έχω βάλει την blue στο πίσω μέρος του φωτιστικού και την Fiji στο εμπρός....γιατί;

Απλά γιατί ήθελα στο βάθος και με φόντο στο πίσω μέρος το μπλέ πλέιξι γκλάς στο γυαλί να τονιστεί περισσότερο η 3d διάσταση του χώρου και να φαίνεται έτσι περισσότερο μπλέ το βάθος μαζί με τον βράχο και ότι άλο υπάρχει εκεί ,μιά και το ενυδρείο είναι φαρδύ.

Αντίθετα στο εμπρός μέρος που το μάτι πέφτει πιό έντονα η προσθήκη της Figi εκτός του ότι τονίζει πανέμορφα ΄τα χρώματα σε κοράλια και ψάρια ,γενικά δείχνει κάτι σαν ηλιοβασίλεμα!!!

Απίστευτα όμορφο και ξεχωριστό....προκαλούμαι να μην ανάβω καθόλου τις Mh,και γιά να μην ενδόσω ακριβώς σε αυτη την πρόκληση, πρόσθεσα μία ακόμη ώρα στις δύο αυτές λάμπες!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ωραία!!!

Χαιρομαι για τις αλλαγές!!!

Θελουμε φωτο όμως!!

Σαν πολλές μου φαινονται οι ώρες σου όμως....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έπαιξα ως εξής....

1 Fiji purple 54 W

1 T5 Blue florance 54W

2 MH x250 W Coral View 12.000 K

Moon Light

Επίσης, λόγω της χαμηλότερης έντασης φωτός με την μετάβαση απο τα 10.000 στα 12.000 Κ ,αύξησα τις ώρες λειτουργίας των Mh απο 6 σε 8 ώρες.

Το αποτέλεσμα ειδικά όταν είναι αναμμένες μόνο οι 1 Fiji purple 54 W +

1 T5 Blue florance 54W, είναι εκπληκτικό.

Εκανα επίσης την δοκιμή μαζί με την Fiigi να παίζει μιά άπρη και όχι μπλέ Τ5 ,όμως δεν ικανοποιήθηκα τόσο πολύ.

Οταν ανάβουν και οι ΜΗ Coral, μαζί με τις υπόλοιπες το μπλέ είναι αρκετό, μιά που οι συγκεκριμένες ΜΗ 12.000Κ έχουν ικανοποιητικό μπλέ.

Εγω παντος που αλλαξα προσφατα T5 και εβαλα

3 x AM 15k Reef White 80w

1 x Fiji Purple 80w στην θεση της ακτινικης

+ βεβαια τις 2 x 150w 12KReeflux

Να πω την αληθεια δεν ειδα και τεραστια διαφορα στα χρωματα, η ακτινικη σαν να εδινε καλυτερα χρωματα.

Εχω μια ερωτηση οταν κοιτας την λαμπα εχει εντονο μωβ ή απλα ενα απαλο μωβ/ασπρο χρωμα ?

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!!!

Χαιρομαι για τις αλλαγές!!!

Θελουμε φωτο όμως!!

Σαν πολλές μου φαινονται οι ώρες σου όμως....

Νικόλα,θα δω στην πράξη εαν υπάρξει έστω και μικρός πρόβλημα...έως τώρα απολύτως κανένα.

Θεωρώ ότι οι ώρες δεν είναι πολλές και αυτό γιατί παίζω αρκετά με το πριν και το μετά...δηλαδή...

13.00-15.00.....1Τ5 BLUE 54W+1 FIGGI 54W.....108W ΣΥΝΟΛΟ, ΓΙΑ 2 ΩΡΕΣ

15.00-23.00.....1Τ5 BLUE 54W+1 FIGGI 54W+2 ΜΗ Χ250W 12.000K...608W ΣΥΝΟΛΟ, ΓΙΑ 8 ΩΡΕΣ

23.00-01.00.....1Τ5 BLUE 54W+1 FIGGI 54W.....108W ΣΥΝΟΛΟ, ΓΙΑ 2 ΩΡΕΣ

01.00-03.00.....3XMOON LIGHT

Μην ξεχνάμε επίσης ότι μιλάμε γιά ενυδρείο με 0,75 φάρδος και 0,75 ύψος...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος που αλλαξα προσφατα T5 και εβαλα

3 x AM 15k Reef White 80w

1 x Fiji Purple 80w στην θεση της ακτινικης

+ βεβαια τις 2 x 150w 12KReeflux

Να πω την αληθεια δεν ειδα και τεραστια διαφορα στα χρωματα, η ακτινικη σαν να εδινε καλυτερα χρωματα.

Εχω μια ερωτηση οταν κοιτας την λαμπα εχει εντονο μωβ ή απλα ενα απαλο μωβ/ασπρο χρωμα ?

:excl:

Ισως δεν είδες τόσο μεγάλη διαφορά γιατί δεν πάντρεψες την Figgi με την ακτινική blue μαζί!!!

Επειδή έκανα αρχικά και εγω το ίδιο, θα συμφωνήσω μαζί σου ,ότι δηλαδή δεν είδα τόσο μεγάλες αλλαγές.

Στο ερώτημά σου......το χρώμα βλέποντας την Figgi είναι λίγο πιό έντονο απο απαλό μώβ χρώμα, όχι όμως προς άσπρο και σε καμία περίπτωση έντονο μωβ.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Αντε Γιαννη περιμενουμε φωτο για να δουμε αν θα ακολουθησουμε! :excl:

Γιά να μην έχετε παράπονο, ρίξτε μιά ματιά εδω....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...200#entry287759

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτές τις ημέρες θα προσθέσω σύστημα C/R στο ενυδρείο, γιατί πλέον τα κοράλια αρχίζουν και γίνονται αρκετά συν το γεγονός ότι έχω αρχίσει και με ακρόπορες...είναι πλέον απαραίτητος, μιά που βαρέθηκα να παλεύω με ζουμιά και σκόνες, εκτός του ότι εαν συνεχίσω έτσι στο τέλος θα είναι σαν να είχα αγοράσει καμιά δεκαριά ριάκτορες!!!

Σαν υλικά εκτός απο ασβέστιο τι μου προτείνεται να βάλω μέσα...σκέφτομαι γιά μανγήσιο...κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αν ενοεις το reactor τα υλικά που βάζουμε ελευθερώνουν Ca και ΚΗ σε αναλογία που έχει επιλεξει ο εκαστωτε κατασκευαστής!

Μππρείς να προσθέσεις και υλικό για το Mg....

Link to comment
Share on other sites

Αν ενοεις το reactor τα υλικά που βάζουμε ελευθερώνουν Ca και ΚΗ σε αναλογία που έχει επιλεξει ο εκαστωτε κατασκευαστής!

Μππρείς να προσθέσεις και υλικό για το Mg....

Ναι Νίκο...αυτο ενοώ....

Ο Reactor είναι ο TMC V2 1.000

Ph Controller είναι TMC V2 Control - pH Controller

Μπουκάλες, μανόμετρα και τα σχετικά μαζεμένα στο Komplette Profi CO2-Anlage von 60 bis 1000 Liter

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...