Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

.έχουμε μία γυάλα 100 λίτρων θαλασσινού νερού με πυκνότητα 1.025.Αφήνουμε ανοιχτά τα καπάκια σε πολύ ζεστές ημέρες και προκαλούμε εξάτιμση των 95 λίτρων και με την βοήθεια απο ανεμηστηράκια.Αφού πετύχουμε την εξάτμιση 95 λίτρων μετράμε κατόπιν την πυκνότητα στα 5 λίτρα που μας έμειναν και φυσικά είναι 1.025, όσο δηλαδή και στα 100 λίτρα αρχικά.Στην συνέχεια προσθέτουμε 95 λίτρα νερό απο Α/Ο γιά να συμπληρώσουμε τα εξατμισμένα λίτρα και ξαναμετράμε την πυκνότητα στα 100 λίτρα.Πάλι 1.025 θα είναι;

Εννοείτε ότι στα 5 λίτρα νερό η αλατότητα θα έχει ανέβει κατά πολύ.Στη συνέχεια αν προσθέσουμε 95 λίτρα νερό η αλατότητα μπορεί να μην φτάσει ακριβός στο 1,025,αλλά πρέπει να είναι κάπου εκεί.

Αρα με όποια απώλεια νερού λόγω εξάτμισης η αλατότητα δεν παραμένει σταθερή ως υπήρχε με όλα τα λίτρα στο sub ,αλά ανεβαίνει ανάλογα με τα λίτρα που έχουν μείνει....με ανεπιθύμητα αποτελέσματα, σε περίπτωση μη έγκαιρης αναπλήρωσης, αφού συνεχώς η εξάτμιση θα συνεχίζεται, άρα και η αλατότητα θα μεταβάλεται σε υψηλότερο και μεγαλύτερο βαθμό.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβώς. Στα 5 λίτρα νερού θα βλέπεις το αλάτι μέσα στο νερό όπως το βλέπεις στις Αλυκές Μεσολλογίου που είναι βουνά χα χα χα.

Η απόκλιση θα είναι πολύ μικρή πάντως όταν ξαναμπούν τα 95 λίτρα απο ΑΟ.

Προς BigBlue

Έχει 2 αισθητήρες. Ο ενας είναι απλά ενα φλοτεράκι ηλεκτρικού τύπου και τσεκάρει την υπερχείλιση του sump σε περίπτωση που αποτύχει ο άλλος αισθητήρας που είναι 1 υπέρυθρο ματάκι που τσεκάρει την κανονική σου στάθμη που θες να έχεις.

Και οι 2 πάνε στο σαμπ σου.

Η εγκατάσταση είναι γελοία. Αυτό με το γέμισμα της βαρέλας και την αποσύνδεση της αντλίας απο το ρεύμα δε κατάλαβα γιατί πρέπει να το κάνεις. Δεν υπάρχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Αρα με όποια απώλεια νερού λόγω εξάτμισης η αλατότητα δεν παραμένει σταθερή ως υπήρχε με όλα τα λίτρα στο sub ,αλά ανεβαίνει ανάλογα με τα λίτρα που έχουν μείνει....με ανεπιθύμητα αποτελέσματα, σε περίπτωση μη έγκαιρης αναπλήρωσης, αφού συνεχώς η εξάτμιση θα συνεχίζεται, άρα και η αλατότητα θα μεταβάλεται σε υψηλότερο και μεγαλύτερο βαθμό.

ναι έτσι ειναι :)

με το που βάλεις αυτόματη αναπλήρωση στο σύστημα σου θα δεις ποσο περισσότερο σταθερότητα θα έχεις απο πριν,και ότι δεν θα σε ανησυχεί πλέον αυτό το κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

.....Επίσης έρχεται μαζί με αντλία η θα πρέπει να την αγοράσω ξεχωριστά;...μήοως κάνει και κάποια μικρούλα που έχω βάλει στο βαρέλι η χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη;.....sory εαν σε ζάλισα!!!

ok...τώρα είδα ότι υπάρχει στην συσκευασία...είναι αυτή με το μπλέ καπάκι...σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Στα 5 λίτρα νερού θα βλέπεις το αλάτι μέσα στο νερό όπως το βλέπεις στις Αλυκές Μεσολλογίου που είναι βουνά χα χα χα.

Η απόκλιση θα είναι πολύ μικρή πάντως όταν ξαναμπούν τα 95 λίτρα απο ΑΟ.

Προς BigBlue

Έχει 2 αισθητήρες. Ο ενας είναι απλά ενα φλοτεράκι ηλεκτρικού τύπου και τσεκάρει την υπερχείλιση του sump σε περίπτωση που αποτύχει ο άλλος αισθητήρας που είναι 1 υπέρυθρο ματάκι που τσεκάρει την κανονική σου στάθμη που θες να έχεις.

Και οι 2 πάνε στο σαμπ σου.

Η εγκατάσταση είναι γελοία. Αυτό με το γέμισμα της βαρέλας και την αποσύνδεση της αντλίας απο το ρεύμα δε κατάλαβα γιατί πρέπει να το κάνεις. Δεν υπάρχει λόγος.

Κάτσε γιά να καταλάβω......στο sub δεν πρέπει κανονικά να υπάρχουν 2 σημεία ελέγχου...ένα γιά το ανώτατο δηλωθέν απο εμένα σημείο έτσι ώστε να σταματήσει η τροφοδοσία νερού και ένα στο κατώτερο σημείο γιά να ξεκινήσει;Επίσης ένα σημείο κατώτερο στο βαρελάκι γιά να σταματήσει η αντλία παροχής σε περίπτωση που αδειάσει το νερό;

Σε αυτό που με ρωτάς, το λέω γιά την περίπτωση που θα θέλω να κάνω κανονική αλλαγή νερού με έτοιμο νερό απο αλάτι και όχι σκέτο απο Α/Ο.Δεν έχω χώρο γιά 2 βαρέλια και συνεπώς μιά φορά τον μήνα και γιά όσο χρειάζεται να ετοιμάσω το νερό αλλαγής στο βαρέλι με το αλάτι, θα πρέπει να σταματάω το σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης...ελπίζω να με κατάλαβες....

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιά να καταλάβω......στο sub δεν πρέπει κανονικά να υπάρχουν 2 σημεία ελέγχου...ένα γιά το ανώτατο δηλωθέν απο εμένα σημείο έτσι ώστε να σταματήσει η τροφοδοσία νερού και ένα στο κατώτερο σημείο γιά να ξεκινήσει;Επίσης ένα σημείο κατώτερο στο βαρελάκι γιά να σταματήσει η αντλία παροχής σε περίπτωση που αδειάσει το νερό;

Σε αυτό που με ρωτάς, το λέω γιά την περίπτωση που θα θέλω να κάνω κανονική αλλαγή νερού με έτοιμο νερό απο αλάτι και όχι σκέτο απο Α/Ο.Δεν έχω χώρο γιά 2 βαρέλια και συνεπώς μιά φορά τον μήνα και γιά όσο χρειάζεται να ετοιμάσω το νερό αλλαγής στο βαρέλι με το αλάτι, θα πρέπει να σταματάω το σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης...ελπίζω να με κατάλαβες....

Εγώ σε κατάλαβα. Εσύ δε με κατάλαβες :)

Έχουμε και λέμε. 2 σημεία ελέγχου στο σαμπ. Ανώτερο και κατώτερό. Αν η στάθμη πέσει κάτω απο το κατώτερο η αντλία παίρνει μπροστά και στέλνει νερό στο σαμπ. Αν για κάποιο λόγο ο υπέρυθρος αισθητήρας φρακάρει τότε θα σταματήσει την αντλία ο ανώτερος αισθητήρας με ηχητική προειδοποίηση. Την οποία αν θες την απενεργοποιείς κιόλας.

Τώρα σχετικά με το βαρέλι σου έγραψα προηγουμένως ότι αν ξεκινήσει και δουλεύει και συ δεν έχει τόσο νερό μέσα ούτως ώστε να φτάσει στον κατώτερο αισθητήρα τότε η αντλία δουλεύει στεγνή για 10 λεπτά και σταματάει μιας και πέρνει πρέφα ότι κάτι δε πάει καλά. Με λίγα λόγια αντί να βάλει άλλον έναν αισθητήρα στο βαρελάκι η tunze έκανετο εξής. Μετράει το χρονικό διάστημα που περνάει όταν ξεκινάει η αντλία μέχρι το διάστημα που ο κατω αισθητήρας θα νιώσει το νερό και θα την σταματήσει. ΄

Αν αυτό το διάστημα φτάσει τα 10 λεπτά πράγμα που σημαίνει οτι αποκλείεται να γεμίζεις αναπλήρωση 10 ολάκερα λεπτά τότε ο ελεγκτής σταματαέι την αντλία και σουβγάζει ένδειξη Too Low δηλαδή δούλεψα για 10 λετπά και δεν κατάφερα να φτάσω την στάθμη που μου είπες. Γιατί ;; Ψάξτο βρες το.

Άδειασε το βαρέλι.

Βούλωσε το λαστιχάκι ή βγήκε απο την αντλία και το νερό πέφτει πάλι μέσα στο βαρέλι.

Ρίχνεις το νερό έξω απο το σαμπ κλπ κλπ

Τώρα αν θα πάθει κάτι η αντλία που θα δουλεύει 10 λεπτά στεγνή δε το ξέρω. Αν και αν είσαι σπίτι να ξέρεις ότι το αντλιάκι αυτό ακούγεται σα διάολος όταν το βαρέλι σου είναι άδειο και λειτουργεί σαν ηχείο. Ειδάλλως ακούς ενα μικρό μοτεράκι να δουλεύει.

Ελπίζω να με κατανόησες τώρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Big Blue η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεσαι αυτόματη αναπλήρωση, γιατί στη περίπτωση σου έχεις λίγη εξάτμιση (λόγω ψυκτικού) και πολλά λίτρα ενυδρείο. Επομένως και καθημερινά να μην συμπληρώνεις η αλατότητα του ενυδρείου σου δεν θα αλλάξει δραματικά.

Η αυτόματη αναπλήρωση είναι χρήσιμη σε κάποιον που λείπει συχνά για μέρες και δεν υπάρχει στο σπίτι κάποιος που να συμπληρώνει το νερό. Φυσικά είναι πολύ χρήσιμη και για κάποιον που στηρίζει την ψύξη του ενυδρείου του σε ανεμιστιράκια κάτι που δημιουργεί αρκετή εξάτμιση. Σε ένα μέτριο ενυδρείο 250-350 λίτρων ανοιχτό από πάνω η ψύξη με ανεμιστιράκια μπορεί να δημιουργήσει μεταβολή της αλατότητας ακόμα και μέσα στην ημέρα, αν δεν συμπληρωθεί το νερό της εξάτμισης.

Στα λίτρα του ενυδρείου σου αν υποθέσουμε ότι μπορούσες να πετύχεις ψύξη με ανεμιστήρες θα είχες εξάτμιση περίπου 20-25 λίτρων νερού καθημερινά! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε κατάλαβα. Εσύ δε με κατάλαβες :)

Έχουμε και λέμε. 2 σημεία ελέγχου στο σαμπ. Ανώτερο και κατώτερό. Αν η στάθμη πέσει κάτω απο το κατώτερο η αντλία παίρνει μπροστά και στέλνει νερό στο σαμπ. Αν για κάποιο λόγο ο υπέρυθρος αισθητήρας φρακάρει τότε θα σταματήσει την αντλία ο ανώτερος αισθητήρας με ηχητική προειδοποίηση. Την οποία αν θες την απενεργοποιείς κιόλας.

Τώρα σχετικά με το βαρέλι σου έγραψα προηγουμένως ότι αν ξεκινήσει και δουλεύει και συ δεν έχει τόσο νερό μέσα ούτως ώστε να φτάσει στον κατώτερο αισθητήρα τότε η αντλία δουλεύει στεγνή για 10 λεπτά και σταματάει μιας και πέρνει πρέφα ότι κάτι δε πάει καλά. Με λίγα λόγια αντί να βάλει άλλον έναν αισθητήρα στο βαρελάκι η tunze έκανετο εξής. Μετράει το χρονικό διάστημα που περνάει όταν ξεκινάει η αντλία μέχρι το διάστημα που ο κατω αισθητήρας θα νιώσει το νερό και θα την σταματήσει. ΄

Αν αυτό το διάστημα φτάσει τα 10 λεπτά πράγμα που σημαίνει οτι αποκλείεται να γεμίζεις αναπλήρωση 10 ολάκερα λεπτά τότε ο ελεγκτής σταματαέι την αντλία και σουβγάζει ένδειξη Too Low δηλαδή δούλεψα για 10 λετπά και δεν κατάφερα να φτάσω την στάθμη που μου είπες. Γιατί ;; Ψάξτο βρες το.

Άδειασε το βαρέλι.

Βούλωσε το λαστιχάκι ή βγήκε απο την αντλία και το νερό πέφτει πάλι μέσα στο βαρέλι.

Ρίχνεις το νερό έξω απο το σαμπ κλπ κλπ

Τώρα αν θα πάθει κάτι η αντλία που θα δουλεύει 10 λεπτά στεγνή δε το ξέρω. Αν και αν είσαι σπίτι να ξέρεις ότι το αντλιάκι αυτό ακούγεται σα διάολος όταν το βαρέλι σου είναι άδειο και λειτουργεί σαν ηχείο. Ειδάλλως ακούς ενα μικρό μοτεράκι να δουλεύει.

Ελπίζω να με κατανόησες τώρα. :)

Ok...σε κατάλαβα και σε ευχαριστώ πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Big Blue η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεσαι αυτόματη αναπλήρωση, γιατί στη περίπτωση σου έχεις λίγη εξάτμιση (λόγω ψυκτικού) και πολλά λίτρα ενυδρείο. Επομένως και καθημερινά να μην συμπληρώνεις η αλατότητα του ενυδρείου σου δεν θα αλλάξει δραματικά.

Η αυτόματη αναπλήρωση είναι χρήσιμη σε κάποιον που λείπει συχνά για μέρες και δεν υπάρχει στο σπίτι κάποιος που να συμπληρώνει το νερό. Φυσικά είναι πολύ χρήσιμη και για κάποιον που στηρίζει την ψύξη του ενυδρείου του σε ανεμιστιράκια κάτι που δημιουργεί αρκετή εξάτμιση. Σε ένα μέτριο ενυδρείο 250-350 λίτρων ανοιχτό από πάνω η ψρόύξη με ανεμιστιράκια μπορεί να δημιουργήσει μεταβολή της αλατότητας ακόμα και μέσα στην ημέρα, αν δεν συμπληρωθεί το νερό της εξάτμισης.

Στα λίτρα του ενυδρείου σου αν υποθέσουμε ότι μπορούσες να πετύχεις ψύξη με ανεμιστήρες θα είχες εξάτμιση περίπου 20-25 λίτρων νερού καθημερινά! :)

Η θεωρία αυτό λέει και μιλάς σωστά,όμως...γιά ρώτα και εμένα στην πράξη τι γίνεται....έχω αγανακτήσει με το θέμα...τι και εαν έχω πολλά λίτρα....τι και εαν υπάρχι ψυκτικό....η εξάτμιση είναι μεγάλη φίλε μου σε σημείο που δεν το περίμενα...ίσως έχει να κάνει και με την υγρασία της περιοχής...τι να πω.Γιά παράδειγμα σου λέω ότι αυτές τις ημέρες εαν δεν συμπληρώσω έστω και μία ημέρα νερό στο sub (είναι περίπου 150 λίτρα) η στάθμη του κατεβαίνει στο 1/3!!!!

Πάντως δεν μπορώ να είμαι στην τσίτα συνέχεια ούτε να ρισκάρω με το θέμα τη αλατότητας,που εξ'αιτίας της είχα σοβαρό πρόβλημα πρόσφατα.Τόσο καιρό ανέβαλα την αγορά αναπλήρωσης όμως πλέον δεν πάει άλο.....πριν λίγο την παρήγγειλα....

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

.....πριν λίγο την παρήγγειλα....

Οκ, Οπότε σου εύχομαι καλορίζικη και καλοδούλευτη !!!

Και περιμένουμε εντυπώσεις :):)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, Οπότε σου εύχομαι καλορίζικη και καλοδούλευτη !!!

Και περιμένουμε εντυπώσεις :):)

...σε ευχαριστώ πολύ.Μόλις την εγκαταστήσω θα περάσω και με την πρώτη της λειτουργία, θα περάσω αμέσως εντυπώσεις εδω....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά το Osmolator tης Tunze ήρθε χθές απο Γερμανία και σήμερα το εγκατέστησα στο sub....πράγματι ήταν πανεύκολο στην τοποθέτηση και μάλλον θα κάνει πολύ καλή δουλειά...το τσέκαρα γιά να βρώ τα άνω επιτρεπτά όρια που έπρεπε να του δώσω, υπολογίζοντας φυσικά και το επίπεδο ασφάλειας γιά την υπερχείληση απο διακοπές ρεύματος...Μου έκανε εντύπωση πάντως ,ότι και με την παραμικρή απώλεια, διοχετεύει νερό απο το βαρελάκι έστω και γιά ελάχιστα μόνο λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η μεγάλη ημέρα εντοιχισμού του ενυδρείου με ξύλο, κάτω αpο την σκάλα επιτέλους φτάνει!!!

Μέχρι το τέλος της εβδομάδος θα είναι έτοιμο...

Ετοιμαστείτε γιά Foto!!!!

Aυτη την εποχή και μετά απο πάρα πολλά προβλήματα και απώλειες το ενυδρείο είναι στην καλύτερη στιγμή του....εκτός των άλλων η κοραλλίνη κάνει πάρτυ παντού, όλες οι μετρήσιμες τιμές είναι άψογες και η κακή άλγη έχει εξαφανιστεί εντελώς....

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

απο ότι λες όλα πάνε super.προσωπικά ανυπομονώ να δω φωτογραφίες τελειωμένο.καλη συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

απο ότι λες όλα πάνε super.προσωπικά ανυπομονώ να δω φωτογραφίες τελειωμένο.καλη συνέχεια

Ναι Νίκο...πλεόν όλα πάνε ρολόι, αφού προηγουμένως πέρασα απο μύρια κύμματα!!!

Λογικά σήμερα Παρασκευή θα έρθει ο μαραγκός σπίτι γιά την τοποθέτηση....

Link to comment
Share on other sites

Φωτορεπορτάζ δε βλέπω και ανησυχώ. :D

Να δείς εγω πόσο ανησυχώ που έως τώρα περασμένες μία το μεσημέρι ο μαραγκός είναι άφαντος και τα τηλέφωνα κλειστά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις μπορώ να σου συστήσω τον δικό μου μαραγκό ( ξάδελφος ) που έχει πάρει τα λεφτά κι εγώ περιμένω να φτιάξει την βάση του ενυδρείου εδώ και 3 χρόνια..... :D

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις μπορώ να σου συστήσω τον δικό μου μαραγκό ( ξάδελφος ) που έχει πάρει τα λεφτά κι εγώ περιμένω να φτιάξει την βάση του ενυδρείου εδώ και 3 χρόνια..... :D

Οχι ευχαριαστώ...δεν θα πάρω.......προτιμώ τον δικό μου που μπορώ να τον βρίζω τουλάχιστον!!!

Τελικά τζίφος σήμερα...αύριο οριστικό κατά τις 9 το πρωί!!!

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη!!!!

image-5D0B_4A7F43C1.jpg

image-4F40_4A7F43C1.jpg

image-22EE_4A7F43C1.jpg

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Μένουν ακόμη κάποιες λεπτομέρειες στις εξωτερικές γωνίες των τοίχων, που θα τις τακτοποιήσω αύριο...

image-9882_4A7F4572.jpg

image-D7E8_4A7F4572.jpg

image-13D4_4A7F4572.jpg

image-10B6_4A7F4572.jpg

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Φίλε πολύ καλή δουλειά.

Μακάρι να είχα δικό μου σπίτι, να κάνω κάτι παρόμοιο.

Να ΄σαι καλά και να το χαρείς.

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές ακόμη σημερινές foto ,γιά το πως έχουν αυτη την στιγμή τα πράγματα, σε αυτο τον τροπικό θαλάσιο κόσμο....

image-25B4_4A7F49AB.jpg

image-DE21_4A7F49AB.jpg

image-D7CD_4A7F49AB.jpg

image-ACE6_4A7F49AB.jpg

image-081C_4A7F49AB.jpg

image-5F3D_4A7F49AB.jpg

image-8861_4A7F49AB.jpg

image-6D44_4A7F49AB.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πολύ καλή δουλειά.

Μακάρι να είχα δικό μου σπίτι, να κάνω κάτι παρόμοιο.

Να ΄σαι καλά και να το χαρείς.

Να είσαι καλά φίλε μου....η αλήθεια είναι ότι εαν δεν έχεις δικό σου σπίτι είναι κάπως παράτολμο να προχωρήσεις σε ειδικές κατασκευές...σου εύχομαι γρήγορα στο δικό σου χώρο με τις καλύτερες συνθήκες...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...